Niebieskie kwiaty wiosenne
-
Barwinek pospolitykrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Już w połowie kwietnia pojawiają się na tle ciemnej zieleni liści barwinka pospolitego jego piękne niebieskie kwiaty. Zimozielona krzewinka chętnie okrywa ziemię pod drzewami i w innych cienistych miejscach w ogrodzie. Barwinkowy dywan tworzy efektowne tło dla roślin o barwnych liściach.
krzewinka Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik ożankowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Przetacznik ożankowy jest rodzimą byliną, której subtelne, błękitne kwiaty pojawiają się wiosną w ogrodzie i na łące jako jedne z pierwszych. Czasem bywa mylony z niezapominajką, do której jest nieco podobny. Liście i kwiaty przetacznika ożankowego mają łagodny smak i nadają się jako dodatek do potraw. Ziele tej byliny było kiedyś cenione również ze względu na właściwości lecznicze.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Niebieskie kwiaty wiosenne - pozostałe
-
Cebulica syberyjskabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Cebulica syberyjska ze swoimi jaskrawymi, niebieskimi dzwoneczkami kwiatów należy do ulubionych roślin wiosennych. Jej pierwotna ojczyzna nie leży wcale na Syberii, jak sugeruje nazwa, ale w południowej Rosji, na Kaukazie, w Turcji i Syrii. Istnieje biała odmiana hodowlana cebulicy syberyjskiej.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Barwinek większypółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Podstawy pędów barwinka większego drewnieją, podczas gdy górne części pozostają zielne, dlatego roślina jest zaliczana do półkrzewów. Podobnie jak jego mniejszy krewniak, ten gatunek również doskonale nadaje się do tworzenia w ogrodzie zielonych dywanów. Ze względu na mniejszą mrozoodporność, barwinek większy wymaga okrywania na zimę, a na wschodzie kraju może wymarzać.
półkrzew Trudność uprawy: łatwa -
Szafirek armeńskibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Kiedy pierwsze ciepłe promienie słońca zwiastują nadejście wiosny, nie tylko narcyzy i tulipany mają w ogrodzie swój czas świetności. Szczególnie efektowne są wtedy szafirki armeńskie, których liczne grona kwiatów tworzą niebieskie dywany. Nadają się doskonale nie tylko na kwiatowe rabaty, ale również do doniczek i pojemników na taras i balkon.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik polnyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Przetacznik polny dotarł do Europy Środkowej przed wieloma wiekami i już od dawna jest uważany za gatunek rodzimy. Początkowo towarzyszył uprawom rolnym, jednak z czasem przystosował się do rozmaitych siedlisk i rośnie nawet w szczelinach miejskich chodników. Wzniesione łodyżki z zielonymi liśćmi oraz drobne, niebieskie kwiaty mogą być w ogrodzie ozdobą, wnoszącą na rabaty pełne hodowlanych odmian delikatny akcent natury.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Cebulica dwulistnabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Cebulica dwulistna tworzy wiosną błękitne niczym niebo dywany kwiatów, a wczesnym latem wycofuje się do swoich cebulek i znika z widoku. Ta mała bylina doskonale nadaje się do obsadzenia miejsc pod liściastymi drzewami. Piękna niebieska barwa kwiatów kontrastuje z szarą jeszcze powierzchnią ogrodu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ułudka wiosennabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Ułudka wiosenna jest niską byliną rozłogową o kwiatach podobnych do niezapominajek, ale większych. Pochodzi z górskich lasów południowej Europy. Doskonale nadaje się do naszych ogrodów jako roślina okrywowa w miejscach półzacienionych albo element bylinowych kompozycji na rabacie.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Śnieżnik lśniącybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Pochodzący z górskich terenów zachodniej Turcji śnieżnik lśniący jest cebulową byliną, a jego nazwa rodzajowa wywodzi się od greckich słów chion = "śnieg" i doxa = "duma, sława". Bladoliliowe, gwiaździste kwiaty śnieżnika rozwijają się bardzo wcześnie, razem z krokusami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Fiołek leśnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Fiołek leśny jest rodzimą byliną spotykaną w lasach mieszanych i liściastych. Niebieskofioletowe, bezwonne kwiaty fiołka mogą też tworzyć ozdobę ogrodu, szczególnie w półcienistych i cienistych jego zakątkach. Epitet gatunkowy upamiętnia niemieckiego botanika Heinricha Reichenbach'a. W naturze fiołek leśny często tworzy mieszańce z innymi fiołkami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zawilec greckibyliny bylina z kłączem kwiatowa
Zawilec grecki, nazywany często bałkańskim, należy do najbardziej znanych przedstawicieli swojego rodzaju. W naszych lasach wprawdzie nie rośnie, ale za to występuje na górskich zboczach i obrzeżach lasów w Europie Południowej. Można go spotkać również w jasnych dąbrowach. W uprawie ogrodowej występuje w licznych odmianach.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Szafirek drobnokwiatowybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Szafirek drobnokwiatowy ma swoją pierwotną ojczyznę rozciągającą się od Francji po Ukrainę, gdzie rośnie na górskich łąkach i w dąbrowach. Jego intensywnie szafirowoniebieskie kwiaty tworzą wiosną całe dywany i dostarczają owadom pierwszego pokarmu.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Niebieskie kwiaty wiosenne - pierwsze wiosenne niebieskie kwiaty ogrodowe
Najwcześniejsze kwiaty na rabatach i krzewach potrafią wyrastać już w lutym. W marcu wiele drobnych kwiatków korzysta z coraz dłuższych dni i zachwyca nasyconymi barwami. Oto najwcześniejsze kwiaty ogrodowe, które zakwitają na niebiesko.
Co kwitnie w marcu?
Chociaż niektóre cebulowe i krzewy zakwitają już w lutym, to pierwsze wiosenne niebieskie kwiatki na grządkach pojawiają się zwykle w marcu. Są to m.in.:
- Cebulica – bardzo charakterystyczny kwiatek, o intensywnie niebieskich kwiatach, zebranych w kwiatostany i dwóch, lancetowatych liściach. Chętnie sadzony w parkach i ogrodach. Te popularne ozdoby ogrodów tworzą tuż po ustąpieniu śniegu błękitny dywan na trawnikach. Szczególnie popularne są odmiany cebulicy syberyjskiej i dwulistnej. Kwitnie w marcu i kwietniu.
- Śnieżnik – spokrewnione z cebulicami rośliny zielne, o podobnym pokroju. Kwiaty szafirowo-niebieskie. Odmiany również w innych kolorach. Kwitnie od marca do kwietnia.
- Przylaszczka pospolita – o drobnych, niebieskich kwiatach i zimozielonych, skórzastych liściach trójklapowych. Jest byliną dorastającą do 20 cm wysokości. Kwiaty pojawiają się w marcu, przed rozwojem liści i zostają na łodygach do maja. Oprócz niebieskiej można spotkać odmiany fioletową i białą.
- Krokus wiosenny – gatunek chętnie uprawiany jako pierwszy w sezonie. Może zakwitać już w lutym, a kwiaty utrzymują się do kwietnia. Zwykle są fioletowe, białe lub żółte, ale istnieją też odmiany niebieskie„King of the striped” i „Blue Pearl”.
- Pierwiosnek – można je zaliczyć do niebieskich kwiatów, chociaż częściej spotyka się białe lub fioletowe, a nawet żółte. W ogrodzie mogą zakwitać dopiero w kwietniu, ale trzymane w doniczce rozwiną kwiatki już miesiąc wcześniej.
- Puszkinia cebulicowata – bylina kwitnąca na jasnoniebiesko. Drobne, niebieskie kwiaty zebrane w grona na jednej łodydze. Kształt kwiatów i liści podobny jak u cebulicy – stąd nazwa. Kwitnie od marca do kwietnia.
- Kosaciec żyłkowany – jeden z najwcześniej kwitnących gatunków kosaćca/irysa. Kwiaty mają fantazyjny, pofalowany kształt. Kolor płatków niebieski z akcentami białymi i żółtymi. Liście mieczowate, niepozorne – jeden, dwa na cebulkę.
Co kwitnie w kwietniu?
Wiele kwiatów, które zakwitły w marcu nadal kwitnie w kolejnym miesiącu. Jednak w kwietniu pojawiają się też kolejne, o bardziej zróżnicowanym pokroju. Są to m.in.:
- Dąbrówka rozłogowa – zwykle uważana za kwiat majowy, ale potrafi zakwitać już w kwietniu i utrzymywać kwitnienie do lipca. Jest to więc roślina, która będzie zdobić rabaty na wiosnę i do połowy lata. Jak wszystkie jasnotowate kwiatostany ma zebrane w górnej części liściastej łodygi. Małe kwiatki wyrastają z przysadek w kształcie liści. Same liście też stanowią element dekoracyjny, zwłaszcza u odmian ozdobnych (np. „Variegata” – liście z kremowymi obrzeżami). Nie wszystkie odmiany kwitną na niebiesko. Z niebieskich najlepiej wybrać „Burgundy Glow” lub „Palisander”.
- Hiacynt – sztandarowe niebieskie kwiaty wiosenne, chociaż hiacynty mogą być też białe, różowe, fioletowe, a nawet żółte i czerwone. Kwitną w kwietniu i maju, jeżeli są uprawiane w gruncie. W doniczce mogą zakwitnąć wcześniej. Z kępki równowąskich liści wyrasta łodyga, na której drobne kwiatki rosną w gronie. Bardzo dekoracyjny.
- Szafirek – kolejny niebieski kwiat, którego nie może zabraknąć w wiosennym ogrodzie. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Na bezlistnych łodygach wyrastają w gronach małe, niebieskie kwiaty w kształcie kulistych dzwonków. Zwykle uprawia się szafirek drobnokwiatowy lub armeński. Szafirek miękkolistny ma trochę inny pokrój: kuliste, drobne kwiatki rozwijają się luźno wzdłuż łodygi, bardzo zagęszczone w górnej części. Kwiaty szczytowe są wydłużone i tworzą „czuprynkę” nad resztą łodygi.
- Barwinek pospolity – nie tylko cieszy oko drobnymi, błękitnymi kwiatami już od kwietnia, ale jest zimozielony. Liście są małe, ale rosną gęsto, są błyszczące, skórzaste i mają wyrazisty kolor. Kwiaty pojawiają się w kwietniu i zostają na pędach nieprzerwanie nawet do sierpnia.
Oprócz powyższych można sadzić wczesne tulipany, chociaż odmian w kolorze niebieskim nie jest dużo.
Uprawa odmian wczesnowiosennych
Większość kwiatów zakwitających wczesną wiosną to rośliny cebulowe. Cebule zwykle sadzi się jesienią poprzedniego roku, zakopując na głębokość równą ok. trzykrotnej wielkości cebulki. Wiele gatunków wymaga wykopania i przechowania cebuli po każdym kwitnieniu (np. hiacynt). Inne wykopuje się raz na kilka lat, a cebulki rozrastają się same (np. cebulica syberyjska). W zależności od gatunku i odmiany od sierpnia/września do listopada. Można też kupić nasiona, ale musimy pamiętać, że większość z nich nie zakwitnie pierwszy rok po wysianiu.
Wśród wymienionych wyżej niebieskich kwiatów wiosennych są zarówno cieniolubne jak i preferujące miejsca słoneczne. Zwykle wczesnowiosenne gatunki preferują też żyzną, wilgotną ziemię, ale istnieje kilka sucholubnych.
Niebieskie kompozycje na wiosnę
Niebieskie kwiaty sadzone na wiosnę są bardzo dekoracyjne. Wiele z nich nadaje się również na kwiaty cięte. Oto przykładowe pomysły jak można je wykorzystać do ozdoby ogrodu.
Cebulica wokół drzewa – drobne niebieskie kwiatki dobrze prezentują się szczególnie na młodym trawniku, dlatego są chętnie wykorzystywane do upiększania parków na wiosnę. Dobrze będą się czuły również w towarzystwie krzewów i drzew. Korona nie powinna być jednak zbyt gęsta. Dobrze, żeby było to miejsce gdzie zimą pojawi się chociaż trochę śniegu, a wiosną przynajmniej przez część dnia będą docierały promienie słoneczne.
Niebieski z zielonym – wiele kwiatów cebulowych, zwłaszcza wcześnie kwitnących, nie wytwarza zbyt pokaźnych liści. Niektóre można łączyć z wczesnymi odmianami niskich traw. Dobrze też zapewnić im zielone tło w postaci iglaków lub zimozielonych krzewów (np. ostrokrzew, bukszpan).
Niebieskie kwiaty wiosenne warto też łączyć z kwiatami w innym kolorze. Dzięki temu ogród już od wczesnej wiosny będzie wyglądał żywo i nastrajał optymistycznie na resztę sezonu.