Kwiaty pnącza

Ilustracja kwiaty pnącza

Kwitnące pnącza to jedne z najładniejszych roślin ogrodowych. Wiele osób zapomina, jak pięknie mogą ozdobić ogród, a także balkon lub taras. To ciekawe i łatwe w uprawie rośliny. Kwitnące pnącza mogą być jednoroczne lub wieloletnie. Jeśli chcesz szybko mieć piękny i rozwinięty ogród, warto postawić na wieloletnie odmiany. Często są to rośliny są szybko rosnące, dzięki którym można uzyskać niemal natychmiastowy efekt w ogrodzie. Jednoroczne pnącza również nie mają wysokich wymagań pielęgnacyjnych. Warto zatem zdecydować się na kwitnące odmiany, które zmienią oblicze ogrodu.

Filtry0

Kwiaty pnącza

Kwiaty pnącza - pozostałe

Kwiaty pnącza – jakie pnącza kwitnące wybrać do ogrodu? Polecane odmiany

Kwiaty pnącza, czyli kwitnące rośliny ogrodowe pnące, są jednymi z najczęściej sadzonych w Polsce. Piękne są zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie odmiany. Wiele z nich charakteryzuje się łatwą uprawą. Jakie pnącza ozdobne wybrać do ogrodu? Które okazy polecane są osobom początkującym w ogrodnictwie? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Kwiaty pnącza jednoroczne do ogrodu – jakie odmiany warto hodować?

Kwitnące rośliny pnące – dzięki nim odmienisz swój ogród

Kwiaty pnącza to niezwykle ciekawe rośliny ogrodowe. Wśród nich wyróżnia się zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie odmiany. Wszystkie są piękne i potrafią w niesamowity sposób zmienić charakter każdego ogrodu. Dzięki kwitnącym roślinom można stworzyć wyjątkową atmosferę w pobliżu domu jednorodzinnego. To one zapewnią ciekawy i niepowtarzalny klimat w ogrodzie, którym zachwycać się będzie każdy – nie tylko domownicy, ale też goście i sąsiedzi. Do wyboru w Polsce mamy ogromną ilość pnączy, które w prosty sposób można pielęgnować. Pnącza wieloletnie przez wiele lat będą rosnąć w jednym miejscu. Pnącza jednoroczne są z kolei bylinami rosnącymi tylko w sezonie. Kwiaty jednorocznych bylin kwitnących mogą przyozdabiać dowolną przestrzeń ogrodową, co sezon wyglądając zupełnie inaczej. Zależy to oczywiście od odmiany, na jaką się zdecydujesz. Wieloletnie rośliny również bywają wielokolorowe – np. jesienią kolor roślin różni się od tego, który można oglądać latem.

Co jeszcze warto wiedzieć na temat kwitnących pnączy? Otóż można sadzić rośliny nie tylko w ogrodzie, ale również na balkonie. Ozdobne odmiany wspaniale i obficie zakwitają, dlatego warto cieszyć się nimi również w innych miejscach. Trzeba jednak podkreślić, że kwiaty pnącza mają swoje potrzeby. Jeśli zadbasz o dobre stanowisko dla poszczególnych odmian, pnącza z pewnością odwdzięczą się niesamowitym wyglądem i obfitym kwitnieniem. Wiele z nich rośnie nawet do późnej jesieni. Piękne, kwitnące byliny charakteryzują się nie tylko ładnymi kwiatami, ale i bardzo ciekawym ulistnieniem. Często jest tak samo ozdobne, jak kolorowe kwiaty. Wiele z pnączy rosnących w naszym kraju jest szybko rosnących. Niektóre w jednym sezonie rosną nawet do… kilku metrów! Dzięki takim wynikom nawet słabiej zaaranżowany ogród szybko pokryje się zielenią. Kwitnące pnącza zapewnią również prywatność – pod warunkiem że się nad nimi w porę zapanuje.

Czy wiedziałeś o tym, że kwiaty pnącza są idealne na ogrodowe pergole? Wieloletnie mają przylgi, więc na pergoli sprawdzają się niestety słabiej. Po oderwaniu byliny od pergoli przylgi tam zostają, zniekształcając konstrukcję. Jeśli chcesz uniknąć remontu pergoli, wybierz kwitnące pnącza jednoroczne. Rośliny nie mają bowiem przylg lub korzeni przybyszowych i rosną tam, gdzie podstawisz dla nich podporę. Po okresie kwitnienia wystarczy usunąć resztki roślin z ogrodu. Kwitnące pnącza muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju, uzależnione od wymagań posiadanej odmiany. Wcześniej należy się z nimi dobrze zapoznać, aby wiedzieć, czy np. ziemia w ogrodzie nadaje się pod uprawę wybranego okazu. Niektóre pnącza dodatkowo potrzebują palika lub małej drabinki, aby mogły prawidłowo kwitnąć. Inne muszą mieć zapewnioną wyłącznie solidną podporę. Jedne odmiany rozwijają się bezpośrednio w gruncie, inne wolą rosnąć w pojemniku. Niezależnie od miejsca i sposobu uprawy, zadbaj o regularną pielęgnację pnączy.

Jakie pnącza kwitnące warto posadzić w ogrodzie? Piękne odmiany ogrodowe

Pnącza kwitnące w ogrodzie mogą być naprawdę ciekawe. Wiele z nich potrafi błyskawicznie odmienić aranżację ogrodową. Wśród nich wymienia się nasturcje. To rośliny pojawiające się w formie pnącej lub płożącej. Nasturcje szybko rosną, obradzając w wielobarwne kwiaty. Kolor kwiatów zależy do odmiany pnącza. Roślinę można uprawiać w ogrodzie bezpośrednio w ziemi. Coraz więcej osób decyduje się jednak na hodowanie nasturcji w doniczce na balkonie. Nasturcja jest nie tylko ozdobną rośliną. Pnącze świetnie radzi sobie w walce z mszycami, dlatego warto mieć roślinę w pobliżu innych kwiatów. Co ciekawe, nasturcja ma owoce, które są jadalne – można z nich przygotować desery, sałatki i domowe napary do walki z przeziębieniem lub problemami układu trawiennego. Ciekawym pnączem jest również kobea pnąca. Zalicza się ją do wieloletnich, jednak wyłącznie… w Meksyku. W naszym kraju roślina traktowana jest jako jednoroczna. Można się jednak cieszyć kobeą przez kolejny rok, gdy po kwitnieniu zbierze się odpowiednio wcześniej nasiona. Pnącze rośnie maksymalnie do 6 m wysokości. Nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych – urośnie nawet w piachu. Nie poleca się jednak wystawiania rośliny na wiatr lub chłód.

W maju kwitnie również pnącze znane jako pałczatka. Zachwyca podłużnymi, słomkowatymi kwiatami w kolorze żółtym, pomarańczowym, ciemnoróżowym lub czerwonym. Rośnie do 2 m wysokości, jednak jest bardzo wrażliwą rośliną. Powinieneś więc dobrze zabezpieczyć pnącze, zanim wsadzisz je do ziemi. Roślina doskonale odnajdzie się w każdym podłożu, ale musisz odpowiednio osłonić pnącze przed mrozem. Podobnie jak kobea pnąca, pałczatka traktowana jest w Polsce jako roślina jednoroczna. Tymczasem w Peru, skąd pochodzi roślina, pnącze uznawane jest za wieloletnie. Jak można się zatem domyślić, za rodzaj pnącza odpowiada klimat. Pałczatka obficie zakwita. Aby pobudzić proces krzewienia, wystarczy regularnie uszczykiwać pnącze w pierwszym okresie wzrostu. Jeszcze jednym ciekawym pnączem jest kardiospermum, które może osiągnąć nawet 3 m wysokości. Kwitnie na biało i bardzo szybko rośnie. Pnącze należy wysiewać do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Roślina najlepiej czuje się w słońcu, dlatego takie stanowisko jest kardiospermum jak najbardziej wskazane. Należy jednak uważać, ponieważ pnącze samo się rozsiewa, przez co może być ekspansywne. Jeśli nie utrzymasz kardiospermum w ryzach, z pewnością zajmie ogródek.

Pnącza ogrodowe jednoroczne i wieloletnie – które najładniej zakwitają?

Ogrodowe pnącza kwitnące, które zmienią każdą aranżację

Pnącze zasługujące na szczególne wyróżnienie to wilec purpurowy. Roślina najlepiej rozwija się w cieniu, będąc otwarta w pochmurny dzień niemal przez cały czas. Gdy wychodzi słońce, zamyka płatki po kilku godzinach. Pnącza charakteryzują się wieloma różnymi odcieniami koloru purpurowego, które zauważyć można wyłącznie w pochmurny dzień. Wilce bez większego problemu sadzić można w gruncie. Rocznie przyrastają o 2,5-5 m. Należy jednak zapewnić roślinom najlepsze warunki, dzięki którym pnącza będą mogły pięknie się rozwijać. Przede wszystkim podlewaj rośliny w ciepłe dni, inaczej liście mogą opaść. W skrajnych przypadkach pnącze umrze, a wtedy na pewno nic z nim nie zrobisz. Zadbaj również o glebę dla wilców. Powinna być bogata w różnorodne  składniki pokarmowe, dzięki którym pnącza urosną solidne i obfite w kolorowe kwiaty. Nie przesadzaj jednak z nawożeniem, ponieważ kwitnienie pnączy ulegnie znacznej redukcji. Wilec purpurowy nie lubi gliny. Jeśli masz w ogrodzie podłoże z dużym dodatkiem gliny, wymieszać ziemię piaskiem.

Kolejnym bardzo ciekawym pnączem jest glorioza. Rośnie do 2 m wysokości i ciężko pomylić roślinę z inną. To egzotyczne, afrykańskie pnącze. Glorioza potrzebuje ciepła, aby prawidłowo się rozwijać. Nie wolno jednak narażać rośliny na zbyt dużą ilość słońca. Temperatury powyżej 30 st. C w polskim klimacie bywają szkodliwe dla gloriozy. W takie dni poleca się przenosić roślinę w zacienione miejsce – jednak tylko w przypadku hodowania gloriozy w doniczce. Wcześniej omawialiśmy wilec purpurowy. Warto jednak przyjrzeć się również wilcowi klapowanemu. Roślina przyozdobiona jest jednostronnymi kwiatami wiszącymi na długich łodygach. Pojawiają się na przełomie czerwca / lipca. Pnącze może urosnąć od 3 do nawet 5 m wysokości. Wilec klapowany charakteryzuje się pięknymi, trójpalczastymi i bardzo dużymi liśćmi. Pnącze uwielbia światło słoneczne, więc do prawidłowego wzrostu potrzebna jest mu woda. Nie można zalewać podłoża dla wilców, ponieważ niekorzystnie wpłynie to na kwitnięcie pnączy. Podłoże dla rośliny musi być przepuszczalne i wapienne – wilec nie urośnie w kwaśnej ziemi. Poza ogrodem pnącze można sadzić również… na parapecie mieszkania.

Kilka ciekawych pnączy kwitnących, na które warto zwrócić uwagę

Jednym z najciekawszych pnączy kwitnących jest winnik tojadolistny oraz jego „kuzyn”, winnik zmienny. Rośliny pnące są wysokie – mogą urosnąć do 4 m wysokości przy zaledwie 1 m przyrostu rocznie. Pnącza mają zielone listki, które są pojedyncze i głęboko wycięte. Liście winników jesienią wybarwiają się na kolor żółty. Winniki odnajdą się w każdej glebie. Rosą bardzo szybko, wypuszczając dekoracyjne owoce. Młode pędy z czasem zmieniają kolor na jasną czerwień. Niebanalny wygląd pnączy dopełniają wspomniane już zielone listki. Pnącza najchętniej rosną w słońcu, ale półcień również powinien być dla nich korzystny. Na jakie kwitnące okazy warto jeszcze zwrócić uwagę?

  • Wiciokrzewy – pną się w górę nawet do 4 m. Najlepiej wyglądają na pergolach ogrodowych. Pięknie kwitną od czerwca do października i… jeszcze lepiej pachną! Kwiaty wybarwiają się na różne kolory – róż, czerwień lub żółty. Barwa jest uzależniona od odmiany wiciokrzewów. Pnącza najlepiej czują się na stanowiskach osłoniętych od wiatru. Miejsca te powinny być dobrze nasłonecznione. Wiciokrzew może rosnąć w półcieniu, jednak wtedy może wypuścić znacznie mniej kwiatów. Gleba pod wiciokrzewy nie może być zbyt sucha. Mokra też nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ pnącza mogą błyskawicznie zgnić. Na dworze jest sucho? Postaraj się zatem systematycznie podlewać wiciokrzewy, uważając, aby ich nie przelać.
  • Groszek pachnący – bardzo ciekawe pnącze, którym udekorować można siatki albo ogrodzenie wokół domu. Ewentualnie ozdobić nim można drewnianą pergolę w ogrodzie. Groszek rośnie od 0,5 do 1,5 m. Ma kanciaste pędy, z których wyrastają liście oraz tzw. wąsy. Pnącze zakwita na początku lata. Wiele osób stawia na groszek pachnący w wiejskich aranżacjach ogrodowych. Pnącze pasuje jednak do wielu innych styli (np. poleca się groszek do ogrodów naturalistycznych i prowansalskich). Można siać go bezpośrednio do gruntu, jednak wtedy stanowisko musi być próchnicze, żyzne i możliwie słoneczne.
  • Akebia pięciolistkowa – szybko rosnące pnącze, które znakomicie sprawdza się na pergolach. Charakteryzuje się dużym przyrostem (rocznie ok. 2 m) i zimozielonymi liśćmi. Co ciekawe, akebia najpierw ma fioletowe pędy, które później robią się brązowe. Na uwagę zasługuje piękny kwiatostan rośliny. Kwiaty czarująco pachną, co na pewno przypadnie do gustu miłośnikom ładnych zapachów w ogrodzie. Akebia doskonale czuje się w słonecznym miejscu, chociaż cień nie powinien stanowić dla niej większego problemu. Trzeba jednak zadbać o systematyczne przycinanie pnącza, aby zadbać o jego formę.
  • Kokornak wielkolistny – nietuzinkowe pnącze ozdobne, które może rosnąć przy siatce ogrodowej. Roczny przyrost kokornaków to ok. 2 m. Kokornak dobrze czuje się w półcieniu, jednak trzeba pamiętać o okrywaniu ściółką jego pnia. Kokornaki kwitną na przełomie maja / czerwca.
  • Hortensje – ostatnimi polecanymi przez nas kwitnącymi pnączami są klasyczne hortensje. Rosną średnio do ok. 1,5 m. Polacy często ozdabiają pnączami swoje ogrody przed domem. Kwiatostany hortensji są bardzo piękne – przybierają formę wielkich kul. W ten sposób dopełniają ogrodowe aranżacje albo tworzą je zupełnie na nowo. Kwiaty hortensji pnącej mogą mieć rozmaite kolory, np. różowe, czerwone, białe, niebieskie i fioletowe. Najlepiej kwitną w dużej ilości słońca, chociaż półcień nie powinien im zaszkodzić. Doskonała ziemia dla hortensji powinna być lekko wilgotna oraz próchniczna. Nie zaleca się przycinać hortensji, ponieważ w kwiaty zawiązują się na starych pędach. Aby zadbać o roślinę zimą, należy starannie zabezpieczyć hortensję przed mrozem.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto