Niebieskie kwiaty wiosenne

Ilustracja niebieskie kwiaty wiosenne

Niebieskie kwiaty wiosenne – rośliny kwitnące na niebiesko. Substancją odpowiedzialną za niebieskie zabarwienie kwiatów i liści jest cyjanidyna, w zależności od odczynu zabarwiająca rośliny również na czerwono i fioletowo. Kolor niektórych kwiatów, np. hortensji, może zależeć od odczynu gleby (zasadowa – niebieski, obojętna-fioletowy, kwaśna-czerwony). Rośliny kwitnące na niebiesko stanowią pokaźną grupę wczesną i pełną wiosną. Można je sadzić w towarzystwie kwiatów w innym kolorze (żółty, biały, fioletowy) lub dobierać odcieniami – od intensywnie niebieskiej cebulicy po bladobłękitną puszkinię cebulicowatą.

Filtry0

Niebieskie kwiaty wiosenne

Niebieskie kwiaty wiosenne - pozostałe

Niebieskie kwiaty wiosenne - pierwsze wiosenne niebieskie kwiaty ogrodowe

Najwcześniejsze kwiaty na rabatach i krzewach potrafią wyrastać już w lutym. W marcu wiele drobnych kwiatków korzysta z coraz dłuższych dni i zachwyca nasyconymi barwami. Oto najwcześniejsze kwiaty ogrodowe, które zakwitają na niebiesko.

Co kwitnie w marcu?

Chociaż niektóre cebulowe i krzewy zakwitają już w lutym, to pierwsze wiosenne niebieskie kwiatki na grządkach pojawiają się zwykle w marcu. Są to m.in.:

 • Cebulica – bardzo charakterystyczny kwiatek, o intensywnie niebieskich kwiatach, zebranych w kwiatostany i dwóch, lancetowatych liściach. Chętnie sadzony w parkach i ogrodach. Te popularne ozdoby ogrodów tworzą tuż po ustąpieniu śniegu błękitny dywan na trawnikach. Szczególnie popularne są odmiany cebulicy syberyjskiej i dwulistnej. Kwitnie w marcu i kwietniu.
 • Śnieżnik – spokrewnione z cebulicami rośliny zielne, o podobnym pokroju. Kwiaty szafirowo-niebieskie. Odmiany również w innych kolorach. Kwitnie od marca do kwietnia.
 • Przylaszczka pospolita – o drobnych, niebieskich kwiatach i zimozielonych, skórzastych liściach trójklapowych. Jest byliną dorastającą do 20 cm wysokości. Kwiaty pojawiają się w marcu, przed rozwojem liści i zostają na łodygach do maja. Oprócz niebieskiej można spotkać odmiany fioletową i białą.
 • Krokus wiosenny – gatunek chętnie uprawiany jako pierwszy w sezonie. Może zakwitać już w lutym, a kwiaty utrzymują się do kwietnia. Zwykle są fioletowe, białe lub żółte, ale istnieją też odmiany niebieskie„King of the striped” i „Blue Pearl”.
 • Pierwiosnek – można je zaliczyć do niebieskich kwiatów, chociaż częściej spotyka się białe lub fioletowe, a nawet żółte. W ogrodzie mogą zakwitać dopiero w kwietniu, ale trzymane w doniczce rozwiną kwiatki już miesiąc wcześniej.
 • Puszkinia cebulicowata – bylina kwitnąca na jasnoniebiesko. Drobne, niebieskie kwiaty zebrane w grona na jednej łodydze. Kształt kwiatów i liści podobny jak u cebulicy – stąd nazwa. Kwitnie od marca do kwietnia.
 • Kosaciec żyłkowany – jeden z najwcześniej kwitnących gatunków kosaćca/irysa. Kwiaty mają fantazyjny, pofalowany kształt. Kolor płatków niebieski z akcentami białymi i żółtymi. Liście mieczowate, niepozorne – jeden, dwa na cebulkę.

Co kwitnie w kwietniu?

Wiele kwiatów, które zakwitły w marcu nadal kwitnie w kolejnym miesiącu. Jednak w kwietniu pojawiają się też kolejne, o bardziej zróżnicowanym pokroju. Są to m.in.:

 • Dąbrówka rozłogowa – zwykle uważana za kwiat majowy, ale potrafi zakwitać już w kwietniu i utrzymywać kwitnienie do lipca. Jest to więc roślina, która będzie zdobić rabaty na wiosnę i do połowy lata. Jak wszystkie jasnotowate kwiatostany ma zebrane w górnej części liściastej łodygi. Małe kwiatki wyrastają z przysadek w kształcie liści. Same liście też stanowią element dekoracyjny, zwłaszcza u odmian ozdobnych (np. „Variegata” – liście z kremowymi obrzeżami). Nie wszystkie odmiany kwitną na niebiesko. Z niebieskich najlepiej wybrać „Burgundy Glow” lub „Palisander”.
 • Hiacynt – sztandarowe niebieskie kwiaty wiosenne, chociaż hiacynty mogą być też białe, różowe, fioletowe, a nawet żółte i czerwone. Kwitną w kwietniu i maju, jeżeli są uprawiane w gruncie. W doniczce mogą zakwitnąć wcześniej. Z kępki równowąskich liści wyrasta łodyga, na której drobne kwiatki rosną w gronie. Bardzo dekoracyjny.
 • Szafirek – kolejny niebieski kwiat, którego nie może zabraknąć w wiosennym ogrodzie. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Na bezlistnych łodygach wyrastają w gronach małe, niebieskie kwiaty w kształcie kulistych dzwonków. Zwykle uprawia się szafirek drobnokwiatowy lub armeński. Szafirek miękkolistny ma trochę inny pokrój: kuliste, drobne kwiatki rozwijają się luźno wzdłuż łodygi, bardzo zagęszczone w górnej części. Kwiaty szczytowe są wydłużone i tworzą „czuprynkę” nad resztą łodygi.
 • Barwinek pospolity – nie tylko cieszy oko drobnymi, błękitnymi kwiatami już od kwietnia, ale jest zimozielony. Liście są małe, ale rosną gęsto, są błyszczące, skórzaste i mają wyrazisty kolor. Kwiaty pojawiają się w kwietniu i zostają na pędach nieprzerwanie nawet do sierpnia. 

Oprócz powyższych można sadzić wczesne tulipany, chociaż odmian w kolorze niebieskim nie jest dużo.

Uprawa odmian wczesnowiosennych

Większość kwiatów zakwitających wczesną wiosną to rośliny cebulowe. Cebule zwykle sadzi się jesienią poprzedniego roku, zakopując na głębokość równą ok. trzykrotnej wielkości cebulki. Wiele gatunków wymaga wykopania i przechowania cebuli po każdym kwitnieniu (np. hiacynt). Inne wykopuje się raz na kilka lat, a cebulki rozrastają się same (np. cebulica syberyjska). W zależności od gatunku i odmiany od sierpnia/września do listopada. Można też kupić nasiona, ale musimy pamiętać, że większość z nich nie zakwitnie pierwszy rok po wysianiu.

Wśród wymienionych wyżej niebieskich kwiatów wiosennych są zarówno cieniolubne jak i preferujące miejsca słoneczne. Zwykle wczesnowiosenne gatunki preferują też żyzną, wilgotną ziemię, ale istnieje kilka sucholubnych. 

Niebieskie kompozycje na wiosnę

Niebieskie kwiaty sadzone na wiosnę są bardzo dekoracyjne. Wiele z nich nadaje się również na kwiaty cięte. Oto przykładowe pomysły jak można je wykorzystać do ozdoby ogrodu.

Cebulica wokół drzewa – drobne niebieskie kwiatki dobrze prezentują się szczególnie na młodym trawniku, dlatego są chętnie wykorzystywane do upiększania parków na wiosnę. Dobrze będą się czuły również w towarzystwie krzewów i drzew. Korona nie powinna być jednak zbyt gęsta. Dobrze, żeby było to miejsce gdzie zimą pojawi się chociaż trochę śniegu, a wiosną przynajmniej przez część dnia będą docierały promienie słoneczne.

Niebieski z zielonym – wiele kwiatów cebulowych, zwłaszcza wcześnie kwitnących, nie wytwarza zbyt pokaźnych liści. Niektóre można łączyć z wczesnymi odmianami niskich traw. Dobrze też zapewnić im zielone tło w postaci iglaków lub zimozielonych krzewów (np. ostrokrzew, bukszpan).

Niebieskie kwiaty wiosenne warto też łączyć z kwiatami w innym kolorze. Dzięki temu ogród już od wczesnej wiosny będzie wyglądał żywo i nastrajał optymistycznie na resztę sezonu.

Załóż kontoużytkownika
 • Komentuj pod własnym nickiem
 • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto