Niewymagające kwiaty doniczkowe
-
Sansewieria gwinejskabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria gwinejska zwana też wężownicą lub językami teściowej to sukulent pochodzący z Afryki. Ta niegdyś bardzo modna, a teraz powracająca do naszych domów, doniczkowa roślina nie jest wymagająca w uprawie — dobrze radzi sobie w przepuszczalnej, jednak żyznej glebie oraz na słonecznych lub jasnych stanowiskach. Nie wymaga, a nawet nie lubi częstego podlewania. Nadmiar zgromadzonej wody zatrzymuje w swoich mięsistych, jasno obrzeżonych liściach, dzięki czemu wytrzymuje dłuższe okresy suszy. Przy dobrej opiece wypuszcza pęd, na którym znajdują się kwiaty o delikatnym zapachu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sansewieria cylindrycznabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria cylindryczna jest bliską krewniaczką powszechnie znanej sansewierii gwinejskiej. Odznacza się oryginalną formą liści, które wyglądają jak zielone, zaostrzone pręty wbite w ziemię doniczki. Smukłe, długie liście niektórych odmian dają się fantazyjnie zaplatać.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zielistka Sternbergabyliny bylina z bulwą ozdobna
Spośród ponad stu gatunków swojego rodzaju, zielistka Sternberga cieszy się największą popularnością. Jest klasykiem rośliny doniczkowej, która wybacza swojemu opiekunowi prawie wszystkie błędy. Znosi nawet stanowiska zacienione, chociaż traci wtedy na efektownym wybarwieniu liści. Epitet gatunkowy rośliny upamiętnia praskiego botanika Kaspara von Sternberg'a.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Reo meksykańskiebyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Reo meksykańskie jest gatunkiem trzykrotki, która zaliczana kiedyś do botanicznego rodzaju Rhoeo, zachowała zwyczajowo dawną nazwę. Ozdobą tej doniczkowej byliny są duże, dość długie liście, układające się w rozetę. Ciekawy efekt kolorystyczny tworzą podłużne paski na liściach w kolorze różowym, białym albo kremowym.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Wilczomlecz białounerwionykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Wilczomlecz białounerwiony jest pochodzącym z Madagaskaru krzewem sukulentowym. Nazwa gatunkowa, zarówno botaniczna, jak i polska, nawiązuje do wyglądu liści. Są one ciemnozielone z wyraźnym białym unerwieniem i wyrastają niczym na palmie, w górnej części łodygi. Jak każdy wilczomlecz, roślina zawiera trujący mleczny sok.
krzew Trudność uprawy: łatwa
Niewymagające kwiaty doniczkowe - pozostałe
-
Szlumbergera uciętabyliny sukulent roślina ozdobna
Szlumbergera ucięta trafiła do Europy z deszczowych lasów Brazylii dopiero na początku XIX wieku. Powszechną sympatię zyskał ten kaktus dzięki swoim wspaniałym kwiatom rozwijanym w szarej i zimnej porze zimowej. Gatunek botaniczny posłużył do wyhodowania nowych mieszańców i kultywarów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rozchodnik Morganabyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnik Morgana jest meksykańskim gatunkiem byliny sukulentowej o długich, zwisających pędach. W przeciwieństwie do wielu swoich krewniaków, jak na przykład rozchodnik biały, kaukaski albo ostry, ten gatunek jest wrażliwy na mróz i u nas może być uprawiany tylko w pomieszczeniach. Wymaga dużo słońca i zawsze dodatniej temperatury.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Plektrantus koleusowatybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Plektrantus koleusowaty, nazywany potocznie komarzycą albo kadzidełkiem, jest byliną o charakterystycznym zapachu, który odstrasza ćmy i komary. Roślina nie ma jednak nic wspólnego z kadzidłowcem, czyli Boswellia serrata. Komarzyca jest zwykle sadzona w skrzynkach balkonowych i wiszących doniczkach, ale może przebywać w pomieszczeniu przez cały rok.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Trzykrotka pasiasta 'Nanouk'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Trzykrotka pasiasta 'Nanouk' jest odmianą o oryginalnie wybarwionych liściach na górnej stronie i intensywnie fioletowych pod spodem. Trzykrotka wytwarza długie pędy i w ciepłym klimacie jest sadzona jako roślina okrywowa. W naszych warunkach, w postaci różnych odmian, jest popularną i lubianą rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Aspidistra wyniosłabyliny bylina z kłączem liściowa
Aspidistra wyniosła, ze względu na małe wymagania i dużą żywotność nazywana żelaznym liściem, jest spokrewniona naszą konwalią majową, ale pochodzi aż z Dalekiego Wschodu. Szybko zyskała popularność w całej Europie i cieszy się opinią niezniszczalnej rośliny doniczkowej. Jej ozdobą są wyrastające z kłącza duże liście na długich ogonkach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kaktus wielkanocnybyliny sukulent roślina ozdobna
Kaktus wielkanocny pochodzi z brazylijskiej dżungli, a nazwę zawdzięcza wiosennemu okresowi kwitnienia, który zwykle przypada właśnie na Wielkanoc. Często bywa mylony z kaktusem bożonarodzeniowym (szlumbergera). Obie rośliny różnią się przede wszystkim terminem kwitnienia, kształtem kwiatów i pędów.
bylina
-
Kalocefalus Brownakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Kalocefalus Browna, zwany czasem srebrzykiem, jest endemiczną rośliną Australii. W naszych warunkach jest uprawiany jako roślina doniczkowa. Swoją popularność zawdzięcza subtelnym, cienkim gałązkom pokrytym srebrzystym kutnerem. Ozdobę stanowią też koszyczki jasnożółtych kwiatów na końcach pędów. Epitet gatunkowy upamiętnia szkockiego botanika Roberta Browna.
krzew Trudność uprawy: łatwa -
Aloes ościstybyliny sukulent roślina ozdobna
Aloes ościsty jest sukulentową byliną z Afryki Południowej. Epitet gatunkowy aristata znaczy po łacinie "wąsaty" i odnosi się do wydłużonego zakończenia liści, przypominającego wąsy kłosów zboża. Aloes ościsty bywa mylony ze spokrewnioną z nim haworsją. Zakwita w mieszkaniu, rozwijając grona pomarańczowoczerwonych kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zamiokulkas zamiolistny 'Zenzi'byliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny 'Zenzi' jest miniaturową odmianą gatunku. W porównaniu z formą botaniczną ma bardziej zwarty pokrój, mniejszą wysokość oraz grubsze, beczułkowate pędy. Należy do najbardziej odpornych i łatwych w uprawie roślin doniczkowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dracena smoczadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Dracena smocza jest endemitem rzadko spotykanym na Maderze i Wyspach Kanaryjskich. Rośnie w formie drzewa, dorasta w naturalnych warunkach do wysokości 20 m. Ozdobą rośliny są pióropusze liści na końcach pędów. Utleniająca się żywica draceny smoczej przybiera czerwony kolor i jest nazywana smoczą krwią.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Trzykrotka pasiastabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Trzykrotka pasiasta jest byliną z deszczowych lasów Gwatemali i Meksyku. W naszych warunkach jest uprawiana jako ozdobna roślina doniczkowa. Nazwa rodzajowa upamiętnia Johna Tradescant’a, ogrodnika króla Anglii i Szkocji Karola I. Srebrzyste pasy na liściach kojarzą się z zebrą, co tłumaczy epitet gatunkowy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia zimowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Begonia zimowa jest bezkonkurencyjnie sympatyczną rośliną doniczkową. Rozwija kwiaty niestrudzenie niemal przez cały rok w szerokiej palecie kolorów i form. Jest rośliną wieloletnią i po pierwszym kwitnieniu może być nadal uprawiana. Nie jest gatunkiem botanicznym, ale hybrydą begonii agrykańskich - Begonia socotrana, Begonia veitchii, Begonia boliviensis i Begonia rosaeflora. Podobna do niej begonia bulwiasta jest mieszańcem gatunków południowoamerykańskich.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dischidia okrągłolistnabyliny sukulent roślina ozdobna
Dischidia okrągłolistna jest epifitycznym, sukulentowym pnączem z deszczowych lasów Dalekiego Wschodu. Na długich pędach tworzy ustawione parami, naprzeciwlegle, okrągłe liście, które są pękate pośrodku i mogą przypominać małe naczynie na wino. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckich słów dis = "dwa" i askidia, liczba mnoga od askidion = "mały bukłak". Łaciński epitet gatunkowy nawiązuje do nummus = "przypominający monetę". Roślina jest spokrewniona z hoją i barwinkiem.
bylina, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Filodendron 'Pink Princess'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Filodendron 'Pink Princess', egzotyczna roślina o pięknych, dużych, ciemnozielonych liściach z różowymi wtrąceniami, nie jest "zwykłym" kultywarem filodendrona czerwieniejącego (Philodendron erubescens), ale mutacją hybrydy tego gatunku z Philodendron pertusum. Odmiana została wyhodowana na Florydzie (USA) na początku obecnego stulecia. Wykazuje dużą zmienność ubarwienia liści.
bylina, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Dracena wonna 'Lemon Lime'drzewa drzewa liściaste w doniczce
Dracena wonna 'Lemon Lime' jest atrakcyjną odmianą popularnego smokowca o ciekawym pokroju i żywych kolorach ulistnienia. Duże, lancetowate liście tworzą pióropusz, mają obrzeża w limonkowej zieleni, natomiast przez środek biegnie szeroka ciemnozielona smuga z wąskimi białymi pasmami. Zaletą trójbarwnej draceny 'Lemon Lime' jest łatwość uprawy, a także zdolność oczyszczania powietrza.
drzewo Trudność uprawy: łatwa
-
Trzykrotka wężykowatabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Trzykrotka wężykowata jest jednym z około 70 gatunków rodzaju Tradescantia i jak wszystkie tworzy niewielkie potrójne kwiaty. W odróżnieniu od swoich krewniaczek ten gatunek ma liście całkowicie zielone, podczas gdy inne trzykrotki rozwijają różowe, fioletowe albo wielobarwne. Poza zieloną formą botaniczną istnieją odmiany hodowlane trzykrotki wężykowatej o wielobarwnych liściach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Peperomia czterolistna 'Hope'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia 'Hope' jest rośliną doniczkową o wyjątkowym pokroju i pięknych liściach. Okrągłe, grube liście są ustawione po 3-4 w okółkach na długich pędach. Na blaszce liściowej widoczne jest jaśniejsze żyłkowanie. Doskonale nadaje się do wiszących doniczek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sansewieria cejlońskabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansevieria zeylanica należy do lubianych i efektownych gatunków roślin doniczkowych. Epitet gatunkowy odnosi się do miejsca znalezienia rośliny, dawnego Cejlonu a obecnie Sri Lanki. Podobnie jak inne sansewierie, ten gatunek również posiada zdolność filtrowania powietrza ze szkodliwych substancji. Doskonale nadaje się nie tylko do salonu, ale również do sypialni.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Stapelia pstrabyliny sukulent roślina ozdobna
Stapelia pstra jest sukulentem pędowym pochodzącym z Afryki Południowej, gdzie rośnie na łagodnych, kamienistych zboczach. Należy do najpiękniejszych sukulentów, a znana jest w Europie już od XVII wieku. Osobliwością stapelii są duże, przepiękne kwiaty w formie pięcioramiennej gwiazdy, które wydzielają nieprzyjemny zapach rozkładającego się mięsa. Ten podstęp na celu zwabienie do kwiatów zapylających owadów i w praktyce doskonale się sprawdza.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Howea Forsterapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Howea Forstera, znana też jako palma kencja, jest endemicznym gatunkiem występującym tylko na jednej wyspie w pobliżu Australii (Wyspa Lorda Howe). Należy do mało wymagających, a przy tym bardzo dekoracyjnych roślin doniczkowych i pewnie dlatego jej popularność trwa niezmiennie od czasów wiktoriańskich.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Pilea 'Grayzy'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pilea glaucophylla ‘Greyzy’ jest odmianą o delikatnych, drobnych liściach i ciekawym pokroju. Nazwa odmiany powstała z połączenia słów „grey” i „crazy”, co nawiązuje do jej nieco chaotycznego wyglądu oraz szarozielonego ubarwienia. Początkowo tworzy w doniczce gęstą poduszkę, a z czasem pędy wydłużają się i zaczynają przewieszać.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cissus australijskipnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Cissus antarctica jest zimozielonym pnączem szeroko rozpowszechnionym w południowo-wschodniej Australii, gdzie rośnie w cieniu i półcieniu na wilgotnej, próchnicznej glebie. Do Europy trafił w 1790 roku i od razu zyskał dużą popularność - głównie dzięki łatwości uprawy i szybkiemu wzrostowi dekoracyjnych pędów.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Dracena odwróconadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Dracena odwrócona jest drzewiastym gatunkiem i w swojej ojczyźnie dorasta do 4-6 m wysokości. Jako roślina doniczkowa osiąga w naszych warunkach znacznie skromniejsze rozmiary. Ozdobę stanowią duże, skórzaste liście, które u poszczególnych odmian mogą być różnie ubarwione.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Epipremnum złociste 'Snow Queen'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum złociste jest popularnym i lubianym tropikalnym pnączem, spotykanym w uprawie doniczkowej w wielu interesujących odmianach, do których należy również 'Snow Queen'. Wykazuje pewne podobieństwo do znanej odmiany ‘Marble Queen‘, jednak z większym udziałem powierzchniowym jasnych plamek na blaszce liściowej. Ogonki liściowe są u 'Snow Queen' kremowobiałe i jaśniejsze niż u innych odmian.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
-
Aloes niskibyliny sukulent roślina ozdobna
Aloes niski, zgodnie z nazwą gatunkową polską i botaniczną, tworzy rozety mięsistych liści o wysokości zaledwie do 10 cm, a pędy kwiatowe wyrastają do 30 cm wysokości. Mimo pewnego podobieństwa aloes nie jest spokrewniony z agawą i nie zamiera po kwitnieniu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Oplątwa brodaczkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Oplątwa brodaczkowa reprezentuje liczną rodzinę bromeliowatych i jest spokrewniona między innymi z guzmanią i ananasem. Jako epifit nie wytwarza własnych korzeni i nie potrzebuje podłoża, a wodę i składniki pokarmowe pobiera z powietrza. Oplątwa brodaczkowa przypomina swoim wyglądem porosty z rodzaju brodaczek.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Grubosz dziurkowanybyliny sukulent roślina ozdobna
Crassula perforata jest sukulentem o bardzo dekoracyjnym wyglądzie. Jego mięsiste, trójkątne liście są ułożone parami, prostopadle do łodygi, przez co wyrośnięte pędy przypominają naszyjnik z nawleczonymi jasnozielonymi koralikami. Podwójne liście tego grubosza wyglądają jakby były przedziurawione - na co wskazuje też nazwa botaniczna rośliny.
bylina, półkrzew Trudność uprawy: łatwa -
Opuncja szydłowatabyliny sukulent roślina ozdobna
Peruwiański kaktus o skomplikowanej nazwie Austrocylindropuntia subulata stanie się może bardziej przyjazny, jeśli wyjaśni się jej znaczenie. Nazwa rodzajowa pochodzi od łacińskiego słowa auster = "południe" i nazwy rodzajowej rośliny Cylindropuntia, do której niektóre gatunki są podobne, a epitet gatunkowy wskazuje na szydlastą formę szczątkowych liści kaktusa. Tworzy krzaczastą formę, na szczytach pędów rozwija duże, czerwone kwiaty.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Grubosz widłakowatybyliny sukulent roślina ozdobna
Grubosz widłakowaty jest południowoafrykańskim gatunkiem o cienkich pędach z gęsto osadzonymi małymi, mięsistymi listkami, co może przypominać gałązki widłaka. Pędy początkowo wzniesione, z czasem zaczynają się pokładać. Między listkami mogą się pojawiać niepozorne, żółtozielone kwiatki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sansewieria Masonabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria masoniana, której epitet gatunkowy upamiętnia brytyjskiego przyrodnika Maurice Mason'a, jest sukulentową byliną z kłączem, pochodzącą ze środkowoafrykańskiego Kongo. Przez wiele lat była znana jako odmiana ‘Mason Congo’, dopiero od 2000 roku została uznana za samodzielny gatunek w obrębie rodzaju Dracaena.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sansewieria gwinejska 'Golden Hahnii'byliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria gwinejska 'Golden Hahnii' jest odmianą, która odznacza się bardzo dekoracyjnymi, żółto-zielonymi liśćmi. Tworzy zwarte rozety, szerokich, barwnych liści. Dodatkową atrakcję rośliny stanowią mocno pachnące, kremowobiałe kwiaty.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kalanchoe pierzastebyliny sukulent roślina ozdobna
Żyworódka pierzasta, mylona często z żyworódką Daigremonta, również tworzy małe roślinki-rozmnóżki liściowe, ale w odróżnieniu od innych gatunków swojego rodzaju dopiero wtedy, gdy odłamany liść leży na ziemi. Żyworódka pierzasta zafascynowała nawet sławnego niemieckiego poetę i przyrodnika Johanna Wolfganga von Goethe - w Niemczech jest nazywana „rośliną Goethego”.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Sansewieria gwinejska 'Laurentii'byliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria gwinejska 'Laurentii', zwana również wężownicą lub prześmiewczo językiem teściowej to ciekawa bylina, która sprawdzi się w każdym domu, biurze a nawet w ogrodzie zimowym.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Niewymagające kwiaty doniczkowe - rośliny nie wymagające częstego podlewania
Niewymagające kwiaty doniczkowe to marzenie każdego kto lubi zieleń, ale niespecjalnie ma czas o nią zadbać. Istnieją popularne rośliny, które każdy zna z biur, gabinetów lekarskich czy szkolnych korytarzy. Jeżeli się je odpowiednio dobierze, to można stworzyć mało wymagający zielony zakątek również we własnym domu.
Rośliny doniczkowe lubiące suszę
Niektóre rośliny doniczkowe nie tylko tolerują rzadkie podlewanie, ale wręcz preferują dość suche podłoże. Kupując je trzeba pamiętać, żeby nie doszło do przelania, bo wtedy zaczną sprawiać kłopoty. Oto niewymagające rośliny doniczkowe, które lepiej poradzą sobie na lekko przesuszonym podłożu:
- Grubosz jajowaty (drzewko szczęścia) – piękna niewielka roślina doniczkowa, przypominająca kształtem nieduże drzewko. Ma zielone błyszczące liście o mięsistej strukturze. W uprawie może dorastać do około 1 m, ale rośnie bardzo powoli. Jest sukulentem z półpustynnych terenów Afryki Południowej, dlatego nie lubi zbyt dużej ilości wody. Grubosz ma nie tylko ozdobne liście i jest łatwy w uprawie. Jego dodatkowe zalety to np. jesienne zakwitanie. Starsze okazy mogą nas zaskoczyć białymi lub różowymi kwiatkami na końcu pędów. Do zakwitania potrzebuje jednak dość dobrze oświetlonego miejsca.
- Kaktusowate – to cała rodzina sukulentów, z której można wybrać jakiś ulubiony gatunek lub całą kolekcję. W naturze występują na pustynnych i górskich terenach Ameryki Północnej i Południowej, najwięcej na terenie Meksyku. Niektóre gatunki można uprawiać w naszym klimacie nawet w ogrodzie, ale najbardziej popularne są kaktusy doniczkowe: opuncja, gymnocalycium, mammillaria hahniana, kaktus wielkanocny itp. Wymagania kaktusów pustynnych i tropikalnych nieco się różnią. Zanim zaczniemy uprawę warto dobrać je tak, żeby sprawiały jak najmniej kłopotów. Tym niemniej wszystkie należą do roślin nie bojących się suchego podłoża (byle nie wyschłego na wiór!). Oprócz dekoracyjnych kształtów i kolczastej powierzchni, ozdobą są kolorowe kwiaty, najbardziej dekoracyjne u opuncji i gymnocalycium.
- Aloes zwyczajny – popularna roślina doniczkowa z zielonymi liśćmi, wypełnionymi żelową substancją. To nie tylko łatwa w uprawie, ale pożyteczna roślina domowa. Tak jak kaktusy aloes jest pustynnym sukulentem, który świetnie radzi sobie z przesuszeniem podłoża, ale lubi dość dużo światła. Wystarczy go podlewać mniej więcej raz na dwa tygodnie. Za dużo wody sprawia, że liście zaczynają gnić i żółknąć. Oprócz aloesu zwyczajnego można uprawiać wiele ozdobnych odmian i gatunków np. aloes niski „Pink Blush” albo aloes tygrysi.
- Nolina – roślina z półpustynnych obszarów Meksyku, która wygląda jak skrzyżowanie draceny z baobabem. Podobieństwo pnia do tego drugiego zawdzięcza podobnej strategii przetrwania. Gruby pień, zwany kaudeksem, gromadzi wodę na czas suszy. Dlatego nolina nie wymaga zbyt częstego podlewania, a zimą wymaga go jeszcze mniej.
- Echeveria (eszeweria) – kolejny sukulent z Meksyku, który ozdobi nasz parapet bez specjalnego wysiłku. Jedną z wielkich zalet tych małych roślinek o kształcie różyczki, są kolorowe liście: od zieleni, przez róże, po jasnoniebieski. Niektóre odmiany są też wielokolorowe.
- Litopsy (żywe kamienie) – to niezwykłe sukulenty, które przez większość roku przypominają otoczaki. Tylko na jeden dzień zakwitają. W okresie zimowym w ogóle nie potrzebują podlewania. Od wiosny do jesieni wystarczy podlać je raz na dwa tygodnie.
Tak naprawdę do uprawy doniczkowej nadaje się bardzo dużo roślin z obszarów pustynnych i półpustynnych. Jedynym minusem jest to, że potrzebują też dość dużo światła.
Niewymagające kwiaty doniczkowe
Kwiaty doniczkowe nie wymagające częstego podlewania mogą wymagać jednak lekko wilgotnego powietrza. Do tej grupy zalicza się przede wszystkim rośliny pochodzące z lasów tropikalnych. Tutaj przedstawiamy tylko te mało wymagające, które są znane jako popularne kwiaty doniczkowe. Niektóre rośliny tropikalne mogą mieć specyficzne wymagania i zwykle hodują je tylko pasjonaci.
Zaletą roślin, które pochodzą z lasów tropikalnych jest to, że nie potrzebują bezpośredniego nasłonecznienia. Jeżeli planujemy zazielenienie całego pomieszczenia, będą one dopełniały przestrzeń tam, gdzie kwiaty parapetowe, kaktusy i echewerie mogą sobie nie poradzić. Niektóre kwiaty nie wymagają częstego podlewania, ponieważ można je uprawiać bezpośrednio w wodzie. Jednak większość z wymienionych nie toleruje zalegającej wody w doniczce.
- Zamiokulkas – pochodząca z Afryki południowo-wschodniej roślina o ciekawym pokroju. Na głównej łodydze liścia wyrastają naprzeciwlegle skórzaste, wydłużone listki. Roślina rośnie w naturze w lasach tropikalnych i na sawannach. Znosi dobrze lekkie przesuszenie, może rosnąć w słońcu i półcieniu.
- Bluszcz pospolity – nadaje się jako ozdoba ogrodu, na balkon i do pomieszczeń. W okresie wegetacyjnym wystarczy podlewać go dwa razy w tygodniu, byle zachować lekko wilgotne podłoże. Zimą można się ograniczyć do podlewania raz na tydzień. Bluszcz zdecydowanie preferuje stanowiska cieniste i półcieniste.
- Chamedora wytworna (palma koralowa) – w przypadku palmy również przyda się utrzymać wilgotne podłoże. Jednak bardziej wybaczy przesuszenie niż przelanie. Poza tym jest bardzo mało wymagająca i bardzo dekoracyjna.
- Sansewieria – jest bardzo uniwersalną ozdobą domową i biurową z zielonymi liśćmi, które wyrastają podobnie jak kępa trawy. Toleruje podlewanie raz na tydzień latem, a jeśli na zimę ustawimy ją w chłodniejszym miejscu, to możemy dostarczać jej wody nawet raz na miesiąc. Jednocześnie bez problemu radzi sobie w miejscach półcienistych np. na korytarzu, w głębi pokoju.
- Oplątwa (tillandsia) – oplątwa jest jedną z najciekawszych roślin w niniejszym zestawieniu. Nie wytwarza korzeni, bo w naturze żyje przyczepiona do pni drzew. Nie jest jednak pasożytem, a epifitem. Wilgoć i pożywienie pobiera przez liście. Oznacza to, że wcale nie trzeba jej podlewać. Jeżeli znajdziemy jej miejsce w widnej łazience, to poradzi sobie sama. Jeśli natomiast będziemy ją trzymać w nieco bardziej suchym pomieszczeniu – wystarczy spryskanie liści do dwóch razy na tydzień. Warto dodać, że oplątwa jest rośliną o bardzo dekoracyjnym wyglądzie, którą warto trzymać w widocznym miejscu.
- Nefrolepis (paprotka) – jak w przypadku większości roślin leśnych, wymaga raczej stałej wilgotności niż zalewania wodą. Latem w bardzo suchym miejscu może wymagać podlewania nawet 3 razy w tygodniu. Jeżeli jednak pomieszczenie jest lekko chłodne lub stale nawilżone, to wystarczy 1-2 razy na tydzień. Zimą można się ograniczyć do podlewania raz na tydzień-dwa. Paprotki są też sugerowane jako rośliny do widnych łazienek. Tam na pewno będą potrzebowały mniej zraszania i podlewania.
Najpiękniejsze rośliny z zielonymi liśćmi
Niektóre niewymagające kwiaty doniczkowe są szczególnie ozdobne, dlatego chętnie używa się ich do zazielenienia pokoju lub biura. To one są też najlepszymi oczyszczaczami powietrza. Należą do nich przede wszystkim przedstawiciele tropikalnych gatunków obrazkowatych: skrzydłokwiat, monstera, anturium.
Ciekawą i niezwykle ozdobną rośliną jest ceropegia Wooda. Z bulwy wyrastają długie, cienkie pędy, które zwisają ku dołowi. Liście są nerkowate, najczęściej nakrapiane srebrzyście lub jasnozielono. Latem całkiem ładnie zakwita.
Niewymagające kwiaty doniczkowe to dobry sposób na upiększenie każdej przestrzeni, nawet tam gdzie nie ma czasu na zabiegi pielęgnacyjne. Dzięki temu, że są wśród nich rośliny górskie, leśne i pustynne, odpowiednie na różne stanowiska, można nimi ozdobić całe pomieszczenie.