Niskie byliny

Ilustracja niskie byliny

Niskie byliny to ciekawe rośliny do ogrodu. Jeśli zdecydujesz się na wieloletnie okazy, będą rozkwitać i cieszyć oczy w każdym miesiącu. Niskie byliny niesamowicie ozdobią każdy ogród, podkreślając dowolną aranżację. Rośliny umożliwiają pomysłowe dekorowanie przestrzeni wokół domu. Niskie byliny wspaniale podkreślają kluczowe miejsca w ogrodzie. Mogą stać się też jednak główną jego ozdobą.

Filtry0

Niskie byliny

Niskie byliny - pozostałe

Niskie byliny do ogrodu – jakie gatunki niskopiennych roślin na rabaty wybrać?

Niskie byliny to ozdobne rośliny do ogrodu. Niektóre są wieloletnie, inne jednoroczne. Ogrodowe byliny niskopienne potrafią ozdobić każdą przestrzeń. Mogą stać się zarówno uzupełnieniem ogrodu, jak i główną jego dekoracją. Jakie kwiaty rabatowe są najładniejsze? Sprawdź polecane odmiany niskich bylin ogrodowych i dowiedz się więcej na temat ich pielęgnacji.

Niskie byliny ozdobne – polecane odmiany niskopienne do ogrodu

Dąbrówka rozłogowa – jedna z najładniejszych bylin ogrodowych

Niskie byliny uznawane są przez wielu ogrodników za najładniejsze rośliny ogrodowe. Jedną z nich bez wątpienia jest dąbrówka rozłogowa. Na uwagę zasługują kolorowe liście byliny, które niesamowicie ozdabiają każdy ogród. Liście rośliny rozwijają się dzięki rozłogom i mienią się na wiele kolorów. Zazwyczaj można zaobserwować je w maju. Roślina okrywająca słynie nie tylko z pięknych liści, ale również czarujących kwiatów w niebieskim kolorze. Uwagę zwracają też rozety liściowe byliny, które bardzo szeroko się rozrastają. Bylina jest prosta w uprawie, dlatego polecana amatorom ogrodnictwa. Dąbrówka rozłogowa to bylina zadarniająca, uznawana za jedną z najbardziej charakterystycznych roślin okrywowych. W polskich ogrodach najczęściej widywane są dąbrówki o maksymalnie 15 cm wysokości. Najlepiej sadzić byliny wiosną i jesienią. Mogą urosnąć bardzo wysokie, pod warunkiem że zapewnisz im cień oraz wilgotną, świeżą glebę. Dąbrówka rozłogowa najlepiej rośnie w naturalistycznych, leśnych ogrodach.

Czasami zdarza się, że dąbrówka zimą przemarza. Nie jest to jednak powód do zmartwień, ponieważ roślina ma zdolność do błyskawicznej regeneracji. Uważaj również na suchą i gorącą pogodę. Pojawiają się wtedy mszyce i mączniaki prawdziwe – nie są to najlepsi przyjaciele dąbrówek. Należy też zwrócić uwagę na kilka istotnych odmian dąbrówki rozłogowej. Wśród najciekawszych wymienić można m.in. „Atropurpurea” z charakterystycznymi wiśniowo-brunatnymi liśćmi. Odmiana najlepiej odnajduje się w półcieniu, jednak w słońcu na pewno uzyska najbardziej intensywną barwę. Na uwagę zasługuje również dąbrówka „Burgundy Glow” z purpurowo-różowymi liśćmi i kremowymi brzegami. Rozmnażanie niskich bylin jest łatwe, więc poradzi sobie z nim nawet amator ogrodnictwa. Dąbrówka ukorzenia się dzięki nadziemnych rozłogom. Jest przy tym niezwykle ekspansywna. Najłatwiej rozmnożyć dąbrówkę przez podział kęp albo rozetki liści. Jeśli chcesz wykorzystać ten drugi sposób, powinieneś odciąć sadzonkę od rośliny matecznej. Następnie trzeba ją wysadzić w odpowiednie miejsce.

Kwiaty rabatowe, które potrafią odmienić wygląd każdego ogrodu

Byliny ogrodowe mogą być zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie. Wśród tych drugich na uwagę zasługują ubiorki wiecznie zielone. To byliny doskonale znoszące przycinanie. Przykuwają uwagę dekoracyjnymi, białymi płatkami, które mogą stać się ciekawym elementem dekoracyjnym każdego ogrodu. Kwiaty ubiorków wiecznie zielonych należy ścinać zaraz po przekwitnięciu. Właśnie to sprawia, że rośliny zawsze fantastycznie się prezentują i mają jeszcze ładniejszy pokrój. Ubiorki wiecznie zielone mają piękne zielone płatki, a także zachwycające liście w ciemnozielonym kolorze. Bylina może urosnąć maksymalnie do 20 cm wysokości. Zapewnij jej stanowisko w słońcu, ponieważ dzięki niemu obficie się rozwija. Ubiorek wiecznie zielony doskonale poradzi sobie w umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej glebie. Zimą należy go jednak okrywać, ponieważ nie jest rośliną odporną na mróz. Systematycznie należy nawozić byliny z pomocą naturalnych substancji mineralnych. Na jakie jeszcze niskie byliny warto zwrócić uwagę? Oto dwie ciekawe propozycje do ogrodu:

  • Żurawka drżączkowata – bylina pochodząca z Ameryki Północnej. Najlepiej czuje się w zacienionych miejscach. To jedna z najciekawszych roślin, którą można przycinać. Żurawka rośnie maksymalnie do 60 cm wysokości. Bardzo ciekawe są klapowane liście żurawki, a także wysokie i cienkie pędy. Bylina charakteryzuje się również różowo-czerwonymi kwiatami, które rozkwitają na początku maja. Roślina pasuje na skalniaki i rabaty. Sprawdza się również jako dekoracja obwódkowa. Należy zapewnić żurawkom żyzną, próchniczą i przepuszczalną ziemię, a także cieniste stanowisko. Uważaj, żeby nie przesuszyć rośliny! Żurawka nie znosi suszy. Możesz rozmnożyć bylinę przez podział bryły.
  • Lawenda – może urosnąć maksymalnie do 50 cm wysokości. Co ciekawe, na świecie używa się rośliny głównie w medycynie niekonwencjonalnej. Bylina ma bowiem mnóstwo wartościowych właściwości zdrowotnych. Właśnie dlatego pojawia się w wielu kosmetykach do pielęgnacji oraz lekach. Zapach lawendy działa na ludzi uspokajająco. Poza tym roślina jest niezwykle ozdobna. Urzekają zwłaszcza małe fioletowo-niebieskie kwiaty rośliny, które układają się w kłosy. Lawenda doskonale wygląda posadzona w ziemi, ale też w doniczce. Uprawa byliny należy do bardzo prostych, dlatego lawendę mogą hodować nawet amatorzy.

Najpiękniejsze niskie byliny do ogrodu – czy o nich słyszałeś?

Tiarella sercolistna, czyli niska bylina ogrodowa

Tiarella sercolistna to mała bylina zaliczana do skalnicowatych. Naturalnie spotkać ją można w lasach Ameryki Północnej. W Polsce często widujemy tiarellę w ogrodach. Roślina może urosnąć maksymalnie do 35 cm. Niektórym z wyglądu przypomina żurawkę. Podobnie do niej ma bowiem sercowate, okrągłe i szerokie liście, które nad ziemią tworzą rozłożystą kępę. Kwiaty tiarelli są malownicze, niewielkie i białe. Zbierają się na szczycie pędu w kłosowe kwiatostany. Tiarella sercolistna rozwija się na początku kwietnia. Do prawidłowego rośnięcia wymaga półcienistego miejsca. Poradzi też sobie cieniu, jednak wówczas będzie słabiej kwitnąć. Powinieneś zadbać o próchniczą, świeżą, wilgotną i przepuszczalną glebę dla rośliny.

Bylina nie należy do wymagających. Nie dopuszczaj jednak do tego, aby miała ciężką, zimną lub podmokłą ziemię. Gleba nie powinna być również piaszczysta i przesuszona. Tiarella sercolistna jest odporna na mróz, więc nie musisz okrywać jej zimą. Bylinę rozmnożysz przez sadzonki tworzące się na końcach rozłogów lub przez wysiew nasion. Tiarella to roślina zadarniająca i okrywowa. Powinieneś uprawiać bylinę w wilgotnym i zacienionym miejscu, np. pod drzewami lub krzewami. Właśnie tam tiarella będzie się rozrastać i tworzyć gęste kobierce. Najciekawszymi odmianami byliny są „Brandywine”, „Crow Feather” i „Angel Wings”.

Ciekawe odmiany niskopiennych bylin ogrodowych, krok po kroku

Wśród niskich bylin należy wymienić kilka wyjątkowych okazów. Jest nim smagliczka skalna, będąca jedną z najobficiej kwitnących bylin na świecie. To mrozoodporna roślina, która wykazuje dużą wytrzymałość na zmienne warunki pogodowe. Smagliczkę zalicza się do rodziny kapustowatych. Najlepiej czuje się w klimacie górskim. Pędy dorastają maksymalnie do 30 cm wysokości. Wśród nich w kwietniu pojawiają się żółte kwiaty. Smagliczka skalna szybko się rozrasta. Doskonale nadaje się na skalniak. Odporna jest na suszę. Ma również niewielkie wymagania pielęgnacyjne, przez co smagliczkę poleca się amatorom ogrodnictwa. Smagliczka najlepiej odnajduje się w słonecznym i ciepłym miejscu. Roślinę należy sadzić w pojedynczo lub w grupach, najlepiej wiosną lub jesienią. Byliny zdecydowanie najlepiej czują się przepuszczalnym, suchym i kamienistym podłożu.

Kolejną wybitnie ciekawą rośliną jest mikołajek płaskolistny. Bylina jest całkiem odporna na mróz. Rośnie maksymalnie do 30 cm. Roślina charakteryzuje się niebieskimi kwiatami, które są drobne i zebrane w kwiatostany. Roślina wyróżnia się wzniesionym pokrojem. Dzięki niemu może efektownie  ozdobić cały ogród. Wraz z kwitnieniem roślin w ogrodzie prędko pojawiają się pożyteczne owady zapylające, takie jak trzmiele, pszczoły i motyle. Mikołajki są wytrzymałymi roślinami, które bez większego problemu poradzą sobie nawet w bardzo trudnych warunkach. Nie zaszkodzi im pełne słońce lub susza. Dadzą sobie radę w mocno zasolonej glebie. Nie są trudne w uprawie, dlatego początkujący ogrodnicy powinni świetnie sobie z nimi poradzić. Jeśli chcesz, aby mikołajki pięknie prezentowały się w ogrodzie, posadź byliny w pobliżu słoneczników lub krwawników. A może zdecydujesz się na skalniak z mikołajkami? Wówczas musisz zadbać o to, aby umiejscowić rośliny w nasłonecznionym miejscu – jak najmniej zdominowanym przez krzewy lub drzewa.

Nie można zapomnieć o ubiorku wieczne zielonym. To zimozielona bylina z białymi kwiatami, która wyróżnia się na tle innych śnieżnobiałymi, pięknymi płatkami. Po przekwitnięciu powinieneś je ścinać, żeby zapewnić roślinie zdrowy wzrost, a także jeszcze piękniejszy pokrój w sezonie. Ubiorek charakteryzuje się dekoracyjnymi liśćmi w ciemnozielonym kolorze. Może urosnąć maksymalnie do 20 cm. Najbardziej służy roślinom słońce, umiarkowanie wilgotna i przepuszczalna gleba. Postaraj się jednak okryć byliny w mroźne dni, ponieważ ubiorek wiecznie zielony nie jest mrozoodporny. Warto dodać, że roślina nie jest wymagająca, jeśli chodzi o odżywianie. Możesz ją tylko delikatnie nawozić naturalnymi nawozami. To w zupełności wystarczy.

Krwawnik pospolity i floks szydlasty – niskie byliny ozdobne

Jedną z najciekawszych bylin do ogrodu jest krwawnik pospolity „Rood”. To niska roślina, która charakteryzuje się okazałym kwiatostanem. Wszystkie kwiaty mają wyrazisty czerwony kolor. Możesz ozdobić nimi rabaty na działce albo skarpę w ogrodzie. Krwawnik kwitnie naprawdę obficie, wydzielając ciekawy i słodki zapach. W ten sposób przyciąga do siebie pożyteczne owady zapylające, takie jak trzmiele, pszczoły i motyle. Kwiaty krwawników są drobne i zebrane w płaskie baldachy, które rosną przez całe lato. Krwawnik pospolity „Rood” może urosnąć maksymalnie 60 cm. Trzeba jednak przyznać, że rośnie bardzo szybko, nabierając zwartej formy. Krwawnik najlepiej czuje się w słonecznych i suchych miejscach. Warto posadzić bylinę w naturalistycznym lub skalnym ogrodzie. Do życia potrzebuje umiarkowanie wilgotnego podłoża, które dodatkowo będzie przepuszczalne. Nie poleca się sadzić krwawnika do ciężkiej i podmokłej gleby.

W ogrodzie warto mieć także inną niską bylinę, mianowicie floks szydlasty. Naturalnie występuje w Ameryce Północnej, jednak my często sadzimy floksy w skalniakach. Kobierce, w jakie układa się floks, mierzą zaledwie 10 cm wysokości. Byliny charakteryzują się niskimi kobiercami o mocnym rozgałęzieniu. Uwagę zwracają lancetowate, drobne liście byliny i kwiaty we fioletowym, różowym lub białym kolorze. Floks szydlasty nie jest wymagającą rośliną, więc nawet amatorzy ogrodnictwa nie powinni mieć problemów z ich hodowlą. Aby floksy mogły jednak obficie zakwitnąć, należy zadbać o słoneczne stanowisko dla roślin. Byliny dobrze czują się w piaszczystej i przepuszczalnej glebie. Gatunek jest niezwykle tolerancyjny, jednak wypada regularnie podlewać floksy. Bardzo ważne jest także systematyczne odchwaszczanie floksów – to jedyny zabieg pielęgnacyjny, jakiego potrzebują rośliny. Po przekwitnięciu możesz przyciąć byliny. Aby zapewnić im bezpieczeństwo, w chłodniejszej części kraju warto zastosować osłony dla floksów. Rośliny rozmnożysz przez podział albo sadzonki – szybko się ukorzenią. Floksy szydlaste najlepiej wyglądają w ogrodzie skalnym lub na skarpie. Wszystko za sprawą silnego systemu korzeniowego, jakim mogą się pochwalić rośliny.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto