Kwiaty sukulenty

Ilustracja kwiaty sukulenty

Kwiaty sukulenty w naturze spotkać można np. na wydmach, pustyniach, skałach i stepach. Są świetnie dostosowane do życia w naprawdę ciężkich warunkach. Sukulenty w czasie suszy potrafią gromadzić duże zapasy wody. Jednak zarządzają nią bardzo umiejętnie i rozsądnie. Większość sukulentów wyróżnia się bardzo ciekawym wyglądem, a także zabarwionymi w różnych kolorach liśćmi. Sukulenty nie są wymagające w uprawie, dlatego warto zainteresować się kwitnącymi okazami. Bez problemu hodować można je w mieszkaniu, nawet nie mając ręki do roślin.

Filtry0

Kwiaty sukulenty

Kwiaty sukulenty - pozostałe

Kwiaty sukulenty – kwitnące rośliny doniczkowe. Popularne odmiany sukulentów

Kwiaty sukulenty to bardzo ciekawe rośliny doniczkowe, które można mieć w domu. Kwitnące odmiany nie są kłopotliwe, dlatego popularne bywają nawet wśród amatorów ogrodnictwa. Jak pielęgnować domowe sukulenty? Czy uprawa w mieszkaniu należy do skomplikowanych? Na jakie rodzaje sukulentów zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Najciekawsze kwiaty sukulenty do domu – sprawdź polecane odmiany

Co warto wiedzieć o sukulentach? Garść przydatnych informacji

Sukulenty to naprawdę duża i mocno zróżnicowana grupa roślin. Zalicza się do niej odmiany bardzo odbiegające od siebie wyglądem. Wszystkie łączy jednak wspólna cecha – magazynowanie wody w liściach i łodygach. Niektóre sukulenty gromadzą też wodę w korzeniach, ale są to wyłącznie pojedyncze egzemplarze. Dzięki magazynowaniu wody sukulenty poradzą sobie niemal w każdych warunkach – zwłaszcza w suchych i naprawdę ciężkich, z którymi inne rośliny miałyby problem. Trzeba jednak dodać, że sukulenty właśnie w takich warunkach… naturalnie rosną. Mimo że do sukulentów należą różne gatunki, botanicy ustanowili „sukulenty” terminem umownym dla wszystkich odmian. Występują między nimi różnice, ale sukulenty łączy też sporo cech wspólnych. Na przykład fakt, że gdy zapomnisz podlać sukulenty, nic się im nie stanie. Rośliny są bowiem naturalnie przystosowane do życia w trudnym środowisku.

Sukulenty w naturalnym środowisku spotkać można m.in. w Ameryce Północnej i Południowej. Wiele okazów znajduje się również w Azji i Australii, a nawet w Europie. Wszystkie rośliny rosną w dość trudnych warunkach uprawnych. Bez względu na różnice dzielące odmiany, sukulentom w ekstremalnych sytuacjach nic nie powinno się wydarzyć. Nawet gdy je przesuszysz! Nie podlewając roślin, wcale nie zrobisz roślinom dużej krzywdy. Większość okazów nawet wymaga delikatnie wyschniętej ziemi, ponieważ dzięki temu sukulenty mogą się dobrze rozwijać. Jak już wiesz, w takim środowisku bowiem naturalnie rosną. Nie można też jednak celowo doprowadzać do wysychania ziemi, zwłaszcza przez dłuższy czas. Sukulenty powinny mieć przepuszczalną ziemię, ponieważ pozwoli im prawidłowo się rozwijać. W dnie doniczki warto zrobić niewielkie dziurki, dzięki którym woda będzie swobodnie wypływać. Do najbardziej popularnych gatunków kwitnących sukulentów zaliczają się: agawowate, kaktusowate, przypołudnikowate, wilczomleczowate oraz gruboszowate.

Jak pielęgnować sukulenty doniczkowe? Sprawdź najważniejsze wskazówki

Sukulenty różnią się od siebie nie tylko pod względem wyglądu, ale i niektórych wymagań. Uzależnione są one od gatunku roślin. Różnice najczęściej dotyczą kwestii temperatury oraz światła. Niektóre domowe sukulenty dobrze czują się w temperaturze pokojowej, inne wymagają zdecydowanie cieplejszego lub zimniejszego klimatu. Część roślin woli jasne miejsca, inne zacienione stanowiska. Zanim wybierzesz konkretne sukulenty, zawsze poczytaj więcej na temat wymagań roślin. Na tej podstawie poprawnie wywnioskujesz, jakie warunki rozwojowe powinieneś zapewnić swoim sukulentom. O jakich podstawowych zasadach pamiętać, decydując się na sukulenty?

Polacy bardzo chętnie i często uprawiają sukulenty w szkle. Trzeba jednak pamiętać o tym, że sukulenty hodowane w szklanych słojach nie mają odpływu. Powinieneś się upewnić, że warstwa drenażu jest wystarczająco gruba, a więc sukulenty mogą się prawidłowo rozwijać. Warstwa drenażu musi mieć przynajmniej kilka centymetrów, ponieważ roślina w dobrej kondycji nie przetrwa wielu dni. Bardzo ważne jest też podlewanie sukulentów. Przed rozpoczęciem nawadniania dokładnie oceń stan podłoża. Ziemia w szkle będzie przesychać wolniej niż np. w tradycyjnym pojemniku albo doniczce. Sukulentów nie można jednak podlewać ani zbyt mocno, ani zbyt obficie. Nawadniać rośliny powinieneś dopiero po porządnym i całkowitym przeschnięciu podłoża. Nie zapominaj, że ten dość specyficzny gatunek roślin lepiej znosi przesuszanie niż przelewanie. Są też wyjątki od reguły (np. w postaci grudników), ale sukulenty w większości preferują jednak suche podłoże. Wieczne mokra, a nawet wilgotna ziemia nie jest dla nich najlepszym miejscem. Jeśli tylko masz możliwość, co ok. 2 tygodnie podlewaj rośliny małą ilością wody. Zimą nie podlewaj sukulentów zbyt często.

Nie możesz zapominać o prawidłowym podłożu dla sukulentów. Oznacza to, że ziemia dla tych roślin powinna być przepuszczalna. Zaopatrzyć się możesz również w specjalne podłoże, które dedykowane jest sukulentom i kaktusom. Najczęściej jest to mieszanka kilku materiałów organicznych. Takie podłoże jest niedrogie i łatwo dostępne, więc raczej nie powinieneś mieć problemu z zaopatrzeniem. Masz w ogrodzie albo w mieszkaniu wyłącznie uniwersalną ziemię? Jeśli chcesz jej używać, bo np. masz dużo produktu i nie chcesz go marnować, zmieszaj ziemię z piaskiem. Możesz również wykorzystać żwir, keramzyt lub perlit. Dbając o niektóre kwiaty sukulenty (np. grudniki), rośliny mogą obrodzić w dużą ilość kolorowych kwiatów. Na część z nich mówi się szlumbergery albo zygokaktusy. Sukulenty kwitnące z pewnością doskonale podkreślą styl dowolnie zaaranżowanego ogrodu.

Popularne kwiaty sukulenty, które warto samodzielnie hodować

Kwitnące sukulenty, które nie sprawiają dużego problemu w pielęgnacji

Wśród kwitnących sukulentów warto zwrócić uwagę na kilka ciekawych odmian. Spośród nich na pewno wyróżnia się rojnik „Red Beauty”, który jest czerwonym sukulentem. To niewielka bylina, którą nazywa się sukulentem wyłącznie ze względu na to, że sadzonka ma zaledwie 5 cm wysokości. Rojnik występuje niemal na całym świecie, doskonale rozwijając się zwłaszcza w terenach górskich. Sukulent dorasta do maksymalnie 10 cm wysokości, dzięki nowym główkom rozrastając się bardziej wszerz, niż wzwyż. Liście rojników są charakterystyczne i odróżniają sukulenty od innych roślin. Są czerwone, mięsiste, grube i twarde. Warto jednak zapamiętać, że na kolor czerwony barwią się wyłączne odmiany zielone. Rojniki zwykle są biało-różowe. Sukulent długo kwitnie, ponieważ może to robić nawet przez całe lato.

Warto pamiętać, że rojniki nie potrzebują nieskazitelnych warunków, aby urosły i zakwitły. Powinny rozwijać się w słońcu. Możesz posadzić je w najbardziej nasłonecznionym miejscu, ponieważ właśnie dzięki temu uda się wyhodować najwspanialsze okazy. Rojniki „Red Beauty” tolerują praktycznie każdy rodzaj gleby. Mogą mieć jednak problem z rozrastaniem się na podmokłym terenie. Sukulenty są mrozoodporne, więc nie ma potrzeby okrywania ich na zimę. Nie musisz też specjalnie rojników nawozić, opryskiwać lub wykonywać skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. To wytrzymałe i praktycznie samowystarczalne rośliny. Wystarczy tylko delikatnie i systematycznie im pomagać.

Kolejnymi bardzo ciekawymi roślinami są np. pochodzące z Afryki sukulenty, znane jako Crassula pellucida marginalis „Variegata”. To kwitnące na różowo rośliny, które mają sercowate liście. Wyróżnić trzeba też sukulenty Echeveria lauii o błękitno-białych liściach. Prezentują się najkorzystniej, kiedy pędy zakwitną w kolorowe kwiaty. Ciekawą odmianą jest meksykańskie sedum rubrotinctum „Aurora”. Sukulent uznawany jest za niezwykle wytrzymały, a także odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Z tego względu niektórzy opisują roślinę jako „żelazną”. Na uwagę zasługują zielone i drobne liście odmiany. Co ciekawe, końcówki liści wybarwione są na różowo. Wśród sukulentów wyróżnia się Graptoveria „Debbie”. To roślina tworząca zwarte rozety w pudrowo-różowym kolorze. Jest łatwa w uprawie i polecana zwłaszcza amatorom ogrodnictwa.

Selenicereus i huernia – kwiaty sukulenty do mieszkania

Selenicereus to sukulent nazywany „Królową nocy”. Przed zachodem słońca biały kwiat się otwiera, uwalniając charakterystyczny miodowo-waniliowy zapach. Następnie kwiat więdnie w zaledwie kilka godzin. Selenicereus naturalnie rośnie w tropikalnych lasach Karaibów, Ameryki Południowej i Centralnej. Spotkać go można na skałach oraz w drzewach. Pędy sukulentów zwisają lub są płożące. Większość jest cienka, żebrowana i naprawdę długa. Sukulenty mają miękkie kolce, a także korzenie powietrzne. Na pędach w kwietniu pojawiają się pączki kwiatowe. Selenicereus nie jest trudny w uprawie. Powinieneś jednak zadbać o to, aby rósł w słonecznym miejscu – właśnie w takim dobrze się bowiem rozwinie. W zasadzie bez większych przeszkód wystawiać możesz roślinę na pełne słońce. Poradzi sobie nawet z potężnymi upałami. Powinieneś jednak pamiętać, że sukulenty wymagają obniżenia temperatury zimą do ok. 15-17 st. C. Jeśli o to nie zadbasz, pędy selenicereus zrobią się cienkie i długie. Wiosną na sukulencie pojawiają się pąki. Powinieneś wtedy opryskiwać roślinę letnią wodą. Nie podlewaj selenicereusa zbyt dużą ilością wody, bo grozi to zgniciem korzeni oraz pędów rośliny. Między kwitnieniem zasilaj sukulent dedykowanym dla kaktusów nawozem. Używaj go tylko dwa razy w miesiącu, wyłącznie w czasie kwitnienia.

Huernia to kolejny sukulent, na który warto zwrócić uwagę. W przeciwieństwie do pozostałych jest jednak dość wymagającym kwiatem. Huernia pochodzi z rodziny trojeściowatych. Uwagę przykuwają nietypowo uformowane pędy sukulentów oraz piękne kwiaty. Huernia ma dosłownie kilka długich pędów (wzniesionych lub płożących), na których okresowo pojawiają się pąki kwiatowe – najczęściej formują się w kwiaty. Błyszczące i mięsiste kwiaty przybierają żółty, różowy albo biały kolor. Na pędach czasami pojawiają się także szkarłatne kwiaty, a rzadziej przyozdobione kontrastowymi plamkami. Sukulent rośnie maksymalnie do 30 cm wysokości. Jest zapylany przez… muchy. Wydziela się z niego dość specyficzny, ale nieprzyjemny dla ludzi zapach. Kwiaty huerni żyją zaledwie przez kilka dni, a cały okres kwitnienia sukulentów to maksymalnie 3 miesiące. Huernia wymaga gorącego powietrza i jasnego słońca, aby mogła się prawidłowo rozwijać. Latem powinno się hodować sukulent w temperaturze ok. 26 st. C. Zimą huernia powinna odpocząć, zanim znów rozpocznie się kwitnienie. Nie podlewaj sukulentu obficie, bo za tym nie przepada. Nadmiar wilgoci może zaszkodzić sukulentom – w skrajnych przypadkach mogą zgnić. Podłoże wystarczy zwilżyć ciepłą wodą – tylko w przypadku, gdy ziemia całkiem wyschnie. Podczas kwitnienia zasilaj huernie dedykowanym nawozem.

Rebucja i faucaria, czyli kwitnące sukulenty – czy warto je hodować?

Bardzo interesującym sukulentem jest rebucja, która wyróżnia się przede wszystkim licznymi kwiatami w różowym kolorze. Czasami występują również w barwie kremowej, szkarłatnej i purpurowej. Większość sukulentów rośnie naturalnie w Peru, Kolumbii i Argentynie. Rebucja wytwarza delikatnie spłaszczone, a także kuliste pędy. Roślina ma mocne i krótkie kolce, których kolor jest srebrny lub żółty. Kwiaty rebucji z wyglądu przypominają wydłużone trąbki. Sukulenty kwitną od kwietnia do czerwca. Otwierają się wyłącznie w słoneczne dni, natomiast na noc i w pochmurne dni pozostają zamknięte. Rebucje nie mają wysokich wymagań, dlatego mogą się nimi zajmować amatorzy ogrodnictwa. Nie ma większych problemów z tym, aby zostawić je same. Rebucje najbardziej lubią słoneczne stanowiska, jednak podczas silnych upałów należy je wietrzyć. Sukulent rośnie wysoko w górach, ale wahania temperatury nie są mu straszne. Poradzi sobie w temperaturze między 5 a 25 st. C. Należy pamiętać o podlewaniu rośliny niewielką ilością wody. Między kolejnymi podlewaniami roślina musi jednak całkiem wyschnąć. Nadmiar wody może bowiem doprowadzić do gnicia rośliny. Podczas kwitnienia zadbaj o zasilenie rebucji specjalnym nawozem dedykowanym dla sukulentów. Możesz też połączyć nawożenie z podlewaniem.

Ostatnim omawianym kwitnącym sukulentem jest faucaria. Należy do rodziny sukulentów przypołudnikowatych. Sukulent rośnie w suchych regionach Afryki Południowej. Roślina wyróżnia się charakterystycznymi, ząbkowanymi liśćmi. Niektórym liście te mocno przypominają paszczę drapieżnika. Warto dodać, że słynne liście rośliny są również kolczaste, zabawnie kontrastując z delikatnymi i subtelnymi kwiatami. Kolce faucarii są miękkie i nie służą obronie. Ich zadaniem jest odstraszyć wyglądem potencjalnych wrogów. To wieloletnia roślina, która w miesiącach letnich wypuszcza maksymalnie 5 kwiatów. Kwiaty te, podobnie do rebucji, otwierają się wyłącznie w słoneczne dni. W pochmurne pozostają zamknięte. Pojedynczy kwiat faucarii przeżyje tylko do 10 dni. Możesz bez większego problemu hodować roślinę w mieszkaniu, ponieważ nie jest bardzo wymagająca. Wystarczy zajrzeć do niej dwa razy w miesiącu i podlać – poza tym świetnie poradzi sobie sama. Nawadniaj sukulent umiarkowanie, najlepiej tylko niewielkimi porcjami wody. Wodę lej na ziemię, nie mocząc liści. W okresie spoczynku nie podlewaj faucarii, aby sukulent nie zgnił.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto