Kwiaty wiosenne
-
Narcyz białybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Narcyz biały jest obok narcyza żonkila najbardziej popularnym przedstawicielem swojego rodzaju. Zakwita pod koniec kwietnia albo w maju, kiedy w ogrodzie kwiatowym dopiero zaczyna się sezon. Białe narcyzy pięknie komponują się na przykład z tulipanami, pierwiosnkami i szafirkami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Śnieżyczka przebiśniegbyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Kwiaty śnieżyczki przebiśniegu pojawiają się często na przedwiośniu, kiedy w ogrodzie leży jeszcze śnieg. Tworzą kwiatowe dywany, dające, pokarm budzącym się pszczołom. Śnieżyczka bywa często mylona ze śnieżycą wiosenną, która ma inne kwiaty i nie jest tak popularna w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krokus wiosennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Kwitnące krokusy pod koniec zimy są jedną z pierwszych atrakcji ogrodu i zwiastują początek nowego sezonu. Zakwitają bardzo wcześnie i tworzą kolorowy dywan na trawniku. Fascynujące widowisko powtarza się każdego roku na nowo.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Floks szydlastybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Floks szydlasty jest długowieczną, płożącą się byliną, która występuje w wielu odmianach hodowlanych. Już wczesną wiosną tworzy w ogrodzie gęste dywany kwiatów. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, gdzie obok smagliczki, gęsiówki i ubiorka stanowi podstawowy składnik wiosennych kompozycji. Floks szydlasty jest też rośliną okrywową i może zastąpić powierzchnię trawnika.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Miodunka plamistabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Miodunka plamista zachwyca w ogrodzie pięknem swoich liści i kwiatów. Nazwa rodzajowa Pulmonaria pochodzi od łacińskiego "pulmo" = "płuca", co jest nawiązaniem do właściwości leczniczych rośliny. Kępiasta bylina z plamiastymi liśćmi zmienia w trakcie kwitnienia kolor kwiatów z czerwonych na prawie niebieskie. Jest łatwa w uprawie i mało wymagająca.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Kwiaty wiosenne - pozostałe
-
Przylaszczka pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Przylaszczka pospolita jest rodzimą byliną o zimozielonych liściach. Od marca do maja rozwija błękitne niczym niebo niewielkie kwiatki. Nowe liście pojawiają się z pewnym opóźnieniem, podczas gdy ubiegłoroczne w tym czasie więdną. Obok formy botanicznej uprawiane są w ogrodach kultywary o kwiatach białych, różowych i purpurowych, pojedynczych i pełnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wawrzynek wilczełykokrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wawrzynek wilczełyko jest odpornym na mróz niewielkim krzewem rodzimego pochodzenia. Różowe, efektowne, mocno pachnące kwiaty wawrzynka pojawiają się przed rozwojem liści i często tworzą barwne plamy na tle resztek śniegu. Latem i jesienią ozdobę rośliny stanowią liście i intensywnie czerwone owoce-pestkowce. Cała roślina jest silnie trująca.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Serduszka okazałebyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Serduszka okazałe to romantyczna, piękna i nieco ekstrawagancka bylina ozdobna. Wcześnie rozwija swoje oryginalne kwiaty w ocienionych zakątkach ogrodu. Roślina jest bardzo trwała i w jednym miejscu może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Fiołek polnyrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Fiołek polny jest rodzimym gatunkiem, należącym do licznego rodzaju botanicznego Viola. Na plantacjach roślin uprawnych może stanowić konkurencję, jednak w ogrodzie warto docenić jego subtelną urodę połączoną z przystosowaniem do naszych warunków. Niewielkie, kremowobiałe kwiaty z żółtą plamką na dolnym płatku i fioletowym nabiegiem na górnym, rozwijają się niezmordowanie od kwietnia do października.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik perskirośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Przetacznik perski jest gatunkiem kaukaskiego pochodzenia, który sprowadzony 200 lat temu do ogrodu botanicznego w Niemczech, zdziczał i rozprzestrzenił się szybko w całej Europie. Chociaż jest często spotykany zwłaszcza na polach uprawnych, to ze swoimi delikatnymi, niebieskimi kwiatami może pełnić również rolę ogrodowej dekoracji.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Borówka czarnakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki owocowe
Czarne jagody zbierane prosto z krzaczka są nie tylko bardzo smaczne, ale i zdrowe. Borówki uprawiane w ogrodach są zwykle odmianami borówki wysokiej. Ta krewniaczka naszej borówki czarnej dorasta do 2,5 m wysokości i ma znacznie większe owoce. Kto jednak może stworzyć na swojej działce warunki zbliżone do leśnych, może z powodzeniem delektować się latem świeżymi jagodami czernicy. Krzewinka z białoróżowymi kwiatami, a potem zmieniającymi barwę owocami - od zielonych, przez czerwone do prawie czarnych - przez cały sezon wygląda bardzo dekoracyjnie.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa
-
Cebulica syberyjskabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Cebulica syberyjska ze swoimi jaskrawymi, niebieskimi dzwoneczkami kwiatów należy do ulubionych roślin wiosennych. Jej pierwotna ojczyzna nie leży wcale na Syberii, jak sugeruje nazwa, ale w południowej Rosji, na Kaukazie, w Turcji i Syrii. Istnieje biała odmiana hodowlana cebulicy syberyjskiej.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bodziszek cuchnącyrośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Bodziszek cuchnący jest rodzimą rośliną dwuletnią albo jednoroczną i chyba pierwszym gatunkiem bodziszka, który zaczął być uprawiany w ogrodach. Już w średniowieczu był znanym ziołem leczniczym, a jego mało pochlebna nazwa gatunkowa nawiązuje do nieprzyjemnego zapachu roztartych liści. Niewielkie, różowe kwiaty oraz delikatne, pierzaste liście tego bodziszka nadają mu w ogrodzie subtelny urok.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Akebia pięciolistkowapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Akebia pięciolistkowa jest dalekowschodnim pnączem, wieloletnim i szybko rosnącym. W cieplejszych regionach może być zimozielona. Doskonale nadaje się do obsadzania altan ogrodowych, pergol i rozmaitych podpór. Jadalne owoce akebii w naszych warunkach raczej nie dojrzeją.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Zawilec żółtybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Zawilec żółty jest gatunkiem rodzimym, jednak w naturze mniej popularnym od zawilca gajowego. W ogrodzie tworzy wiosną piękne dywany złotych kwiatów na tle jasnozielonych liści. Subtelnej urody kwiaty zamykają się na noc oraz w czasie deszczu. Po przekwitnięciu przechodzą w stan spoczynku pod ziemią.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ciemiernik cuchnącybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ciemiernik cuchnący jest zimozieloną byliną, która w Polsce nie występuje dziko i jest spotykana tylko w ogrodach. Bardzo dekoracyjne są ciemnozielone, skórzaste liście, a główną atrakcję ciemiernika stanowią rozwijające się bardzo wcześnie jasnozielone kwiaty. Nazwa gatunkowa pochodzi od niezbyt przyjemnego zapachu całej rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ciemiernik wschodnibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ciemiernik wschodni jest byliną pochodzącą z Turcji i Kaukazu. W ogrodzie stanowi atrakcję ze względu na zimozielone liście i bardzo wcześnie rozwijające się dzwonkowate kwiaty. W uprawie spotyka się częściej odmiany hybrydowe niż formę botaniczną ciemiernika wschodniego.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pierwiosnek bezłodygowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pierwiosnek bezłodygowy jest rodzimym gatunkiem, który w stanie dzikim został uznany za wymarły, ale dużą popularnością cieszy się w uprawie ogrodowej. Jako niska, wcześnie zakwitająca bylina, pierwiosnek bezłodygowy nadaje się doskonale zarówno na rabaty i obrzeża sadzawek, jak i do skrzynek na balkonie lub tarasie. Kwiaty formy botanicznej mają kolor jasnożółty.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rannik zimowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rannik zimowy jest bulwiastą byliną z rodziny jaskrowatych, która w Polsce jest uprawiana w ogrodach, a czasem dziczeje. Jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny i doskonale pasuje do krokusów i przebiśniegów, z którymi tworzy z czasem gęste dywany kwiatów. Występuje w uprawie w kilku odmianach, różniących się odcieniem kwiatów i wypełnieniem.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Śnieżyca wiosennabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Śnieżyca wiosenna, bylina cebulowa rodzimego pochodzenia, bywa czasem mylona z częściej uprawianą w ogrodach śnieżyczką przebiśnieg. Ogólny pokrój roślin jest podobny, jednak łatwo można odróżnić przebiśnieg po odmiennej budowie kwiatu - ma on koronę złożoną z dwóch okółków, przy czym zewnętrzny jest wyraźnie podzielony na trzy stosunkowo wąskie płatki.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Śniedek baldaszkowatybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Śniedek baldaszkowaty jest cebulową byliną, która pod koniec XVI wieku dotarła do Europy Środkowej ze wschodnich rejonów Morza Śródziemnego. Sadzona początkowo w ogrodach klasztornych, roślina trafiła później do wiejskich ogrodów, a z czasem zdziczała. Śniedek baldaszkowaty jest bardzo efektowny w okresie kwitnienia na początku wiosny, potem liście szybko zanikają.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szafirek armeńskibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Kiedy pierwsze ciepłe promienie słońca zwiastują nadejście wiosny, nie tylko narcyzy i tulipany mają w ogrodzie swój czas świetności. Szczególnie efektowne są wtedy szafirki armeńskie, których liczne grona kwiatów tworzą niebieskie dywany. Nadają się doskonale nie tylko na kwiatowe rabaty, ale również do doniczek i pojemników na taras i balkon.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Brzoskwinia 'Harnaś'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Brzoskwinia 'Harnaś' jest polską odmianą o bardzo smacznych, średniej wielkości owocach. Owoce są kuliste, omszone, z pomarańczową skórką z czerwonym rumieńcem. 'Harnaś' jest odmianą deserową, przeznaczoną głównie do bezpośredniego spożycia.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Przetacznik polnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Przetacznik polny dotarł do Europy Środkowej przed wieloma wiekami i już od dawna jest uważany za gatunek rodzimy. Początkowo towarzyszył uprawom rolnym, jednak z czasem przystosował się do rozmaitych siedlisk i rośnie nawet w szczelinach miejskich chodników. Wzniesione łodyżki z zielonymi liśćmi oraz drobne, niebieskie kwiaty mogą być w ogrodzie ozdobą, wnoszącą na rabaty pełne hodowlanych odmian delikatny akcent natury.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Jaśmin nagokwiatowykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Kiedy inne wiosenne krzewy ogrodowe każą się jeszcze prosić, jaśmin nagokwiatowy już rozwija swoje złote kwiaty. Krzew trafił z północnych Chin do Europy dopiero w XIX wieku, ale szybko zyskał popularność dzięki niezwykle wczesnemu okresowi kwitnienia. Jest jedynym "prawdziwym" jaśminem, czyli przedstawicielem rodzaju jaśmin, który znosi nasze warunki klimatyczne.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Śnieżnik lśniącybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Pochodzący z górskich terenów zachodniej Turcji śnieżnik lśniący jest cebulową byliną, a jego nazwa rodzajowa wywodzi się od greckich słów chion = "śnieg" i doxa = "duma, sława". Bladoliliowe, gwiaździste kwiaty śnieżnika rozwijają się bardzo wcześnie, razem z krokusami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Fiołek ogrodowyrośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Fiołek ogrodowy, nazywany bratkiem, jest popularną dwuletnią rośliną kwiatową. Powstał jako hybryda dzikich gatunków: fiołka trójbarwnego, fiołka żółtego i fiołka ałtajskiego. Ozdobą bratka są różnobarwne kwiaty, rozwijające się od wiosny do późnej jesieni. Tysiące odmian bratków różnią się kolorem kwiatów, ich wielkością i ogólnym pokrojem rośliny. Nazwa botaniczna upamiętnia szwedzkiego botanika Veita Brechera Wittrock'a.
roślina dwuletnia Trudność uprawy: łatwa -
Zawilec wielkokwiatowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Zawilec wielkokwiatowy, podobnie jak jego bliscy krewni zawilec gajowy oraz zawilec żółty, jest gatunkiem rodzimym, ale występuje w naturze rzadko i jest pod ochroną. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby ta bylina przemieniła słoneczną ogrodową rabatę w morze kwiatów. Tworzy efektowne kompozycje z innymi bylinami jak pierwiosnki, orliki albo niezapominajki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tarczownica tarczowatabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Tarczownica tarczowata jest mokradłową byliną północnoamerykańską. Botaniczna nazwa rodzajowa upamiętnia niemieckiego botanika Karla Darmer'a, a polska nawiązuje do kształtu liści. Ozdobę rośliny stanowią duże, tarczowate liście odziomkowe, przebarwiające się jesienią na żółto i czerwono oraz rozwijające się wiosną jasnoróżowe baldachogrona kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Magnolia nagadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pochodząca ze wschodnich Chin magnolia naga jest efektownym drzewem ozdobnym w ogrodach, a jej nazwa nawiązuje do rozwoju kwiatów wiosną na bezlistnych pędach. Szczególnego znaczenia nabrała jako gatunek macierzysty, obok magnolii purpurowej, dla najpiękniejszej chyba mieszańcowej magnolii pośredniej.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Szachownica perskabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Pochodząca z Azji Południowo-Zachodniej szachownica perska jest byliną cebulową. Dzwonkowate, zebrane w grona kwiaty mają rzadko spotykany, bardzo ciemny kolor śliwkowofioletowy, który w otoczeniu innych jasnych, jaskrawych kwiatów ogrodowych wygląda niczym czarny. Zakwita wcześnie wiosną i roztacza słodkawy zapach.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Tulipan Greigabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Tulipan Greiga nie jest odmianą hodowlaną, jak większość uprawianych w ogrodach tulipanów, ale gatunkiem botanicznym z górskich obszarów Azji Centralnej. Wiosną rozwija ogniście czerwone, dzwonkowate kwiaty. Dostępne są również jego liczne kultywary. Nazwa gatunkowa upamiętnia Samuela Greigh'a, przewodniczącego Rosyjskiego Towarzystwa Ogrodniczego.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tulipan ‘Queen of Night’byliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Tulipan ogrodowy nie jest w rzeczywistości botanicznym gatunkiem, ale grupą mieszańców różnych gatunków, powiększoną o wielką liczbę odmian. Przykładem takiej odmiany jest tulipan 'Queen of Night'. Jego ciemne, purpurowofioletowe kwiaty wyglądają w otoczeniu innych bylin na prawie czarne.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Kwiaty wiosenne - wczesnowiosenne rośliny, które kwitną jako pierwsze w ogrodzie
Kwiaty wiosenne dają nam bardzo dużo radości. Pojawiają się w ogrodzie w momencie, kiedy wszystko dopiero budzi się do życia. Są pierwszą oznaką, że zima przestała już królować, zapowiedzią cieplejszych, jaśniejszych i dłuższych dni. Dlatego są tak lubiane. Które kwiaty wiosenne warto posadzić w ogrodzie, by się nimi długo cieszyć? Sprawdź!
Przebiśniegi kwitną jako pierwsze
Już sama nazwa wskazuje, kiedy te wyjątkowe rośliny pojawiają się w ogrodzie. Przebiśniegi nieśmiało wychylają się z leżącego na ziemi śniegu już pod koniec lutego. Tworzą niewielkie kępki odziomkowych, wzniesionych liści, wśród których pojawia się delikatny, biały, dzwoneczkowaty kwiat. Rośliny są niewielkie, ale uroczo wyglądają na trawniku. Są bardzo lubiane jako pierwsze zwiastuny wiosny. Można spotkać je dzikorosnące w lesie lub na łąkach, gdzie znajdują się pod ochroną.
Okres kwitnienia: luty-marzec
Uprawa: Przebiśniegi sadzi się jesienią. Są to rośliny cebulowe, jednak można także wysiewać je z nasion. Wtedy łatwiej zrobić efekt rozproszenia po trawniku. Początkowo rośliny potrzebują dużo światła, ale można sadzić je pod drzewami – kiedy kwitną, drzewa jeszcze nie mają liści, więc promienie będą do nich bez przeszkód docierać. Ta urocza roślinka ma dość duże wymagania, jeśli chodzi o rodzaj podłoża. Musi mieć sporo próchnicy i obojętny odczyn pH.
Najładniejsze kwiaty wiosenne: krokusy
Krokusy są uważane za najładniejsze lub jedne z najładniejszych kwiatów wiosennych. Także pojawiają się bardzo wcześnie i także są bardzo niewielkie. Dlatego świetnie wyglądają na trawnikach i brzegach rabat. Drobne kępki odziomkowych liści zostają udekorowane niewielkim kwiatem, składającym się ze stulonych ze sobą kolorowych listków tworzących kielich. Krokusy są białe, żółte lub fioletowe. Ostatnio pojawiło się sporo ciekawszych odmian, liliowych, jasnożółtych lub dwubarwnych.
Okres kwitnienia: marzec-kwiecień
Uprawa: Krokusy potrzebują próchniczej, wilgotnej i przepuszczalnej ziemi. Lubią odczyn obojętny i można wysadzać je po prostu na trawniku. Robi się to jesienią. Krokus jest rośliną cebulową, nie trzeba jednak wykopywać go co roku z podłoża. Roślina rozwija bulwy potomne, które dobrze zimują i w kolejnych latach wytwarzają kwiaty. Krokusy dobrze reagują na nawożenie roztworem azotowym. Zabieg wykonuje się po przekwitnieniu.
Wczesnowiosenne pierwiosnki ogrodowe
Pierwiosnki, zwane także prymulkami, pojawiają się i w ogrodzie, i w doniczkach. To bardzo ciekawe, nieduże rośliny o omszonych, miękkich liściach, które układają się kuliście. Na ich szczycie pojawiają się wspaniałe kwiaty. Składają się z kilku płatków okalających żółte oczko. Prymulki wyróżniają się ogromną ilością barwnych odmian. Białe, żółte, czerwone, różowe, fioletowe, pomarańczowe i łososiowe kwiaty zachwycają wszystkich niezmiennie. Warto jednak sprawdzić, jakie cechy ma konkretna odmiana. Teoretycznie są to wiosenne kwiaty, jednak można spotkać odmiany kwitnące latem.
Okres kwitnienia: marzec-lipiec
Uprawa: Różne odmiany i różne gatunki pierwiosnków mogą mieć różne wymagania. Najczęściej jednak wszystkie preferują glebę gliniastą i ciężką, lubią wysoki poziom wilgoci i dużą zasobność w składniki mineralne i próchnicę. Pierwiosnki preferują miejsca częściowo zacienione lub intensywnie słoneczne.
Popularne żonkile i narcyzy
W zasadzie obie rośliny powinno się obejmować jedną wspólną nazwą: narcyzy. Żonkile to kwitnące na żółto podgatunki białych, efektownych i eleganckich narcyzów. Rośliny mają ciekawą budowę kwiatu – wewnątrz znajduje się trąbkowy kwiat, a na zewnątrz rozchodzące się promieniście płatki (tak zwany przykoronek). Narcyzy sadzi się na rabatach, ponieważ dobrze komponują się z innymi wiosennymi gatunkami. Rośliny dobrze sprawdzają się na kwiat cięty, cebule można sadzić także do doniczek. Są typową dekoracją na Wielkanoc.
Okres kwitnienia: marzec-kwiecień
Uprawa: Ogrodowe żonkile i narcyzy nie nastręczają trudności w uprawie. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza w miejscach dobrze nasłonecznionych, jednak pod drzewami i krzewami także będą się dobrze rozwijać. Aby jednak przetrwały, muszą mieć żyzną i przepuszczalną glebie. Nie lubią nadmiaru wilgoci – reagują na niego gniciem cebulek.
Piękne kwiaty wiosenne: tulipany
Nie ulega wątpliwości, że tulipany to najbardziej popularne rośliny wiosenne. Nie tylko w ogrodzie, lecz także, a może nawet przede wszystkim, w bukietach. Są wprost idealne na kwiat cięty – sztywna, gruba łodyga i delikatny, ale pełen uroku kwiat. Jest to kielich składający się z kilku owalnych płatków. Tulipany mają kilka tysięcy odmian w najróżniejszych kolorach. Na rynku pojawiają się także odmiany czarne i brązowe oraz o postrzępionych płatkach kwiatów. Efektowne kwiaty są najlepszą dekoracją rabatek. Tulipany kwitną w różnym czasie, więc przez całą wiosnę można mieć kolorowe kwiaty w pełnym rozkwicie.
Okres kwitnienia: kwiecień-maj
Uprawa: Uprawa tulipanów nie jest trudna. Jak większość roślin cebulowych, tulipany mają naprawdę minimalne wymagania. Posadzone jesienią w przepuszczalnej i wilgotnej glebie, na słonecznym stanowisku, będą się szybko rozwijać. Jedyną trudnością w uprawie tych kwiatów jest to, że ich cebule trzeba wykopywać latem i przechowywać do następnego sadzenia.
Pięknie kwitnące szafirki
Szafirki mają bardzo ciekawą budowę kwiatostanów. Są to grona, gęsto złożone z drobnych, bardzo małych dzwoneczków, ciasno do siebie przytulonych. Większość odmian ma głęboki, niebieski kolor – stąd także nazwa rośliny, ale nowe odmiany są różowe, białe lub fioletowe. Ładnie wyglądają wymieszane na rabacie lub trawniku. Szafirki mają zaledwie kilkanaście centymetrów wysokości, ale wyglądają tak pięknie, że od razu rzucają się w oczy. Cebulki można uprawiać także w doniczkach i pojemnikach w domu lub na balkonie.
Okres kwitnienia: kwiecień-maj
Uprawa: Szafirki sadzi się na stanowiskach półcienistych lub o dużej ilości rozproszonego światła. Najlepiej służy im przepuszczalna gleba, jednakże tak naprawę te urocze roślinki mają po prostu minimalne wymagania. Będą rosły w zasadzie wszędzie, o ile tylko dobrze odchwaścisz ich otoczenie. Rośliny zasila się nawozem wieloskładnikowym dla bardziej intensywnego kwitnienia, a cebulki mogą zostać w glebie przez 4-5 lat. Nie ma potrzeby wykopywania ich na lato.
Kwiaty wiosenne w ogrodzie i doniczce: hiacynty
Hiacynty są uwielbiane za wyjątkowe kolory i wspaniały, słodki zapach. Najczęściej widuje się je w doniczkach. Już na początku roku można kupić podpędzone cebulki w małych pojemnikach, które szybko wydają duże kwiaty. Mają walcowaty kształt i składają się z dziesiątek drobnych, czteropłatkowych kwiatków. Na dodatek stosunkowo długo kwitną – jeden kwiatostan utrzymuje się nawet 3 tygodnie, cały czas pięknie wyglądają. Rośliny wspaniale sprawdzają się do ogrodu, są bardzo dekoracyjne. W glebie zazwyczaj są nieco niższe niż w doniczkach, ale i tak przyciągają spojrzenia i wzbudzają zachwyt.
Okres kwitnienia: kwiecień-maj
Uprawa: Hiacynty nie należą do wymagających roślin, jeśli jednak zapewnisz im odpowiednie warunki, będą bardziej gęste i dorodne. Dlatego należy zapewnić roślinom żyzną glebę, optymalnie wilgotną, ale przepuszczalną. Rośliny potrzebują regularnego nawożenia azotem, także w okresie kwitnienia.
Kolorowe bratki kwitnące na rabatach
Bratki kwitną najpóźniej z wymienionych tutaj roślin. Jednak to niekwestionowani władcy wiosennych rabat. Zasługują na uwagę zwłaszcza ze względu na bardzo charakterystyczne, dwubarwne kwiaty składające się z pięciu dużych płatków. Są bardzo intensywnie wybarwione, często kontrastowo, co tylko dodaje roślinie uroku. Bratki są niewysokie. Kępka ma około 20-25 cm wysokości, dlatego świetnie nadaje się na rabaty oraz do nasadzeń przy ścieżkach czy ścianach domów.
Okres kwitnienia: kwiecień-maj
Uprawa: Bratki mają stosunkowo małe wymagania. Długo kwitną, jeśli tylko mają zapewnione odpowiednio dużo słońca. Do tego potrzebują wyłącznie wilgotnej ziemi wymieszanej z kompostu. Należy uważać podczas podlewania, by nie zrosić liści, może to się skończyć chorobą grzybową.