Niskie byliny
-
Hiacynt wschodnibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Ponad 100 różnokolorowych odmian hiacyntów to kultywary znanego od starożytności hiacynta wschodniego. Rosnące w doniczce na parapecie okiennym hiacynty napełniają mieszkanie magicznym aromatem już zimą. Okres kwitnienia w ogrodzie zaczyna się pod koniec marca.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek niedźwiedzibyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Czosnek niedźwiedzi jest od dawna znany jako roślina ozdobna, lecznicza i jadalna. W wilgotnych lasach liściastych tworzy efektowne, rozległe łany. W przypadku roślin jadalnych podobnie jak grzybów najważniejsze jest prawidłowe oznaczenie gatunku. Nie tylko w lesie, ale i w ogrodzie można pomylić czosnek niedźwiedzi z silnie trującą konwalią majową albo zimowitem jesiennym.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Frezja ogrodowabyliny bylina z bulwą ozdobna
Frezja ogrodowa jest ogólną nazwą grupy odmian i hybryd różnych gatunków frezji. Ich delikatne liście i pachnące kwiaty stanowią doskonałą ozdobę na rabacie i w wazonie. Urodę frezji odkryto ponad sto lat temu. Wyhodowano odmiany przystosowane do chłodniejszych temperatur.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Narcyz białybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Narcyz biały jest obok narcyza żonkila najbardziej popularnym przedstawicielem swojego rodzaju. Zakwita pod koniec kwietnia albo w maju, kiedy w ogrodzie kwiatowym dopiero zaczyna się sezon. Białe narcyzy pięknie komponują się na przykład z tulipanami, pierwiosnkami i szafirkami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Śnieżyczka przebiśniegbyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Kwiaty śnieżyczki przebiśniegu pojawiają się często na przedwiośniu, kiedy w ogrodzie leży jeszcze śnieg. Tworzą kwiatowe dywany, dające, pokarm budzącym się pszczołom. Śnieżyczka bywa często mylona ze śnieżycą wiosenną, która ma inne kwiaty i nie jest tak popularna w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Niskie byliny - pozostałe
-
Krokus wiosennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Kwitnące krokusy pod koniec zimy są jedną z pierwszych atrakcji ogrodu i zwiastują początek nowego sezonu. Zakwitają bardzo wcześnie i tworzą kolorowy dywan na trawniku. Fascynujące widowisko powtarza się każdego roku na nowo.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szałwia omszonabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Chociaż jest blisko spokrewniona ze znaną w kuchni, aptece i kosmetyce szałwią lekarską, to jednak szałwia omszona jest rośliną wyłącznie ozdobną. Nie jest ani jadalna, ani lecznicza, ale jej fioletowoniebieskie kwiatostany doskonale nadają się na ogrodowe rabaty. Może stanowić podszyt dla róż albo obwódkę dla innych bylin.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Skrzyp polnybyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Skrzyp polny jest jedną z najstarszych roślin zielnych na Ziemi. W czasach swojej świetności dorastał do 30 m, a dzisiaj osiąga zaledwie 50 cm. Chociaż przypięto mu etykietę agresywnego chwastu, który trzeba zwalczać, skrzyp polny można z powodzeniem wykorzystać do tworzenia ogrodowych kompozycji oraz w celach leczniczych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Czosnek szczypiorekbyliny bylina z cebulą dekoracyjna i jadalna
Szczypiorek jest gatunkiem czosnku, uprawianym jako warzywo liściowe. Liście mają aromat podobny do szczypioru zwykłej cebuli, ale jest mniej ostre i o mniejszej średnicy. Intensywnie różowe kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany nadają się na kompozycje i suche bukiety.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Floks szydlastybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Floks szydlasty jest długowieczną, płożącą się byliną, która występuje w wielu odmianach hodowlanych. Już wczesną wiosną tworzy w ogrodzie gęste dywany kwiatów. Doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, gdzie obok smagliczki, gęsiówki i ubiorka stanowi podstawowy składnik wiosennych kompozycji. Floks szydlasty jest też rośliną okrywową i może zastąpić powierzchnię trawnika.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pierwiosnek ogrodowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pierwiosnki, które wczesną wiosną rozwijają w ogrodzie różnobarwne dywany kwiatów, są zwykle hybrydami i kultywarami różnych gatunków. Pod określeniem pierwiosnka ogrodowego mieszczą się naturalne mieszańce pierwiosnka bezłodygowego (Primula vulgaris) i pierwiosnka lekarskiego (Primula veris) oraz liczna grupa często uprawianych odmian mieszańcowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Przylaszczka pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Przylaszczka pospolita jest rodzimą byliną o zimozielonych liściach. Od marca do maja rozwija błękitne niczym niebo niewielkie kwiatki. Nowe liście pojawiają się z pewnym opóźnieniem, podczas gdy ubiegłoroczne w tym czasie więdną. Obok formy botanicznej uprawiane są w ogrodach kultywary o kwiatach białych, różowych i purpurowych, pojedynczych i pełnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kaladium dwubarwnebyliny bylina z bulwą ozdobna
Ojczyzną kaladium dwubarwnego jest podszyt deszczowych lasów równikowych. Roślina jest przyzwyczajona do dużej wilgotności powietrza i stałej, wysokiej temperatury powietrza i gruntu. W naturze nigdy nie jest wystawiona na palące promienie słoneczne i dlatego w mieszkaniu również oczekuje światła mocnego, ale rozproszonego. Barwne liście kaladium doskonale nadają się do komponowania z innymi gatunkami roślin.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Pilea peperomiowatabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z górzystych rejonów Chin pilea peperomiowata nie przypomina wyglądem swoich kuzynek z rodziny pokrzywowatych. Duże, okrągłe liście są umieszczone na długich i cienkich ogonkach, i mogą się kojarzyć z zawieszonymi w przestrzeni spodkami UFO. Osoby bardziej pragmatyczne widzą w nich natomiast monety - stąd potoczna nazwa rośliny. Bez względu na skojarzenia, pilea jest popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Scewola zwodniczabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Scewola zwodnicza, nazywana niebieską albo wachlarzowatą, jest byliną z tropikalnych obszarów Australii i Tasmanii. Na długich, płożących się pędach rozwijają się przez całe lato wachlarzykowate kwiaty. Scewola traktowana jest często jako roślina jednoroczna, może jednak zimować w pomieszczeniu i rosnąć przez wiele sezonów.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Mięta pieprzowabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Mięta pieprzowa jest popularną i lubianą rośliną leczniczą i przyprawową, a przy tym również dekoracyjną i mało wymagającą. Jest naturalnym mieszańcem, który powstał w Wielkiej Brytanii ze skrzyżowania mięty nadwodnej (M. aquatica) z miętą zieloną (M. spicata). Uprawiana od dwóch wieków, ma szerokie zastosowanie w lecznictwie i w kosmetyce.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pelargonia angielskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pelargonie wielkokwiatowe, znane też jako pelargonie angielskie, są grupą odmian i mieszańców botanicznego gatunku P. grandiflorum z innymi gatunkami. Spośród innych gatunków wyróżnia je wielkość kwiatów. Są bardziej okazałe niż u innych pelargonii i zachwycają bogactwem barw.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Żywe kamieniebyliny sukulent roślina ozdobna
Żywe kamienie to bardzo trafna nazwa grupy gatunków i odmian niezwykle oryginalnych sukulentów. Te rośliny opanowały perfekcyjnie sztukę kamuflażu, upodabniając się kształtem i kolorem liści do otaczających je kamieni. Roślinny charakter grupy kamieni zdradzają dopiero kwiaty o białych albo żółtych płatkach.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Eszeweria błękitnabyliny sukulent roślina ozdobna
Eszeweria błękitna, podobnie jak jej liczne krewniaczki, jest bardzo odporna i prawie nie wymaga podlewania. Jest idealną rośliną doniczkową dla osób, które nie mogą poświęcić kwiatom zbyt dużo czasu. Dziwnie brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia meksykańskiego rysownika roślin Atanasio Echeverría y Godoy.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik kłosowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Przetacznik kłosowy jest rośliną rodzimego pochodzenia, stąd jego pełna mrozoodporność i łatwość uprawy w ogrodzie. Tworzy kępy łodyg z zielonymi liśćmi, na których rozwijają się długie, niebieskie kłosy kwiatowe. Oprócz formy botanicznej istnieją liczne kultywary o kwiatach lawendowych, różowych albo szkarłatnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Sępolia fiołkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Sępolia fiołkowa, nazywana potocznie fiołkiem afrykańskim, w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z fiołkami z wyjątkiem koloru kwiatów. Nazwa rodzajowa upamiętnia odkrywcę rośliny, niemieckiego barona Waltera von Saint Paul-Illaire, urzędnika kolonialnego w Niemieckiej Afryce Wschodniej. Sępolia od razu zyskała wielką popularność jako roślina doniczkowa, a dzisiaj ma też ogromną liczbę odmian.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Begonia stale kwitnącabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Jak większość roślin ozdobnych, również ta begonia nie jest czystym gatunkiem botanicznym, ale hybrydą o trudnym do określenia pochodzeniu. Swoją nazwę zawdzięcza niestrudzonemu kwitnieniu przez długie miesiące. W swojej brazylijskiej ojczyźnie potrafi kwitnąć nieprzerwanie przez kilka lat.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Tojeść rozesłanabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Tojeść rozesłana jest płożącą się byliną o okrągłych liściach i gwiazdkowatych, złotych kwiatach. Nazwa rodzajowa odnosi się do Lysimachosa, starożytnego dowódcy Aleksandra Wielkiego, który według legendy był pierwszym odkrywcą tej rośliny. Epitet gatunkowy pochodzi natomiast od łacińskiego słowa "nummus" = moneta, co wskazuje na podobny do małych monet kształt liści rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Stokrotka pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Małą stokrotkę łąkową zna właściwie każde dziecko. Rozetka liści z małym kwiatkiem niby-margerytki jako jedna z pierwszych pojawia się w wiosennym ogrodzie. Liczne odmiany hodowlane stokrotki mają większe białe, różowe i dwukolorowe kwiaty, ale są mniej odporne na mróz. Kwiaty stokrotki pospolitej są jadalne i mogą być dodatkiem do sałatek.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Goździk brodatybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pachnące kwiatostany goździka brodatego stanowią ozdobę europejskich ogrodów już od kilku wieków. Roślina jest ceniona za urocze kwiaty oraz łatwość uprawy. Kwiaty goździka brodatego nadają się również do celów kulinarnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Kalanchoe Blossfeldabyliny sukulent roślina ozdobna
Ta żyworódka o nazwie gatunkowej upamiętniającej niemieckiego botanika Roberta Blossfelda jest klasyczną rośliną doniczkową o niesłabnącej od lat popularności. Liczne odmiany hodowlane rozwijają kwiaty w przeróżnych kolorach niemal przez cały rok. Jako sukulent, roślina jest odporna na suszę i bardzo łatwa w pielęgnacji.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zielistka Sternbergabyliny bylina z bulwą ozdobna
Spośród ponad stu gatunków swojego rodzaju, zielistka Sternberga cieszy się największą popularnością. Jest klasykiem rośliny doniczkowej, która wybacza swojemu opiekunowi prawie wszystkie błędy. Znosi nawet stanowiska zacienione, chociaż traci wtedy na efektownym wybarwieniu liści. Epitet gatunkowy rośliny upamiętnia praskiego botanika Kaspara von Sternberg'a.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zimowit jesiennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Zimowit jesienny jest jedynym spośród ponad stu gatunków tego rodzaju, występującym w Polsce. Kiedy większość kwiatów letnich kończy już kwitnienie, on dopiero zaczyna rozwijać piękne, różowoliliowe kwiaty. Zimowit jesienny posiada niezwykłą cechę: nigdy nie pokazuje jednocześnie swoich liści i kwiatów.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Trzykrotka purpurowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Trzykrotka purpurowa rozwija długie i mocne pędy, które początkowo są wzniesione, a z czasem zaczynają zwisać. Duże liście mają kolor fioletowoczerwony, na końcach pędów rozwijają się jasnopurpurowe, trójpłatkowe kwiaty. Botaniczna nazwa rodzajowa upamiętnia angielskich przyrodników (ojca i syna) o nazwisku Tradescant.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Peperomia tępolistnabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia tępolistna jest tropikalną byliną, która w naszych warunkach należy do popularnych roślin doniczkowych. Liście w kolorze świeżej zieleni stanowią ozdobę przez cały rok, pod warunkiem że zapewni się roślinie odpowiednie warunki. Oprócz formy botanicznej istnieją w uprawie kultywary o liściach z jaśniejszymi przebarwieniami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Bluszczyk kurdybanekbyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Bluszczyk kurdybanek jest rodzimą byliną o różnorodnym zastosowaniu. Jest rośliną ozdobną, leczniczą, przyprawową i miododajną. Epitet gatunkowy zawdzięcza podobieństwu liści do specjalnie garbowanej skóry — kurdybanu. Może być uprawiany w gruncie albo w pojemnikach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ciemiernik białybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ciemiernik biały to wieloletnia, zimozielona roślina z rodziny jaskrowatych. W naturze występuje na skrajach lasów i łąkach w środkowej i południowej Europie. Dorasta do 40 cm wysokości. Jego nazwa łacińska nawiązuje do czarnych korzeni, natomiast polska odnosi się do białych kwiatów. Jego ozdobą są białe, duże kwiaty, które mogą pojawić się już w grudniu, przez co jest używany jako ozdoba bożonarodzeniowych stołów. Ciemiernik biały dobrze rośnie w zacienionych miejscach, w żyznym i przepuszczalnym podłożu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Śniedek wątpliwybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Pochodzący z Afryki Południowej śniedek wątpliwy jest cebulową byliną, która zimę musi spędzać w pomieszczeniu. Między lancetowatymi liśćmi o barwie soczystej zieleni wyrastają mocne pędy kwiatowe zakończone groniastym kwiatostanem. Pomarańczowy kolor kwiatów i ich forma wyróżniają ten gatunek spośród innych należących do botanicznego rodzaju Ornithogalum.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Słonecznica wąskolistnabyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Spokrewniona z goździkami słonecznica wąskolistna jest rodzimym przedstawicielem swojego rodzaju botanicznego. Liczne, płożące się pędy byliny tworzą luźną darń. Białe albo różowe kwiaty stanowią ozdobę ogrodu przez całe lato.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Koniczyna łąkowabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Koniczyna łąkowa, nazywana też koniczyną czerwoną, jest rodzimym gatunkiem należącym do roślin motylkowatych. Dzięki jasnopurpurowym pachnącym kwiatom oraz charakterystycznym trójlistkowym liściom koniczyna jest efektowną rośliną ozdobną. Młode liście i świeże kwiaty mogą być dodatkiem do różnych potraw.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Zawciąg nadmorskibyliny bylina z kłączem kwiatowa
Odporny na wiatr i deszcz zawciąg nadmorski, ze swoimi różowymi pomponami kwiatów, może być wspaniałą ozdobą każdego ogrodu. Jako gatunek rodzimy ma dużą przewagę nad egzotycznymi bylinami pod względem przystosowania do lokalnych warunków i odporności na choroby i szkodniki. Nadaje się idealnie do ogrodów skalnych i wrzosowiskowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Konwalia majowabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Trudno wyobrazić sobie majowy ogród bez śnieżnobiałych kwiatów konwalii. Subtelne, pełne wdzięku dzwoneczki roztaczają słodki aromat wabiący owady i oczarowujący ludzi. Niewielkich rozmiarów bylina doskonale nadaje się do uzupełniania ogrodowych kompozycji. Jako gatunek rodzimy, konwalia majowa jest dobrze przystosowana do naszych warunków i nie wymaga specjalnej opieki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Dzwonek karpackibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Dzwonek karpacki jest górską byliną o endemicznym występowaniu we wschodnich i południowych Karpatach. Dzięki dużym, niebieskim kwiatom i kępiastemu pokrojowi doskonale nadaje się do ogrodów skalnych, a także na rabaty i jako roślina okrywowa.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Niskie byliny do ogrodu – jakie gatunki niskopiennych roślin na rabaty wybrać?
Niskie byliny to ozdobne rośliny do ogrodu. Niektóre są wieloletnie, inne jednoroczne. Ogrodowe byliny niskopienne potrafią ozdobić każdą przestrzeń. Mogą stać się zarówno uzupełnieniem ogrodu, jak i główną jego dekoracją. Jakie kwiaty rabatowe są najładniejsze? Sprawdź polecane odmiany niskich bylin ogrodowych i dowiedz się więcej na temat ich pielęgnacji.
Niskie byliny ozdobne – polecane odmiany niskopienne do ogrodu
Dąbrówka rozłogowa – jedna z najładniejszych bylin ogrodowych
Niskie byliny uznawane są przez wielu ogrodników za najładniejsze rośliny ogrodowe. Jedną z nich bez wątpienia jest dąbrówka rozłogowa. Na uwagę zasługują kolorowe liście byliny, które niesamowicie ozdabiają każdy ogród. Liście rośliny rozwijają się dzięki rozłogom i mienią się na wiele kolorów. Zazwyczaj można zaobserwować je w maju. Roślina okrywająca słynie nie tylko z pięknych liści, ale również czarujących kwiatów w niebieskim kolorze. Uwagę zwracają też rozety liściowe byliny, które bardzo szeroko się rozrastają. Bylina jest prosta w uprawie, dlatego polecana amatorom ogrodnictwa. Dąbrówka rozłogowa to bylina zadarniająca, uznawana za jedną z najbardziej charakterystycznych roślin okrywowych. W polskich ogrodach najczęściej widywane są dąbrówki o maksymalnie 15 cm wysokości. Najlepiej sadzić byliny wiosną i jesienią. Mogą urosnąć bardzo wysokie, pod warunkiem że zapewnisz im cień oraz wilgotną, świeżą glebę. Dąbrówka rozłogowa najlepiej rośnie w naturalistycznych, leśnych ogrodach.
Czasami zdarza się, że dąbrówka zimą przemarza. Nie jest to jednak powód do zmartwień, ponieważ roślina ma zdolność do błyskawicznej regeneracji. Uważaj również na suchą i gorącą pogodę. Pojawiają się wtedy mszyce i mączniaki prawdziwe – nie są to najlepsi przyjaciele dąbrówek. Należy też zwrócić uwagę na kilka istotnych odmian dąbrówki rozłogowej. Wśród najciekawszych wymienić można m.in. „Atropurpurea” z charakterystycznymi wiśniowo-brunatnymi liśćmi. Odmiana najlepiej odnajduje się w półcieniu, jednak w słońcu na pewno uzyska najbardziej intensywną barwę. Na uwagę zasługuje również dąbrówka „Burgundy Glow” z purpurowo-różowymi liśćmi i kremowymi brzegami. Rozmnażanie niskich bylin jest łatwe, więc poradzi sobie z nim nawet amator ogrodnictwa. Dąbrówka ukorzenia się dzięki nadziemnych rozłogom. Jest przy tym niezwykle ekspansywna. Najłatwiej rozmnożyć dąbrówkę przez podział kęp albo rozetki liści. Jeśli chcesz wykorzystać ten drugi sposób, powinieneś odciąć sadzonkę od rośliny matecznej. Następnie trzeba ją wysadzić w odpowiednie miejsce.
Kwiaty rabatowe, które potrafią odmienić wygląd każdego ogrodu
Byliny ogrodowe mogą być zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie. Wśród tych drugich na uwagę zasługują ubiorki wiecznie zielone. To byliny doskonale znoszące przycinanie. Przykuwają uwagę dekoracyjnymi, białymi płatkami, które mogą stać się ciekawym elementem dekoracyjnym każdego ogrodu. Kwiaty ubiorków wiecznie zielonych należy ścinać zaraz po przekwitnięciu. Właśnie to sprawia, że rośliny zawsze fantastycznie się prezentują i mają jeszcze ładniejszy pokrój. Ubiorki wiecznie zielone mają piękne zielone płatki, a także zachwycające liście w ciemnozielonym kolorze. Bylina może urosnąć maksymalnie do 20 cm wysokości. Zapewnij jej stanowisko w słońcu, ponieważ dzięki niemu obficie się rozwija. Ubiorek wiecznie zielony doskonale poradzi sobie w umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Zimą należy go jednak okrywać, ponieważ nie jest rośliną odporną na mróz. Systematycznie należy nawozić byliny z pomocą naturalnych substancji mineralnych. Na jakie jeszcze niskie byliny warto zwrócić uwagę? Oto dwie ciekawe propozycje do ogrodu:
- Żurawka drżączkowata – bylina
pochodząca z Ameryki Północnej. Najlepiej czuje się w zacienionych miejscach.
To jedna z najciekawszych roślin, którą można przycinać. Żurawka rośnie
maksymalnie do 60 cm wysokości. Bardzo ciekawe są klapowane liście żurawki, a
także wysokie i cienkie pędy. Bylina charakteryzuje się również
różowo-czerwonymi kwiatami, które rozkwitają na początku maja. Roślina pasuje
na skalniaki i rabaty. Sprawdza się również jako dekoracja obwódkowa. Należy
zapewnić żurawkom żyzną, próchniczą i przepuszczalną ziemię, a także cieniste
stanowisko. Uważaj, żeby nie przesuszyć rośliny! Żurawka nie znosi suszy.
Możesz rozmnożyć bylinę przez podział bryły.
- Lawenda – może urosnąć maksymalnie do 50 cm wysokości. Co ciekawe, na świecie używa się rośliny głównie w medycynie niekonwencjonalnej. Bylina ma bowiem mnóstwo wartościowych właściwości zdrowotnych. Właśnie dlatego pojawia się w wielu kosmetykach do pielęgnacji oraz lekach. Zapach lawendy działa na ludzi uspokajająco. Poza tym roślina jest niezwykle ozdobna. Urzekają zwłaszcza małe fioletowo-niebieskie kwiaty rośliny, które układają się w kłosy. Lawenda doskonale wygląda posadzona w ziemi, ale też w doniczce. Uprawa byliny należy do bardzo prostych, dlatego lawendę mogą hodować nawet amatorzy.
Najpiękniejsze niskie byliny do ogrodu – czy o nich słyszałeś?
Tiarella sercolistna, czyli niska bylina ogrodowa
Tiarella sercolistna to mała bylina zaliczana do skalnicowatych. Naturalnie spotkać ją można w lasach Ameryki Północnej. W Polsce często widujemy tiarellę w ogrodach. Roślina może urosnąć maksymalnie do 35 cm. Niektórym z wyglądu przypomina żurawkę. Podobnie do niej ma bowiem sercowate, okrągłe i szerokie liście, które nad ziemią tworzą rozłożystą kępę. Kwiaty tiarelli są malownicze, niewielkie i białe. Zbierają się na szczycie pędu w kłosowe kwiatostany. Tiarella sercolistna rozwija się na początku kwietnia. Do prawidłowego rośnięcia wymaga półcienistego miejsca. Poradzi też sobie cieniu, jednak wówczas będzie słabiej kwitnąć. Powinieneś zadbać o próchniczą, świeżą, wilgotną i przepuszczalną glebę dla rośliny.
Bylina nie należy do wymagających. Nie dopuszczaj jednak do tego, aby miała ciężką, zimną lub podmokłą ziemię. Gleba nie powinna być również piaszczysta i przesuszona. Tiarella sercolistna jest odporna na mróz, więc nie musisz okrywać jej zimą. Bylinę rozmnożysz przez sadzonki tworzące się na końcach rozłogów lub przez wysiew nasion. Tiarella to roślina zadarniająca i okrywowa. Powinieneś uprawiać bylinę w wilgotnym i zacienionym miejscu, np. pod drzewami lub krzewami. Właśnie tam tiarella będzie się rozrastać i tworzyć gęste kobierce. Najciekawszymi odmianami byliny są „Brandywine”, „Crow Feather” i „Angel Wings”.
Ciekawe odmiany niskopiennych bylin ogrodowych, krok po kroku
Wśród niskich bylin należy wymienić kilka wyjątkowych okazów. Jest nim smagliczka skalna, będąca jedną z najobficiej kwitnących bylin na świecie. To mrozoodporna roślina, która wykazuje dużą wytrzymałość na zmienne warunki pogodowe. Smagliczkę zalicza się do rodziny kapustowatych. Najlepiej czuje się w klimacie górskim. Pędy dorastają maksymalnie do 30 cm wysokości. Wśród nich w kwietniu pojawiają się żółte kwiaty. Smagliczka skalna szybko się rozrasta. Doskonale nadaje się na skalniak. Odporna jest na suszę. Ma również niewielkie wymagania pielęgnacyjne, przez co smagliczkę poleca się amatorom ogrodnictwa. Smagliczka najlepiej odnajduje się w słonecznym i ciepłym miejscu. Roślinę należy sadzić w pojedynczo lub w grupach, najlepiej wiosną lub jesienią. Byliny zdecydowanie najlepiej czują się przepuszczalnym, suchym i kamienistym podłożu.
Kolejną wybitnie ciekawą rośliną jest mikołajek płaskolistny. Bylina jest całkiem odporna na mróz. Rośnie maksymalnie do 30 cm. Roślina charakteryzuje się niebieskimi kwiatami, które są drobne i zebrane w kwiatostany. Roślina wyróżnia się wzniesionym pokrojem. Dzięki niemu może efektownie ozdobić cały ogród. Wraz z kwitnieniem roślin w ogrodzie prędko pojawiają się pożyteczne owady zapylające, takie jak trzmiele, pszczoły i motyle. Mikołajki są wytrzymałymi roślinami, które bez większego problemu poradzą sobie nawet w bardzo trudnych warunkach. Nie zaszkodzi im pełne słońce lub susza. Dadzą sobie radę w mocno zasolonej glebie. Nie są trudne w uprawie, dlatego początkujący ogrodnicy powinni świetnie sobie z nimi poradzić. Jeśli chcesz, aby mikołajki pięknie prezentowały się w ogrodzie, posadź byliny w pobliżu słoneczników lub krwawników. A może zdecydujesz się na skalniak z mikołajkami? Wówczas musisz zadbać o to, aby umiejscowić rośliny w nasłonecznionym miejscu – jak najmniej zdominowanym przez krzewy lub drzewa.
Nie można zapomnieć o ubiorku wieczne zielonym. To zimozielona bylina z białymi kwiatami, która wyróżnia się na tle innych śnieżnobiałymi, pięknymi płatkami. Po przekwitnięciu powinieneś je ścinać, żeby zapewnić roślinie zdrowy wzrost, a także jeszcze piękniejszy pokrój w sezonie. Ubiorek charakteryzuje się dekoracyjnymi liśćmi w ciemnozielonym kolorze. Może urosnąć maksymalnie do 20 cm. Najbardziej służy roślinom słońce, umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna gleba. Postaraj się jednak okryć byliny w mroźne dni, ponieważ ubiorek wiecznie zielony nie jest mrozoodporny. Warto dodać, że roślina nie jest wymagająca, jeśli chodzi o odżywianie. Możesz ją tylko delikatnie nawozić naturalnymi nawozami. To w zupełności wystarczy.
Krwawnik pospolity i floks szydlasty – niskie byliny ozdobne
Jedną z najciekawszych bylin do ogrodu jest krwawnik pospolity „Rood”. To niska roślina, która charakteryzuje się okazałym kwiatostanem. Wszystkie kwiaty mają wyrazisty czerwony kolor. Możesz ozdobić nimi rabaty na działce albo skarpę w ogrodzie. Krwawnik kwitnie naprawdę obficie, wydzielając ciekawy i słodki zapach. W ten sposób przyciąga do siebie pożyteczne owady zapylające, takie jak trzmiele, pszczoły i motyle. Kwiaty krwawników są drobne i zebrane w płaskie baldachy, które rosną przez całe lato. Krwawnik pospolity „Rood” może urosnąć maksymalnie 60 cm. Trzeba jednak przyznać, że rośnie bardzo szybko, nabierając zwartej formy. Krwawnik najlepiej czuje się w słonecznych i suchych miejscach. Warto posadzić bylinę w naturalistycznym lub skalnym ogrodzie. Do życia potrzebuje umiarkowanie wilgotnego podłoża, które dodatkowo będzie przepuszczalne. Nie poleca się sadzić krwawnika do ciężkiej i podmokłej gleby.
W ogrodzie warto mieć także inną niską bylinę, mianowicie floks szydlasty. Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, jednak my często sadzimy floksy w skalniakach. Kobierce, w jakie układa się floks, mierzą zaledwie 10 cm wysokości. Byliny charakteryzują się niskimi kobiercami o mocnym rozgałęzieniu. Uwagę zwracają lancetowate, drobne liście byliny i kwiaty we fioletowym, różowym lub białym kolorze. Floks szydlasty nie jest wymagającą rośliną, więc nawet amatorzy ogrodnictwa nie powinni mieć problemów z ich hodowlą. Aby floksy mogły jednak obficie zakwitnąć, należy zadbać o słoneczne stanowisko dla roślin. Byliny dobrze czują się w piaszczystej i przepuszczalnej glebie. Gatunek jest niezwykle tolerancyjny, jednak wypada regularnie podlewać floksy. Bardzo ważne jest także systematyczne odchwaszczanie floksów – to jedyny zabieg pielęgnacyjny, jakiego potrzebują rośliny. Po przekwitnięciu możesz przyciąć byliny. Aby zapewnić im bezpieczeństwo, w chłodniejszej części kraju warto zastosować osłony dla floksów. Rośliny rozmnożysz przez podział albo sadzonki – szybko się ukorzenią. Floksy szydlaste najlepiej wyglądają w ogrodzie skalnym lub na skarpie. Wszystko za sprawą silnego systemu korzeniowego, jakim mogą się pochwalić rośliny.