Kwiaty polne

Ilustracja kwiaty polne

Rośliny polne coraz częściej wybierane są jako ozdobne w naszym kraju. Służą głównie jako element łąki kwietnej, będąc piękną dekoracją posesji. Pielęgnacja i uprawa kwiatów polnych ogranicza się do podstawowych zabiegów, np. podlewania i nawożenia. Rośliny najlepiej wyglądają w ogrodach stylizowanych na wiejskie, a także jako element naturalistycznych nasadzeń. Kwiaty polne są również doskonałym środowiskiem dla pszczół i innych pożytecznych owadów zapylających.

Filtry0

Kwiaty polne

Kwiaty polne - pozostałe

Kwiaty polne – najładniejsze wiosenne kwiaty z polskich łąk i pól

Kwiaty polne to najładniejsze rośliny na kwietną łąkę. Dzięki nim można pięknie zaaranżować ogród stylizowany na wiejski. Polskie kwiaty łąkowe sprawdzą się również na wiosenne dekoracje. Dzięki kwiatom polnym ogród będzie wyglądał przytulnie i nietuzinkowo. Na jakie rośliny polne warto zwrócić uwagę? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Najładniejsze kwiaty polne w Polsce – czy o nich słyszałeś?

W jakim ogrodzie najładniej wyglądają kwiaty polne?

Zanim zaczniesz prowadzić ogród stylizowany na wiejski lub posiejesz łąkę kwiatową, dobrze przemyśl aranżację. Rośliny łąkowe do prywatnej uprawy nie są wcale takie łatwe do pozyskania. Całe szczęście niektóre dzikie okazy można legalnie zbierać do np. papierowej torebki, spacerując po łące. Trzeba je oczywiście porządnie osuszyć i usunąć ewentualne zanieczyszczenia. Później będziesz mógł schować nasiona do suchego i przewiewnego miejsca, gdzie będą mieć stały kontakt ze świeżym powietrzem. Jeśli własnoręczne pozyskiwanie nasion kwiatów polnych jest dla ciebie zbyt czasochłonne, zastanów się nad kupnem specjalnej mieszanki nasion – dedykowana jest specjalnie na łąkę kwietną. Niektóre sklepy ogrodnicze reklamują je jako „kwiaty polne dla owadów zapylających”. Jeśli zdecydujesz się na kupno gotowej mieszanki, zwróć uwagę na jej skład. W niektórych zwiększona bywa zawartość nasion zielonych traw, a mniej jest dziko rosnących kwiatów. Postaraj się zatem wybrać taką mieszankę, żeby znalazły się w niej również wiosenne, kolorowe kwiaty polne.

Zastanawiasz się, do jakiego ogrodu pasują kwiaty polne? Okazuje się, że odnajdą się nie tylko na kwietnej łące. Znakomicie podkreślą bowiem ogród stylizowany na wiejski, a także staną się integralną częścią naturalistycznych aranżacji. Jeśli wolisz ogrody nowoczesne, polne kwiaty poradzą sobie i w takiej przestrzeni. Świetnie ją podkreślą, prezentując się nietypowo i ekstrawagancko. Współczesny ogród uzupełnij wówczas w gliniane albo metalowe, ciężkie donice oraz futurystyczne dekoracje. Stworzysz do nich piękną kompozycję z kwiatów łąkowych. Również w rustykalnym ogrodzie kwiaty spiszą się na medal. Można wówczas otoczyć rośliny drewnianym ogrodzeniem, np. własnoręcznie zrobionym płotkiem. Większość polnych kwiatów możesz bez problemu przenieść na swoją działkę. Rośliny są tolerancyjne w stosunku do podłoża, więc nawet piaszczyste lub ubogie stanowisko nie powinno im zaszkodzić. Susza także nie będzie stanowić dla nich zagrożenia, jednak pod warunkiem, że jest krótkotrwała. Kwiaty polne najlepiej czują się w słonecznym stanowisku, ale półcień też będzie dla nich w porządku. Łąkowe kwiaty mają dobrze rozbudowany system korzeniowy, więc nie musisz się bać sadzenia ich w pobliżu innych roślin. Dzięki temu możesz we własnym ogrodzie stworzyć niesamowity klimat, oddając klimat polnej łąki.

Najciekawsze kwiaty polne do polskiego ogrodu – które warto hodować?

Kwiaty polne wspaniale sprawdzą się jako alternatywa dla klasycznego, zielonego trawnika. To połączenie wielu roślin z „dzikiego”, łącznego środowiska, które możesz przenieść do własnego ogrodu. Musisz jednak pamiętać, że stworzenie takiego miejsca jest dość czasochłonne. Rośliny należy umiejętnie dobrać, aby nie przeszkadzały sobie w rozwoju. Nie wybieraj też bardzo ekspansywnych gatunków. Łąka z polnych kwiatów nabierze wyrazu po upływie ok. 3 lat. Dopiero wtedy uda się wszystkim kwiatom ustanowić wspólny ekosystem, przyjazny m.in. dla pożytecznych owadów zapylających. Kwiaty polne są wytrzymałymi roślinami, które doskonale odnajdą się w polskim klimacie. Nie wymagają częstego podlewania, nawet na ubogich glebach. Przez niewielkie wymagania i dzikie rośnięcie nazywane bywają chwastami. W rzeczywistości wcale jednak nim nie są. Oto kilka kwiatów polnych, które polecamy hodować w polskich ogrodach:

  • Złocień właściwy – bylina o dużych kwiatach, które są żółte i rurkowate. Roślina osiąga maksymalnie 80 cm wysokości. Rosnący na dziko spotkać można złocień na łąkach, ale też poboczach i bezdrożach. Długo i obficie kwitnie od lipca do września, przypominając duży rumianek. To łatwa w uprawie roślina, która nadaje się również na rabaty i kwiaty cięte. Wspaniale wygląda w naturalistycznych kompozycjach. Złocień właściwy ma zdolność do odwiania się z samosiewu.
  • Bratek polny – należy do gatunku fiołkowatego. W naszym kraju to pospolita roślina, którą spotkać można na rumowiskach, przydrożach i polach. Najpopularniejsze w Polsce są bratki lawendowe i fioletowe, a także niebieskie. Kwiaty doskonale prezentują się w nasadzeniach naturalistycznych – zwłaszcza w większej grupie. Bratki rosną od 15 do maksymalnie 30 cm, kwitnąc od czerwca do września. Najlepiej czują się w słonecznym miejscu, posadzone w piaszczystej lub piaszczysto-gliniastej ziemi. Co ciekawe, bratki mają zastosowanie lecznicze. Roślina ceniona jest zwłaszcza za działanie odtruwające, detoksykujące i moczopędne.
  • Pięciornik rozłogowy – znajdziesz go na terenie całej Polski. Najczęściej występuje w niższych partiach gór i na obszarach nizinnych. Porasta tereny przydrożne, łąki, pola i pastwiska. Roślina szybko i mocno rośnie, przez co wielu ogrodników uważa pięciornik za chwast. Kwiat polny osiąga maksymalnie 1 m długości. Pięciorniki preferują wilgotną oraz średnio wilgotną glebę. Najlepszy odczyn podłoża dla roślin jest obojętny lub zasadowy. Pięciorniki lubią gliniastą, piaszczysto-gliniastą i próchniczą ziemię. Uważaj, ponieważ roślina może utrudnić rozwój koniczynie i lucernie.
  • Mniszek lekarski – mówi się o nim również mlecz, brodawnik albo mleczaj. Roślina doskonale znana jest w Europie, ale też w Ameryce i Azji. Rośnie w okolicy pastwisk, pól, na przydrożnych podwórkach i w domowych ogrodach. Charakterystyczne są złocistożółte kwiaty mniszka. Gdy kwiatostany dojrzeją, zaczynają przypominać kuliste dmuchawce. Mniszek lekarski podobnie do bratków polnych wykazuje działanie zdrowotne. Ma właściwości moczopędne, dzięki czemu jest oczyszczający. Roślina jest również skuteczna w walce z anemią – oczyszcza organizm z toksyn i błyskawicznie uzupełnia niedobory witaminowe. Powinno się wysiewać mniszki w słonecznych miejscach, a liście zrywać wiosną – wówczas wykazują najwięcej wartości odżywczych.
  • Mak polny – ogrodnicy mówią o roślinie również „mak wilczy” lub „mak zajęczy”. Kwiat należy do rodziny makowatych. Należą do niej również inne rodzaje maków, takie jak wschodni, lekarski oraz alpejski. Maki są szybko rosnące i zimozielone. Najczęściej spotkać je można w bardzo jaskrawych kolorach (np. czerwone, niebieskie, czarne, białe i żółte). Doskonale pasują do wiejskich i skalnych ogrodów. W Polsce maki polne są kwiatami dziko rosnącymi, występującymi jako chwasty w zbożach. Roślina może osiągnąć maksymalnie 90 cm wysokości. Kwiat wykazuje odporność na chłód i nie ma dużych wymagań uprawnych. Właśnie dlatego świetnie poradzi sobie z nią nawet amator ogrodnictwa. Urośnie w każdym podłożu, jednak zdecydowanie najlepiej czuje się w umiarkowanie suchej, przepuszczalnej glebie. Maki polne bardzo nie lubią stojącej wody. Muszą mieć również przestrzeń, aby urosnąć. W okresie wiosennym wymagają nawożenia.
  • Dziurawiec zwyczajny – roślinę spotkać można w Azji i Europie, dlatego kwiat doskonale czuje się w polskim klimacie. Rośnie od 40 do maksymalnie 60 cm wysokości, kwitnąc od sierpnia do września. Kwiaty rośliny są pojedyncze i żółte, a liście podłużne, gładkie i lancetowate. Dziurawiec zwyczajny nie ma wysokich wymagań środowiskowych, ponieważ w naturalnym środowisku rośnie nawet na łąkach i nieużytkach rolnych. Możesz zatem bez większych przeszkód uprawić dziurawce we własnym ogrodzie. Roślinom nie są straszne czasowe susze, podłoże ubogie w składniki mineralne lub niskie temperatury. Nie musisz stosować specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby roślina pięknie wyglądała. Jeśli jednak zapewnisz jej wilgotne, lekkie i żyzne podłoże o kwaśnym odczynie, na pewno lepiej się rozwinie.

Kwiaty polne w ogrodzie – co powinieneś o nich wiedzieć?

Jak poprawnie wysiać własną łąkę ogrodową? Krok po kroku

Najpierw należy przygotować teren pod łąkę kwiatową. Aby efekt był jak najlepszy, wysiej nasiona w ziemi – musi zostać oczyszczona z roślinności, korzeni i kłączy. Powinieneś również wyrównać teren, ponieważ w ten sposób nasiona nie wymyją się podczas deszczu lub podlewania. Następnie przejść możesz do wysiewu w glebę. Nie jest to może metoda, która daje 100% gwarancji uzyskania kolorowej łąki ogrodowej. Jeśli rośliny będą mieć jednak odpowiednio dużo miejsca do rozwoju, pojawią się kwiaty. Można siać je od wiosny do jesieni. Wiosną najwięcej pojawi się złocieni oraz chabrów, a jesienią maków polnych. Warto pamiętać, że nasiona przed wysiewem powinno się wymieszać. Taką mieszankę nasion trzeba wysiać równomiernie na całej powierzchni. Nasiona staraj się wysiewać powierzchniowo i nie przysypywać ich ziemią – sporo kwiatów kiełkuje bowiem na słońcu. Nasiona na łąkę kwietną są wydajne, jednak siejąc, trzeba być oszczędny i uważać na normę. Jeśli wysiejesz łąkę za gęsto, pojawi się zbyt wiele roślin. Mogą zacząć ze sobą konkurować o dostęp do wody i światła, przez co łąka nie będzie wyglądać zbyt atrakcyjnie.

Po wysiewie zaleca się zwałować, ewentualnie udeptać teren. W ten sposób zapewnisz nasionom lepszy kontakt z podłożem. Łąkę ogrodową trzeba będzie później podlać. Nie możesz tego zrobić? Zaplanuj więc wysiew w czasie, gdy planowo w niedługim czasie spaść ma deszcz. Korzenie młodych roślin są jeszcze delikatne, więc muszą mieć dostęp do wilgotnej ziemi. Utrzymaj umiarkowany poziom wilgotności gleby, ponieważ na początku rozwoju łąki ogrodowej jest to ważna sprawa. Zwłaszcza gdy w ogrodzie masz glebę przepuszczalną. Pielęgnacja łąki to kolejna ważna kwestia. Jeśli warunki będą sprzyjające, kwiaty zaczną kiełkować w zaledwie kilka dni od wysiewu. Na łące pojawiły się niepożądane rośliny? Możesz wypielić wybrane kwiaty, a przekwitłą łąkę skosić. Jeśli chcesz jednak, żeby zimą służyła owadom i ptakom, przełóż koszenie łąki na wczesną wiosnę. W kolejnych latach możesz odtworzyć łąkę, a więc znów przekopać teren i wysiać nową mieszankę nasion.

Plusy i minusy łąki z kwiatów polnych – co trzeba wiedzieć?

Jeśli masz duży lub średni ogród, przemyśl założenie łąki z kwiatów polnych. Właśnie w takich ogrodach łąka polna prezentuje się najciekawiej. Wiejski lub naturalistyczny styl ogrodu wygląda naprawdę niesamowicie. Właśnie w takiej aranżacji najlepiej odnajdują się kwiaty polne. Łąka z polnych kwiatów sprawdzi się również w przypadku, gdy nie chcesz mieć klasycznego trawnika – zwłaszcza w mocno nasłonecznionym miejscu. Łąka polna wygląda też świetnie na skrajach dróg i skarpach. Nie tylko udekorujesz łąką ogród, ale również zminimalizujesz częstotliwość prac ogrodowych. Nie da się bowiem ukryć, że pielęgnacja kwiatów polnych nie jest specjalnie wymagająca. Poza tym kwiaty polne będą świetnymi roślinami dla niektórych owadów. Łąka polna stanie się schronieniem dla wielu zwierząt, takich jak ptaki, jaszczurki i pożyteczne zapylacze (np. pszczoły i motyle). Trzeba jednak pamiętać, że kwiaty polne zachowają swoją dekoracyjność od wiosny do jesieni. Do minusów należy więc fakt, że chłodniejszą porą roku łąka straci na atrakcyjności. W dalszym ciągu będzie jednak wyglądać pięknie i bardzo naturalnie.

Łąkę z kwiatów polnych najlepiej założyć wiosną, kiedy miną ostatnie przymrozki. Zadbaj o to, aby wydarzyło się to przed falą upałów. Najlepszy czas na założenie łąki kwietnej jest od kwietnia do końca maja. Dobrym pomysłem jest również wysiewanie mieszanki nasion jesienią. Nie zrób tego zbyt późno, ponieważ łąka z kwiatów polnych może się nie przyjąć w ogrodzie. Łąkę założyć możesz na suchej, wilgotnej albo świeżej glebie. Podłoże powinno być ubogie w składniki pokarmowe, bo wolniej urośnie w nim trawa, a uwidocznią się za to kwiaty. Jeśli ziemia pod kwiaty polne będzie zbyt urodzajna, wymieszaj ją z piaskiem – w ten sposób zubożysz podłoże. Nie zapomnij jednak o dokładnym przekopaniu i oczyszczeniu terenu. Miejsce na wysiew wcześniej było nieużytkiem rolnym? Powinieneś je zaorać, wyrównać i użyć herbicydów. Następnie trzeba będzie powtórzyć zabieg po ok. 14 dniach od wykiełkowania kwiatów. Nie zapominaj również o tym, że rośliny łąkowe to samosiejki. Jeśli w ogrodzie prowadzisz klasyczny trawnik, obok którego posadzisz kwiaty polne, nowe rośliny najprawdopodobniej szybko zanieczyszczą murawę. Nie zaleca się również zakładania łąki z kwiatów polnych blisko miejsc dedykowanych dzieciom (np. place zabaw). Po pierwsze, kwiaty polne nie lubią być zadeptywane. Po drugie, wiele z nich wykazuje działanie alergenne.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto