Modne kwiaty doniczkowe
-
Monstera dziurawapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Egzotyczne pnącze dorastające do bardzo dużych rozmiarów. Lubiana roślina doniczkowa do biur i mieszkań.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Fuksja mieszańcowakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Zarówno tysiące kultywarów fuksji mieszańcowej, która jest hybrydą o trudnym do ustalenia pochodzeniu, jak i uprawiane gatunki botaniczne łączy wspólna cecha: niezwykła forma kwiatów. Kwiaty fuksji przypominają delikatne wyroby jubilerskie, kojarzą się też z barwną spódniczką baletową — stąd "balerina". Fuksja już od dawna cieszy się opinią jednej z najpiękniejszych roślin kwiatowych na świecie.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Sansewieria gwinejskabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria gwinejska zwana też wężownicą lub językami teściowej to sukulent pochodzący z Afryki. Ta niegdyś bardzo modna, a teraz powracająca do naszych domów, doniczkowa roślina nie jest wymagająca w uprawie — dobrze radzi sobie w przepuszczalnej, jednak żyznej glebie oraz na słonecznych lub jasnych stanowiskach. Nie wymaga, a nawet nie lubi częstego podlewania. Nadmiar zgromadzonej wody zatrzymuje w swoich mięsistych, jasno obrzeżonych liściach, dzięki czemu wytrzymuje dłuższe okresy suszy. Przy dobrej opiece wypuszcza pęd, na którym znajdują się kwiaty o delikatnym zapachu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Areka żółtawapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Tropikalna palma areka, która swoim lekkim, powiewnym pióropuszem liści wprowadza do mieszkania wakacyjny nastrój przez cały rok. Dosyć szybko rozwija duże, pierzaste liście o soczyście zielonym kolorze. W domowych warunkach bardzo trudno jest nakłonić tę roślinę do kwitnienia.
drzewo Trudność uprawy: trudna -
Sansewieria cylindrycznabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria cylindryczna jest bliską krewniaczką powszechnie znanej sansewierii gwinejskiej. Odznacza się oryginalną formą liści, które wyglądają jak zielone, zaostrzone pręty wbite w ziemię doniczki. Smukłe, długie liście niektórych odmian dają się fantazyjnie zaplatać.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Modne kwiaty doniczkowe - pozostałe
-
Strelicja królewskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Efektowne i oryginalne w formie kwiaty strelicji królewskiej nawet laikowi trudno jest pomylić z inną rośliną. Nieco dziwnie i obco brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia brytyjską królową Sophie Charlotte, urodzoną księżniczkę von Mecklenburg-Strelitz, żonę króla Jerzego III. Strelicja należy do najpiękniejszych roślin kwiatowych uprawianych w mieszkaniach.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Figowiec benjaminadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec benjamina jest najbardziej popularną rośliną doniczkową tego rodzaju botanicznego. Etymologia epitetu gatunkowego nie jest jednoznaczna, jednak na pewno nie jest związana z imieniem Benjamin. Prawdopodobnie chodzi o arabską nazwę żywicy z drzew rodzaju styrak, błędnie przypisywaną przez Europejczyków temu figowcowi.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Pilea peperomiowatabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z górzystych rejonów Chin pilea peperomiowata nie przypomina wyglądem swoich kuzynek z rodziny pokrzywowatych. Duże, okrągłe liście są umieszczone na długich i cienkich ogonkach, i mogą się kojarzyć z zawieszonymi w przestrzeni spodkami UFO. Osoby bardziej pragmatyczne widzą w nich natomiast monety - stąd potoczna nazwa rośliny. Bez względu na skojarzenia, pilea jest popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Mimoza wstydliwapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina doniczkowa
Mimoza wstydliwa zyskała sobie popularność i sławę nie tyle dzięki subtelnej urodzie kwiatów, o oryginalnej zdolności reagowania na dotyk. Na dotknięcie albo na szybkie ogrzanie lub ochłodzenie mimoza reaguje składaniem liści. Po ustąpieniu bodźca liście wracają do swojej pierzastej formy.
półkrzew Trudność uprawy: średnia -
Bromelia grubabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Bromelia gruba jest jednym z około 60 gatunków należących do wspólnego rodzaju botanicznego. Tworzy charakterystyczną rozetę liści, z której wyrasta pęd kwiatostanowy. W naszych warunkach bromelia (mylona często z guzmanią) może rosnąć tylko w doniczce. Nazwa rodzajowa upamiętnia szwedzkiego botanika Olofa Bromeliusa, a epitet gatunkowy pinguin znaczy po łacinie "gruby".
bylina Trudność uprawy: średnia -
Sępolia fiołkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Sępolia fiołkowa, nazywana potocznie fiołkiem afrykańskim, w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z fiołkami z wyjątkiem koloru kwiatów. Nazwa rodzajowa upamiętnia odkrywcę rośliny, niemieckiego barona Waltera von Saint Paul-Illaire, urzędnika kolonialnego w Niemieckiej Afryce Wschodniej. Sępolia od razu zyskała wielką popularność jako roślina doniczkowa, a dzisiaj ma też ogromną liczbę odmian.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Begonia królewskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Begonia królewska zachwyca niezwykłą urodą swoich liści. Pochodzący z tropikalnych obszarów Azji gatunek jest popularną rośliną doniczkową, uprawianą u nas w formie licznych kultywarów. Jej dekoracyjne liście stanowią ozdobę parapetów, wiszących kwietników i ciepłych ogrodów zimowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Figowiec dębolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec dębolistny pochodzi z lasów deszczowych Afryki Zachodniej, posiada malowniczy pokrój i piękne, soczyście zielone, duże liście. Ich kształt przypomina jednym liście dębu, a innym, bardziej romantycznym osobom - lirę albo skrzypce. Fikus jest też ceniony za zdolność oczyszczania powietrza w pomieszczeniu.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Niedośpian ognistypółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Niedośpian ognisty jest zwykle oferowany w sprzedaży jako roślina jednoroczna, jednak posiada on potencjał, aby stanowić ozdobę przez wiele lat. Przez pewien czas zapomniany, słusznie przeżywa renesans jako egzotyczna roślina doniczkowa o barwnych i plamiastych liściach.
półkrzew Trudność uprawy: średnia -
Strelicja Mikołajabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Strelicja Mikołaja jest rośliną o wyjątkowo arystokratycznej nazwie: nazwę rodzajową nadano jej na cześć brytyjskiej królowej Sophie Charlotte von Mecklenburg-Strelitz, a epitet gatunkowy upamiętnia Wielkiego Księcia Mikołaja Romanowa. Ta krewniaczka strelicji królewskiej ma również bardzo efektowne kwiaty, jednak utrzymane w mniej jaskrawych kolorach.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Dzbanecznik ventratapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Dzbanecznik jest botanicznym rodzajem egzotycznych roślin, które niedobory składników pokarmowych w glebie nauczyły się uzupełniać, polując na owady. Liczne gatunki dzbanecznika wymagają do rozwoju szczególnych warunków siedliskowych, które trudno im zapewnić w warunkach domowych. Dlatego też najczęściej spotyka się w mieszkaniach najłatwiejsze w uprawie hybrydy i odmiany, a wśród nich najpopularniejszą chyba naturalną hybrydę Nepenthes ventricosa i N. alata, czyli w skrócie "ventrata".
pnącze Trudność uprawy: trudna -
Figowiec sprężystydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Fikus sprężysty ze swoimi ciemnozielonymi, dużymi liśćmi uchodzi za klasyka pośród roślin doniczkowych. Po krótkim okresie pewnego zapomnienia przeżywa dzisiaj swój efektowny powrót do mieszkań. Podobnie jak inne gatunki figowca wydziela po zranieniu kory mleczny sok zawierający lateks.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Chamedora wytwornapalmy palmy krzewiaste doniczkowa
Palma chamedora jest rodzajem botanicznym, który zawiera ponad sto gatunków. Najbardziej popularnym i lubianym gatunkiem, uprawianym w doniczkach jest palma o nazwie chamedora wytworna. Doceniając urodę i elegancję tej meksykańskiej piękności, trzeba pamiętać o jej licznych krewniaczkach. Filigranowe kwiaty przypominają drobne koraliki.
krzew Trudność uprawy: trudna -
Figowiec tępydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
W odróżnieniu od swojego znanego krewniaka fikusa benjamina fikus tępy ma liście zaokrąglone na końcach, a nie zaostrzone. Posiada wiele form i nazw zarówno potocznych, jak i botanicznych. W naszych warunkach klimatycznych znany jest głównie jako fikus bonsai albo fikus ginseng, jako że hodowany jest w formie miniaturowego drzewka, którego poskręcane korzenie przypominają Panax ginseng.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Alokazja pasiastabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia zebrina jest niezwykłą rośliną doniczkową o charakterystycznych pasiastych łodygach liściowych. Jaśniejsze i ciemniejsze prążki kojarzą się z tygrysem albo zebrą - stąd nazwa gatunkowa. Alokazja pasiasta jest rośliną endemiczną i rośnie tylko na kilku wyspach Filipin. Zbieranie dzikich okazów jest zabronione, ale uprawa alokazji hodowlanych jest popularna na całym świecie.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Peperomia tępolistnabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia tępolistna jest tropikalną byliną, która w naszych warunkach należy do popularnych roślin doniczkowych. Liście w kolorze świeżej zieleni stanowią ozdobę przez cały rok, pod warunkiem że zapewni się roślinie odpowiednie warunki. Oprócz formy botanicznej istnieją w uprawie kultywary o liściach z jaśniejszymi przebarwieniami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Syningia okazałabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Odkryta pod koniec XIX wieku w Brazylii bylina została początkowo zakwalifikowana do rodzaju gloksynia i nazwana Gloxinia speciosa. Nazwa bardzo szybko się przyjęła i chociaż roślina okazała się przedstawicielką rodzaju Sinningia, to dawna nazwa jest używana potocznie szczególnie wobec licznych mieszańców i odmian.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Dendrobium szlachetnebyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Dendrobium szlachetne jest gatunkiem rośliny z rodziny storczykowatych, z bardzo licznego i zróżnicowanego rodzaju botanicznego. Należy do popularnych roślin doniczkowych i jest najczęściej uprawianym przedstawicielem rodzaju Dendrobium. Wspaniałe, przyjemnie pachnące kwiaty, stanowią oryginalną ozdobę mieszkania.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Hoja różowapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Hoja różowa jest tropikalnym pnączem, które uprawiane w doniczce zachwyca urodą swoich kwiatów. Mają kształt pięcioramiennych gwiazdek i wyglądają jak odlane z porcelany albo wosku. Utrzymują się przez kilka tygodni. Roztaczają mocny aromat. Nazwa rodzajowa upamiętnia angielskiego botanika Thomasa Hoy'a.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Nefrolepis wyniosłybyliny bylina z kłączem liściowa
Nefrolepis wyniosły jest gatunkiem paproci uprawianym w europejskich mieszkaniach już od ponad dwóch wieków. Jego pierzaste liście nie tylko wnoszą do domu nastrój tropikalnych lasów, ale filtrują też powietrze ze szkodliwych substancji i poprawiają klimat wnętrza. Nefrolepis wyniosły nadaje się doskonale zarówno do biura, jak i do salonu albo jasnej łazienki.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Alokazja amazońska 'Polly'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alokazja amazońska 'Polly' wbrew mylącej nazwie nie ma nic wspólnego z Amazonią, ale jest hybrydą pochodzących z dżungli Archipelagu Malajskiego gatunków Alocasia longiloba i Alocasia sanderiana. Używana powszechnie nazwa rośliny ma związek z nazwą szkółki „Amazon Nursery” na Florydzie, gdzie została wyhodowana.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Anturium Andregobyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Anturium Andrego jest byliną z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Nazwa gatunkowa upamiętnia Édouarda André - francuskiego botanika i odkrywcę rośliny. Jako roślina doniczkowa cieszy się wielką popularnością, a co pewien czas bywa nawet bardzo modna. Ozdobę anturium stanowią czerwone i błyszczące liście przykwiatowe (spathy); niepozorne kwiaty zebrane są w biało-żółtą kolbę.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Maranta białożyłkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Maranta białożyłkowa nosi nazwę rodzajową na cześć weneckiego botanika Bartolomeo Maranty i jest blisko spokrewniona z kalateą. Przydomek rośliny modlącej się zdobyła dzięki zwyczajowi składania i rozkładania liści w rytmie dzień-noc. Ze względu na bardzo efektowne, wzorzyste liście maranta stała się popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Kalatea Makoyabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Kalatea Makoya, bylina o pięknych liściach, przybyła do Europy brazylijskich lasów deszczowych. Nazwa rodzajowa pochodzi od starogreckiego "kalathos" = "koszyk" i nawiązuje do wyrabiania z liści kalatei koszyków przez miejscowych Indian. Nazwa gatunkowa upamiętnia natomiast belgijskiego przyrodnika o tym nazwisku. Potrzebuje dużo ciepła i wysokiej wilgotności powietrza.
bylina Trudność uprawy: trudna
-
Maranta białożyłkowa 'Lemon Lime'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Ze względu na swoje niepowtarzalne ubarwienie liści maranta 'Lemon Lime' należy do bardzo efektownych odmian tej tropikalnej byliny. Jej ciemnozielone liście posiadają jaskrawy żółtozielony wzór, właśnie w kolorze limonki. Jak wszystkie maranty, wieczorem składa liście ku górze, a rano ponownie je rozwija.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Zroślicha stopowcowa 'Emerald Gem'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Syngonium 'Emerald Gem' jest odmianą zroślichy stopowcowej - tropikalnego pnącza o efektownych liściach. Ma duże strzałkowate liście na krótkich ogonkach w ciemnozielonym kolorze z jasnozielonym rysunkiem wzdłuż nerwów. Może rosnąć przy podporze, zwieszać się albo - przez przycinanie - utrzymać krzaczasty pokrój.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Oplątwa niebieskawabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Oplątwa niebieskawa jest egzotyczną byliną z deszczowych lasów Ekwadoru. Nazwa rodzajowa upamiętnia niemieckiego botanika Gustava Wallis'a. Wcześniej była zaliczana do rodzaju Tillandsia. Wyróżnia się oryginalnym różowym, kłosowatym kwiatostanem, z którego wyrastają drobne niebieskie kwiatki oraz wąskimi, trawiastymi liśćmi.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Aspidistra wyniosłabyliny bylina z kłączem liściowa
Aspidistra wyniosła, ze względu na małe wymagania i dużą żywotność nazywana żelaznym liściem, jest spokrewniona naszą konwalią majową, ale pochodzi aż z Dalekiego Wschodu. Szybko zyskała popularność w całej Europie i cieszy się opinią niezniszczalnej rośliny doniczkowej. Jej ozdobą są wyrastające z kłącza duże liście na długich ogonkach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Araukaria wyniosładrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Pochodząca z wyspy Norfolk araukaria wyniosła jest blisko spokrewniona z południowoamerykańską araukarią chilijską. W swojej ojczyźnie wyrasta na ogromne drzewo, jednak w naszych warunkach może rosnąć tylko w mieszkaniu, ponieważ nie jest odporna na chłód. Araukaria wyniosła rośnie powoli i jest jedną z nielicznych iglastych roślin doniczkowych.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Hoja sercowatapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
To egzotyczne pnącze oprócz efektownych kwiatów odznacza się oryginalnymi liśćmi w formie serca. Zielone serca hoi doskonale nadają się na walentynkowy prezent zamiast róży. Nazwa gatunkowa rośliny upamiętnia irlandzkiego botanika Arthura Kerr'a.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Pelargonia afrykańskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonia afrykańska, podobnie jak wiele jej kuzynek, posiada dekoracyjne kwiaty i liście. Spośród innych pelargonii wyróżnia się właściwościami leczniczymi. Mieszkańcy Afryki Południowej od wieków stosują tę roślinę w medycynie ludowej na liczne choroby i dolegliwości.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zwartnica pośredniabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Zwartnica, błędnie kojarzona z południowoafrykańskim amarylisem, jest niezwykle efektowną rośliną doniczkową. Na szczycie pustego w środku pędu kwiatowego pojawia się dwa do czterech dużych, lejkowatych kwiatów. Uprawiana jest hybryda, której odmiany mogą mieć rozmaite kolory, wielkość i formę.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Falenopsis (hybrydy)byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Myśląc o storczyku, mamy zwykle przed oczami właśnie roślinę z rodzaju Phalaenopsis. Ze względu na stosunkowo łatwą uprawę, długość kwitnienia i wielką atrakcyjność, te storczyki cieszą się ogromną popularnością i sympatią. W wyniku hodowli otrzymano kilka tysięcy mieszańców międzygatunkowych i to one, a nie gatunki botaniczne, są u nas najczęściej spotykane.
bylina Trudność uprawy: średnia
Modne kwiaty doniczkowe - najmodniejsze rośliny doniczkowe do salonu
Moda dotyczy nie tylko ubrań czy kolorystyki ścian. Wielbiciele roślin domowych wiedzą dobrze, że niektórymi warto pochwalić się przed znajomymi. Jakie modne kwiaty doniczkowe warto kupić do domu? Oto kilka propozycji, które będą pasować do różnych wnętrz.
Najmodniejsze rośliny ozdobne
Niektóre modne kwiaty doniczkowe są dość kosztowne, ale znajdą się tacy, którzy chętnie zapłacą za nie każdą cenę. Te kwiaty szczególnie sprawdzą się jako ozdoby salonu, biur i gabinetów. Ich obecność w miejscu pracy nie tylko poprawia nastrój pracowników i klientów, ale świadczy o prestiżu:
- Kalatea – coraz częściej kupowana zarówno do domu jak i do przestrzeni biurowych. Jest niezwykłym kwiatem doniczkowym o dużych, ozdobnych liściach. Kształt i kolor liści zależy od odmiany. Najczęściej są owalne, lekko wydłużone, zaostrzone na końcach, ale bywają też lancetowate lub obłe. Charakterystyczne jest to, że liście są wielokolorowe (najczęściej w różnych odcieniach zieleni lub bordowo-zielone). Ogonki liści mają charakterystyczne poduszki stawowe. Kalatea składa liście na noc i rozkłada je w ciągu dnia. Wymaga dobrego nawilżenia powietrza i rozproszonego światła. W przestrzeni dobrze klimatyzowanego gabinetu lub biura powinna się pięknie rozwijać.
- Zamiokulkas – chętnie uprawiany w salonach i w biurach ze względu na stosunkowo małe wymagania. W przeciwieństwie do kalatei i wielu tropikalnych roślin ozdobnych pochodzi z terenów o dość suchym klimacie. Jest sukulentem i nie wymaga częstego podlewania. Nie będzie też narzekał na niedobór światła, zadowoli się półcieniem. Mimo małych wymagań wygląda bardzo efektownie. Z podziemnych kłączy wyrastają piękne, ciemnozielone liście o mięsistej strukturze.
- Monstera – nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że monstera jest niezmiennie jednym z najmodniejszych kwiatów doniczkowych. Najmodniejsze są odmiany gatunku monstera deliciosa o wielkich, podziurawionych liściach. W zależności od odmiany mogą być soczyście zielone, zielono-kremowe lub w drobne plamki. Monstera należy do roślin mało wymagających. Warto tylko zapewnić jej palik kokosowy, żeby ogromne liście na długich łodygach miały podpórkę.
- Filodendron – coraz modniejszy w salonach i biurach kuzyn monstery, ma duże sercowate lub strzałkowate, błyszczące liście. Istnieją gatunki pnące, które przypominają epipremnum oraz gatunki ze sztywną łodygą. Te ostatnie mają karbowane, czasem postrzępione liście. Te rośliny doniczkowe mają tak różnorodne kształty, że samymi tylko filodendronami można wypełnić całe pomieszczenie. Nie jest wymagający jeśli chodzi o oświetlenie. Ważne, żeby zapewnić mu stale wilgotne, ale nie przelane podłoże.
- Kencja – łatwa w uprawie, a bardzo efektowna palma doniczkowa. Świetnie nadaje się do salonu i do biura. To kolejna roślina, która dobrze czuje się w rozproszonym świetle. Wymaga natomiast dość obfitego podlewania od wiosny do jesieni. Jej duże, pierzaste liście mogą osiągać nawet do 60 cm długości. Cała roślina w warunkach domowych dorasta do ok. 2,5 m. Najlepiej zapewnić jej dużą, stawianą na podłodze doniczkę.
Rośliny doniczkowe do podziwiania i do jedzenia
Najmodniejsze rośliny do domu, to nie tylko tropikalne piękności. Dość dużą popularnością cieszy się idea uprawy ziół przyprawowych czy drobnych pomidorków na parapecie. Niektórzy tworzą nawet ogrody wertykalne i zielone ściany z sałatami i ziołami. Jest to szczególnie modne we wnętrzach miejskich np. w stylu industrial, gdzie mieszkańcy mają ograniczony dostęp do pól i ogrodów. Nie będziemy tutaj wymieniać wszystkich, ale warto przywołać kilka modnych ziół i krzewów owocowych:
- Papryka – psiankowate są używane w mieszkaniach i na balkonach jako rośliny ozdobne. Nie wszystkie nadają się do jedzenia, ale niektóre dostarczają ostrych owoców. Takim przykładem może być papryczka „Poupila”. Od wielu ozdobnych papryczek różni się tym, że jej owoce są dość słodkie. Zebrane w pióropusze na szczytach pędów wyglądają niezwykle kolorowo. Papryka ma też ładne, lancetowate liście, które stanowią dodatkową ozdobę.
- Bananowce – trudno powiedzieć czy można je zaliczyć do ozdobnych roślin liściastych czy do roślin jadalnych. Nie zawsze uda się z nich wyhodować banany, a po jednym owocowaniu stają się bezużyteczne i obumierają. Warto jednak spróbować. Jeżeli się nie uda, to mamy rośliny domowe o właściwościach oczyszczających powietrze i oczywiście ozdabiających pomieszczenie. Bananowiec wbrew pozorom nie jest trudny do uprawiania w doniczce, a wygląda wyjątkowo efektownie.
- Cytrusy – najczęściej uprawia się drzewka cytrynowe, które dobrze radzą sobie w domowych warunkach i nie osiągają zbyt dużych rozmiarów. Drzewko cytrynowe jest bardzo dekoracyjne, niezależnie od tego czy owocuje czy nie. Jeżeli uda się doprowadzić do kwitnienia, to mają piękne, białe kwiaty, o świeżym zapachu. Do uprawy na parapecie najlepiej kupić odmiany karłowe.
- Zioła ogrodowe – nie wymieniamy tutaj jednego gatunku, bo jest ich co najmniej kilka. Zioła domowe zwykle trzyma się w doniczkach na balkonie lub w kuchni, można jednak ozdobić nimi również salon. Najmodniejsze są dwa sposoby uprawy ziół w domu: zielona ściana, zwana też ogrodem wertykalnym lub estetycznie wyglądające doniczki na parapecie. Łatwe do uprawy w domu są przede wszystkim różne odmiany bazylii, mięty, tymianku, melisy, zielonej pietruszki. Wydają one przyjemny zapach – w przeciwieństwie do szczypiorku czy czosnku niedźwiedziego, który raczej powinno się zostawić w kuchni lub na balkonie.
Egzotyczna zieleń do salonu
Oprócz wymienionych wcześniej modnych kwiatów doniczkowych dla koneserów, modne są różne inne rośliny pochodzące z tropikalnych krajów. Dużą popularnością cieszą się sukulenty. Wymagają one co prawda specjalnego podłoża, ale nie trzeba ich często podlewać. Z tej grupy najładniejsze są echeverie (znane też pod spolszczoną nazwą eszeweria). Z tego rodzaju dobrym wyborem będzie zwłaszcza echeveria omszona lub eszeweria błękitna. Warto też zainwestować w kwitnące kaktusy. Jest wiele modnych gatunków, które nadają się do uprawy w warunkach domowych. Alternatywą dla kaktusów mogą być też tzw. żywe kamienie (lithopsy). Ciekawie prezentują się również grubosze-patyczaki.
Do bardziej tradycyjnych, ale wciąż modnych sukulentów należą aloes, sansewieria i dracena, różnorodne rośliny z rodziny gruboszowatych.
Bardzo modnymi roślinami egzotycznymi są przepięknie kwitnące adenium opasłe, jaśmin, fiołek afrykański oraz niezwykła strelicja. Z mody nie wychodzą również mchy i paprocie, z których można komponować ciekawe ogrody wertykalne i ogrody w szkle.