Łąka kwietna na balkonie

Ilustracja łąka kwietna na balkonie

Łąka kwietna na balkonie – zestawy gatunków roślin polnych, które można wysiać i uprawiać w pojemnikach. Wysiewanie kwiatów polnych do skrzynek i donic na balkonie jest odpowiedzią na znikanie ekosystemów łąkowych. Kwiaty polne są nie tylko ozdobą balkonów i tarasów. Przyciągają owady zapylające, pozwalając im przetrwać w warunkach miejskich. Jest to też sposób na zachowanie większej bioróżnorodności na balkonowym ogródku i promowanie rodzimych, wytrzymałych gatunków kwiatów. Łąki kwietne należą też do łatwych w uprawie. Nie potrzebują nawożenia ani przycinania (łąki na trawniku przycina się dwa razy do roku).

Filtry0

Łąka kwietna na balkonie

Łąka kwietna na balkonie - pozostałe

Łąka kwietna na balkonie - nasiona jakich kwiatów wybrać do donic na balkonie?

Czy balkon może się przemienić w kawałek wiosennej lub letniej łąki? Jak najbardziej. Tak naprawdę kwiaty i zioła łąkowe są łatwe w uprawie i rosną niemal same. Dodatkowo wysiewając krwawnik, złocień czy chaber pomagamy okolicznym owadom przetrwać w nieprzyjaznym środowisku. Oto kilka porad co i kiedy siać, żeby nasza łąka kwietna była wyjątkowo piękna i pożyteczna dla ekosystemu.

Jednoroczna łąka kwietna na balkonie

Łąka kwietna na balkonie może się składać z bylin lub roślin jednorocznych. Ta druga jest dobrą propozycją dla kogoś, kto dopiero testuje ten pomysł. Poza tym nie wymaga żadnego zabezpieczenia na zimę. Łąkę roczną można też odradzać co roku z pozyskanych nasion. Jakie kwiaty jednoroczne warto posiać do skrzynek, żeby stworzyć małą łąkę za oknem?

  • Chaber bławatek – roślina zielna z rodziny astrowatych. Kwitnące na niebiesko chabry, to jedna z najbardziej charakterystycznych ozdób polskich łąk. Koszyczek kwiatowy wyrasta na szczycie pędu. Towarzyszą mu seledynowe liście, podłużne, lancetowate. Chabry nie lubią ziemi wapniowej – są rośliną wskaźnikową gleb ubogich w wapń. Na łąkę kwietną najlepiej wysiać zwykły chaber polny, ale jeżeli chcemy trochę „podkręcić” kolorystykę, to możemy wybrać którąś z kolorowych odmian uprawnych.
  • Mak polny – przez niektórych uważane za najładniejsze kwiaty polne, ze względu na wyrazistą barwę i duże, płatki. Kwiaty pojawiają się na długich owłosionych szypułkach. Potrafią górować nad innymi kwiatami polnymi - nawet 90 cm nad ziemią. Kwitnie od maja do sierpnia. Jesienią zawiązują się makówki, które też mają walor ozdobny, a nasiona z główek są łatwe do pozyskania na kolejny sezon. Lubi gleby bogate w azot, warto go łączyć z roślinami motylkowymi (np. groszek, koniczyna).
  • Koniczyna polna – trudno wyobrazić sobie łąkę bez koniczyny. Polna odmiana ma kwiaty podobne do małych bazi, rosnące na szczycie rozgałęzionych pędów. Dzięki rozesłanemu i rozgałęzionemu pokrojowi, może pełnić rolę rośliny okrywowej. Kwitnie od czerwca do września. Lubi glebę kwaśną, piaszczystą. Jest rośliną motylkową, w odpowiednich warunkach przyciąga bakterie brodawkowe, produkujące azot.
  • Groszek bezlistny – kolejna płożąca roślina motylkowa. Zamiast liści, łodygi zdobią przylistki w kolorze sinozielonym. Kwiaty pojedyncze lub podwójne, żółte. Preferuje ciepłe, suche stanowisko, glebę gliniastą.
  • Rumian polny – popularnie zwany rumiankiem. Jest rośliną z rodziny astrowatych. Ma piękne białe kwiaty z żółtym środkiem i liście pierzastodzielne. Wydaje przyjemny, ziołowy zapach. Lubi gleby kwaśne, azotowe.

Wyżej wymienione oraz inne rośliny jednoroczne sprzedawane są też w zestawach. Moda na łąki kwietne sprawiła, że są one łatwe do kupienia w każdym sklepie ogrodniczym.

Najładniejsze łąki wieloletnie

Łąki wieloletnie można tworzyć nie tylko z typowych bylin kwitnących, ale z ziół polnych. Zaletą jest to, że kwitną już od wczesnej wiosny, a niektóre kwiaty utrzymują się do października. Wadą, że trzeba mieć do nich więcej cierpliwości. Z jakich kwiatów i ziół warto komponować łąki wieloletnie?

  • Chaber łąkowy – kwiaty niebiesko-fioletowe, kwitnie od czerwca do października
  • Cykoria podróżnik – błękitne, duże kwiaty, kwitnie od lipca do września
  • Dziurawiec zwyczajny – kwitnący na żółto, popularny w ziołolecznictwie. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
  • Krwawnik pospolity – kwiaty drobne, białe, zebrane w duże wiechy, ma mocne łodygi. W sklepach ogrodniczych są dostępne odmiany również w innych kolorach. Kwitnie od czerwca do października.

Łąki kwietne na balkonie można sadzić w donicy, ale lepiej sprawdzają się skrzynie. Większość preferuje glebę wymieszaną z piaskiem i słoneczne stanowisko. Mieszanki można też dobierać pod kątem stanowiska lub praktycznej roli np. antysmogowe, przyciągające motyle.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto