Kwiaty wielkanocne

Ilustracja kwiaty wielkanocne

Kwiaty wielkanocne to te gatunki, które kwitną akurat wczesną wiosną, w okolicy świąt wielkanocnych. Najczęściej są to rośliny cebulowe, pędzone w pojemnikach i sprzedawane właśnie wczesną wiosną już z pąkami. Do najbardziej popularnych kwiatów wielkanocnych należą oczywiście żonkile i narcyzy, ale jeszcze wiele różnych gatunków można znaleźć w czasie Wielkanocy na stole. Kwiaty wielkanocne nie mają dużych wymagań jeśli chodzi o pielęgnację i stanowisko, ładnie się prezentują i długo utrzymują się w pełnej świeżości.

Filtry0

Kwiaty wielkanocne

Kwiaty wielkanocne - pozostałe

Kwiaty wielkanocne - żółte kwiaty doniczkowe na wielkanocny stół

W czasie Wielkanocy świętujemy odrodzenie i nowe życie. Dlatego w tym wyjątkowym czasie w stroikach i na stole nie może zabraknąć świeżych kwiatów. Najczęściej wykorzystuje się te pierwsze, wiosenne, które zachwycają swoimi wspaniałymi kolorami. Dowiedz się, jakie kwiaty wielkanocne najlepiej się sprawdzają na stół!

Kwiaty wielkanocne na stół

Kwiaty wielkanocne są najczęściej stosowane do stworzenia stroików różnego rodzaju. Oczywiście wiele z nich można kupić jako kwiat cięty i powstawiać do większych czy mniejszych wazoników, jednak te w doniczkach sprawdzają się najlepiej.

Jest bardzo wiele kwiatów cebulowych, które są sprzedawane w doniczkach tuż przed kwitnieniem. Są wspaniałą ozdobą wielkanocnego stołu. Nie mają większych wymagań, a ich cebule można przechować i jesienią wsadzić do skrzynek balkonowych lub nawet do gruntu, by znów zakwitły na wiosnę. Ozdobne kwiaty doniczkowe wyróżniają się pięknymi kolorami. Można je otoczyć mchem i ozdobić kolorowymi jajkami czy piórkami, by stworzyć wielkanocny stroik.

Bardzo popularną ozdobą na Wielkanoc jest owies lub rzeżucha – gęsto wysiane w doniczkach wyglądają jak świeża trawa i mają symbolizować nowe życie, odrodzenie, wiosnę. Zestawienie ich z żółtymi kwiatami na Wielkanoc w jedną kompozycję to świetny pomysł. Sposób na zrobienie wiosennego ogródka w swoim domu.

Żółte kwiaty na Wielkanoc – żonkile

To zdecydowanie najbardziej popularne żółte kwiaty na Wielkanoc. Żonkile, a w zasadzie narcyzy, bo żonkile są tylko ich podgatunkiem, to piękne kwiaty o niebanalnej budowie. Składają się z wewnętrznego kwiatu o trąbkowatym kształcie, otoczonego płatkami o trójkątnym kształcie. Mają intensywnie żółty kolor, który wybija się na tle innych.

Żonkile najczęściej wschodzą w marcu i na początku kwietnia jest ich najwięcej. W sklepach można jednak kupić cebulki wsadzone w ziemię w początkującej fazie wzrostu już w lutym. Pięknie kwitną i dobrze podlewane długo będą się utrzymywać w świeżości. Ozdobne żonkile sprawdzają się także do wazonów, jako kwiat cięty. Bez problemu można kupić pączki kwiatów, nawet w dyskontach czy marketach. Piękne żonkile można zestawić z innymi gatunkami, ładnie będą wyglądały na tle hiacyntów.

Ciekawe kwiaty wielkanocne w żółtym kolorze

Inne kwiaty wielkanocne także są żółte. A przynajmniej bywają, ponieważ zazwyczaj ich odmiany mają inny kolor. Najlepszym przykładem są tulipany. Są dostępne w setkach odcieni, także tych żółtych i kremowych. To właśnie ten kolor, może poza bielą, najbardziej kojarzy się z Wielkanocą, więc ozdobne tulipany często pojawiają się na stole i w stroikach.

Na uwagę zasługują oczywiście także doniczkowe żółte krokusy. Gatunek ma także odmiany białe i fioletowe, jednak żółte pojawiają się najczęściej. Są to kwiaty ogrodowe, jednak w doniczkach prezentują się najpiękniej. Można wsadzić je do pojemników o kształcie przeciętej na pół pisanki lub zestawić z puszystymi kurczaczkami czy właśnie źdźebełkami młodego owsa. Krokusy w doniczkach pięknie wyglądają i szybko się rozwijają. Nie potrzebują szczególnego traktowania.

Jakie kwiaty na Wielkanoc? Ciekawe ozdobne propozycje

Żółte kwiaty wielkanocne świetnie komponują się z niebieskimi. To może się wydawać zaskakujące, ale tak barwny stroik to naprawdę strzał w dziesiątkę. Jeśli zastanawiasz się, jakie kwiaty na Wielkanoc poza tymi oczywistymi wybrać, to odpowiedzi są dwie: hiacynty i szafirki.

Hiacynty mają ciekawy pokrój – niewielkie liście, spośród których wyrasta duży, gruby pęd kwiatostanowy. Na jego szczycie pojawiają się kwiaty, drobne i intensywnie pachnące, zebrane w kłosa kwitnącego od dołu. Hiacynty są zazwyczaj niebieskie albo fioletowe, zdarzają się także białe i różowe. Pięknie wyglądają w stroikach. Długo kwitną, ale lepiej kupić je tuż przed świętami, ponieważ szybko się rozwijają, a najpiękniejsze są w początkowej fazie rozwijania pędów.

Doniczkowe szafirki wyglądają jak kawałeczki nieba zatknięte na niewielkich, wzniesionych pędach. Mają trawiaste liście, spośród których wyrastają łodygi, na końcu ozdobione kłosowatymi kwiatostanami. Są intensywnie niebieskie, delikatne, niewysokie, po prostu przeurocze. Będą idealnym dodatkiem do wszystkich stroików i dekoracji. Można je wsadzić także w wielkanocną doniczkę i same będą stanowiły równie piękną ozdobę.

Nie tylko żółte gałązki

Wielkanoc oznacza bazie, czyli gałązki wierzby z charakterystycznymi kotkami, które zbiera się w Niedzielę Palmową. Z nich także można zrobić dekorację, którą warto uzupełnić o inne rośliny. W Wielkanocnych dekoracjach powinny pojawić się młode listki, dlatego wiele osób decyduje się na ucięcie pędów drzew, które wcześnie wypuszczają liście, na przykład brzozy. Wstawione do wazonu gałązki szybko zaczynają się rozwijać, co przepięknie wygląda. Można je zestawić właśnie z baziami lub gałązkami forsycji.

To kolejna żółta roślina wczesnej wiosny, kojarzona właśnie z Wielkanocą. Tworzy liczne, żółte, gwiaździste kwiaty, bardzo drobne. Pojawiają się na całych gałązkach i dobrze rozwijają się w wazonach. Dlatego forsycja często jest wykorzystywana do dekoracji wielkanocnych stołów. Gałązki długo zachowują świeżość bez wody, więc przypina się je także do koszyczków lub kładzie na serwetce.

W takiej roli także często występują gałązki bukszpanu. Ubiera się nimi koszyczki na święconkę, obrusiki, serwetki i talerze. Świeże liście bukszpanu ładnie wyglądają, a przy tym są niezwykle trwałe. W połączeniu z żółtą forsycją lub popularnymi kwiatami są idealnym tłem – ciemnozielone, błyszczące.  To oczywisty, tradycyjny wybór dekoracji wielkanocnej, ale nie warto go pomijać. Będzie naprawdę pięknie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto