Niebieskie kwiaty

Ilustracja niebieskie kwiaty

Niebieski nie jest zbyt często występującym kolorem wśród roślin. Nie oznacza to jednak, że niebieskie rośliny wcale nie pojawiają się w naturze! Kwiaty o takiej barwie posadzić można zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce na balkonie. Pojawiają się zarówno wśród bylin, jak i roślin jednorocznych. Niebieskie rośliny znajdziesz również wśród pnączy i krzewów. Mimo że na świecie nie ma ich ogromnej ilości, niebieskich kwiatów jest wystarczająco dużo, aby utworzyć z nich ciekawe kompozycje w ogrodzie.

Filtry0

Niebieskie kwiaty

Niebieskie kwiaty - pozostałe

Niebieskie kwiaty – popularne gatunki kwiatów ogrodowych, które kwitną na niebiesko

Niebieskie kwiaty do każdego ogrodu wprowadzają odrobinę tajemniczości. Kolor ten pojawia się zarówno wśród roślin jednorocznych, jak i dużych bylin. Niebieskie rośliny wspaniale prezentują się w ogrodzie, zwłaszcza drobne kwiaty na monochromatycznych rabatach. Możesz też sadzić ozdobne kwiaty ogrodowe wśród białych lub różowych roślin, z którymi wspaniale się komponują. Jakie gatunki niebieskich kwiatów są popularne? Które sadzić w ogrodzie, a które na balkonie? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Niebieskie kwiaty ogrodowe – które rośliny sprawdzają się w ogrodzie?

Dlaczego niebieskie kwiaty są popularne? Co warto o nich wiedzieć?

Niebieskie kwiaty spotyka się znacznie rzadziej niż inne okazy. Wiele osób kojarzy rośliny w niebieskim kolorze ze zbliżającą się wiosną, a także ciepłymi dniami. Barwa jest bardzo rzadko spotykana w naturze. Jednak nie zmienia to faktu, że niebieskie kwiaty można spotkać w przyrodzie. Przybierają różne odcienie, m.in. błękitny, jasnoniebieski, turkusowy czy granatowy. Dzięki temu zalicza się je do wyjątkowych odmian świata flory. Błękitne są przede wszystkim zioła na rabatach. Wyróżnia się wśród nich przetacznik kłosowy i szałwia omszona. Warto zestawiać je z kocimiętką i lawendą – mimo że obie rośliny mają bardziej fioletowy kolor. Kolorowe gatunki są popularne, jednak nie tylko to przemawia na ich korzyść. Niebieskie odmiany przyciągają różne zapylacze, takie jak motyle i pszczoły. Doskonale wyglądają m.in. w ogrodach naturalistycznych. Niebieskie zioła uzupełnić można również kwiatami jednorocznymi (np. żeniszkiem lekarskim lub bratkami). Zioła doskonale czują się w przepuszczalnych, żyznych glebach. Można hodować je nie tylko w ogrodzie, ale też w doniczkach i na balkonie.

Do jednorocznych kwiatów, które mogą być hodowane w doniczkach, zalicza się m.in. hiacynt i orchidea, które za moment opiszemy. Obie rośliny preferują stanowisko słoneczne, a także regularne nawożenie i żyzną, przepuszczalną glebę. Właśnie dzięki temu obsypują się następnie prześlicznymi kwiatami. Niebieskie drobne kwiaty ozdobne mogą wspaniale prezentować się w doniczkach. Wyglądają genialnie zwłaszcza zestawione z innymi roślinami. Dla przykładu szafirka może świetnie wyglądać z małymi drzewkami iglastymi, które sadzi się w doniczkach. Przepięknie wyglądają również błękitne kwiaty, które sadzi się w glinianych donicach. Jak żadne inne przywodzą na myśl grecki, śródziemnomorski klimat. Właśnie dlatego tak wspaniale prezentują się w doniczkach, ustawione np. na murach z cegieł.

Niebieskie kwiaty są znakomitą ozdobą ogrodu. Mimo że wybór niebieskich roślin jest znacznie mniejszy niż bylin w żółtych lub czerwonych barwach, w dalszym ciągu można na nie trafić.  Niebieskie rośliny sprawią, że pomieszczenie udekorowane kwiatami nabierze wyrazistych barw. Dzięki niebieskim roślinom z pewnością się odżywi. Zaleca się ozdabianie mieszkania niebieskimi kwiatami choćby dlatego, że to przypisuje się tej barwie uspokajające właściwości. Oto kilka ciekawych niebieskich kwiatów, które warto hodować w doniczce:

  • Hiacynt – przepiękny, efektowny kwiat, który występuje w wielu kolorach. Jednym z najpopularniejszych jest niebieski. Dzwonkowate kwiaty hiacyntów tworzą duże grona. Rozwijają się w kwietniu i maju. Jeśli ustawisz hiacynt w słonecznym miejscu, na pewno wypuści niesamowite kwiaty. Możesz ustanowić je ozdobą wybranego pomieszczenia.
  • Orchidea – śliczne kwiaty o intensywnej, niebieskiej barwie. Nie jest to jednak roślina, która powstała naturalnie. Swój nietypowy wygląd zawdzięcza ingerencji człowieka. W pęd kwiatostanowy wstrzykuje się niebieski barwnik – dokładnie podczas wzrostu pędu. Wstrzyknięty kolor rozchodzi się wówczas po roślinie i zabarwia kwiaty na niebiesko.
  • Szafirek – wieloletnia roślina cebulowa, którą sadzi się jesienią. Rośnie maksymalnie do ok. 20 cm wysokości. Zakwita pod koniec kwietnia i rozwija się do końca maja. Szafirek preferuje słoneczne stanowiska. Potrzebuje wilgotnej i próchniczej gleby, aby mógł prawidłowo się rozwijać. Jeśli posadzisz go w grupie, może stworzyć niebieskie kobierce.
  • Kalanchoe – roślina zielna uprawiana w doniczkach, która pochodzi z Madagaskaru. Jej liście są błyszczące i zielone, a kwiaty drobne. Okres kwitnienia kalanchoe przypada na zimowe miesiące.

Niebieskie kwiaty na balkon – jakie warto posadzić na zewnątrz?

Wśród niebieskich kwiatów są odmiany idealnie pasujące na balkon. Kwitnące gatunki, zwłaszcza te rozwijające się najobficiej, nadadzą przestrzeni niesamowitego wyglądu. Dzięki nim wybrane pomieszczenie może zostać świetnie wygospodarowane. Sprawdź najciekawsze gatunki niebieskich kwiatów na balkon, które warto mieć w domu:

  • Brunnera wielkolistna – dorasta maksymalnie do 45 cm wysokości. Zakwita od maja do czerwca. Ma nie tylko niebieskie kwiaty, ale też srebrzyste liście. Do rozwoju roślina potrzebuje próchniczej, wilgotnej gleby. Dobrze czuje się w półcieniu. Brunnerę można sadzić jako roślinę okrywową, na obwódkach i w grupach.
  • Niezapominajka – znane i bardzo lubiane rośliny. Wyróżniają się pięcioma płatkami z żółtymi oczkami. Mogą wspaniale podkreślić każdy balkon, niezależnie od aranżacji. Niezapominajki kwitną od kwietnia lub maja aż do końca czerwca. W lipcu warto usunąć przekwitłe kwiaty, ponieważ czasami bywają atakowane przez choroby grzybowe. Najpopularniejszą jest mączniak. Zadbaj o zapewnienie niezapominajce zacienionego stanowiska. Najlepsze dla rośliny będzie miejsce z przepuszczalną, wilgotną glebą. Dzięki temu niezapominajka będzie mogła prawidłowo się rozwijać.
  • Czarnuszka damasceńska – roślina jednoroczna, która dorasta do ok. 80 cm. Kwitnie na przełomie maja / sierpnia. Ma śliczne, ażurowe ulistnienie, dzięki czemu przez cały okres wegetacji jest niezwykle dekoracyjna. Czarnuszka fantastycznie prezentuje się w nasadzeniach grupowych. Pasuje do naturalistycznych, sielskich krajobrazów. Często wykorzystuje się czarnuszkę jako wypełnienie rabat w stylu angielskim. Niezwykle ozdobne są torebki nasienne czarnuszki, które po wysuszeniu można wykorzystać na uchy bukiet i zrobić kompozycję. Gdy je rozetrzesz, torebki wydadzą słodki, cukierkowy zapach.
  • Barwinek pospolity – zielona przez cały rok bylina, której wymagania nie są specjalnie wysokie. Doskonale rośnie w półcieniu, ale nie można przesadzać z zostawianiem barwinka w pełnym cieniu. Gdy narazisz go na stałe rośnięcie w cieniu, kwiat będzie gorzej się rozwijał. Śliczna roślina doniczkowa idealnie nada się na balkon. Barwinek pospolity szybko się rozrasta, więc idealnie sprawdzi się w takim miejscu. Możesz również posadzić go w ogrodzie, gdzie trawa nie ma szans na bujny wzrost. Barwinek odnajdzie się pod krzewami i drzewami. Rozwija się w okresie kwietnia i maja. Czasem może się jednak zdarzyć, że pojedyncze barwinki będą kwitnąć nawet przez cały rok.
  • Lobelia – nazywana również stroiczką. Wlicza się ją do rodziny dzwonkowatych. Kwiat dzieli się nawet na 400 różnorodnych gatunków pochodzących m.in. z Australii, Afryki i Ameryki. Roślina występuje w wielu kolorach, jednak najpopularniejszym jest oczywiście niebieski. Lobelia poza tym przybiera formę kuli, co czyni ją bardzo ciekawą na tle innych roślin. Z pewnością przepięknie ozdobi każdy balkon, niezależnie od jego aranżacji.
  • Kościec syberyjski – rodzimy, chroniony gatunek. Jego liście są przewieszające się, delikatne i wąskie. Dorastają do ok. 100 cm wysokości, kwitnąc w czerwcu. Kościec syberyjski najlepiej czuje się w wilgotnej, żyznej, świeżej, lekko kwaśnej i próchniczej ziemi. Czasem spotkać go można w nawodnych miejscach (np. przy zbiornikach wodnych). Wspaniale prezentuje się na balkonie, głównie ze względu na bujne rozrastanie.
  • Ołownik uszkowaty – roślina o błękitnych kwiatach, która pochodzi z głębokiej Afryki. W Polsce hodujemy ołownik głównie w celach ozdobnych. Roślina świetnie sprawdza się jako ozdoba balkonowa. Jej pędy są pnące lub zwisające. Do tego kwiaty delikatne i naprawdę urocze. Wystarczy posadzić roślinę w dużej donicy – podczas lata będzie mogła przebywać na balkonie. Podczas zimnych dni ołownik uszkowaty powinien jednak rosnąć w jasnym, najlepiej w chłodnym pomieszczeniu.
  • Żeniszek meksykański – roślina o kwiatostanach, które zebrane są w kuliste koszyczki. Od czerwca do późnej jesieni, czyli w okresie kwitnienia, kwiaty żeniszka są bardzo obfite. Dzięki niebieskiemu kolorowi prezentują się znakomicie. Żeniszek doskonale wygląda w kwietnikach, zwłaszcza zawieszony na poręczny balkonu. Roślina świetnie się czuje w nasłonecznionych, ciepłych miejscach. Żeniszek powinno się osłaniać przed wiatrem i mrozem.

Niebieskie kwiaty do ogrodu, które warto hodować – sprawdź odmiany!

Jakie niebieskie rośliny warto mieć w ogrodzie?

Niebieskie kwiaty do ogrodu mogą być nie tylko bylinami lub ziołami. Zalicza się do nich również krzewy. Jednym z najpopularniejszych i jednocześnie najprostszych jest hortensja. Rośnie nawet do 100 cm wysokości, dzięki czemu stanowić może centralny, nietuzinkowy punkt każdego ogrodu. Kwiaty hortensji są drobne i zebrane w niebieskie wiechy. Jeśli chodzi o kolor hortensji, zależy on głównie od odczynu gleby. Im kwaśniejszy będzie odczyn gleby, tym kwiatostany hortensji będą znacznie bardziej niebieskie. Musisz jednak pamiętać o tym, że nie każdy rodzaj hortensji będzie wybarwiać się na kolor niebieski. Jednymi z najwyższych wśród błękitnych kwiatów są ostróżki ogrodowe – dorastają nawet do 1,5 m wysokości. Ostróżki mają delikatne łodygi, więc najlepiej sadzić je między irysami lub krzewami o mocnych pędach. Dzięki temu rośliny będą podtrzymywać ostróżki. Niebieskie kwiaty mogą w niesamowity sposób ozdobić każdy ogród. Na działce posadzić można wiele różnych ciekawych odmian, które nie mają dużych wymagań. Sprawdź, które rodzaje kwiatów warto posadzić w ogrodzie:

  • Chaber – niektórzy nazywają roślinę chwastem. Wynika to z faktu, że najpopularniejsza odmiana chabrów należy do kwiatów polnych, które rosną na dziko. Niebieskie chabry można też hodować we własnym ogródku. Popularny kwiat na pewno będzie zaskakiwał nie tylko piękną, intensywną barwą, ale też ciekawym zapachem. W dodatku chabry mają niewielkie wymagania pielęgnacyjne.
  • Fiołek wonny – bylina okrywowa, która potrafi tworzyć malownicze kobierce i tzw. dywany. Kwitnie między marcem a kwietniem. To półzimozielona roślina. Część liści zostawia na zimę, a więc nie ma ich aż do wiosny. Najlepsze miejsce do uprawy fiołków będzie półcieniste lub zacienione. Koniecznie zadbaj o wilgotną, świeżą i próchniczą glebę dla fiołków.
  • Petunia ogrodowa – popularna roślina ozdobna uprawiana w kilku państwach. Spotkać ją można m.in. w kolorze granatowym. Petunie wykazują dużą odporność na niesprzyjające warunki pogodowe. Widokiem petunii cieszyć się można od maja aż do października. Roślina charakteryzuje się długim okresem kwitnienia.
  • Ostróżka ogrodowa – bylina, która rośnie do ok. 150 cm wysokości. Okres kwitnienia zaczyna się od czerwca, kończąc na wrześniu. Ostróżka lubi słoneczne stanowiska, a także żyzną i wilgotną glebę. Roślina ogrodowa doskonale pasuje do ogrodów naturalistycznych. Na rabatach może wprowadzić wiele ciekawych akcentów, zwłaszcza dodać dynamiki różnym kwiecistym kompozycjom. Dzięki ostróżkom każdy ogród będzie prezentować się ciekawie.
  • Hortensja – potrafi zachwycić niesamowitymi, obfitymi kwiatostanami. Barwa hortensji uzależniona jest z kolei od rodzaju gleby, na której zostanie posadzona. Jeśli chcesz mieć wyraziste, niebieskie kwiaty, koniecznie zapewnij hortensji ziemię o kwaśnym odczynie. Właśnie w takiej bowiem czuje się najlepiej. Hortensja wyróżnia się pełnymi kwiatostanami, a także wysokością od 80 do 150 cm. Roślina kwitnie od lipca do września. Najlepiej czuje się w półcienistym stanowisku. Wymaga próchniczej, świeżej i wilgotnej gleby. Należy jednak pamiętać, że jest bardzo wrażliwa na mróz. Jeśli mieszkasz na wschodzie Polski, zadbaj o zapewnienie hortensjom odpowiedniego okrycia na zimę.
  • Len niebieski – roślina wieloletnia, która dorasta do ok. 100 cm wysokości. Kwitnie od sierpnia do września. Najlepiej czuje się na słonecznym stanowisku. Idealnie rozwija się z kolei w próchnicznej i lekko wilgotnej glebie.

Pamiętaj, że…

Jeśli zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób stworzyć błękitne rabaty, musisz pamiętać o kilku ważnych sprawach. Aby rabata kwietna mogła cieszyć oczy domowników niesamowitym kwitnieniem, kupuj niebieskie rośliny na początku sezonu. Możesz dobrać zarówno ich wielkość, jak i prawidłowy moment kwitnienia. Najwyższe okazują się ostróżki, obok których posadzić można hortensje podtrzymujące długie kwiatostany. Świetnie sprawdzą się również braki, które razem z ostróżkami preferują umiarkowanie wilgotną glebę. Właśnie dlatego warto sadzić wszystkie na jednej rabacie. Wybierając rośliny, wymieszaj ze sobą kilkanaście albo kilkadziesiąt gatunków. Dzięki temu rabaty przez cały okres wegetacji będą wspaniale wyeksponowane i wciąż będą cieszyć oczy. Dodatkowo zadbasz w ten sposób o bioróżnorodność ogrodu, zapewniając pożywienie zapylaczom.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto