Kwiaty pnące
-
Zroślicha stopowcowapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zroślicha stopowcowa jest znana jako szybko rosnące pnącze doniczkowe o pięknych liściach. Jest spokrewniona z tak popularnymi roślinami, jak epiprepnum, diffenbachia, filodendron albo cantedeskia. Kształt liści tego gatunku może się kojarzyć ze stopą gęsi albo ostrzem strzały. Odmiany hodowlane zroślichy stopowcowej mają często liście w rozmaitych, często cieniowanych kolorach.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Epipremnum złocistepnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zarówno zwisające, jak i pnące się, mało wymagające epipremnum jest doskonałą rośliną zieloną do dekoracji mieszkania. W swojej tropikalnej ojczyźnie rośnie jako liana, czepiając się drzew specjalnymi korzeniami. W warunkach domowych zakwita bardzo rzadko.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Groszek cukrowyrośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Uprawiany od tysięcy lat groch zwyczajny (Pisum sativum) znany jest w rozmaitych podgatunkach i odmianach. Chrupiący i słodki groszek cukrowy nadaje się w całości do spożycia na surowo. Jego płaskie strąki są pozbawione pergaminowej wyściółki. Nasiona są małe, ale słodkie i można zjadać całe strąki z nasionami. Jak wynika z pełnej nazwy botanicznej (Pisum sativum subsp. sativum convar. axiphium), groszek cukrowy jest odmianą podgatunku grochu zwyczajnego.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Hoja różowapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Hoja różowa jest tropikalnym pnączem, które uprawiane w doniczce zachwyca urodą swoich kwiatów. Mają kształt pięcioramiennych gwiazdek i wyglądają jak odlane z porcelany albo wosku. Utrzymują się przez kilka tygodni. Roztaczają mocny aromat. Nazwa rodzajowa upamiętnia angielskiego botanika Thomasa Hoy'a.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Filodendron pnącypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Filodendron pnący jest tropikalnym pnączem o sercowatych liściach. Jest nie tylko efektowny i łatwy w uprawie, ale na dodatek oczyszcza powietrze. W naturze dorasta do 10 m, jednak w naszych warunkach osiąga tylko 2-3 m. Wytwarza korzenie czepne.
pnącze Trudność uprawy: średnia
Kwiaty pnące - pozostałe
-
Scindapsus pstrypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Scindapsus pstry jest tropikalnym pnączem ze znanej rodziny obrazkowatych. Efektowne, skórzaste liście ze srebrzystymi plamkami czynią z niego jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Bywa mylony ze spokrewnionym epipremnum złocistym, od którego ma jednak większe wymagania. Może rosnąć również w doniczce wiszącej, tworząc zwisające pędy.
pnącze -
Epipremnum złociste ‘Marble Queen‘pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
‘Marble Queen‘ jest odmianą epipremnum złocistego, popularnej rośliny doniczkowej. Efektowne pnącze tworzy długie pędy z sercowatymi liśćmi, ozdobionymi jasnymi plamami i pstrokatymi wzorami. Wzory na liściach przypominają powierzchnię marmuru - stąd nazwa odmiany.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Epipremnum pierzastepnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum pinnatum jest egzotycznym pnączem o pierzastodzielnych liściach. W naturalnych warunkach dorasta do 15 m, oplatając drzewa albo skalne wypusty na górskich stokach. W mieszkaniu osiąga znacznie mniejsze rozmiary, długość liści może dochodzić do 40 cm, podczas gdy w tropikalnych lasach bywają dwukrotnie większe.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Zroślicha stopowcowa 'Emerald Gem'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Syngonium 'Emerald Gem' jest odmianą zroślichy stopowcowej - tropikalnego pnącza o efektownych liściach. Ma duże strzałkowate liście na krótkich ogonkach w ciemnozielonym kolorze z jasnozielonym rysunkiem wzdłuż nerwów. Może rosnąć przy podporze, zwieszać się albo - przez przycinanie - utrzymać krzaczasty pokrój.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Nasturcja większarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Ze swoimi dużymi kwiatami w różnych odcieniach żółci, pomarańczu i czerwieni, nasturcja większa wnosi do każdego ogrodu bardzo wyraziste akcenty. Powstała jako hybryda na zachodzie Ameryki Południowej. Od XVII wieku jest uprawiana w Europie. Chociaż w swojej ojczyźnie rośnie jako bylina, u nas jest rośliną jednoroczną.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Hoja sercowatapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
To egzotyczne pnącze oprócz efektownych kwiatów odznacza się oryginalnymi liśćmi w formie serca. Zielone serca hoi doskonale nadają się na walentynkowy prezent zamiast róży. Nazwa gatunkowa rośliny upamiętnia irlandzkiego botanika Arthura Kerr'a.
pnącze Trudność uprawy: średnia
-
Monstera pinnatipartitapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera pinnatipartita jest pnączem z deszczowych lasów Ameryki Południowej. Miłośników tropikalnych roślin przekonuje do siebie oryginalną formą rozwoju liści. W młodości są one ciemnozielone i pełne, z czasem dzielą się i zmieniają nie do poznania. Stąd wzięła się nazwa gatunkowa, która znaczy tyle co "podzielony na części w sposób pierzasty ".
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Filodendron Karstenapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Nazwy egzotycznych roślin ozdobnych, używane potocznie i zwyczajowo, nie zawsze są zgodne z nazwami botanicznymi, które te rośliny jednoznacznie identyfikują. Philodendron karstenianum (synonim Philodendron venosum) jest zwyczajowo nazywany monsterą karstenianum. Jest to tropikalne pnącze o efektownych liściach, które są mocno żyłkowane i miejscami wypukłe.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Powojnik pnącypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik pnący jest wieloletnim pnączem o silnym wzroście, uprawianym w ogrodach, a także dziczejącym i osiedlającym się w dolinach rzek i w liściastych lasach. Jest szczególnie przydatny do pokrywania zielenią dużych ścian, pergoli, płotów i tworzenia zasłon dla mało atrakcyjnych obiektów w ogrodzie.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Muhlenbekia gęstakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
W naturalnym środowisku Muehlenbeckia complexa jest krzewem o długich, cienkich pędach, porastającym wydmy oraz tereny przybrzeżne. Obco brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia alzackiego botanika Gustava Mühlenbeck'a, dlatego jej spolszczenie jest uzasadnione. Ze względu na niewielką odporność na mróz, roślina może być u nas uprawiana tylko w doniczkach lub pojemnikach.
pnącze, krzew Trudność uprawy: łatwa -
Epipremnum złociste 'N'joy'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum 'N'joy' jest bardzo dekoracyjną odmianą klasycznego epipremnum złocistego. Podobieństwo do 'Happy Leaf' albo 'Marble Queen' nie jest przypadkowe, ponieważ należą do tego samego gatunku botanicznego. Na soczystej zieleni liści epipremnum 'N'joy' widoczne są nieregularne białe plamy, które z każdego liścia tworzą niepowtarzalne dzieło sztuki.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Dischidia okrągłolistnabyliny sukulent roślina ozdobna
Dischidia okrągłolistna jest epifitycznym, sukulentowym pnączem z deszczowych lasów Dalekiego Wschodu. Na długich pędach tworzy ustawione parami, naprzeciwlegle, okrągłe liście, które są pękate pośrodku i mogą przypominać małe naczynie na wino. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckich słów dis = "dwa" i askidia, liczba mnoga od askidion = "mały bukłak". Łaciński epitet gatunkowy nawiązuje do nummus = "przypominający monetę". Roślina jest spokrewniona z hoją i barwinkiem.
bylina, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Monstera siltepecanapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera siltepecana jest rzadko spotykanym w uprawie, bardzo dekoracyjnym pnączem o charakterystycznym srebrzystym zabarwieniu młodych liści. Liście monstery przechodzą dwa stadia rozwoju: w młodości są małe i zielone z dużą liczbą srebrzystych plam, w wieku dorosłym liście stają się duże i dziurawe. W warunkach domowych monstera siltepecana nie tworzy kwiatów.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Monstera dziurawa 'Variegata'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera deliciosa 'Variegata'jest jedną z najrzadszych i najpiękniejszych odmian tej rośliny uprawianej w domowych warunkach. Na skutek wariegacji tworzą się kontrastowo, albinistycznie przebarwione liście. Ponieważ to zjawisko nie jest stabilne, może się zdarzyć, że liście będą nie tylko dwubarwne, ale też całkowicie białe albo zielone.
bylina, pnącze Trudność uprawy: średnia -
Stefanotis bukietowypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Stefanotis bukietowy jest egzotycznym pnączem z Madagaskaru, które uprawiane w doniczce zachwyca czysto białymi kwiatami roztaczającymi słodki aromat. Elastyczne pędy dorastają na podporach do 2-4 metrów. Ta piękna i efektowna roślina jest trudna w uprawie i wymagająca.
pnącze Trudność uprawy: trudna
-
Zroślicha stopowcowa 'White Butterfly'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Dziko rosnąca w tropikalnej dżungli zroślicha stopowcowa ma duże strzałkowate, ciemnozielone liście bez przebarwień, których kształt może się kojarzyć ze stopą gęsi, ostrzem strzały albo nawet skrzydłami motyla. Odmiana 'White Butterfly' tej rośliny wyróżnia się kontrastowym połączeniem soczystej zieleni i bieli w formie efektownego wzoru na blaszce liściowej.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Monstera dziurawa 'Thai Constellation'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera 'Thai Constellation' pochodzi z Tajlandii, ale nie została tam znaleziona gdzieś w dżungli, tylko wyhodowana w laboratorium. Pstre zabarwienie liści zostało ustabilizowane, co oznacza, że nie zniknie ono z czasem, ani się nie zmieni. Ta cecha odróżnia monsterę 'Thai Constellation' od monstery 'Variegata', której wariegacja przebiega zupełnie przypadkowo i jest niestabilna.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Zroślicha Wendlandapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zroślicha Wendlanda zalicza się do najbardziej lubianych gatunków Syngonium, uprawianych w doniczkach jako rośliny ozdobne. Występuje endemicznie w Kostaryce i Panamie, popularność zawdzięcza dużym, aksamitnym, ciemnozielonym liściom ze srebrną smugą pośrodku. Epitet gatunkowy upamiętnia niemieckiego botanika Hermanna Wendland'a, znawcy środkowoamerykańskich roślin.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Cissus australijskipnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Cissus antarctica jest zimozielonym pnączem szeroko rozpowszechnionym w południowo-wschodniej Australii, gdzie rośnie w cieniu i półcieniu na wilgotnej, próchnicznej glebie. Do Europy trafił w 1790 roku i od razu zyskał dużą popularność - głównie dzięki łatwości uprawy i szybkiemu wzrostowi dekoracyjnych pędów.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Cissus różnobarwnypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Cissus różnobarwny jest pnączem pochodzącym z Jawy i Indonezji o wyjątkowo dekoracyjnych liściach, przypominających begonię królewską. Górna strona blaszki liściowej jest aksamitnie zielona ze srebrzystymi i jasnoliliowymi wzorami, a dolna czerwona. Ten gatunek z rodzaju Cissus jest dosyć wymagający w uprawie, potrzebuje dużo ciepła, wilgoci powietrza i rozproszonego światła - nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia oraz przeciągów.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Epipremnum złociste 'Cebu Blue'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum 'Cebu Blue' wyróżnia się spośród licznych gatunków i odmian swojego rodzaju wyjątkowym kolorem liści. Są one srebrzystoniebieskie, połyskujące, początkowo jajowate zaostrzone, a z czasem pojawiają się w blaszkach liściowych szczeliny jak u monstery. Oryginalne pnącze jest łatwe w uprawie, nie powinno tylko stać w pełnym słońcu. Nazwa rośliny ma związek z nazwą wyspy na Filipinach.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Bugenwilla okazałapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Bugenwilla okazała jest tropikalnym pnączem, które w naszych warunkach zimę musi spędzać w pomieszczeniu. Kwiaty bugenwilli są małe i niepozorne, ale główną ozdobę rośliny stanowią duże, kolorowe podkwiatki, jakby wycięte z bibuły. Nazwa rodzajowa upamiętnia francuskiego żeglarza i odkrywcę Louisa Antoine'a de Bougainville.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Tunbergia oskrzydlonapnącze pnącze tropikalne pnącze do ogrodu
Tunbergia oskrzydlona rośnie w tropikalnej Afryce jako pnącze wieloletnie, jednak w naszych warunkach jest uprawiane z rozsady zwykle jako roślina jednoroczna. Nazwa rodzajowa upamiętnia szwedzkiego botanika Carla Petera Thunberga. Ozdobę pnącza stanowią bardzo efektowne i oryginalne kwiaty intensywnie pomarańczowe z niemal czarną gardzielą. W niektórych językach nosi romantyczną nazwę "Czarnooka Zuzanna".
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Bluszcz kanaryjskipnącze pnącze zimozielone pnącze do mieszkania
Bluszcz kanaryjski jest zimozielonym pnączem z ciepłych wysp atlantyckich i w naszych warunkach jest zwykle uprawiany w doniczkach. Zielone liście mają wyraźnie zaznaczone nerwy i są bardzo podobne do liści bluszczu pospolitego. W uprawie spotyka się kultywary o liściach obrzeżonych lub pstrokatych.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
-
Powojnik Jackmanapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik wielkokwiatowy jest nazwą liczącej ponad sto odmian grupy mieszańcowej wyhodowanej z gatunków dalekowschodnich. Pierwszym wielkokwiatowym mieszańcem pochodzącym z początku XIX wieku i do dzisiaj uprawianym jest powojnik Jackmana. Przez całe lato rozwija bardzo duże kwiaty w kolorze fioletu.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Powojnik włoskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik włoski pochodzi z regionu Morza Śródziemnego, gdzie zadomowił się od Hiszpanii aż po Azję Mniejszą. Gatunek jest uprawiany w ogrodach już od 400 lat, a w międzyczasie wyhodowano też liczne jego odmiany. Fioletowe kwiaty są szeroko dzwonkowate i składają się z czterech płatków.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Powojnik tanguckipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik tangucki jest pochodzącym z zachodnich Chin zimotrwałym pnączem ozdobnym. Jego złotego koloru zwieszone, dzwonkowate kwiaty oraz dekoracyjne owocostany stanowią atrakcję każdego ogrodu. Kwitnie w czerwcu i lipcu, a czasem powtarza kwitnienie we wrześniu.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Milin wielkokwiatowypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Milin wielkokwiatowy pochodzi z południowo-wschodnich obszarów Chin i jest pnączem o efektownych, lejkowatych kwiatach. Ich korona jest szerzej otwarta niż u północnoamerykańskiego krewniaka. Wadą milinu chińskiego jest mała mrozoodporność rośliny, która w naszych warunkach wymaga pełnego okrycia przed zimą.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Psianka jaśminowapnącze pnącze tropikalne pnącze do ogrodu
Psianka jaśminowa jest południowoamerykańskim pnączem, które w swojej ojczyźnie dorasta do 8-10 m, jednak w naszych warunkach jego pędy osiągają zwykle do dwóch metrów długości. Roślina jest blisko spokrewniona z ziemniakiem, papryką i pomidorem, jej białe, gwiazdkowate kwiaty przypominają kwiaty ziemniaka, jednak wbrew nazwie nie roztaczają zapachu jaśminu.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Powojnik alpejskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik alpejski jest gatunkiem występującym w górach Azji i Europy, również w Polsce. Ma dużą odporność i niewielkie wymagania, najlepiej rośnie w miejscach półcienistych. Ozdobę stanowią fioletowoniebieskie, dzwonkowate kwiaty, które rozwijają się wiosną na zeszłorocznych pędach.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Jaśmin Stefanapnącze pnącze tropikalne pnącze do ogrodu
Jaśmin Stefana jest rzadko spotykanym w naszych ogrodach pnączem o dużych, różowych, intensywnie pachnących kwiatach. W odróżnieniu od klasycznego gatunku jaśminu lekarskiego jaśmin Stefana jest naturalną hybrydą Jasminum officinale i Jasminum beesianum, która trafiła w XX wieku z Chin do Francji. Wymaga zimowej ochrony, jednak często przemarzające pędy łatwo odnawiają się z korzeni z nadejściem wiosny.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Jaśmin gwiazdkowypnącze pnącze tropikalne pnącze do ogrodu
Jaśmin gwiazdkowy jest zdrewniałym pnączem z mlecznym sokiem we wszystkich częściach rośliny. Jego białe, pięciopłatkowe kwiaty pachną podobnie jak jaśmin lekarski, chociaż pod względem pokrewieństwa bliżej mu raczej do barwinka i trojeści. W naszych warunkach klimatycznych jest zwykle uprawiany w pojemnikach, które na zimę można przenieść do pomieszczenia.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Zroślicha uszkowatapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zroślicha uszkowata jest jednym z ponad 30 gatunków tropikalnego pnącza z rodzaju Syngonium o bardzo dekoracyjnych liściach. Ten gatunek wyróżnia się rzadko spotykaną formą liścia z dwoma listkami, które mogą się kojarzyć z uszami osła. W naszych warunkach syngonium może być uprawiane tylko w pomieszczeniach.
pnącze Trudność uprawy: średnia
Kwiaty pnące - pnącza i rośliny pnące do ogrodu. Jakie wybrać?
Kwiaty pnące, czyli inaczej pnącza, to wyjątkowa grupa roślin. Są sadzone ze względu na nieszablonowy wygląd. Nie zajmują dużo miejsca – wystarczy im nawet kawałek ściany, szybko rosną i wyglądają przepięknie. Dobrze poprowadzone pnącze może przemienić budynek lub zakątek w ogrodzie w magiczne miejsce. Dowiedz się, jakie kwiaty pnące wybrać do ogrodu.
Kwiaty pnące – róże przede wszystkim
Nie można mówić o kwitnących pnączach nie zaczynając od róż. To przecież królowe ogrodów. I mimo tego, że od wieków sadzi się je przy domach, nie tracą w ogóle na popularności. Przepiękne, pachnące, delikatne lub pełne, duże i małe – róże są zachwycające w każdym wydaniu!
W zasadzie róże pnące to nie są pnącza. Nie mają bowiem organów czepnych, którymi mogłyby się chwytać podpór. Trzeba je zawijać lub przywiązywać, inaczej będą się rozścielały po podłożu. Jednak najczęściej sadzi się je właśnie przy ścianach altan lub pergolach, by stworzyć piękną kompozycję. Róże pnące to jedna z grup odmianowych, która obejmuje wiele różnych odmian. Jest ich tak wiele, że zostały podzielone na dwa rodzaje: Climbery i Ramblery. Te pierwsze osiągają maksymalnie do 3 m długości i tworzą duże, piękne kwiaty. Ramblery są nieco dłuższe, ich pędy mają nawet 5 m długości, ale ich kwitnienie jest mniejsze, mniej obfite i rzadsze. Climbery powtarzają kwitnienie, więc są ozdobne przez większą część sezonu.
Na uwagę zasługuje bardzo wiele odmian róż pnących. My proponujemy jedne z najciekawszych:
- ‘Batsheba’ – odmiana o jasnych płatkach zewnętrznych i pomarańczowym środku, pełna i bardzo atrakcyjna;
- ‘The Lady of The Lake’ – odmiana jasnoróżowa;
- ‘Amadeus’ – ciemnopurpurowa,
- ‘Laguna’ – pełna o ciemnoróżowych płatkach;
- ‘Golden Gate’ – intensywnie żółta.
Kwiaty pnące: klematisy
Klematis to spolszczona łacińska nazwa powojników. Poza różami powojniki to najczęściej spotykanie ogrodowe kwiaty pnące. Idealnie nadają się i na balkon, i do ogrodu. One także doczekały się stworzenia wielu ciekawych odmian i są podzielone na kilka grup. Najbardziej popularna, ze względu na najpiękniejsze kwiaty, jest grupa powojników wielkokwiatowych. Ich kwiaty, piękne dzwonkowate i pachnące, mają nawet 20 cm średnicy. Powojniki są bardzo ozdobne, sadzi się je najczęściej przy płotach i siatkach. Potrzebują jasnego stanowiska, niekoniecznie bezpośrednio nasłonecznionego, wiec dobrze sprawdzają się niemal w każdym ogródku.
Uprawa powojników nie jest trudna, jednak trzeba wiedzieć, że kwiaty te muszą być regularnie nawadniane. Źle reagują na suszę, wtedy zwijają swoje piękne dzwonki. Dlatego te wyjątkowe rośliny trzeba podlewać i warto je wyściółkować, by ograniczyć parowanie wody z podłoża.
Milin amerykański i wiciokrzew do ogrodu
Są jeszcze dwa ciekawe pnącza do ogrodu, które zachwycają swoimi wspaniałymi kwiatami. Jednym z nich jest milin amerykański – dość popularne pnącze, które jest cenione ze względu na swoje kwiaty o trąbkowatym kształcie i bardzo intensywnych kolorach. Niektóre odmiany są żółte, inne pomarańczowe, a jeszcze inne czerwone, wszystkie bardzo wyraziste i zwracające na siebie uwagę. Pierzaste liście milinu także pięknie się prezentują, ale roślina jest najpiękniejsza od lipca do września, w okresie kwitnienia Wtedy cała pokrywa się kwiatami i wygląda jak płonąca plama.
Wiciokrzew to także dość częsty wybór do ogrodu. Są to ciekawe pnącza, które osiągają zazwyczaj od 3 do 6 m długości i kwitną latem. Kolor kwiatów jest różny – od bieli, poprzez odcienie żółtego aż do pomarańczy. Wieciokrzewy mają ciekawe, rurkowate lub trąbkowate kwiaty, które zbierają się po kilka w jedną wiązkę. Pięknie to wygląda, a roślina jest ceniona za swój nieszablonowy pokrój. Warto ją posadzić w słonecznym miejscu, ponieważ tam kwitnie najbardziej obficie.
Kwitnące rośliny pnące: magiczna wisteria
Wisteria, zwana inaczej glicynią, to naprawdę niezwykła roślina pnąca. Jest zachwycająca – wytwarza grube kiście drobnych, fioletowych lub niebieskich kwiatów, które zwisają malowniczo. Sprawia, że ogród wydaje się być tajemniczym zakątkiem, wręcz magicznym. W maju, kiedy całe pnącze obsypane jest delikatnymi kwiatami, zapierają po prostu dech w piersiach. Jest dobrze znana ze zdjęć japońskich ogrodów, ale uprawia się ją na całym świecie. Oczywiście w tych miejscach, w których klimat jest nieco łagodniejszy.
Ogrodowe wisterie pojawiają się także w Polsce, jednak są to kapryśne rośliny. Kiepsko sprawdzają się w naszych warunkach pogodowych, zimy bywają dla nich naprawdę niełaskawe. Pnącze potrzebuje także naprawdę solidnych podpór, by móc się dobrze rozwijać. Jego pędy drewnieją, co sprawia, że stają się po prostu ciężkie. Drobne, delikatne pergole czy kratki mogą po prostu złamać się pod naporem rośliny. Wisterie sadzi się czasami na łukach, by ich zwisające kwiatostany tworzyły przepiękny baldachim, kolorowy i pachnący. Trzeba bowiem wiedzieć, że glicynie wspaniale pachną, a niektóre odmiany, jak ‘Ludwik Lawin’ czy ‘Prolific’ pachną szczególnie intensywnie.
Wieloletnie pnącza zimozielone
Zimozielone pnącza warto posadzić, by cieszyć się ich pięknem przez cały rok. Jednym z najbardziej interesujących i najbardziej popularnych jest bluszcz pospolity. Jest to ozdobne pnącze wieloletnie, które ma ciemnozielone, dłoniaste liście. Oczywiście to pnącze kwitnące, jednak jego kwiaty są niepozorne i nie mają większej wartości dekoracyjnej. To w liściach drzemie cały urok. Nie są za duże, ale ładnie się prezentują, zwłaszcza, że jest ich po prostu mnóstwo. Wieloletnie bluszcze mają także owoce – drobne, czarne jagody chętnie zjadane przez ptaki. Roślina najlepiej rozwija się w cieniu.
Trzemielina to kolejne zimozielone pnącze, idealne i na balkon i do ogrodu. Jest niewysokie, osiąga 3 m długości, ale w naszych warunkach klimatycznych najczęściej prowadzi się ją niżej. Jest to także roślina ozdobna z liści. Są niewielkie i eliptyczne, maja błyszczącą powierzchnię. Ich cechą charakterystyczną jest zielono-biała lub zielono-żółta blaszka. Wspaniale się prezentują i są bardzo liczne. Ładnie wyglądają przez cały rok, zwłaszcza w okresie zimowym, przysypane niewielką warstwą śniegu.
Rośliny pnące o ozdobnych liściach
Jest bardzo wiele ciekawych roślin pnących ozdobnych z liści. Winobluszcze na pewno należą do tych najbardziej popularnych. Mają ogromną siłę wzrostu, szybko się rozwijają i rozprzestrzeniają. A przy tym są bardzo łatwe w uprawie. Idealne wyjście na przykład na działkę, na którą się rzadko przyjeżdża. Liście są atrakcyjne przez cały rok, mają ciekawy kształt – złożone z drobniejszych listków po pięć lub siedem w jednym. Do tego pięknie przebarwiają się jesienią, najczęściej na żółto lub czerwono. Niestety winobluszcze dość późno wchodzą w okres wegetacyjny, co oznacza że wczesną wiosną roślina nieco odstrasza swoimi pustymi pędami. Ale potem wynagradza swoim urokiem. Roślin nie trzeba regularnie podlewać ani jakoś szczególnie nawozić. Są naprawdę mało kłopotliwe.
Bardzo ciekawym, ale już trochę zapomnianym, pnączem jest kokornak wielkolistny. Ma długie pędy (nawet do 15 m), wiotkie i lekkie, które pokrywają się sercowatymi, dużymi liśćmi (do 30 cm!). Blaszki przebarwiają się na żółty kolor, więc pięknie wyglądają jesienią. Do tego krzew ładnie kwitnie, tworząc purpurowe lub brunatne kwiaty o nietypowym kształcie. Kwitnienie przypada na przełom maja i czerwca, a potem z kwiatów powstają ciekawe zielone owoce, które kształtem przypominają… ogórki. Kokornak to roślina wprost idealna do cienia, trzeba tylko zapewnić jej mocne podpory, a będzie się wspaniale rozwijała.