Najładniejsze kwiaty doniczkowe
-
Fuksja mieszańcowakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Zarówno tysiące kultywarów fuksji mieszańcowej, która jest hybrydą o trudnym do ustalenia pochodzeniu, jak i uprawiane gatunki botaniczne łączy wspólna cecha: niezwykła forma kwiatów. Kwiaty fuksji przypominają delikatne wyroby jubilerskie, kojarzą się też z barwną spódniczką baletową — stąd "balerina". Fuksja już od dawna cieszy się opinią jednej z najpiękniejszych roślin kwiatowych na świecie.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Amarylis nadobnybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Amarylis jest prawdziwą gwiazdą pośród roślin doniczkowych. Nie bez powodu nosi imię pięknej pasterki z wierszy Wergiliusza. Na mocnej, pełnej łodydze rozwija do 12 pasteloworóżowych kielichów (są też odmiany o białych kwiatach). Często mylona z amarylisem zwartnica ma tylko 3-4 duże kwiaty na łodydze pustej w środku.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Areka żółtawapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Tropikalna palma areka, która swoim lekkim, powiewnym pióropuszem liści wprowadza do mieszkania wakacyjny nastrój przez cały rok. Dosyć szybko rozwija duże, pierzaste liście o soczyście zielonym kolorze. W domowych warunkach bardzo trudno jest nakłonić tę roślinę do kwitnienia.
drzewo Trudność uprawy: trudna -
Sansewieria cylindrycznabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria cylindryczna jest bliską krewniaczką powszechnie znanej sansewierii gwinejskiej. Odznacza się oryginalną formą liści, które wyglądają jak zielone, zaostrzone pręty wbite w ziemię doniczki. Smukłe, długie liście niektórych odmian dają się fantazyjnie zaplatać.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Strelicja królewskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Efektowne i oryginalne w formie kwiaty strelicji królewskiej nawet laikowi trudno jest pomylić z inną rośliną. Nieco dziwnie i obco brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia brytyjską królową Sophie Charlotte, urodzoną księżniczkę von Mecklenburg-Strelitz, żonę króla Jerzego III. Strelicja należy do najpiękniejszych roślin kwiatowych uprawianych w mieszkaniach.
bylina Trudność uprawy: trudna
Najładniejsze kwiaty doniczkowe - pozostałe
-
Fitonia białożyłkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z tropikalnych lasów deszczowych bylina odznacza się pięknie żyłkowanymi liśćmi. Ciemnozielona blaszka liściowa ma najczęściej gęstą sieć jasnego unerwienia. W zależności od odmiany fitonii białożyłkowej subtelny rysunek na liściach może być białego, różowego, czerwonego, żółtego, pomarańczowego lub jasnozielonego koloru.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzydłokwiat kwiecistybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Skrzydłokwiat kwiecisty jest egzotycznym przedstawicielem popularnej rodziny obrazkowatych, którą charakteryzują oryginalne kwiatostany w formie kolby zwykle z barwną podsadką. Duże, ciemnozielone, połyskujące liście nadają mu bardzo elegancki wygląd. Kolbiastym kwiatostanom towarzyszą śnieżnobiałe liście przykwiatkowe, tak zwane spathy.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Pilea peperomiowatabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z górzystych rejonów Chin pilea peperomiowata nie przypomina wyglądem swoich kuzynek z rodziny pokrzywowatych. Duże, okrągłe liście są umieszczone na długich i cienkich ogonkach, i mogą się kojarzyć z zawieszonymi w przestrzeni spodkami UFO. Osoby bardziej pragmatyczne widzą w nich natomiast monety - stąd potoczna nazwa rośliny. Bez względu na skojarzenia, pilea jest popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dracena obrzeżonadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Na dużą popularność draceny obrzeżonej wpływa niewątpliwie jej elegancki wygląd - długi, smukły pień i efektowny pióropusz wąskich liści. Nazwę zawdzięcza natomiast wąskiej, brązowoczerwonej obwódce, otaczającej każdy ciemnozielony liść. Dodatkową zaletą jest łatwość pielęgnacji rośliny.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Guzmania (hybrydy)byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Guzmania jest liczącym ponad 200 gatunków rodzajem botanicznym egzotycznych roślin z tropikalnych lasów środkowej i południowej Ameryki. Nazwa rodzajowa została nadana roślinom na cześć hiszpańskiego botanika Anastasio Guzmán'a. Efektowną i długotrwałą ozdobą guzmanii są piękne kwiatostany, w których główną rolę odgrywają kolorowe liście-przysadki.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Sępolia fiołkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Sępolia fiołkowa, nazywana potocznie fiołkiem afrykańskim, w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z fiołkami z wyjątkiem koloru kwiatów. Nazwa rodzajowa upamiętnia odkrywcę rośliny, niemieckiego barona Waltera von Saint Paul-Illaire, urzędnika kolonialnego w Niemieckiej Afryce Wschodniej. Sępolia od razu zyskała wielką popularność jako roślina doniczkowa, a dzisiaj ma też ogromną liczbę odmian.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Begonia królewskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Begonia królewska zachwyca niezwykłą urodą swoich liści. Pochodzący z tropikalnych obszarów Azji gatunek jest popularną rośliną doniczkową, uprawianą u nas w formie licznych kultywarów. Jej dekoracyjne liście stanowią ozdobę parapetów, wiszących kwietników i ciepłych ogrodów zimowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Adenium arabskiekrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Adenium arabskie, nazywane potocznie różą pustyni, jest wiecznie zielonym krzewem sukulentowym. Należy do tej samej rodziny, co na przykład mandewila, oleander albo barwinek. Oprócz oryginalnego pokroju adenium arabskie ma zachwycająco piękne i duże kwiaty. Należy tylko zwracać uwagę na trujący sok w każdej części rośliny.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Figowiec dębolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec dębolistny pochodzi z lasów deszczowych Afryki Zachodniej, posiada malowniczy pokrój i piękne, soczyście zielone, duże liście. Ich kształt przypomina jednym liście dębu, a innym, bardziej romantycznym osobom - lirę albo skrzypce. Fikus jest też ceniony za zdolność oczyszczania powietrza w pomieszczeniu.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Strelicja Mikołajabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Strelicja Mikołaja jest rośliną o wyjątkowo arystokratycznej nazwie: nazwę rodzajową nadano jej na cześć brytyjskiej królowej Sophie Charlotte von Mecklenburg-Strelitz, a epitet gatunkowy upamiętnia Wielkiego Księcia Mikołaja Romanowa. Ta krewniaczka strelicji królewskiej ma również bardzo efektowne kwiaty, jednak utrzymane w mniej jaskrawych kolorach.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Różanecznik indyjskikrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Liczne odmiany różanecznika indyjskiego wnoszą do mieszkania jaskrawe kolory nawet w szarym okresie jesienno-zimowym. Niewiele jest roślin doniczkowych, które tak jak one potrafią uszczęśliwiać nas niezwykłym bogactwem kwiatów. Azalie doniczkowe, w zależności od odmiany, mogą kwitnąć od sierpnia do kwietnia.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Chamedora wytwornapalmy palmy krzewiaste doniczkowa
Palma chamedora jest rodzajem botanicznym, który zawiera ponad sto gatunków. Najbardziej popularnym i lubianym gatunkiem, uprawianym w doniczkach jest palma o nazwie chamedora wytworna. Doceniając urodę i elegancję tej meksykańskiej piękności, trzeba pamiętać o jej licznych krewniaczkach. Filigranowe kwiaty przypominają drobne koraliki.
krzew Trudność uprawy: trudna -
Figowiec tępydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
W odróżnieniu od swojego znanego krewniaka fikusa benjamina fikus tępy ma liście zaokrąglone na końcach, a nie zaostrzone. Posiada wiele form i nazw zarówno potocznych, jak i botanicznych. W naszych warunkach klimatycznych znany jest głównie jako fikus bonsai albo fikus ginseng, jako że hodowany jest w formie miniaturowego drzewka, którego poskręcane korzenie przypominają Panax ginseng.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Bieluń dziędzierzawarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Meksykańskie pochodzenie bielunia dziędzierzawy i jego przybycie do Europy w XVI wieku można uznać za ustalone. Wątpliwości budzą tylko wzmianki o podobnej roślinie w starożytnych źródłach indyjskich, greckich i arabskich. Prawdopodobnym wyjaśnieniem jest pomylenie bielunia z innym gatunkiem rośliny o podobnych właściwościach.
roślina jednoroczna -
Alokazja pasiastabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia zebrina jest niezwykłą rośliną doniczkową o charakterystycznych pasiastych łodygach liściowych. Jaśniejsze i ciemniejsze prążki kojarzą się z tygrysem albo zebrą - stąd nazwa gatunkowa. Alokazja pasiasta jest rośliną endemiczną i rośnie tylko na kilku wyspach Filipin. Zbieranie dzikich okazów jest zabronione, ale uprawa alokazji hodowlanych jest popularna na całym świecie.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Skrzydłokwiat Wallisabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Nazwa gatunkowa tego skrzydłokwiatu upamiętnia niemieckiego botanika Gustava Wallisa. Rzadki gatunek rośliny stał się bardzo popularny w uprawie doniczkowej dzięki wyhodowaniu licznych kultywarów. Różnią się one wysokością wzrostu oraz formą i kolorem liści, niektóre odmiany rozwijają duże i pachnące kwiaty. Atrakcyjny wygląd skrzydłokwiatu Wallisa zapewniają zarówno długo utrzymujące się kwiaty, jak i piękne, ciemnozielone liście.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Trzykrotka purpurowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Trzykrotka purpurowa rozwija długie i mocne pędy, które początkowo są wzniesione, a z czasem zaczynają zwisać. Duże liście mają kolor fioletowoczerwony, na końcach pędów rozwijają się jasnopurpurowe, trójpłatkowe kwiaty. Botaniczna nazwa rodzajowa upamiętnia angielskich przyrodników (ojca i syna) o nazwisku Tradescant.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Peperomia tępolistnabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia tępolistna jest tropikalną byliną, która w naszych warunkach należy do popularnych roślin doniczkowych. Liście w kolorze świeżej zieleni stanowią ozdobę przez cały rok, pod warunkiem że zapewni się roślinie odpowiednie warunki. Oprócz formy botanicznej istnieją w uprawie kultywary o liściach z jaśniejszymi przebarwieniami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Syningia okazałabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Odkryta pod koniec XIX wieku w Brazylii bylina została początkowo zakwalifikowana do rodzaju gloksynia i nazwana Gloxinia speciosa. Nazwa bardzo szybko się przyjęła i chociaż roślina okazała się przedstawicielką rodzaju Sinningia, to dawna nazwa jest używana potocznie szczególnie wobec licznych mieszańców i odmian.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Strelicja białabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Strelicja biała (synonim: Strelitzia augusta) jest jedną z trzech strelicji drzewiastych (obok Strelitzia caudata i Strelitzia nicolai), przypominającą wyglądem bananowce. W odróżnieniu od mylonej z nią strelicji nicolai ma prostsze kwiaty, bez kilku częściowych jeden na drugim. Nazwa gatunkowa odnosi się do koloru kwiatów.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Dendrobium szlachetnebyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Dendrobium szlachetne jest gatunkiem rośliny z rodziny storczykowatych, z bardzo licznego i zróżnicowanego rodzaju botanicznego. Należy do popularnych roślin doniczkowych i jest najczęściej uprawianym przedstawicielem rodzaju Dendrobium. Wspaniałe, przyjemnie pachnące kwiaty, stanowią oryginalną ozdobę mieszkania.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Hoja różowapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Hoja różowa jest tropikalnym pnączem, które uprawiane w doniczce zachwyca urodą swoich kwiatów. Mają kształt pięcioramiennych gwiazdek i wyglądają jak odlane z porcelany albo wosku. Utrzymują się przez kilka tygodni. Roztaczają mocny aromat. Nazwa rodzajowa upamiętnia angielskiego botanika Thomasa Hoy'a.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Wilczomlecz nadobnykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
W swojej ojczyźnie w Meksyku wilczomlecz nadobny jest krzewem dorastającym do 3-4 m wysokości. Odkryty w XIX wieku szybko stał się popularną rośliną ozdobną. W warunkach mieszkaniowych ma zwykle tylko 40-60 cm, a jego największą ozdobą są kolorowe podsadki, otaczające niepozorne kwiaty.
Trudność uprawy: trudna -
Eszynantus wspaniałybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Eszynantus wspaniały jest epifityczną byliną z deszczowych lasów Dalekiego Wschodu. W doniczkach wiszących albo w wysokich pojemnikach rozwija zwisające, długie pędy i kwiaty w jaskrawych kolorach, wnoszące do mieszkania powiew egzotyki. Eszynantus jest spolszczeniem łacińskiej nazwy rodzajowej, która wywodzi się od greckich słów aischyne = "wstyd" i anthos = "kwiat". Nie wiadomo tylko, czego ten piękny kwiat miałby się wstydzić.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Wilczomlecz trójżebrowykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Ze względu na grube i mięsiste pędy z krótkimi kolcami, wilczomlecz trójżebrowy bywa czasem błędnie uważany za gatunek kaktusa. Podobnie jak kaktusy należy do sukulentów, ale w przeciwieństwie do nich wytwarza liczne delikatne, zielone liście, które rozwijają się w górnej części pędów.
krzew -
Anturium Andregobyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Anturium Andrego jest byliną z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Nazwa gatunkowa upamiętnia Édouarda André - francuskiego botanika i odkrywcę rośliny. Jako roślina doniczkowa cieszy się wielką popularnością, a co pewien czas bywa nawet bardzo modna. Ozdobę anturium stanowią czerwone i błyszczące liście przykwiatowe (spathy); niepozorne kwiaty zebrane są w biało-żółtą kolbę.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Maranta białożyłkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Maranta białożyłkowa nosi nazwę rodzajową na cześć weneckiego botanika Bartolomeo Maranty i jest blisko spokrewniona z kalateą. Przydomek rośliny modlącej się zdobyła dzięki zwyczajowi składania i rozkładania liści w rytmie dzień-noc. Ze względu na bardzo efektowne, wzorzyste liście maranta stała się popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Maranta białożyłkowa 'Lemon Lime'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Ze względu na swoje niepowtarzalne ubarwienie liści maranta 'Lemon Lime' należy do bardzo efektownych odmian tej tropikalnej byliny. Jej ciemnozielone liście posiadają jaskrawy żółtozielony wzór, właśnie w kolorze limonki. Jak wszystkie maranty, wieczorem składa liście ku górze, a rano ponownie je rozwija.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Aspidistra wyniosłabyliny bylina z kłączem liściowa
Aspidistra wyniosła, ze względu na małe wymagania i dużą żywotność nazywana żelaznym liściem, jest spokrewniona naszą konwalią majową, ale pochodzi aż z Dalekiego Wschodu. Szybko zyskała popularność w całej Europie i cieszy się opinią niezniszczalnej rośliny doniczkowej. Jej ozdobą są wyrastające z kłącza duże liście na długich ogonkach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Starzec Rowleyabyliny sukulent roślina ozdobna
Starzec Rowleya jest sukulentem o bardzo oryginalnych liściach. Epitet gatunkowy upamiętnia brytyjskiego znawcę sukulentów Gordona Rowleya. Gromadzące wodę liście mają kształt ziaren grochu i są rozmieszczone gęsto na cienkim pędzie niczym sznur zielonych pereł.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Araukaria wyniosładrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Pochodząca z wyspy Norfolk araukaria wyniosła jest blisko spokrewniona z południowoamerykańską araukarią chilijską. W swojej ojczyźnie wyrasta na ogromne drzewo, jednak w naszych warunkach może rosnąć tylko w mieszkaniu, ponieważ nie jest odporna na chłód. Araukaria wyniosła rośnie powoli i jest jedną z nielicznych iglastych roślin doniczkowych.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Pelargonia afrykańskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonia afrykańska, podobnie jak wiele jej kuzynek, posiada dekoracyjne kwiaty i liście. Spośród innych pelargonii wyróżnia się właściwościami leczniczymi. Mieszkańcy Afryki Południowej od wieków stosują tę roślinę w medycynie ludowej na liczne choroby i dolegliwości.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zwartnica pośredniabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Zwartnica, błędnie kojarzona z południowoafrykańskim amarylisem, jest niezwykle efektowną rośliną doniczkową. Na szczycie pustego w środku pędu kwiatowego pojawia się dwa do czterech dużych, lejkowatych kwiatów. Uprawiana jest hybryda, której odmiany mogą mieć rozmaite kolory, wielkość i formę.
bylina Trudność uprawy: trudna
Najładniejsze kwiaty doniczkowe - ciekawe gatunki roślin do uprawy w domu
Jak wybrać najładniejsze kwiaty doniczkowe, które nadadzą twoim wnętrzom niepowtarzalny charakter? Dużo zależy od tego jaki jest wystrój mieszkania i ile czasu możesz poświęcić na pielęgnację roślin. Na szczęście istnieją bardzo dekoracyjne gatunki i odmiany roślin doniczkowych, które każdy może dostosować do swoich potrzeb i możliwości. Oto nasze propozycje.
Ozdobne rośliny do uprawy w domu
Rośliny domowe można podzielić według różnych kategorii. Tutaj chcemy zaprezentować te szczególnie ozdobne. Wiele z nich nie musi nawet zakwitać, żeby zachwycać swoimi kolorami i kształtami. Jakie są najpiękniejsze rośliny liściaste?
- Alokazja – chętnie wybierana do domu roślina z rodziny obrazkowatych. Szczególnie ciekawe są jej duże, strzałkowate liście, u niektórych gatunków z mocno zaznaczonym unerwieniem. Alokazja ma liczne odmiany. Zwykle w domu uprawia się odmiany alokazji amazońskiej.
- Epipremnum – dobry domowy zamiennik dla bluszczu. Roślina dobrze rośnie, jest mało wymagająca i ma kilka bardzo dekoracyjnych odmian. Liście są mięsiste, sercowate, najczęściej dwukolorowe. Jedną z najładniejszych odmian jest „Aureum” ze złocistymi plamami na intensywnie zielonych liściach. Warto dodać, że możemy w ślepo wybrać niemal każdy rodzaj z rodziny obrazkowatych (monstery, skrzydłokwiat, anturium, kalie). Niektóre, oprócz zielonych liści wytwarzają bardzo dekoracyjny liść przykwiatowy wokół kolby kwiatowej.
- Juka (Jukka) lub Dracena – chociaż są to dwie różne przedstawicielki rodziny szparagowatych, to wyglądają podobnie i do dekoracji mieszkania można wybrać jedną lub obie. Główna różnica polega na sposobie gromadzenia wody. Jukki wytwarzają naziemny lub podziemny kaudeks (zgrubienie gdzie przechowują wodę na okres suszy). Popularna w uprawie doniczkowej jukka gwatemalska ma prosty, cylindryczny pień i niewiele rozgałęzień. Liście są twarde i sztywne. W domu nie zakwita. Liście draceny są miękkie, bardziej zróżnicowane w kształcie (od cienkich i długich, po owalne). Obie są nie tylko ozdobne, ale dość łatwe w uprawie.
- Gruboszowate – cała rodzina, której wielu przedstawicieli nadaje się do sadzenia w ogrodach. Gatunki doniczkowe to przede wszystkim echeveria (eszeweria) minima, grubosz jajowaty i grubosz drzewiasty.
- Paprocie – nefrolepis, paprotka zwyczajna, phlebodium – jest wiele rodzajów i gatunków paproci, które warto uprawiać w domu. Dodatkowo nie są bardzo wymagające, więc powinny się spodobać nawet tym, którzy nie mają czasu na pielęgnację domowych kwiatków.
Kupując ozdobne rośliny liściaste do domu warto zwrócić uwagę na konkretne odmiany. Pod ogólną nazwą gatunkową mogą się kryć kwiaty doniczkowe o bardzo różnym wyglądzie, a nawet o różnych wymaganiach.
Najładniejsze kwiaty doniczkowe – rośliny kwitnące
Ozdobne rośliny domowe mogą zachwycać nie tylko dekoracyjnymi liśćmi, ale pięknymi, pachnącymi kwiatami. Chociaż nie wszystkie rośliny zakwitające wytwarzają kwiaty w uprawie domowej, istnieją takie, którym przychodzi to z większą łatwością.
Prawdopodobnie najładniejsze kwiaty doniczkowe to storczyki, zwane też orchideami. Ich uprawa wymaga trochę zabiegów, ale warto się ich podjąć. Specjalną ziemię i nawóz do storczyków bez problemu dostaniemy w sklepie ogrodniczym. Jakie jeszcze rośliny kwitnące nadają się do uprawy w doniczce?
- Obrazkowate – z wymienionych wcześniej obrazkowatych nie wszystkie mają dekoracyjne kwiaty i nie zawsze udaje się je wyhodować w domu. Kwitnące obrazkowate to przede wszystkim anturium, kalia i skrzydłokwiat.
- Begonie – ich kwiaty przypominają małe różyczki, a po przekwitnięciu rośliny nadal przyciągają uwagę dekoracyjnymi liśćmi. Zaletą begonii jest też to, że można je wystawić na balkon czy taras.
- Kwitnące kaktusy – wiele kaktusów może się pochwalić pięknymi kwiatami. Dla tej ozdoby kupuje się przede wszystkim opuncje, echinopsis. Ciekawe, drobne kwiaty wytwarza mammilaria albo rebutia. Piękne kwiaty i bardzo dekoracyjne, specyficznie wyrastające pędy mają grudnik i kaktus wielkanocny. Oba wytwarzają zwisające pędy i duże, dzwonkowate kwiaty. Jak można się domyślać – zakwitają w okolicach świąt Bożego Narodzenia (grudnik) i Wielkiej Nocy (kaktus wielkanocny).
- Fiołek afrykański – nie jest spokrewniony z naszymi bratkami, ale jego kwiaty trochę przypominają prawdziwe fiołki. Niezależnie od pokrewieństwa, są to piękne i kolorowe rośliny doniczkowe, które nadają się do uprawy w domu i kwitną przez cały rok. Szczególnie interesujące mogą być odmiany o dwukolorowych płatkach – np. „Funambule” lub „Carnival”.
Domowe rarytasy dla koneserów
Trudno określić co ktoś uzna za ładne. Dla niektórych bardziej niż powszechnie akceptowana uroda ważniejsza jest unikalność roślin. Wiele kwiatów doniczkowych wymaga szczególnej troski, specjalnego stanowiska lub podłoża. Takimi rarytasami zajmują się pasjonaci domowej uprawy. Do kwiatów dla koneserów można zaliczyć też te, o których nie mówi się zbyt często – dlatego trudno je dostać w doniczce i rzadko spotykamy je jako ozdoby salonów.
- Adenium obesum – chociaż zdobywa sobie coraz więcej wielbicieli nadal należy do dość rzadko uprawianych kwiatów doniczkowych. Jest to kwitnące drzewko, które wytwarza charakterystyczny kaudeks w dolnej części pnia. Ze względu na oszałamiająco piękne, pachnące kwiaty jest też nazywany różą pustyni.
- Strelicja czyli rajski ptak – dość trudna w uprawie w domu roślina pochodząca z Afryki Południowej. Ponieważ lubi rosnąć nad brzegiem rzek, wymaga zarówno dużo światła jak i dużo wilgoci. Jej główną ozdobą jest niezwykły, pomarańczowo-granatowy kwiat, któremu zawdzięcza swoją drugą nazwę. Dość dobra jest dostępność przede wszystkim strelicji królewskiej. Niestety jest to roślina droga, nawet do kilkuset złotych za odchowaną sztukę w doniczce.
- Krąpiel Chantriera – dla odmiany może się spodobać tym, którzy od klimatów rajskich wolą gotyckie. Czasami nazywa się ją kwiatem-nietoperzem, bo to zwierzę przywodzi na myśl nietypowy kwiat rośliny. Do prawidłowego rozwoju krąpiel potrzebuje dużo wilgoci. Jeżeli chodzi o cenę, jest zdecydowanie bardziej dostępna dla zwykłych śmiertelników niż strelicja. Kupimy ją już w granicach 30-40 zł za sztukę.
- Medinilla wspaniała – niezwykły epifit, który należy do najbardziej oryginalnych i najładniejszych kwiatów doniczkowych. Nie sadzi się go w ziemi, tylko w mieszance liściowej lub na podłożu torfowym. Medinilla przede wszystkim przyciąga wzrok dużymi, różowymi kwiatami, które zwisają ku dołowi. Dlatego warto umieścić ją na podwyższeniu lub zawiesić pod sufitem.
Tak naprawdę trudno powiedzieć które kwiaty doniczkowe są najpiękniejsze. Na pewno wiele roślin doniczkowych może brać udział w tej konkurencji. Ostatecznie najważniejsze jest to czy kwiat podoba się nam i czy pasuje do naszego wnętrza.