Kwiaty z dużymi liśćmi

kwiaty z dużymi liśćmi

Kwiaty z dużymi liśćmi to rośliny doniczkowe do uprawy w domu interesujące ze względu na swój pokrój. Rzadko kiedy kwitną w warunkach domowych, ale są dekoracyjne z powodu swoich liści. Kwiaty z dużymi liśćmi są bardzo popularne. Idealnie nadają się do salonu czy gabinetu, zazwyczaj są uprawiane w dużych donicach stojących na ziemi. Nie mają szczególnych wymagań, jednak ich duże liście mogą przyciągać kurz, który trzeba regularnie ścierać miękką ściereczką. W tej grupie roślin znajduje się kilka gatunków, które mają zdolność oczyszczania powietrza ze szkodliwych związków.

Filtry0

Kwiaty z dużymi liśćmi

Kwiaty z dużymi liśćmi - pozostałe

Kwiaty z dużymi liśćmi - najpopularniejsze rośliny doniczkowe o dużych zielonych liściach

Kwiaty z dużymi liśćmi są chyba najbardziej popularne wśród roślin doniczkowych. W domu mało co kwitnie, więc wybiera się gatunki, które są ozdobne z liści. A te o dużych blaszkach w ciekawym kształcie lub o nietypowych kolorach czy wyraźnym unerwieniu są zdecydowanie najbardziej atrakcyjne. Dowiedz się, które kwiaty z dużymi liśćmi najlepiej wybrać do swojego mieszkania.

Kwiaty z dużymi liśćmi – przegląd informacji

Kwiaty z dużymi liśćmi uprawiane w domu to najczęściej rośliny egzotyczne. Są ozdobne właśnie z liści, w domach rzadko kwitną, a ich kwiaty najczęściej są po prostu mało atrakcyjne. Kwiaty z dużymi liśćmi przeżywają ostatnio ogromny renesans. Coraz częściej w salonach czy gabinetach tworzy się zielone zakątki, gdzie wiele doniczek stoi na podłodze i ozdobnych kwietnikach. W takiej aranżacji kwiaty z dużymi liśćmi będą idealne, zwłaszcza że z reguły są to naprawdę duże rośliny, które stawia się w doniczkach na podłodze.

Kwiaty z dużymi liśćmi mogą mieć różne odmiany. Wielkość i kształt ich liści może się różnić od typowego gatunku. Najlepszym przykładem jest monstera – ma ogromne liście, które u odmiany Monkey są znacznie drobniejsze. Z drugiej strony niektóre kwiaty doniczkowe znane z ozdobnych, drobnych listków, mogą mieć odmiany lub podgatunki o naprawdę dużych liściach. Dlatego warto dokładnie sprawdzać opis konkretnej odmiany przed zakupem.

Duże liście monstery

Monstera to pierwsza roślina, która przychodzi na myśl na słowa: kwiaty z dużymi liśćmi. Te są naprawdę duże i bardzo atrakcyjne. Mają ciekawy kształt – generalnie sercowaty, ale u niektórych odmian są ozdobnie wcinane bardzo głęboko, a u innych mają spore dziurki w środku blaszki. Monstera jest zatem naprawdę przepiękna i naprawdę oryginalna. Duże liście monstery rozsławiły roślinę i stały się często wykorzystywanym motywem w zdobnictwie. Można spotkać je na plakatach, obrazach, poduszkach czy narzutach. Mają soczystozielony kolor, który wydaje się bardzo głęboki dzięki lśniącej powierzchni.

Roślinę hoduje się w doniczce w warunkach domowych. Dobrze radzi sobie w rozproszonym świetle, nadmiar słońca i kompletny cień jej nie służą. Poza tym te ozdobne kwiaty nie mają większych wymagań pielęgnacyjnych. Wystarczy zapewnić im odpowiednio dużo wody, a w okresie od marca do września trochę dodatkowego nawożenia, by pięknie się rozwijały.

Doniczkowe kwiaty z dużymi liśćmi – palmy

Nie ulega wątpliwości, że palmy mają ogromne liście. Mają one formę pióropusza złożonego z cienkich i często długich wąskich, języczkowych listków. Ozdobne palmy doniczkowe to duża grupa różnych gatunków. Palmy mają tą zaletę, że są to rośliny trwałe, które mogą rosnąć w domu przez kilkadziesiąt lat. Są bardzo popularne i można kupić je nawet w marketach. Jakie palmy zdobiące dużymi liśćmi najlepiej wybrać?

Wspaniale prezentuje się między innymi daktylowiec kanaryjski. To gatunek odznaczający się bardzo szybkim wzrostem, zwłaszcza w miejscach jasnych i mocno nasłonecznionych. Roślina potrafi wyrosnąć do niebotycznych rozmiarów, ale to dopiero po wielu latach. Wcześniej można w domu rozkoszować się jej urodą wynikającą z dużych zielonych liści układających się w pióropusz. Daktylowiec ma wymagania typowe dla palm: ciepło, obfite podlewanie latem i spokojny okres spoczynku.

Najpopularniejsze palmy, na które warto także zwrócić uwagę to chamedora wytworna i areka. Chamedora w naturalnych warunkach jest to duże drzewko, które osiąga około 4 m wysokości. W domu jest znacznie niższa, ale i tak potrafi przekroczyć 2 m. Ma gęste, duże liście, rozłożyście rozkładające się na boki w duży pióropusz. Chamedora nie jest wymagającą palmą, a jest bardzo atrakcyjna. Najładniejsze są jej owoce, żółte jagódki w formie koralików.

Areka bywa malutka. Można kupić sadzonkę, która ma tylko kilkadziesiąt centymetrów. Wydaje się drobna, ale i tak warto wziąć pod uwagę, że jak na tak małą roślinę, ma ona duże liście. Po kilku latach osiąga znaczne rozmiary, a jej liście stają się coraz potężniejsze. Przewieszają się, dodając roślinie niezwykłego uroku. Uprawa areki nie pochłania za dużo czasu i energii, a sama roślina nie potrzebuje za wiele miejsca w doniczce. Można uprawiać ją w ciasnych pojemnikach.

Jakie najładniejsze kwiaty z dużymi liśćmi wybrać?

Kolejną rośliną o dużych, zielonych liściach jest filodendron. Można by pomyśleć, że lata świetności gatunek ma już za sobą, ale nic bardziej mylnego. Często pojawia się w domach i ciągle ma swoich miłośników. Popularne filodendrony doniczkowe to najczęściej filodendron czerwieniejący. Jest to gatunek niepnący, który tworzy krótki pień, z którego wyrastają duże liście na wzniesionych łodygach. Liście filodendronów są duże, całobrzegie i owalne. Mają błyszczącą powierzchnię i ciemnozielony kolor. Roślina nie ma większych wymagań pielęgnacyjnych, więc sprawdzi się nawet w przypadku zapominalskich lub początkujących miłośników zielonych piękności. Warto wiedzieć, że filodendron jest blisko spokrewniony z monsterą.

Na liście kwiatów z dużymi liśćmi muszą pojawić się także fikusy. Oczywiście nie chodzi tutaj o te najpopularniejsze, fikusy Benjamina, które wytwarzają bardzo liczne, ale drobne eliptyczne listki w jasnozielonym lub biało-zielonym kolorze. Tutaj chodzi o fikusa sprężystego – gatunek, który ma wspaniałe, owalne i skórzaste liście. Mają wyraźny przebieg głównego nerwu, co dodaje im bardzo dużo uroku. Roślina ma formę niewielkiego drzewka. Jej popularność leży zarówno w zielonych liściach, jak i dużej tolerancji na zaniedbania ze strony właścicieli. Fikus sprężysty ma kilka ciekawych odmian, które na blaszkach mają jaśniejsze plamy. Warto się nimi zainteresować, ponieważ wyglądają bardzo dekoracyjnie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto