Kwitnące drzewa

Ilustracja kwitnące drzewa

Kwitnące drzewa to jedne z najbardziej charakterystycznych elementów ozdobnych w każdym ogrodzie. Dzięki kwitnącym drzewom dosłownie każdy ogród może wyglądać ciekawie. Drzewa potrafią całkiem zmienić aranżację, a także podkreślić dowolny styl. Mając niewielką posesję, wystarczy posadzić jedno lub dwa drzewa, aby zagospodarować przestrzeń. W większym ogrodzie z kolei sprawdzi się nawet bardzo duża ilość roślin. Kwitnące drzewa będą świetnym uzupełnieniem roślinnych kompozycji, takich jak rabaty. Możliwości jest wiele, więc kwitnące drzewa wykorzystać możesz niemal w dowolny sposób.

Filtry0

Kwitnące drzewa

Kwitnące drzewa - pozostałe

Kwitnące drzewa – ozdobne drzewka kwitnące na wiosnę do ogrodu

Kwitnące drzewa mogą stać się niesamowitą ozdobą do ogrodu, niezależnie od jego aranżacji. Niektóre odmiany drzew kwitną przez określony czas, podkreślając otoczenie np. tylko na wiosnę. Inne ozdobne okazy mogą utrzymywać się w podobnej formie nawet przez cały rok. Jakie kwitnące drzewka mają najpiękniejsze kwiaty? Które odmiany nadają się do ogrodu na wiosnę? Jakie uznawane są za naprawdę piękne w Polsce? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Kwitnące drzewa do ogrodu – piękne, ozdobne drzewka z dużymi kwiatami

Pielęgnacja drzew na wiosnę – wszystko, o czym warto pamiętać!

Chcesz, żeby kwitnące drzewa doskonale prezentowały się na wiosnę? Nie możesz polegać jedynie na naturze. Kwitnące drzewa potrzebują pomocy, aby wiosną mogły zachwycać. Wygląd większości drzew, niezależnie od wielkości, najczęściej poprawiają podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Wśród nich wyróżnia się m.in. okrzesywanie i przycinanie drzew. Obie techniki mają na celu pozbycie się chorych, obumierających albo martwych części roślin, które mogą negatywnie wpływać na ich rozwój. Dzięki usunięciu zbędnych elementów drzewa będą mogły lepiej, obficiej i szybciej rosnąć. Jeśli chcesz „okiełznać” drzewa w ogrodzie, zdecydowanie powinieneś rozważyć zabieg przycinania albo okrzesywania. Prawdą jest, że odpowiednio dopasowana pielęgnacja uczynić może ogród przyjemniejszym, a także piękniejszym miejscem. Jeśli masz drzewo, którego gałęzie zwisają nad domem, powinieneś porządnie je przystrzyc. W ten sposób nie będą zagrożeniem dla domowników, co niestety coraz częściej obserwuje się na terenie domów jednorodzinnych.

Aby ogród na wiosnę wyglądał naprawdę ciekawie, powinieneś zadbać o wszystkie podstawowe elementy jego pielęgnacji. Skup się na drzewach. Gdy usuniesz z nich niezdrowe elementy, zapewnisz drzewom miejsce do lepszego, a także znacznie bardziej swobodnego pobierania składników odżywczych. Dzięki prostemu zabiegowi pielęgnacyjnemu drzewa staną się zdrowe i silne. Atrakcyjny wygląd posesji zapewni również systematyczne przycinanie drzew. Właśnie to sprawi, że nieruchomość stanie się lepiej wyeksponowana. Podcinanie zbyt dużych lub za mocno rozgałęzionych drzew jest istotne nie tylko ze względów estetycznych, ale też dla zapewnienia domownikom bezpieczeństwa.

Aby drzewa pięknie wyglądały wiosną, koniecznie uporządkuj rośliny. Powinieneś dokładnie się upewnić, że na drzewach nie ma oznak chorób lub widocznych uszkodzeń. Gdy w ogrodzie zrobi się trochę cieplej, posadź wszystkie nowe drzewa. Wokół sadzonek wykonaj ściółkę. Dzięki temu nie tylko lepiej poradzisz sobie z chwastami, ale też utrzymasz idealny poziom wilgotności gleby. Wokół drzew rozłożyć możesz kilka centymetrów warstwy mulczu, usuwając chwasty i zapobiegając przypadkowym uszkodzeniom. Nie zapominaj też, że drzewa mają różne zapotrzebowanie, jeśli chodzi o poziom pH podłoża. Warto zatem sprawdzić ziemię w celu określenia, jakiego jest odczynu. Profesjonalne badanie gleby możesz zlecić np. arboryście. Zatroszcz się również o ochronę drzew przed szkodnikami i chorobami. Pomoże w tym np. nawóz o spowolnionym uwalnianiu składników pokarmowych.

Kwitnące śliwy i wiśnie w ogrodzie – najciekawsze drzewa na wiosnę?

Kwitnące drzewa często okazują się jednymi z najciekawszych elementów ozdobnych wiosennego ogrodu. W niewielkim ogrodzie wystarczy posadzić bowiem jedno lub dwa drzewa, aby podkreślić wyjątkowość miejsca. Masz duży ogród? Wówczas jedno drzewo raczej nie będzie wystarczające. W takim przypadku skup się raczej na grupowym nasadzeniu – przestrzeń powinna zaprezentować się znacznie korzystniej. Jednymi z najczęściej polecanych drzew kwitnących do ogrodu są śliwy oraz wiśnie. Może nie są to z natury małe drzewa, ale naprawdę wyjątkowe. Jeśli zdecydujesz się na odmianę szczepioną na pniu, powinna dać się łatwo uformować. Wówczas śliwa lub wiśnia nadadzą się do mniejszego ogrodu. To jedne z pierwszych drzew kwitnących. Mają piękne kwiaty, które niektórym ogrodnikom przypominają japońskie malowidła. Kwitnące śliwy i wiśnie nawiązują też do klasycznego, typowego ogrodu w Japonii. Pasują więc szczególnie do ogrodów w orientalnym stylu. Śliwy i wiśnie doskonale komponują się z innymi roślinami w ogrodzie, np. z azaliami i różanecznikami. Doskonale pasują również do zimozielonych krzewów.

Wiśnie i śliwy świetnie prezentują się w polskim ogrodzie. Można posadzić je w towarzystwie wielu roślin, np. tulipanek, szafirków czy sasanek. Pod kwitnącymi drzewami doskonale wyglądają również funkie, żurawki i bergenie. Śliwy i wiśnie sprawdzą się w każdym ogrodzie – niezależnie od tego, gdzie je posadzisz. Na uwagę z pewnością zasługuje wiśnia japońska, która nada wyrazu nawet najprostszemu ogrodowi. Trzeba jednak uważać z hodowlą wiśni i śliw w naszym kraju, ponieważ niebezpieczne bywają dla nich mroźne i wietrzne zimy. Uprawiając drzewa w donicy, osłoń je od wiatru. Postaraj się też hodować drzewa na słońcu. Właśnie na słonecznym stanowisku urosnąć mogą do ok. 10 m wysokości. Wiśnie zakwitają wiosną, ciesząc różowymi kolorami. Drzewa z dużymi kwiatami czasami zachwycają aż do jesieni – oczywiście w zależności od odmiany. Jedną z najciekawszych odmian śliw wiśniowych jest Nigra. To piękne i eleganckie drzewo, które obradza w duże kwiaty i liście. Warto zwrócić też uwagę na śliwy wiśniowe piłkowane, które są białe, fioletowe lub różowe. Niezwykle ciekawą odmianą są także wiśnie Umbraculifera. To drzewo, które nie wymaga przycinania. Pamiętaj o tym, że wiśnie preferują rośnięcie w pełnym słońcu. Półcień nie powinien jednak im zaszkodzić. Postaraj się wysadzić kwitnące drzewa do wilgotnej i dobrze zdrenowanej ziemi. Wiśnie i śliwy nie przepadają za podmokłą glebą.

Duże i małe kwitnące drzewa ogrodowe – na które odmiany zwrócić uwagę?

Które kwitnące drzewa posadzić do ogrodu? Sprawdzamy!

Jednymi z najpopularniejszych drzew kwitnących są derenie. Mogą być zarówno małe, jak i bardzo duże. Kwiaty są żółte i pojawiają się na drzewach jeszcze przed tym, jak pokażą się liście. W dodatku słodko pachną i są miododajne. Wśród dereni z pewnością wyróżnia się odmiana Cornus officinalis. To dereń japoński, czyli lecznicze drzewo. Kolorowe derenie są mniejsze niż typowa, klasyczna odmiana. Na uwagę z pewnością zasługuje dereń, zwany Cornus mas. Rośnie bujnie, osiągając potężne rozmiary. Co ciekawe, wzrost rośliny w ogóle nie jest uzależniony od przycinania. Derenie należą do najbardziej odpornych drzew świata. W dodatku są łatwe w uprawie, dlatego często polecane niedoświadczonym w ogrodnictwie osobom. Warto podkreślić, że kwitnące drzewa ciekawie komponują się z cyprysikami, ostrokrzewami i cisami. Jakie jeszcze drzewa warto posadzić na wiosnę do ogrodu? Oto kilka najciekawszych odmian:

  • Magnolia – drzewa uważane przez wielu ogrodników za najpiękniejsze na świecie. Magnolia obradza w różowe, subtelne i pachnące kwiaty – oczywiście, pod warunkiem że wiosną nie ma przymrozków. Dzięki swojej atrakcyjności magnolie są jednymi z najbardziej popularnych drzew w polskich ogrodach. Warto zwrócić uwagę na kwiaty magnolii – są ciężkie i duże, niesamowicie prezentując się w ogrodowych aranżacjach. Jeśli masz mały ogródek, postaw raczej na karłowate odmiany magnolii. W większym zdecydowanie najlepiej wyglądają drzewiaste magnolie. Postaraj się o słoneczne stanowisko dla drzewa. Roślina powinna rosnąć w umiarkowanie wilgotnej glebie. Dzięki temu obficie zakwitnie i z pewnością doskonale poradzi sobie zimą.
  • Pięciornik krzewiasty – krzew, który naturalnie rośnie w Ameryce Północnej i Azji. Co ciekawe, spotkać go można również w Europie (w Wielkiej Brytanii i Francji). Drzewo jest niewielkie, ponieważ rośnie maksymalnie do 120 cm wysokości. Ma liście w lancetowatym kształcie. Z wierzchu są ciemnozielone. Roślina wykazuje odporność na mróz i suszę. Kwitnie od maja do października. Aby zakwitła jak najszybciej, najlepsze stanowisko dla pięciorników jest delikatnie zacienione albo słoneczne. Pięciornik najlepiej czuje się w glebie piaszczysto-gliniastej lub piaszczystej. Pięciorników nie zaleca się sadzić na zimnym, wilgotnym i ciężkim podłożu. Warto zadbać jednak o odpowiedni odczyn gleby dla drzew – powinien wynosić od 4,5 do 6,5 pH. Pięciorniki doskonale prezentują się w grupowych nasadzeniach.
  • Robinia akacjowa – grochodrzewo akacjowe lub jeszcze inaczej robinia biała. Drzewo rośnie w Ameryce Północnej i zalicza się do rodziny bobowatych. Robinia akacjowa może urosnąć nawet do 25 m wysokości. Korona drzewa ma nieregularny kształt – najczęściej jest jednak owalna. Duże wrażenie sprawiają również zwisające ku dołowi gałązki robinii akacjowej. Czas kwitnienia rośliny przypada na czerwiec. Najciekawsze są kwiaty drzewa w kolorach żółtym i białym, które pięknie pachną. Trzeba jednak pamiętać, że w liściach, nasionach i korze znajdują się trujące alkaloidy, które mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo dla zwierząt domowych.
  • Migdałek trójklapowy – może być niewielkim drzewem lub dużym krzewem. Zalicza się roślinę do różowatych. Migdałek trójklapowy świetnie wygląda w ogrodzie. Wiosną pokrywa się kwiatami przypominającymi róże. Mimo że drzewka naturalnie rosną w Chinach i Korei, nie mają wielkiego problemu z rozwinięciem się również w Polsce. Rośliny najciekawiej prezentują się w szpalerach, wyznaczając alejki między budynkami, a także ścieżki w ogrodzie.

Najciekawsze kwitnące drzewo do ogrodu – lilak pospolity

Lilak pospolity pochodzi z południowo-wschodniej części Europy. Niskie drzewo można hodować nie tylko w pierwotnej formie. Niektórzy decydują się bowiem pielęgnować lilaki jako duże krzewy. Roślina jest bardzo tolerancyjna i świetnie poradzi sobie na wielu stanowiskach. Jeśli chcesz jednak, aby lilak pospolity urósł szybko i obficie zakwitł, powinieneś posadzić go w pełnym słońcu. Właśnie tam najlepiej się rozwija. Małe drzewo wykazuje odporność na suszę. Może urosnąć do ok. 5 m wysokości. Co ciekawe, lilaki pospolite uprawiać można w formie piennej, ale i krzaczastej. Kwitnienie lilaków przypada na maj, więc drzewo jak najbardziej spisze się jako wiosenna ozdoba ogrodu. Rośliny mogą być różowe lub białe, co uzależnione jest oczywiście od odmiany lilaków.

Zadbaj o słoneczne miejsce dla lilaków pospolitych. Dzięki temu będą mogły zdrowo się rozwijać. Najlepiej sadzić kwitnące drzewa w słonecznym miejscu, gdyż wtedy mają szansę na najlepszy rozwój. Drzewa doskonale radzą sobie w umiarkowanie żyznej glebie, najlepiej o obojętnym odczynie. Może być również lekko zasadowy. Dla lilaków każdy typ podłoża będzie dobry, jednak zdecydowanie najlepsze jest jałowe. Unikaj piaszczystej i podmokłej gleby, ponieważ w takiej drzewo może nie urosnąć. Lilaki pospolite są odporne na mróz. Trzeba jednak brać poprawę na to, że polską zimę ciężko przewidzieć. Trzeba więc osłaniać drzewa, zanim nadejdzie mróz, a po jesieni skrócić pędy o  połowę. Tym sposobem pobudzisz krzewienie lilaków. Drzewa powinno się podlewać systematycznie, tym bardziej podczas długotrwałej suszy. Zaleca się również usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto