Najpiękniejsze róże wielkokwiatowe

Ilustracja najpiękniejsze róże wielkokwiatowe

Róże wielkokwiatowe są jednymi z najpowszechniejszych ze wszystkich róż na świecie. Można je podzielić na różne odmiany, które doskonale prezentują się w dosłownie każdym ogrodzie. Niektórzy uważają je za najpiękniejsze na świecie. Jednak nie każdy jest zdania, że hodowla róż wielokwiatowych jest prosta. Istnieje bowiem kilka „sztywnych” zasad, których należy przestrzegać, pielęgnując te kwiaty.

Filtry0

Najpiękniejsze róże wielkokwiatowe - pozostałe

Najpiękniejsze róże wielkokwiatowe – najpopularniejsze odmiany róż szlachetnych

Róże wielkokwiatowe uznawane są za najładniejsze na świecie. Z pewnością zaliczyć je też można do najliczniejszych ze wszystkich grup róż. Kwiaty robią ogromne wrażenie w ogrodzie. Są piękne i szlachetne z wyglądu. Ich uprawa i pielęgnacja nie dla każdego jest jednak prosta, zwłaszcza że najpiękniejsze róże wielkokwiatowe mają swoje specyficzne wymagania. Jakie odmiany rabatowe warto hodować? Które róże są prostsze w uprawie – czerwone czy dwukolorowe? Sprawdź najważniejsze informacje o kwiatach.

Najpiękniejsze róże wielkokwiatowe w ogrodzie – poznaj ciekawe odmiany

Jak wyglądają róże wielkokwiatowe? Uprawa i pielęgnacja kwiatów

Róże wielkokwiatowe przez wielu ogrodników uznawane są za najładniejsze kwiaty w ogrodzie. To niesamowicie pachnące rośliny. W większości przypadków potrafią urosnąć od 2 do 3 wysokości. Kwiaty mają przyjemny zapach, są piękne i niekiedy bardzo duże. Wiele z nich osiąga nawet 20 cm średnicy. Róże wielkokwiatowe kwitną od czerwca do września. Całkiem nieźle znoszą zanieczyszczone powietrze. Właśnie dlatego w miastach obsadza się nimi np. alejki parkowe. Aby zapewnić różom odpowiednie warunki do rozwoju, należy zadbać o słoneczne i otwarte stanowisko dla kwiatów. Słońce uwielbiają nie tylko róże herbaciane, ale też np. róża stulistna. Poza tym warto zatroszczyć się o piaszczysto-gliniaste podłoże dla kwiatów – najlepiej o lekko kwaśnym odczynie (ok. 7 pH).

Do uprawy róż wielkokwiatowych staraj się nie wykorzystywać ziemi ciężkiej, mokrej, suchej lub gliniastej. Naprawdę nie będą służyć roślinom. Jeśli do dyspozycji masz wyłącznie jedną z wymienionych, dodaj do niej torf ogrodniczy. Wysadzaj sadzonki w podobnej rozstawie jak w przypadku róży dzikiej czy pomarszczonej (60-80 cm od siebie). Chcesz mieć pewność co do zakupu róży? Zatem zdecyduj się na sprawdzony sklep ogrodniczy z dobrymi opiniami. Wówczas będziesz mieć gwarancję jakości roślin i tego, że posadzone róże będą zdrowe. Nie możesz również zapominać o regularnym podlewaniu róż, zwłaszcza że wielkokwiatowe odmiany bardzo potrzebują.

Jak zadbać o róże wielkokwiatowe? Proste wskazówki

Chcesz posadzić róże wielkokwiatowe jesienią? Warto wykonać dla nich ziemny kopczyk o wysokości 20-30 cm, aby ochronić rośliny przed mrozem. Na wiosnę można go stopniowo rozgarnąć. Niezwykle ważne okazuje się również przycinanie róż. Warto zająć się wyschniętymi i martwymi pędami. Należy ciąć je od połowy – zwłaszcza gatunki rosnące w średnim tempie. Szybko rosnące róże ucinaj tak, aby zostało przynajmniej osiem oczek. Należy całkiem pozbyć się przekwitłych kwiatostanów.

Róże wielkokwiatowe warto zasilać kompostem lub obornikiem. Najlepiej powtarzać nawożenie co 2 lata. Wówczas można rozłożyć nawóz między krzewami, przekopując jednocześnie glebę i uważając, aby nie zniszczyć korzeni. Niezwykle ważne jest dokładne i regularne podlewanie róż. Wykorzystuj do tego odstaną wodę i pod żadnym pozorem nie zmocz liści. Dzięki temu będzie szansa, że nie zostaną zaatakowane przez grzyby. Sadząc piękne róże wielkokwiatowe w słonecznym miejscu ogrodu, z pewnością doskonale go ozdobią. Szlachetne róże rabatowe nie tylko podkreślą wygląd ogrodu, ale i roztoczą wokół przepiękny zapach. Warto więc wziąć je pod uwagę, wybierając kwiaty ogrodowe.

Czerwone i dwukolorowe róże wielkokwiatowe – najpiękniejsze na świecie?

Róże wielkokwiatowe, na które warto zwrócić uwagę

Jeśli chcesz mieć pięknie udekorowany kwiatami ogród, zdecyduj się na róże wielkokwiatowe. Wśród nich wyróżnić można wiele interesujących okazów, m.in. Wenzel Geschwind – czerwona róża o pełnych kwiatach i naprawdę intensywnym zapachu. Mamy też Amdiral, którą określa się jako czarną. Tak naprawdę ma jednak ciemno-bordowy kolor i charakteryzuje się wysoką odpornością na mróz – nawet do -25 st. C. Warto zwrócić uwagę na Parfum de Liberte, czyli efektowną i odporną na choroby różę. Należy też zainteresować się bezkolcową odmianą Prins Alexnder, wysoką na ok. 100 cm Vogaye  i różą znaną jako Dominica – to ciemnoróżowa roślina, która niebanalnie ozdobi każdy ogród.

Róże wielkokwiatowe wyróżniają się niesamowitymi, różnorodnymi barwami, pięknymi kształtami płatków oraz mocnym, rozchodzącym się po ogrodzie zapachem. Dodadzą szyku każdej przestrzeni ogrodowej. Należy jednak pamiętać o tym, aby sadzić róże wielkokwiatowe w miejscach możliwie wyeksponowanych. Wspaniale prezentują się w centrum rabaty lub rozsadzone w równych odstępach po jej brzegach. Róże wielkokwiatowe niesamowicie wyglądają zebrane w kilka krzewów. Doskonale prezentują się również, rosnąc pojedynczo. Warto mieć te rośliny w swoim ogrodzie, zwłaszcza że nie powinny sprawiać dużych trudności w uprawie osobom, które już miały styczność z różami.

Najciekawsze odmiany róż wielkokwiatowych w Polsce

Wśród róż wielkokwiatowych wyróżniają się czerwone, pomarańczowe lub bordowe. Niezależnie od wybranego koloru, każda róża wniesie piękno do ogrodu. Wspaniale wypełnią przestrzeń, nadając jej niesamowitego klimatu. Do najczęściej sadzonych róż w ogrodzie zaliczamy na pewno odmianę Fryderyk Chopin z kremowobiałymi kwiatami, która potrafi urosnąć do okazałych rozmiarów. Mamy też różę o imponującym kwiatostanie z wiśniowymi brzegami, znaną jako Nostalgie. Warto dodać, że ta odmiana pachnie cytrusami. Zwróć też uwagę na różę Gloria Dei w żółto-różowym kolorze, która ma mocny aromat i zalicza się ją do najmniej wymagających róż wielkokwiatowych. Poza tym Gloria Dei uodporniona jest na choroby typowe dla róż. Właśnie dlatego wielu amatorów ogrodnictwa zaczyna przygodę z różami od tej odmiany.

Kolejną ciekawą różą jest Papa Meilland. Wyróżnia się ciemnoczerwonym kolorem oraz intensywnym zapachem. Nadaje się na różę ciętą, podobnie jak odmiany Grande Amor, Barkarole czy Uncle Walter. Nie można zapominać o niebieskiej róży Mainzer Fastnacht – w rzeczywistości jej kolor zbliżony jest do liliowego. Jeśli zależy ci na bardzo nietypowej róży wielkokwiatowej, zostaje jeszcze kilka innych odmian: różowe (Lady Like i Parole), pomarańczowe (Ashram i Tea Time) i wielokolorowe (jak wymienione już wyżej Nostalgie).

Róże wielkokwiatowe są jednymi z najpowszechniejszych ze wszystkich róż na świecie. Czy ich hodowla jest prosta? Sprawdź najważniejsze informacje o różach wielkokwiatowych.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto