Niskie drzewa

Ilustracja niskie drzewa

W Polsce mamy bardzo dużo niskich odmian drzew. Wśród nich wyróżniają się zarówno iglaste, jak i liściaste lub ozdobne okazy. Część z nich pochodzi z zupełnie zróżnicowanych zakątków świata. Warto się zastanowić nad poszczególnymi drzewami, ponieważ mogą zmienić charakter każdego ogrodu. Dzięki niewielkim drzewom sprawdzą się nawet na małym terenie. Niskie drzewa nie są trudne w pielęgnacji, więc polecane amatorom ogrodnictwa. Aby podciąć takie drzewo, nie trzeba np. stawać na drabinę. Nic dziwnego, że z uprawą niskich odmian drzew poradzi sobie osoba bez doświadczenia.

Filtry0

Niskie drzewa

Niskie drzewa - pozostałe

Niskie drzewa – gatunki małych drzew ozdobnych do ogrodu. Które wybrać?

Niskie drzewa nadadzą się do ogrodu o niewielkim wymiarze. Niewysokie odmiany drzew dzielą się na zupełnie zróżnicowane okazy. Z reguły są to drzewa iglaste, liściaste i ozdobne. Jakie kwitnące drzewka ogrodowe warto posadzić w swoim ogrodzie? Które odmiany są tak małe, że sprawdzą się w niewielkim ogrodzie przed domem? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Niskie drzewa do ogrodu – te odmiany rosną do 3 m wysokości!

Jakie niskie drzewa sadzić w ogrodzie? Podpowiadamy!

W niewielkim ogrodzie sprawdzą się małe drzewa. Na pierwszy plan wysnuwają się liściaste odmiany, które w mgnieniu oka potrafią odmienić ogrodową kompozycję. Dzięki liściom rzucą nieco cienia w wybrane miejscach ogrodu. Drzewa liściaste można sadzić w kępach, a także obsadzać nimi ogrodzenia i tworzyć szpalery wzdłuż ścieżek. Niewysokie drzewka ogrodowe doskonale wyglądają również jako solitery – efektowne, pojedynczo posadzone rośliny. Chcesz mieć drzewko, które zachwyci gości i domowników wielobarwnymi odcieniami? Postaw na klon palmowy! Ma zwiewne i powycinane liście, które na pewno wszystkich zaskoczą. W dodatku drzewo rośnie maksymalnie do 2 m wysokości, nie zabierając miejsca. Urokliwe są także drzewa iglaste, które nie mają wysokich wymagań pielęgnacyjnych. Nawet amator ogrodnictwa powinien wobec tego świetnie sobie z nimi poradzić. Niskie drzewa iglaste nadają się do nasadzeń np. w pobliżu oczek wodnych. Należy posadzić rośliny blisko zbiornika wodnego – sprawdzą się tam znacznie lepiej niż liściaste okazy. Liście drzew wlatują bowiem do oczka wodnego, zanieczyszczając zbiornik. Iglaki uwielbiają miejsca w cieniu – zwłaszcza ciemnozielone okazy. Z kolei jasnozielone odmiany drzew preferują pełne słońce. Na szczególną uwagę zasługują niebieskie iglaki, którym niestraszne są niskie temperatury. Najładniej prezentują się zimą. Oczywiście można hodować iglaki również latem – wówczas drzewa będą tłem dla innych roślin. Niskie drzewa iglaste wykorzystać też można na żywopłot.

Warto zwrócić uwagę również na ozdobne okazy małych drzew. Stanowić mogą efektowną dekorację każdego ogrodu, niezależnie od aranżacji. Jeśli niskie drzewo obrodzi w kwiaty lub owoce, stanie się to dodatkową zaletą ozdobnej rośliny. Ciężko będzie w ogrodzie o piękniejszą, naturalną ozdobę. Wśród kwitnących drzew zwróć uwagę na judaszowce kanadyjskie. Mogą osiągnąć do ok. 3 m wysokości i zakwitną wczesną wiosną. Drzewa charakteryzują się różowymi, drobnymi kwiatkami, którymi obsypują się na wiosnę. Nie można też zapomnieć o tulipanowcu. To ozdobne, niskie drzewo z pomarańczowo-żółtymi kwiatami oraz ciemnozielonymi liśćmi zbliżonymi wyglądem do tulipanów. Pamiętaj także o drzewkach szczepionych na pniu. To równie dekoracyjne rośliny, które ozdobić mogą ogród. Szczepiąc drzewo na pniu, z atrakcyjnego krzewu wyhodować można niską odmianę. Wówczas samodzielnie skontrolować można zarówno kształt, jak i wysokość rośliny. Nie ma wtedy problemu, aby drzewo było wysokie np. na 100 cm lub niższe. Niskie drzewa idealnie pasują do ogrodów, gdzie nie ma miejsca na wysokie czy bujne okazy roślin. Wśród roślin szczepionych na pniu wyróżnia się brzoza biała, nazywana również brodawkowatą. Można uformować ją w ciekawe drzewo o zwisających gałęziach. Brzoza biała dzieli się na kilka ciekawych odmian, z których skomponować można atrakcyjne nasadzenia w każdym ogrodzie – nawet tym niewielkim.

Jak pielęgnować niskie drzewa? Przydatne wskazówki i porady

Niskie drzewa tak samo, jak inne rośliny mają różne wymagania. Jedne lubią być często podlewane, inne wolą suche stanowiska. Część drzew preferuje glebę bogatą w składniki mineralne, a jeszcze inne wolą ubogie podłoże. Mimo że potrzeby drzew zależą od konkretnej odmiany, część wymagań niskich okazów pokrywa się ze sobą. Jeśli chodzi o stanowisko, każda mała odmiana drzewa powinna mieć odpowiednio dużo miejsca do rozwoju. Przed dokonaniem wyboru powinieneś dowiedzieć się, jakie wymiary finalnie może osiągnąć wybrane drzewo. Mowa nie tylko o wysokości, ale również rozłożystości korony. Drzewa nie lubią przesadzania, ponieważ w ten sposób uszkodzić można ich system korzeniowy. Znacznie lepiej sadzić je zatem w docelowym miejscu. Zdecyduj się na takie, które nie będzie narażone na kontakt z elewacją budynku albo ogrodzeniem. Większość niskich drzew preferuje miejsca słoneczne, ewentualnie półcień. Istnieje też cecha wspólna małych okazów, mianowicie żyzna gleba. Przed posadzeniem drzewa w ogrodzie zaleca się wobec tego dokładnie przemieszać ziemię z kompostem.

Jeśli chcesz posadzić niskie drzewa w ogrodzie, powinieneś zrobić to wczesną wiosną. Właśnie wtedy temperatura nie spada poniżej zera – zarówno w dzień, jak i w nocy. Niezwykle ważne jest również regularne podlewanie drzew ozdobnych w pierwszym sezonie po posadzeniu. To podstawa, jeśli system korzeniowy drzew ma się prawidłowo rozwinąć. Warto też palikować niektóre odmiany, aby pień urósł prosto. Po minimum 2 latach pielęgnacja polegać będzie głównie na używaniu nawozu organicznego wiosną, a także przycinaniu. W ten sposób nadasz drzewom odpowiedni kształt, a także odmłodzisz rośliny. Drzewa należy przycinać na początku wiosny, zanim na dobre rozpocznie się okres wegetacyjny. Najlepiej pozbyć się uschniętych i chorych pędów, np. poprzez przycinanie ostrym i czystym sekatorem. Możesz też użyć dobrej jakości nożyc elektrycznych.

Wykorzystaj maść ogrodniczą do zabezpieczenia ran po przycinaniu. Cięcia dokonuje się w suchy dzień – nie może być jednak słoneczny. Jeśli masz drzewa ozdobne, pozbywaj się również przekwitniętych kwiatostanów. Niestety, ale roślina zużywa przez nie składniki odżywcze z ziemi, które potrzebne są do wykształcenia nasion. Niskie drzewa do 3 m wysokości to świetna ozdoba do ogrodu. Może całkiem odmienić zarówno charakter, jak i wygląd całego miejsca. Musisz jednak liczyć się z faktem, że niskie drzewa nie są łatwe w uprawie i nie każdy będzie wiedział, jak sobie z nimi poradzić. Właśnie dlatego najlepiej stawiać na jak najłatwiejsze gatunki w uprawie, które pasują do twoich upodobań, ale i możliwości.

Najciekawsze niskie drzewa ogrodowe – kwitnące odmiany niskich drzew

Niskie iglaki do ogrodu – czy słyszałeś o tych odmianach drzew?

Drzewa iglaste doskonale nadają się do małych ogrodów. Powinni poradzić sobie z nimi nawet amatorzy, zwłaszcza że iglaki bardzo łatwo się uprawia i przycina. Zimozielone odmiany mogą zdobić ogród przez cały rok, szczególnie ozdobne okazy z zimozielonymi igłami. Drzewa iglaste przepięknie prezentują się w każdym ogrodzie. Mogą też stać się ciekawym tłem dla różnych roślin. Jeśli nie masz pojęcia, na jakie iglaki zdecydować się przed domem, oto trzy ciekawe propozycje:

  • Świerk kłujący – piękne drzewo, dzięki któremu podkreślisz aranżację każdego ogrodu. Świerki kłujące najładniej prezentują się jednak w klasycznym oraz nowoczesnym ogrodzie. Są zimozielone, więc mogą przystrajać ogród o każdej porze roku. Gęsty pokrój drzew ma kształt piramidy, co daje niesamowity efekt. Igły świerków są niebiesko-zielone z domieszką srebra, więc drzewa doskonale komponują się z innymi roślinami – zwłaszcza wielokolorowymi. Świerki kłujące wykazują dużą odporność na mróz. Uwielbiają słoneczne stanowiska, dlatego najlepiej sadzić drzewa w południowej części ogrodu.
  • Modrzew japoński – niesamowite drzewo iglaste o szerokiej, ale luźnej koronie w formie piramidy. Wyróżnia się zimozielonymi igłami w niebiesko-zielonym kolorze. Modrzew japoński charakteryzuje się także jajowatymi szyszkami, które przez kilka lat rosną na roślinie. Drzewo jest proste w uprawie, więc nawet amatorzy ogrodnictwa nie powinni mieć z nim większych problemów. Modrzew dobrze znosi przycinanie i zanieczyszczenia miejskie, zatem można go sadzić również w parkach i skwerach. Drzewo będzie doskonałym tłem dla kolorowych roślin – zwłaszcza zimozielonych.
  • Cyprysik groszkowy – niski, długowieczny iglak, który charakteryzuje się powolnym wzrostem. Dorasta maksymalnie do 2 m wysokości. Dlaczego groszkowy? Otóż na cyprysiku rosną niewielkie szyszki o wielkości… ziaren groszku. Cyprysik świetnie sprawdzi się w niedużym ogrodzie. Jego pokrój jest elegancki i gęsty. Drzewo tworzy płaskie, zwisające pędy. Sprawia to, że świetnie sprawdza się jako żywopłot lub szpaler. Dzięki niemu można zupełnie odmienić aranżację ogrodu, a także podkreślić jego reprezentacyjne części.

Warto pamiętać, że większość iglaków urośnie w niemal każdych warunkach. Jeśli posadzisz je w piaszczystej ziemi i będą mieć sucho, nie powinno to przeszkadzać iglastym drzewom. Właśnie to sprawia, że iglakami udekorować można niemal każdy ogród – bez specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych lub przygotowywania ziemi. Jeśli jesteś amatorem ogrodnictwa i nie bardzo znasz się na drzewach, spróbuj z pielęgnacją iglaków.

Liściaste odmiany niskich drzew do ogrodu, krok po kroku

Oprócz iglaków w niewielkim ogrodzie sprawdzą się również drzewa liściaste. Są nieco bardziej wymagające od iglastych, jednak niektóre lepiej sprawdzają się jako pojedyncza dekoracyjna. Wiele liściastych drzew wybarwia się na różne kolory, dlatego ogród z takimi roślinami nigdy nie będzie wyglądał nudno. Oto najciekawsze odmiany, na które powinieneś zwrócić uwagę:

  • Cis pospolity – wiecznie zielone drzewo, które można prowadzić również jako krzew. Cis tworzy gęstą koronę, która może mieć niemal dowolny kształt. Rośnie powoli, ponieważ zaledwie do 4 cm rocznie. Cis nie ma żywicy, dlatego nie pachnie. Najciekawsze są nasiona cisów pod postacią czerwonych jagód. Należy jednak uważać z hodowlą drzewa, zwłaszcza w przypadku posiadania małych dzieci i domowych zwierząt – jagody są trujące.
  • Wierzba japońska – ciekawe drzewo ozdobne, które również można uprawiać jako krzew. W tym celu wystarczy roślinę odpowiednio przycinać. Wierzba rośnie do 3 m wysokości. Jeśli masz jednak odmianę szczepioną na pniu, będzie niższa (ok. 1,5 m wysokości). Roślina ma lancetowate, kolorowe liście. Doskonale wygląda w zestawieniu z kwitnącymi kwiatami w ogrodzie. Wbrew pozorom wierzba japońska jest bardzo prosta w uprawie. Nie można jednak zapominać o systematycznym nawożeniu i nawadnianiu drzewa.
  • Klon kolumnowy – niskie, wolno rosnące drzewo, które charakteryzuje się liśćmi o wiśniowym kolorze. Drzewo tworzy gęstą, kolumnową koronę, zatem możesz wykorzystywać je jako szpaler. Klon kolumnowy świetnie wygląda też posadzony wzdłuż ogrodzenia.  Może urosnąć nawet do 8 m wysokości, jednak dopiero po kilku latach uprawy. Oznacza to, że bez problemu hodować możesz klon kolumnowy również w niewielkim ogrodzie. Drzewo doskonale urośnie zarówno w żyznej, jak i piaszczystej ziemi. Stanowisko dla klonu może być słoneczne lub cieniste – nie ma to większego znaczenia dla drzewa. Jeśli chcesz jednak zobaczyć u klonów bardziej wybarwione liście, posadź drzewo w słonecznym miejscu.
  • Jarząb pospolity – pięknie, nieduże drzewo, które dawniej cieszyło się ogromną popularnością w naszym kraju. Na szczęście moda na jarząb pospolity znów wraca! Dziś zobaczyć można drzewa nie tylko na skraju lasu, ale również w przestrzeni miejskiej. Pokrój drzewa jest regularny, a liście podłużne i zielone na wiosnę. Wśród nich wypatrzyć można czerwone jagody, które wspaniale dekorują ogród zimą. Jeśli szukasz zimozielonego, niskiego drzewa do dekoracji ogrodu, jarząb pospolity będzie doskonałym wyborem.

Kwitnące, ozdobne drzewa do małego ogrodu

Jednymi z najciekawszych drzew do niewielkiego ogrodu są kwitnące, ozdobne okazy. Najlepiej, aby wiosną obsypywały się wieloma kwiatami i wydzielały przyjemną woń. Nie dość, że kwitnące drzewa będą urozmaicać przestrzeń, to w dodatku przyciągną wiele gatunków zapylających owadów (np. motyle, pszczoły i trzmiele). Oto dwie popularne odmiany kwitnących drzew, na które warto zwrócić uwagę:

  • Lilak pospolity – znany w Polsce krzew, który często uprawiamy jako niskie drzewo. Większość ogrodników nazywa lilak „bzem”. Drzewo ma fioletowe, purpurowe albo białe kwiaty, które niesamowicie pachną. Lilak kwitnie od kwietnia do czerwca. Drzewo wykazuje dużą odporność na suszę i mróz. Dzięki temu roślinie nie są straszne polskie warunki. Lilak pospolity nie powinien sprawiać kłopotów w uprawie.
  • Magnolia – piękne drzewo, które rośnie do ok. 2,5 m wysokości. Ze względu na niski wzrost magnolię można uprawiać również jako krzew. Kwiaty magnolii najczęściej są różowe i duże. Kwitną od marca do czerwca, doskonale wyglądając na tle nagich gałęzi. Większość kwitnących drzew najlepiej prezentuje się wiosną. Właśnie wtedy wypuszczają bowiem kolorowe kwiaty. Jeśli magnolia ma wyglądać pięknie przez pozostałą część roku, posadź wokół byliny lub niskie krzewy. W ten sposób sprawisz, że ogród będzie wyglądał atrakcyjniej.
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto