Najpiękniejsze krzewy do ogrodu
-
Hortensja bukietowakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Hortensja bukietowa jest krzewem ozdobnym, który został przywieziony z Japonii do Europy dopiero w 1830 roku. Gatunek jest rzadko spotykany w uprawie ogrodowej, ponieważ bardziej efektowne są jego odmiany, a zwłaszcza wielkokwiatowa 'Grandiflora'.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Hortensja ogrodowakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Typowa, dziko rosnąca forma hortensji ogrodowej jest rzadko spotykana w ogrodach. Niezwykle efektowne, ogromne kule kwiatostanów rozwijają zwykle odmiany hodowlane (kultywary).
krzew Trudność uprawy: średnia -
Forsycja pośredniakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Krzewy obsypane wiosną kwiatami w różnych odcieniach żółci to przeważnie forsycja pośrednia w jednej ze swoich licznych odmian. Popularna forsycja pośrednia nie jest gatunkiem botanicznym, ale mieszańcem forsycji zwisłej i forsycji zielonej. Na skutek ocieplania się klimatu, forsycja zakwita coraz wcześniej.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Lilak pospolitykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Bez lilak, duży krzew z pachnącymi wiechami kwiatów, trafił do Europy z Imperium Osmańskiego w XVI wieku. Szybko znalazł miejsce w wiejskich ogrodach najpierw we Francji, a potem w innych krajach Europy Środkowej. Popularność lilaka pospolitego zdecydowanie wzrosła od połowy XIX wieku, kiedy wyhodowano wiele odmian o różnych kolorach kwiatów.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Sosna górskakrzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Mało wymagająca sosna górska staje się w ogrodzie efektownym krzewem ozdobnym. Wykazuje dużą zmienność naturalną, a poza tym wyhodowano dużą liczbę kultywarów. W zależności od formy botanicznej może być karłowym krzewem albo przybrać z wiekiem postać drzewa. Igły podwójne, utrzymują się na roślinie 4-6 lat.
krzew Trudność uprawy: łatwa
Najpiękniejsze krzewy do ogrodu - pozostałe
-
Wierzba całolistna 'Hakuro-nishiki'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wierzba japońska 'Hakuro Nishiki' jest odmianą hodowlaną o oryginalnych kolorowych liściach. Do Europy trafiła około 40 lat temu i cieszy się dużą popularnością jako krzew ozdobny w ogrodach. Może być uprawiana w formie krzewu albo piennej, szczepionej na pniu innego gatunku wierzby. Różowawe, a potem biało-zielone liście bardzo efektownie prezentują się na tle ciemnej zieleni innych krzewów.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Tawuła japońskakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Tawuła japońska jest podstawowym wyborem krzewu do ogrodu łatwego w pielęgnacji. Do jej zalet należy długi okres kwitnienia oraz odporność na mróz i suszę. Dziki gatunek botaniczny nie zrobił wprawdzie ogrodowej kariery, ale stał się za to podstawą do wyhodowania licznych odmian.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Azalia japońskakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Rosnące u nas w ogrodzie azalie japońskie nie są typowym gatunkiem botanicznym, ale całą grupą odmian i mieszańców. Ich wspólną cechą są opadające na zimę liście. Cenione są ze względu na ogromne bogactwo kwiatów.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Hortensja pnącapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Cienioznośne i odporne na mróz pnącze. Pokrywa mury i ściany, a przy tym rozwija dekoracyjne kwiatostany. Może służyć jako roślina okrywowa.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Hortensja krzewiastakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
W odróżnieniu od azjatyckich hortensji ogrodowej i bukietowej hortensja krzewiasta ma swoją ojczyznę na wschodzie Stanów Zjednoczonych w Appalachach. W ogrodach spotyka się zwykle nie gatunek botaniczny, ale jego kultywary.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Trzmielina oskrzydlonakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Szczególnie dekoracyjna jesienią, kiedy liście przebarwiają się na kolor jaskrawoczerwony. Efektowne są również owoce z czerwonymi osnówkami. Odporna na mróz.
krzew Trudność uprawy: łatwa
-
Kalina koralowakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Efektowne białe kwiatostany, dekoracyjne czerwone owoce i piękne jesienne przebarwienie liści sprawiają, że kalina koralowa jest cenionym krzewem ogrodowym. Nazwa tego pięknego krzewu brzmi podobnie we wszystkich językach słowiańskich, co świadczy o bardzo dawnej jej genezie. Poza formą botaniczną spotyka się w ogrodach liczne odmiany hodowlane kaliny koralowej.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Dereń jadalnykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pochodzący z cieplejszych, południowych regionów Europy dereń jadalny od dawna zadomowił się również w naszych ogrodach. Już w starożytności i w średniowieczu doceniano właściwości lecznicze derenia, a obecnie uprawiany jest głównie jako roślina ozdobna. Bardzo dekoracyjne są żółte kwiaty, pojawiające się wiosną oraz czerwone, jadalne owoce.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Piwonia drzewiastakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Piękno kwitnącej piwonii drzewiastej (zwanej też krzewiastą) jest niezrównane. Jej historia jest związana z Chinami od ponad 2000 lat. Do Europy trafiła po raz pierwszy dopiero w XVIII wieku. W przyrodzie nie spotyka się już dzikiej formy tego gatunku — za to ogrodnicy rozwijają wciąż nowe odmiany.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Budleja Davidakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Budleja Davida jest krzewem długo kwitnącym i prawdziwym magnesem dla owadów. Jej kwiatostany przypominające lilak pospolity wabią całe roje motyli i innych owadów. Pachnące wiechy kwiatów rozwijają się stopniowo, najpierw na pędach głównych, potem na bocznych. Nazwa gatunkowa rośliny upamiętnia francuskiego misjonarza i botanika Armanda Davida.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Lawenda wąskolistnapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Ze swoimi roztaczającymi wspaniały zapach kwiatami jest lawenda wąskolistna klasykiem, którego nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie. Charakterystyczny aromat budzi wspomnienia z Prowansji. Długi okres kwitnienia lawendy i bogactwo kwiatów tworzą idealne środowisko dla licznych gatunków owadów.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa -
Hortensja krzewiasta 'Annabelle'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Bardzo efektowna odmiana hodowlana hortensji krzewiastej. Bardzo duże półkuliste kwiatostany są złożone z kwiatów płonnych. Pięknie wygląda w roli solitera, jak również w nasadzeniu grupowym. Dziki gatunek pochodzi z Appalachów, a odmianę 'Annabelle' wyhodowano w USA.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Krzewuszka cudownakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pod nieco egzaltowaną nazwą krzewuszki cudownej kryje się bardzo dekoracyjny krzew z subtelnymi, różowymi kwiatami. Botaniczną nazwę rodzajową nosi na cześć niemieckiego lekarza Christiana Weigela. Epitet gatunkowy nie ma nic wspólnego ze stanem Floryda i oznacza po łacinie "obficie kwitnąca". W ogrodach, poza formą botaniczną, często występują odmiany krzewuszki nazywanej wajgelą.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Hortensja bukietowa 'Limelight'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Ta hortensja bukietowa wyróżnia się w tłumie rozmaitych odmian ogromnymi kwiatostanami, wciąż zmieniającymi się kolorami i długotrwałym kwitnieniem. Dziki gatunek pochodzi z Japonii, Chin, Sachalinu i wysp Kurylskich, a odmiana 'Limelight' (nazywana też ‘Zwijnenburg’) została przypadkowo odkryta w 1990 roku w Holandii. Może śmiało pretendować do tytułu najpiękniejszej rośliny pełni lata.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Hortensja dębolistnakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Hortensja dębolistna zalicza się do szczególnie atrakcyjnych i efektownych krzewów ogrodowych. Jej baldachogrona kwiatów roztaczają czarujący aromat przez całe lato, a jesienne liście przebarwiają się malowniczo i długo pozostają na krzewach. Kształtem liści przypomina amerykański dąb czerwony.
krzew Trudność uprawy: średnia
-
Pieris japońskikrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pieris japoński jest zimozielonym krzewem, szczególnie ozdobnym w okresie kwitnienia. Stanowi efektowne uzupełnienie dla różaneczników i nadaje się do uprawy w pojemnikach. Liście i kwiaty rośliny zawierają silnie trującą substancję grajanotoksynę.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Berberys Thunbergakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Berberys Thunberga jest ciernistym krzewem sprowadzonym do Europy z Japonii przez szwedzkiego przyrodnika Carla Thunberga. Krzew stanowi w ogrodzie efektowną ozdobę, a ponadto zapewnia ptakom oraz innym małym zwierzętom zarówno pokarm, jak i schronienie w bezpiecznym gąszczu.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Dereń kousakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Dereń kousa jest azjatyckim gatunkiem, który w naszych warunkach wyrasta na duży krzew. Najbardziej efektownie wygląda podczas kwitnienia, dzięki dużym, czterolistkowym podsadkom w kolorze białym albo kremowym. Czerwone owoce przypominają liczi i są jadalne, chociaż mdłe w smaku.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Wierzba iwakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wierzba iwa jest naszym rodzimym przedstawicielem swojego rodzaju botanicznego. Epitet gatunkowy caprea (koza) nawiązuje do wykorzystywania młodych pędów iwy na karmę dla kóz. Kwitnące wierzby są zwiastunami wiosny podobnie jak krokusy i forsycje. Kto chce mieć w ogrodzie krzew albo niewielkie drzewo obsypane wiosną dużymi, złotymi kotkami, powinien posadzić wierzbę iwę.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Ketmia syryjskakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Ketmia syryjska jest efektownym krzewem kwiatowym, który bardzo dawno trafił szlakami handlowymi z Chin do krajów Bliskiego Wschodu. Ponieważ do Europy przywieziony został w XVI wieku z Syrii, stąd jego epitet gatunkowy. Do ogrodu wprowadza orientalny nastrój.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Perukowiec podolskikrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Perukowiec podolski, krzew spokrewniony z sumakiem octowcem, stanowi dużą atrakcję ogrodu przez cały rok, a szczególnie jesienią. Wielką ozdobą są najpierw duże liście, a potem wielkie, wiechowate kwiatostany i owocostany przypominające rokokowe peruki. Jesienią liście przebarwiają się efektownie w jaskrawe kolory żółci, pomarańczu i czerwieni.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Wawrzynek wilczełykokrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wawrzynek wilczełyko jest odpornym na mróz niewielkim krzewem rodzimego pochodzenia. Różowe, efektowne, mocno pachnące kwiaty wawrzynka pojawiają się przed rozwojem liści i często tworzą barwne plamy na tle resztek śniegu. Latem i jesienią ozdobę rośliny stanowią liście i intensywnie czerwone owoce-pestkowce. Cała roślina jest silnie trująca.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Pigwowiec japońskikrzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Pigwowiec japoński, błędnie nazywany czasem pigwą, łączy z pigwą pospolitą tylko rodzinne pokrewieństwo. Wnosi on do ogrodu jaskrawe kolory kwiatów wiosną, dekoracyjne i jadalne owoce latem, oraz wartościowe pożywienie dla owadów. Na dodatek jest mało wymagający i wszechstronny w zastosowaniu.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Róża pomarszczonakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Róża pomarszczona została sprowadzona do Europy ze wschodniej Azji jako krzew ozdobny i szybko rozprzestrzeniła się, uciekając z ogrodów. Wyhodowano wiele odmian dekoracyjnych pochodzących z tego gatunku. Róża jest odporna na mróz i choroby, kwitnie przez całe lato, a na dodatek jej owoce są jadalne i bogate w witaminę C.
krzew Trudność uprawy: łatwa
-
Jaśminowiec wonnykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Wyprostowany krzew o rozłożystych gałęziach. Tradycyjnie sadzony w ogrodach wiejskich i parkach dla zapachu i pięknych kremowobiałych kwiatów.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Karagana syberyjskakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Karagana syberyjska jest specjalistką od przetrwania na nieurodzajnych i suchych stanowiskach. Wiosną rozwija jaskrawożółte, motylkowe kwiaty na tle świeżej zieleni delikatnych liści. Kolczaste zarośla karagany dają schronienie ptakom, a kwiaty wabią roje pszczół. Kwiaty i młode strąki są jadalne.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Lawenda francuskakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pachnące kwiaty lawendy francuskiej są zebrane w beczułkowate kłosy z czupryną jaśniejszych listków na szczycie, które pełnią rolę powabni dla owadów. Ze względu na małą mrozoodporność (strefa 9a) ten gatunek lawendy może być u nas uprawiany tylko w pojemnikach albo na rabatach sezonowo.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa -
Pięciornik krzewiastykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Pięciornik krzewiasty jest popularnym krzewem ogrodowym o różnorodnym zastosowaniu — od solitera po formowane żywopłoty. Poza formą botaniczną z żółtymi kwiatami dostępne są liczne odmiany, kwitnące w kolorze białym, różowym, czerwonym i pomarańczowym. Wszystkie odznaczają się niezwykle długim okresem kwitnienia.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Ligustr jajowatolistnykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Ligustr jajowatolistny pochodzi z cieplejszego klimatu Japonii i nie jest całkowicie odporny na mróz. W Polsce zachowuje zimozielone liście w zachodniej części kraju. Rośnie szybko, ma gęsty pokrój i nadaje się zarówno do roli solitera, jak i do tworzenia żywopłotu.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Laurowiśnia wschodniakrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Laurowiśnia wschodnia jest popularnym krzewem na żywopłoty. Zimozielone liście, ciemnozielone i skórzaste, tworzą doskonałe tło dla białych albo kremowych gron pachnących kwiatów. Dobrze znosi przycinanie i suszę. Z laurem, czyli wawrzynem szlachetnym, łączy ją tylko podobieństwo liści.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Świerk biały 'Conica'krzewy krzewy iglaste krzewy ozdobne
Popularna odmiana świerka białego, jest bardziej znana od formy botanicznej. Jest wolno rosnącym, niewysokim krzewem o regularnym, gęstym pokroju w formie stożka. Nadaje się do sadzenia zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach i pojemnikach ustawianych na tarasie. Na Boże Narodzenie może być oryginalną choinką.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Hortensja bukietowa 'Vanille Fraise'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Nazwę tej pięknej odmiany hortensji bukietowej można przetłumaczyć jako "lody waniliowe z truskawkami". Początkowo bukiety kwiatów przypominają kremowobiałe lody waniliowe, aby pod koniec kwitnienia zamienić się w różowe albo purpurowoczerwone. Nie tylko kwiaty, ale również liście tej hortensji przebarwiają się jesienią w odcienie czerwieni i różu.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Hortensja bukietowa 'Polar Bear'krzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Hortensja bukietowa 'Polar Bear' jest wyjątkową hybrydą odmian 'Limelight' i 'Grandiflory'. Ogromne, stożkowate kwiatostany mają najpierw odcień zielonkawy, potem długo pozostają białokremowe, aby pod koniec lata lekko się zaróżowić. Nadaje się doskonale do sadzenia pojedynczo, w szpalerach albo w pojemnikach.
krzew Trudność uprawy: średnia
Najpiękniejsze krzewy do ogrodu – te rośliny ozdobią Twój ogród
Krzewy to jedne z najładniejszych roślin, jakie można hodować w ogrodzie. Jedne są liściaste, inne iglaste. Kwitnące krzewy ozdobne na działkę bywają wysokie, ale też niskie. Wszystkie rośliny są bardzo ciekawe, dlatego trudno wybrać najładniejsze. Jak wymagania mają krzewy? Które z nich warto posadzić w ogrodzie? Oto najpiękniejsze krzewy do ogrodu, jakie warto mieć.
Najpiękniejsze krzewy do ogrodu – ciekawe kwitnące krzewy ozdobne
Czy warto mieć krzewy w ogrodzie?
Ogródek jest jednym z ulubionych miejsc każdego posiadacza domu jednorodzinnego. Właśnie tam chętnie spędzamy mnóstwo czasu na świeżym powietrzu – pod warunkiem że pozwala na to pogoda. Do ogrodu zapraszamy gości, wypoczywamy po ciężkim dniu, bawimy się z dziećmi i zwierzętami. Wspólne chwile zwykle umila ciekawie zaaranżowany ogród. Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń umożliwia cieszenie się w pełni się ogrodem, a także całym otoczeniem. Do najciekawszych roślin ogrodowych zaliczają się krzewy ozdobne. Ciężko powiedzieć, które z nich są najładniejsze, ponieważ każdy krzew wyróżnia się wieloma cechami. Krzewy mają tyle samo zalet, co np. wieloletnie i jednoroczne kwiaty. Jeśli zdecydujesz się na posadzenie krzewów w ogrodzie, na pewno nie pożałujesz decyzji. Zwłaszcza jeśli będą to krzewy wieloletnie. Właśnie takie rośliny, w przeciwieństwie do wielu innych, umożliwiają cieszenie się widokiem pięknego ogrodu przez cały rok.
Warto zwrócić uwagę na krzaki zimozielone. Są mało wymagające i nietrudne w uprawie oraz pielęgnacji. Dzięki tego rodzaju krzakom można stworzyć idealną bazę dla głównej kompozycji roślinnej w ogrodzie. Wysokie krzewy ozdobne na działkę to również piękne tło dla roślin, które są niskie. Nie ma też przeciwwskazań co do tego, aby krzewy osłaniały ogród w formie żywopłotu lub stanowiły pojedynczy element dekoracyjny. Wieloletnie krzewy np. liściaste są również szansą na poprawienie się życia przyrodniczego w ogrodzie. Krzewy to bowiem nie tylko ładne rośliny, które odmieniają przestrzeń. Odpowiednio dobrane będą pełnić bardzo ważną funkcję w ekosystemie.
Wymagania krzewów – co warto o nich wiedzieć?
Krzewy, zwłaszcza te wieloletnie, są mniej wymagające niż inne rośliny ogrodowe. Trzeba jednak zapewnić im wiele warunków, aby mogły się prawidłowo rozwijać i pięknie prezentować w ogrodzie.
- Większość krzewów wymaga regularnego podcinania, dlatego nie zapominaj o tym. Nawadniaj rośliny, jeśli chcesz zadbać o obfity wzrost i nietuzinkowy wygląd krzewów.
- Nie przesadzaj z ilością krzewów, jakie sadzisz w ogrodzie. Niekorzystnie wpłynie to na ich rozwój.
- Gorsze warunki do wzrostu zwykle mają krzewy, które rosną w cieniu. Nie jest to jednak powodem do załamywania! W ogrodzie urosną bowiem nawet takie krzewy, którym cień nie przeszkadza. Wśród cieniolubnych krzewów wyróżnia się cis pospolity, mahonia pospolita, porzeczka alpejska, wawrzynek i czarny bez.
- Dopasuj krzewy do warunków ogrodowych po to, aby mogły się prawidłowo rozwijać i przybrać piękny kształt. Skup się na tym, jaki rodzaj gruntu odpowiada krzewom oraz jaką wymagają dzienną ilość słońca. Zwróć również uwagę na obecność wiatru i ukształtowanie terenu.
Odczyn gleby dla krzewów – czy ma znaczenie?
Oczywiście, że tak! Aby cieszyć się wspaniałymi krzewami w ogrodzie, należy zatroszczyć się o prawidłowy, odpowiedni dla nich odczyn podłoża. Rodzaj ziemi niestety, ale może wykluczać uprawę niektórych krzewów. Wszystko zależy od wymagań rośliny. Odczyn gleby stanowi kluczowy parametr przy nasadzeniu krzewów. Najbardziej wymagające są krzewy ogrodowe długo kwitnące, które preferują kwaśny odczyn gleby. Krzewy preferujące kwaśną glebę nie są tak tolerancyjne, jak inne. Należy wobec tego zagwarantować dla nich optymalne warunki do rozwoju. Ogród z kwaśnym podłożem będzie dobrym miejscem do wzrostu np. dla hortensji bukietowej, magnolii, mahonii pospolitej, wierzby lanata, żarnowca miotlastego lub różanecznika.
Rośliny mają różne wymagania – zależnie od tego, do jakiego gatunku przynależą i w jakim kraju rozwinęła się ich populacja. Część adaptuje się w nowych warunkach, inne nie mają na to szans. Jeśli chodzi o niskie lub wysokie krzewy, mogą mieć naprawdę restrykcyjne wymagania. Najbardziej wymagające z nich najlepiej czują się w kwaśnej glebie 5,5 pH. Do przedstawicieli tej grupy zaliczyć można m.in. azalie i wrzosy. Krzewy wieloletnie, które rosną w innym typie gleby, nie będą miały tak wysokich oczekiwań w stosunku do odczynu. Większość poradzi sobie w podłożu 6,5 pH. Warto dodać, że krzewy, które preferują zasadowy odczyn gleby 8,0 pH, mają lepszą tolerancję niż rośliny lubiące kwaśną ziemię. Wśród takich krzewów wymienić można m.in. bukszpan zimozielony, dereń biały, lilak pospolity, sosnę górską, jaśminowiec wonny i wierzbę hastatę.
Bardzo ważny jest również stopień wilgotności. Wiele osób zupełnie nie zwraca na to uwagi, tymczasem parametr jest istotnym elementem w uprawie krzewów. Gleba może być gliniasta albo piaszczysta. Należy jednak podkreślić, że druga bywa mniej wilgotna. Krzewy wieloletnie niepotrzebujące zbyt wiele wody do rozwoju to m.in. tamaryszek, berberys i jałowiec sabiński. Wilgoć uwielbiają z kolei zupełnie inne rodzaje krzewów. Wśród nich wyróżnia się leszczyna pospolita, cis pospolity, dereń biały lub ostrokrzew kolczasty. Jakość gleby nie jest elementem, którego nie da się nie zmienić. Owszem, zawsze można nieco poprawić stan podłoża bez względu na to, jaką ziemię mamy w ogrodzie. Jeśli jednak zależy ci na szybkim przyjęciu się krzewów w ogrodzie, zdecydowanie warto zadbać przede wszystkim o żyzne i próchniczne podłoże. Ziemię można użyźnić w bardzo prosty sposób, używając nawozów i specjalnych preparatów na bazie kompostu. Świetnie sprawdzić się również może samodzielnie przygotowany kompostownik.
Najpiękniejsze krzewy do ogrodu – czy o nich słyszałeś?
Krzewy ozdobne do ogrodu, które warto pielęgnować
Jeśli masz umiejętność łączenia roślin w ciekawe kompozycje, masz niemal zagwarantowane, że twój ogród będzie wyróżniał się na tle innych. Zanim dobierzesz jednak odpowiednie krzewy, przemyśl, jakie rośliny chciałbyś hodować. Czy mają być wysokie? A może całkiem niskie? Parametry gabarytowe są bardzo ważne, ponieważ w wielu przypadkach to one decydują o finalnym wyglądzie ogrodu. Niskie krzewy zwykle rosną do 1 m. Średnie osiągają wysokość 1-3 m, a wysokie powyżej 3 m. Wśród najciekawszych krzewów znajdziesz np. pigwowiec, irgę poziomą i lawendę (krzewy niskie). Proste w uprawie są też forsycje średnie, berberysy i jaśminowce wonne (krzewy średnie). Niektórzy preferują wyłącznie wysokie krzewy w ogrodzie. Zaliczyć można do nich np. migdałowiec, piwonię krzewiastą, azalię lub krzewuszkę.
Większość właścicieli ogrodów lub działek pragnie mieć w nim długotrwałe, wieloletnie rośliny. Właśnie dlatego stawiają na krzewy zimozielone, które mają wyróżniające się owoce albo ciekawą formę. Estetyka krzewów to ważny szczegół, który wpływa na nasze wybory. Warto jednak nie decydować się wyłącznie na te gatunki, które nam się podobają. Jeśli w ogrodzie nie masz odpowiedniej gleby, służącej wzrostowi i rozwojowi krzewów, może lepiej odpuścić niektóre rośliny? Najlepiej miksować i łączyć ze sobą krzewy po to, aby miały szansę na jak najłatwiejszy rozwój w ogrodzie. Dla przykładu liściaste zwykle co trzy miesiące zmieniają barwę. Zimozielone mogą kwitnąć niezmiennie przez cały rok. Inne krzewy zakwitają zaś wyłącznie o wybranej porze roku. Różnorodne połączenia roślin sprawią, że ogród stanie się pięknym i nietuzinkowym miejscem do odpoczynku.
Warto łączyć ze sobą rośliny, tworząc w ten sposób nietypowe kompozycje ogrodowe. Na uwagę zasługuje m.in. klon palmowy, porzeczka krwista, jaśminowiec wonny, hortensja, zimozielony bukszpan, forsycja, róża oraz berberys. Oczywiście istnieje wiele innych krzewów, które fantastycznie prezentują się w ogrodzie. Zalicza się do nich bez błękitny, czeremcha i niejadalne krzewy owocowe – cis pospolity oraz szkarłatnik bieluń. Mniejszą popularnością cieszy się żarnowiec miotlasty, mahonia pospolita i ognik szkarłatny. Szkoda, ponieważ to bardzo ciekawe rośliny, które mogą pięknie ozdobić każdy ogród. Przemyślana aranżacja ogrodowa to duża szansa nie tylko na ładniejszy wygląd terenu, ale też rozbudowę ekosystemu. Wiązać się to będzie z rozwojem życia przyrodniczego w ogrodzie. Istnieje mnóstwo krzewów ozdobnych, które sprzyjają pojawieniu się np. pożytecznych owadów lub ptaków. Wśród nich wyróżnia się pszczoły, które zamieszkują jarząb, kalinę, czeremchę i głóg.
Przykładowe krzewy ozdobne – sprawdź, które najpiękniej wyglądają w ogrodzie
Na świecie istnieje mnóstwo ciekawych krzewów ozdobnych. Wśród nich warto wyróżnić kilka, które charakteryzują się ciekawym wyglądem i stosunkowo prostą pielęgnacją. Na pierwszy plan wysnuwają się hortensje, które są jednymi z najchętniej sadzonych krzewów w naszym kraju. Wśród wielu gatunków hortensji wyróżnić można zróżnicowane typy. Najbardziej znane są hortensje Grandiflora, które kwitną od początku sierpnia do końca września. Hortensja może osiągnąć nawet 200 cm wzrostu, co jest naprawdę imponującym wynikiem. Może zatem poszczycić się tytułem jednej z najbardziej okazałych hortensji na świecie. Stanowisko dla krzewu powinno być słoneczne i ciepłe. Gleba pod hortensję musi być z kolei żyzna i przepuszczalna. Najlepiej, żeby miała odczyn lekko kwaśny. Powinno się również systematycznie nawadniać roślinę, a także osłaniać od wiatru.
Kolejnymi krzewami zasługującymi na uwagę są róże okrywowe. To proste w uprawie i mało wymagające rośliny, które wykazują właściwości mrozoodporne. Nie musisz więc okrywać ich na zimę! Naturalna odporność sprawia, że róże okrywowe prawie nie chorują. Wśród popularnych odmian wyróżnia się Heidetraum. To odporny na choroby i długo kwitnący krzew ozdobny. Ma także niskie wymagania, jeśli chodzi o podłoże, co czyni krzew jednym z najbardziej polecanych do ogrodu – również dla amatorów ogrodnictwa. Bukszpan nadaje się zarówno do pojedynczych nasadzeń, jak i na żywopłot. Roślina uwielbia słońce i cień. Rośnie na ubogiej glebie. Bukszpan wyróżnia się błyszczącymi, zimozielonymi liśćmi. Często przycinany odwdzięczy się zwartym, gęstym pokrojem.
Kolejnymi wartymi uwagi krzewami są forsycje. Rośliny kwitną wczesną wiosną. Zanim wypuszczą liście, gałązki rośliny obsypują się żółtymi kwiatami. Forsycja najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach. Odnajdzie się też w półcieniu. Zadbaj o zaciszne i osłonięte przed wiatrem miejsce dla krzewów. Mimo że charakteryzują się wysoką mrozoodpornością, w mroźne zimy forsycje mogą przemarzać. Warto posadzić w ogrodzie również głóg jednoszyjkowy. To długowieczna roślina, która odnajdzie się nawet w słabszej glebie, z wyjątkiem kwaśnej i podmokłej. Najlepiej czuje się w półcieniu, kwitnąc od maja do czerwca. Owoce głogu jednoszyjkowego są jadalne nawet na surowo. Ostatnimi roślinami, które przez wielu uważane są za najpiękniejsze krzewy do ogrodu, są różaneczniki. Niektórzy znają je jako rododendrony. Najważniejsze jest dla nich podłoże. Różaneczniki są wymagające, więc musisz zadbać o dobre warunki do ich rozwoju. Rododendrony preferują kwaśną i lekko wilgotną glebę. Rośliny kwitną w maju i czerwcu. To krzewy zimozielone, które doskonale prezentować się będą o każdej porze roku.