Kwiaty pod ochroną

Ilustracja kwiaty pod ochroną

Kwiaty pod ochroną to rośliny, które w sposób prawny zostały zabezpieczone przed zniszczeniem. Są to gatunki zagrożone wyginięciem i pod karą grzywny nie można ich zrywać, niszczyć, ani nawet przenosić z ich stałego środowiska. Listę roślin znajdujących się pod ochroną wprowadza Rozporządzenie Ministra Środowiska, które jest aktualizowane zgodnie ze zmianami w ilości występujących gatunków. Wśród roślin objętych ochroną znajdują się piękne kwiaty, także te, które są uprawiane w ogrodach i na rabatach.

Filtry0

Kwiaty pod ochroną

Kwiaty pod ochroną - pozostałe

Kwiaty pod ochroną - jakie kwiaty w Polsce, objęte są ochroną? Polskie rośliny chronione

Bardzo wiele kwiatów, które rosną na łąkach, polach czy w lasach, znajduje się pod ochroną. Oznacza to, że ich występowanie jest zagrożone. Najlepiej po prostu popatrzeć na nie z daleka, nacieszyć się ich widokiem i odejść. Jakie kwiaty w Polsce są pod ochroną? Poznaj najważniejsze gatunki!

Kwiaty pod ochroną – najważniejsze informacje

Lista roślin objętych ochroną w Polsce jest bardzo długa. Warto jednak wiedzieć, że część gatunków jest objęta ochroną ścisłą, a część częściową. Wszystkie wytyczne znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z 2014 roku. Co roku lista gatunków zagrożonych jest aktualizowana, aby na bieżąco reagować na zmiany w ekosystemie, ilości egzemplarzy danego gatunku oraz zmiany klimatyczne.

Rośliny są objęte ochroną ścisłą lub częściową. W tym pierwszym przypadku nie można ich niszczyć, zrywać ani uszkodzić, zabronione jest niszczenie siedlisk, zbiór (także w celach leczniczych). Nie można ich wykopać, by przesadzić na nowe miejsce. Zabronione jest także wywożenie ich za granicę, transport, sprzedaż, wymiana, nawet samo posiadanie.

Rośliny chronione częściowo nie mogą być zrywane i usuwane, ale tylko w określonych warunkach lub w niektórych momentach roku. Ponadto nie można ich oczywiście rozprowadzać, sprzedawać lub nabywać, także drogą darowizny. Nieprzestrzeganie poniższych zasad grozi nałożeniem kary grzywny. Mandat ma prawo wystawić Straż Leśna lub Policja. Może to być mandat o wysokości 250-500 zł lub pouczenie. Za „istotne” (prawo nie reguluje co to znaczy) niszczenie zwierząt lub roślin będących pod ochroną grozi kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2.

Kwiaty pod ochroną częściową

Chronione częściowo rośliny w Polsce to często bardzo atrakcyjne kwiaty. Jedną z nich jest pióropusznik strusi – paproć o zielonych liściach, wzniesionych i typowo ułożonych, tak jak inne leśne paprocie. Ochroną częściową są objęte także inne paprotniki, jak na przykład zanokcica. Mogłoby się wydawać, że jest najbardziej powszechna i bez problemu można ją znaleźć w lesie, ale nic bardziej mylnego – jest zagrożona wyginięciem.

Warto wiedzieć, że częściową ochroną objęte są także przebiśniegi. W zasadzie powinno się je nazywać śnieżyczkami. Są to pierwsze wiosenne kwiaty, które pojawiają się czasami, kiedy jeszcze leży śnieg. To pierwszy znak, że wegetacja ruszyła. Drobne kwiaty przebiśniegów pięknie wyglądają i kuszą, ale nie można ich zrywać.

Jakie kwiaty w Polsce są pod ochroną?

Pod ścisłą ochroną znajdują się liczne rośliny. Są to zarówno mchy, jak i krzewinki, krzewy czy podkrzewy. Przedstawiamy listę chronionych kwiatów w Polsce, to zarówno rośliny wodne, leśne, jak i polne.

Mikołajek nadmorski to roślina, która ma delikatne niebieskie kwiaty i ciekawe liście. Porasta wydmy i wybrzeża Europy. Polskie mikołajki są objęte ochroną, ponieważ jest ich bardzo mało.

O wiele więcej na liście roślin chronionych jest kwiatów górskich. To między innymi dzwonek brodaty – pojawia się wyłącznie w Sudetach, Alpach i Norwegii. Utrzymanie jego populacji w naturze jest naprawdę bardzo trudne. Kolejną górską rośliną jest pełnik alpejski – wygląda trochę jak jaskier, ma pełne kwiaty w żółtym kolorze. Pojawia się w górach, ale już niestety jest tak rzadka, że jest to prawdziwy ewenement. Nieco częściej można napotkać sasankę i szarotkę alpejską. To niskie rośliny o niewielkich kwiatach umieszczonych na grubych, wzniesionych pędach. I sasanka, i szarotka są zagrożone całkowitym wyginięciem, zarówno w Polsce, jak i w Alpach.

Pod ochroną znajdują się także inne polskie leśne i polne kwiaty: goryczka wąskolistna, charakterystyczna roślina o wzniesionych łodygach i intensywnym kolorze, miłek wiosenny o atrakcyjnym wyglądzie i żółtych, wspaniałych kwiatach. Uwagę przyciąga także powojnik prosty – roślina o ciekawych białych kwiatuszkach, pnąca i bardzo charakterystyczna. Jej kwiaty mają delikatny zapach. Wszystkie te rośliny są zagrożone wyginięciem.

Rośliny pod ochroną, które uprawia się w ogrodzie

Jest jednak kilka roślin, które generalnie znajdują się pod ochroną, ale dostępne są ich odmiany czy kultywary, których nasiona i sadzonki można kupić w sklepach. Nadają się do uprawy w domu lub w ogrodzie. Jest ich bardzo dużo.

Rośliny, które można uprawiać w ogrodzie, ale w naturze są pod ochroną częściową:

  • cis pospolity,
  • dzwonek szerokolistny,
  • goździki: piaskowy, postrzępiony, skupiony (rzadko pojawiają się w uprawie, ale czasami goździk skupiony jest mylony z goździkiem brodatym),
  • grzybień biały (czyli tak zwana lilia wodna),
  • zawilce,
  • czosnek niedźwiedzi (w ogrodzie uprawia się go ze względu na smak i traktuje jak przyprawę),
  • naparstnica zwyczajna,
  • dziewanna fioletowa,
  • niektóre gatunki turzycy, popularnej trawy ozdobnej,
  • kosodrzewina (można sadzić ją w ogrodach skalnych).

Rośliny uprawiane w ogrodzie, w naturze pod ochroną pełną:

  • goździk siny,
  • ciemiernik czerwony,
  • storczyk błotny,
  • kosaciec syberyjski,
  • lilia złotogłów,
  • grążel błotny,
  • szachownica.

W sklepach znajdują się nasiona, cebule lub kłącza tych roślin, które zostały pozyskane legalnie, w uprawie lub w szkółkach. Można je kupować i sadzić, a następnie zbierać i rozmnażać. Jednak pozyskiwanie ich z natury jest sprzeczne z prawem. Warto upewnić się, że sprzedawca ma swoje sadzonki czy nasiona z legalnego źródła.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto