Kwiaty wczesnowiosenne
-
Hiacynt wschodnibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Ponad 100 różnokolorowych odmian hiacyntów to kultywary znanego od starożytności hiacynta wschodniego. Rosnące w doniczce na parapecie okiennym hiacynty napełniają mieszkanie magicznym aromatem już zimą. Okres kwitnienia w ogrodzie zaczyna się pod koniec marca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Narcyz białybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Narcyz biały jest obok narcyza żonkila najbardziej popularnym przedstawicielem swojego rodzaju. Zakwita pod koniec kwietnia albo w maju, kiedy w ogrodzie kwiatowym dopiero zaczyna się sezon. Białe narcyzy pięknie komponują się na przykład z tulipanami, pierwiosnkami i szafirkami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Forsycja pośredniakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Krzewy obsypane wiosną kwiatami w różnych odcieniach żółci to przeważnie forsycja pośrednia w jednej ze swoich licznych odmian. Popularna forsycja pośrednia nie jest gatunkiem botanicznym, ale mieszańcem forsycji zwisłej i forsycji zielonej. Na skutek ocieplania się klimatu, forsycja zakwita coraz wcześniej.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Krokus wiosennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Kwitnące krokusy pod koniec zimy są jedną z pierwszych atrakcji ogrodu i zwiastują początek nowego sezonu. Zakwitają bardzo wcześnie i tworzą kolorowy dywan na trawniku. Fascynujące widowisko powtarza się każdego roku na nowo.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pierwiosnek ogrodowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pierwiosnki, które wczesną wiosną rozwijają w ogrodzie różnobarwne dywany kwiatów, są zwykle hybrydami i kultywarami różnych gatunków. Pod określeniem pierwiosnka ogrodowego mieszczą się naturalne mieszańce pierwiosnka bezłodygowego (Primula vulgaris) i pierwiosnka lekarskiego (Primula veris) oraz liczna grupa często uprawianych odmian mieszańcowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Kwiaty wczesnowiosenne - pozostałe
-
Przylaszczka pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Przylaszczka pospolita jest rodzimą byliną o zimozielonych liściach. Od marca do maja rozwija błękitne niczym niebo niewielkie kwiatki. Nowe liście pojawiają się z pewnym opóźnieniem, podczas gdy ubiegłoroczne w tym czasie więdną. Obok formy botanicznej uprawiane są w ogrodach kultywary o kwiatach białych, różowych i purpurowych, pojedynczych i pełnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jaskier azjatyckibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pochodzący z krajów Wschodu jaskier azjatycki trafił do Europy z Turcji w XVI wieku. Przez długi czas cieszył się wielką popularnością, podobnie jak tulipan. W XIX wieku nieco zapomniany, dzięki swoim kolorowym kwiatom został na nowo odkryty i dzisiaj jest uprawiany w wielu odmianach, również o pełnych kwiatach.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Ziarnopłon wiosennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Ziarnopłon wiosenny jest ciekawą byliną, która już wczesną wiosną prezentuje swoje złote, podobne do zawilców kwiaty. Z części korzeni tworzą się wrzecionowate bulwki. Również w kątach liści powstają po kwitnieniu bulwkowate rozmnóżki. Jako roślina ozdobna ziarnopłon wiosenny jest uprawiany w formie botanicznej oraz w szeregu odmian hodowlanych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Smagliczka skalnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Smagliczka skalne wnosi do wiosennego ogrodu piękne, złote akcenty i doskonale nadaje się do wypełnienia suchych miejsc. W naturze występuje w górach na skałach zasadowych, w Polsce wyłącznie w Pieninach. Jako roślina ozdobna jest uprawiana również w formie odmian z pełnymi kwiatami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zawilec gajowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Każdej wiosny zawilec gajowy tworzy w naszych lasach gęste, kwiatowe dywany. Jak wiele innych roślin, które wcześnie się rozwijają, zawilec gajowy jest również geofitem i niekorzystne okresy w roku spędza pod ziemią. Dzięki tej sprytnej strategii wykorzystuje optymalnie czas, kiedy korony drzew liściastych przepuszczają do dna lasu jeszcze dużo światła. Z powodzeniem może rosnąć również w większym ogrodzie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pierwiosnek lekarskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Złocistożółte kwiaty pierwiosnka lekarskiego zwiastują w ogrodzie nadejście wiosny. Poza subtelną urodą posiada on jeszcze jedną ważną zaletę: jest rośliną rodzimego pochodzenia. Pierwiosnek lekarski jest byliną o skromnych wymaganiach i łatwą w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Miłek wiosennybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Miłek wiosenny już wczesną wiosną sprowadza do ogrodu złote gwiazdy swoich kwiatów. Jest rodzimym gatunkiem, jednak rzadko spotykanym w naturalnych warunkach. Przynależność do rodziny jaskrowatych oznacza, że piękna roślina o efektownych kwiatach jest trująca, a jednocześnie lecznicza.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Fiołek polnyrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Fiołek polny jest rodzimym gatunkiem, należącym do licznego rodzaju botanicznego Viola. Na plantacjach roślin uprawnych może stanowić konkurencję, jednak w ogrodzie warto docenić jego subtelną urodę połączoną z przystosowaniem do naszych warunków. Niewielkie, kremowobiałe kwiaty z żółtą plamką na dolnym płatku i fioletowym nabiegiem na górnym, rozwijają się niezmordowanie od kwietnia do października.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Jasnota gajowiecbyliny bylina z kłączem kwiatowa
Gajowiec żółty albo jasnota gajowiec to rodzimego pochodzenia bylina spotykana często w liściastych lasach. Ze względu na obficie rozwijające się żółte kwiaty i dekoracyjne liście, roślina jest sadzona również w ogrodach. Doskonale sprawdza się jako bylina okrywowa pod koronami drzew.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Borówka czarnakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki owocowe
Czarne jagody zbierane prosto z krzaczka są nie tylko bardzo smaczne, ale i zdrowe. Borówki uprawiane w ogrodach są zwykle odmianami borówki wysokiej. Ta krewniaczka naszej borówki czarnej dorasta do 2,5 m wysokości i ma znacznie większe owoce. Kto jednak może stworzyć na swojej działce warunki zbliżone do leśnych, może z powodzeniem delektować się latem świeżymi jagodami czernicy. Krzewinka z białoróżowymi kwiatami, a potem zmieniającymi barwę owocami - od zielonych, przez czerwone do prawie czarnych - przez cały sezon wygląda bardzo dekoracyjnie.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Cebulica syberyjskabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Cebulica syberyjska ze swoimi jaskrawymi, niebieskimi dzwoneczkami kwiatów należy do ulubionych roślin wiosennych. Jej pierwotna ojczyzna nie leży wcale na Syberii, jak sugeruje nazwa, ale w południowej Rosji, na Kaukazie, w Turcji i Syrii. Istnieje biała odmiana hodowlana cebulicy syberyjskiej.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ciemiernik wschodnibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ciemiernik wschodni jest byliną pochodzącą z Turcji i Kaukazu. W ogrodzie stanowi atrakcję ze względu na zimozielone liście i bardzo wcześnie rozwijające się dzwonkowate kwiaty. W uprawie spotyka się częściej odmiany hybrydowe niż formę botaniczną ciemiernika wschodniego.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pierwiosnek bezłodygowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pierwiosnek bezłodygowy jest rodzimym gatunkiem, który w stanie dzikim został uznany za wymarły, ale dużą popularnością cieszy się w uprawie ogrodowej. Jako niska, wcześnie zakwitająca bylina, pierwiosnek bezłodygowy nadaje się doskonale zarówno na rabaty i obrzeża sadzawek, jak i do skrzynek na balkonie lub tarasie. Kwiaty formy botanicznej mają kolor jasnożółty.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rannik zimowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rannik zimowy jest bulwiastą byliną z rodziny jaskrowatych, która w Polsce jest uprawiana w ogrodach, a czasem dziczeje. Jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny i doskonale pasuje do krokusów i przebiśniegów, z którymi tworzy z czasem gęste dywany kwiatów. Występuje w uprawie w kilku odmianach, różniących się odcieniem kwiatów i wypełnieniem.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Śnieżyca wiosennabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Śnieżyca wiosenna, bylina cebulowa rodzimego pochodzenia, bywa czasem mylona z częściej uprawianą w ogrodach śnieżyczką przebiśnieg. Ogólny pokrój roślin jest podobny, jednak łatwo można odróżnić przebiśnieg po odmiennej budowie kwiatu - ma on koronę złożoną z dwóch okółków, przy czym zewnętrzny jest wyraźnie podzielony na trzy stosunkowo wąskie płatki.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Judaszowiec chińskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Judaszowiec chiński przypomina wyglądem swojego kanadyjskiego krewnego, ma jednak nieco większe kwiaty i strąki, i jest mniej odporny na mróz. Fioletowoczerwone kwiaty wyrastają nie tylko na gałęziach, ale i bezpośrednio na pniu. Stanowi bardzo efektowną ozdobę wiosennego ogrodu.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Gęsiówka kaukaskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Gęsiówka kaukaska jest zimozieloną byliną, tworzącą gęste poduszki obsypane wiosną białymi kwiatami. Według najnowszych opisów nie stanowi samodzielnego gatunku, ale jest podgatunkiem gęsiówki alpejskiej. Zmiana klasyfikacji w niczym nie umniejsza popularności byliny, jako rośliny zdobiącej ogrody skalne i kwiatowe rabaty.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Śnieżnik lśniącybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Pochodzący z górskich terenów zachodniej Turcji śnieżnik lśniący jest cebulową byliną, a jego nazwa rodzajowa wywodzi się od greckich słów chion = "śnieg" i doxa = "duma, sława". Bladoliliowe, gwiaździste kwiaty śnieżnika rozwijają się bardzo wcześnie, razem z krokusami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tarczownica tarczowatabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Tarczownica tarczowata jest mokradłową byliną północnoamerykańską. Botaniczna nazwa rodzajowa upamiętnia niemieckiego botanika Karla Darmer'a, a polska nawiązuje do kształtu liści. Ozdobę rośliny stanowią duże, tarczowate liście odziomkowe, przebarwiające się jesienią na żółto i czerwono oraz rozwijające się wiosną jasnoróżowe baldachogrona kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pierwiosnek ząbkowanybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pierwiosnek ząbkowany jest byliną zadomowioną w Himalajach i zachodnich Chinach, gdzie rośnie na wilgotnych, górskich łąkach. W ogrodzie tworzy bardzo dekoracyjne różyczki ząbkowanych liści, a już w marcu rozwija piękne główki kwiatów w różowopurpurowym kolorze. Odmiany hodowlane pierwiosnka ząbkowanego mają kwiaty w różnych kolorach i odcieniach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tulipan Greigabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Tulipan Greiga nie jest odmianą hodowlaną, jak większość uprawianych w ogrodach tulipanów, ale gatunkiem botanicznym z górskich obszarów Azji Centralnej. Wiosną rozwija ogniście czerwone, dzwonkowate kwiaty. Dostępne są również jego liczne kultywary. Nazwa gatunkowa upamiętnia Samuela Greigh'a, przewodniczącego Rosyjskiego Towarzystwa Ogrodniczego.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ciemiernik czerwonawybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ciemiernik czerwonawy to niewysoka bylina. Już wczesną wiosną, na szczytach jego łodyg pojawiają się purpurowe, okazałe kwiaty. Świetnie sprawdzi się zarówno w przydomowych ogródkach, jak i w ogrodach skalnych. Nie jest wymagającą rośliną. Wymaga przepuszczalnej i wilgotnej gleby oraz osłonięcia od słońca.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Kwiaty wczesnowiosenne - rośliny ogrodowe kwitnące jako pierwsze, wczesną wiosną
Na nie najbardziej czekamy. W końcu pojawienie się wczesnowiosennych kwiatów to pierwsza oznaka, że zima już odchodzi w zapomnienie, a przed nami pasmo słonecznych, ciepłych dni. Kwiaty ogrodowe kwitnące wczesną wiosną zachwycają intensywnymi kolorami. Najczęściej sadzi się je jeszcze jesienią, więc trzeba zawczasu zaplanować, jak ma wyglądać nasz ogród na wiosnę. Dowiedz się, które kwiaty wczesnowiosenne najlepiej wybrać.
Kwiaty wczesnowiosenne a aranżacja ogrodu
Zazwyczaj nie możemy się doczekać przepięknych kwiatów wiosennych, dlatego jesienią sadzimy ich w ogrodzie całe mnóstwo. Dzięki temu wiosną ogród przemienia się w kolorowy, bajkowy świat. Jednak warto zostawić trochę miejsca dla innych roślin i tak zaplanować rabaty, by coś pięknego kwitło przez cały sezon.
Dlatego warto sprawdzić terminy kwitnienia roślin wiosennych i wybrać takie, które będą się uzupełniać – kiedy jedne przestaną kwitnąć, pojawiają się kolejne. W ten sposób najłatwiej uzyskać piękne aranżacje i bogate, wielobarwne rabaty. Na szczęście jest wiele kwiatów do ogrodu, które kwitną wczesną wiosną – jest więc w czym wybierać.
Pierwsze kwiaty ogrodowe
Pierwsze kwiaty ogrodowe pojawiają się, jak tylko skończy się zima i ruszy sezon wegetacyjny. Jednym z najwcześniej wschodzących roślin jest śnieżyczka, czyli przebiśnieg. Jego nazwa wskazuje na jedną wyjątkową cechę – roślina potrafi pojawić się, kiedy jeszcze leży śnieg. I jest naprawdę urocza, niewielka i delikatna. Ma zielone listki i sztywną łodygę, na szczycie których pojawiają się niewielkie, dzwonkowate, białe kwiaty.
Krokus wiosenny to kolejna roślina, która pojawia się naprawdę bardzo wcześnie. Kwitnące krokusy są przepiękne, a przy tym mało wymagające, więc nie potrzebują szczególnej pielęgnacji. Rosną przy torowiskach tramwajowych, na miejskich skwerkach i wspaniale odnajdują się w ogrodach. Zaczynają kwitnąć w marcu i utrzymują kwiaty do kwietnia. Są białe, żółte lub fioletowe. Krokusy sadzi się już we wrześniu poprzedniego roku, więc warto o tym pamiętać.
Pierwiosnek to także jeden z pierwszych wiosennych kwiatów. Zresztą sama nazwa na to wskazuje, zarówno ta polska, jak i łacińska Primula. Pierwsze kwiaty zachwycają wyjątkowymi kolorami. Są zdecydowanie najładniejsze, często dwubarwne, białe, żółte, czerwone, fioletowe, różowe i niebieskie. Ozdobione plamkami i paseczkami na płatkach. Pierwiosnki kwitną wczesną wiosną, właśnie w marcu i kwietniu, ale niektóre odmiany wytwarzają kwiaty latem. To niezwykle piękny widok, a rośliny wspaniale komponują się na rabatach z wyższymi gatunkami. Niewielkie prymulki sprawdzą się także w ogrodach sklanych, ponieważ mają naprawdę minimalne wymagania.
Piękne kwiaty wczesnowiosenne do ogrodu
Inne gatunki kwiatów pojawiają się nieco później. To także wczesne rośliny cebulowe, sadzone zimą. Wschodzą na przełomie marca i kwietnia lub jeszcze trochę później. Najpierw pojawiają się narcyzy, a zwłaszcza ich żółte odmiany – żonkile. Mają bardzo ciekawą budowę – trąbkowy kwiat wewnętrzny otoczony promieniście rozłożonymi płatkami osadzony na długiej, cienkiej łodydze. Żonkile to popularne kwiaty ogrodowe, które można także uprawiać w doniczkach.
Drobne niebieskie szafirki wschodzą mniej więcej w tym samym czasie co narcyzy. Są dla nich ciekawym towarzystwem, ponieważ maja często kontrastowe, ale współgrające ze sobą kolory. Ponadto szafirki mogą być ciekawą ozdobą rabat, zwłaszcza na przedzie. Są niewielkie, mają zaledwie około 20 cm wysokości. Ich kwiatostan to złożony z malutkich, dzwonkowatych kwiatuszków kłos, oryginalnie o intensywnym, niebieskim kolorze. Zdarzają się jednak także odmiany białe, fioletowe i niebiesko-fioletowe. Szafirki nie maja dużych wymagań. To rośliny o dość długim okresie kwitnienia, które szybko się rozprzestrzeniają. Mogą stworzyć w ogrodzie wspaniałą barwną plamę.
Jeśli chodzi o wczesne kwiaty, nie można zapomnieć o cebulicy. Jej gatunki i odmiany są bardzo zróżnicowane, jednak w większości przypadków roślina ma kilkanaście centymetrów wysokości. Może poszczycić się wspaniałymi, niebieskimi kwiatami. W budowie są dzwoneczkowate, ale ich brzegi są rozcięte w wyraźny sposób, tak że pokazują się płatki. Cebulica nie ma dużych wymagań. Jest to jednak roślina ciepłolubna, pochodząca z Basenu Morza Śródziemnego, i chociaż generalnie dobrze radzi sobie zimą, lepiej zadbać o jej zabezpieczenie przed chłodem.
Najładniejsze kwiaty wczesnowiosenne ogrodowe
Jeśli już mówimy o wiosennych kwiatach, nie możemy pominąć tulipanów. Nie są może pierwsze, pojawiają się, kiedy wiosna już rozkwitła, ale nadal są zachwycające. Są to rośliny kwitnące na przełomie kwietnia i maja. Mają wyjątkowy pokrój. Tworzą wzniesioną, sztywną i dość grubą łodygę, na szczycie której znajduje się charakterystyczny kwiat złożony z kilku nachodzących na siebie płatków. Kwiat otacza pręciki, które maja brudzący, żółty pyłek.
Tulipany także sadzi się późną jesienią. Są to cenione rośliny cebulowe, wczesną wiosną wypuszczają długie, odziomkowe liście, spomiędzy których wyrasta kilka pędów kwiatostanowych. Tulipany występują w tysiącach odmian o najpiękniejszych kolorach. Mogą być pełne, postrzępione, białe, żółte, czerwone, niebieskie, fioletowe, nawet czarne i oczywiście we wszystkich odcieniach. Na uwagę zasługują także te dwubarwne, o kolorowych i intensywniejszych plamkach i paseczkach.
Tulipany kwitną tuż przed hiacyntami. Ich wyjątkowe oraz bardzo słodko (i bardzo intensywnie) pachnące kwiaty pojawiają się w połowie kwietnia by utrzymać się do maja. Hiacynty są może mniej kolorowe – białe, różowe, fioletowe i niebieskie, jednak ich charakterystyczny pokrój jest naprawdę zachwycający. Tworzą gęste grono niewielkich kwiatów, które rozwijają się sukcesywnie od dołu. Hiacynty spotyka się w ogrodach, ale najbardziej popularne są w uprawie doniczkowej. Można postawić je na półkach lub na balkonie. Długo się utrzymują i wspaniale wyglądają. W ogrodzie mogą być trochę mniejsze i bardziej niepozorne niż te pędzone do uprawy w doniczkach.