Kwiaty sukulenty
-
Sansewieria gwinejskabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria gwinejska zwana też wężownicą lub językami teściowej to sukulent pochodzący z Afryki. Ta niegdyś bardzo modna, a teraz powracająca do naszych domów, doniczkowa roślina nie jest wymagająca w uprawie — dobrze radzi sobie w przepuszczalnej, jednak żyznej glebie oraz na słonecznych lub jasnych stanowiskach. Nie wymaga, a nawet nie lubi częstego podlewania. Nadmiar zgromadzonej wody zatrzymuje w swoich mięsistych, jasno obrzeżonych liściach, dzięki czemu wytrzymuje dłuższe okresy suszy. Przy dobrej opiece wypuszcza pęd, na którym znajdują się kwiaty o delikatnym zapachu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Grubosz jajowatybyliny sukulent roślina ozdobna
Jeśli ktoś szuka rośliny doniczkowej, która może przynieść szczęście i pieniądze, powinien rozpocząć uprawę grubosza jajowatego. W swojej afrykańskiej ojczyźnie dorasta do czterech metrów wysokości, ale w naszych domowych warunkach wygląda znacznie skromniej. Starsze drzewko szczęścia może nawet zakwitnąć.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sansewieria cylindrycznabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria cylindryczna jest bliską krewniaczką powszechnie znanej sansewierii gwinejskiej. Odznacza się oryginalną formą liści, które wyglądają jak zielone, zaostrzone pręty wbite w ziemię doniczki. Smukłe, długie liście niektórych odmian dają się fantazyjnie zaplatać.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Aloes zwyczajnybyliny sukulent roślina ozdobna
Nazwa rodzajowa pochodzi z języka arabskiego i oznacza "gorzki", co nawiązuje do smaku liści rośliny. Już w starożytności stosowano sok z aloesu do pielęgnacji skóry i ceniono jego lecznicze właściwości. W ciągu wieku wieków aloes rozprzestrzenił się z Półwyspu Arabskiego do wszystkich tropikalnych i subtropikalnych rejonów świata, a w chłodniejszych miejscach stał się popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Żywe kamieniebyliny sukulent roślina ozdobna
Żywe kamienie to bardzo trafna nazwa grupy gatunków i odmian niezwykle oryginalnych sukulentów. Te rośliny opanowały perfekcyjnie sztukę kamuflażu, upodabniając się kształtem i kolorem liści do otaczających je kamieni. Roślinny charakter grupy kamieni zdradzają dopiero kwiaty o białych albo żółtych płatkach.
bylina Trudność uprawy: średnia
Kwiaty sukulenty - pozostałe
-
Rozchodnikowiec okazałybyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnikowiec okazały przez ponad sto lat był zaliczany do rodzaju botanicznego Sedum (rozchodnik). Według najnowszych badań zakwalifikowano go do nowego, liczącego ponad 30 gatunków, rodzaju Hylotelephium. Jest to sukulent liściowy, ale zimujące w ziemi korzenie i kłącza, z których każdej wiosny się odradza, są odporne na mróz. Ozdobę stanowią zarówno późno rozwijające się kwiaty, jak i liście.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Eszeweria błękitnabyliny sukulent roślina ozdobna
Eszeweria błękitna, podobnie jak jej liczne krewniaczki, jest bardzo odporna i prawie nie wymaga podlewania. Jest idealną rośliną doniczkową dla osób, które nie mogą poświęcić kwiatom zbyt dużo czasu. Dziwnie brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia meksykańskiego rysownika roślin Atanasio Echeverría y Godoy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Adenium arabskiekrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Adenium arabskie, nazywane potocznie różą pustyni, jest wiecznie zielonym krzewem sukulentowym. Należy do tej samej rodziny, co na przykład mandewila, oleander albo barwinek. Oprócz oryginalnego pokroju adenium arabskie ma zachwycająco piękne i duże kwiaty. Należy tylko zwracać uwagę na trujący sok w każdej części rośliny.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Kalanchoe Blossfeldabyliny sukulent roślina ozdobna
Ta żyworódka o nazwie gatunkowej upamiętniającej niemieckiego botanika Roberta Blossfelda jest klasyczną rośliną doniczkową o niesłabnącej od lat popularności. Liczne odmiany hodowlane rozwijają kwiaty w przeróżnych kolorach niemal przez cały rok. Jako sukulent, roślina jest odporna na suszę i bardzo łatwa w pielęgnacji.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wilczomlecz białounerwionykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Wilczomlecz białounerwiony jest pochodzącym z Madagaskaru krzewem sukulentowym. Nazwa gatunkowa, zarówno botaniczna, jak i polska, nawiązuje do wyglądu liści. Są one ciemnozielone z wyraźnym białym unerwieniem i wyrastają niczym na palmie, w górnej części łodygi. Jak każdy wilczomlecz, roślina zawiera trujący mleczny sok.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Szlumbergera uciętabyliny sukulent roślina ozdobna
Szlumbergera ucięta trafiła do Europy z deszczowych lasów Brazylii dopiero na początku XIX wieku. Powszechną sympatię zyskał ten kaktus dzięki swoim wspaniałym kwiatom rozwijanym w szarej i zimnej porze zimowej. Gatunek botaniczny posłużył do wyhodowania nowych mieszańców i kultywarów.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Wilczomlecz trójżebrowykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Ze względu na grube i mięsiste pędy z krótkimi kolcami, wilczomlecz trójżebrowy bywa czasem błędnie uważany za gatunek kaktusa. Podobnie jak kaktusy należy do sukulentów, ale w przeciwieństwie do nich wytwarza liczne delikatne, zielone liście, które rozwijają się w górnej części pędów.
krzew -
Grubosz drzewiastybyliny sukulent roślina ozdobna
Grubosz drzewiasty zalicza się do pełnych wdzięku sukulentów, które są wyjątkowo łatwe w uprawie. Charakterystyczny gruby i niski pień z rozłożystą koroną nadają mu wygląd drzewka bonsai. Srebrzystoniebieskie i matowe liście odróżniają go od kuzyna, grubosza jajowatego, który ma liście zielone i błyszczące.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Starzec Rowleyabyliny sukulent roślina ozdobna
Starzec Rowleya jest sukulentem o bardzo oryginalnych liściach. Epitet gatunkowy upamiętnia brytyjskiego znawcę sukulentów Gordona Rowleya. Gromadzące wodę liście mają kształt ziaren grochu i są rozmieszczone gęsto na cienkim pędzie niczym sznur zielonych pereł.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Kaktus wielkanocnybyliny sukulent roślina ozdobna
Kaktus wielkanocny pochodzi z brazylijskiej dżungli, a nazwę zawdzięcza wiosennemu okresowi kwitnienia, który zwykle przypada właśnie na Wielkanoc. Często bywa mylony z kaktusem bożonarodzeniowym (szlumbergera). Obie rośliny różnią się przede wszystkim terminem kwitnienia, kształtem kwiatów i pędów.
bylina -
Rojnik murowybyliny sukulent roślina ozdobna
Oryginalne rozetki rojnika murowego są najczęściej wykorzystywane jako ozdoba w ogrodach skalnych albo okrycie większych powierzchni. W dawnych czasach rojnik był uważany za roślinę magiczną i sadzony na dachach i ścianach domów. Posiada również właściwości lecznicze. Jako sukulent jest bardzo odporny na suszę i mało wymagający.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rozchodnik kaukaskibyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnik kaukaski jest sukulentową byliną sprowadzoną przez ogrodników w XIX wieku do Europy. Doskonale znosi nasze warunki klimatyczne i czasem występuje nawet w naturalnym środowisku jako zbieg z ogrodu. Rozwija płożące i ukorzeniające się pędy płonne oraz wzniesione pędy kwiatowe. Efektowne podbaldachy kwiatów wabią na rabaty roje pszczół.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Peperomia Ferreyry ‘Happy Bean’byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia 'Happy Bean' jest bardzo oryginalną rośliną doniczkową peruwiańskiego pochodzenia. Jest to odmiana peperomii Ferreyry, gatunku nazwanego tak na cześć botanika Ramona Ferreyry. Roślina zdobyła popularność dzięki swoim niezwykłym liściom w formie strąków fasolki szparagowej, na co wskazuje też angielska nazwa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zamiokulkas zamiolistny 'Zenzi'byliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny 'Zenzi' jest miniaturową odmianą gatunku. W porównaniu z formą botaniczną ma bardziej zwarty pokrój, mniejszą wysokość oraz grubsze, beczułkowate pędy. Należy do najbardziej odpornych i łatwych w uprawie roślin doniczkowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Haworsja pasiastabyliny sukulent roślina ozdobna
Pochodząca ze wschodniej prowincji Afryki Południowej sukulentowa haworsja pasiasta nosi nazwę gatunkową na cześć brytyjskiego botanika Adriana Haworth'a. Tworzy rozety zielonych liści z pasami kontrastowych, białych narośli na powierzchni. Czasem zakwita w mieszkaniu, rozwijając wysoki kwiatostan mało efektownych kwiatów. Po kwitnieniu roślina nie zamiera.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Stephania pierreibyliny bylina z bulwą ozdobna
Stephania pierrei jest rosnącą w Wietnamie, Kambodży i Tajlandii bulwiastą byliną, która uprawiana u nas w doniczkach nie doczekała się jeszcze żadnej polskiej nazwy. Okrągłe tarczki liści tej rośliny bardzo przypominają liście pilei peperomiowatej, z którą jedna nie jest spokrewniona. W medycynie wietnamskiej jest stosowana do leczenia depresji, bezsenności i niektórych zaburzeń psychicznych. Zamiast poprawnej nazwy botanicznej Stephania pierrei, często używana jest nazwa Stephania erecta.
bylina, pnącze Trudność uprawy: średnia -
Agawa amerykańskabyliny sukulent roślina ozdobna
Agawa amerykańska jest meksykańską byliną, która w naszych warunkach jest uprawiana jako roślina doniczkowa. Chociaż na kwitnienie agawy nie trzeba czekać aż sto lat, jak kiedyś wierzono, to jednak ta monokarpiczna roślina rozwija kwiaty tylko raz w życiu. Ozdobę stanowią efektowne, zebrane w rozetę liście.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rhipsalis bacciferabyliny sukulent roślina ozdobna
Rhipsalis baccifera jest łatwym w uprawie, bardzo dekoracyjnym sukulentem, który nie doczekał się jeszcze polskiej nazwy. Ze względu na długie i okrągłe w przekroju pędy bywa często nazywany patyczakiem. Tworzy podobne do jagód szkliste, białe, kuliste owoce, które Niemcom kojarzą się z koralami ("Korallenkaktus"), a Anglikom z owocami jemioły ("mistletoe cactus").
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rozchodnik ościstybyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnik ościsty jest byliną sukulentową łatwą w uprawie, znajdującą różnorodne zastosowanie w ogrodzie. Występuje naturalnie w całej Europie (z wyjątkiem Wysp Brytyjskich), również w Polsce, i jest przystosowany do naszych warunków zimowych. We Francji jest używany również w kuchni jako przyprawa.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pachypodium Lamerabyliny sukulent roślina ozdobna
Pachypodium Lamera, endemiczny gatunek rośliny sukulentowej z Madagaskaru, ze względu na wygląd bywa nazywany palmą, chociaż należy do rodziny toinowatych i bliżej mu do oleandra albo plumerii. Stożkowaty, ciernisty pień służy jako magazyn wody. W odróżnieniu od kaktusów, które również przypomina, nie wymaga zimą chłodnego pomieszczenia.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sansewieria cejlońskabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansevieria zeylanica należy do lubianych i efektownych gatunków roślin doniczkowych. Epitet gatunkowy odnosi się do miejsca znalezienia rośliny, dawnego Cejlonu a obecnie Sri Lanki. Podobnie jak inne sansewierie, ten gatunek również posiada zdolność filtrowania powietrza ze szkodliwych substancji. Doskonale nadaje się nie tylko do salonu, ale również do sypialni.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Opuncja drobnokolczastabyliny sukulent roślina ozdobna
Opuncja drobnokolczasta jest niewielkim i trochę nietypowym kaktusem: gatunek ten nie ma kolców, ale liczne białe lub żółte "włoski" zebrane w gęste grupy. Są bardzo łamliwe i zakończone mikroskopijnymi zadziorkami, które powodują zaczepianie się w skórze. Opuncja drobnokolczasta należy do najbardziej popularnych kaktusów doniczkowych, w korzystnych warunkach rozwija efektowne żółte kwiaty.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Kaktus zygzakowatybyliny sukulent roślina ozdobna
Pochodzący z Meksyku Epiphyllum anguliger posiada bardzo dekoracyjne pędy i kwiaty. Podobnie jak kaktus wielkanocny rośnie w naturze jako epifit, wykorzystując do podpory drzewa w lesie deszczowym. Jego długie, spłaszczone pędy o zygzakowatym kształcie przypominają niektórym rybie ości, a innym ogon krokodyla.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Lepismium boliwijskiebyliny sukulent roślina ozdobna
Lepismium boliwijskie, zakwalifikowane ostatnio do rodzaju botanicznego Pfeiffera, należy do kaktusów- epifitów, które rosną nie w ubogim i suchym gruncie, ale w rozwidleniach gałęzi drzew w deszczowych lasach tropików. Długie, wąskie pędy nie mają kolców, w korzystnych warunkach rozwijają kremowe kwiaty. Doskonale prezentuj się w wiszącej doniczce.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Stapelia pstrabyliny sukulent roślina ozdobna
Stapelia pstra jest sukulentem pędowym pochodzącym z Afryki Południowej, gdzie rośnie na łagodnych, kamienistych zboczach. Należy do najpiękniejszych sukulentów, a znana jest w Europie już od XVII wieku. Osobliwością stapelii są duże, przepiękne kwiaty w formie pięcioramiennej gwiazdy, które wydzielają nieprzyjemny zapach rozkładającego się mięsa. Ten podstęp na celu zwabienie do kwiatów zapylających owadów i w praktyce doskonale się sprawdza.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Grubosz 'Hobbit'byliny sukulent roślina ozdobna
Grubosz jajowaty 'Hobbit' jest kultywarem południowoafrykańskiego gatunku Crassula ovata i różni się od formy botanicznej formą liści. Sukulentowe liście grubosza 'Hobbit' przypominają jednym średniowieczne trąby, innym uszy filmowego Shreka, a całość wygląda niczym zielony koralowiec. Jest idealną rośliną na słoneczne stanowiska.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rozchodnik ostrybyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnik ostry jest idealną byliną rodzimego pochodzenia do obsadzenia mocno nasłonecznionych miejsc na ubogiej glebie w ogrodzie. Odporny na suszę sukulent może zastąpić na małych powierzchniach bardziej wymagającą trawę jako roślina okrywowa. Wczesnym latem rozwija na dodatek mnóstwo jaskrawożółtych kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Słonecznica zwartabyliny sukulent roślina ozdobna
Słonecznica zwarta jest niską, sukulentyczną byliną z południowej Afryki, gdzie rośnie na skałach i rumowiskach. Odporna na mróz i suszę doskonale nadaje się do naszych ogrodów skalnych. Szczególnie dekoracyjnie wygląda w okresie kwitnienia, kiedy rozwija duże, żółte kwiaty.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Echinokaktus Grusonabyliny sukulent roślina ozdobna
Pochodzący z Meksyku Echinocactus grusonii, nazywany złotą beczką, należy do najpopularniejszych i najbardziej dekoracyjnych kaktusów doniczkowych. Epitet gatunkowy upamiętnia niemieckiego kolekcjonera kaktusów Hermanna Grusona. Na dużych, kulistych albo cylindrycznych pędach pojawiają się w starszym wieku żółte kwiaty.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Eonium drzewiastepółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Eonium drzewiaste rośni w naturze jako sukulentowy półkrzew o zgrubiałych łodygach i liściach. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckiego słowa aionios, które znaczy tyle, co "trwały, wieczny". Ozdobę stanowią zebrane w rozetki liście oraz duże, stożkowate kwiatostany. W naszych warunkach eonium jest długowieczną rośliną doniczkową.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa -
Rozchodnik białybyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnik biały jest sukulentową byliną, która do Polski trafiła pod koniec XIX wieku. Uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna, rozprzestrzenił się też w naturalnym środowisku, nie stanowiąc jednak zagrożenia dla gatunków rodzimych. Białe albo jasnoróżowe gwiazdki kwiatów stanowią ozdobę słonecznych i gorących zakątków ogrodu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kalanchoe wiechowaterośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne do mieszkania
Kalanchoe wiechowate jest dwuletnią rośliną sukulentową, tworzy rozetę dużych, mięsistych liści o zaokrąglonym kształcie i szarozielonej barwie z czerwonym obrzeżeniem, pokrytych woskowym nalotem. W drugim roku rozwija pęd kwiatowy o wysokości 60-100 cm i po kwitnieniu obumiera. W naturze rośnie na łąkach pośród skał, a u nas jest ozdobną rośliną doniczkową.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Aloes pstrybyliny sukulent roślina ozdobna
Aloes pstry, zaliczany do niedawna do rodzaju aloes, jest aktualnie jednym z trzech przedstawicieli samodzielnego rodzaju Gonialoe. Odznacza się dekoracyjnymi liśćmi z jasnymi plamkami układającymi się w paski, co może kojarzyć się z pręgowanym futrem tygrysa. Jest jednym z nielicznych aloesów, które chętnie kwitną w warunkach domowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Kwiaty sukulenty – kwitnące rośliny doniczkowe. Popularne odmiany sukulentów
Kwiaty sukulenty to bardzo ciekawe rośliny doniczkowe, które można mieć w domu. Kwitnące odmiany nie są kłopotliwe, dlatego popularne bywają nawet wśród amatorów ogrodnictwa. Jak pielęgnować domowe sukulenty? Czy uprawa w mieszkaniu należy do skomplikowanych? Na jakie rodzaje sukulentów zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Najciekawsze kwiaty sukulenty do domu – sprawdź polecane odmiany
Co warto wiedzieć o sukulentach? Garść przydatnych informacji
Sukulenty to naprawdę duża i mocno zróżnicowana grupa roślin. Zalicza się do niej odmiany bardzo odbiegające od siebie wyglądem. Wszystkie łączy jednak wspólna cecha – magazynowanie wody w liściach i łodygach. Niektóre sukulenty gromadzą też wodę w korzeniach, ale są to wyłącznie pojedyncze egzemplarze. Dzięki magazynowaniu wody sukulenty poradzą sobie niemal w każdych warunkach – zwłaszcza w suchych i naprawdę ciężkich, z którymi inne rośliny miałyby problem. Trzeba jednak dodać, że sukulenty właśnie w takich warunkach… naturalnie rosną. Mimo że do sukulentów należą różne gatunki, botanicy ustanowili „sukulenty” terminem umownym dla wszystkich odmian. Występują między nimi różnice, ale sukulenty łączy też sporo cech wspólnych. Na przykład fakt, że gdy zapomnisz podlać sukulenty, nic się im nie stanie. Rośliny są bowiem naturalnie przystosowane do życia w trudnym środowisku.
Sukulenty w naturalnym środowisku spotkać można m.in. w Ameryce Północnej i Południowej. Wiele okazów znajduje się również w Azji i Australii, a nawet w Europie. Wszystkie rośliny rosną w dość trudnych warunkach uprawnych. Bez względu na różnice dzielące odmiany, sukulentom w ekstremalnych sytuacjach nic nie powinno się wydarzyć. Nawet gdy je przesuszysz! Nie podlewając roślin, wcale nie zrobisz roślinom dużej krzywdy. Większość okazów nawet wymaga delikatnie wyschniętej ziemi, ponieważ dzięki temu sukulenty mogą się dobrze rozwijać. Jak już wiesz, w takim środowisku bowiem naturalnie rosną. Nie można też jednak celowo doprowadzać do wysychania ziemi, zwłaszcza przez dłuższy czas. Sukulenty powinny mieć przepuszczalną ziemię, ponieważ pozwoli im prawidłowo się rozwijać. W dnie doniczki warto zrobić niewielkie dziurki, dzięki którym woda będzie swobodnie wypływać. Do najbardziej popularnych gatunków kwitnących sukulentów zaliczają się: agawowate, kaktusowate, przypołudnikowate, wilczomleczowate oraz gruboszowate.
Jak pielęgnować sukulenty doniczkowe? Sprawdź najważniejsze wskazówki
Sukulenty różnią się od siebie nie tylko pod względem wyglądu, ale i niektórych wymagań. Uzależnione są one od gatunku roślin. Różnice najczęściej dotyczą kwestii temperatury oraz światła. Niektóre domowe sukulenty dobrze czują się w temperaturze pokojowej, inne wymagają zdecydowanie cieplejszego lub zimniejszego klimatu. Część roślin woli jasne miejsca, inne zacienione stanowiska. Zanim wybierzesz konkretne sukulenty, zawsze poczytaj więcej na temat wymagań roślin. Na tej podstawie poprawnie wywnioskujesz, jakie warunki rozwojowe powinieneś zapewnić swoim sukulentom. O jakich podstawowych zasadach pamiętać, decydując się na sukulenty?
Polacy bardzo chętnie i często uprawiają sukulenty w szkle. Trzeba jednak pamiętać o tym, że sukulenty hodowane w szklanych słojach nie mają odpływu. Powinieneś się upewnić, że warstwa drenażu jest wystarczająco gruba, a więc sukulenty mogą się prawidłowo rozwijać. Warstwa drenażu musi mieć przynajmniej kilka centymetrów, ponieważ roślina w dobrej kondycji nie przetrwa wielu dni. Bardzo ważne jest też podlewanie sukulentów. Przed rozpoczęciem nawadniania dokładnie oceń stan podłoża. Ziemia w szkle będzie przesychać wolniej niż np. w tradycyjnym pojemniku albo doniczce. Sukulentów nie można jednak podlewać ani zbyt mocno, ani zbyt obficie. Nawadniać rośliny powinieneś dopiero po porządnym i całkowitym przeschnięciu podłoża. Nie zapominaj, że ten dość specyficzny gatunek roślin lepiej znosi przesuszanie niż przelewanie. Są też wyjątki od reguły (np. w postaci grudników), ale sukulenty w większości preferują jednak suche podłoże. Wieczne mokra, a nawet wilgotna ziemia nie jest dla nich najlepszym miejscem. Jeśli tylko masz możliwość, co ok. 2 tygodnie podlewaj rośliny małą ilością wody. Zimą nie podlewaj sukulentów zbyt często.
Nie możesz zapominać o prawidłowym podłożu dla sukulentów. Oznacza to, że ziemia dla tych roślin powinna być przepuszczalna. Zaopatrzyć się możesz również w specjalne podłoże, które dedykowane jest sukulentom i kaktusom. Najczęściej jest to mieszanka kilku materiałów organicznych. Takie podłoże jest niedrogie i łatwo dostępne, więc raczej nie powinieneś mieć problemu z zaopatrzeniem. Masz w ogrodzie albo w mieszkaniu wyłącznie uniwersalną ziemię? Jeśli chcesz jej używać, bo np. masz dużo produktu i nie chcesz go marnować, zmieszaj ziemię z piaskiem. Możesz również wykorzystać żwir, keramzyt lub perlit. Dbając o niektóre kwiaty sukulenty (np. grudniki), rośliny mogą obrodzić w dużą ilość kolorowych kwiatów. Na część z nich mówi się szlumbergery albo zygokaktusy. Sukulenty kwitnące z pewnością doskonale podkreślą styl dowolnie zaaranżowanego ogrodu.
Popularne kwiaty sukulenty, które warto samodzielnie hodować
Kwitnące sukulenty, które nie sprawiają dużego problemu w pielęgnacji
Wśród kwitnących sukulentów warto zwrócić uwagę na kilka ciekawych odmian. Spośród nich na pewno wyróżnia się rojnik „Red Beauty”, który jest czerwonym sukulentem. To niewielka bylina, którą nazywa się sukulentem wyłącznie ze względu na to, że sadzonka ma zaledwie 5 cm wysokości. Rojnik występuje niemal na całym świecie, doskonale rozwijając się zwłaszcza w terenach górskich. Sukulent dorasta do maksymalnie 10 cm wysokości, dzięki nowym główkom rozrastając się bardziej wszerz, niż wzwyż. Liście rojników są charakterystyczne i odróżniają sukulenty od innych roślin. Są czerwone, mięsiste, grube i twarde. Warto jednak zapamiętać, że na kolor czerwony barwią się wyłączne odmiany zielone. Rojniki zwykle są biało-różowe. Sukulent długo kwitnie, ponieważ może to robić nawet przez całe lato.
Warto pamiętać, że rojniki nie potrzebują nieskazitelnych warunków, aby urosły i zakwitły. Powinny rozwijać się w słońcu. Możesz posadzić je w najbardziej nasłonecznionym miejscu, ponieważ właśnie dzięki temu uda się wyhodować najwspanialsze okazy. Rojniki „Red Beauty” tolerują praktycznie każdy rodzaj gleby. Mogą mieć jednak problem z rozrastaniem się na podmokłym terenie. Sukulenty są mrozoodporne, więc nie ma potrzeby okrywania ich na zimę. Nie musisz też specjalnie rojników nawozić, opryskiwać lub wykonywać skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. To wytrzymałe i praktycznie samowystarczalne rośliny. Wystarczy tylko delikatnie i systematycznie im pomagać.
Kolejnymi bardzo ciekawymi roślinami są np. pochodzące z Afryki sukulenty, znane jako Crassula pellucida marginalis „Variegata”. To kwitnące na różowo rośliny, które mają sercowate liście. Wyróżnić trzeba też sukulenty Echeveria lauii o błękitno-białych liściach. Prezentują się najkorzystniej, kiedy pędy zakwitną w kolorowe kwiaty. Ciekawą odmianą jest meksykańskie sedum rubrotinctum „Aurora”. Sukulent uznawany jest za niezwykle wytrzymały, a także odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Z tego względu niektórzy opisują roślinę jako „żelazną”. Na uwagę zasługują zielone i drobne liście odmiany. Co ciekawe, końcówki liści wybarwione są na różowo. Wśród sukulentów wyróżnia się Graptoveria „Debbie”. To roślina tworząca zwarte rozety w pudrowo-różowym kolorze. Jest łatwa w uprawie i polecana zwłaszcza amatorom ogrodnictwa.
Selenicereus i huernia – kwiaty sukulenty do mieszkania
Selenicereus to sukulent nazywany „Królową nocy”. Przed zachodem słońca biały kwiat się otwiera, uwalniając charakterystyczny miodowo-waniliowy zapach. Następnie kwiat więdnie w zaledwie kilka godzin. Selenicereus naturalnie rośnie w tropikalnych lasach Karaibów, Ameryki Południowej i Centralnej. Spotkać go można na skałach oraz w drzewach. Pędy sukulentów zwisają lub są płożące. Większość jest cienka, żebrowana i naprawdę długa. Sukulenty mają miękkie kolce, a także korzenie powietrzne. Na pędach w kwietniu pojawiają się pączki kwiatowe. Selenicereus nie jest trudny w uprawie. Powinieneś jednak zadbać o to, aby rósł w słonecznym miejscu – właśnie w takim dobrze się bowiem rozwinie. W zasadzie bez większych przeszkód wystawiać możesz roślinę na pełne słońce. Poradzi sobie nawet z potężnymi upałami. Powinieneś jednak pamiętać, że sukulenty wymagają obniżenia temperatury zimą do ok. 15-17 st. C. Jeśli o to nie zadbasz, pędy selenicereus zrobią się cienkie i długie. Wiosną na sukulencie pojawiają się pąki. Powinieneś wtedy opryskiwać roślinę letnią wodą. Nie podlewaj selenicereusa zbyt dużą ilością wody, bo grozi to zgniciem korzeni oraz pędów rośliny. Między kwitnieniem zasilaj sukulent dedykowanym dla kaktusów nawozem. Używaj go tylko dwa razy w miesiącu, wyłącznie w czasie kwitnienia.
Huernia to kolejny sukulent, na który warto zwrócić uwagę. W przeciwieństwie do pozostałych jest jednak dość wymagającym kwiatem. Huernia pochodzi z rodziny trojeściowatych. Uwagę przykuwają nietypowo uformowane pędy sukulentów oraz piękne kwiaty. Huernia ma dosłownie kilka długich pędów (wzniesionych lub płożących), na których okresowo pojawiają się pąki kwiatowe – najczęściej formują się w kwiaty. Błyszczące i mięsiste kwiaty przybierają żółty, różowy albo biały kolor. Na pędach czasami pojawiają się także szkarłatne kwiaty, a rzadziej przyozdobione kontrastowymi plamkami. Sukulent rośnie maksymalnie do 30 cm wysokości. Jest zapylany przez… muchy. Wydziela się z niego dość specyficzny, ale nieprzyjemny dla ludzi zapach. Kwiaty huerni żyją zaledwie przez kilka dni, a cały okres kwitnienia sukulentów to maksymalnie 3 miesiące. Huernia wymaga gorącego powietrza i jasnego słońca, aby mogła się prawidłowo rozwijać. Latem powinno się hodować sukulent w temperaturze ok. 26 st. C. Zimą huernia powinna odpocząć, zanim znów rozpocznie się kwitnienie. Nie podlewaj sukulentu obficie, bo za tym nie przepada. Nadmiar wilgoci może zaszkodzić sukulentom – w skrajnych przypadkach mogą zgnić. Podłoże wystarczy zwilżyć ciepłą wodą – tylko w przypadku, gdy ziemia całkiem wyschnie. Podczas kwitnienia zasilaj huernie dedykowanym nawozem.
Rebucja i faucaria, czyli kwitnące sukulenty – czy warto je hodować?
Bardzo interesującym sukulentem jest rebucja, która wyróżnia się przede wszystkim licznymi kwiatami w różowym kolorze. Czasami występują również w barwie kremowej, szkarłatnej i purpurowej. Większość sukulentów rośnie naturalnie w Peru, Kolumbii i Argentynie. Rebucja wytwarza delikatnie spłaszczone, a także kuliste pędy. Roślina ma mocne i krótkie kolce, których kolor jest srebrny lub żółty. Kwiaty rebucji z wyglądu przypominają wydłużone trąbki. Sukulenty kwitną od kwietnia do czerwca. Otwierają się wyłącznie w słoneczne dni, natomiast na noc i w pochmurne dni pozostają zamknięte. Rebucje nie mają wysokich wymagań, dlatego mogą się nimi zajmować amatorzy ogrodnictwa. Nie ma większych problemów z tym, aby zostawić je same. Rebucje najbardziej lubią słoneczne stanowiska, jednak podczas silnych upałów należy je wietrzyć. Sukulent rośnie wysoko w górach, ale wahania temperatury nie są mu straszne. Poradzi sobie w temperaturze między 5 a 25 st. C. Należy pamiętać o podlewaniu rośliny niewielką ilością wody. Między kolejnymi podlewaniami roślina musi jednak całkiem wyschnąć. Nadmiar wody może bowiem doprowadzić do gnicia rośliny. Podczas kwitnienia zadbaj o zasilenie rebucji specjalnym nawozem dedykowanym dla sukulentów. Możesz też połączyć nawożenie z podlewaniem.
Ostatnim omawianym kwitnącym sukulentem jest faucaria. Należy do rodziny sukulentów przypołudnikowatych. Sukulent rośnie w suchych regionach Afryki Południowej. Roślina wyróżnia się charakterystycznymi, ząbkowanymi liśćmi. Niektórym liście te mocno przypominają paszczę drapieżnika. Warto dodać, że słynne liście rośliny są również kolczaste, zabawnie kontrastując z delikatnymi i subtelnymi kwiatami. Kolce faucarii są miękkie i nie służą obronie. Ich zadaniem jest odstraszyć wyglądem potencjalnych wrogów. To wieloletnia roślina, która w miesiącach letnich wypuszcza maksymalnie 5 kwiatów. Kwiaty te, podobnie do rebucji, otwierają się wyłącznie w słoneczne dni. W pochmurne pozostają zamknięte. Pojedynczy kwiat faucarii przeżyje tylko do 10 dni. Możesz bez większego problemu hodować roślinę w mieszkaniu, ponieważ nie jest bardzo wymagająca. Wystarczy zajrzeć do niej dwa razy w miesiącu i podlać – poza tym świetnie poradzi sobie sama. Nawadniaj sukulent umiarkowanie, najlepiej tylko niewielkimi porcjami wody. Wodę lej na ziemię, nie mocząc liści. W okresie spoczynku nie podlewaj faucarii, aby sukulent nie zgnił.