Kwiaty pnącza
-
Monstera dziurawapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Egzotyczne pnącze dorastające do bardzo dużych rozmiarów. Lubiana roślina doniczkowa do biur i mieszkań.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Glicynia chińskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Glicynia chińska jest ozdobnym pnączem ze zwisającymi gronami niebieskofioletowych motylkowych kwiatów. Jest długowieczną rośliną, której pędy dorastają do ponad 10 m długości. Nazwa rodzajowa upamiętnia niemiecko-amerykańskiego lekarza Caspara Wistar'a. Etymologiczny błąd — wisteria zamiast wistaria — został jednak w oficjalnej nomenklaturze zachowany.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Zroślicha stopowcowapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zroślicha stopowcowa jest znana jako szybko rosnące pnącze doniczkowe o pięknych liściach. Jest spokrewniona z tak popularnymi roślinami, jak epiprepnum, diffenbachia, filodendron albo cantedeskia. Kształt liści tego gatunku może się kojarzyć ze stopą gęsi albo ostrzem strzały. Odmiany hodowlane zroślichy stopowcowej mają często liście w rozmaitych, często cieniowanych kolorach.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Epipremnum złocistepnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zarówno zwisające, jak i pnące się, mało wymagające epipremnum jest doskonałą rośliną zieloną do dekoracji mieszkania. W swojej tropikalnej ojczyźnie rośnie jako liana, czepiając się drzew specjalnymi korzeniami. W warunkach domowych zakwita bardzo rzadko.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Hortensja pnącapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Cienioznośne i odporne na mróz pnącze. Pokrywa mury i ściany, a przy tym rozwija dekoracyjne kwiatostany. Może służyć jako roślina okrywowa.
pnącze Trudność uprawy: średnia
Kwiaty pnącza - pozostałe
-
Milin amerykańskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Duże, trąbkowate kwiaty milinu amerykańskiego w pomarańczowym kolorze wnoszą do każdego ogrodu nieco egzotyki. Pochodzące z Ameryki pnącze jest zimoodporne i przez całe lato stanowi szczególną atrakcję. W uprawie istnieje wiele odmian milinu o różnych kolorach kwiatów.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Męczennica błękitnapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Męczennica błękitna jest egzotycznym pnączem z lasów Ameryki Południowej uprawianym u nas w doniczkach jako roślina ozdobna. Tajemniczą nazwę zawdzięcza roślina mnichowi z Bolonii, który opisując w 1609 roku kwiat, dopatrzył się w nim różnych ewangelicznych symboli. Taka interpretacja została szybko podchwycona i rozpowszechniona, co przyniosło roślinie wielką popularność w XVII wieku.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Rdestówka Aubertapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Rdestówka Auberta jest zdrewniałym pnączem o bardzo dużym przyroście rocznym, jest jedną z najszybciej rosnących roślin w Polsce. Ozdobę stanowią sercowate, jasnozielone liście oraz długo utrzymujące się białe, wiechowate kwiatostany. Epitet gatunkowy upamiętnia francuskiego misjonarza Georgesa Auberta, który przesłał nasiona rośliny z Tybetu do Paryża.
pnącze -
Bluszcz pospolitypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz jest zimozielonym pnączem, które przy pomocy korzeni przybyszowych bez trudu wspina się po drzewach i murach, a także ukorzenia pędy na ziemi. Bluszcz zwyczajny i jego odmiany znajdują różnorodne zastosowanie w ogrodzie — tworzą efektowną zasłonę dla fasad i powierzchni ziemi.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Kobea pnącapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Kobea pnąca jest niezwykle szybko rosnącym pnączem, które w krótkim czasie potrafi stworzyć szczelną zasłonę w ogrodzie albo na tarasie. Duże, lekko pachnące dzwonki kwiatów rozwijają się przez całe lato aż do pierwszych przymrozków. Ze względu na brak odporności na mróz, kobea jest traktowana w naszych warunkach jako roślina jednoroczna.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Hoja różowapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Hoja różowa jest tropikalnym pnączem, które uprawiane w doniczce zachwyca urodą swoich kwiatów. Mają kształt pięcioramiennych gwiazdek i wyglądają jak odlane z porcelany albo wosku. Utrzymują się przez kilka tygodni. Roztaczają mocny aromat. Nazwa rodzajowa upamiętnia angielskiego botanika Thomasa Hoy'a.
pnącze Trudność uprawy: średnia
-
Filodendron pnącypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Filodendron pnący jest tropikalnym pnączem o sercowatych liściach. Jest nie tylko efektowny i łatwy w uprawie, ale na dodatek oczyszcza powietrze. W naturze dorasta do 10 m, jednak w naszych warunkach osiąga tylko 2-3 m. Wytwarza korzenie czepne.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Zroślicha stopowcowa 'Neon Robusta'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zroślicha stopowcowa 'Neon Robust' jest odmianą egzotycznego pnącza o pięknych liściach z niespotykanym ubarwieniem. W odpowiednich warunkach świetlnych liście przybierają bladoróżowy kolor o perłowym połysku. Odmiana 'Neon Robust' wyróżnia się efektownie na tle tradycyjnej zieleni roślin.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Scindapsus pstrypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Scindapsus pstry jest tropikalnym pnączem ze znanej rodziny obrazkowatych. Efektowne, skórzaste liście ze srebrzystymi plamkami czynią z niego jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Bywa mylony ze spokrewnionym epipremnum złocistym, od którego ma jednak większe wymagania. Może rosnąć również w doniczce wiszącej, tworząc zwisające pędy.
pnącze -
Epipremnum złociste ‘Marble Queen‘pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
‘Marble Queen‘ jest odmianą epipremnum złocistego, popularnej rośliny doniczkowej. Efektowne pnącze tworzy długie pędy z sercowatymi liśćmi, ozdobionymi jasnymi plamami i pstrokatymi wzorami. Wzory na liściach przypominają powierzchnię marmuru - stąd nazwa odmiany.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Epipremnum pierzastepnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum pinnatum jest egzotycznym pnączem o pierzastodzielnych liściach. W naturalnych warunkach dorasta do 15 m, oplatając drzewa albo skalne wypusty na górskich stokach. W mieszkaniu osiąga znacznie mniejsze rozmiary, długość liści może dochodzić do 40 cm, podczas gdy w tropikalnych lasach bywają dwukrotnie większe.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Mandevilla sanderipnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Mandevilla sanderi jest brazylijskim pnączem spokrewnionym z barwinkiem i trojeścią. Trochę obco brzmiąca nazwa daje się łatwo wytłumaczyć: nazwa rodzajowa upamiętnia H. Mandeville’a, brytyjskiego dyplomatę w Argentynie, który pierwszy przywiózł roślinę do Anglii, a epitet gatunkowy odnosi się do botanika i kolekcjonera roślin H. Sandera.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Cissus rombolistnypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Cissus rombolistny jest tropikalnym pnączem, którego dekoracyjne liście składają się trzech ciemnozielonych romboidalnych blaszek. Wyparty przez pewien czas przez modniejsze i kapryśne nowinki, odzyskuje popularność jako roślina sprawdzona i niekłopotliwa.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Monstera dubiapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera dubia jest rzadko spotykanym w uprawie doniczkowej gatunkiem egzotycznego pnącza. Z tej małej popularności wynika pewnie używanie łacińskiej nazwy, której część gatunkowa znaczy dosłownie "wątpliwa, niepewna" i odnosi się do pierwotnego umieszczenia rośliny w rodzaju Marcgravia. Małe i zamknięte liście tej monstery dopiero z wiekiem stają porozcinane i dziurawe.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Glorioza wspaniałapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Glorioza wspaniała jest egzotycznym pnączem o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach. Duże, efektowne kwiaty mają pofalowane płatki, które przypominają szkarłatne płomienie, żółte na dole. Jako roślina tropikalna glorioza uwielbia ciepło i wilgoć.
pnącze Trudność uprawy: średnia
-
Wiciokrzew japońskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew japoński jest pnączem z Dalekiego Wschodu o cienkich pędach i częściowo zimozielonych liściach. Białe, mocno aromatyczne kwiaty, z czasem stają się żółte. Późną jesienią ozdobę stanowią ciemnofioletowe owoce. Bez podpór może pełnić rolę rośliny okrywowej.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Hoja sercowatapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
To egzotyczne pnącze oprócz efektownych kwiatów odznacza się oryginalnymi liśćmi w formie serca. Zielone serca hoi doskonale nadają się na walentynkowy prezent zamiast róży. Nazwa gatunkowa rośliny upamiętnia irlandzkiego botanika Arthura Kerr'a.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Epipremnum złociste 'Happy Leaf'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum 'Happy Leaf' jest nową odmianą epipremnum złocistego, która jest kombinacją tradycyjnej zieleni z modną bielą. Liście tej rośliny są zaznaczone przede wszystkim białym kolorem. Jeśli komuś nasunie się podobieństwo 'Happy Leaf' do 'Marble Queen', spostrzeżenie będzie słuszne, ponieważ są to dwie odmiany hodowlane tego samego gatunku.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Monstera pinnatipartitapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera pinnatipartita jest pnączem z deszczowych lasów Ameryki Południowej. Miłośników tropikalnych roślin przekonuje do siebie oryginalną formą rozwoju liści. W młodości są one ciemnozielone i pełne, z czasem dzielą się i zmieniają nie do poznania. Stąd wzięła się nazwa gatunkowa, która znaczy tyle co "podzielony na części w sposób pierzasty ".
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Filodendron Karstenapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Nazwy egzotycznych roślin ozdobnych, używane potocznie i zwyczajowo, nie zawsze są zgodne z nazwami botanicznymi, które te rośliny jednoznacznie identyfikują. Philodendron karstenianum (synonim Philodendron venosum) jest zwyczajowo nazywany monsterą karstenianum. Jest to tropikalne pnącze o efektownych liściach, które są mocno żyłkowane i miejscami wypukłe.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Przywarka japońskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Przywarka japońska jest pochodzącym z Japonii pnączem leśnym, które rosnąc bez podpory, może stać się oryginalną rośliną okrywową. Nieco dziwna nazwa gatunkowa hydrangeoides, oznaczająca „jak hortensja", została nadana roślinie, która po raz pierwszy została opisana jako należąca do rodzaju Schizophragma.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Akebia pięciolistkowapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Akebia pięciolistkowa jest dalekowschodnim pnączem, wieloletnim i szybko rosnącym. W cieplejszych regionach może być zimozielona. Doskonale nadaje się do obsadzania altan ogrodowych, pergol i rozmaitych podpór. Jadalne owoce akebii w naszych warunkach raczej nie dojrzeją.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Rodochiton fioletowypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Rodochiton fioletowy jest w swojej tropikalnej ojczyźnie pnącą byliną, jednak w naszych warunkach rośnie tylko w donicach i pojemnikach jako roślina jednoroczna. Oryginalną ozdobę stanowią fioletowe, dzwonkowate kwiaty z mocno wydłużoną bordową koroną. Piękna roślina, doskonale nadająca się do okrycia pergoli i altan, ma jednak wysokie wymagania cieplne, o które trudno w naszych warunkach klimatycznych.
pnącze Trudność uprawy: trudna -
Epipremnum złociste 'N'joy'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum 'N'joy' jest bardzo dekoracyjną odmianą klasycznego epipremnum złocistego. Podobieństwo do 'Happy Leaf' albo 'Marble Queen' nie jest przypadkowe, ponieważ należą do tego samego gatunku botanicznego. Na soczystej zieleni liści epipremnum 'N'joy' widoczne są nieregularne białe plamy, które z każdego liścia tworzą niepowtarzalne dzieło sztuki.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
-
Bluszcz irlandzkipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz irlandzki jest zimozielonym pnączem i podobnie jak bluszcz pospolity wspina się na duże wysokości - drzewa, skały i budynki - przy pomocy korzeni przybyszowych. Doskonale nadaje się do obsadzania cienistych i półcienistych miejsc w ogrodzie, jednak do kwitnienia potrzebuje dostępu do słońca. W naszych warunkach nie jest całkowicie odporny na mróz.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Stephania pierreibyliny bylina z bulwą ozdobna
Stephania pierrei jest rosnącą w Wietnamie, Kambodży i Tajlandii bulwiastą byliną, która uprawiana u nas w doniczkach nie doczekała się jeszcze żadnej polskiej nazwy. Okrągłe tarczki liści tej rośliny bardzo przypominają liście pilei peperomiowatej, z którą jedna nie jest spokrewniona. W medycynie wietnamskiej jest stosowana do leczenia depresji, bezsenności i niektórych zaburzeń psychicznych. Zamiast poprawnej nazwy botanicznej Stephania pierrei, często używana jest nazwa Stephania erecta.
bylina, pnącze Trudność uprawy: średnia -
Dischidia okrągłolistnabyliny sukulent roślina ozdobna
Dischidia okrągłolistna jest epifitycznym, sukulentowym pnączem z deszczowych lasów Dalekiego Wschodu. Na długich pędach tworzy ustawione parami, naprzeciwlegle, okrągłe liście, które są pękate pośrodku i mogą przypominać małe naczynie na wino. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckich słów dis = "dwa" i askidia, liczba mnoga od askidion = "mały bukłak". Łaciński epitet gatunkowy nawiązuje do nummus = "przypominający monetę". Roślina jest spokrewniona z hoją i barwinkiem.
bylina, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Monstera siltepecanapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera siltepecana jest rzadko spotykanym w uprawie, bardzo dekoracyjnym pnączem o charakterystycznym srebrzystym zabarwieniu młodych liści. Liście monstery przechodzą dwa stadia rozwoju: w młodości są małe i zielone z dużą liczbą srebrzystych plam, w wieku dorosłym liście stają się duże i dziurawe. W warunkach domowych monstera siltepecana nie tworzy kwiatów.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Wilec purpurowyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Wilec purpurowy jest jednorocznym pnączem pochodzącym z tropikalnych obszarów Ameryki. Jego ozdobą są efektowne, duże, lejkowate kwiaty przypominające nasz powój polny. Forma botaniczna tego wilca tworzy kwiaty niebieskie do purpurowofioletowych, natomiast odmiany hodowlane mają szerszą paletę barw - mogą być białe, różowe lub czerwone w różnych odcieniach i ze smugami.
roślina jednoroczna, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Powojnik górskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Jeśli ktoś szuka szybko rosnącego pnącza, które na dodatek pięknie i obficie kwitnie, powojnik górski jest idealnym wyborem. Szybko i skutecznie potrafi zasłonić mało efektowne ściany albo mury. Oprócz białych kwiatów formy botanicznej występują kremowe i różowe odmian hodowlanych powojnika górskiego.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Aktinidia pstrolistnapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Aktinidia pstrolistna jest egzotycznym pnączem, bliską krewniaczką aktinidii smakowitej (Actinidia deliciosa), której owoce zrobiły furorę jako kiwi. Oprócz jadalnych i smacznych, chociaż niewielkich owoców, ozdobę tej rośliny stanowią przebarwiające się wiosną liście. Najbardziej efektownie wyglądają zielono-biało-różowe liście dobrze oświetlonych egzemplarzy męskich (roślina dwupienna).
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Stefanotis bukietowypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Stefanotis bukietowy jest egzotycznym pnączem z Madagaskaru, które uprawiane w doniczce zachwyca czysto białymi kwiatami roztaczającymi słodki aromat. Elastyczne pędy dorastają na podporach do 2-4 metrów. Ta piękna i efektowna roślina jest trudna w uprawie i wymagająca.
pnącze Trudność uprawy: trudna -
Zroślicha stopowcowa 'White Butterfly'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Dziko rosnąca w tropikalnej dżungli zroślicha stopowcowa ma duże strzałkowate, ciemnozielone liście bez przebarwień, których kształt może się kojarzyć ze stopą gęsi, ostrzem strzały albo nawet skrzydłami motyla. Odmiana 'White Butterfly' tej rośliny wyróżnia się kontrastowym połączeniem soczystej zieleni i bieli w formie efektownego wzoru na blaszce liściowej.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
Kwiaty pnącza – jakie pnącza kwitnące wybrać do ogrodu? Polecane odmiany
Kwiaty pnącza, czyli kwitnące rośliny ogrodowe pnące, są jednymi z najczęściej sadzonych w Polsce. Piękne są zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie odmiany. Wiele z nich charakteryzuje się łatwą uprawą. Jakie pnącza ozdobne wybrać do ogrodu? Które okazy polecane są osobom początkującym w ogrodnictwie? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Kwiaty pnącza jednoroczne do ogrodu – jakie odmiany warto hodować?
Kwitnące rośliny pnące – dzięki nim odmienisz swój ogród
Kwiaty pnącza to niezwykle ciekawe rośliny ogrodowe. Wśród nich wyróżnia się zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie odmiany. Wszystkie są piękne i potrafią w niesamowity sposób zmienić charakter każdego ogrodu. Dzięki kwitnącym roślinom można stworzyć wyjątkową atmosferę w pobliżu domu jednorodzinnego. To one zapewnią ciekawy i niepowtarzalny klimat w ogrodzie, którym zachwycać się będzie każdy – nie tylko domownicy, ale też goście i sąsiedzi. Do wyboru w Polsce mamy ogromną ilość pnączy, które w prosty sposób można pielęgnować. Pnącza wieloletnie przez wiele lat będą rosnąć w jednym miejscu. Pnącza jednoroczne są z kolei bylinami rosnącymi tylko w sezonie. Kwiaty jednorocznych bylin kwitnących mogą przyozdabiać dowolną przestrzeń ogrodową, co sezon wyglądając zupełnie inaczej. Zależy to oczywiście od odmiany, na jaką się zdecydujesz. Wieloletnie rośliny również bywają wielokolorowe – np. jesienią kolor roślin różni się od tego, który można oglądać latem.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat kwitnących pnączy? Otóż można sadzić rośliny nie tylko w ogrodzie, ale również na balkonie. Ozdobne odmiany wspaniale i obficie zakwitają, dlatego warto cieszyć się nimi również w innych miejscach. Trzeba jednak podkreślić, że kwiaty pnącza mają swoje potrzeby. Jeśli zadbasz o dobre stanowisko dla poszczególnych odmian, pnącza z pewnością odwdzięczą się niesamowitym wyglądem i obfitym kwitnieniem. Wiele z nich rośnie nawet do późnej jesieni. Piękne, kwitnące byliny charakteryzują się nie tylko ładnymi kwiatami, ale i bardzo ciekawym ulistnieniem. Często jest tak samo ozdobne, jak kolorowe kwiaty. Wiele z pnączy rosnących w naszym kraju jest szybko rosnących. Niektóre w jednym sezonie rosną nawet do… kilku metrów! Dzięki takim wynikom nawet słabiej zaaranżowany ogród szybko pokryje się zielenią. Kwitnące pnącza zapewnią również prywatność – pod warunkiem że się nad nimi w porę zapanuje.
Czy wiedziałeś o tym, że kwiaty pnącza są idealne na ogrodowe pergole? Wieloletnie mają przylgi, więc na pergoli sprawdzają się niestety słabiej. Po oderwaniu byliny od pergoli przylgi tam zostają, zniekształcając konstrukcję. Jeśli chcesz uniknąć remontu pergoli, wybierz kwitnące pnącza jednoroczne. Rośliny nie mają bowiem przylg lub korzeni przybyszowych i rosną tam, gdzie podstawisz dla nich podporę. Po okresie kwitnienia wystarczy usunąć resztki roślin z ogrodu. Kwitnące pnącza muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki do rozwoju, uzależnione od wymagań posiadanej odmiany. Wcześniej należy się z nimi dobrze zapoznać, aby wiedzieć, czy np. ziemia w ogrodzie nadaje się pod uprawę wybranego okazu. Niektóre pnącza dodatkowo potrzebują palika lub małej drabinki, aby mogły prawidłowo kwitnąć. Inne muszą mieć zapewnioną wyłącznie solidną podporę. Jedne odmiany rozwijają się bezpośrednio w gruncie, inne wolą rosnąć w pojemniku. Niezależnie od miejsca i sposobu uprawy, zadbaj o regularną pielęgnację pnączy.
Jakie pnącza kwitnące warto posadzić w ogrodzie? Piękne odmiany ogrodowe
Pnącza kwitnące w ogrodzie mogą być naprawdę ciekawe. Wiele z nich potrafi błyskawicznie odmienić aranżację ogrodową. Wśród nich wymienia się nasturcje. To rośliny pojawiające się w formie pnącej lub płożącej. Nasturcje szybko rosną, obradzając w wielobarwne kwiaty. Kolor kwiatów zależy do odmiany pnącza. Roślinę można uprawiać w ogrodzie bezpośrednio w ziemi. Coraz więcej osób decyduje się jednak na hodowanie nasturcji w doniczce na balkonie. Nasturcja jest nie tylko ozdobną rośliną. Pnącze świetnie radzi sobie w walce z mszycami, dlatego warto mieć roślinę w pobliżu innych kwiatów. Co ciekawe, nasturcja ma owoce, które są jadalne – można z nich przygotować desery, sałatki i domowe napary do walki z przeziębieniem lub problemami układu trawiennego. Ciekawym pnączem jest również kobea pnąca. Zalicza się ją do wieloletnich, jednak wyłącznie… w Meksyku. W naszym kraju roślina traktowana jest jako jednoroczna. Można się jednak cieszyć kobeą przez kolejny rok, gdy po kwitnieniu zbierze się odpowiednio wcześniej nasiona. Pnącze rośnie maksymalnie do 6 m wysokości. Nie ma dużych wymagań pielęgnacyjnych – urośnie nawet w piachu. Nie poleca się jednak wystawiania rośliny na wiatr lub chłód.
W maju kwitnie również pnącze znane jako pałczatka. Zachwyca podłużnymi, słomkowatymi kwiatami w kolorze żółtym, pomarańczowym, ciemnoróżowym lub czerwonym. Rośnie do 2 m wysokości, jednak jest bardzo wrażliwą rośliną. Powinieneś więc dobrze zabezpieczyć pnącze, zanim wsadzisz je do ziemi. Roślina doskonale odnajdzie się w każdym podłożu, ale musisz odpowiednio osłonić pnącze przed mrozem. Podobnie jak kobea pnąca, pałczatka traktowana jest w Polsce jako roślina jednoroczna. Tymczasem w Peru, skąd pochodzi roślina, pnącze uznawane jest za wieloletnie. Jak można się zatem domyślić, za rodzaj pnącza odpowiada klimat. Pałczatka obficie zakwita. Aby pobudzić proces krzewienia, wystarczy regularnie uszczykiwać pnącze w pierwszym okresie wzrostu. Jeszcze jednym ciekawym pnączem jest kardiospermum, które może osiągnąć nawet 3 m wysokości. Kwitnie na biało i bardzo szybko rośnie. Pnącze należy wysiewać do gruntu na przełomie kwietnia i maja. Roślina najlepiej czuje się w słońcu, dlatego takie stanowisko jest kardiospermum jak najbardziej wskazane. Należy jednak uważać, ponieważ pnącze samo się rozsiewa, przez co może być ekspansywne. Jeśli nie utrzymasz kardiospermum w ryzach, z pewnością zajmie ogródek.
Pnącza ogrodowe jednoroczne i wieloletnie – które najładniej zakwitają?
Ogrodowe pnącza kwitnące, które zmienią każdą aranżację
Pnącze zasługujące na szczególne wyróżnienie to wilec purpurowy. Roślina najlepiej rozwija się w cieniu, będąc otwarta w pochmurny dzień niemal przez cały czas. Gdy wychodzi słońce, zamyka płatki po kilku godzinach. Pnącza charakteryzują się wieloma różnymi odcieniami koloru purpurowego, które zauważyć można wyłącznie w pochmurny dzień. Wilce bez większego problemu sadzić można w gruncie. Rocznie przyrastają o 2,5-5 m. Należy jednak zapewnić roślinom najlepsze warunki, dzięki którym pnącza będą mogły pięknie się rozwijać. Przede wszystkim podlewaj rośliny w ciepłe dni, inaczej liście mogą opaść. W skrajnych przypadkach pnącze umrze, a wtedy na pewno nic z nim nie zrobisz. Zadbaj również o glebę dla wilców. Powinna być bogata w różnorodne składniki pokarmowe, dzięki którym pnącza urosną solidne i obfite w kolorowe kwiaty. Nie przesadzaj jednak z nawożeniem, ponieważ kwitnienie pnączy ulegnie znacznej redukcji. Wilec purpurowy nie lubi gliny. Jeśli masz w ogrodzie podłoże z dużym dodatkiem gliny, wymieszać ziemię piaskiem.
Kolejnym bardzo ciekawym pnączem jest glorioza. Rośnie do 2 m wysokości i ciężko pomylić roślinę z inną. To egzotyczne, afrykańskie pnącze. Glorioza potrzebuje ciepła, aby prawidłowo się rozwijać. Nie wolno jednak narażać rośliny na zbyt dużą ilość słońca. Temperatury powyżej 30 st. C w polskim klimacie bywają szkodliwe dla gloriozy. W takie dni poleca się przenosić roślinę w zacienione miejsce – jednak tylko w przypadku hodowania gloriozy w doniczce. Wcześniej omawialiśmy wilec purpurowy. Warto jednak przyjrzeć się również wilcowi klapowanemu. Roślina przyozdobiona jest jednostronnymi kwiatami wiszącymi na długich łodygach. Pojawiają się na przełomie czerwca / lipca. Pnącze może urosnąć od 3 do nawet 5 m wysokości. Wilec klapowany charakteryzuje się pięknymi, trójpalczastymi i bardzo dużymi liśćmi. Pnącze uwielbia światło słoneczne, więc do prawidłowego wzrostu potrzebna jest mu woda. Nie można zalewać podłoża dla wilców, ponieważ niekorzystnie wpłynie to na kwitnięcie pnączy. Podłoże dla rośliny musi być przepuszczalne i wapienne – wilec nie urośnie w kwaśnej ziemi. Poza ogrodem pnącze można sadzić również… na parapecie mieszkania.
Kilka ciekawych pnączy kwitnących, na które warto zwrócić uwagę
Jednym z najciekawszych pnączy kwitnących jest winnik tojadolistny oraz jego „kuzyn”, winnik zmienny. Rośliny pnące są wysokie – mogą urosnąć do 4 m wysokości przy zaledwie 1 m przyrostu rocznie. Pnącza mają zielone listki, które są pojedyncze i głęboko wycięte. Liście winników jesienią wybarwiają się na kolor żółty. Winniki odnajdą się w każdej glebie. Rosą bardzo szybko, wypuszczając dekoracyjne owoce. Młode pędy z czasem zmieniają kolor na jasną czerwień. Niebanalny wygląd pnączy dopełniają wspomniane już zielone listki. Pnącza najchętniej rosną w słońcu, ale półcień również powinien być dla nich korzystny. Na jakie kwitnące okazy warto jeszcze zwrócić uwagę?
- Wiciokrzewy – pną się w górę nawet do 4 m. Najlepiej wyglądają na
pergolach ogrodowych. Pięknie kwitną od czerwca do października i… jeszcze
lepiej pachną! Kwiaty wybarwiają się na różne kolory – róż, czerwień lub żółty.
Barwa jest uzależniona od odmiany wiciokrzewów. Pnącza najlepiej czują się na
stanowiskach osłoniętych od wiatru. Miejsca te powinny być dobrze
nasłonecznione. Wiciokrzew może rosnąć w półcieniu, jednak wtedy może wypuścić
znacznie mniej kwiatów. Gleba pod wiciokrzewy nie może być zbyt sucha. Mokra
też nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ pnącza mogą błyskawicznie zgnić. Na
dworze jest sucho? Postaraj się zatem systematycznie podlewać wiciokrzewy,
uważając, aby ich nie przelać.
-
Groszek pachnący – bardzo ciekawe pnącze, którym udekorować można siatki
albo ogrodzenie wokół domu. Ewentualnie ozdobić nim można drewnianą pergolę w
ogrodzie. Groszek rośnie od 0,5 do 1,5 m. Ma kanciaste pędy, z których
wyrastają liście oraz tzw. wąsy. Pnącze zakwita na początku lata. Wiele osób
stawia na groszek pachnący w wiejskich aranżacjach ogrodowych. Pnącze pasuje
jednak do wielu innych styli (np. poleca się groszek do ogrodów
naturalistycznych i prowansalskich). Można siać go bezpośrednio do gruntu,
jednak wtedy stanowisko musi być próchnicze, żyzne i możliwie słoneczne.
-
Akebia pięciolistkowa – szybko rosnące pnącze, które znakomicie sprawdza
się na pergolach. Charakteryzuje się dużym przyrostem (rocznie ok. 2 m) i
zimozielonymi liśćmi. Co ciekawe, akebia najpierw ma fioletowe pędy, które
później robią się brązowe. Na uwagę zasługuje piękny kwiatostan rośliny. Kwiaty
czarująco pachną, co na pewno przypadnie do gustu miłośnikom ładnych zapachów w
ogrodzie. Akebia doskonale czuje się w słonecznym miejscu, chociaż cień nie
powinien stanowić dla niej większego problemu. Trzeba jednak zadbać o
systematyczne przycinanie pnącza, aby zadbać o jego formę.
-
Kokornak wielkolistny – nietuzinkowe pnącze ozdobne, które może rosnąć
przy siatce ogrodowej. Roczny przyrost kokornaków to ok. 2 m. Kokornak dobrze
czuje się w półcieniu, jednak trzeba pamiętać o okrywaniu ściółką jego pnia.
Kokornaki kwitną na przełomie maja / czerwca.
- Hortensje – ostatnimi polecanymi przez nas kwitnącymi pnączami są klasyczne hortensje. Rosną średnio do ok. 1,5 m. Polacy często ozdabiają pnączami swoje ogrody przed domem. Kwiatostany hortensji są bardzo piękne – przybierają formę wielkich kul. W ten sposób dopełniają ogrodowe aranżacje albo tworzą je zupełnie na nowo. Kwiaty hortensji pnącej mogą mieć rozmaite kolory, np. różowe, czerwone, białe, niebieskie i fioletowe. Najlepiej kwitną w dużej ilości słońca, chociaż półcień nie powinien im zaszkodzić. Doskonała ziemia dla hortensji powinna być lekko wilgotna oraz próchniczna. Nie zaleca się przycinać hortensji, ponieważ w kwiaty zawiązują się na starych pędach. Aby zadbać o roślinę zimą, należy starannie zabezpieczyć hortensję przed mrozem.