Kwiaty polne
-
Bylica rocznarośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Bylica roczna jest pachnąca i ma właściwości lecznicze, a jej drobne koszyczki kwiatowe stanowią subtelną ozdobę. Roślina od wieków jest stosowana w medycynie chińskiej, a jej bakteriobójcze działanie zostało potwierdzone badaniami. Może być uprawiana w ogrodzie.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Stokrotka pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Małą stokrotkę łąkową zna właściwie każde dziecko. Rozetka liści z małym kwiatkiem niby-margerytki jako jedna z pierwszych pojawia się w wiosennym ogrodzie. Liczne odmiany hodowlane stokrotki mają większe białe, różowe i dwukolorowe kwiaty, ale są mniej odporne na mróz. Kwiaty stokrotki pospolitej są jadalne i mogą być dodatkiem do sałatek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Facelia błękitnarośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Facelia błękitna jest rośliną zwykle uprawianą na paszę, jednak jej fioletowoniebieskie kwiaty i ciekawy pokrój mogą również stanowić ozdobę w ogrodzie. Bogate w nektar kwiaty wabią pszczoły, trzmiele i motyle. Dodatkową zaletą jest długi okres kwitnienia facelii błękitnej - od czerwca do września. Epitet gatunkowy tanacetifolia nawiązuje do podobieństwa jej liści do liści wrotyczu (Tanacetum).
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik ożankowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Przetacznik ożankowy jest rodzimą byliną, której subtelne, błękitne kwiaty pojawiają się wiosną w ogrodzie i na łące jako jedne z pierwszych. Czasem bywa mylony z niezapominajką, do której jest nieco podobny. Liście i kwiaty przetacznika ożankowego mają łagodny smak i nadają się jako dodatek do potraw. Ziele tej byliny było kiedyś cenione również ze względu na właściwości lecznicze.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Fiołek trójbarwnyrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Fiołek trójbarwny jest rośliną często spotykaną na łąkach i ugorach. Znany w ogromnej liczbie odmian bratek ogrodowy jest hybrydą właśnie fiołka trójbarwnego i dwóch innych gatunków. Mimo niewielkich rozmiarów, jego subtelne, wyraziste kwiatki mogą stanowić ozdobę trawnika, rabaty albo tarasu lub balkonu. Fiołek trójbarwny znany jest też od wieków z właściwości leczniczych.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
Kwiaty polne - pozostałe
-
Rumianek pospolityrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Rumianek pospolity jest znaną od wieków rośliną leczniczą, o działaniu uspokajającym i łagodzącym ból. Stosowany jest też zewnętrznie na różne stany chorobowe skóry. Biało-złote koszyczki kwiatów rumianku pozwalają mu z powodzeniem odgrywać w ogrodzie rolę rośliny ozdobnej. Rodzime pochodzenie rośliny znakomicie ułatwia jej uprawę.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Starzec Jakubekrośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Starzec Jakubek jest rodzimym gatunkiem o dużych, żółtych, zebranych w wiechę kwiatach. Ponieważ pełnia kwitnienia przypada na dzień świętego Jakuba, czyli 25 lipca, stąd wzięła się i zwyczajowa, i botaniczna nazwa rośliny. Roślina jest trująca i szczególni niebezpieczna dla koni.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Fiołek polnyrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Fiołek polny jest rodzimym gatunkiem, należącym do licznego rodzaju botanicznego Viola. Na plantacjach roślin uprawnych może stanowić konkurencję, jednak w ogrodzie warto docenić jego subtelną urodę połączoną z przystosowaniem do naszych warunków. Niewielkie, kremowobiałe kwiaty z żółtą plamką na dolnym płatku i fioletowym nabiegiem na górnym, rozwijają się niezmordowanie od kwietnia do października.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik perskirośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Przetacznik perski jest gatunkiem kaukaskiego pochodzenia, który sprowadzony 200 lat temu do ogrodu botanicznego w Niemczech, zdziczał i rozprzestrzenił się szybko w całej Europie. Chociaż jest często spotykany zwłaszcza na polach uprawnych, to ze swoimi delikatnymi, niebieskimi kwiatami może pełnić również rolę ogrodowej dekoracji.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Gryka zwyczajnarośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Gryka zwyczajna ma swoją ojczyznę w Indiach, Chinach i Nepalu, gdzie była uprawiana już przed tysiącami lat. Należy do grupy tak zwanych zbóż rzekomych. Te rośliny wytwarzają nasiona podobne do ziaren zbóż, ale nie są jak one trawami. Gryka jest cenną rośliną miododajną i leczniczą.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Łubin wąskolistnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Łubin wąskolistny jest jednoroczną rośliną śródziemnomorskiego pochodzenia. Jak wszystkie rośliny z rodziny bobowatych poprawia żyzność gleby, wiążąc azot atmosferyczny. Długie grona motylkowych kwiatów w kolorze niebieskim albo fioletowym mogą być ozdobą ogrodowych rabat.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
