Modne kwiaty doniczkowe

Ilustracja modne kwiaty doniczkowe

Modne kwiaty doniczkowe – rośliny doniczkowe, które cieszą się dużą popularnością wśród klientów sklepów ogrodniczych. Oprócz tradycyjnych roślin doniczkowych zalicza się tutaj rośliny, które aktualnie wzbudzają duże zainteresowanie. Moda na rośliny doniczkowe zmienia się co kilka do kilkunastu lat. Może to zależeć od ogólnych trendów dotyczących wystroju wnętrz, mody na rośliny łatwe lub wymagające oraz od pojawiania się na rynku nowych kultywarów. Do roślin modnych można też zaliczyć kwiaty doniczkowe szczególnie poszukiwane przez kolekcjonerów.

Filtry0

Modne kwiaty doniczkowe

Modne kwiaty doniczkowe - pozostałe

Modne kwiaty doniczkowe - najmodniejsze rośliny doniczkowe do salonu

Moda dotyczy nie tylko ubrań czy kolorystyki ścian. Wielbiciele roślin domowych wiedzą dobrze, że niektórymi warto pochwalić się przed znajomymi. Jakie modne kwiaty doniczkowe warto kupić do domu? Oto kilka propozycji, które będą pasować do różnych wnętrz.

Najmodniejsze rośliny ozdobne

Niektóre modne kwiaty doniczkowe są dość kosztowne, ale znajdą się tacy, którzy chętnie zapłacą za nie każdą cenę. Te kwiaty szczególnie sprawdzą się jako ozdoby salonu, biur i gabinetów. Ich obecność w miejscu pracy nie tylko poprawia nastrój pracowników i klientów, ale świadczy o prestiżu:

 • Kalatea – coraz częściej kupowana zarówno do domu jak i do przestrzeni biurowych. Jest niezwykłym kwiatem doniczkowym o dużych, ozdobnych liściach. Kształt i kolor liści zależy od odmiany. Najczęściej są owalne, lekko wydłużone, zaostrzone na końcach, ale bywają też lancetowate lub obłe. Charakterystyczne jest to, że liście są wielokolorowe (najczęściej w różnych odcieniach zieleni lub bordowo-zielone). Ogonki liści mają charakterystyczne poduszki stawowe. Kalatea składa liście na noc i rozkłada je w ciągu dnia. Wymaga dobrego nawilżenia powietrza i rozproszonego światła. W przestrzeni dobrze klimatyzowanego gabinetu lub biura powinna się pięknie rozwijać.
 • Zamiokulkas – chętnie uprawiany w salonach i w biurach ze względu na stosunkowo małe wymagania. W przeciwieństwie do kalatei i wielu tropikalnych roślin ozdobnych pochodzi z terenów o dość suchym klimacie. Jest sukulentem i nie wymaga częstego podlewania. Nie będzie też narzekał na niedobór światła, zadowoli się półcieniem. Mimo małych wymagań wygląda bardzo efektownie. Z podziemnych kłączy wyrastają piękne, ciemnozielone liście o mięsistej strukturze.
 • Monstera – nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że monstera jest niezmiennie jednym z najmodniejszych kwiatów doniczkowych. Najmodniejsze są odmiany gatunku monstera deliciosa o wielkich, podziurawionych liściach. W zależności od odmiany mogą być soczyście zielone, zielono-kremowe lub w drobne plamki. Monstera należy do roślin mało wymagających. Warto tylko zapewnić jej palik kokosowy, żeby ogromne liście na długich łodygach miały podpórkę.
 • Filodendron – coraz modniejszy w salonach i biurach kuzyn monstery, ma duże sercowate lub strzałkowate, błyszczące liście. Istnieją gatunki pnące, które przypominają epipremnum oraz gatunki ze sztywną łodygą. Te ostatnie mają karbowane, czasem postrzępione liście. Te rośliny doniczkowe mają tak różnorodne kształty, że samymi tylko filodendronami można wypełnić całe pomieszczenie. Nie jest wymagający jeśli chodzi o oświetlenie. Ważne, żeby zapewnić mu stale wilgotne, ale nie przelane podłoże.
 • Kencja – łatwa w uprawie, a bardzo efektowna palma doniczkowa. Świetnie nadaje się do salonu i do biura. To kolejna roślina, która dobrze czuje się w rozproszonym świetle. Wymaga natomiast dość obfitego podlewania od wiosny do jesieni. Jej duże, pierzaste liście mogą osiągać nawet do 60 cm długości. Cała roślina w warunkach domowych dorasta do ok. 2,5 m. Najlepiej zapewnić jej dużą, stawianą na podłodze doniczkę.

Rośliny doniczkowe do podziwiania i do jedzenia

Najmodniejsze rośliny do domu, to nie tylko tropikalne piękności. Dość dużą popularnością cieszy się idea uprawy ziół przyprawowych czy drobnych pomidorków na parapecie. Niektórzy tworzą nawet ogrody wertykalne i zielone ściany z sałatami i ziołami. Jest to szczególnie modne we wnętrzach miejskich np. w stylu industrial, gdzie mieszkańcy mają ograniczony dostęp do pól i ogrodów. Nie będziemy tutaj wymieniać wszystkich, ale warto przywołać kilka modnych ziół i krzewów owocowych:

 • Papryka – psiankowate są używane w mieszkaniach i na balkonach jako rośliny ozdobne. Nie wszystkie nadają się do jedzenia, ale niektóre dostarczają ostrych owoców. Takim przykładem może być papryczka „Poupila”. Od wielu ozdobnych papryczek różni się tym, że jej owoce są dość słodkie. Zebrane w pióropusze na szczytach pędów wyglądają niezwykle kolorowo. Papryka ma też ładne, lancetowate liście, które stanowią dodatkową ozdobę.
 • Bananowce – trudno powiedzieć czy można je zaliczyć do ozdobnych roślin liściastych czy do roślin jadalnych. Nie zawsze uda się z nich wyhodować banany, a po jednym owocowaniu stają się bezużyteczne i obumierają. Warto jednak spróbować. Jeżeli się nie uda, to mamy rośliny domowe o właściwościach oczyszczających powietrze i oczywiście ozdabiających pomieszczenie. Bananowiec wbrew pozorom nie jest trudny do uprawiania w doniczce, a wygląda wyjątkowo efektownie.
 • Cytrusy – najczęściej uprawia się drzewka cytrynowe, które dobrze radzą sobie w domowych warunkach i nie osiągają zbyt dużych rozmiarów. Drzewko cytrynowe jest bardzo dekoracyjne, niezależnie od tego czy owocuje czy nie. Jeżeli uda się doprowadzić do kwitnienia, to mają piękne, białe kwiaty, o świeżym zapachu. Do uprawy na parapecie najlepiej kupić odmiany karłowe.
 • Zioła ogrodowe – nie wymieniamy tutaj jednego gatunku, bo jest ich co najmniej kilka. Zioła domowe zwykle trzyma się w doniczkach na balkonie lub w kuchni, można jednak ozdobić nimi również salon. Najmodniejsze są dwa sposoby uprawy ziół w domu: zielona ściana, zwana też ogrodem wertykalnym lub estetycznie wyglądające doniczki na parapecie. Łatwe do uprawy w domu są przede wszystkim różne odmiany bazylii, mięty, tymianku, melisy, zielonej pietruszki. Wydają one przyjemny zapach – w przeciwieństwie do szczypiorku czy czosnku niedźwiedziego, który raczej powinno się zostawić w kuchni lub na balkonie.

Egzotyczna zieleń do salonu

Oprócz wymienionych wcześniej modnych kwiatów doniczkowych dla koneserów, modne są różne inne rośliny pochodzące z tropikalnych krajów. Dużą popularnością cieszą się sukulenty. Wymagają one co prawda specjalnego podłoża, ale nie trzeba ich często podlewać. Z tej grupy najładniejsze są echeverie (znane też pod spolszczoną nazwą eszeweria). Z tego rodzaju dobrym wyborem będzie zwłaszcza echeveria omszona lub eszeweria błękitna. Warto też zainwestować w kwitnące kaktusy. Jest wiele modnych gatunków, które nadają się do uprawy w warunkach domowych. Alternatywą dla kaktusów mogą być też tzw. żywe kamienie (lithopsy). Ciekawie prezentują się również grubosze-patyczaki.

Do bardziej tradycyjnych, ale wciąż modnych sukulentów należą aloes, sansewieria i dracena, różnorodne rośliny z rodziny gruboszowatych.

Bardzo modnymi roślinami egzotycznymi są przepięknie kwitnące adenium opasłe, jaśmin, fiołek afrykański oraz niezwykła strelicja. Z mody nie wychodzą również mchy i paprocie, z których można komponować ciekawe ogrody wertykalne i ogrody w szkle.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto