Niewymagające kwiaty doniczkowe

Ilustracja niewymagające kwiaty doniczkowe

Niewymagające kwiaty doniczkowe – gatunki roślin, które mają małe wymagania co do podlewania i innych zabiegów pielęgnacyjnych. Są to rośliny doniczkowe polecane dla osób, które mają mało czasu lub małe doświadczenie w uprawie roślin. Jest to też najlepsze rozwiązanie do przestrzeni takich jak biura i gabinety. Wśród niewymagających kwiatów doniczkowych największą grupę stanową rośliny o ozdobnych liściach. Dzięki temu, że nie trzeba dbać o obfite kwitnienie czy jakość owoców, nie wymagają one częstego nawożenia ani podlewania. Dodatkową zaletą wielu roślin z tej grupy jest to, że potrafią pochłaniać toksyny i oczyszczać powietrze w pomieszczeniu.

Filtry0

Niewymagające kwiaty doniczkowe

Niewymagające kwiaty doniczkowe - pozostałe

Niewymagające kwiaty doniczkowe - rośliny nie wymagające częstego podlewania

Niewymagające kwiaty doniczkowe to marzenie każdego kto lubi zieleń, ale niespecjalnie ma czas o nią zadbać. Istnieją popularne rośliny, które każdy zna z biur, gabinetów lekarskich czy szkolnych korytarzy. Jeżeli się je odpowiednio dobierze, to można stworzyć mało wymagający zielony zakątek również we własnym domu.

Rośliny doniczkowe lubiące suszę

Niektóre rośliny doniczkowe nie tylko tolerują rzadkie podlewanie, ale wręcz preferują dość suche podłoże. Kupując je trzeba pamiętać, żeby nie doszło do przelania, bo wtedy zaczną sprawiać kłopoty. Oto niewymagające rośliny doniczkowe, które lepiej poradzą sobie na lekko przesuszonym podłożu:

  • Grubosz jajowaty (drzewko szczęścia) – piękna niewielka roślina doniczkowa, przypominająca kształtem nieduże drzewko. Ma zielone błyszczące liście o mięsistej strukturze. W uprawie może dorastać do około 1 m, ale rośnie bardzo powoli. Jest sukulentem z półpustynnych terenów Afryki Południowej, dlatego nie lubi zbyt dużej ilości wody. Grubosz ma nie tylko ozdobne liście i jest łatwy w uprawie. Jego dodatkowe zalety to np. jesienne zakwitanie. Starsze okazy mogą nas zaskoczyć białymi lub różowymi kwiatkami na końcu pędów. Do zakwitania potrzebuje jednak dość dobrze oświetlonego miejsca.
  • Kaktusowate – to cała rodzina sukulentów, z której można wybrać jakiś ulubiony gatunek lub całą kolekcję. W naturze występują na pustynnych i górskich terenach Ameryki Północnej i Południowej, najwięcej na terenie Meksyku. Niektóre gatunki można uprawiać w naszym klimacie nawet w ogrodzie, ale najbardziej popularne są kaktusy doniczkowe: opuncja, gymnocalycium, mammillaria hahniana, kaktus wielkanocny itp. Wymagania kaktusów pustynnych i tropikalnych nieco się różnią. Zanim zaczniemy uprawę warto dobrać je tak, żeby sprawiały jak najmniej kłopotów. Tym niemniej wszystkie należą do roślin nie bojących się suchego podłoża (byle nie wyschłego na wiór!). Oprócz dekoracyjnych kształtów i kolczastej powierzchni, ozdobą są kolorowe kwiaty, najbardziej dekoracyjne u opuncji i gymnocalycium.
  • Aloes zwyczajny – popularna roślina doniczkowa z zielonymi liśćmi, wypełnionymi żelową substancją. To nie tylko łatwa w uprawie, ale pożyteczna roślina domowa. Tak jak kaktusy aloes jest pustynnym sukulentem, który świetnie radzi sobie z przesuszeniem podłoża, ale lubi dość dużo światła. Wystarczy go podlewać mniej więcej raz na dwa tygodnie. Za dużo wody sprawia, że liście zaczynają gnić i żółknąć. Oprócz aloesu zwyczajnego można uprawiać wiele ozdobnych odmian i gatunków np. aloes niski „Pink Blush” albo aloes tygrysi.
  • Nolina – roślina z półpustynnych obszarów Meksyku, która wygląda jak skrzyżowanie draceny z baobabem. Podobieństwo pnia do tego drugiego zawdzięcza podobnej strategii przetrwania. Gruby pień, zwany kaudeksem, gromadzi wodę na czas suszy. Dlatego nolina nie wymaga zbyt częstego podlewania, a zimą wymaga go jeszcze mniej.
  • Echeveria (eszeweria) – kolejny sukulent z Meksyku, który ozdobi nasz parapet bez specjalnego wysiłku. Jedną z wielkich zalet tych małych roślinek o kształcie różyczki, są kolorowe liście: od zieleni, przez róże, po jasnoniebieski. Niektóre odmiany są też wielokolorowe.
  • Litopsy (żywe kamienie) – to niezwykłe sukulenty, które przez większość roku przypominają otoczaki. Tylko na jeden dzień zakwitają. W okresie zimowym w ogóle nie potrzebują podlewania. Od wiosny do jesieni wystarczy podlać je raz na dwa tygodnie.

Tak naprawdę do uprawy doniczkowej nadaje się bardzo dużo roślin z obszarów pustynnych i półpustynnych. Jedynym minusem jest to, że potrzebują też dość dużo światła.

Niewymagające kwiaty doniczkowe

Kwiaty doniczkowe nie wymagające częstego podlewania mogą wymagać jednak lekko wilgotnego powietrza. Do tej grupy zalicza się przede wszystkim rośliny pochodzące z lasów tropikalnych. Tutaj przedstawiamy tylko te mało wymagające, które są znane jako popularne kwiaty doniczkowe. Niektóre rośliny tropikalne mogą mieć specyficzne wymagania i zwykle hodują je tylko pasjonaci.

Zaletą roślin, które pochodzą z lasów tropikalnych jest to, że nie potrzebują bezpośredniego nasłonecznienia. Jeżeli planujemy zazielenienie całego pomieszczenia, będą one dopełniały przestrzeń tam, gdzie kwiaty parapetowe, kaktusy i echewerie mogą sobie nie poradzić. Niektóre kwiaty nie wymagają częstego podlewania, ponieważ można je uprawiać bezpośrednio w wodzie. Jednak większość z wymienionych nie toleruje zalegającej wody w doniczce.

  • Zamiokulkas – pochodząca z Afryki południowo-wschodniej roślina o ciekawym pokroju. Na głównej łodydze liścia wyrastają naprzeciwlegle skórzaste, wydłużone listki. Roślina rośnie w naturze w lasach tropikalnych i na sawannach. Znosi dobrze lekkie przesuszenie, może rosnąć w słońcu i półcieniu. 
  • Bluszcz pospolity – nadaje się jako ozdoba ogrodu, na balkon i do pomieszczeń. W okresie wegetacyjnym wystarczy podlewać go dwa razy w tygodniu, byle zachować lekko wilgotne podłoże. Zimą można się ograniczyć do podlewania raz na tydzień. Bluszcz zdecydowanie preferuje stanowiska cieniste i półcieniste.
  • Chamedora wytworna (palma koralowa) – w przypadku palmy również przyda się utrzymać wilgotne podłoże. Jednak bardziej wybaczy przesuszenie niż przelanie. Poza tym jest bardzo mało wymagająca i bardzo dekoracyjna.
  • Sansewieria – jest bardzo uniwersalną ozdobą domową i biurową z zielonymi liśćmi, które wyrastają podobnie jak kępa trawy. Toleruje podlewanie raz na tydzień latem, a jeśli na zimę ustawimy ją w chłodniejszym miejscu, to możemy dostarczać jej wody nawet raz na miesiąc. Jednocześnie bez problemu radzi sobie w miejscach półcienistych np. na korytarzu, w głębi pokoju.
  • Oplątwa (tillandsia) – oplątwa jest jedną z najciekawszych roślin w niniejszym zestawieniu. Nie wytwarza korzeni, bo w naturze żyje przyczepiona do pni drzew. Nie jest jednak pasożytem, a epifitem. Wilgoć i pożywienie pobiera przez liście. Oznacza to, że wcale nie trzeba jej podlewać. Jeżeli znajdziemy jej miejsce w widnej łazience, to poradzi sobie sama. Jeśli natomiast będziemy ją trzymać w nieco bardziej suchym pomieszczeniu – wystarczy spryskanie liści do dwóch razy na tydzień. Warto dodać, że oplątwa jest rośliną o bardzo dekoracyjnym wyglądzie, którą warto trzymać w widocznym miejscu.
  • Nefrolepis (paprotka) – jak w przypadku większości roślin leśnych, wymaga raczej stałej wilgotności niż zalewania wodą. Latem w bardzo suchym miejscu może wymagać podlewania nawet 3 razy w tygodniu. Jeżeli jednak pomieszczenie jest lekko chłodne lub stale nawilżone, to wystarczy 1-2 razy na tydzień. Zimą można się ograniczyć do podlewania raz na tydzień-dwa. Paprotki są też sugerowane jako rośliny do widnych łazienek. Tam na pewno będą potrzebowały mniej zraszania i podlewania.

Najpiękniejsze rośliny z zielonymi liśćmi

Niektóre niewymagające kwiaty doniczkowe są szczególnie ozdobne, dlatego chętnie używa się ich do zazielenienia pokoju lub biura. To one są też najlepszymi oczyszczaczami powietrza. Należą do nich przede wszystkim przedstawiciele tropikalnych gatunków obrazkowatych: skrzydłokwiat, monstera, anturium.

Ciekawą i niezwykle ozdobną rośliną jest ceropegia Wooda. Z bulwy wyrastają długie, cienkie pędy, które zwisają ku dołowi. Liście są nerkowate, najczęściej nakrapiane srebrzyście lub jasnozielono. Latem całkiem ładnie zakwita.

Niewymagające kwiaty doniczkowe to dobry sposób na upiększenie każdej przestrzeni, nawet tam gdzie nie ma czasu na zabiegi pielęgnacyjne. Dzięki temu, że są wśród nich rośliny górskie, leśne i pustynne, odpowiednie na różne stanowiska, można nimi ozdobić całe pomieszczenie.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto