Kwiaty wieloletnie
-
Krokus wiosennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Kwitnące krokusy pod koniec zimy są jedną z pierwszych atrakcji ogrodu i zwiastują początek nowego sezonu. Zakwitają bardzo wcześnie i tworzą kolorowy dywan na trawniku. Fascynujące widowisko powtarza się każdego roku na nowo.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Werbena patagońskabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Werbena patagońska albo argentyńska jest filigranową, efektowną rośliną rabatową. Latem kwitnie długo i obficie, wabiąc roje owadów. Zachwyca możliwością tworzenia różnorodnych kompozycji z innymi bylinami. W naszych warunkach zwykle przemarza, jednak odnawia się co roku z nasion.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Tojad najmocniejszybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rosnący dziko w górach i na podgórzu tojad niebieski jest zaliczany do klasyków ozdobnych bylin ogrodowych. Uroda oryginalnych, przypominających hełm kwiatów tojadu, łączy się z bardzo silną toksycznością całej rośliny. Jeśli w ogrodzie będą przebywać małe dzieci, lepiej zastąpić tę piękną bylinę bardziej bezpiecznym gatunkiem. Tojad niebieski jest długowieczny, a intensywność kwitnienia rośnie wraz z wiekiem.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Strelicja królewskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Efektowne i oryginalne w formie kwiaty strelicji królewskiej nawet laikowi trudno jest pomylić z inną rośliną. Nieco dziwnie i obco brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia brytyjską królową Sophie Charlotte, urodzoną księżniczkę von Mecklenburg-Strelitz, żonę króla Jerzego III. Strelicja należy do najpiękniejszych roślin kwiatowych uprawianych w mieszkaniach.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Wrotycz pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rodzimego pochodzenia wrotycz pospolity jest pozytywnym przykładem odwrotu w naszych ogrodach od nietypowych dla tutejszego klimatu roślin egzotycznych. Trudno przeoczyć tę bylinę o mocnej łodydze, podobnych do paproci liściach i jaskrawożółtych, guzikowatych kwiatach. Spłaszczone kwiatowe koszyczki tworzą efektowne, widoczne z daleka baldachy.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Kwiaty wieloletnie - pozostałe
-
Floks szydlastybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Floks szydlasty jest długowieczną, płożącą się byliną, która występuje w wielu odmianach hodowlanych. Już wczesną wiosną tworzy w ogrodzie gęste dywany kwiatów. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, gdzie obok smagliczki, gęsiówki i ubiorka stanowi podstawowy składnik wiosennych kompozycji. Floks szydlasty jest też rośliną okrywową i może zastąpić powierzchnię trawnika.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Lilia drzewiastabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Znane i cenione od niepamiętnych czasów lilie mają nadzwyczajną łatwość tworzenia mieszańców międzygatunkowych. Ogrodnicy stworzyli w ciągu wieków tysiące hybryd i kultywarów, które podzielono dla orientacji na 9 grup. Możliwe są oczywiście kombinacje międzygrupowe i w ten sposób, w wyniku krzyżowania lilii wschodnich (orientalnych) i trąbkowych, powstały hybrydy OT, nazywane liliami drzewiastymi.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Jeżówka purpurowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Jeżówka purpurowa jest efektowną byliną na słoneczne rabaty. Jej duże koszyczki kwiatów przyciągają pszczoły i inne pożyteczne owady. Wyższe odmiany jeżówki purpurowej stanowią idealne tło dla innych bylin. Doskonale komponuje się z trawami ozdobnymi.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przylaszczka pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Przylaszczka pospolita jest rodzimą byliną o zimozielonych liściach. Od marca do maja rozwija błękitne niczym niebo niewielkie kwiatki. Nowe liście pojawiają się z pewnym opóźnieniem, podczas gdy ubiegłoroczne w tym czasie więdną. Obok formy botanicznej uprawiane są w ogrodach kultywary o kwiatach białych, różowych i purpurowych, pojedynczych i pełnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzydłokwiat kwiecistybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Skrzydłokwiat kwiecisty jest egzotycznym przedstawicielem popularnej rodziny obrazkowatych, którą charakteryzują oryginalne kwiatostany w formie kolby zwykle z barwną podsadką. Duże, ciemnozielone, połyskujące liście nadają mu bardzo elegancki wygląd. Kolbiastym kwiatostanom towarzyszą śnieżnobiałe liście przykwiatkowe, tak zwane spathy.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Rozchodnikowiec okazałybyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnikowiec okazały przez ponad sto lat był zaliczany do rodzaju botanicznego Sedum (rozchodnik). Według najnowszych badań zakwalifikowano go do nowego, liczącego ponad 30 gatunków, rodzaju Hylotelephium. Jest to sukulent liściowy, ale zimujące w ziemi korzenie i kłącza, z których każdej wiosny się odradza, są odporne na mróz. Ozdobę stanowią zarówno późno rozwijające się kwiaty, jak i liście.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Mimoza wstydliwapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina doniczkowa
Mimoza wstydliwa zyskała sobie popularność i sławę nie tyle dzięki subtelnej urodzie kwiatów, o oryginalnej zdolności reagowania na dotyk. Na dotknięcie albo na szybkie ogrzanie lub ochłodzenie mimoza reaguje składaniem liści. Po ustąpieniu bodźca liście wracają do swojej pierzastej formy.
półkrzew Trudność uprawy: średnia -
Guzmania (hybrydy)byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Guzmania jest liczącym ponad 200 gatunków rodzajem botanicznym egzotycznych roślin z tropikalnych lasów środkowej i południowej Ameryki. Nazwa rodzajowa została nadana roślinom na cześć hiszpańskiego botanika Anastasio Guzmán'a. Efektowną i długotrwałą ozdobą guzmanii są piękne kwiatostany, w których główną rolę odgrywają kolorowe liście-przysadki.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Nawłoć kanadyjskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Nawłoć kanadyjska trafiła do Francji około 1644 roku. Przez długi czas pozostawała podziwianym rarytasem w ogrodach arystokratów. Do wiejskich ogrodów znalazła drogę dopiero w połowie XIX wieku, skąd szybko uciekła i stała się gatunkiem inwazyjnym. Rozrasta się w szybkim tempie i tworzy konkurencję dla rodzimych gatunków. Złotożółte wiechy kwiatów stanowią w ogrodzie ozdobę oraz źródło pokarmu dla owadów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia królewskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Begonia królewska zachwyca niezwykłą urodą swoich liści. Pochodzący z tropikalnych obszarów Azji gatunek jest popularną rośliną doniczkową, uprawianą u nas w formie licznych kultywarów. Jej dekoracyjne liście stanowią ozdobę parapetów, wiszących kwietników i ciepłych ogrodów zimowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Liatra kłosowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Liatra kłosowa jest amerykańską byliną, która przez całe lato rozwija w ogrodzie niezwykłe kwiatostany w formie długich i gęstych kłosów. W magiczny sposób przyciągają one nie tylko uwagę obserwatorów, ale również całe roje motyli. Kwiaty cięte liatry kłosowej długo utrzymują się w wazonie.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Floks wiechowatybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ze swoimi pachnącymi kwiatami w jaskrawych kolorach floks wiechowaty należy do najbardziej dekoracyjnych bylin w ogrodzie. Mocne, sztywne łodygi wyrastają z krótkich kłączy, tworząc gęste kępy o wysokości ponad 100 cm. Liczne odmiany tego floksa wyróżniają się wielobarwnymi liśćmi i kolorowymi kwiatami (forma botaniczna ma kwiaty jasnoczerwone).
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zimowit jesiennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Zimowit jesienny jest jedynym spośród ponad stu gatunków tego rodzaju, występującym w Polsce. Kiedy większość kwiatów letnich kończy już kwitnienie, on dopiero zaczyna rozwijać piękne, różowoliliowe kwiaty. Zimowit jesienny posiada niezwykłą cechę: nigdy nie pokazuje jednocześnie swoich liści i kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Trzykrotka purpurowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Trzykrotka purpurowa rozwija długie i mocne pędy, które początkowo są wzniesione, a z czasem zaczynają zwisać. Duże liście mają kolor fioletowoczerwony, na końcach pędów rozwijają się jasnopurpurowe, trójpłatkowe kwiaty. Botaniczna nazwa rodzajowa upamiętnia angielskich przyrodników (ojca i syna) o nazwisku Tradescant.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Paciorecznik indyjskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ten gatunek paciorecznika trafił do Europy z Meksyku już w XVI wieku. Jego nazwa gatunkowa nie wynika z obszaru występowania, ale z błędnego nazwania Ameryki przez odkrywców Indiami Zachodnimi. Paciorecznik indyjski ze swoimi pięknymi kwiatami w jaskrawych kolorach wprowadza do każdego ogrodu powiew egzotyki.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Lebiodka pospolitabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Lebiodka pospolita wabi swoimi różowofioletowymi kwiatami roje trzmieli, pszczół i motyli. Ta rodzimego pochodzenia, łatwa w uprawie bylina, szczególnie nadaje się do ogrodów skalnych. Używana często nazwa "dziki majeranek" jest myląca, ponieważ uprawiany jest również majeranek ogrodowy, czyli lebiodka majeranek, popularne zioło kuchenne. Obie lebiodki mają duże znaczenie lecznicze i kulinarne.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zawciąg nadmorskibyliny bylina z kłączem kwiatowa
Odporny na wiatr i deszcz zawciąg nadmorski, ze swoimi różowymi pomponami kwiatów, może być wspaniałą ozdobą każdego ogrodu. Jako gatunek rodzimy ma dużą przewagę nad egzotycznymi bylinami pod względem przystosowania do lokalnych warunków i odporności na choroby i szkodniki. Nadaje się idealnie do ogrodów skalnych i wrzosowiskowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Grzybienie białebyliny bylina z kłączem rośliny wodne
Grzybienie białe, podobnie jak około 50 innych gatunków tego rodzaju botanicznego, zasiedlają zbiorniki słodkowodne. Chociaż są potocznie nazywane lilią wodną, to z prawdziwymi liliami nie mają nic wspólnego, należą do rodziny grzybieniowatych. Ich piękne, duże kwiaty są efektowną ozdobą ogrodowych stawów i oczek wodnych.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Dzwonek dalmatyńskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Dzwonek dalmatyński jest niską byliną, która doskonale nadaje się do okrywania powierzchni gęstym dywanem liści i fioletowych kwiatów. Nazwa gatunkowa botaniczna upamiętnia austriackiego przyrodnika Franza von Portenschlag-Leydermayer'a, zaś Polska wskazuje na bałkańskie pochodzenie gatunku.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krokosmia ogrodowabyliny bylina z bulwą ozdobna
Krokosmia ogrodowa jest mieszańcem Crocosmia aurea i Crocosmia pottsii wyhodowanym we Francji pod koniec XIX wieku. Kłosowate kwiatostany tej krokosmii przypominają nieco frezję. W odróżnieniu od mieczyka, jej bulwy mają szanse na zimowanie w gruncie. Liczne odmiany hodowlane rozwijają duże kwiaty żółte, pomarańczowe albo czerwone.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Chryzantema wielkokwiatowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Chryzantema wielkokwiatowa wnosi wraz ze swoimi kolorowymi kwiatami jeszcze raz barwne akcenty do jesiennego ogrodu. Chodzi tutaj o mieszańca wschodnioazjatyckich gatunków złocieni, którego wyhodowano w Chinach ponad 3000 lat temu. Główną rośliną rodzicielską jest Chrysanthemum indicum, natomiast inne liczne składniki hybrydy pozostają nieznane. Dzięki wielowiekowym wysiłkom ogrodników powstało mnóstwo fantastycznych odmian chryzantemy wielkokwiatowej.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Serduszka okazałebyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Serduszka okazałe to romantyczna, piękna i nieco ekstrawagancka bylina ozdobna. Wcześnie rozwija swoje oryginalne kwiaty w ocienionych zakątkach ogrodu. Roślina jest bardzo trwała i w jednym miejscu może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Rozwar wielkokwiatowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Rozwar wielkokwiatowy ze swoimi dużymi, niebieskimi dzwonkami kwiatów stanowi efektowną ozdobę ogrodu skalnego albo rabaty z bylinami. Ciekawe wyglądają też pąki kwiatowe, duże i rozdęte, zwykle szaroniebieskie, przypominające małe baloniki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dąbrówka rozłogowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ważną zaletą dąbrówki rozłogowej jest jej rodzime pochodzenie. Chociaż wyhodowano liczne odmiany o różnych kolorach liści i kwiatów, to niezmienna pozostaje odporność na mróz i łatwość uprawy tej rośliny. Jako roślina leśna, radzi sobie nawet na stanowiskach ocienionych.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Jaskier ostrybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Jaskier ostry jest byliną często spotykaną na wilgotnych łąkach i pastwiskach. Złote kwiaty o błyszczących, jakby woskowanych płatkach, tworzą efektowny kontrast z zielenią liści. Jak wszystkie jaskry, zawiera trującą substancję ranunkulinę.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ziarnopłon wiosennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Ziarnopłon wiosenny jest ciekawą byliną, która już wczesną wiosną prezentuje swoje złote, podobne do zawilców kwiaty. Z części korzeni tworzą się wrzecionowate bulwki. Również w kątach liści powstają po kwitnieniu bulwkowate rozmnóżki. Jako roślina ozdobna ziarnopłon wiosenny jest uprawiany w formie botanicznej oraz w szeregu odmian hodowlanych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kalatea Makoyabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Kalatea Makoya, bylina o pięknych liściach, przybyła do Europy brazylijskich lasów deszczowych. Nazwa rodzajowa pochodzi od starogreckiego "kalathos" = "koszyk" i nawiązuje do wyrabiania z liści kalatei koszyków przez miejscowych Indian. Nazwa gatunkowa upamiętnia natomiast belgijskiego przyrodnika o tym nazwisku. Potrzebuje dużo ciepła i wysokiej wilgotności powietrza.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Orlik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Spokrewniony z zawilcami i sasankami orlik pospolity jest objęty ochroną w lasach, ale chętnie uprawiany w przydomowych ogrodach. Oryginalne, ładne kwiaty orlika pospolitego są zaopatrzone w ostrogę, która przypomina szpon orła - co znalazło odbicie w nazwie rodzajowej rośliny. Istnie wiele odmian hodowlanych orlika o kwiatach pojedynczych i pełnych oraz niespotykanych u formy dzikiej kolorach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zawilec gajowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Każdej wiosny zawilec gajowy tworzy w naszych lasach gęste, kwiatowe dywany. Jak wiele innych roślin, które wcześnie się rozwijają, zawilec gajowy jest również geofitem i niekorzystne okresy w roku spędza pod ziemią. Dzięki tej sprytnej strategii wykorzystuje optymalnie czas, kiedy korony drzew liściastych przepuszczają do dna lasu jeszcze dużo światła. Z powodzeniem może rosnąć również w większym ogrodzie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pierwiosnek lekarskibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Złocistożółte kwiaty pierwiosnka lekarskiego zwiastują w ogrodzie nadejście wiosny. Poza subtelną urodą posiada on jeszcze jedną ważną zaletę: jest rośliną rodzimego pochodzenia. Pierwiosnek lekarski jest byliną o skromnych wymaganiach i łatwą w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zawilec japońskibyliny bylina z kłączem kwiatowa
Odkryty przez Europejczyków w Japonii nowy gatunek zawilca ma chińskie pochodzenie i jest odmianą zawilca hupeheńskiego (chińskiego). Ta spokrewniona z naszymi zawilcami i sasankami bylina wnosi do ogrodu świeże kwiaty wtedy, gdy lato zaczyna się już zbierać do odwrotu, a dni stają się coraz krótsze. Zawilec japoński jest bardzo długowieczny i przez wiele lat może stanowić ozdobę ogrodu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Scindapsus pstrypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Scindapsus pstry jest tropikalnym pnączem ze znanej rodziny obrazkowatych. Efektowne, skórzaste liście ze srebrzystymi plamkami czynią z niego jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Bywa mylony ze spokrewnionym epipremnum złocistym, od którego ma jednak większe wymagania. Może rosnąć również w doniczce wiszącej, tworząc zwisające pędy.
pnącze -
Języczka pomarańczowabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Języczka pomarańczowa jest efektowną i łatwą w uprawie byliną ozdobną na wilgotne stanowiska. Duże liście i zebrane w wiechy pomarańczowe koszyczki kwiatów stanowią widoczne z daleka barwne akcenty kompozycji. Nadaje się szczególnie do ogrodów nadwodnych.
bylina Trudność uprawy: średnia
Kwiaty wieloletnie - najładniejsze gatunki kwitnących kwiatów wielosezonowych
Kwiaty wieloletnie to podstawa aranżacji każdego ogrodu. Zdobią przez wiele sezonów i cieszą oczy feerią barw. Trzeba tylko zapewnić im odpowiednie warunki, by dobrze się rozwijały i mimo upływu lat pięknie się prezentowały. Dowiedz się, jakie kwiaty wieloletnie najlepiej sprawdzą się na działkę!
Kwiaty wieloletnie – jak je wybrać?
Kwiaty wieloletnie, czyli byliny, to ogromny zbiór różnego rodzaju roślin. Od półkrzewów, poprzez krzewinki, aż do roślin ogrodowych, traw ozdobnych. Do wyboru jest ogromna ilość roślin cebulowych i kłączowych, sadzonych z rozsad i wysiewanych z nasion. Eliminacje nie są proste i czasami trzeba się naprawdę nieźle nagłowić, by wybrać odpowiednie gatunki. Które sprawdzą się najlepiej?
Oczywiście te, które najlepiej pasują do warunków w ogrodzie i możliwości czasowych ogrodnikach. Wybierając je trzeba mieć na względzie to, że to rośliny wielosezonowe, które najpewniej zostaną w ogrodzie na dłużej. Dlatego kwiaty powinny pasować do całości aranżacji. Sadząc je trzeba mieć na względzie, że będą się rozwijać i powiększać, więc musza mieć odpowiednio dużo miejsca. Do tego trzeba oczywiście wziąć pod uwagę ich względy estetyczne.
Nie można zapomnieć o okresie kwitnienia. Częsty błąd przy aranżacji ogrodów to postawienie tylko na rośliny wiosenne. To fakt, są piękne, ale kwiaty ogrodowe powinny się tak układać, by w każdym momencie coś kwitło. Warto postawić na rośliny całoroczne, które zdobią przez cały sezon lub przynajmniej przez jego większą część. Do tego zadbać o różnorodność. Dzięki temu w ogrodzie nigdy nie będzie nudno.
Niskie kwiaty wieloletnie
Rośliny wieloletnie niskie to te gatunki, które sadzi się na przedzie rabaty, przy ścieżkach i altanach. Dobierając je warto mieć na względzie, że będą najbardziej widoczne, warto więc, by były naprawdę atrakcyjne. W naszym zestawieniu niskie rośliny to te, które nie przekraczają 50 cm wysokości. Oto kilka niskich gatunków, idealnych na działkę:
- Barwinek pospolity, popularna roślina o białych, różowych lub fioletowych kwiatach. Kwitnie dość krótko na wiosnę, od kwietnia do maja. Jest jednak bardzo efektowna i wiele osób się decyduje na jej zasadzenie w ogrodzie.
- Wrzosy – to wieloletnie, niezwykle popularne jesienne kwiaty. Zachwycają swoimi kłosowatymi kwiatostanami w fioletowym, niebieskofioletowym lub białym kolorze. Wrzosy tworzą w ogrodzie istne kobierce i utrzymują się bardzo długo, bo aż do końca listopada.
- Dzwonki karpackie to kobiercowate rośliny o wiotkich pędach i charakterystycznych kwiatach. Mają dzwonkowaty kształt – stąd nazwa tej formy kwiatostanu. Występują w kolorze białym, niebieskim lub fioletowym i kwitną przez całe lato, aż do września.
- Fiołek wonny to drobna roślinka, która ścieli się w duże kobierce w ogrodzie. Ma pachnące, fioletowe kwiaty i kwitnie bardzo wcześnie. Jest idealną rośliną wiosenną.
- Floks szydlasty, zwany także płomykiem – roślina, która tworzy poduchy kolorowych kwiatów na tle zielonych, igiełkowatych liści. Floksy wspaniale wyglądają w ogrodzie i na rabatach. Można sadzić między nimi wysokie kwiaty jednoroczne lub stworzyć cały floksowy zakątek. Będzie przepiękny.
- Konwalia majowa – tę roślinę z pewnością zna każdy. Konwalie majowe są idealne do zacienionych zakątków ogrodów. Tworzą wyrastające z ziemi liście, pomiędzy którymi kryją się wzniesione łodygi okryte dzwonkowatymi, drobnymi kwiatami. Konwalie kwitną w maju i mają tendencję do szybkiego rozrastania się.
Kwiaty wieloletnie o niskim pokroju są piękne ze względu na to, że tworzą barwne plamy. Dlatego najlepiej wybierać te kwitnące jak najdłużej i pomieszać ze sobą kilka odmian o różnych kolorach.
Najładniejsze wyższe kwiaty wieloletnie
W ogrodzie nie może zabraknąć także nieco wyższych roślin dekoracyjnych. Przedstawiamy gatunki osiągające maksymalnie 1 m wysokości, które idealnie nadają się na tło rabaty. To także wielosezonowe rośliny, bardzo trwałe i pięknie prezentujące się w ogrodzie.
- Liatra kłosowa – tworzy kępę wspaniałych pędów kwiatostanowych, na szczycie których pojawiają się gęste kłosy białych, różowych i fioletowych kwiatów. Roślina kwitnie od lipca do września, przyciąga pszczoły i motyle.
- Jeżówka i rudbekia – te dwie rośliny są do siebie bardzo podobne w pokroju. Tworzą kępę wzniesionych, długich i cienkich łodyg, na szczycie których pojawiają się koszyczki kwiatostanowe – długie kwiaty języczkowate i wewnętrzne oczko kwiatów rurkowatych. Jeżówki i rudbekie mają żółte, pomarańczowe i czerwone kolory. To rośliny utrzymujące kwiaty aż do jesieni, nawet w październiku duża część z nich może być nadal w pełnym rozkwicie.
- Czosnek ozdobny – zasługuje na uwagę ze względu na naprawdę ciekawe kwiaty, które przypominają miękkie piłeczki. Mają regularny kształt i są naprawdę wyjątkowe. Czosnki kwitną na biało lub fioletowo i mają bardzo małe wymagania. W ogrodzie pojawiają się w czerwcu i lipcu.
- Krwawnica pospolita – bylina o kłosowatych kwiatostanach, które pojawiają się od czerwca do września. Jest mało popularna, ale zasługuje na uwagę. Idealnie sprawdzi się w ogrodzie, na działce, na którą rzadko się przyjeżdża nieco mniej – potrzebuje dość dużo podlewania.
- Jukka karolińska – to mało znany gatunek rośliny wieloletniej. Jukki są całoroczne, zimozielone, pięknie prezentują się na rabatach. Wytwarzają odziomkowe szablaste liście, a spomiędzy ich kępy wyrastają liczne wyprostowane pędy, które okrywają się białymi, dużymi kwiatami. Jukka nie ma dużych wymagań i sprawdzi się nawet na działce początkujących amatorów.
Kwiaty wieloletnie a wymagania
Wybierając kwiaty wieloletnie do ogrodu trzeba mieć na względzie ich wymagania, zwłaszcza w stosunku do rodzaju podłoża i zacienienia. Trzeba pamiętać, że rośliny te będą rosły na jednym stanowisku przez wiele lat, a źle dobrane stanowisko sprawi, że nie będą ani okazałe, ani piękne. Najczęściej problemem jest brak wody lub niedobór słońca, które w najlepszym przypadku spowolniają wzrost i ograniczają kwitnienie, w najgorszym sprawiają, że roślina się nie rozwija i obumiera.
Dlatego wybierając kwiaty wieloletnie do ogrodu należy zastanowić się nad idealnym stanowiskiem dla nich. Powinno być odpowiednio nasłonecznione, nawodnione i oczywiście mieć idealny odczyn pH. Dla przykładu: lawenda, azalia i wrzosy to rośliny kwasolubne, więc trzeba zawczasu zakwasić podłoże dla nich. Pozostałe kwiaty zazwyczaj najlepiej czują się na stanowisku neutralnym lub lekko zasadowym.
Większość kwiatów wieloletnich kocha słońce i może być uprawiane albo w bezpośrednim nasłonecznieniu, albo w rozproszonym świetle. Najtrudniej jest znaleźć kwiaty wieloletnie na działkę zacienioną.
Najładniejsze kwiaty ogrodowe rosnące w cieniu
Spośród wspomnianych tutaj gatunków najlepiej w cieniu radzą sobie konwalie majowe i fiołki. Pozostałe kwiaty w mniejszym lub większym stopniu potrzebują słońca. Dlatego przedstawiamy jeszcze ciekawe gatunki, które mogą rosnąć w cieniu:
- Liliowce – kwiaty wieloletnie kłączowe, podobne do lilii. Mają sztywne łodygi z kilkoma kwiatami, które pojawiają się od czerwca do lipca. Odmiany mają bardzo liczne kolory.
- Języczka – to kępiasta roślina o drobnych żółtych kwiatach, które zbierają się w kłosy w kształcie właśnie języka. Kwitnie od lipca do września i potrzebuje dość dużo wilgoci.
- Bodziszek – ta wyjątkowa roślinka jest znana nam z lasów i łąk. Niewysoki gatunek wyróżnia się ładnymi, pierzastymi liśćmi, przebarwiającymi się na czerwono jesienią. Kwitnie bardzo obficie, na czerwono, biało lub różowo od wiosny aż do pierwszych przymrozków.
- Tawułka Arendsa – wytwarza kłosowate, wzniesione kwiaty białe, różowe lub czerwone, które utrzymują się przez całe lato.
Kwiaty wieloletnie to ogromny zbiór gatunków, które bez problemu możesz dobrać do każdego zakątku w swoim ogrodzie.