Najpiękniejsze krzewy do ogrodu

Ilustracja najpiękniejsze krzewy do ogrodu

Krzewy to jedne z najciekawszych i jednocześnie najładniejszych roślin ogrodowych. Zależnie od odmiany, różnią się kolorami, kształtem, długością kwitnienia i wymaganiami. Wybór krzewów jest niemal nieograniczony, dzięki czemu każdy z nas może mieć zupełnie inny ogród. Wybierając krzewy ozdobne, przemyśl jednak, w jaki sposób wyglądać ma ogród. Zastanów się, na jaką wysokość krzewy powinny urosnąć, żeby wpasowały się w zaplanowaną aranżację. Jedne odmiany nadadzą lepiej jako krzewy do kompozycji. Inne znacznie bardziej sprawdzą się jako rośliny w przestrzeni zielonej.

Filtry0

Najpiękniejsze krzewy do ogrodu

Najpiękniejsze krzewy do ogrodu - pozostałe

Najpiękniejsze krzewy do ogrodu – te rośliny ozdobią Twój ogród

Krzewy to jedne z najładniejszych roślin, jakie można hodować w ogrodzie. Jedne są liściaste, inne iglaste. Kwitnące krzewy ozdobne na działkę bywają wysokie, ale też niskie. Wszystkie rośliny są bardzo ciekawe, dlatego trudno wybrać najładniejsze. Jak wymagania mają krzewy? Które z nich warto posadzić w ogrodzie? Oto najpiękniejsze krzewy do ogrodu, jakie warto mieć.

Najpiękniejsze krzewy do ogrodu – ciekawe kwitnące krzewy ozdobne

Czy warto mieć krzewy w ogrodzie?

Ogródek jest jednym z ulubionych miejsc każdego posiadacza domu jednorodzinnego. Właśnie tam chętnie spędzamy mnóstwo czasu na świeżym powietrzu – pod warunkiem że pozwala na to pogoda. Do ogrodu zapraszamy gości, wypoczywamy po ciężkim dniu, bawimy się z dziećmi i zwierzętami. Wspólne chwile zwykle umila ciekawie zaaranżowany ogród. Odpowiednio zaprojektowana przestrzeń umożliwia cieszenie się w pełni się ogrodem, a także całym otoczeniem. Do najciekawszych roślin ogrodowych zaliczają się krzewy ozdobne. Ciężko powiedzieć, które z nich są najładniejsze, ponieważ każdy krzew wyróżnia się wieloma cechami. Krzewy mają tyle samo zalet, co np. wieloletnie i jednoroczne kwiaty. Jeśli zdecydujesz się na posadzenie krzewów w ogrodzie, na pewno nie pożałujesz decyzji. Zwłaszcza jeśli będą to krzewy wieloletnie. Właśnie takie rośliny, w przeciwieństwie do wielu innych, umożliwiają cieszenie się widokiem pięknego ogrodu przez cały rok.

Warto zwrócić uwagę na krzaki zimozielone. Są mało wymagające i nietrudne w uprawie oraz pielęgnacji. Dzięki tego rodzaju krzakom można stworzyć idealną bazę dla głównej kompozycji roślinnej w ogrodzie. Wysokie krzewy ozdobne na działkę to również piękne tło dla roślin, które są niskie. Nie ma też przeciwwskazań co do tego, aby krzewy osłaniały ogród w formie żywopłotu lub stanowiły pojedynczy element dekoracyjny. Wieloletnie krzewy np. liściaste są również szansą na poprawienie się życia przyrodniczego w ogrodzie. Krzewy to bowiem nie tylko ładne rośliny, które odmieniają przestrzeń. Odpowiednio dobrane będą pełnić bardzo ważną funkcję w ekosystemie.

Wymagania krzewów – co warto o nich wiedzieć?

Krzewy, zwłaszcza te wieloletnie, są mniej wymagające niż inne rośliny ogrodowe. Trzeba jednak zapewnić im wiele warunków, aby mogły się prawidłowo rozwijać i pięknie prezentować w ogrodzie.

  1. Większość krzewów wymaga regularnego podcinania, dlatego nie zapominaj o tym. Nawadniaj rośliny, jeśli chcesz zadbać o obfity wzrost i nietuzinkowy wygląd krzewów.
  2. Nie przesadzaj z ilością krzewów, jakie sadzisz w ogrodzie. Niekorzystnie wpłynie to na ich rozwój.
  3. Gorsze warunki do wzrostu zwykle mają krzewy, które rosną w cieniu. Nie jest to jednak powodem do załamywania! W ogrodzie urosną bowiem nawet takie krzewy, którym cień nie przeszkadza. Wśród cieniolubnych krzewów wyróżnia się cis pospolity, mahonia pospolita, porzeczka alpejska, wawrzynek i czarny bez.
  4. Dopasuj krzewy do warunków ogrodowych po to, aby mogły się prawidłowo rozwijać i przybrać piękny kształt. Skup się na tym, jaki rodzaj gruntu odpowiada krzewom oraz jaką wymagają dzienną ilość słońca. Zwróć również uwagę na obecność wiatru i ukształtowanie terenu.

Odczyn gleby dla krzewów – czy ma znaczenie?

Oczywiście, że tak! Aby cieszyć się wspaniałymi krzewami w ogrodzie, należy zatroszczyć się o prawidłowy, odpowiedni dla nich odczyn podłoża. Rodzaj ziemi niestety, ale może wykluczać uprawę niektórych krzewów. Wszystko zależy od wymagań rośliny. Odczyn gleby stanowi kluczowy parametr przy nasadzeniu krzewów. Najbardziej wymagające są krzewy ogrodowe długo kwitnące, które preferują kwaśny odczyn gleby. Krzewy preferujące kwaśną glebę nie są tak tolerancyjne, jak inne. Należy wobec tego zagwarantować dla nich optymalne warunki do rozwoju. Ogród z kwaśnym podłożem będzie dobrym miejscem do wzrostu np. dla hortensji bukietowej, magnolii, mahonii pospolitej, wierzby lanata, żarnowca miotlastego lub różanecznika.

Rośliny mają różne wymagania – zależnie od tego, do jakiego gatunku przynależą i w jakim kraju rozwinęła się ich populacja. Część adaptuje się w nowych warunkach, inne nie mają na to szans. Jeśli chodzi o niskie lub wysokie krzewy, mogą mieć naprawdę restrykcyjne wymagania. Najbardziej wymagające z nich najlepiej czują się w kwaśnej glebie 5,5 pH. Do przedstawicieli tej grupy zaliczyć można m.in. azalie i wrzosy. Krzewy wieloletnie, które rosną w innym typie gleby, nie będą miały tak wysokich oczekiwań w stosunku do odczynu. Większość poradzi sobie w podłożu 6,5 pH. Warto dodać, że krzewy, które preferują zasadowy odczyn gleby 8,0 pH, mają lepszą tolerancję niż rośliny lubiące kwaśną ziemię. Wśród takich krzewów wymienić można m.in. bukszpan zimozielony, dereń biały, lilak pospolity, sosnę górską, jaśminowiec wonny i wierzbę hastatę.

Bardzo ważny jest również stopień wilgotności. Wiele osób zupełnie nie zwraca na to uwagi, tymczasem parametr jest istotnym elementem w uprawie krzewów. Gleba może być gliniasta albo piaszczysta. Należy jednak podkreślić, że druga bywa mniej wilgotna. Krzewy wieloletnie niepotrzebujące zbyt wiele wody do rozwoju to m.in. tamaryszek, berberys i jałowiec sabiński. Wilgoć uwielbiają z kolei zupełnie inne rodzaje krzewów. Wśród nich wyróżnia się leszczyna pospolita, cis pospolity, dereń biały lub ostrokrzew kolczasty. Jakość gleby nie jest elementem, którego nie da się nie zmienić. Owszem, zawsze można nieco poprawić stan podłoża bez względu na to, jaką ziemię mamy w ogrodzie. Jeśli jednak zależy ci na szybkim przyjęciu się krzewów w ogrodzie, zdecydowanie warto zadbać przede wszystkim o żyzne i próchniczne podłoże. Ziemię można użyźnić w bardzo prosty sposób, używając nawozów i specjalnych preparatów na bazie kompostu. Świetnie sprawdzić się również może samodzielnie przygotowany kompostownik.

Najpiękniejsze krzewy do ogrodu – czy o nich słyszałeś?

Krzewy ozdobne do ogrodu, które warto pielęgnować

Jeśli masz umiejętność łączenia roślin w ciekawe kompozycje, masz niemal zagwarantowane, że twój ogród będzie wyróżniał się na tle innych. Zanim dobierzesz jednak odpowiednie krzewy, przemyśl, jakie rośliny chciałbyś hodować. Czy mają być wysokie? A może całkiem niskie? Parametry gabarytowe są bardzo ważne, ponieważ w wielu przypadkach to one decydują o finalnym wyglądzie ogrodu. Niskie krzewy zwykle rosną do 1 m. Średnie osiągają wysokość 1-3 m, a wysokie powyżej 3 m. Wśród najciekawszych krzewów znajdziesz np. pigwowiec, irgę poziomą i lawendę (krzewy niskie). Proste w uprawie są też forsycje średnie, berberysy i jaśminowce wonne (krzewy średnie). Niektórzy preferują wyłącznie wysokie krzewy w ogrodzie. Zaliczyć można do nich np. migdałowiec, piwonię krzewiastą, azalię lub krzewuszkę.

Większość właścicieli ogrodów lub działek pragnie mieć w nim długotrwałe, wieloletnie rośliny. Właśnie dlatego stawiają na krzewy zimozielone, które mają wyróżniające się owoce albo ciekawą formę. Estetyka krzewów to ważny szczegół, który wpływa na nasze wybory. Warto jednak nie decydować się wyłącznie na te gatunki, które nam się podobają. Jeśli w ogrodzie nie masz odpowiedniej gleby, służącej wzrostowi i rozwojowi krzewów, może lepiej odpuścić niektóre rośliny? Najlepiej miksować i łączyć ze sobą krzewy po to, aby miały szansę na jak najłatwiejszy rozwój w ogrodzie. Dla przykładu liściaste zwykle co trzy miesiące zmieniają barwę. Zimozielone mogą kwitnąć niezmiennie przez cały rok. Inne krzewy zakwitają zaś wyłącznie o wybranej porze roku. Różnorodne połączenia roślin sprawią, że ogród stanie się pięknym i nietuzinkowym miejscem do odpoczynku.

Warto łączyć ze sobą rośliny, tworząc w ten sposób nietypowe kompozycje ogrodowe. Na uwagę zasługuje m.in. klon palmowy, porzeczka krwista, jaśminowiec wonny, hortensja, zimozielony bukszpan, forsycja, róża oraz berberys. Oczywiście istnieje wiele innych krzewów, które fantastycznie prezentują się w ogrodzie. Zalicza się do nich bez błękitny, czeremcha i niejadalne krzewy owocowe – cis pospolity oraz szkarłatnik bieluń. Mniejszą popularnością cieszy się żarnowiec miotlasty, mahonia pospolita i ognik szkarłatny. Szkoda, ponieważ to bardzo ciekawe rośliny, które mogą pięknie ozdobić każdy ogród. Przemyślana aranżacja ogrodowa to duża szansa nie tylko na ładniejszy wygląd terenu, ale też rozbudowę ekosystemu. Wiązać się to będzie z rozwojem życia przyrodniczego w ogrodzie. Istnieje mnóstwo krzewów ozdobnych, które sprzyjają pojawieniu się np. pożytecznych owadów lub ptaków. Wśród nich wyróżnia się pszczoły, które zamieszkują jarząb, kalinę, czeremchę i głóg.

Przykładowe krzewy ozdobne – sprawdź, które najpiękniej wyglądają w ogrodzie

Na świecie istnieje mnóstwo ciekawych krzewów ozdobnych. Wśród nich warto wyróżnić kilka, które charakteryzują się ciekawym wyglądem i stosunkowo prostą pielęgnacją. Na pierwszy plan wysnuwają się hortensje, które są jednymi z najchętniej sadzonych krzewów w naszym kraju. Wśród wielu gatunków hortensji wyróżnić można zróżnicowane typy. Najbardziej znane są hortensje Grandiflora, które kwitną od początku sierpnia do końca września. Hortensja może osiągnąć nawet 200 cm wzrostu, co jest naprawdę imponującym wynikiem. Może zatem poszczycić się tytułem jednej z najbardziej okazałych hortensji na świecie. Stanowisko dla krzewu powinno być słoneczne i ciepłe. Gleba pod hortensję musi być z kolei żyzna i przepuszczalna. Najlepiej, żeby miała odczyn lekko kwaśny. Powinno się również systematycznie nawadniać roślinę, a także osłaniać od wiatru.

Kolejnymi krzewami zasługującymi na uwagę są róże okrywowe. To proste w uprawie i mało wymagające rośliny, które wykazują właściwości mrozoodporne. Nie musisz więc okrywać ich na zimę! Naturalna odporność sprawia, że róże okrywowe prawie nie chorują. Wśród popularnych odmian wyróżnia się Heidetraum. To odporny na choroby i długo kwitnący krzew ozdobny. Ma także niskie wymagania, jeśli chodzi o podłoże, co czyni krzew jednym z najbardziej polecanych do ogrodu – również dla amatorów ogrodnictwa. Bukszpan nadaje się zarówno do pojedynczych nasadzeń, jak i na żywopłot. Roślina uwielbia słońce i cień. Rośnie na ubogiej glebie. Bukszpan wyróżnia się błyszczącymi, zimozielonymi liśćmi. Często przycinany odwdzięczy się zwartym, gęstym pokrojem.

Kolejnymi wartymi uwagi krzewami są forsycje. Rośliny kwitną wczesną wiosną. Zanim wypuszczą liście, gałązki rośliny obsypują się żółtymi kwiatami. Forsycja najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach. Odnajdzie się też w półcieniu. Zadbaj o zaciszne i osłonięte przed wiatrem miejsce dla krzewów. Mimo że charakteryzują się wysoką mrozoodpornością, w mroźne zimy forsycje mogą przemarzać. Warto posadzić w ogrodzie również głóg jednoszyjkowy. To długowieczna roślina, która odnajdzie się nawet w słabszej glebie, z wyjątkiem kwaśnej i podmokłej. Najlepiej czuje się w półcieniu, kwitnąc od maja do czerwca. Owoce głogu jednoszyjkowego są jadalne nawet na surowo. Ostatnimi roślinami, które przez wielu uważane są za najpiękniejsze krzewy do ogrodu, są różaneczniki. Niektórzy znają je jako rododendrony. Najważniejsze jest dla nich podłoże. Różaneczniki są wymagające, więc musisz zadbać o dobre warunki do ich rozwoju. Rododendrony preferują kwaśną i lekko wilgotną glebę. Rośliny kwitną w maju i czerwcu. To krzewy zimozielone, które doskonale prezentować się będą o każdej porze roku.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto