Najładniejsze kwiaty doniczkowe

Ilustracja najładniejsze kwiaty doniczkowe

Najładniejsze kwiaty doniczkowe – rośliny o szczególnych walorach estetycznych, które można uprawiać w domu. Istnieje wiele gatunków ozdobnych, które dobrze prezentują się jako ozdoba salonu lub biura. Te kwiaty doniczkowe wybiera się przede wszystkim ze względu na ich wygląd. Należą do nich zarówno rośliny łatwe, średnio trudne w uprawie jak i szczególnie wymagające. Do wyjątkowo ozdobnych roślin zalicza się przede wszystkim kwitnące – orchidee, adenium, opuncję, wiele gatunków z rodziny obrazkowatych. Szczególnie ozdobne są też kwiaty o dekoracyjnych liściach (np. monstera, alokazja) i niezwykłym układzie pędów (peperomia, epipremnum, filodendron).

Filtry0

Najładniejsze kwiaty doniczkowe

Najładniejsze kwiaty doniczkowe - pozostałe

Najładniejsze kwiaty doniczkowe - ciekawe gatunki roślin do uprawy w domu

Jak wybrać najładniejsze kwiaty doniczkowe, które nadadzą twoim wnętrzom niepowtarzalny charakter? Dużo zależy od tego jaki jest wystrój mieszkania i ile czasu możesz poświęcić na pielęgnację roślin. Na szczęście istnieją bardzo dekoracyjne gatunki i odmiany roślin doniczkowych, które każdy może dostosować do swoich potrzeb i możliwości. Oto nasze propozycje.

Ozdobne rośliny do uprawy w domu

Rośliny domowe można podzielić według różnych kategorii. Tutaj chcemy zaprezentować te szczególnie ozdobne. Wiele z nich nie musi nawet zakwitać, żeby zachwycać swoimi kolorami i kształtami. Jakie są najpiękniejsze rośliny liściaste?

  • Alokazja – chętnie wybierana do domu roślina z rodziny obrazkowatych. Szczególnie ciekawe są jej duże, strzałkowate liście, u niektórych gatunków z mocno zaznaczonym unerwieniem. Alokazja ma liczne odmiany. Zwykle w domu uprawia się odmiany alokazji amazońskiej.
  • Epipremnum – dobry domowy zamiennik dla bluszczu. Roślina dobrze rośnie, jest mało wymagająca i ma kilka bardzo dekoracyjnych odmian. Liście są mięsiste, sercowate, najczęściej dwukolorowe. Jedną z najładniejszych odmian jest „Aureum” ze złocistymi plamami na intensywnie zielonych liściach. Warto dodać, że możemy w ślepo wybrać niemal każdy rodzaj z rodziny obrazkowatych (monstery, skrzydłokwiat, anturium, kalie). Niektóre, oprócz zielonych liści wytwarzają bardzo dekoracyjny liść przykwiatowy wokół kolby kwiatowej.
  • Juka (Jukka) lub Dracena – chociaż są to dwie różne przedstawicielki rodziny szparagowatych, to wyglądają podobnie i do dekoracji mieszkania można wybrać jedną lub obie. Główna różnica polega na sposobie gromadzenia wody. Jukki wytwarzają naziemny lub podziemny kaudeks (zgrubienie gdzie przechowują wodę na okres suszy). Popularna w uprawie doniczkowej jukka gwatemalska ma prosty, cylindryczny pień i niewiele rozgałęzień. Liście są twarde i sztywne. W domu nie zakwita. Liście draceny są miękkie, bardziej zróżnicowane w kształcie (od cienkich i długich, po owalne). Obie są nie tylko ozdobne, ale dość łatwe w uprawie.
  • Gruboszowate – cała rodzina, której wielu przedstawicieli nadaje się do sadzenia w ogrodach. Gatunki doniczkowe to przede wszystkim echeveria (eszeweria) minima, grubosz jajowaty i grubosz drzewiasty.
  • Paprocie – nefrolepis, paprotka zwyczajna, phlebodium – jest wiele rodzajów i gatunków paproci, które warto uprawiać w domu. Dodatkowo nie są bardzo wymagające, więc powinny się spodobać nawet tym, którzy nie mają czasu na pielęgnację domowych kwiatków.

Kupując ozdobne rośliny liściaste do domu warto zwrócić uwagę na konkretne odmiany. Pod ogólną nazwą gatunkową mogą się kryć kwiaty doniczkowe o bardzo różnym wyglądzie, a nawet o różnych wymaganiach.

Najładniejsze kwiaty doniczkowe – rośliny kwitnące

Ozdobne rośliny domowe mogą zachwycać nie tylko dekoracyjnymi liśćmi, ale pięknymi, pachnącymi kwiatami. Chociaż nie wszystkie rośliny zakwitające wytwarzają kwiaty w uprawie domowej, istnieją takie, którym przychodzi to z większą łatwością.

Prawdopodobnie najładniejsze kwiaty doniczkowe to storczyki, zwane też orchideami. Ich uprawa wymaga trochę zabiegów, ale warto się ich podjąć. Specjalną ziemię i nawóz do storczyków bez problemu dostaniemy w sklepie ogrodniczym. Jakie jeszcze rośliny kwitnące nadają się do uprawy w doniczce?

  • Obrazkowate – z wymienionych wcześniej obrazkowatych nie wszystkie mają dekoracyjne kwiaty i nie zawsze udaje się je wyhodować w domu. Kwitnące obrazkowate to przede wszystkim anturium, kalia i skrzydłokwiat.
  • Begonie – ich kwiaty przypominają małe różyczki, a po przekwitnięciu rośliny nadal przyciągają uwagę dekoracyjnymi liśćmi. Zaletą begonii jest też to, że można je wystawić na balkon czy taras.
  • Kwitnące kaktusy – wiele kaktusów może się pochwalić pięknymi kwiatami. Dla tej ozdoby kupuje się przede wszystkim opuncje, echinopsis. Ciekawe, drobne kwiaty wytwarza mammilaria albo rebutia. Piękne kwiaty i bardzo dekoracyjne, specyficznie wyrastające pędy mają grudnik i kaktus wielkanocny. Oba wytwarzają zwisające pędy i duże, dzwonkowate kwiaty. Jak można się domyślać – zakwitają w okolicach świąt Bożego Narodzenia (grudnik) i Wielkiej Nocy (kaktus wielkanocny).
  • Fiołek afrykański – nie jest spokrewniony z naszymi bratkami, ale jego kwiaty trochę przypominają prawdziwe fiołki. Niezależnie od pokrewieństwa, są to piękne i kolorowe rośliny doniczkowe, które nadają się do uprawy w domu i kwitną przez cały rok. Szczególnie interesujące mogą być odmiany o dwukolorowych płatkach – np. „Funambule” lub „Carnival”.

Domowe rarytasy dla koneserów

Trudno określić co ktoś uzna za ładne. Dla niektórych bardziej niż powszechnie akceptowana uroda ważniejsza jest unikalność roślin. Wiele kwiatów doniczkowych wymaga szczególnej troski, specjalnego stanowiska lub podłoża. Takimi rarytasami zajmują się pasjonaci domowej uprawy. Do kwiatów dla koneserów można zaliczyć też te, o których nie mówi się zbyt często – dlatego trudno je dostać w doniczce i rzadko spotykamy je jako ozdoby salonów.

  • Adenium obesum – chociaż zdobywa sobie coraz więcej wielbicieli nadal należy do dość rzadko uprawianych kwiatów doniczkowych. Jest to kwitnące drzewko, które wytwarza charakterystyczny kaudeks w dolnej części pnia. Ze względu na oszałamiająco piękne, pachnące kwiaty jest też nazywany różą pustyni.
  • Strelicja czyli rajski ptak – dość trudna w uprawie w domu roślina pochodząca z Afryki Południowej. Ponieważ lubi rosnąć nad brzegiem rzek, wymaga zarówno dużo światła jak i dużo wilgoci. Jej główną ozdobą jest niezwykły, pomarańczowo-granatowy kwiat, któremu zawdzięcza swoją drugą nazwę. Dość dobra jest dostępność przede wszystkim strelicji królewskiej. Niestety jest to roślina droga, nawet do kilkuset złotych za odchowaną sztukę w doniczce.
  • Krąpiel Chantriera – dla odmiany może się spodobać tym, którzy od klimatów rajskich wolą gotyckie. Czasami nazywa się ją kwiatem-nietoperzem, bo to zwierzę przywodzi na myśl nietypowy kwiat rośliny. Do prawidłowego rozwoju krąpiel potrzebuje dużo wilgoci. Jeżeli chodzi o cenę, jest zdecydowanie bardziej dostępna dla zwykłych śmiertelników niż strelicja. Kupimy ją już w granicach 30-40 zł za sztukę.
  • Medinilla wspaniała – niezwykły epifit, który należy do najbardziej oryginalnych i najładniejszych kwiatów doniczkowych. Nie sadzi się go w ziemi, tylko w mieszance liściowej lub na podłożu torfowym. Medinilla przede wszystkim przyciąga wzrok dużymi, różowymi kwiatami, które zwisają ku dołowi. Dlatego warto umieścić ją na podwyższeniu lub zawiesić pod sufitem.

Tak naprawdę trudno powiedzieć które kwiaty doniczkowe są najpiękniejsze. Na pewno wiele roślin doniczkowych może brać udział w tej konkurencji. Ostatecznie najważniejsze jest to czy kwiat podoba się nam i czy pasuje do naszego wnętrza.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto