Kwitnące drzewa
-
Pachira wodnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
W swojej tropikalnej środkowoamerykańskiej ojczyźnie wyrasta pachira wodna na okazałe drzewo. W uprawie doniczkowej osiąga wysokość do dwóch metrów. Urzeka urodą liści i malowniczym pokrojem, a na dodatek przynosi szczęście — tak przynajmniej twierdzą znawcy feng shui.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Drzewo tlenowedrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Drzewo tlenowe jest pod względem botanicznym sztucznie wyhodowaną odmianą (kultywarem) hybrydy dwóch gatunków: Paulownia fortunei i Paulownia elongata. Obok oryginalnej urody - ogromnych liści i dzwonkowatych kwiatów - drzewo tlenowe należy do najszybciej rosnących drzew na świecie. Dodatkową zaletą jest zdolność wiązania dużych ilości dwutlenku węgla z atmosfery.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Morwa białadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Morwa biała kojarzy się przede wszystkim z hodowlą jedwabników, których larwy żywią się liśćmi tego drzewa. Uprawiana od wieków w Chinach, również u nas stała się popularna jako roślina ozdobna, a także dostarczająca jadalnych owoców. Do ogrodu wprowadza trochę egzotycznego nastroju.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Śliwa wiśniowadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pochodząca z Azji Mniejszej i Bałkanów śliwa wiśniowa jest niskim drzewem sadzonym w ogrodach często w formie szpalerów i żywopłotów. Razem z rozwojem liści albo krótko przedtem, całe drzewo pokrywa się gęstą chmurą białych kwiatów. Używana potocznie nazwa ałycza pochodzi od azerskiego słowa aluča i znaczy "mała śliwka".
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Sumak octowiecdrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Sumak octowiec jest niskim drzewem o egzotycznym wyglądzie. Szczególnie efektownie wygląda jesienią, intensywnie przebarwiając okazałe liście. Do tego dochodzi malowniczy pokrój i niepowtarzalne, piękne owocostany w mocnej czerwieni.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
Kwitnące drzewa - pozostałe
-
Klon czerwonydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon czerwony jest północnoamerykańskim drzewem, które potrafi być podwójnie przekonujące: jaskrawym przebarwieniem liści jesienią i pięknymi, czerwonymi kwiatostanami na wiosnę. W ogrodach spotyka się liczne odmiany hodowlane różniące się pokrojem i jesienną barwą liści.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wierzba płacząca 'Chrysocoma'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wierzba płacząca jest nazwą zwyczajową hybryd różnych gatunków wierzb. Najbardziej popularne są mieszańce Salix babylonica (wierzba babilońska) i Salix alba (wierzba biała), a spośród nich najczęściej sadzona odmiana hodowlana 'Chrysocoma'. Dla mieszańców wierzby babilońskiej z wierzbą białą został nawet przyjęty epitet botaniczny sepulcralis od łacińskiego sepulcrum = „grób”, co tłumaczy inne nazwy, jak „wierzba nagrobna”, albo „wierzba żałobna”.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wierzba mandżurska 'Tortuosa'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Wierzba mandżurska jest naturalną odmianą wierzby babilońskiej. W Polsce najczęściej spotyka się jej mrozoodporny kultywar 'Tortuosa', nazywany wierzbą kręconą ze względu na podobne do korkociągu pędy. Bez sztucznego formowania tworzy w ogrodzie żywe dzieła sztuki, potrzebuje tylko do tego dużo wolnej przestrzeni. Nazwa "tortuosa" oznacza po hiszpańsku "kręty, zawiły".
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Wiśnia piłkowanadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Od botanicznego gatunku wiśni piłkowanej pochodzi mnóstwo odmian naturalnych i jeszcze więcej hodowlanych. To pięknie kwitnące wiosną drzewo cieszy się od wieków szczególnym zainteresowaniem Japonii. Kwiat wiśni stanowi tam symbol czystego piękna. Niektóre odmiany wiśni piłkowanej są sadzone również w naszych ogrodach.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Klon japońskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon japoński jest niskim drzewem pochodzącym z północnej Japonii. W ogrodzie zachowuje atrakcyjny wygląd przez cały sezon. Purpurowe kwiaty rozwijają się razem z liśćmi, które jesienią przebarwiają się pięknie na czerwono.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Morwa czarnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Morwa czarna uwodzi właścicieli ogrodu atrakcyjnym wyglądem oraz podobnymi do jeżyn owocami. Drzewo pochodzi prawdopodobnie z Persji i cenione było już w starożytności. Do Europy sprowadzono morwę czarną na początku XVI wieku. Jest zdecydowanie mniej mrozoodporna niż jej krewniaczka morwa biała.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
-
Wierzba białadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Kto ma w ogrodzie trochę wolnego miejsca i dużo światła, może wprowadzić do niego prawdziwą perłę w postaci dekoracyjnej wierzby białej. Ozdobne cienkie gałązki oraz lancetowate liści są gęsto pokryte jedwabistymi, białymi włoskami i wyglądają, jakby były całkiem białe. Jako gatunek rodzimy, jest doskonale przystosowana do naszych warunków.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Morela pospolitadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Morela pospolita była uprawiana na terenie Armenii już w epoce miedzi i ten rejon przyjmuje się często za jej ojczyznę - stąd łacińska nazwa gatunkowa. W naszych ogrodach lubiące ciepło drzewa moreli nie są często spotykane. Ich kwiaty są wrażliwe na spóźnione przymrozki, a pędy i pnie młodych drzewek na przemarzanie.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Klon zwyczajnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon zwyczajny jest najczęściej spotykanym z gatunków rodzimych. Zakwita bardzo wcześnie, w sezonie posiada bujne ulistnienie, a jesienią zmienia kolor liści na złoty, pomarańczowy lub czerwony. Odznacza się rozłożystą i regularną koroną.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Robinia akacjowadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Robinia akacjowa jest drzewem sprowadzonym z Ameryki Północnej już cztery wieki temu. Nazwa rodzajowa upamiętnia ogrodnika królów francuskich Jeana Robin'a, a epitet gatunkowy wskazuje na mylące podobieństwo do odrębnego rodzaju akacji. Dobrze rośnie w warunkach miejskich.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Głóg dwuszyjkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Głóg dwuszyjkowy jest gatunkiem drzewa rodzimego pochodzenia. Łączy go pokrewieństwo nie tylko z jabłonią, gruszą, czy śliwą, ale też z poziomką, wiązówką i różą. Zebrane w baldachogrona kwiaty mają pięć płatków, wiele pręcików i jeden słupek z dwiema szyjkami — co tłumaczy nazwę gatunkową.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Mandarynkadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Mandarynka jest rośliną cytrusową uprawianą w Chinach już od kilku tysięcy lat. W naszych warunkach może rosnąć tylko w mieszkaniu, gdzie jednak ładnie kwitnie i owocuje. W odróżnieniu od innych drzew cytrusowych mandarynka nie ma na pędach kolców.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Paulownia omszonadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Paulownia omszona, nazywana też cesarską albo puszystą, jest pochodzącym z Chin egzotycznym drzewem o pięknych kwiatach. Nieco osobliwa nazwa rodzajowa została nadana przez bawarskiego botanika Philippa Franza von Siebold na cześć holenderskiej księżnej, a później królowej Anny Pawłownej, która była córką rosyjskiego cara Pawła I. Paulownia omszona była ulubionym drzewem cesarza Franciszka Józefa.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Nektarynkadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Nektarynka jest naturalną odmianą brzoskwini zwyczajnej o gładkiej jak śliwka skórce. Za brak charakterystycznego meszku na owocach odpowiada genetyczna mutacja. Nektarynki znane od wieków w Chinach i Persji od niedawna zyskały popularność również u nas i doczekały się wielu kultywarów.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Magnolia pośredniadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Magnolia pośrednia zachwyca wiosną niezwykłą urodą swoich "tulipanowych" kwiatów, a przez cały sezon malowniczym pokrojem. Jest dziełem francuskiego oficera Etienne Soulange-Bodin'a, który zajął się ogrodnictwem i w 1820 roku wyhodował krzyżówkę magnolii nagiej z magnolią purpurową.
drzewo Trudność uprawy: trudna
-
Surmia bignoniowadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Surmia bignoniowa jest szybko rosnącym, rozłożystym drzewem, wprowadzającym do ogrodu nieco egzotyki. Ozdobę drzewa stanowią duże liście, oryginalne kwiaty oraz długie, przypominające strąki owoce. Botaniczna nazwa Catalpa ma indiańskie pochodzenie, z ojczystych stron drzewa.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Głóg jednoszyjkowydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Głóg jednoszyjkowy jest rodzimym gatunkiem, jego pięciopłatkowe kwiaty mają słupek z pojedynczą szyjką, a owoce zawsze pojedyncze nasiona. Owoce głogu są jadalne, kwiaty i owoce mają znane od dawna działanie lecznicze. Głóg jednoszyjkowy może z powodzeniem pełnić rolę dekoracyjną albo funkcję trudnego do przebycia żywopłotu.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Jarząb pospolitydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Jarząb pospolity jest niewielkim drzewem rodzimego pochodzenia jakby stworzonym do ogrodu. Najpierw ozdobę stanowią pachnące, białe baldachogrona kwiatów, a potem czerwone korale owoców. Liście przebarwiają się jesienią na złotożółty albo żółtoczerwony kolor. Owoce nadają się do spożycia po przemrożeniu albo blanszowaniu.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Jabłoń purpurowa 'Royalty'drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Malus 'Royalty' jest kanadyjską selekcją jabłoni purpurowej, równie szlachetną jak jej nazwa. Jest powoli rosnącym drzewem o połyskliwych, czerwonych liściach i rozwijających się w maju bordowych kwiatach. Niezwykle dekoracyjny efekt rajskiej jabłoni wzmacniają jeszcze małe, czerwone owoce, długo utrzymujące się na gałęziach.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Lipa szerokolistnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pachnące intensywnie i przyjemnie kwiaty lipy szerokolistnej sygnalizują pełnię lata. Lecznicze działanie kwiatostanów lipy jest znane od bardzo dawna. Lipa szerokolistna należy do naszych najpiękniejszych drzew liściastych, jest długowieczna i miododajna.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Judaszowiec kanadyjskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Judaszowiec kanadyjski jest niewielkim drzewem, jednym z dziesięciu gatunków tego rodzaju. Różowe kwiaty motylkowe pojawiają się w pęczkach nie tylko na pędach, ale również na samym pniu. Nazwa rodzajowa związana jest tradycyjnie z imieniem Judasza, chociaż bardziej prawdopodobna jest wersja z nazwą prowincji Juda (Judea), gdzie występuje judaszowiec południowy.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Klon polnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Klon polny jest mało wymagającym drzewem krajowym, odpornym na suszę, choroby i szkodniki. Mocna zieleń liści nawet w okresie suszy, ładna forma korony oraz stosunkowo niewielki i powolny wzrost czynią z tego klonu efektowne drzewo ogrodowe. Owoce klonu polnego, skrzydlaki, są ustawione po dwa w linii prostej.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Eukaliptus Gunnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Eukaliptus Gunna, noszący epitet gatunkowy na cześć australijskiego botanika Ronalda Campbella Gunn'a, jest jednym z najbardziej wytrzymałych eukaliptusów. Może być uprawiany jako drzewo ozdobne również w naszej części świata. W rejonach chłodniejszych sadzi się go do pojemników, aby móc przenieść na zimę w ciepłe miejsce.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Lipa drobnolistnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Lipa drobnolistna jest długowiecznym drzewem o cennym drewnie i znanych od wieków właściwościach leczniczych swoich kwiatów. Zakwita dwa tygodnie później niż lipa szerokolistna. Żółtozielone, aromatyczne kwiaty przyciągają roje pszczół. Z powodzeniem może pełnić rolę drzewa dekoracyjnego w ogrodzie.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
-
Jarząb szwedzkidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Jarząb szwedzki jest średniej wielkości drzewem odpornym na suszę i zanieczyszczenie powietrza. Regularna, ciemnozielona korona oraz dekoracyjne owoce sprawiają, że jest często uprawiany w ogrodach. Dodatkową zaletą jarzębu jest zapewnianie pokarmu owadom i ptakom.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Grusza polnadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Grusza polna, nazywana dziką gruszą, jest rodzimym gatunkiem, który kiedyś często był widoczny na polnych miedzach. Jest jedną z prababek gruszy uprawnej. Chociaż grusza polna zniknęła z krajobrazu polskich pół, to nadal może stanowić naturalną ozdobę ogrodów.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Jabłoń 'Szara Reneta'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Jabłoń 'Szara Reneta' jest starą odmianą jabłoni domowej, wyhodowaną w XVII wieku we Francji. Odznacza się silnym wzrostem, okrągłą koroną i niepowtarzalnym, oryginalnym smakiem owoców. Jabłka nie są szczególnie efektowne z wyglądu, ale doskonałe do bezpośredniego spożycia i do przetworów.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Hurma wschodniadrzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Kaki, bardzo smaczne i zdrowe owoce hurmy wschodniej, znane są powszechnie z supermarketów. Chociaż egzotyczne drzewo wytrzymuje spadki temperatury tylko do około -15 stopni, to jego uprawa możliwa jest w pewnych warunkach również u nas. Na egzemplarzach szczepionych owoce mogą pojawić się już po 3-4 latach, na wyhodowanych z nasion — po 8-10 latach.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Glediczja trójcierniowa ‘Sunburst’drzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pochodząca z Ameryki Północnej glediczja trójciernista jest drzewem o filigranowych liściach, pachnących kwiatach i oryginalnych owocach w formie strąków. 'Sunburst' jest odmianą o złocistożółtych liściach w okresie wzrostu. Nieco dziwna nazwa rodzajowa drzewa pochodzi od nazwiska niemieckiego botanika Johanna Gottlieba Gleditsch'a.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Grujecznik japońskidrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Grujecznik japoński jest bardzo dekoracyjnym drzewem o ciekawym pokroju i efektownym przebarwieniu liści. Oryginalną cechą grujecznika japońskiego jest roztaczany przez jego liście zapach cynamonu i karmelu, albo przyprawy do pierników. Botaniczna nazwa rodzajowa wskazuje na podobieństwo liści grujecznika do judaszowca - Cercis.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Czereśnia 'Kordia'drzewa drzewa liściaste drzewa owocowe
Czereśnia 'Kordia' jest odmianą pochodzenia czeskiego i należy do najchętniej uprawianych ze względu na smaczne i duże owoce. Pestkowce są karminowoczerwone, sercowate w formie, aromatyczne i mało podatne na pękanie. Czereśnie 'Kordia' są idealne zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na przetwory.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Kasztanowiec czerwonydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Kasztanowiec czerwony jest hybrydą pochodzącego z Bałkanów kasztanowca białego i amerykańskiego kasztanowca krwistego. Powstał przez przypadek w Niemczech w XIX w. Kwiaty tego mieszańca mają kolor czerwony, a owoce są prawie zupełnie pozbawione kolców. W maju stanowi efektowną ozdobę dużego ogrodu.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Wiśnia wonnadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Odporna na mróz i mało wymagająca wiśnia wonna jest sadzona w ogrodach jako drzewo ozdobne. Wiosną oczarowuje bogactwem kwiatów i ich mocnym, przyjemnym zapachem. Cierpkie owoce wiśni wonnej nie nadają się wprawdzie do spożycia, ale w zachodniej Azji jej mielone nasiona są od wieków używane jako przyprawa o nazwie "mahaleb", co znalazło odbicie w botanicznej nazwie gatunkowej.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
Kwitnące drzewa – ozdobne drzewka kwitnące na wiosnę do ogrodu
Kwitnące drzewa mogą stać się niesamowitą ozdobą do ogrodu, niezależnie od jego aranżacji. Niektóre odmiany drzew kwitną przez określony czas, podkreślając otoczenie np. tylko na wiosnę. Inne ozdobne okazy mogą utrzymywać się w podobnej formie nawet przez cały rok. Jakie kwitnące drzewka mają najpiękniejsze kwiaty? Które odmiany nadają się do ogrodu na wiosnę? Jakie uznawane są za naprawdę piękne w Polsce? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Kwitnące drzewa do ogrodu – piękne, ozdobne drzewka z dużymi kwiatami
Pielęgnacja drzew na wiosnę – wszystko, o czym warto pamiętać!
Chcesz, żeby kwitnące drzewa doskonale prezentowały się na wiosnę? Nie możesz polegać jedynie na naturze. Kwitnące drzewa potrzebują pomocy, aby wiosną mogły zachwycać. Wygląd większości drzew, niezależnie od wielkości, najczęściej poprawiają podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Wśród nich wyróżnia się m.in. okrzesywanie i przycinanie drzew. Obie techniki mają na celu pozbycie się chorych, obumierających albo martwych części roślin, które mogą negatywnie wpływać na ich rozwój. Dzięki usunięciu zbędnych elementów drzewa będą mogły lepiej, obficiej i szybciej rosnąć. Jeśli chcesz „okiełznać” drzewa w ogrodzie, zdecydowanie powinieneś rozważyć zabieg przycinania albo okrzesywania. Prawdą jest, że odpowiednio dopasowana pielęgnacja uczynić może ogród przyjemniejszym, a także piękniejszym miejscem. Jeśli masz drzewo, którego gałęzie zwisają nad domem, powinieneś porządnie je przystrzyc. W ten sposób nie będą zagrożeniem dla domowników, co niestety coraz częściej obserwuje się na terenie domów jednorodzinnych.
Aby ogród na wiosnę wyglądał naprawdę ciekawie, powinieneś zadbać o wszystkie podstawowe elementy jego pielęgnacji. Skup się na drzewach. Gdy usuniesz z nich niezdrowe elementy, zapewnisz drzewom miejsce do lepszego, a także znacznie bardziej swobodnego pobierania składników odżywczych. Dzięki prostemu zabiegowi pielęgnacyjnemu drzewa staną się zdrowe i silne. Atrakcyjny wygląd posesji zapewni również systematyczne przycinanie drzew. Właśnie to sprawi, że nieruchomość stanie się lepiej wyeksponowana. Podcinanie zbyt dużych lub za mocno rozgałęzionych drzew jest istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale też dla zapewnienia domownikom bezpieczeństwa.
Aby drzewa pięknie wyglądały wiosną, koniecznie uporządkuj rośliny. Powinieneś dokładnie się upewnić, że na drzewach nie ma oznak chorób lub widocznych uszkodzeń. Gdy w ogrodzie zrobi się trochę cieplej, posadź wszystkie nowe drzewa. Wokół sadzonek wykonaj ściółkę. Dzięki temu nie tylko lepiej poradzisz sobie z chwastami, ale też utrzymasz idealny poziom wilgotności gleby. Wokół drzew rozłożyć możesz kilka centymetrów warstwy mulczu, usuwając chwasty i zapobiegając przypadkowym uszkodzeniom. Nie zapominaj też, że drzewa mają różne zapotrzebowanie, jeśli chodzi o poziom pH podłoża. Warto zatem sprawdzić ziemię w celu określenia, jakiego jest odczynu. Profesjonalne badanie gleby możesz zlecić np. arboryście. Zatroszcz się również o ochronę drzew przed szkodnikami i chorobami. Pomoże w tym np. nawóz o spowolnionym uwalnianiu składników pokarmowych.
Kwitnące śliwy i wiśnie w ogrodzie – najciekawsze drzewa na wiosnę?
Kwitnące drzewa często okazują się jednymi z najciekawszych elementów ozdobnych wiosennego ogrodu. W niewielkim ogrodzie wystarczy posadzić bowiem jedno lub dwa drzewa, aby podkreślić wyjątkowość miejsca. Masz duży ogród? Wówczas jedno drzewo raczej nie będzie wystarczające. W takim przypadku skup się raczej na grupowym nasadzeniu – przestrzeń powinna zaprezentować się znacznie korzystniej. Jednymi z najczęściej polecanych drzew kwitnących do ogrodu są śliwy oraz wiśnie. Może nie są to z natury małe drzewa, ale naprawdę wyjątkowe. Jeśli zdecydujesz się na odmianę szczepioną na pniu, powinna dać się łatwo uformować. Wówczas śliwa lub wiśnia nadadzą się do mniejszego ogrodu. To jedne z pierwszych drzew kwitnących. Mają piękne kwiaty, które niektórym ogrodnikom przypominają japońskie malowidła. Kwitnące śliwy i wiśnie nawiązują też do klasycznego, typowego ogrodu w Japonii. Pasują więc szczególnie do ogrodów w orientalnym stylu. Śliwy i wiśnie doskonale komponują się z innymi roślinami w ogrodzie, np. z azaliami i różanecznikami. Doskonale pasują również do zimozielonych krzewów.
Wiśnie i śliwy świetnie prezentują się w polskim ogrodzie. Można posadzić je w towarzystwie wielu roślin, np. tulipanek, szafirków czy sasanek. Pod kwitnącymi drzewami doskonale wyglądają również funkie, żurawki i bergenie. Śliwy i wiśnie sprawdzą się w każdym ogrodzie – niezależnie od tego, gdzie je posadzisz. Na uwagę z pewnością zasługuje wiśnia japońska, która nada wyrazu nawet najprostszemu ogrodowi. Trzeba jednak uważać z hodowlą wiśni i śliw w naszym kraju, ponieważ niebezpieczne bywają dla nich mroźne i wietrzne zimy. Uprawiając drzewa w donicy, osłoń je od wiatru. Postaraj się też hodować drzewa na słońcu. Właśnie na słonecznym stanowisku urosnąć mogą do ok. 10 m wysokości. Wiśnie zakwitają wiosną, ciesząc różowymi kolorami. Drzewa z dużymi kwiatami czasami zachwycają aż do jesieni – oczywiście w zależności od odmiany. Jedną z najciekawszych odmian śliw wiśniowych jest Nigra. To piękne i eleganckie drzewo, które obradza w duże kwiaty i liście. Warto zwrócić też uwagę na śliwy wiśniowe piłkowane, które są białe, fioletowe lub różowe. Niezwykle ciekawą odmianą są także wiśnie Umbraculifera. To drzewo, które nie wymaga przycinania. Pamiętaj o tym, że wiśnie preferują rośnięcie w pełnym słońcu. Półcień nie powinien jednak im zaszkodzić. Postaraj się wysadzić kwitnące drzewa do wilgotnej i dobrze zdrenowanej ziemi. Wiśnie i śliwy nie przepadają za podmokłą glebą.
Duże i małe kwitnące drzewa ogrodowe – na które odmiany zwrócić uwagę?
Które kwitnące drzewa posadzić do ogrodu? Sprawdzamy!
Jednymi z najpopularniejszych drzew kwitnących są derenie. Mogą być zarówno małe, jak i bardzo duże. Kwiaty są żółte i pojawiają się na drzewach jeszcze przed tym, jak pokażą się liście. W dodatku słodko pachną i są miododajne. Wśród dereni z pewnością wyróżnia się odmiana Cornus officinalis. To dereń japoński, czyli lecznicze drzewo. Kolorowe derenie są mniejsze niż typowa, klasyczna odmiana. Na uwagę z pewnością zasługuje dereń, zwany Cornus mas. Rośnie bujnie, osiągając potężne rozmiary. Co ciekawe, wzrost rośliny w ogóle nie jest uzależniony od przycinania. Derenie należą do najbardziej odpornych drzew świata. W dodatku są łatwe w uprawie, dlatego często polecane niedoświadczonym w ogrodnictwie osobom. Warto podkreślić, że kwitnące drzewa ciekawie komponują się z cyprysikami, ostrokrzewami i cisami. Jakie jeszcze drzewa warto posadzić na wiosnę do ogrodu? Oto kilka najciekawszych odmian:
- Magnolia – drzewa uważane przez
wielu ogrodników za najpiękniejsze na świecie. Magnolia obradza w różowe,
subtelne i pachnące kwiaty – oczywiście, pod warunkiem że wiosną nie ma
przymrozków. Dzięki swojej atrakcyjności magnolie są jednymi z najbardziej popularnych
drzew w polskich ogrodach. Warto zwrócić uwagę na kwiaty magnolii – są ciężkie
i duże, niesamowicie prezentując się w ogrodowych aranżacjach. Jeśli masz mały
ogródek, postaw raczej na karłowate odmiany magnolii. W większym zdecydowanie
najlepiej wyglądają drzewiaste magnolie. Postaraj się o słoneczne stanowisko
dla drzewa. Roślina powinna rosnąć w umiarkowanie wilgotnej glebie. Dzięki temu
obficie zakwitnie i z pewnością doskonale poradzi sobie zimą.
-
Pięciornik krzewiasty – krzew,
który naturalnie rośnie w Ameryce Północnej i Azji. Co ciekawe, spotkać go
można również w Europie (w Wielkiej Brytanii i Francji). Drzewo jest
niewielkie, ponieważ rośnie maksymalnie do 120 cm wysokości. Ma liście w
lancetowatym kształcie. Z wierzchu są ciemnozielone. Roślina wykazuje odporność
na mróz i suszę. Kwitnie od maja do października. Aby zakwitła jak najszybciej,
najlepsze stanowisko dla pięciorników jest delikatnie zacienione albo
słoneczne. Pięciornik najlepiej czuje się w glebie piaszczysto-gliniastej lub
piaszczystej. Pięciorników nie zaleca się sadzić na zimnym, wilgotnym i ciężkim
podłożu. Warto zadbać jednak o odpowiedni odczyn gleby dla drzew – powinien
wynosić od 4,5 do 6,5 pH. Pięciorniki doskonale prezentują się w grupowych
nasadzeniach.
-
Robinia akacjowa – grochodrzewo
akacjowe lub jeszcze inaczej robinia biała. Drzewo rośnie w Ameryce Północnej i
zalicza się do rodziny bobowatych. Robinia akacjowa może urosnąć nawet do 25 m
wysokości. Korona drzewa ma nieregularny kształt – najczęściej jest jednak
owalna. Duże wrażenie sprawiają również zwisające ku dołowi gałązki robinii
akacjowej. Czas kwitnienia rośliny przypada na czerwiec. Najciekawsze są kwiaty
drzewa w kolorach żółtym i białym, które pięknie pachną. Trzeba jednak
pamiętać, że w liściach, nasionach i korze znajdują się trujące alkaloidy,
które mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla zwierząt domowych.
- Migdałek trójklapowy – może być niewielkim drzewem lub dużym krzewem. Zalicza się roślinę do różowatych. Migdałek trójklapowy świetnie wygląda w ogrodzie. Wiosną pokrywa się kwiatami przypominającymi róże. Mimo że drzewka naturalnie rosną w Chinach i Korei, nie mają wielkiego problemu z rozwinięciem się również w Polsce. Rośliny najciekawiej prezentują się w szpalerach, wyznaczając alejki między budynkami, a także ścieżki w ogrodzie.
Najciekawsze kwitnące drzewo do ogrodu – lilak pospolity
Lilak pospolity pochodzi z południowo-wschodniej części Europy. Niskie drzewo można hodować nie tylko w pierwotnej formie. Niektórzy decydują się bowiem pielęgnować lilaki jako duże krzewy. Roślina jest bardzo tolerancyjna i świetnie poradzi sobie na wielu stanowiskach. Jeśli chcesz jednak, aby lilak pospolity urósł szybko i obficie zakwitł, powinieneś posadzić go w pełnym słońcu. Właśnie tam najlepiej się rozwija. Małe drzewo wykazuje odporność na suszę. Może urosnąć do ok. 5 m wysokości. Co ciekawe, lilaki pospolite uprawiać można w formie piennej, ale i krzaczastej. Kwitnienie lilaków przypada na maj, więc drzewo jak najbardziej spisze się jako wiosenna ozdoba ogrodu. Rośliny mogą być różowe lub białe, co uzależnione jest oczywiście od odmiany lilaków.
Zadbaj o słoneczne miejsce dla lilaków pospolitych. Dzięki temu będą mogły zdrowo się rozwijać. Najlepiej sadzić kwitnące drzewa w słonecznym miejscu, gdyż wtedy mają szansę na najlepszy rozwój. Drzewa doskonale radzą sobie w umiarkowanie żyznej glebie, najlepiej o obojętnym odczynie. Może być również lekko zasadowy. Dla lilaków każdy typ podłoża będzie dobry, jednak zdecydowanie najlepsze jest jałowe. Unikaj piaszczystej i podmokłej gleby, ponieważ w takiej drzewo może nie urosnąć. Lilaki pospolite są odporne na mróz. Trzeba jednak brać poprawę na to, że polską zimę ciężko przewidzieć. Trzeba więc osłaniać drzewa, zanim nadejdzie mróz, a po jesieni skrócić pędy o połowę. Tym sposobem pobudzisz krzewienie lilaków. Drzewa powinno się podlewać systematycznie, tym bardziej podczas długotrwałej suszy. Zaleca się również usuwanie przekwitłych kwiatostanów.