Kwiaty pnące

kwiaty pnące

Kwiaty pnące to te gatunki i odmiany, które wytwarzają pnące pędy. Są bardzo dekoracyjne, w krótkim czasie mogą zarosnąć całą ścianę lub pergolę. Szybko się rozprzestrzeniają, a przy tym mają często ładne kwiaty lub dekoracyjne liści, nierzadko przebarwiające się na jakieś kolory. Ogrodowe kwiaty pnące zazwyczaj lubią słoneczne miejsca, jednak czasami można sadzić je także w bardziej zacienionych zakątkach ogrodu. Ich pielęgnacja nie jest szczególnie wymagająca. Wśród gatunków pnących pojawiają się zarówno te bardziej pospolite, jak i mniej znane lub trudniejsze w uprawie, ale równie piękne.

Filtry0

Kwiaty pnące

Kwiaty pnące - pozostałe

Kwiaty pnące - pnącza i rośliny pnące do ogrodu. Jakie wybrać?

Kwiaty pnące, czyli inaczej pnącza, to wyjątkowa grupa roślin. Są sadzone ze względu na nieszablonowy wygląd. Nie zajmują dużo miejsca – wystarczy im nawet kawałek ściany, szybko rosną i wyglądają przepięknie. Dobrze poprowadzone pnącze może przemienić budynek lub zakątek w ogrodzie w magiczne miejsce. Dowiedz się, jakie kwiaty pnące wybrać do ogrodu.

Kwiaty pnące – róże przede wszystkim

Nie można mówić o kwitnących pnączach nie zaczynając od róż. To przecież królowe ogrodów. I mimo tego, że od wieków sadzi się je przy domach, nie tracą w ogóle na popularności. Przepiękne, pachnące, delikatne lub pełne, duże i małe – róże są zachwycające w każdym wydaniu!

W zasadzie róże pnące to nie są pnącza. Nie mają bowiem organów czepnych, którymi mogłyby się chwytać podpór. Trzeba je zawijać lub przywiązywać, inaczej będą się rozścielały po podłożu. Jednak najczęściej sadzi się je właśnie przy ścianach altan lub pergolach, by stworzyć piękną kompozycję. Róże pnące to jedna z grup odmianowych, która obejmuje wiele różnych odmian. Jest ich tak wiele, że zostały podzielone na dwa rodzaje: Climbery i Ramblery. Te pierwsze osiągają maksymalnie do 3 m długości i tworzą duże, piękne kwiaty. Ramblery są nieco dłuższe, ich pędy mają nawet 5 m długości, ale ich kwitnienie jest mniejsze, mniej obfite i rzadsze. Climbery powtarzają kwitnienie, więc są ozdobne przez większą część sezonu.

Na uwagę zasługuje bardzo wiele odmian róż pnących. My proponujemy jedne z najciekawszych:

  • ‘Batsheba’ – odmiana o jasnych płatkach zewnętrznych i pomarańczowym środku, pełna i bardzo atrakcyjna;
  • ‘The Lady of The Lake’ – odmiana jasnoróżowa;
  • ‘Amadeus’ – ciemnopurpurowa,
  • ‘Laguna’ – pełna o ciemnoróżowych płatkach;
  • ‘Golden Gate’ – intensywnie żółta.

Kwiaty pnące: klematisy

Klematis to spolszczona łacińska nazwa powojników. Poza różami powojniki to najczęściej spotykanie ogrodowe kwiaty pnące. Idealnie nadają się i na balkon, i do ogrodu. One także doczekały się stworzenia wielu ciekawych odmian i są podzielone na kilka grup. Najbardziej popularna, ze względu na najpiękniejsze kwiaty, jest grupa powojników wielkokwiatowych. Ich kwiaty, piękne dzwonkowate i pachnące, mają nawet 20 cm średnicy. Powojniki są bardzo ozdobne, sadzi się je najczęściej przy płotach i siatkach. Potrzebują jasnego stanowiska, niekoniecznie bezpośrednio nasłonecznionego, wiec dobrze sprawdzają się niemal w każdym ogródku.

Uprawa powojników nie jest trudna, jednak trzeba wiedzieć, że kwiaty te muszą być regularnie nawadniane. Źle reagują na suszę, wtedy zwijają swoje piękne dzwonki. Dlatego te wyjątkowe rośliny trzeba podlewać i warto je wyściółkować, by ograniczyć parowanie wody z podłoża.

Milin amerykański i wiciokrzew do ogrodu

Są jeszcze dwa ciekawe pnącza do ogrodu, które zachwycają swoimi wspaniałymi kwiatami. Jednym z nich jest milin amerykański – dość popularne pnącze, które jest cenione ze względu na swoje kwiaty o trąbkowatym kształcie i bardzo intensywnych kolorach. Niektóre odmiany są żółte, inne pomarańczowe, a jeszcze inne czerwone, wszystkie bardzo wyraziste i zwracające na siebie uwagę. Pierzaste liście milinu także pięknie się prezentują, ale roślina jest najpiękniejsza od lipca do września, w okresie kwitnienia Wtedy cała pokrywa się kwiatami i wygląda jak płonąca plama.

Wiciokrzew to także dość częsty wybór do ogrodu. Są to ciekawe pnącza, które osiągają zazwyczaj od 3 do 6 m długości i kwitną latem. Kolor kwiatów jest różny – od bieli, poprzez odcienie żółtego aż do pomarańczy. Wieciokrzewy mają ciekawe, rurkowate lub trąbkowate kwiaty, które zbierają się po kilka w jedną wiązkę. Pięknie to wygląda, a roślina jest ceniona za swój nieszablonowy pokrój. Warto ją posadzić w słonecznym miejscu, ponieważ tam kwitnie najbardziej obficie.

Kwitnące rośliny pnące: magiczna wisteria

Wisteria, zwana inaczej glicynią, to naprawdę niezwykła roślina pnąca. Jest zachwycająca – wytwarza grube kiście drobnych, fioletowych lub niebieskich kwiatów, które zwisają malowniczo. Sprawia, że ogród wydaje się być tajemniczym zakątkiem, wręcz magicznym. W maju, kiedy całe pnącze obsypane jest delikatnymi kwiatami, zapierają po prostu dech w piersiach. Jest dobrze znana ze zdjęć japońskich ogrodów, ale uprawia się ją na całym świecie. Oczywiście w tych miejscach, w których klimat jest nieco łagodniejszy.

Ogrodowe wisterie pojawiają się także w Polsce, jednak są to kapryśne rośliny. Kiepsko sprawdzają się w naszych warunkach pogodowych, zimy bywają dla nich naprawdę niełaskawe. Pnącze potrzebuje także naprawdę solidnych podpór, by móc się dobrze rozwijać. Jego pędy drewnieją, co sprawia, że stają się po prostu ciężkie. Drobne, delikatne pergole czy kratki mogą po prostu złamać się pod naporem rośliny. Wisterie sadzi się czasami na łukach, by ich zwisające kwiatostany tworzyły przepiękny baldachim, kolorowy i pachnący. Trzeba bowiem wiedzieć, że glicynie wspaniale pachną, a niektóre odmiany, jak ‘Ludwik Lawin’ czy ‘Prolific’ pachną szczególnie intensywnie.

Wieloletnie pnącza zimozielone

Zimozielone pnącza warto posadzić, by cieszyć się ich pięknem przez cały rok. Jednym z najbardziej interesujących i najbardziej popularnych jest bluszcz pospolity. Jest to ozdobne pnącze wieloletnie, które ma ciemnozielone, dłoniaste liście. Oczywiście to pnącze kwitnące, jednak jego kwiaty są niepozorne i nie mają większej wartości dekoracyjnej. To w liściach drzemie cały urok. Nie są za duże, ale ładnie się prezentują, zwłaszcza, że jest ich po prostu mnóstwo. Wieloletnie bluszcze mają także owoce – drobne, czarne jagody chętnie zjadane przez ptaki. Roślina najlepiej rozwija się w cieniu.

Trzemielina to kolejne zimozielone pnącze, idealne i na balkon i do ogrodu. Jest niewysokie, osiąga 3 m długości, ale w naszych warunkach klimatycznych najczęściej prowadzi się ją niżej. Jest to także roślina ozdobna z liści. Są niewielkie i eliptyczne, maja błyszczącą powierzchnię. Ich cechą charakterystyczną jest zielono-biała lub zielono-żółta blaszka. Wspaniale się prezentują i są bardzo liczne. Ładnie wyglądają przez cały rok, zwłaszcza w okresie zimowym, przysypane niewielką warstwą śniegu.

Rośliny pnące o ozdobnych liściach

Jest bardzo wiele ciekawych roślin pnących ozdobnych z liści. Winobluszcze na pewno należą do tych najbardziej popularnych. Mają ogromną siłę wzrostu, szybko się rozwijają i rozprzestrzeniają. A przy tym są bardzo łatwe w uprawie. Idealne wyjście na przykład na działkę, na którą się rzadko przyjeżdża. Liście są atrakcyjne przez cały rok, mają ciekawy kształt – złożone z drobniejszych listków po pięć lub siedem w jednym. Do tego pięknie przebarwiają się jesienią, najczęściej na żółto lub czerwono. Niestety winobluszcze dość późno wchodzą w okres wegetacyjny, co oznacza że wczesną wiosną roślina nieco odstrasza swoimi pustymi pędami. Ale potem wynagradza swoim urokiem. Roślin nie trzeba regularnie podlewać ani jakoś szczególnie nawozić. Są naprawdę mało kłopotliwe.

Bardzo ciekawym, ale już trochę zapomnianym, pnączem jest kokornak wielkolistny. Ma długie pędy (nawet do 15 m), wiotkie i lekkie, które pokrywają się sercowatymi, dużymi liśćmi (do 30 cm!). Blaszki przebarwiają się na żółty kolor, więc pięknie wyglądają jesienią. Do tego krzew ładnie kwitnie, tworząc purpurowe lub brunatne kwiaty o nietypowym kształcie. Kwitnienie przypada na przełom maja i czerwca, a potem z kwiatów powstają ciekawe zielone owoce, które kształtem przypominają… ogórki. Kokornak to roślina wprost idealna do cienia, trzeba tylko zapewnić jej mocne podpory, a będzie się wspaniale rozwijała.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto