Najpiękniejsze trawy ozdobne

Ilustracja najpiękniejsze trawy ozdobne

Najpiękniejsze trawy ozdobne – gatunki traw i spokrewnionych bylin, które są wyjątkowo dekoracyjne. Chociaż odczucia estetyczne mogą być kwestią indywidualnego gustu, to wiele traw ma niekwestionowane walory jako rośliny ozdobne. Należą tu rośliny o ozdobnych liściach i kwiatostanach, rosnące w zwartych, dekoracyjnych kępach. Najpiękniejsze spośród traw ozdobnych doskonale nadają się na solitery, szpalery i luźne żywopłoty. Sprawdzą się także jako ważne akcenty w większej kompozycji. Niektóre, ze względu na wysokość kęp, mogą stanowić tło dla niższych roślin. Chociaż większość preferuje stanowiska słoneczne, to niektóre gatunki nadają się też do półcienia. Wybrane trawy mogą być również ozdobą ciemniejszych miejsc w ogrodzie.

Filtry0

Najpiękniejsze trawy ozdobne

Najpiękniejsze trawy ozdobne - pozostałe

Najpiękniejsze trawy ozdobne - jakie gatunki traw ozdobnych możemy sadzić w cieniu?

Trawy ozdobne to duża grupa roślin. Największe z nich potrafią dorastać do kilku metrów, a ich kolorowe kłosy mogą konkurować z tradycyjnymi kwiatami ogrodowymi. Jakie są najpiękniejsze trawy ozdobne? Które sprawdzą się w półcieniu? Co zrobić, kiedy alergia nie pozwala nam na trawy kwitnące? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

Kolorowe kępy

Istnieją setki gatunków i odmian traw ozdobnych. Wśród nich można wyróżnić wysokie, niskie, te o ozdobnych kwiatostanach i o dekoracyjnych liściach. Większość to trawy właściwe z rodziny wiechlinowatych. Do traw ozdobnych, ze względu na podobny pokrój i podobną rolę w ogrodzie, zalicza się też pałkowate (np. pałka szerokolistna), sitowate (np. kosmatka) czy ciborowate (np. turzyca). W sklepach ogrodniczych razem z trawami sprzedaje się też odmiany konwalika. Jest to roślina z rodziny szparagowatych, ale kształtem przypomina wiechlinowate. Wiele z wyżej wymienionych to rośliny kwitnące. Niestety niektóre wytwarzają pyłek, który może uczulać alergików. Alternatywą są bambusy, również będące trawami, ale kwitnącymi raz na kilkadziesiąt lat.

Najpiękniejsze trawy ozdobne to te o niezwykłych, gęstych kępach i kolorowych kłosach. Najczęściej za jedną z najpiękniejszych jest uważana trawa pampasowa, niezwykłe są też miskanty, a także różne odmiany rozplenicy japońskiej. Trawy te mają długie liście, często z ostrym obrzeżem. Kłosy są duże, puszyste. Mogą przybierać barwy różową, złocistą, srebrzystą, a nawet ciemno-brunatną.

Najpiękniejsze trawy ozdobne do cienia

Trawy ozdobne w większości lubią miejsca dobrze naświetlone, w końcu są to rośliny otwartych przestrzeni – stepów, sawann i górskich zboczy. Mimo to liczne gatunki poradzą sobie w półcieniu. Najtrudniejszym zadaniem jest znalezienie tych, które będą preferowały wzrost w zacienionym miejscu. Jakie trawy posadzić w miejscach, gdzie dociera mniej słońca? Oto przykładowe gatunki i odmiany:Turzyca biała – roślina rośnie na glebach bogatych w wapń. W naturze spotykana w Tatrach i Pieninach. Nadaje się do półcienia i na stanowiska słoneczne. Rozrasta się w rozłogi i jest dość niska (do 40 cm).

  1. Turzyca włosista -  tworzy półkoliste kępy. Liście nieco zmierzwione, cienkie. Dorasta do 30 cm. Radzi sobie w słońcu i w półcieniu. Potrzebuje gleby stale wilgotnej, ale przepuszczalnej. Może być sadzona nad oczkami wodnymi, w miejscach osłoniętych od wiatru.
  2. Mozga trzcinowata – lubi stanowiska słoneczne, ale toleruje półcień. Lubi ziemię wilgotną i próchniczą. Jest trawą wysoką (zależnie od odmiany może dorastać nawet do 3 m). Ciekawą odmianą do półcienia jest „Aureovariegata” – z dość szerokimi liśćmi, w kolorowe, ciemno i jasnozielone pasy. Kolorystyka zależy od pory roku. Nadaje się do sadzenia w pojedynczo lub w grupach z innymi bylinami.
  3. Sesleria skalna – interesująca trawa niska. Szczególnie ciekawie prezentuje się w czasie kwitnienia, między marcem i majem. To jedna z niewielu traw ozdobnych, kwitnących wczesną wiosną. Pędy z małymi, zwartymi kłosami wznoszą się dość wysoko nad kępą (do 25 cm wysokości). W zależności od odmiany mogą być jasne lub ciemne. Toleruje stanowiska słoneczne i półcieniste. Łatwa w uprawie.
  4. Spartyna grzebieniasta – bardzo odporna, również na większe zacienienie. Co ciekawe jest jednocześnie odporna na suszę. Kępa składa się z długich liści, u niektórych odmian są one wielokolorowe. Ma bardzo delikatne, wydłużone, puszyste kwiatostany. Dorasta do 1 m.
  5. Uncinia czerwona – kolejna ciekawa trawa niska (do 30 cm). Liście mają kolor czerwono-brązowy. Rośnie w zwartych kępkach. Lubi gleby lekko wilgotne, próchnicze – jak większość traw. Można ją więc bez problemu wkomponować między trawy soczyście zielone. Nadaje się do sadzenia w słońcu i w półcieniu. Niestety jest dość wrażliwa na mróz i wymaga zabezpieczenia przed zimą.
  6. Rajgras wyniosły – jest typową trawą polecaną do sadzenia w półcieniu. Nadaje się też na stanowiska słoneczne. Do skontrastowania z ciepłym kolorem uncinii polecamy odmianę „Variegatum” o liściach ze srebrnym obrzeżem. Oprócz dekoracyjności, jego zaletą jest nieekspansywność. Bez problemu nadaje się więc do sadzenia w większych kompozycjach.
  7. Pseudosasa japońska – jest gatunkiem bambusa, który nadaje się do uprawy w polskich ogrodach. Mrozoodporna, rzadko kwitnąca (raz na kilkadziesiąt lat) i przepięknie prezentująca się na tle oczek wodnych. Ma dekoracyjne, duże liście i charakterystyczne drewniejące łodygi. Pseudosasa może rosnąć w cieniu i w półcieniu, nie pogardzi też stanowiskiem słonecznym. Za odporność jest oczywiście cena. Jest to roślina dość ekspansywna. Trzeba ograniczać jej rozrost przez barierę korzeniową.

Co posadzić z trawami w zacienionym miejscu?

Wybierając najpiękniejsze trawy ozdobne możemy poprzestać na wyeksponowaniu solitera lub ułożyć kompozycję. Opisane wcześniej trawy niskie, nawet te o niezwykłych kolorach, doskonale nadają się do uprawy w większych grupach. Dzięki dużemu wyborowi kolorów i kształtów można z nich tworzyć naturalne dywany lub wykorzystać jako wypełnienie rabaty.

Wysokie trawy wybiera się między innymi na tło dla niższych roślin. Średniej wielkości trawy kwitnące mogą być częścią ogrodu naturalistycznego. Niepowtarzalną mozaikę stworzą w połączeniu z kwiatami polnymi i ziołami. Do kompozycji można też dodać wymienione wcześniej rośliny trawopodobne, t.j. kosmatki czy konwaliki.

Bambusy są często wykorzystywane jako wyraziste tło dla oczek wodnych. Trzeba tylko pamiętać, że lubią wilgoć, ale nie są one roślinami wodnymi. Korzenie nie powinny stać w wodzie. Jeżeli chcemy stworzyć egzotyczny ogród japoński, to dobrze połączyć kilka gatunków bambusa. Niestety w naszym klimacie mamy ograniczony wybór.

Trawy ozdobne potrafią zorganizować cały nowoczesny ogród. W połączeniu ze stonowanymi kolorami mebli z rattanu, drewna lub bambusa, mogą stanowić prawdziwą oazę spokoju. Tym bardziej, że nie musimy im poświęcać tyle uwagi, co niektórym kwiatom i krzewom.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto