Małe kwiaty doniczkowe
-
Fitonia białożyłkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z tropikalnych lasów deszczowych bylina odznacza się pięknie żyłkowanymi liśćmi. Ciemnozielona blaszka liściowa ma najczęściej gęstą sieć jasnego unerwienia. W zależności od odmiany fitonii białożyłkowej subtelny rysunek na liściach może być białego, różowego, czerwonego, żółtego, pomarańczowego lub jasnozielonego koloru.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pilea peperomiowatabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z górzystych rejonów Chin pilea peperomiowata nie przypomina wyglądem swoich kuzynek z rodziny pokrzywowatych. Duże, okrągłe liście są umieszczone na długich i cienkich ogonkach, i mogą się kojarzyć z zawieszonymi w przestrzeni spodkami UFO. Osoby bardziej pragmatyczne widzą w nich natomiast monety - stąd potoczna nazwa rośliny. Bez względu na skojarzenia, pilea jest popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Żywe kamieniebyliny sukulent roślina ozdobna
Żywe kamienie to bardzo trafna nazwa grupy gatunków i odmian niezwykle oryginalnych sukulentów. Te rośliny opanowały perfekcyjnie sztukę kamuflażu, upodabniając się kształtem i kolorem liści do otaczających je kamieni. Roślinny charakter grupy kamieni zdradzają dopiero kwiaty o białych albo żółtych płatkach.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Sępolia fiołkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Sępolia fiołkowa, nazywana potocznie fiołkiem afrykańskim, w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z fiołkami z wyjątkiem koloru kwiatów. Nazwa rodzajowa upamiętnia odkrywcę rośliny, niemieckiego barona Waltera von Saint Paul-Illaire, urzędnika kolonialnego w Niemieckiej Afryce Wschodniej. Sępolia od razu zyskała wielką popularność jako roślina doniczkowa, a dzisiaj ma też ogromną liczbę odmian.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Maranta białożyłkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Maranta białożyłkowa nosi nazwę rodzajową na cześć weneckiego botanika Bartolomeo Maranty i jest blisko spokrewniona z kalateą. Przydomek rośliny modlącej się zdobyła dzięki zwyczajowi składania i rozkładania liści w rytmie dzień-noc. Ze względu na bardzo efektowne, wzorzyste liście maranta stała się popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: trudna
Małe kwiaty doniczkowe - pozostałe
-
Widliczka bezłodygowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Widliczka bezłodygowa jest ciekawą i oryginalną rośliną, która przypomina mech albo paproć i należy do jedynego, bardzo licznego rodzaju z rodziny widliczkowatych. Jej krewni występowali na naszej planecie już przed 300 milionami lat. Selaginella apoda, roślina z imponującą historią rodzinną, pochodzi z mokradeł meksykańskich i jest w naszych warunkach atrakcyjną rośliną doniczkową.
bylina -
Kalocefalus Brownakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Kalocefalus Browna, zwany czasem srebrzykiem, jest endemiczną rośliną Australii. W naszych warunkach jest uprawiany jako roślina doniczkowa. Swoją popularność zawdzięcza subtelnym, cienkim gałązkom pokrytym srebrzystym kutnerem. Ozdobę stanowią też koszyczki jasnożółtych kwiatów na końcach pędów. Epitet gatunkowy upamiętnia szkockiego botanika Roberta Browna.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Rosiczka okrągłolistnabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Rosiczka okrągłolistna jest gatunkiem rodzimego pochodzenia, który żyjąc na ubogich w azot torfowiskach, wykształcił rzadką wśród roślin zdolność owadożerności. Zwabione kroplami słodkiej rosy owady zostają schwytane i strawione. Ta nietypowa roślina może być uprawiana w mieszkaniu jako oryginalna ozdoba.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Begonia zimowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Begonia zimowa jest bezkonkurencyjnie sympatyczną rośliną doniczkową. Rozwija kwiaty niestrudzenie niemal przez cały rok w szerokiej palecie kolorów i form. Jest rośliną wieloletnią i po pierwszym kwitnieniu może być nadal uprawiana. Nie jest gatunkiem botanicznym, ale hybrydą begonii agrykańskich - Begonia socotrana, Begonia veitchii, Begonia boliviensis i Begonia rosaeflora. Podobna do niej begonia bulwiasta jest mieszańcem gatunków południowoamerykańskich.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Haworsja pasiastabyliny sukulent roślina ozdobna
Pochodząca ze wschodniej prowincji Afryki Południowej sukulentowa haworsja pasiasta nosi nazwę gatunkową na cześć brytyjskiego botanika Adriana Haworth'a. Tworzy rozety zielonych liści z pasami kontrastowych, białych narośli na powierzchni. Czasem zakwita w mieszkaniu, rozwijając wysoki kwiatostan mało efektownych kwiatów. Po kwitnieniu roślina nie zamiera.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Peperomia kędzierzawa 'Rosso'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia kędzierzawa 'Rosso' jest wyjątkowo dekoracyjną odmianą popularnej pieprzówki. Oprócz eleganckiej zieleni wierzchniej strony liści, peperomia 'Rosso' odznacza się kontrastowym, bordowym ich spodem. Dodatkową ozdobę stanowią jasne pałeczki kwiatostanów.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Muchołówka amerykańskabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Muchołówka amerykańska jest owadożerną byliną rosnącą na mokradłach jedynie dwóch stanów USA (Karoliny Północnej i Południowej). Dzięki licznym filmom, książkom i komiksom stała się popularna na całym świecie. Rozwinęła w drodze ewolucji niezwykłą strategię zdobywania składników pokarmowych w niegościnnym środowisku bagien. Obok formy botanicznej istnieją na rynku liczne kultywary rośliny.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Smużyna płożącabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Smużyna płożąca jest niewielkich rozmiarów byliną z dna tropikalnych lasów Ameryki. W naszych warunkach można ją uprawiać tylko w pomieszczeniach. Ze względu na szybko rosnące, delikatne pędy nadaje się szczególnie do doniczek wiszących. Smużyna płożąca bywa czasem mylona ze spokrewnioną z nią trzykrotką. Nazwa rodzajowa Callisia pochodzi od greckiego słowa kallos = "piękno" i nawiązuje do wyglądu młodej rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Macodes petolabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Rzadki, występujący endemicznie na wyspach południowo-wschodniej Azji storczyk macodes petola nie doczekał się jeszcze polskiej nazwy. Posiada niezwykle intrygujące liście o ciemnozielonej, aksamitnej górnej powierzchni, na której cienkie, złote nitki nerwów świecą niczym przechodząca przez środek błyskawica. Trudno uwierzyć, że takie klejnoty rosną zwyczajnie w deszczowych lasach.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Peperomia polybotryabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia polybotrya jest tropikalną byliną, której ozdobą są niezwykłej urody liście. Na pierwszy rzut oka można ją pomylić z pieniążkiem (Pilea peperomioides), jednak po bliższych oględzinach widać wyraźnie, że ozdobne liście tej peperomii mniej przypominają monety, a bardziej zielone krople wody - stąd spotykana często angielska nazwa raindrop peperomia.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pilea 'Grayzy'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pilea glaucophylla ‘Greyzy’ jest odmianą o delikatnych, drobnych liściach i ciekawym pokroju. Nazwa odmiany powstała z połączenia słów „grey” i „crazy”, co nawiązuje do jej nieco chaotycznego wyglądu oraz szarozielonego ubarwienia. Początkowo tworzy w doniczce gęstą poduszkę, a z czasem pędy wydłużają się i zaczynają przewieszać.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skalnica rozłogowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Skalnica rozłogowa jest byliną rosnącą na Dalekim Wschodzie w lasach, zaroślach i na zacienionych skałach. W naszych warunkach jest uprawiana jako dekoracyjna roślina doniczkowa. Ozdobę stanowią okrągłe, oliwkowozielone liście ze srebrnym rysunkiem nerwów. Z kępy wyrastają nitkowate rozłogi, od których pochodzi epitet gatunkowy rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Małe kwiaty doniczkowe - popularne rośliny ozdobne. Jakie wybrać do domu?
Małe kwiaty doniczkowe świetnie sprawdzają się przede wszystkim w niewielkich mieszkaniach. Można je ustawić na półce, na parapecie lub skomponować z nich mały ogródek wertykalny. W zależności od gatunku pasują do różnych stylów wystroju. Oto cała gama niskich kwiatów, które można uprawiać w doniczkach.
Jakie to małe kwiaty doniczkowe?
Nie ma ustalonej granicy wielkości dla poszczególnych roślin doniczkowych. Zwykle za małe kwiaty doniczkowe uważa się te, które mieszczą się na półce i mogą stanowić ozdobę obok książek czy bibelotów. To nie znaczy, że trzeba je tam ustawiać. Większość roślin doniczkowych lubi dobry dostęp do bezpośredniego lub rozproszonego światła słonecznego. Dużo lepiej będą się czuć na parapecie, stole lub kwietniku. Do małych na pewno nie zaliczymy roślin szybko rosnących, o dużych liściach lub długich pnączach, a także roślin drzewiastych typu dracena czy jukka.
Niskie kwiaty domowe raczej nie powinny przekraczać 50 cm wysokości. Niektóre można przycinać, żeby zachowały nieduży, zwarty pokrój. Najlepiej jednak wybrać takie, które mają ograniczoną wielkość i nie będą sprawiać zbyt wiele kłopotu w czasie pielęgnacji.
Najładniejsze niskie rośliny do domu
Poniżej przedstawiamy kilka propozycji kwiatów doniczkowych, które są uważane za najładniejsze i najbardziej dekoracyjne. Zaletą wielu z nich jest długi okres lub nietypowa pora kwitnienia.
- Begonia zimowa – jedna z niewielu begonii uprawianych w domu. Jej główną zaletą są bardzo ozdobne kwiaty w kolorach białym, czerwonym i odcieniach różowego. Begonia zimowa dorasta zwykle do ok. 40 cm i kwitnie prawie przez cały rok. Jeżeli na jakiś czas przestanie wydawać kwiaty, nadal ma ozdobne, mięsiste, intensywnie zielone liście. W celu pobudzenia kwitnienia należy ją przyciąć.
- Fiołek afrykański – może być doskonałym dopełnieniem kolorystycznym begonii. Jego kwiaty mają kolorystykę podobną do polskich bratków. Zwykle są intensywnie niebieskie lub fioletowe, można też nabyć okazy o kwiatach białych i różowych. Istnieje wiele odmian tej rośliny, które mają niezwykle ozdobne kwiaty i liście. Co równie ważne – zajmują niedużo miejsca i są dość łatwe w uprawie. Z powyższych powodów te małe kwiaty doniczkowe są bardzo popularne jako ozdoba do domu.
- Storczyki (orchidee) – prawdopodobnie najbardziej znane kwitnące rośliny domowe. W przeciwieństwie do fiołka afrykańskiego wymagają trochę uwagi i wiedzy. Jeżeli zapewnimy im odpowiednie podłoże i będziemy przestrzegać zasad nawadniania, to odwdzięczą się pięknymi kwiatami o oryginalnym kształcie.
- Cyklamen perski – egzotyczny kuzyn pierwiosnka jest niewielką rośliną cebulową (do 30 cm wysokości), która zakwita przede wszystkim zimą. Przez resztę roku możemy podziwiać równie dekoracyjne, sercowate liście. Chociaż te kwiaty uprawia się w doniczkach, to dobrze czują się w nieco chłodniejszych pomieszczeniach. Zamiast do salonu lepiej wystawić je na korytarz lub do ogrodu zimowego – jeżeli mamy w domu taką przestrzeń.
- Gwiazda Betlejemska (poisencja) – współcześnie niemal powszechnie wystawiana na parapety w grudniu. Główną ozdobą są czerwone liście pojawiające się pod niepozornymi, białymi kwiatkami. W naturze jest drzewiastym krzewem, dorastającym do 3 m wysokości. Odmiany doniczkowe należą jednak do roślin niskich. Gwiazda Betlejemska należy do rodzaju wilczomleczy i, jak one, jest trująca, dlatego trzeba się z nią obchodzić ostrożnie.
Oprócz powyższych istnieje wiele innych kwitnących roślin doniczkowych, które doskonale sprawdzą się jako ozdobne kwiaty doniczkowe do domu. Przed zakupem wybranej rośliny warto się dowiedzieć czy kwitnie łatwo, czy do wydania kwiatów potrzebuje zapewnienia specjalnych warunków.
Małe rośliny liściaste i sukulenty
Wiele z małych kwiatów domowych może się też pochwalić ozdobnymi liśćmi. Zarówno rośliny liściaste, jak i bardziej mięsiste sukulenty są dekoracyjne nawet po przekwitnięciu. Wiele z tych roślin ma niewielkie rozmiary i sprawdzą się również w bardzo małych mieszkaniach czy na biurku w pracy. Oto kilka naszych propozycji:
- Skrzydłokwiat – jest niewielką rośliną z rodziny obrazkowatych. Kwiaty są ułożone w kolbie, ale tak jak u innych roślin z tej rodziny otacza je liść przykwiatowy, w tym przypadku biały. Skrzydłokwiaty mają też piękne, duże, lancetowate liście, które tworzą efektowną kępę. Dobrze czuje się w rozproszonym świetle i nie wymaga częstego podlewania.
- Kalanchoe – rośliny popularne ze względu na drobne, pełne kwiaty. Tworzą one u rozwiniętych roślin gęste skupisko nad liśćmi. Kalanchoe jest rośliną z rodziny gruboszowatych, co dobrze widać kiedy kwiat przekwitnie lub jeszcze się nie rozwinie. Na każdym etapie rozwoju mogą tworzyć ozdobę mieszkania. Kalanchoe nadaje się do każdego wnętrza. Można ją kupić jako ozdobę na stół do salonu i na parapet do każdego pokoju. Trzeba tylko uważać, żeby nie stała wiosną w pełnym słońcu.
- Grubosz – roślina rzadko kwitnąca, ale za to niewielka i pełna wdzięku. W domach w Polsce najczęściej uprawia się grubosz drzewiasty (tzw. drzewko szczęścia) i jajowaty. Ich największą zaletą są niewielkie, mięsiste liście.
- Echeveria (eszeweria) – czy to kwiat czy to liść? Echeveria to rodzaj sukulentów spokrewnionych z gruboszami. Większość gatunków ma blaszkowate, grube liście, układające się w rozetkę. Same wyglądają jak kwiaty. Niezależnie od tego jest też rośliną kwitnącą. Kwiaty żółte lub żółto-czerwone, dzwonkowate, wyrastają na końcu długiej łodygi. Małym kwiatem doniczkowym można z pewnością nazwać Echeverię minima, która jest bardzo popularną rośliną domową.
Niskie rośliny doniczkowe, to dobry sposób na ożywienie wnętrza, bez zajmowania zbyt dużej ilości miejsca. Można ich używać nawet w niewielkiej przestrzeni biurowej.