Łąka kwietna na balkonie
-
Chaber bławatekrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Chaber bławatek jest rośliną o naturalnej, ponadczasowej urodzie. Latem tworzy całe łany niepowtarzalnego błękitu. W ogrodach spotyka się też odmiany chabra o kwiatach pełnych, nie tylko niebieskich. ale również w innych romantycznych odcieniach.
roślina jednoroczna ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród naturalny, ogród ziołowy, łąka kwietna słoneczne, jasne -
Stokrotka pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Małą stokrotkę łąkową zna właściwie każde dziecko. Rozetka liści z małym kwiatkiem niby-margerytki jako jedna z pierwszych pojawia się w wiosennym ogrodzie. Liczne odmiany hodowlane stokrotki mają większe białe, różowe i dwukolorowe kwiaty, ale są mniej odporne na mróz. Kwiaty stokrotki pospolitej są jadalne i mogą być dodatkiem do sałatek.
bylina ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród stepowy, ogród naturalny, łąka kwietna słoneczne, półzacienione -
Rumianek pospolityrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Rumianek pospolity jest znaną od wieków rośliną leczniczą, o działaniu uspokajającym i łagodzącym ból. Stosowany jest też zewnętrznie na różne stany chorobowe skóry. Biało-złote koszyczki kwiatów rumianku pozwalają mu z powodzeniem odgrywać w ogrodzie rolę rośliny ozdobnej. Rodzime pochodzenie rośliny znakomicie ułatwia jej uprawę.
roślina jednoroczna ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród naturalny, ogród ziołowy, łąka kwietna słoneczne -
Orlik pospolitybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Spokrewniony z zawilcami i sasankami orlik pospolity jest objęty ochroną w lasach, ale chętnie uprawiany w przydomowych ogrodach. Oryginalne, ładne kwiaty orlika pospolitego są zaopatrzone w ostrogę, która przypomina szpon orła - co znalazło odbicie w nazwie rodzajowej rośliny. Istnie wiele odmian hodowlanych orlika o kwiatach pojedynczych i pełnych oraz niespotykanych u formy dzikiej kolorach.
bylina ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród leśny, ogród naturalny, ogród ziołowy, pod koronami drzew półzacienione, jasne -
Przymiotno białerośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Przymiotno białe zostało przywiezione z Ameryki Północnej do Europy jako roślina ozdobna. Ponieważ roślina bardzo łatwo się rozsiewa, rozprzestrzeniła się od tego czasu po całym kontynencie, stając się w niektórych regionach inwazyjnym neofitem. Biorąc pod uwagę subtelną urodę jego kwiatów i długi okres kwitnienia, warto przywrócić mu czasem w ogrodzie jego pierwotną rolę dekoracyjną.
roślina dwuletnia ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród naturalny słoneczne, jasne
Łąka kwietna na balkonie - pozostałe
-
Gorczyca białarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Gorczyca biała jest zadomowioną u nas od XVII wieku jednoroczną rośliną z Europy Południowej. Dawniej uprawiana jako roślina oleista, obecnie dostarcza nasion do wyrobu przypraw i musztardy. Ze względu na delikatny urok jasnozłotych kwiatów, gorczyca biała może pełnić rolę dekoracji w ogrodzie.
roślina jednoroczna ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród naturalny, łąka kwietna słoneczne -
Wyczyniec polnyrośliny jednoroczne ogrodowa trawy jednoroczne
Wyczyniec polny jest jednoroczną albo dwuletnią trawą od wieków zadomowioną na terenie Polski. Nazwa rodzajowa Alopecurus, używana już w starożytności, wywodzi się od greckich słów alopex = "lis" i oura = "ogon", co ma związek z wyglądem wałkowatej wiechy kwiatów. Na polach uprawnych wyczyniec jest traktowany jako chwast, jednak w ogrodzie może pełnić funkcję dekoracyjną.
roślina jednoroczna, roślina dwuletnia ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród skalny, ogród stepowy, łąka kwietna słoneczne, półzacienione -
Dmuszek jajowatyrośliny jednoroczne ogrodowa trawy jednoroczne
Dmuszek jajowaty jest bardzo dekoracyjną trawą śródziemnomorskiego pochodzenia, której puszyste kwiatostany same zachęcają do podziwiania i głaskania. Nazwa gatunkowa Lagurus pochodzi od greckich słów i znaczy "ogon zająca", co trafnie określa wygląd bladozielonej, a na koniec srebrzystobiałej, jajowatej wiechy kwiatów.
roślina jednoroczna ogród przydomowy, balkon, taras, ogród skalny, ogród naturalny, ogród śródziemnomorski słoneczne -
Bodziszek łąkowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Bodziszek łąkowy jest rosnącą dziko w Polsce byliną, a jego duże, fioletowoniebieskie kwiaty mogą stanowić ozdobę nie tylko naturalnej łąki, ale i ogrodowej rabaty. Z młodych liści, pąków i kwiatów bodziszka można przyrządzać wiosenną sałatkę. W medycynie ludowej był stosowany jako zioło lecznicze.
bylina ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród leśny, ogród skalny, ogród naturalny, łąka kwietna słoneczne -
Przetacznik polnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Przetacznik polny dotarł do Europy Środkowej przed wieloma wiekami i już od dawna jest uważany za gatunek rodzimy. Początkowo towarzyszył uprawom rolnym, jednak z czasem przystosował się do rozmaitych siedlisk i rośnie nawet w szczelinach miejskich chodników. Wzniesione łodyżki z zielonymi liśćmi oraz drobne, niebieskie kwiaty mogą być w ogrodzie ozdobą, wnoszącą na rabaty pełne hodowlanych odmian delikatny akcent natury.
roślina jednoroczna ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród skalny, ogród stepowy, ogród naturalny słoneczne
Łąka kwietna na balkonie - nasiona jakich kwiatów wybrać do donic na balkonie?
Czy balkon może się przemienić w kawałek wiosennej lub letniej łąki? Jak najbardziej. Tak naprawdę kwiaty i zioła łąkowe są łatwe w uprawie i rosną niemal same. Dodatkowo wysiewając krwawnik, złocień czy chaber pomagamy okolicznym owadom przetrwać w nieprzyjaznym środowisku. Oto kilka porad co i kiedy siać, żeby nasza łąka kwietna była wyjątkowo piękna i pożyteczna dla ekosystemu.
Jednoroczna łąka kwietna na balkonie
Łąka kwietna na balkonie może się składać z bylin lub roślin jednorocznych. Ta druga jest dobrą propozycją dla kogoś, kto dopiero testuje ten pomysł. Poza tym nie wymaga żadnego zabezpieczenia na zimę. Łąkę roczną można też odradzać co roku z pozyskanych nasion. Jakie kwiaty jednoroczne warto posiać do skrzynek, żeby stworzyć małą łąkę za oknem?
- Chaber bławatek – roślina zielna z rodziny astrowatych. Kwitnące na niebiesko chabry, to jedna z najbardziej charakterystycznych ozdób polskich łąk. Koszyczek kwiatowy wyrasta na szczycie pędu. Towarzyszą mu seledynowe liście, podłużne, lancetowate. Chabry nie lubią ziemi wapniowej – są rośliną wskaźnikową gleb ubogich w wapń. Na łąkę kwietną najlepiej wysiać zwykły chaber polny, ale jeżeli chcemy trochę „podkręcić” kolorystykę, to możemy wybrać którąś z kolorowych odmian uprawnych.
- Mak polny – przez niektórych uważane za najładniejsze kwiaty polne, ze względu na wyrazistą barwę i duże, płatki. Kwiaty pojawiają się na długich owłosionych szypułkach. Potrafią górować nad innymi kwiatami polnymi - nawet 90 cm nad ziemią. Kwitnie od maja do sierpnia. Jesienią zawiązują się makówki, które też mają walor ozdobny, a nasiona z główek są łatwe do pozyskania na kolejny sezon. Lubi gleby bogate w azot, warto go łączyć z roślinami motylkowymi (np. groszek, koniczyna).
- Koniczyna polna – trudno wyobrazić sobie łąkę bez koniczyny. Polna odmiana ma kwiaty podobne do małych bazi, rosnące na szczycie rozgałęzionych pędów. Dzięki rozesłanemu i rozgałęzionemu pokrojowi, może pełnić rolę rośliny okrywowej. Kwitnie od czerwca do września. Lubi glebę kwaśną, piaszczystą. Jest rośliną motylkową, w odpowiednich warunkach przyciąga bakterie brodawkowe, produkujące azot.
- Groszek bezlistny – kolejna płożąca roślina motylkowa. Zamiast liści, łodygi zdobią przylistki w kolorze sinozielonym. Kwiaty pojedyncze lub podwójne, żółte. Preferuje ciepłe, suche stanowisko, glebę gliniastą.
- Rumian polny – popularnie zwany rumiankiem. Jest rośliną z rodziny astrowatych. Ma piękne białe kwiaty z żółtym środkiem i liście pierzastodzielne. Wydaje przyjemny, ziołowy zapach. Lubi gleby kwaśne, azotowe.
Wyżej wymienione oraz inne rośliny jednoroczne sprzedawane są też w zestawach. Moda na łąki kwietne sprawiła, że są one łatwe do kupienia w każdym sklepie ogrodniczym.
Najładniejsze łąki wieloletnie
Łąki wieloletnie można tworzyć nie tylko z typowych bylin kwitnących, ale z ziół polnych. Zaletą jest to, że kwitną już od wczesnej wiosny, a niektóre kwiaty utrzymują się do października. Wadą, że trzeba mieć do nich więcej cierpliwości. Z jakich kwiatów i ziół warto komponować łąki wieloletnie?
- Chaber łąkowy – kwiaty niebiesko-fioletowe, kwitnie od czerwca do października
- Cykoria podróżnik – błękitne, duże kwiaty, kwitnie od lipca do września
- Dziurawiec zwyczajny – kwitnący na żółto, popularny w ziołolecznictwie. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
- Krwawnik pospolity – kwiaty drobne, białe, zebrane w duże wiechy, ma mocne łodygi. W sklepach ogrodniczych są dostępne odmiany również w innych kolorach. Kwitnie od czerwca do października.
Łąki kwietne na balkonie można sadzić w donicy, ale lepiej sprawdzają się skrzynie. Większość preferuje glebę wymieszaną z piaskiem i słoneczne stanowisko. Mieszanki można też dobierać pod kątem stanowiska lub praktycznej roli np. antysmogowe, przyciągające motyle.