Kwiaty wieloletnie

Ilustracja kwiaty wieloletnie

Kwiaty wieloletnie, czyli byliny, to rośliny które w jednym stanowisku mogą rosnąć przez kilka lat. Są to piękne gatunki, zarówno krzewinki, półkrzewy jak i niskie rośliny okrywowe. W tej grupie znajdują się gatunki kwitnące sezonowo lub ozdobne przez cały okres wegetacyjny. Ich zasadzenie to pierwszy krok w aranżacji ogrodu. Większość z nich najpiękniejsza jest dopiero po kilku latach po posadzeniu, kiedy ma największy urok. Byliny ogrodowe cieszą się bardzo dużym powodzeniem, zwłaszcza te, które mają stosunkowo najmniejsze wymagania i nie potrzebują za dużo uwagi w ogrodzie.

Filtry0

Kwiaty wieloletnie

Kwiaty wieloletnie - pozostałe

Kwiaty wieloletnie - najładniejsze gatunki kwitnących kwiatów wielosezonowych

Kwiaty wieloletnie to podstawa aranżacji każdego ogrodu. Zdobią przez wiele sezonów i cieszą oczy feerią barw. Trzeba tylko zapewnić im odpowiednie warunki, by dobrze się rozwijały i mimo upływu lat pięknie się prezentowały. Dowiedz się, jakie kwiaty wieloletnie najlepiej sprawdzą się na działkę!

Kwiaty wieloletnie – jak je wybrać?

Kwiaty wieloletnie, czyli byliny, to ogromny zbiór różnego rodzaju roślin. Od półkrzewów, poprzez krzewinki, aż do roślin ogrodowych, traw ozdobnych. Do wyboru jest ogromna ilość roślin cebulowych i kłączowych, sadzonych z rozsad i wysiewanych z nasion. Eliminacje nie są proste i czasami trzeba się naprawdę nieźle nagłowić, by wybrać odpowiednie gatunki. Które sprawdzą się najlepiej?

Oczywiście te, które najlepiej pasują do warunków w ogrodzie i możliwości czasowych ogrodnikach. Wybierając je trzeba mieć na względzie to, że to rośliny wielosezonowe, które najpewniej zostaną w ogrodzie na dłużej. Dlatego kwiaty powinny pasować do całości aranżacji. Sadząc je trzeba mieć na względzie, że będą się rozwijać i powiększać, więc musza mieć odpowiednio dużo miejsca. Do tego trzeba oczywiście wziąć pod uwagę ich względy estetyczne.

Nie można zapomnieć o okresie kwitnienia. Częsty błąd przy aranżacji ogrodów to postawienie tylko na rośliny wiosenne. To fakt, są piękne, ale kwiaty ogrodowe powinny się tak układać, by w każdym momencie coś kwitło. Warto postawić na rośliny całoroczne, które zdobią przez cały sezon lub przynajmniej przez jego większą część. Do tego zadbać o różnorodność. Dzięki temu w ogrodzie nigdy nie będzie nudno.

Niskie kwiaty wieloletnie

Rośliny wieloletnie niskie to te gatunki, które sadzi się na przedzie rabaty, przy ścieżkach i altanach. Dobierając je warto mieć na względzie, że będą najbardziej widoczne, warto więc, by były naprawdę atrakcyjne. W naszym zestawieniu niskie rośliny to te, które nie przekraczają 50 cm wysokości. Oto kilka niskich gatunków, idealnych na działkę:

  • Barwinek pospolity, popularna roślina o białych, różowych lub fioletowych kwiatach. Kwitnie dość krótko na wiosnę, od kwietnia do maja. Jest jednak bardzo efektowna i wiele osób się decyduje na jej zasadzenie w ogrodzie.
  • Wrzosy – to wieloletnie, niezwykle popularne jesienne kwiaty. Zachwycają swoimi kłosowatymi kwiatostanami w fioletowym, niebieskofioletowym lub  białym kolorze. Wrzosy tworzą w ogrodzie istne kobierce i utrzymują się bardzo długo, bo aż do końca listopada.
  • Dzwonki karpackie to kobiercowate rośliny o wiotkich pędach i charakterystycznych kwiatach. Mają dzwonkowaty kształt – stąd nazwa tej formy kwiatostanu. Występują w kolorze białym, niebieskim lub fioletowym i kwitną przez całe lato, aż do września.
  • Fiołek wonny to drobna roślinka, która ścieli się w duże kobierce w ogrodzie. Ma pachnące, fioletowe kwiaty i kwitnie bardzo wcześnie. Jest idealną rośliną wiosenną.
  • Floks szydlasty, zwany także płomykiem – roślina, która tworzy poduchy kolorowych kwiatów na tle zielonych, igiełkowatych liści. Floksy wspaniale wyglądają w ogrodzie i na rabatach. Można sadzić między nimi wysokie kwiaty jednoroczne lub stworzyć cały floksowy zakątek. Będzie przepiękny.
  • Konwalia majowa – tę roślinę z pewnością zna każdy. Konwalie majowe są idealne do zacienionych zakątków ogrodów. Tworzą wyrastające z ziemi liście, pomiędzy którymi kryją się wzniesione łodygi okryte dzwonkowatymi, drobnymi kwiatami. Konwalie kwitną w maju i mają tendencję do szybkiego rozrastania się.

Kwiaty wieloletnie o niskim pokroju są piękne ze względu na to, że tworzą barwne plamy. Dlatego najlepiej wybierać te kwitnące jak najdłużej i pomieszać ze sobą kilka odmian o różnych kolorach.

Najładniejsze wyższe kwiaty wieloletnie

W ogrodzie nie może zabraknąć także nieco wyższych roślin dekoracyjnych. Przedstawiamy gatunki osiągające maksymalnie 1 m wysokości, które idealnie nadają się na tło rabaty. To także wielosezonowe rośliny, bardzo trwałe i pięknie prezentujące się w ogrodzie.

  • Liatra kłosowa – tworzy kępę wspaniałych pędów kwiatostanowych, na szczycie których pojawiają się gęste kłosy białych, różowych i fioletowych kwiatów. Roślina kwitnie od lipca do września, przyciąga pszczoły i motyle.
  • Jeżówka i rudbekia – te dwie rośliny są do siebie bardzo podobne w pokroju. Tworzą kępę wzniesionych, długich i cienkich łodyg, na szczycie których pojawiają się koszyczki kwiatostanowe – długie kwiaty języczkowate i wewnętrzne oczko kwiatów rurkowatych. Jeżówki i rudbekie mają żółte, pomarańczowe i czerwone kolory. To rośliny utrzymujące kwiaty aż do jesieni, nawet w październiku duża część z nich może być nadal w pełnym rozkwicie.
  • Czosnek ozdobny – zasługuje na uwagę ze względu na naprawdę ciekawe kwiaty, które przypominają miękkie piłeczki. Mają regularny kształt i są naprawdę wyjątkowe. Czosnki kwitną na biało lub fioletowo i mają bardzo małe wymagania. W ogrodzie pojawiają się w czerwcu i lipcu.
  • Krwawnica pospolita – bylina o kłosowatych kwiatostanach, które pojawiają się od czerwca do września. Jest mało popularna, ale zasługuje na uwagę. Idealnie sprawdzi się w ogrodzie, na działce, na którą rzadko się przyjeżdża nieco mniej – potrzebuje dość dużo podlewania.
  • Jukka karolińska – to mało znany gatunek rośliny wieloletniej. Jukki są całoroczne, zimozielone, pięknie prezentują się na rabatach. Wytwarzają odziomkowe szablaste liście, a spomiędzy ich kępy wyrastają liczne wyprostowane pędy, które okrywają się białymi, dużymi kwiatami. Jukka nie ma dużych wymagań i sprawdzi się nawet na działce początkujących amatorów.

Kwiaty wieloletnie a wymagania

Wybierając kwiaty wieloletnie do ogrodu trzeba mieć na względzie ich wymagania, zwłaszcza w stosunku do rodzaju podłoża i zacienienia. Trzeba pamiętać, że rośliny te będą rosły na jednym stanowisku przez wiele lat, a źle dobrane stanowisko sprawi, że nie będą ani okazałe, ani piękne. Najczęściej problemem jest brak wody lub niedobór słońca, które w najlepszym przypadku spowolniają wzrost i ograniczają kwitnienie, w najgorszym sprawiają, że roślina się nie rozwija i obumiera.

Dlatego wybierając kwiaty wieloletnie do ogrodu należy zastanowić się nad idealnym stanowiskiem dla nich. Powinno być odpowiednio nasłonecznione, nawodnione i oczywiście mieć idealny odczyn pH. Dla przykładu: lawenda, azalia i wrzosy to rośliny kwasolubne, więc trzeba zawczasu zakwasić podłoże dla nich. Pozostałe kwiaty zazwyczaj najlepiej czują się na stanowisku neutralnym lub lekko zasadowym.

Większość kwiatów wieloletnich kocha słońce i może być uprawiane albo w bezpośrednim nasłonecznieniu, albo w rozproszonym świetle. Najtrudniej jest znaleźć kwiaty wieloletnie na działkę zacienioną.

Najładniejsze kwiaty ogrodowe rosnące w cieniu

Spośród wspomnianych tutaj gatunków najlepiej w cieniu radzą sobie konwalie majowe i fiołki. Pozostałe kwiaty w mniejszym lub większym stopniu potrzebują słońca. Dlatego przedstawiamy jeszcze ciekawe gatunki, które mogą rosnąć w cieniu:

  • Liliowce – kwiaty wieloletnie kłączowe, podobne do lilii. Mają sztywne łodygi z kilkoma kwiatami, które pojawiają się od czerwca do lipca. Odmiany mają bardzo liczne kolory.
  • Języczka – to kępiasta roślina o drobnych żółtych kwiatach, które zbierają się w kłosy w kształcie właśnie języka. Kwitnie od lipca do września i potrzebuje dość dużo wilgoci.
  • Bodziszek – ta wyjątkowa roślinka jest znana nam z lasów i łąk. Niewysoki gatunek wyróżnia się ładnymi, pierzastymi liśćmi, przebarwiającymi się na czerwono jesienią. Kwitnie bardzo obficie, na czerwono, biało lub różowo od wiosny aż do pierwszych przymrozków.
  • Tawułka Arendsa – wytwarza kłosowate, wzniesione kwiaty białe, różowe lub czerwone, które utrzymują się przez całe lato.

Kwiaty wieloletnie to ogromny zbiór gatunków, które bez problemu możesz dobrać do każdego zakątku w swoim ogrodzie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto