Kwiaty wczesnowiosenne

Ilustracja kwiaty wczesnowiosenne

Kwiaty wczesnowiosenne to gatunki, które kwitną bardzo wcześnie. Jako pierwsze pojawiają się w ogrodzie, gdzie swoimi intensywnymi kolorami rozjaśniają mroki i szarówkę. Są zapowiedzią, że niebawem zacznie się wiosna. Kwiaty wczesnowiosenne to te, które kwitną, kiedy jeszcze jest chłodno, jak przebiśniegi czy zawilce, oraz te, które pojawiają się licznie, kiedy tylko pojawi się większe słońce, jak żonkile czy krokusy. Występują w najpiękniejszych kolorach i mają liczne odmiany.

Filtry0

Kwiaty wczesnowiosenne

Kwiaty wczesnowiosenne - pozostałe

Kwiaty wczesnowiosenne - rośliny ogrodowe kwitnące jako pierwsze, wczesną wiosną

Na nie najbardziej czekamy. W końcu pojawienie się wczesnowiosennych kwiatów to pierwsza oznaka, że zima już odchodzi w zapomnienie, a przed nami pasmo słonecznych, ciepłych dni. Kwiaty ogrodowe kwitnące wczesną wiosną zachwycają intensywnymi kolorami. Najczęściej sadzi się je jeszcze jesienią, więc trzeba zawczasu zaplanować, jak ma wyglądać nasz ogród na wiosnę. Dowiedz się, które kwiaty wczesnowiosenne najlepiej wybrać.

Kwiaty wczesnowiosenne a aranżacja ogrodu

Zazwyczaj nie możemy się doczekać przepięknych kwiatów wiosennych, dlatego jesienią sadzimy ich w ogrodzie całe mnóstwo. Dzięki temu wiosną ogród przemienia się w kolorowy, bajkowy świat. Jednak warto zostawić trochę miejsca dla innych roślin i tak zaplanować rabaty, by coś pięknego kwitło przez cały sezon.

Dlatego warto sprawdzić terminy kwitnienia roślin wiosennych i wybrać takie, które będą się uzupełniać – kiedy jedne przestaną kwitnąć, pojawiają się kolejne. W ten sposób najłatwiej uzyskać piękne aranżacje i bogate, wielobarwne rabaty. Na szczęście jest wiele kwiatów do ogrodu, które kwitną wczesną wiosną – jest więc w czym wybierać.

Pierwsze kwiaty ogrodowe

Pierwsze kwiaty ogrodowe pojawiają się, jak tylko skończy się zima i ruszy sezon wegetacyjny. Jednym z najwcześniej wschodzących roślin jest śnieżyczka, czyli przebiśnieg. Jego nazwa wskazuje na jedną wyjątkową cechę – roślina potrafi pojawić się, kiedy jeszcze leży śnieg. I jest naprawdę urocza, niewielka i delikatna. Ma zielone listki i sztywną łodygę, na szczycie których pojawiają się niewielkie, dzwonkowate, białe kwiaty.

Krokus wiosenny to kolejna roślina, która pojawia się naprawdę bardzo wcześnie. Kwitnące krokusy są przepiękne, a przy tym mało wymagające, więc nie potrzebują szczególnej pielęgnacji. Rosną przy torowiskach tramwajowych, na miejskich skwerkach i wspaniale odnajdują się w ogrodach. Zaczynają kwitnąć w marcu i utrzymują kwiaty do kwietnia. Są białe, żółte lub fioletowe. Krokusy sadzi się już we wrześniu poprzedniego roku, więc warto o tym pamiętać.

Pierwiosnek to także jeden z pierwszych wiosennych kwiatów. Zresztą sama nazwa na to wskazuje, zarówno ta polska, jak i łacińska Primula. Pierwsze kwiaty zachwycają wyjątkowymi kolorami. Są zdecydowanie najładniejsze, często dwubarwne, białe, żółte, czerwone, fioletowe, różowe i niebieskie. Ozdobione plamkami i paseczkami na płatkach. Pierwiosnki kwitną wczesną wiosną, właśnie w marcu i kwietniu, ale niektóre odmiany wytwarzają kwiaty latem. To niezwykle piękny widok, a rośliny wspaniale komponują się na rabatach z wyższymi gatunkami. Niewielkie prymulki sprawdzą się także w ogrodach sklanych, ponieważ mają naprawdę minimalne wymagania.

Piękne kwiaty wczesnowiosenne do ogrodu

Inne gatunki kwiatów pojawiają się nieco później. To także wczesne rośliny cebulowe, sadzone zimą. Wschodzą na przełomie marca i kwietnia lub jeszcze trochę później. Najpierw pojawiają się narcyzy, a zwłaszcza ich żółte odmiany – żonkile. Mają bardzo ciekawą budowę – trąbkowy kwiat wewnętrzny otoczony promieniście rozłożonymi płatkami osadzony na długiej, cienkiej łodydze. Żonkile to popularne kwiaty ogrodowe, które można także uprawiać w doniczkach.

Drobne niebieskie szafirki wschodzą mniej więcej w tym samym czasie co narcyzy. Są dla nich ciekawym towarzystwem, ponieważ maja często kontrastowe, ale współgrające ze sobą kolory. Ponadto szafirki mogą być ciekawą ozdobą rabat, zwłaszcza na przedzie. Są niewielkie, mają zaledwie około 20 cm wysokości. Ich kwiatostan to złożony z malutkich, dzwonkowatych kwiatuszków kłos, oryginalnie o intensywnym, niebieskim kolorze. Zdarzają się jednak także odmiany białe, fioletowe i niebiesko-fioletowe. Szafirki nie maja dużych wymagań. To rośliny o dość długim okresie kwitnienia, które szybko się rozprzestrzeniają. Mogą stworzyć w ogrodzie wspaniałą barwną plamę.

Jeśli chodzi o wczesne kwiaty, nie można zapomnieć o cebulicy. Jej gatunki i odmiany są bardzo zróżnicowane, jednak w większości przypadków roślina ma kilkanaście centymetrów wysokości. Może poszczycić się wspaniałymi, niebieskimi kwiatami. W budowie są dzwoneczkowate, ale ich brzegi są rozcięte w wyraźny sposób, tak że pokazują się płatki. Cebulica nie ma dużych wymagań. Jest to jednak roślina ciepłolubna, pochodząca z Basenu Morza Śródziemnego, i chociaż generalnie dobrze radzi sobie zimą, lepiej zadbać o jej zabezpieczenie przed chłodem.

Najładniejsze kwiaty wczesnowiosenne ogrodowe

Jeśli już mówimy o wiosennych kwiatach, nie możemy pominąć tulipanów. Nie są może pierwsze, pojawiają się, kiedy wiosna już rozkwitła, ale nadal są zachwycające. Są to rośliny kwitnące na przełomie kwietnia i maja. Mają wyjątkowy pokrój. Tworzą wzniesioną, sztywną i dość grubą łodygę, na szczycie której znajduje się charakterystyczny kwiat złożony z kilku nachodzących na siebie płatków. Kwiat otacza pręciki, które maja brudzący, żółty pyłek.

Tulipany także sadzi się późną jesienią. Są to cenione rośliny cebulowe, wczesną wiosną wypuszczają długie, odziomkowe liście, spomiędzy których wyrasta kilka pędów kwiatostanowych. Tulipany występują w tysiącach odmian o najpiękniejszych kolorach. Mogą być pełne, postrzępione, białe, żółte, czerwone, niebieskie, fioletowe, nawet czarne i oczywiście we wszystkich odcieniach. Na uwagę zasługują także te dwubarwne, o kolorowych i intensywniejszych plamkach i paseczkach.

Tulipany kwitną tuż przed hiacyntami. Ich wyjątkowe oraz bardzo słodko (i bardzo intensywnie) pachnące kwiaty pojawiają się w połowie kwietnia by utrzymać się do maja. Hiacynty są może mniej kolorowe – białe, różowe, fioletowe i niebieskie, jednak ich charakterystyczny pokrój jest naprawdę zachwycający. Tworzą gęste grono niewielkich kwiatów, które rozwijają się sukcesywnie od dołu. Hiacynty spotyka się w ogrodach, ale najbardziej popularne są w uprawie doniczkowej. Można postawić je na półkach lub na balkonie. Długo się utrzymują i wspaniale wyglądają. W ogrodzie mogą być trochę mniejsze i bardziej niepozorne niż te pędzone do uprawy w doniczkach.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto