Kwiaty wiosenne

Ilustracja kwiaty wiosenne

Kwiaty wiosenne to te gatunki, które kwitną wiosną. Część z nich jest wczesnowiosenna – rozkwitają jak tylko rozpocznie się wegetacja, czasami nawet wcześniej, niż pojawia się trawa i uśpione krzewy wracają do życia. Inne kwitną trochę później i znacznie dłużej zdobią rabaty swoimi wspaniałymi kwiatami. Kwiaty wiosenne są przepięknym sposobem na rozpoczęcie wiosny. Szybko rozganiają zimowe cienie, na dodatek po prostu pięknie wyglądają. Są bardzo lubiane i warto mieć w ogrodzie chociażby kilka gatunków i odmian. Można stworzyć także rabatę złożoną w całości z kwiatów wiosennych. Dzięki temu w ogrodzie będzie o wiele więcej światła i koloru.

Filtry0

Kwiaty wiosenne

Kwiaty wiosenne - pozostałe

Kwiaty wiosenne - wczesnowiosenne rośliny, które kwitną jako pierwsze w ogrodzie

Kwiaty wiosenne dają nam bardzo dużo radości. Pojawiają się w ogrodzie w momencie, kiedy wszystko dopiero budzi się do życia. Są pierwszą oznaką, że zima przestała już królować, zapowiedzią cieplejszych, jaśniejszych i dłuższych dni. Dlatego są tak lubiane. Które kwiaty wiosenne warto posadzić w ogrodzie, by się nimi długo cieszyć? Sprawdź!

Przebiśniegi kwitną jako pierwsze

Już sama nazwa wskazuje, kiedy te wyjątkowe rośliny pojawiają się w ogrodzie. Przebiśniegi nieśmiało wychylają się z leżącego na ziemi śniegu już pod koniec lutego. Tworzą niewielkie kępki odziomkowych, wzniesionych liści, wśród których pojawia się delikatny, biały, dzwoneczkowaty kwiat. Rośliny są niewielkie, ale uroczo wyglądają na trawniku. Są bardzo lubiane jako pierwsze zwiastuny wiosny. Można spotkać je dzikorosnące w lesie lub na łąkach, gdzie znajdują się pod ochroną.

Okres kwitnienia: luty-marzec

Uprawa: Przebiśniegi sadzi się jesienią. Są to rośliny cebulowe, jednak można także wysiewać je z nasion. Wtedy łatwiej zrobić efekt rozproszenia po trawniku. Początkowo rośliny potrzebują dużo światła, ale można sadzić je pod drzewami – kiedy kwitną, drzewa jeszcze nie mają liści, więc promienie będą do nich bez przeszkód docierać. Ta urocza roślinka ma dość duże wymagania, jeśli chodzi o rodzaj podłoża. Musi mieć sporo próchnicy i obojętny odczyn pH.

Najładniejsze kwiaty wiosenne: krokusy

Krokusy są uważane za najładniejsze lub jedne z najładniejszych kwiatów wiosennych. Także pojawiają się bardzo wcześnie i także są bardzo niewielkie. Dlatego świetnie wyglądają na trawnikach i brzegach rabat. Drobne kępki odziomkowych liści zostają udekorowane niewielkim kwiatem, składającym się ze stulonych ze sobą kolorowych listków tworzących kielich. Krokusy są białe, żółte lub fioletowe. Ostatnio pojawiło się sporo ciekawszych odmian, liliowych, jasnożółtych lub dwubarwnych.

Okres kwitnienia: marzec-kwiecień

Uprawa: Krokusy potrzebują próchniczej, wilgotnej i przepuszczalnej ziemi. Lubią odczyn obojętny i można wysadzać je po prostu na trawniku. Robi się to jesienią. Krokus jest rośliną cebulową, nie trzeba jednak wykopywać go co roku z podłoża. Roślina rozwija bulwy potomne, które dobrze zimują i w kolejnych latach wytwarzają kwiaty. Krokusy dobrze reagują na nawożenie roztworem azotowym. Zabieg wykonuje się po przekwitnieniu.

Wczesnowiosenne pierwiosnki ogrodowe

Pierwiosnki, zwane także prymulkami, pojawiają się i w ogrodzie, i w doniczkach. To bardzo ciekawe, nieduże rośliny o omszonych, miękkich liściach, które układają się kuliście. Na ich szczycie pojawiają się wspaniałe kwiaty. Składają się z kilku płatków okalających żółte oczko. Prymulki wyróżniają się ogromną ilością barwnych odmian. Białe, żółte, czerwone, różowe, fioletowe, pomarańczowe i łososiowe kwiaty zachwycają wszystkich niezmiennie. Warto jednak sprawdzić, jakie cechy ma konkretna odmiana. Teoretycznie są to wiosenne kwiaty, jednak można spotkać odmiany kwitnące latem.

Okres kwitnienia: marzec-lipiec

Uprawa: Różne odmiany i różne gatunki pierwiosnków mogą mieć różne wymagania. Najczęściej jednak wszystkie preferują glebę gliniastą i ciężką, lubią wysoki poziom wilgoci i dużą zasobność w składniki mineralne i próchnicę. Pierwiosnki preferują miejsca częściowo zacienione lub intensywnie słoneczne.

Popularne żonkile i narcyzy

W zasadzie obie rośliny powinno się obejmować jedną wspólną nazwą: narcyzy. Żonkile to kwitnące na żółto podgatunki białych, efektownych i eleganckich narcyzów. Rośliny mają ciekawą budowę kwiatu – wewnątrz znajduje się trąbkowy kwiat, a na zewnątrz rozchodzące się promieniście płatki (tak zwany przykoronek). Narcyzy sadzi się na rabatach, ponieważ dobrze komponują się z innymi wiosennymi gatunkami. Rośliny dobrze sprawdzają się na kwiat cięty, cebule można sadzić także do doniczek. Są typową dekoracją na Wielkanoc.

Okres kwitnienia: marzec-kwiecień

Uprawa: Ogrodowe żonkile i narcyzy nie nastręczają trudności w uprawie. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza w miejscach dobrze nasłonecznionych, jednak pod drzewami i krzewami także będą się dobrze rozwijać. Aby jednak przetrwały, muszą mieć żyzną i przepuszczalną glebie. Nie lubią nadmiaru wilgoci – reagują na niego gniciem cebulek.

Piękne kwiaty wiosenne: tulipany

Nie ulega wątpliwości, że tulipany to najbardziej popularne rośliny wiosenne. Nie tylko w ogrodzie, lecz także, a może nawet przede wszystkim, w bukietach. Są wprost idealne na kwiat cięty – sztywna, gruba łodyga i delikatny, ale pełen uroku kwiat. Jest to kielich składający się z kilku owalnych płatków. Tulipany mają kilka tysięcy odmian w najróżniejszych kolorach. Na rynku pojawiają się także odmiany czarne i brązowe oraz o postrzępionych płatkach kwiatów. Efektowne kwiaty są najlepszą dekoracją rabatek. Tulipany kwitną w różnym czasie, więc przez całą wiosnę można mieć kolorowe kwiaty w pełnym rozkwicie.

Okres kwitnienia: kwiecień-maj

Uprawa: Uprawa tulipanów nie jest trudna. Jak większość roślin cebulowych, tulipany mają naprawdę minimalne wymagania. Posadzone jesienią w przepuszczalnej i wilgotnej glebie, na słonecznym stanowisku, będą się szybko rozwijać. Jedyną trudnością w uprawie tych kwiatów jest to, że ich cebule trzeba wykopywać latem i przechowywać do następnego sadzenia.

Pięknie kwitnące szafirki

Szafirki mają bardzo ciekawą budowę kwiatostanów. Są to grona, gęsto złożone z drobnych, bardzo małych dzwoneczków, ciasno do siebie przytulonych. Większość odmian ma głęboki, niebieski kolor – stąd także nazwa rośliny, ale nowe odmiany są różowe, białe lub fioletowe. Ładnie wyglądają wymieszane na rabacie lub trawniku. Szafirki mają zaledwie kilkanaście centymetrów wysokości, ale wyglądają tak pięknie, że od razu rzucają się w oczy. Cebulki można uprawiać także w doniczkach i pojemnikach w domu lub na balkonie.

Okres kwitnienia: kwiecień-maj

Uprawa: Szafirki sadzi się na stanowiskach półcienistych lub o dużej ilości rozproszonego światła. Najlepiej służy im przepuszczalna gleba, jednakże tak naprawę te urocze roślinki mają po prostu minimalne wymagania. Będą rosły w zasadzie wszędzie, o ile tylko dobrze odchwaścisz ich otoczenie. Rośliny zasila się nawozem wieloskładnikowym dla bardziej intensywnego kwitnienia, a cebulki mogą zostać w glebie przez 4-5 lat. Nie ma potrzeby wykopywania ich na lato.

Kwiaty wiosenne w ogrodzie i doniczce: hiacynty

Hiacynty są uwielbiane za wyjątkowe kolory i wspaniały, słodki zapach. Najczęściej widuje się je w doniczkach. Już na początku roku można kupić podpędzone cebulki w małych pojemnikach, które szybko wydają duże kwiaty. Mają walcowaty kształt i składają się z dziesiątek drobnych, czteropłatkowych kwiatków. Na dodatek stosunkowo długo kwitną – jeden kwiatostan utrzymuje się nawet 3 tygodnie, cały czas pięknie wyglądają. Rośliny wspaniale sprawdzają się do ogrodu, są bardzo dekoracyjne. W glebie zazwyczaj są nieco niższe niż w doniczkach, ale i tak przyciągają spojrzenia i wzbudzają zachwyt.

Okres kwitnienia: kwiecień-maj

Uprawa: Hiacynty nie należą do wymagających roślin, jeśli jednak zapewnisz im odpowiednie warunki, będą bardziej gęste i dorodne. Dlatego należy zapewnić roślinom żyzną glebę, optymalnie wilgotną, ale przepuszczalną. Rośliny potrzebują regularnego nawożenia azotem, także w okresie kwitnienia.

Kolorowe bratki kwitnące na rabatach

Bratki kwitną najpóźniej z wymienionych tutaj roślin. Jednak to niekwestionowani władcy wiosennych rabat. Zasługują na uwagę zwłaszcza ze względu na bardzo charakterystyczne, dwubarwne kwiaty składające się z pięciu dużych płatków. Są bardzo intensywnie wybarwione, często kontrastowo, co tylko dodaje roślinie uroku. Bratki są niewysokie. Kępka ma około 20-25 cm wysokości, dlatego świetnie nadaje się na rabaty oraz do nasadzeń przy ścieżkach czy ścianach domów.

Okres kwitnienia: kwiecień-maj

Uprawa: Bratki mają stosunkowo małe wymagania. Długo kwitną, jeśli tylko mają zapewnione odpowiednio dużo słońca. Do tego potrzebują wyłącznie wilgotnej ziemi wymieszanej z kompostu. Należy uważać podczas podlewania, by nie zrosić liści, może to się skończyć chorobą grzybową.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto