Najpiękniejsze byliny wieloletnie

Ilustracja najpiękniejsze byliny wieloletnie

Byliny wieloletnie są bardzo ciekawymi roślinami do ogrodu. Rośliny kwitną o każdej porze roku. Niezależnie od tego, czy jest wiosna, czy jesień, zawsze wyglądają przepięknie. To właśnie dzięki nim sprytnie i naturalnie podkreślić można dowolną aranżację ogrodową. Byliny wieloletnie pozwalają na ciekawe udekorowanie przestrzeni wokół domu. Dzięki temu posesja zawsze wygląda niesztampowo. Wieloletnie pnącza nadają się np. na rabaty. Wspaniale wyglądają pod koronami drzew, skarp i skalniaków. W większości warunków uprawnych będą świetnie prezentować się dosłownie w każdym ogrodzie. Niezależnie od pory roku, byliny pięknie wyglądają. Właśnie dlatego uważa się je za jedne z najlepszych roślin w uprawie do ogrodu.

Filtry0

Najpiękniejsze byliny wieloletnie

Najpiękniejsze byliny wieloletnie - pozostałe

Najpiękniejsze byliny wieloletnie do Twojego ogrodu — jakie gatunki roślin wybrać?

Byliny wieloletnie są jednymi z najciekawszych kwiatów do ogrodu. Ozdobne rośliny tego typu przepięknie prezentują się o każdej porze roku. Wieloletnie byliny kwiatowe dzielą się na różne ciekawe gatunki. Długo kwitnące byliny w większości mają niewielkie wymagania ogrodowe. Niestety, są też gatunki wymagające nieco więcej pracy. Jakie rośliny wieloletnie mogą rosnąć w ogrodzie przez całe lato? Które kolorowe byliny najlepiej prezentują się w ogrodzie? Sprawdź najpiękniejsze byliny wieloletnie i dowiedz się więcej na ich temat.

Najpiękniejsze byliny wieloletnie – ciekawe rośliny ozdobne do ogrodu

Jakie długokwitnące byliny wieloletnie hodować w ogrodzie? Podpowiadamy!

Byliny wieloletnie dzielą się na różne gatunki. Wiele z nich sadzić można w ogrodzie, nie mając nawet specjalnie dużego doświadczenia w tej dziedzinie. Na jakie okazy zwrócić uwagę? Które pnącza wybrać, decydując się na stylowy ogród? Oto kilka polecanych odmian bylin, które hodować można niezależnie od pory roku:

  • Gajowiec żółty – może osiągnąć maksymalnie 30 cm wysokości. Bylina ma ciekawe liście ze srebrnymi wzorami. Kwiaty gajowca są żółte, co pozwala odróżnić roślinę od pokrzywy, do której jest naprawdę podobna. Podłoże dla byliny powinno być wilgotne, zasobne w składniki odżywcze i próchnicze. Nie można jednak narażać byliny na przelanie. Gajowiec żółty może rozrastać się dzięki rozłogom.
  • Barwinek pospolity – niska bylina zaliczana do wieloletnich. Rośnie maksymalnie do 25 cm wysokości. Jeśli chcesz uprawiać barwinka, postaraj się posadzić roślinę pod koronami drzew lub krzewami. Barwinek pospolity najlepiej prezentuje się w cienistych miejscach lub skalniakach. Jeśli poszukujesz czegoś alternatywnego dla trawnika, przepiękna bylina może okazać się jednym z najlepszych rozwiązań. Zwłaszcza jeśli jesteś początkujący w ogrodnictwie.
  • Trytoma groniasta – niesamowita bylina wieloletnia, która rośnie do 100 cm. Kwitnie na początku czerwca. Najlepiej sadzić trytomę w słońcu, na żyznej glebie. Jeśli chcesz uczynić z rośliny reprezentacyjną część ogrodu, posadź bylinę w grupie liczącej przynajmniej kilka, a najlepiej kilkanaście okazów.
  • Ubiorek wiecznie zielony – drobne, lancetowate i białe kwiaty. Osiąga maksymalnie 35 cm wysokości. Ubiorek zakwita w kwietniu. Możesz ozdobić byliną obwódki, rabaty i skalniaki.
  • Odętka wirginijska – rośnie maksymalnie do 70 cm. Liście odętki wirginijskiej są ciemnozielone. Z kolei kwiaty byliny najczęściej białe lub różowe. Odętka zakwita w czerwcu i zachwyca swoim pięknem aż od do września. Ma bardzo niskie wymagania. Odętkę wirginijską posadzić można np. na rabatach. Warto obsadzać byliną puste miejsca m.in. między krzewami. Można też sadzić odętkę wirginijską w nasadzeniach grupowych, w których prezentuje się bardzo wytwornie i wyjątkowo.

Oczywiście istnieje wiele innych okazów wieloletnich bylin ogrodowych. Jednym z najczęściej polecanych jest krwawnik pospolity. To bylina długo kwitnąca, która rozkwita w kwietniu. Krwawnik rośnie maksymalnie do 80 cm. Wyróżnia się ciemnozielonymi, powycinanymi liśćmi i wyprostowanymi pędami. Każdy zakończony jest wielobarwnymi kwiatostanami. Roślina wspaniale sprawdza się w grupowych nasadzeniach. Kolejną byliną wieloletnią jest ciemiernik. Przepięknie wygląda przez cały rok, dlatego warto ozdobić byliną swój ogród. Liście pnączy są skórzaste i zielone. Kwitną w każdym miesiącu, dlatego zawsze będą niesamowicie podkreślać wygląd ogrodu. Kwiaty ciemierników są purpurowe, kremowe, białe lub zielone. Wieloletnia bylina najlepiej rośnie na półcienistych stanowiskach. Trzeba tylko dać jej dostęp do próchniczej i niezbyt wilgotnej, nieco przesychającej gleby. Warto jednak podkreślić, że nie każda odmiana ciemiernika poradzi sobie na mrozie, ponieważ nie wszystkie wykazują odporność na zimno.

Jakie są najpiękniejsze byliny wieloletnie? Które z nich polecane są dla początkujących?

Wśród wieloletnich bylin do ogrodu polecany jest goździk kropkowany. Na uwagę zasługują jego drobne liście i kwiaty w karminowoczerwonym kolorze. Bylina kwitnie w czerwcu, dorastając maksymalnie do 15 cm wysokości. Goździk kropkowany nie ma zbyt wielkich wymagań. Roślina uwielbia słoneczne stanowiska i na takich najlepiej się rozwija. Poradzi sobie w naturalistycznych nasadzeniach, fantastycznie się tam prezentując. Jeśli masz ochotę, możesz ozdobić goździkami ogród skalny. Początkujący ogrodnicy powinny z wrócić uwagę na trzykrotkę Andersona. To kępiasta bylina dorastająca nawet do 90 cm. Aby zawsze pięknie się rozwijała, trzykrotka potrzebuje żyznego podłoża. Trzykrotka Andersona wspaniale prezentuje się w małych grupach i niewielkich nasadzeniach. Po kwitnięciu należy przyciąć bylinę, aby mogła nadal prawidłowo się rozrastać.

Kolejnymi bylinami wartymi omówienia są bergenia sercowata i zawciąg nadmorski. Bergenia rośnie maksymalnie do 40 cm. Roślinę obrastają różowe kwiaty, które wyrastają z długiego pędu. Duże liście bergenii są sercowate i ciekawie prezentują się na tle innych kwiatów. Warto obsadzić wieloletnią byliną miejsca np. pod koronami drzew, okolice oczka wodnego lub strumyku. Zawciąg nadmorski jest zimozieloną byliną rosnącą maksymalnie do 10 cm wysokości. Liście wieloletnich zawciągów są wąskie i trawiaste. Rosną różowe lub białe. Jeśli tylko masz ochotę, postaraj się uprawiać zawciąg nadmorski w grupowych nasadzeniach. Właśnie w takiej formie prezentują się najciekawiej – zwłaszcza na słonecznym skalniaku. Następną wieloletnią byliną jest runianka japońska. Bylina osiąga maksymalnie 30 cm wysokości. Liście byliny są jasnozielone. Roślina uwielbia stanowisko w cieniu, co na pewno mocno odróżnia ją od pozostałych wieloletnich bylin. Aby mogła prawidłowo się rozwijać, sadź runiankę pod koronami drzew.

Następną propozycją wśród wieloletnich bylin jest gęsiówka kaukaska. Pnącze rośnie maksymalnie do 20 cm wysokości. Charakteryzuje się zimozielonymi liśćmi i wspaniale wygląda na skalniakach – zwłaszcza w grupowych nasadzeniach. Możesz również obsadzić gęsiówką obrzeża rabat i szczeliny murów. W ogrodzie znakomicie powinna sprawdzić się kocimiętka Faassena. Bylina dorasta maksymalnie do ok. 30 cm wysokości. Ma szarozielone liście i lawendowe kwiaty. Kocimiętka Faassena kwitnie w maju. Idealnie nadaje się dla początkujących w ogrodnictwie, ponieważ nie ma zbyt wielkich wymagań. Może rosnąć na umiarkowanie suchym stanowisku. Dla wielbicieli klasycznych rozwiązań w ogrodzie doskonały może być też bluszcz pospolity. To zimozielone pnącze, które rośnie do kilkunastu metrów długości. Znakomicie odnajduje się w półcieniu, dlatego warto je tam posadzić.

Kolorowe byliny wieloletnie – te gatunki mogą kwitnąć przez całe lato!

Uprawa bylin wieloletnich, krok po kroku. To warto wiedzieć!

Byliny wieloletnie ozdabiać mogą ogród przez cały rok. W zależności od odmiany udekorują posesję, przyozdabiając ogród w wiele kolorów. Niektóre byliny są mniejsze, inne naprawdę duże. Te największe często osłaniają teren domu jednorodzinnego przed spojrzeniami przypadkowych osób lub wścibskich sąsiadów. Najpiękniejsze byliny wieloletnie doskonale ozdabiają ogród kwiatami oraz zimozielonymi liśćmi. Jeśli chodzi o samo znaczenie słowa „zimozielone”, na ten temat można długo polemizować. Terminologia wyrazu poruszana jest przez ludzi, który spierają się o jej znaczenie. Byliny czasem określa się jako „zimozielone”, a innym razem „wiecznie zielone”. Czy wyrazów można używać zamiennie? To synonimy? A może dwa osobne słowa? Na pierwszy rzut oka wyrażenia wydają się bliskoznaczne. Okazuje się jednak, że są to dwie inne grupy roślin wieloletnich.

  • Zimozielone rośliny – grupa roślin, która zachowuje liście poza okresem wegetacyjnym. Zimozielone byliny mają więc widoczne liście również w zimę. Ich niesamowitym wyglądem można cieszyć się aż do wiosny. Następnie zimozielone rośliny wymieniają liście na nowe. Proces nie jest zauważalny „gołym okiem”, dlatego zimozielone byliny przez cały rok mogą prezentować się wyjątkowo. Do zimozielonej grupy roślin wlicza się irga i ognik szkarłatny.
  • Wiecznie zielone – ich liście potrzebne są do asymilacji, wymiany powietrza oraz regulacji wilgotności. Na pędach utrzymywać mogą się od 3 do nawet 11 lat. Trwałość liści mimo wszystko uzależniona jest od konkretnego gatunku roślin. Na stan liści ogromny wpływ ma także otoczenie. Liście wiecznie zielonych bylin niezauważalnie wymieniają się przez cały rok. Do kultowych roślin wiecznie zielonych zaliczyć można barwinka większego i kalinę sztywnolistną.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej grupie roślin. Są to byliny „pół wiecznie zielone”, które zimą mogą tracić liście. Zalicza się do nich m.in. azalia japońska. Ilość zgubionych liści zależy nie tylko od odmiany, ale głównie od pogody. Okres wegetacji roślin „pół wiecznie zielonych” zaczyna się wiosną. Wówczas wyrastają z bylin nowe liście, a reszta zostaje zrzucona.

Pielęgnacja bylin wieloletnich – przydatne informacje

Zimowy ogród niektórym kojarzy się z zupełnym brakiem kolorów. Niektórzy kompletnie nie mają pojęcia, w jaki sposób ozdobić ogródek zimą. To charakterystyczna pora roku, kiedy natura nie funkcjonuje tak, jak zawsze. Warto jednak podkreślić, że zima lub jesień w ogrodzie wcale nie muszą być szare, smutne i nudne. Wystarczy odpowiednio wcześniej posadzić kwitnące okazy roślin, aby o każdej porze roku cieszyły domowników swoim wyglądem. Niezależnie od pogody za oknem będą fantastycznie się prezentować. Na jeszcze większą atrakcyjność ogrodu z całą pewnością wpłyną również wieloletnie byliny zimozielone. Należy jednak pamiętać o kilku ważnych informacjach na ich temat. Przede wszystkim wieloletnie byliny ogrodowe potrafią długo przetrwać w niskiej temperaturze. Jeśli chcesz przez jeszcze dłuższy czas cieszyć się pięknym wyglądem roślin, powinieneś na nie postawić! Jednym z przykładów wieloletnich bylin ogrodowych jest paproć. Istnieje wiele gatunków paproci, które długo żyją. Wśród nich wyróżnia się np. języcznik zwyczajny. Języcznik charakteryzuje się ciemnozielonymi, pełnymi liśćmi. Doskonale wyglądają również paprotniki z lśniącymi, pierzastymi bukietami liści. Niektóre gatunki traw funkcjonują podobnie jak paprocie. Na szczególną uwagę zasługują turzyce, rośliny z rodzaju śmiałków i kostrzewy.

Warto zaznaczyć, że większość bylin pod koniec sezonu wegetacyjnego chowa się do ziemi. Właśnie w taki sposób oszczędzają energię potrzebną im do życia. Dzięki takiemu zachowaniu się roślin kłącza, cebule i bulwy mają szansę na bezproblemowe przetrwanie zimy. Wraz z nadejściem wiosny zimozielone rośliny zrzucają stare liście. Przez zimę z kolei niemal w pełni je zachowują. Wiele bylin wieloletnich wykazuje też dużą mrozoodporność. Dzięki temu stają się wspaniałą, naturalną ozdobą każdego ogrodu – niezależnie od jego aranżacji. Chcesz posadzić kwitnące byliny latem? Świetnie, dlatego że na zimę na pewno zachowają swój piękny kolor liści. Dzięki kwitnącym bylinom ogród będzie się niesamowicie prezentował. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na dwa pnącza – żagwin i zawciąg. Obie byliny poza liśćmi wypuszczają też ozdobne kwiatostany. Dzięki nim stać się mogą nietuzinkową, piękną dekoracją ogrodu. Na jakie jeszcze byliny można się zdecydować? Bardzo ciekawie wyglądają pnącza z szarozielonymi liśćmi, takie jak santolina, szałwia i lawenda.

Jednym z najciekawszych krzewów dekoracyjnych jest bergenia. Na uwagę zasługują jej zimozielone, skórzaste liście. Roślina kwitnie od kwietnia do maja. Kwiaty bergenii są różowe, różowoczerwone lub białe. O czym jeszcze pamiętać, decydując się na wieloletnie byliny? Bez względu na ich rodzaj zawsze dokładnie podlewaj rośliny, zwłaszcza zimozielone. Mimo że znane są ze swojej trwałości, nie można o nich zapominać nawet zimą! Byliny wieloletnie wyparowują wodę o każdej porze roku – nie tylko w upalne lato. Wodę można dostarczać pnączom przez korzenie, korzystając z odwilżonych dni. Co w przypadku, gdy na dworze spaść ma temperatura? Wówczas należy zadbać o prawidłowe i dokładne zabezpieczenie roślin mniej odpornych na chłód. Wspaniale do okrycia sprawdzą się np. gałęzie świerków. Dzięki nim można osłonić pnącza przez siarczystym mrozem.

Hodowanie bylin wieloletnich w zimę. Czy to łatwe zadanie?

Bylin wieloletnich nie można sadzić w ogrodzie zbyt późno. Doskonałą porą na umieszczenie ich w ziemi jest wiosna. Masz ochotę na hodowanie bylin w pojemnikach? Wówczas możesz przenosić je aż do późnego lata. Należy jednak pamiętać o ziemi dla wieloletnich pnączy – powinna być ciepła. Jest to bardzo istotne, dlatego że przed nadejściem zimy rośliny będą mogły dokładnie i bezproblemowo się ukorzenić. Czasami trafić można na lepiej adaptujące się okazy pnączy, które mogą zostać równie dobrze posadzone o każdej innej porze roku. Warto jednak pamiętać, że byliny w większości przypadków – zwłaszcza te wieloletnie – sadzi się wiosną. Dzięki zachowaniu takiego czasu sadzenia rośliny w ziemi mogą prawidłowo rosnąć. O czym pamiętać, chcąc hodować byliny zimą? Oto ważne wskazówki, dzięki którym uprawa pnączy chłodniejszą porą roku może być nieco prostsza:

  1. Byliny wieloletnie zimą powinny mieć zapewnione odpowiednie stanowisko do wzrostu. Zimowe słońce szybko nagrzewa liście i pobudza do szybkiego odparowania wody. Właśnie przez to wieloletnie byliny mogą nie nadążyć z uzupełnianiem wciąż traconej wilgoci. Zmarznięte nie będą już same pędy, a także gleba i korzenie. Byliny nie będą mieć zatem możliwości zadbania o prawidłowy transport wody. Co się wtedy stanie? Otóż liście zaczną usychać, a zaraz po nich… pędy. Zjawisko może zostać dodatkowo spotęgowane przez porywisty zimą wiatr.
  2. Na dworze panuje odwilż? Wówczas trzeba dość obficie podlewać rośliny. Wszystko dlatego, że podłoże szybko wysycha. Należy zatem naprawdę porządnie zatroszczyć się o prawidłowe nawodnienie roślin. Spadł śnieg? Stanowi on naturalną barierę przeciwsłoneczną, więc najlepszym pomysłem będzie… niestrząsanie go. Mróz wywołuje szkody wyłącznie natury estetycznej. Jeśli nie przeszkadzają ci byliny pokryte śniegiem, zostaw je zatem w spokoju. Wiosną można zabrać się za ścinanie roślin po to, aby wieloletnie okazy w ogródku wciąż prezentowały się nienagannie. W znacznie gorszej sytuacji są młode, świeżo posadzone pnącza. Niestety, ale młodym bylinom mróz może poważnie zaszkodzić. Narażone na srogą zimę, najprawdopodobniej w całości uschną.
  3. Sadź pnącza wieloletnie tak, aby można było dobrze osłonić je przed suchym wiatrem i słońcem. Do ochrony przed tymi czynnikami sprawdzi się m.in. ściółka z jesiennych liści i włóknina. Należy ułożyć jedną albo drugą osłonkę w pobliżu korzeni. Jeśli hodujesz niewielkie byliny zimozielone, liście możesz ochronić poprzez wykorzystanie gałęzi świerkowych jako ściółki.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto