Kwiaty rabatowe
-
Frezja ogrodowabyliny bylina z bulwą ozdobna
Frezja ogrodowa jest ogólną nazwą grupy odmian i hybryd różnych gatunków frezji. Ich delikatne liście i pachnące kwiaty stanowią doskonałą ozdobę na rabacie i w wazonie. Urodę frezji odkryto ponad sto lat temu. Wyhodowano odmiany przystosowane do chłodniejszych temperatur.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Rokietta siewnarośliny jednoroczne warzywna warzywa liściowe
Lekko pikantne, o orzechowym smaku liście rukoli można znaleźć w wielu sałatkach i zupach. Jako przyprawę wykorzystuje się też nasiona rukoli. Do Europy Zachodniej trafiła prawdopodobnie razem z Rzymianami. Po dłuższym zapomnieniu, rukola ponownie zyskała dużą popularność.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Krokus wiosennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Kwitnące krokusy pod koniec zimy są jedną z pierwszych atrakcji ogrodu i zwiastują początek nowego sezonu. Zakwitają bardzo wcześnie i tworzą kolorowy dywan na trawniku. Fascynujące widowisko powtarza się każdego roku na nowo.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dynia Hokkaidorośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Dynia Hokkaido jest małą odmianą dyni olbrzymiej (Cucurbita maxima), pochodzącą z Japońskiej wyspy Hokkaido. Od lat 90. ubiegłego wieku jest uprawiana również w Europie. Jej owoce zawierają aromatyczny, słodki i bezwłóknisty miąższ o smaku kasztanów. Cienka, jaskrawopomarańczowa skórka jest również jadalna.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Szałwia omszonabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Chociaż jest blisko spokrewniona ze znaną w kuchni, aptece i kosmetyce szałwią lekarską, to jednak szałwia omszona jest rośliną wyłącznie ozdobną. Nie jest ani jadalna, ani lecznicza, ale jej fioletowoniebieskie kwiatostany doskonale nadają się na ogrodowe rabaty. Może stanowić podszyt dla róż albo obwódkę dla innych bylin.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Kwiaty rabatowe - pozostałe
-
Werbena patagońskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Werbena patagońska albo argentyńska jest filigranową, efektowną rośliną rabatową. Latem kwitnie długo i obficie, wabiąc roje owadów. Zachwyca możliwością tworzenia różnorodnych kompozycji z innymi bylinami. W naszych warunkach zwykle przemarza, jednak odnawia się co roku z nasion.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Dynia piżmowarośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Gatunek dyni o wydłużonych, gruszkowatych albo okrągłych owocach (w zależności od odmiany). Miąższ jest słodkawy, bez włókien, ciemnożółty i odznacza się charakterystycznym zapachem piżma. Pod względem smaku dynia piżmowa jest gwiazdą w swoim botanicznym rodzaju.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Tojad najmocniejszybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rosnący dziko w górach i na podgórzu tojad niebieski jest zaliczany do klasyków ozdobnych bylin ogrodowych. Uroda oryginalnych, przypominających hełm kwiatów tojadu, łączy się z bardzo silną toksycznością całej rośliny. Jeśli w ogrodzie będą przebywać małe dzieci, lepiej zastąpić tę piękną bylinę bardziej bezpiecznym gatunkiem. Tojad niebieski jest długowieczny, a intensywność kwitnienia rośnie wraz z wiekiem.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Cynia wytwornarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Cynia wytworna, pochodząca z Meksyku roślina jednoroczna, zachwyca różnorodnością kolorów i wspaniałością kwiatów. Sprowadzona do Europy pod koniec XVIII wieku roślina nosi nazwę na cześć niemieckiego botanika Johanna Gottfrieda Zinn'a. Dzisiaj w uprawie są dostępne liczne odmiany cynii o rozmaitych kolorach kwiatów pełnych i pojedynczych.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Floks szydlastybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Floks szydlasty jest długowieczną, płożącą się byliną, która występuje w wielu odmianach hodowlanych. Już wczesną wiosną tworzy w ogrodzie gęste dywany kwiatów. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, gdzie obok smagliczki, gęsiówki i ubiorka stanowi podstawowy składnik wiosennych kompozycji. Floks szydlasty jest też rośliną okrywową i może zastąpić powierzchnię trawnika.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miodunka plamistabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Miodunka plamista zachwyca w ogrodzie pięknem swoich liści i kwiatów. Nazwa rodzajowa Pulmonaria pochodzi od łacińskiego "pulmo" = "płuca", co jest nawiązaniem do właściwości leczniczych rośliny. Kępiasta bylina z plamiastymi liśćmi zmienia w trakcie kwitnienia kolor kwiatów z czerwonych na prawie niebieskie. Jest łatwa w uprawie i mało wymagająca.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Begonia bulwiastabyliny bylina z bulwą ozdobna
Begonia bulwiasta jest klasyczną rośliną doniczkową i balkonową. Nie jest gatunkiem botanicznym, lecz mieszańcem wielu trudnych do ustalenia gatunków. Liczne odmiany hodowlane różnią się kolorami kwiatów i ich formą. Są nie tylko piękne i efektowne, ale na dodatek mogą rosnąć nawet w cieniu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Jeżówka purpurowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Jeżówka purpurowa jest efektowną byliną na słoneczne rabaty. Jej duże koszyczki kwiatów przyciągają pszczoły i inne pożyteczne owady. Wyższe odmiany jeżówki purpurowej stanowią idealne tło dla innych bylin. Doskonale komponuje się z trawami ozdobnymi.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia mieszańcowa 'Dragon Wing'byliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Begonia 'Dragon Wing' jest nazwą serii odmian tej popularnej i pięknej rośliny. Liczne gatunki botaniczne begonii różniące się kolorami, formą i wielkością kwiatów wprost zachęcają ogrodników do tworzenia wciąż nowych mieszańców i kultywarów. W ten sposób powstały niedawno "begonie smocze", powstałe prawdopodobnie z krzyżowania begonii stale kwitnącej z mieszańcami begonii bulwiastej.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Nemezja powabnarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Pochodząca z Afryki Południowej nemezja liczy ponad 60 gatunków, przy czym w naszych ogrodach spotyka się najczęściej nemezję powabną, a zwłaszcza jej hybrydy i kultywary. Roślina odznacza się bajecznie kolorowymi kwiatami, które rozwijają się niezmordowanie od wiosny do końca lata.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Krwawnik pospolitybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Krwawnik pospolity jest nie tylko atrakcyjną byliną rodzimego pochodzenia na rabaty, ale również znanym od starożytności ziołem leczniczym. Nazwa rodzajowa Achillea wywodzi się od imienia legendarnego bohatera wojny trojańskiej, który tę roślinę stosował do leczenia ran. Wyhodowano wiele odmian krwawnika o kwiatach czerwonych i różowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia stale kwitnącabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Jak większość roślin ozdobnych, również ta begonia nie jest czystym gatunkiem botanicznym, ale hybrydą o trudnym do określenia pochodzeniu. Swoją nazwę zawdzięcza niestrudzonemu kwitnieniu przez długie miesiące. W swojej brazylijskiej ojczyźnie potrafi kwitnąć nieprzerwanie przez kilka lat.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Chaber bławatekrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Chaber bławatek jest rośliną o naturalnej, ponadczasowej urodzie. Latem tworzy całe łany niepowtarzalnego błękitu. W ogrodach spotyka się też odmiany chabra o kwiatach pełnych, nie tylko niebieskich. ale również w innych romantycznych odcieniach.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Szałwia lekarskapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Zimozielony, ciepłolubny półkrzew szałwii lekarskiej z obszarów Morza Śródziemnego rozprzestrzenił się po prawie całej Europie. W naszym regionie, ze względu na warunkową zimoodporność, wymaga na zimę odpowiedniej ochrony. Wszystkie części rośliny wydzielają mocny aromat. Szałwia lekarska jest rośliną ozdobną, ale też leczniczą i przyprawową.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa -
Paciorecznik indyjskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ten gatunek paciorecznika trafił do Europy z Meksyku już w XVI wieku. Jego nazwa gatunkowa nie wynika z obszaru występowania, ale z błędnego nazwania Ameryki przez odkrywców Indiami Zachodnimi. Paciorecznik indyjski ze swoimi pięknymi kwiatami w jaskrawych kolorach wprowadza do każdego ogrodu powiew egzotyki.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Szałwia błyszczącarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Szałwia błyszcząca rośnie w swojej tropikalnej ojczyźnie jako półkrzew i osiąga wysokość półtora metra. W naszych warunkach jest traktowana jako roślina jednoroczna. Jej ognistoczerwone kwiaty stanowią ozdobę ogrodów i balkonów przez całe lato.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Naparstnica purpurowarośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Naparstnica purpurowa należy do najbardziej efektownych roślin kwiatowych dziko rosnących. W Polsce rozpowszechniła się od XVIII wieku i z ogrodów weszła samorzutnie również na tereny leśne. Czasem spotykana jest odmiana naparstnicy purpurowej o białych kwiatach - Digitalis purpurea var. alba.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: średnia -
Niecierpek nowogwinejskirośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Jak wskazuje nazwa, ten gatunek niecierpka pochodzi z wyżyn Nowej Gwinei, a łacińska i polska nazwa rodzajowa odnosi się do samorzutnego, "niecierpliwego", rozrzucania nasion pod wpływem dotyku. W swojej ojczyźnie niecierpek nowogwinejski jest byliną, jednak w naszych warunkach, ze względu na wrażliwość na mróz, jest uprawiany tylko przez jeden sezon. W ogrodach spotyka się najczęściej kultywary i mieszańce niecierpka.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Facelia błękitnarośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Facelia błękitna jest rośliną zwykle uprawianą na paszę, jednak jej fioletowoniebieskie kwiaty i ciekawy pokrój mogą również stanowić ozdobę w ogrodzie. Bogate w nektar kwiaty wabią pszczoły, trzmiele i motyle. Dodatkową zaletą jest długi okres kwitnienia facelii błękitnej - od czerwca do września. Epitet gatunkowy tanacetifolia nawiązuje do podobieństwa jej liści do liści wrotyczu (Tanacetum).
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Dzwonek karpackibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Dzwonek karpacki jest górską byliną o endemicznym występowaniu we wschodnich i południowych Karpatach. Dzięki dużym, niebieskim kwiatom i kępiastemu pokrojowi doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, a także na rabaty i jako roślina okrywowa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Nagietek lekarskirośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Nagietek lekarski należy do najstarszych roślin ozdobnych uprawianych na świecie. Od czasów starożytnych jest ceniony zarówno za urodę swoich kwiatów, ale również za ich lecznicze działanie. Płatki kwiatów nagietka lekarskiego zawierają substancje przeciwzapalne i bakteriobójcze, a liście mogą służyć jako warzywo.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Pelargonia rabatowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pelargonia rabatowa jest nazwą grupy mieszańców P. zonale i P. inquinans o wzniesionym pokroju, tradycyjnie uprawianych na rabatach. Wyhodowano tysiące odmian o różnej wysokości rośliny, formie i kolorze kwiatów. Pośród rozmaitych kolorów i odcieni brakuje tylko błękitu. Na liściach widoczny brązowy pierścień.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Piwonia chińskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Niezwykłą urodę piwonii chińskiej połączoną z długowiecznością ceniono na Dalekim Wschodzie już przed tysiącami lat. W pierwszych wiekach naszej ery Chińczycy rozróżniali wiele odmian hodowlanych tej kwiatowej byliny. Dzisiaj różnorodność kolorów i form piwonii chińskiej spełni życzenie każdego ogrodnika.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Wężymord czarny korzeńrośliny dwuletnie do ogrodu użytkowa i ozdobna
Skorzonera jest nie tylko cennym warzywem korzeniowym, ale również piękną rośliną ozdobną. Duże żółte kwiaty o zapachu wanilii na długich pędach kwiatowych przypominają nieco kwiaty mniszka lekarskiego. Nazwa rodzajowa Scorzonera wywodzi się od hiszpańskiego escorzonera = żmija i nawiązuje do dawnego zastosowania tej rośliny w medycynie ludowej jako lekarstwa na jad żmii.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa
-
Celozja grzebieniastarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Jeśli chodzi o formę kwiatów egzotycznej celozji grzebieniastej, trudno znaleźć większą ekstrawagancję. Jedna z odmian celozji srebrzystej posiada zamiast normalnych, wyprostowanych kwiatostanów dziwacznie kędzierzawe kwiatowe taśmy. Deformacja wierzchołka pędu kwiatowego rozwinęła się w fantastyczne formy przypominające płaskie i wysokie "kogucie grzebienie".
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Krokosmia ogrodowabyliny bylina z bulwą ozdobna
Krokosmia ogrodowa jest mieszańcem Crocosmia aurea i Crocosmia pottsii wyhodowanym we Francji pod koniec XIX wieku. Kłosowate kwiatostany tej krokosmii przypominają nieco frezję. W odróżnieniu od mieczyka, jej bulwy mają szanse na zimowanie w gruncie. Liczne odmiany hodowlane rozwijają duże kwiaty żółte, pomarańczowe albo czerwone.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Smagliczka nadmorskarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Jednoroczna smagliczka nadmorska jest niską rośliną tworzącą gęste poduszki obsypane drobnymi kwiatkami. Przeważnie białe, a czasami różowe albo fioletowe kwiaty smagliczki, roztaczają delikatny, miodowy zapach. Oprócz formy botanicznej, w ogrodach spotyka się liczne kultywary smagliczki nadmorskiej o różnych kolorach kwiatów.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Chryzantema wielkokwiatowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Chryzantema wielkokwiatowa wnosi wraz ze swoimi kolorowymi kwiatami jeszcze raz barwne akcenty do jesiennego ogrodu. Chodzi tutaj o mieszańca wschodnioazjatyckich gatunków złocieni, którego wyhodowano w Chinach ponad 3000 lat temu. Główną rośliną rodzicielską jest Chrysanthemum indicum, natomiast inne liczne składniki hybrydy pozostają nieznane. Dzięki wielowiekowym wysiłkom ogrodników powstało mnóstwo fantastycznych odmian chryzantemy wielkokwiatowej.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Liliowiec ogrodowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Liliowiec ogrodowy jest zbiorową nazwą dla grupy odmian mieszańcowych. Powstał w wyniku złożonego procesu krzyżowania różnych gatunków: liliowca żółtego, rdzawego, cytrynowego, mniejszego, Midendorfa, Dumortiera, i Thumberga. Pierwszą hybrydę liliowca stworzył w 1893 r. brytyjski hodowca George Yeld. Chociaż uroda pojedynczego kwiatu szybko przemija (co trafnie określa nazwa rośliny "dzienna lilia"), to na szczęście bylina wytwarza ich tyle, że wystarcza na długie tygodnie kwitnienia.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Mydlnica lekarskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Mydlnica lekarska jest znana od wieków jako roślina lecznicza, ale wielką popularność i nazwę zawdzięcza właściwościom piorącym. Odwary z korzeni mydlnicy były kiedyś powszechnie stosowane do prania szczególnie delikatnych tkanin i koronek. Ze względu na swoje kwiaty, mydlnica lekarska jest również rośliną ozdobną w ogrodzie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tawułka Arendsabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Tawułka Arendsa, której nazwa upamiętnia niemieckiego ogrodnika Georga Arendsa, jest grupą hybryd kilku gatunków tej rośliny. Wyhodowano również liczne kultywary różniące się kolorem kwiatów, wysokością wzrostu i okresem kwitnienia. Niektóre odmiany nadają się do ozdoby tarasu i balkonu.
bylina -
Żeniszek meksykańskirośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
W swojej tropikalnej ojczyźnie żeniszek meksykański rośnie jako półkrzew, jednak w naszych warunkach jest uprawiany zwykle jako jednoroczna roślina ozdobna, nawet jeśli możliwe jest zimowanie. Swoją botaniczną nazwę rodzajową Ageratum zawdzięcza właściwościom kwitnienia: greckie słowo „ageratos” oznacza „wieczną młodość” i odnosi się do długiego okresu rozwijania delikatnych, niebieskofioletowych kwiatów.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Petunia ogrodowarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Pośród wielu gatunków petunii, występujących w tropikalnych obszarach Ameryki Południowej, trudno byłoby znaleźć petunię ogrodową. Powstała ona w XIX wieku w Anglii jako hybryda białej petunii (Petunia axillaris) z fioletową (Petunia integrifolia). Petunia należy do roślin ogrodowych z długą tradycją i cieszy się wielką popularnością, ponieważ jej duże, w jaskrawych kolorach kwiaty rozwijają się niezmordowanie od maja do pierwszych przymrozków.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia
Kwiaty rabatowe - najładniejsze rośliny jednoroczne na ogrodowe rabaty
Kwiaty rabatowe to bardzo szeroka grupa roślin. Niskie, wysokie, jednoroczne, wieloletnie, kolorowe i ozdobne z liści… Wybór jest ogromny! Dowiedz się, jakie kwiaty rabatowe jednoroczne wybrać na rabatę, by pięknie komponowały się z innymi!
Kwiaty rabatowe jednoroczne – najważniejsze informacje
Właściwie trudno jednoznacznie zdefiniować, co to jest rabata, ponieważ w każdym ogrodzie może ona wyglądać inaczej. Niektóre są prostokątne, inne okrągłe, jeszcze inne mają nieregularny kształt. Niektórzy robią rabatę tuż przy ogrodzeniu, inni wyznaczają dla niej miejsce na środku ogrodu. Rabaty to większe kompozycje w ogrodzie, które łączą w sobie różne kwiaty.
Najczęściej goszczą na nich kwiaty rabatowe jednoroczne, czyli rośliny, który cały swój cykl życiowy zamykają w jednym sezonie. Są to zazwyczaj piękne gatunki o obfitym kwitnieniu. Wybierając kwiaty na rabatę warto poszperać w poszukiwaniu najbardziej oryginalnych lub ciekawych odmian. Różnią się wysokością, kolorem i wielkością kwiatów, więc trzeba mieć to na względzie. Czasami tworzy się rabaty ozdobne złożone wyłącznie z kwiatów w jednym kolorze. Taka fioletowa czy czerwona rabatka może naprawdę pięknie wyglądać. Najczęściej jednak stawia się na bogactwo barw, kolorów i faktur.
Rabaty ogrodowe – jednoroczne czy mieszane?
Kwitnące rabaty to niezapomniany widok. Najczęściej w ogrodzie można spotkać rabaty mieszane – oznacza to, że są na nich zarówno kwiaty jednoroczne, jak i wieloletnie. Byliny są bardzo trwałe i zazwyczaj kwitną dużo dłużej niż jednoroczne gatunki. Na dodatek nie trzeba zaczynać aranżacji co roku od początku – posadzone raz rośliny zostają na długo. Raz w roku trzeba tylko dobrać do nich pozostałe kwiaty jednoroczne, które wypełniają luki między nimi. Zazwyczaj są to niskie gatunki okrywowe lub wiosenne kwiatki cebulowe, których cebule trzeba wykopać na zimę.
Jednoroczne rabaty są nieco mniej popularne, ale mają także swoje zalety. To idealne rozwiązanie dla osób, które kochają zmiany i chcą, by co roku ich ogród wyglądał trochę inaczej. Jednoroczne rabaty mogą być eksperymentem, jeśli chcesz na przykład mieć rabatę w jednym kolorze, ale boisz się, że z czasem ci się znudzi. Oczywiście wymagają zupełnie innego rodzaju pielęgnacji. Późną jesienią lub wiosną trzeba wysiewać i wysadzać kwiaty. Na jesień natomiast należy je usunąć i przygotować grunt pod kolejną rabatę. To trochę więcej pracy, ale pozwala na nieco większą elastyczność.
Jak dobrać kwiaty rabatowe?
Wybierając kwiaty rabatowe, trzeba kierować się kilkoma ważnymi zasadami:
- Podobne wymagania – to oczywiste, że rośliny na rabatach muszą mieć podobne lub nawet takie same wymagania. Lubiące cień tawułki nie urosną w pełnym słońcu obok kochających światło floksów. To samo dotyczy zapotrzebowania na wodę i, w mniejszym stopniu, na składniki odżywcze.
- Wysokość – planując rabatę warto wziąć pod uwagę docelową wysokość roślin. Mieszanie wysokich z drobnymi może z początku wydawać się świetnym pomysłem, dzięki temu powstaje bowiem wielowymiarowa kompozycja, jednak może okazać się, że duże rośliny będą zacieniać te mniejsze, a niskie zadarniające gatunki będą wypierać te większe. Trzeba to dobrze przemyśleć. Z reguły większe rośliny daje się na tył rabaty jako tło, a w przypadku okrągłych lub kwadratowych kompozycji – do środka. Przed nimi rosną nieco niższe gatunki. Co ważne – trzeba sprawdzić przewidywaną wysokość dla konkretnej odmiany, a nie dla rośliny jako takiej! Niektóre odmiany mogą się naprawdę bardzo różnić pod tym względem.
- Okres kwitnienia – chociaż często kusi nas, żeby zrobić rabatę, na której będą same wiosenne kwiaty (zwłaszcza, kiedy jesteśmy spragnieni koloru po ciężkiej zimie), to lepiej zaplanować kompozycję, w której będą kwiaty kwitnące w różnych okresach roku. Tak, by rabata cały czas była ozdobą w ogrodzie.
- Naturalność – chociaż zdarzały się okresy, kiedy za ideał piękna uważano równiutkie jak od linijki rabaty, obecnie stawia się raczej na wrażenie naturalności. Aby uniknąć sztucznego efektu, rośliny trzeba sadzić nieregularnie lub liniami falistymi.
Kwiaty rabatowe jednoroczne kwitnące wiosną i latem
Rośliny wiosenne to zazwyczaj rośliny cebulowe, takie jak narcyzy, tulipany czy krokusy. Ponieważ nie trzeba ich wykopywać z ziemi na okres spoczynku, mogą być traktowane jako wieloletnie. Jednak można także pokusić się o ich wykopywanie, by co roku zmieniać kompozycję. Wiosną kwitną także rabatowe niezapominajki. Ich drobne kwiatuszki w niebieskim kolorze pięknie wyglądają na przedzie rabaty, nadają się zwłaszcza do ogrodu w stylu rustykalnym.
Latem mamy do wyboru dużo więcej kwitnących kwiatów do ogrodu. W czerwcu zaczynają kwitnąć begonie stale kwitnące. To rośliny o grubych, mięsistych liściach i drobnych, uroczych kwiatuszkach w intensywnych kolorach. Ozdobne begonie bulwiaste kwitną nieco później. Mają większe kwiaty, jednak potrzebują mocno zacienionego miejsca do rozwoju, więc raczej nie sprawdzą się na rabacie.
W tym okresie kwitnie także niecierpek Waleriana. Jest to urocza roślina o różowych, fioletowych, białych lub żółtych kwiatach. Osiąga od 30 do 60 cm wysokości i przez całe lato jest pokryty kwiatuszkami o średnicy około 3 cm. Składają się one z kilku owalnych płatków i mają bardzo wiele uroku. Kwitnące rośliny są dekoracyjne przez całe lato. Uprawa niecierpków nie jest trudna i nie wymaga szczególnych umiejętności.
Kwiaty rabatowe – rośliny jednoroczne długokwitnące
Do ogrodu warto zaprosić także rośliny długokwitnące, zwłaszcza te, które utrzymują piękne kolory również jesienią. Niektóre aż do pierwszych przymrozków nie tracą na wyglądzie, więc są wspaniałą dekoracją ogrodu. Kwiaty rabatowe, które szczególnie często można spotkać na rabatach, to aksamitki. Te żółte i pomarańczowe, rzucające się w oczy, niewysokie kwiaty wysiewa się z nasion w maju, a już w czerwcu zaczynają kwitnąć. Obficie i nieprzerwanie aż do października. Piękne, wytrzymałe aksamitki zdobią więc rabatę przez większą część sezonu.
Podobnie jak cynie wytworne. Są to rośliny wysokie, idealne na tył rabaty. Mają przepiękne kwiatostany, gęste i napuszone, które wyglądają jak małe piłeczki albo pomponiki. Cynie są dostępne w najpiękniejszych i najbardziej jaskrawych kolorach. Można za ich pomocą stworzyć naprawdę wspaniała kompozycję, a kwiaty utrzymują się bardzo długo, aż do pierwszych przymrozków. Cynie najlepiej uprawiać z rozsady zrobionej w domu wczesną wiosną.
Jeśli chodzi o ciekawy aspekt kolorystyczny na racie, warto poszukać astrów chińskich. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się ich karłowate odmiany. Mają drobne kwiaty – koszyczki złożone z wewnętrznego „oczka” kwiatów rurkowatych i drobnych, fioletowo-liliowych kwiatów języczkowatych. Astry kwitną przez całe lato, aż do pierwszych przymrozków. Ich uprawa jest banalnie prosta, dlatego idealnie sprawdzą się na rabacie.