-
Bodziszek cuchnącyrośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Bodziszek cuchnący jest rodzimą rośliną dwuletnią albo jednoroczną i chyba pierwszym gatunkiem bodziszka, który zaczął być uprawiany w ogrodach. Już w średniowieczu był znanym ziołem leczniczym, a jego mało pochlebna nazwa gatunkowa nawiązuje do nieprzyjemnego zapachu roztartych liści. Niewielkie, różowe kwiaty oraz delikatne, pierzaste liście tego bodziszka nadają mu w ogrodzie subtelny urok.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Wiesiołek dwuletnirośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Wiesiołek dwuletni trafił do Europy z Ameryki Północnej na początku XVII wieku jako roślina ozdobna. Tak bardzo zadomowił się na naszym kontynencie, że wiele osób uważa go za gatunek rodzimy. Botaniczna nazwa rodzajowa pochodzi od greckich słów "oino" (wino) i "ther" (zwierzę), jako że według dawnych wierzeń wiesiołek zwilżony winem miał zapewniać szczęście podczas polowania.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Jaskier polnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Jaskier polny jest rośliną jednoroczną (czasem dwuletnią) zasiedlającą ugory, nieużytki i łąki. Można go pomylić z częściej spotykanym jaskrem ostrym i innymi dziko rosnącymi jaskrami. Nie tworzy rozłogów, tylko mocny system korzeniowy. Rozwija latem jasne, cytrynowożółte kwiaty.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Szarłat szorstkirośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Szarłat szorstki jest jednoroczną rośliną, do Europy dotarł na początku XIX wieku i rozprzestrzenił się również na terenie Polski. Wyprostowany pokrój oraz zielone, zebrane w pozorny kłos na szczycie pędu kwiaty, mogą stanowić element ogrodowej kompozycji. Szarłat szorstki może być wykorzystany do celów spożywczych albo na karmę dla zwierząt.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Nawłoć pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Nawłoć pospolita jest byliną rodzimego pochodzenia, rosnącą na miedzach, polanach, suchych łąkach i zaroślach. O popularności rośliny świadczą liczne nazwy dawne i ludowe. Nawłoć pospolita jest rośliną leczniczą i miododajną. Ze względu na efektowne, żółte, wiechowate kwiatostany jest uprawiana jako roślina ozdobna.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik polnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Przetacznik polny dotarł do Europy Środkowej przed wieloma wiekami i już od dawna jest uważany za gatunek rodzimy. Początkowo towarzyszył uprawom rolnym, jednak z czasem przystosował się do rozmaitych siedlisk i rośnie nawet w szczelinach miejskich chodników. Wzniesione łodyżki z zielonymi liśćmi oraz drobne, niebieskie kwiaty mogą być w ogrodzie ozdobą, wnoszącą na rabaty pełne hodowlanych odmian delikatny akcent natury.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Dziewanna pospolitarośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Żółte kwiaty z czerwoną plamką u nasady dziewanny pospolitej, zebrane na szczycie łodygi w długie grono, wnoszą do każdego ogrodu jasny, słoneczny akcent. W naturalnym środowisku można często spotkać dziewannę pospolitą na polanach, w zaroślach, przydrożach i brzegach rzek. Kwitnie długo od czerwca do września.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Rumian polnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Rumian polny jest zadomowioną u nas rośliną zielną, która towarzyszyła ludziom na polach uprawnych od niepamiętnych czasów. Dopiero nowoczesne monokultury i herbicydy mocno ograniczyły występowanie rumianu. Jego drobne kwiaty podobne do margerytek odznaczają się subtelną urodą i rozwijają się przez całe lato.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Mięta polnabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Mięta polna jest byliną rodzimego pochodzenia, spotykaną dziko na podmokłych łąkach, rowach i polach uprawnych. Z rozgałęzionego kłącza z podziemnymi rozłogami wyrastają okazałe kępy mięty polnej z gęsto ulistnionymi łodygami i drobnymi, różowymi kwiatami. Cała roślina odznacza się silnym, charakterystycznym aromatem nawet po lekkim dotknięciu lub roztarciu liści.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Kuklik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kuklik pospolity jest często spotykaną w lasach, zaroślach i na rowach byliną, która była kiedyś cenioną rośliną leczniczą uprawianą w klasztornych ogrodach, a jej kłącza używano do aromatyzowania piw i likierów. Nazwa rodzajowa Geum pochodzi od greckiego słowa oznaczającego "pachnieć", co ma związek z goździkowym aromatem rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szczaw polnybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Szczaw polny jest dwupienną byliną, powszechnie spotykaną w naszym kraju na kwaśnych pastwiskach i ugorach. w dawnych czasach wykorzystywano szczaw jako bogate w witaminę C warzywo i roślinę leczniczą. Dzisiaj wiadomo, że duża zawartość kwasu szczawiowego w liściach rośliny może być szkodliwa dla zdrowia. Niewielka ilość szczawiu może być jednak przyjemnie kwaśnym i lekko ostrym dodatkiem do sosów i sałatek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Len zwyczajnyrośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Len zwyczajny jest jedną z najdawniej uprawianych roślin, znanym już w neolicie. Jest również dzisiaj ceniony za włókna wytrzymujące konkurencję z bawełną i tworzywami sztucznymi, a także za właściwości lecznicze i dekoracyjne. Epitet gatunkowy usitatissimum znaczy po łacinie tyle, co "bardzo użyteczny" i odnosi się do różnorodności zastosowania rośliny.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Rzepik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rzepik pospolity jest byliną spotykaną często na skrajach lasów i w zaroślach. Jest znaną od wieków rośliną leczniczą, a ze względu na ciemnozielone, pierzaste liście oraz kłosowate kwiatostany żółtych, niewielkich kwiatów, rzepik pospolity może być również ozdobą ogrodu. Botaniczna nazwa rodzajowa Agrimonia jest zlatynizowaną formą greckiego słowa argemōnion, oznaczającego "mieszkańca pól".
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szczaw tępolistnybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Szczaw tępolistny jest rodzimego pochodzenia byliną, spotykaną w lasach, na łąkach i nieużytkach, najlepiej wilgotnych do podmokłych. Chociaż w uprawach nie jest gatunkiem pożądanym, to jednak jego sercowate liście i wzniesione kwiatostany wnoszą do ogrodu powiew naturalnej przyrody.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Firletka smółkabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Smółka pospolita, nazywana firletką lepką, jest byliną spotykaną w zaroślach i na terenach trawiastych. Jej łodyga jest pod górnymi węzłami mocno kleista, co tłumaczy nazwę rośliny. Ozdobę stanowią wiechy różowopurpurowych kwiatów. Istnieją też odmiany hodowlane firletki smółki o kwiatach pełnych albo białych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kąkol polnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Pospolity w przeszłości w uprawach zbóż kąkol polny budził postrach jako roślina powodująca liczne zatrucia. Wraz ze stosowaniem herbicydów oraz bardziej wydajnych metod oczyszczania ziarna, kąkol polny w środowisku naturalnym prawie zupełnie wyginął. Zła sława wśród dawnych rolników w niczym nie umniejsza urody tej rośliny i subtelnego piękna jej dużych, fioletoworóżowych kwiatów na ogrodowych rabatach.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Lepnica białarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Lepnica biała jest zadomowioną u nas od wieków rośliną zielną, przeważnie jednoroczną. Otwiera swoje pachnące kwiaty dopiero wieczorem, aby wabić nocne motyle. Nazwa rodzajowa nawiązuje do Sylena, towarzysza Bachusa, przedstawianego z wydatnym brzuchem.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Rdestówka powojowatarośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Rdestówka powojowata jest jednoroczną rośliną o łodygach płożących albo wijących się wokół innych roślin, spotykaną na polach i ugorach. Zanim rozwiną się kwiaty, rdestówka bywa mylona z powojem polnym (Convolvulus arvensis). Szybko rosnące pędy z sercowatymi liśćmi mogą stanowić dekoracyjne tło dla kwiatowych bylin.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
Kwiaty polne – najładniejsze wiosenne kwiaty z polskich łąk i pól
Kwiaty polne to najładniejsze rośliny na kwietną łąkę. Dzięki nim można pięknie zaaranżować ogród stylizowany na wiejski. Polskie kwiaty łąkowe sprawdzą się również na wiosenne dekoracje. Dzięki kwiatom polnym ogród będzie wyglądał przytulnie i nietuzinkowo. Na jakie rośliny polne warto zwrócić uwagę? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Najładniejsze kwiaty polne w Polsce – czy o nich słyszałeś?
W jakim ogrodzie najładniej wyglądają kwiaty polne?
Zanim zaczniesz prowadzić ogród stylizowany na wiejski lub posiejesz łąkę kwiatową, dobrze przemyśl aranżację. Rośliny łąkowe do prywatnej uprawy nie są wcale takie łatwe do pozyskania. Całe szczęście niektóre dzikie okazy można legalnie zbierać do np. papierowej torebki, spacerując po łące. Trzeba je oczywiście porządnie osuszyć i usunąć ewentualne zanieczyszczenia. Później będziesz mógł schować nasiona do suchego i przewiewnego miejsca, gdzie będą mieć stały kontakt ze świeżym powietrzem. Jeśli własnoręczne pozyskiwanie nasion kwiatów polnych jest dla ciebie zbyt czasochłonne, zastanów się nad kupnem specjalnej mieszanki nasion – dedykowana jest specjalnie na łąkę kwietną. Niektóre sklepy ogrodnicze reklamują je jako „kwiaty polne dla owadów zapylających”. Jeśli zdecydujesz się na kupno gotowej mieszanki, zwróć uwagę na jej skład. W niektórych zwiększona bywa zawartość nasion zielonych traw, a mniej jest dziko rosnących kwiatów. Postaraj się zatem wybrać taką mieszankę, żeby znalazły się w niej również wiosenne, kolorowe kwiaty polne.
Zastanawiasz się, do jakiego ogrodu pasują kwiaty polne? Okazuje się, że odnajdą się nie tylko na kwietnej łące. Znakomicie podkreślą bowiem ogród stylizowany na wiejski, a także staną się integralną częścią naturalistycznych aranżacji. Jeśli wolisz ogrody nowoczesne, polne kwiaty poradzą sobie i w takiej przestrzeni. Świetnie ją podkreślą, prezentując się nietypowo i ekstrawagancko. Współczesny ogród uzupełnij wówczas w gliniane albo metalowe, ciężkie donice oraz futurystyczne dekoracje. Stworzysz do nich piękną kompozycję z kwiatów łąkowych. Również w rustykalnym ogrodzie kwiaty spiszą się na medal. Można wówczas otoczyć rośliny drewnianym ogrodzeniem, np. własnoręcznie zrobionym płotkiem. Większość polnych kwiatów możesz bez problemu przenieść na swoją działkę. Rośliny są tolerancyjne w stosunku do podłoża, więc nawet piaszczyste lub ubogie stanowisko nie powinno im zaszkodzić. Susza także nie będzie stanowić dla nich zagrożenia, jednak pod warunkiem, że jest krótkotrwała. Kwiaty polne najlepiej czują się w słonecznym stanowisku, ale półcień też będzie dla nich w porządku. Łąkowe kwiaty mają dobrze rozbudowany system korzeniowy, więc nie musisz się bać sadzenia ich w pobliżu innych roślin. Dzięki temu możesz we własnym ogrodzie stworzyć niesamowity klimat, oddając klimat polnej łąki.
Najciekawsze kwiaty polne do polskiego ogrodu – które warto hodować?
Kwiaty polne wspaniale sprawdzą się jako alternatywa dla klasycznego, zielonego trawnika. To połączenie wielu roślin z „dzikiego”, łącznego środowiska, które możesz przenieść do własnego ogrodu. Musisz jednak pamiętać, że stworzenie takiego miejsca jest dość czasochłonne. Rośliny należy umiejętnie dobrać, aby nie przeszkadzały sobie w rozwoju. Nie wybieraj też bardzo ekspansywnych gatunków. Łąka z polnych kwiatów nabierze wyrazu po upływie ok. 3 lat. Dopiero wtedy uda się wszystkim kwiatom ustanowić wspólny ekosystem, przyjazny m.in. dla pożytecznych owadów zapylających. Kwiaty polne są wytrzymałymi roślinami, które doskonale odnajdą się w polskim klimacie. Nie wymagają częstego podlewania, nawet na ubogich glebach. Przez niewielkie wymagania i dzikie rośnięcie nazywane bywają chwastami. W rzeczywistości wcale jednak nim nie są. Oto kilka kwiatów polnych, które polecamy hodować w polskich ogrodach:
- Złocień właściwy – bylina o dużych
kwiatach, które są żółte i rurkowate. Roślina osiąga maksymalnie 80 cm
wysokości. Rosnący na dziko spotkać można złocień na łąkach, ale też poboczach
i bezdrożach. Długo i obficie kwitnie od lipca do września, przypominając duży
rumianek. To łatwa w uprawie roślina, która nadaje się również na rabaty i
kwiaty cięte. Wspaniale wygląda w naturalistycznych kompozycjach. Złocień
właściwy ma zdolność do odwiania się z samosiewu.
-
Bratek polny – należy do gatunku
fiołkowatego. W naszym kraju to pospolita roślina, którą spotkać można na
rumowiskach, przydrożach i polach. Najpopularniejsze w Polsce są bratki
lawendowe i fioletowe, a także niebieskie. Kwiaty doskonale prezentują się w
nasadzeniach naturalistycznych – zwłaszcza w większej grupie. Bratki rosną od
15 do maksymalnie 30 cm, kwitnąc od czerwca do września. Najlepiej czują się w
słonecznym miejscu, posadzone w piaszczystej lub piaszczysto-gliniastej ziemi.
Co ciekawe, bratki mają zastosowanie lecznicze. Roślina ceniona jest zwłaszcza za
działanie odtruwające, detoksykujące i moczopędne.
-
Pięciornik rozłogowy – znajdziesz
go na terenie całej Polski. Najczęściej występuje w niższych partiach gór i na
obszarach nizinnych. Porasta tereny przydrożne, łąki, pola i pastwiska. Roślina
szybko i mocno rośnie, przez co wielu ogrodników uważa pięciornik za chwast.
Kwiat polny osiąga maksymalnie 1 m długości. Pięciorniki preferują wilgotną
oraz średnio wilgotną glebę. Najlepszy odczyn podłoża dla roślin jest obojętny
lub zasadowy. Pięciorniki lubią gliniastą, piaszczysto-gliniastą i próchniczą
ziemię. Uważaj, ponieważ roślina może utrudnić rozwój koniczynie i lucernie.
-
Mniszek lekarski – mówi się o nim
również mlecz, brodawnik albo mleczaj. Roślina doskonale znana jest w Europie,
ale też w Ameryce i Azji. Rośnie w okolicy pastwisk, pól, na przydrożnych podwórkach
i w domowych ogrodach. Charakterystyczne są złocistożółte kwiaty mniszka. Gdy
kwiatostany dojrzeją, zaczynają przypominać kuliste dmuchawce. Mniszek lekarski
podobnie do bratków polnych wykazuje działanie zdrowotne. Ma właściwości
moczopędne, dzięki czemu jest oczyszczający. Roślina jest również skuteczna w
walce z anemią – oczyszcza organizm z toksyn i błyskawicznie uzupełnia
niedobory witaminowe. Powinno się wysiewać mniszki w słonecznych miejscach, a
liście zrywać wiosną – wówczas wykazują najwięcej wartości odżywczych.
-
Mak polny – ogrodnicy mówią o
roślinie również „mak wilczy” lub „mak zajęczy”. Kwiat należy do rodziny
makowatych. Należą do niej również inne rodzaje maków, takie jak wschodni,
lekarski oraz alpejski. Maki są szybko rosnące i zimozielone. Najczęściej
spotkać je można w bardzo jaskrawych kolorach (np. czerwone, niebieskie,
czarne, białe i żółte). Doskonale pasują do wiejskich i skalnych ogrodów. W
Polsce maki polne są kwiatami dziko rosnącymi, występującymi jako chwasty w
zbożach. Roślina może osiągnąć maksymalnie 90 cm wysokości. Kwiat wykazuje
odporność na chłód i nie ma dużych wymagań uprawnych. Właśnie dlatego świetnie
poradzi sobie z nią nawet amator ogrodnictwa. Urośnie w każdym podłożu, jednak
zdecydowanie najlepiej czuje się w umiarkowanie suchej, przepuszczalnej glebie.
Maki polne bardzo nie lubią stojącej wody. Muszą mieć również przestrzeń, aby
urosnąć. W okresie wiosennym wymagają nawożenia.
- Dziurawiec zwyczajny – roślinę spotkać można w Azji i Europie, dlatego kwiat doskonale czuje się w polskim klimacie. Rośnie od 40 do maksymalnie 60 cm wysokości, kwitnąc od sierpnia do września. Kwiaty rośliny są pojedyncze i żółte, a liście podłużne, gładkie i lancetowate. Dziurawiec zwyczajny nie ma wysokich wymagań środowiskowych, ponieważ w naturalnym środowisku rośnie nawet na łąkach i nieużytkach rolnych. Możesz zatem bez większych przeszkód uprawić dziurawce we własnym ogrodzie. Roślinom nie są straszne czasowe susze, podłoże ubogie w składniki mineralne lub niskie temperatury. Nie musisz stosować specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby roślina pięknie wyglądała. Jeśli jednak zapewnisz jej wilgotne, lekkie i żyzne podłoże o kwaśnym odczynie, na pewno lepiej się rozwinie.
Kwiaty polne w ogrodzie – co powinieneś o nich wiedzieć?
Jak poprawnie wysiać własną łąkę ogrodową? Krok po kroku
Najpierw należy przygotować teren pod łąkę kwiatową. Aby efekt był jak najlepszy, wysiej nasiona w ziemi – musi zostać oczyszczona z roślinności, korzeni i kłączy. Powinieneś również wyrównać teren, ponieważ w ten sposób nasiona nie wymyją się podczas deszczu lub podlewania. Następnie przejść możesz do wysiewu w glebę. Nie jest to może metoda, która daje 100% gwarancji uzyskania kolorowej łąki ogrodowej. Jeśli rośliny będą mieć jednak odpowiednio dużo miejsca do rozwoju, pojawią się kwiaty. Można siać je od wiosny do jesieni. Wiosną najwięcej pojawi się złocieni oraz chabrów, a jesienią maków polnych. Warto pamiętać, że nasiona przed wysiewem powinno się wymieszać. Taką mieszankę nasion trzeba wysiać równomiernie na całej powierzchni. Nasiona staraj się wysiewać powierzchniowo i nie przysypywać ich ziemią – sporo kwiatów kiełkuje bowiem na słońcu. Nasiona na łąkę kwietną są wydajne, jednak siejąc, trzeba być oszczędny i uważać na normę. Jeśli wysiejesz łąkę za gęsto, pojawi się zbyt wiele roślin. Mogą zacząć ze sobą konkurować o dostęp do wody i światła, przez co łąka nie będzie wyglądać zbyt atrakcyjnie.
Po wysiewie zaleca się zwałować, ewentualnie udeptać teren. W ten sposób zapewnisz nasionom lepszy kontakt z podłożem. Łąkę ogrodową trzeba będzie później podlać. Nie możesz tego zrobić? Zaplanuj więc wysiew w czasie, gdy planowo w niedługim czasie spaść ma deszcz. Korzenie młodych roślin są jeszcze delikatne, więc muszą mieć dostęp do wilgotnej ziemi. Utrzymaj umiarkowany poziom wilgotności gleby, ponieważ na początku rozwoju łąki ogrodowej jest to ważna sprawa. Zwłaszcza gdy w ogrodzie masz glebę przepuszczalną. Pielęgnacja łąki to kolejna ważna kwestia. Jeśli warunki będą sprzyjające, kwiaty zaczną kiełkować w zaledwie kilka dni od wysiewu. Na łące pojawiły się niepożądane rośliny? Możesz wypielić wybrane kwiaty, a przekwitłą łąkę skosić. Jeśli chcesz jednak, żeby zimą służyła owadom i ptakom, przełóż koszenie łąki na wczesną wiosnę. W kolejnych latach możesz odtworzyć łąkę, a więc znów przekopać teren i wysiać nową mieszankę nasion.
Plusy i minusy łąki z kwiatów polnych – co trzeba wiedzieć?
Jeśli masz duży lub średni ogród, przemyśl założenie łąki z kwiatów polnych. Właśnie w takich ogrodach łąka polna prezentuje się najciekawiej. Wiejski lub naturalistyczny styl ogrodu wygląda naprawdę niesamowicie. Właśnie w takiej aranżacji najlepiej odnajdują się kwiaty polne. Łąka z polnych kwiatów sprawdzi się również w przypadku, gdy nie chcesz mieć klasycznego trawnika – zwłaszcza w mocno nasłonecznionym miejscu. Łąka polna wygląda też świetnie na skrajach dróg i skarpach. Nie tylko udekorujesz łąką ogród, ale również zminimalizujesz częstotliwość prac ogrodowych. Nie da się bowiem ukryć, że pielęgnacja kwiatów polnych nie jest specjalnie wymagająca. Poza tym kwiaty polne będą świetnymi roślinami dla niektórych owadów. Łąka polna stanie się schronieniem dla wielu zwierząt, takich jak ptaki, jaszczurki i pożyteczne zapylacze (np. pszczoły i motyle). Trzeba jednak pamiętać, że kwiaty polne zachowają swoją dekoracyjność od wiosny do jesieni. Do minusów należy więc fakt, że chłodniejszą porą roku łąka straci na atrakcyjności. W dalszym ciągu będzie jednak wyglądać pięknie i bardzo naturalnie.
Łąkę z kwiatów polnych najlepiej założyć wiosną, kiedy miną ostatnie przymrozki. Zadbaj o to, aby wydarzyło się to przed falą upałów. Najlepszy czas na założenie łąki kwietnej jest od kwietnia do końca maja. Dobrym pomysłem jest również wysiewanie mieszanki nasion jesienią. Nie zrób tego zbyt późno, ponieważ łąka z kwiatów polnych może się nie przyjąć w ogrodzie. Łąkę założyć możesz na suchej, wilgotnej albo świeżej glebie. Podłoże powinno być ubogie w składniki pokarmowe, bo wolniej urośnie w nim trawa, a uwidocznią się za to kwiaty. Jeśli ziemia pod kwiaty polne będzie zbyt urodzajna, wymieszaj ją z piaskiem – w ten sposób zubożysz podłoże. Nie zapomnij jednak o dokładnym przekopaniu i oczyszczeniu terenu. Miejsce na wysiew wcześniej było nieużytkiem rolnym? Powinieneś je zaorać, wyrównać i użyć herbicydów. Następnie trzeba będzie powtórzyć zabieg po ok. 14 dniach od wykiełkowania kwiatów. Nie zapominaj również o tym, że rośliny łąkowe to samosiejki. Jeśli w ogrodzie prowadzisz klasyczny trawnik, obok którego posadzisz kwiaty polne, nowe rośliny najprawdopodobniej szybko zanieczyszczą murawę. Nie zaleca się również zakładania łąki z kwiatów polnych blisko miejsc dedykowanych dzieciom (np. place zabaw). Po pierwsze, kwiaty polne nie lubią być zadeptywane. Po drugie, wiele z nich wykazuje działanie alergenne.