Małe kwiaty doniczkowe

Ilustracja małe kwiaty doniczkowe

Małe kwiaty doniczkowe – niskie rośliny przeznaczone do uprawy w domu. Mianem kwiatów doniczkowych określa się przede wszystkim rośliny o ozdobnych kwiatach. Mogą to być egzotyczne rośliny zielne, krzewinki oraz niektóre sukulenty. Do tego rodzaju roślin można zaliczyć np. orchidee, niektóre gatunki kaktusów (w tym grudnik i kaktus wielkanocny) oraz inne kwitnące sukulenty. Klasycznymi małymi kwiatami doniczkowymi, chętnie uprawianymi w domu są też fiołek afrykański, skrzydłokwiat, kalanchoe, cyklamen. W doniczkach na parapecie można również uprawiać kwiaty wiosenne t.j. narcyz czy szafirek.

Filtry0

Małe kwiaty doniczkowe

Małe kwiaty doniczkowe - pozostałe

Małe kwiaty doniczkowe - popularne rośliny ozdobne. Jakie wybrać do domu?

Małe kwiaty doniczkowe świetnie sprawdzają się przede wszystkim w niewielkich mieszkaniach. Można je ustawić na półce, na parapecie lub skomponować z nich mały ogródek wertykalny. W zależności od gatunku pasują do różnych stylów wystroju. Oto cała gama niskich kwiatów, które można uprawiać w doniczkach.

Jakie to małe kwiaty doniczkowe?

Nie ma ustalonej granicy wielkości dla poszczególnych roślin doniczkowych. Zwykle za małe kwiaty doniczkowe uważa się te, które mieszczą się na półce i mogą stanowić ozdobę obok książek czy bibelotów. To nie znaczy, że trzeba je tam ustawiać. Większość roślin doniczkowych lubi dobry dostęp do bezpośredniego lub rozproszonego światła słonecznego. Dużo lepiej będą się czuć na parapecie, stole lub kwietniku. Do małych na pewno nie zaliczymy roślin szybko rosnących, o dużych liściach lub długich pnączach, a także roślin drzewiastych typu dracena czy jukka.

Niskie kwiaty domowe raczej nie powinny przekraczać 50 cm wysokości. Niektóre można przycinać, żeby zachowały nieduży, zwarty pokrój. Najlepiej jednak wybrać takie, które mają ograniczoną wielkość i nie będą sprawiać zbyt wiele kłopotu w czasie pielęgnacji.

Najładniejsze niskie rośliny do domu

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji kwiatów doniczkowych, które są uważane za najładniejsze i najbardziej dekoracyjne. Zaletą wielu z nich jest długi okres lub nietypowa pora kwitnienia.

  • Begonia zimowa – jedna z niewielu begonii uprawianych w domu. Jej główną zaletą są bardzo ozdobne kwiaty w kolorach białym, czerwonym i odcieniach różowego. Begonia zimowa dorasta zwykle do ok. 40 cm i kwitnie prawie przez cały rok. Jeżeli na jakiś czas przestanie wydawać kwiaty, nadal ma ozdobne, mięsiste, intensywnie zielone liście. W celu pobudzenia kwitnienia należy ją przyciąć.
  • Fiołek afrykański – może być doskonałym dopełnieniem kolorystycznym begonii. Jego kwiaty mają kolorystykę podobną do polskich bratków. Zwykle są intensywnie niebieskie lub fioletowe, można też nabyć okazy o kwiatach białych i różowych. Istnieje wiele odmian tej rośliny, które mają niezwykle ozdobne kwiaty i liście. Co równie ważne – zajmują niedużo miejsca i są dość łatwe w uprawie. Z powyższych powodów te małe kwiaty doniczkowe są bardzo popularne jako ozdoba do domu.
  • Storczyki (orchidee) – prawdopodobnie najbardziej znane kwitnące rośliny domowe. W przeciwieństwie do fiołka afrykańskiego wymagają trochę uwagi i wiedzy. Jeżeli zapewnimy im odpowiednie podłoże i będziemy przestrzegać zasad nawadniania, to odwdzięczą się pięknymi kwiatami o oryginalnym kształcie.
  • Cyklamen perski – egzotyczny kuzyn pierwiosnka jest niewielką rośliną cebulową (do 30 cm wysokości), która zakwita przede wszystkim zimą. Przez resztę roku możemy podziwiać równie dekoracyjne, sercowate liście. Chociaż te kwiaty uprawia się w doniczkach, to dobrze czują się w nieco chłodniejszych pomieszczeniach. Zamiast do salonu lepiej wystawić je na korytarz lub do ogrodu zimowego – jeżeli mamy w domu taką przestrzeń.
  • Gwiazda Betlejemska (poisencja) – współcześnie niemal powszechnie wystawiana na parapety w grudniu. Główną ozdobą są czerwone liście pojawiające się pod niepozornymi, białymi kwiatkami. W naturze jest drzewiastym krzewem, dorastającym do 3 m wysokości. Odmiany doniczkowe należą jednak do roślin niskich. Gwiazda Betlejemska należy do rodzaju wilczomleczy i, jak one, jest trująca, dlatego trzeba się z nią obchodzić ostrożnie.

Oprócz powyższych istnieje wiele innych kwitnących roślin doniczkowych, które doskonale sprawdzą się jako ozdobne kwiaty doniczkowe do domu. Przed zakupem wybranej rośliny warto się dowiedzieć czy kwitnie łatwo, czy do wydania kwiatów potrzebuje zapewnienia specjalnych warunków.

Małe rośliny liściaste i sukulenty

Wiele z małych kwiatów domowych może się też pochwalić ozdobnymi liśćmi. Zarówno rośliny liściaste, jak i bardziej mięsiste sukulenty są dekoracyjne nawet po przekwitnięciu. Wiele z tych roślin ma niewielkie rozmiary i sprawdzą się również w bardzo małych mieszkaniach czy na biurku w pracy. Oto kilka naszych propozycji:

  • Skrzydłokwiat – jest niewielką rośliną z rodziny obrazkowatych. Kwiaty są ułożone w kolbie, ale tak jak u innych roślin z tej rodziny otacza je liść przykwiatowy, w tym przypadku biały. Skrzydłokwiaty mają też piękne, duże, lancetowate liście, które tworzą efektowną kępę. Dobrze czuje się w rozproszonym świetle i nie wymaga częstego podlewania.
  • Kalanchoe – rośliny popularne ze względu na drobne, pełne kwiaty. Tworzą one u rozwiniętych roślin gęste skupisko nad liśćmi. Kalanchoe jest rośliną z rodziny gruboszowatych, co dobrze widać kiedy kwiat przekwitnie lub jeszcze się nie rozwinie. Na każdym etapie rozwoju mogą tworzyć ozdobę mieszkania. Kalanchoe nadaje się do każdego wnętrza. Można ją kupić jako ozdobę na stół do salonu i na parapet do każdego pokoju. Trzeba tylko uważać, żeby nie stała wiosną w pełnym słońcu.
  • Grubosz – roślina rzadko kwitnąca, ale za to niewielka i pełna wdzięku. W domach w Polsce najczęściej uprawia się grubosz drzewiasty (tzw. drzewko szczęścia) i jajowaty. Ich największą zaletą są niewielkie, mięsiste liście.
  • Echeveria (eszeweria) – czy to kwiat czy to liść? Echeveria to rodzaj sukulentów spokrewnionych z gruboszami. Większość gatunków ma blaszkowate, grube liście, układające się w rozetkę. Same wyglądają jak kwiaty. Niezależnie od tego jest też rośliną kwitnącą. Kwiaty żółte lub żółto-czerwone, dzwonkowate, wyrastają na końcu długiej łodygi. Małym kwiatem doniczkowym można z pewnością nazwać Echeverię minima, która jest bardzo popularną rośliną domową.

Niskie rośliny doniczkowe, to dobry sposób na ożywienie wnętrza, bez zajmowania zbyt dużej ilości miejsca. Można ich używać nawet w niewielkiej przestrzeni biurowej.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto