Niskie krzewy ozdobne

Ilustracja niskie krzewy ozdobne

Niskie krzewy ozdobne to rośliny, które wykazują wiele ciekawych cech. Mimo niedużych rozmiarów potrafią odmienić wygląd niejednego ogrodu. Staną się dekoracją zarówno małego, jak i dużego terenu wokół domu. Pielęgnacja i uprawa niskich krzewów często okazuje się prostsza niż standardowych okazów. Niskie krzewy nie mają wysokich wymagań, więc świetnie odnajdą się nawet w gorszych warunkach. Zastosowanie krzewów jest szerokie, dlatego rośliny wciąż stają się jednymi z głównych elementów dekoracji skalników oraz ogrodów skalnych.

Filtry0

Niskie krzewy ozdobne

Niskie krzewy ozdobne - pozostałe

Niskie krzewy ozdobne – najładniejsze krzaczki ozdobne do ogrodu

Niskie krzewy ozdobne to jedne z najpopularniejszych roślin do ogrodu. Małe krzewy to ciekawe rośliny, dzięki którym ozdobisz ogród niezależnie od aranżacji. Ozdobne gatunki krzewów są proste w pielęgnacji, dlatego polecane bywają nawet amatorom ogrodnictwa. Jakie kolorowe krzaczki są najładniejsze? Które kwitnące odmiany poleca się do uprawy w Polsce? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.

Niskie krzewy ozdobne – które krzaczki ozdobne są najładniejsze do ogrodu?

Co warto wiedzieć o niskich krzewach ozdobnych? Najważniejsze informacje

Jeśli marzysz o pięknym ogrodzie, powinieneś nauczyć się zestawiania ze sobą różnych roślin. To niemal gwarancja ciekawej, pięknej i nietuzinkowej aranżacji. Zanim zdecydujesz się na konkretne krzewy, zastanów się nad tym, jakie rośliny chcesz hodować. Decyzja powinna być motywowana przede wszystkim parametrami gabarytowymi roślin. Znając maksymalny wzrost kwiatu, drzewa lub krzewu, będziesz dokładnie wiedzieć, czy zmieści się w ogrodzie. Czy mają się w nim pojawić małe krzewy? Szukaj wówczas okazów, które rosną maksymalne do 1 m wysokości. Kwitnące krzaczki niskopienne to m.in. mahonia pospolita, irga i różanecznik – później dokładnie opiszemy te rośliny. W ogrodzie doskonale sprawdzą się również kolorowe rośliny z kwiatami, a także krzewy zimozielone o ciekawej formie. Wiele z nich charakteryzuje się owocami o nietypowych kształtach. Estetyka krzewów powinna być ważnym kryterium wyboru roślin do ogrodu. Nie powinno się jednak koncentrować jedynie na okazach, które wizualnie nam się podobają. Co w przypadku, gdy ziemia ogrodowa nie będzie spełniać wymagań wybranych krzaczków? Zawsze istnieje ryzyko, że się nie przyjmą. Aby uniknąć zawodu, postaraj się miksować ze sobą różnorodne rośliny.

Wśród niskich krzewów zdecydować się możesz na liściaste lub iglaste odmiany. Jeśli wybierzesz krzewy liściaste, wiele z nich będzie zmieniać kolor nawet co trzy miesiące. Dzięki temu twój ogród nigdy nie będzie wyglądał nudno. Warto hodować również zimozielone okazy krzewów, które kwitną przez cały rok. Oznacza to, że będą doskonale się prezentować niezależnie od miesiąca. Możesz również zdecydować się na okazy zakwitające wyłącznie w wybranych porach roku, (np. wiosną i latem). Dobrym pomysłem będzie również łączenie ze sobą roślin, najlepiej o różnym wyglądzie. Nietypowe połączenia fantastycznie podkreślą aranżację każdego ogrodu – niezależnie od dominującego w nim stylu. Łączenie krzewów i tworzenie zaskakujących kompozycji umożliwia stworzenie bardzo ciekawych aranżacji ogrodowych. Wśród polecanych odmian, jakie można ze sobą zestawić, wymienia się m.in. zimozielony bukszpan, hortensję i jaśminowiec wonny. Krzewy świetnie komponują się z niektórymi bylinami. Szukaj okazów, które odnajdą się w większości gleb. Dzięki temu zwiększą się szanse, że krzewy przyjmą się w twoim ogrodzie.

Krzewy, które pasują do małego ogrodu – czy o nich słyszałeś?

Do małego ogrodu najlepiej sprawdzają się małe krzewy. Nie tłumią niewielkiego terenu, a także przepięknie się prezentują. Jeśli jesteś właścicielem szeregowego domku i masz płot za tarasem, nie dasz rady posadzić zbyt wiele roślin w ogrodzie. Mimo to chcesz mieć swój własny, zaciszny zakątek zieleni, gdzie mógłbyś odpoczywać? Powinieneś wiec zdecydować się na rośliny, które to ułatwią. Wśród nich wyróżniają się oczywiście niskie krzewy. Im więcej posadzisz takich w ogrodzie, tym ciekawiej będzie się prezentować. Całe szczęście nawet niewielkie odmiany krzaków można niemal dowolnie formować. Dzięki temu nie doprowadzisz do powstania dżungli lub puszczy wokół posesji. Niskie krzewy to również doskonałe rozwiązanie na podwyższone rabatki wzdłuż elewacji domu czy podjazdu. Jeśli masz duży ogród, rabaty będą w nim jak najbardziej pożądane. Idealnie sprawdzą się wzdłuż ścieżek i ogrodzenia, a także wokół miejsc służących wypoczynkowi. W ten prosty sposób możesz całkiem zmienić perspektywę otoczenia i dodać mu przytulności. Niskie krzewy idealnie sprawdzą się zatem do małych, ale i dużych ogrodów. Zwróć uwagę zwłaszcza na te dwie rośliny:

  • Ognik szkarłatny – niesamowicie prezentuje się jesienią. Właśnie wtedy obsypuje się pomarańczowymi, żółtym lub czerwonymi owocami. Roślina jest zimozielona, ponieważ zachowuje na zimę wiele swoich zielonych listków. Rośnie maksymalnie do 3 metrów, jednak ogniki można przycinać i formować na bardzo niskie krzewy. Roślina najlepiej rozwija się w słonecznych, ewentualnie delikatnie zacienionych miejscach. Do życia wystarczy ognikom przeciętna gleba. Trzeba jednak pamiętać, że krzewy nie są odporne na mróz. Właśnie dlatego zaleca się okrywać krzewy na zimę. W ten sposób zabezpieczysz je przed obumarciem.
  • Mahonia pospolita – rośnie do ok. 1,5 m wysokości, jednak krzew można skracać i formować. Kwitnąca mahonia charakteryzuje się skórzastymi, twardymi liśćmi oraz błyszczącymi, słabo rozgałęzionymi i sztywnymi pędami. O mahonii pospolitej mówi się również „ościał”, ponieważ wyróżnia się liśćmi z kolczastymi ząbkami. Roślina najlepiej czuje się w cienistych i osłoniętych od wiatru miejscach. Preferuje próchniczą, wilgotną i żyzną glebę. Najlepiej, aby jej odczyn wynosił od 5 do 6,5 pH – czyli był lekko kwaśny. Mahonia wiosną wypuści wiele intensywnie pachnących kwiatów w żółtym kolorze. Liście mahonii jesienią zmieniają barwę z ciemnozielonej na mahoniową. Latem na krzewie pojawiają się ciemnogranatowe owoce, które pokryte są woskowym nalotem.

Najciekawsze rośliny ozdobne do ogrodu – warto znać te niskie krzewy!

Szczodrzeniec położony, wawrzynek główkowy i różanecznik

Wśród niskich krzewów ogrodowych na uwagę z pewnością zasługuje szczodrzeniec położony. To jeden z najniższych krzewów, jakie podziwiać można w polskich ogrodach. Roślina może urosnąć maksymalnie do 40 cm wysokości, więc jest naprawdę niewielka. Szczodrzeniec charakteryzuje się pokładającymi się gałązkami, które są wzniesione na końcach. Daje to naprawdę niesamowity efekt aranżacyjny w ogrodzie. Szczodrzeniec najciekawiej prezentuje się wiosną, kiedy kwitnie – dokładnie w maju. Właśnie wtedy pojawiają się na roślinie żółto-złote kwiatki, które obficie i gęsto porastają krzew. Szczodrzeniec najlepiej czuje się w ciepłym i słonecznym miejscu. Raczej nie będzie miał jednak problemu, aby poradzić sobie również z polskim, zmiennym klimatem.

Do polecanych niskich krzewów ogrodowych zaliczamy również wawrzynka główkowego. Roślina może osiągnąć maksymalnie 0,5 m wysokości. Ma płożące i cienkie pędy, które obrastają w małe, ciemnozielone listki. Charakterystyczne są również zebrane w kwiatostany białe i różowe kwiaty rośliny. Wawrzynek główkowy jest ciekawą, ale trującą rośliną – został objęty ochroną gatunkową. Wśród niskich krzewów ogrodowych mamy również różaneczniki. Niektórzy ogrodnicy uważają, że to jedna z najtrudniejszych roślin do uprawy w ogrodzie. Niski krzew ma duże wymagania uprawne, zwłaszcza w stosunku do odczynu gleby i wilgotności powietrza. Aby roślina mogła się prawidłowo rozwijać, potrzebuje naprawdę dobrych warunków. Stanowisko dla różaneczników przede wszystkim powinno zostać osłonięte przed wiatrem. Najlepiej, aby było półcieniste – o kwaśnej i umiarkowanie wilgotnej glebie 4-4,5 pH. Różaneczniki dobrze czują się, rosnąc w pobliżu drzew i głęboko ukorzeniających się roślin. To dla nich bardzo ważne, ponieważ krzewy mają płytki system korzeniowy. Zimozielone różaneczniki nie mogą zostać narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Niestety, ale może im to poważnie zaszkodzić.

Mahonia rozłogowa, irga i budleja Dawida

Mówiliśmy już o mahonii pospolitej, jednak mamy jeszcze inny ciekawy krzew – mahonię rozłogową. To ozdobna roślina, która nie jest tak popularna, jak pospolita. Mahonia rozłogowa coraz częściej bywa jednak widywana w polskich ogrodach. Niewysoki krzew rośnie maksymalnie do 50 cm wysokości. Najbardziej charakterystyczne są skórzaste i matowe liście rośliny. Wyrastają z nich żółte kwiaty. Mahonia ma niewielkie wymagania glebowe. Jest też odporna na mróz, więc świetnie poradzi sobie z polskim klimatem. Zwróć też uwagę na dwie inne rośliny do ogrodu, takie jak:

  • Irga – uwagę najbardziej zwracają ciemnozielone, błyszczące i drobne liście rośliny. To niski krzew ozdobny, który rośnie maksymalnie od 50 do 70 cm. Pędy krzewu wyginają się i pokładają, gdyż roślina jako jedna z nielicznych rośnie… poziomo. Irga wypuszcza na jesień kolorowe owoce – najczęściej czarne, żółte lub czerwone. Zimozielony krzew wykazuje odporność na niekorzystne warunki pogodowe. Doskonale odnajduje się w każdym podłożu, jednak najlepsza gleba dla irgi powinna być próchnicza i przepuszczalna.
  • Budleja Dawida – często określana jako „motyli krzew”, ponieważ do pięknie pachnącej rośliny przylatują motyle. Budleja Dawida może być sadzona bezpośrednio w ziemi, ale też można hodować krzew w donicy. Roślina urośnie maksymalnie do 80 cm. Budleja Dawida ma fioletowe, białe lub czerwone kwiaty. Na zimę liście krzewu nie opadają, jednak silny mróz mógłby je uszkodzić. Właśnie dlatego najlepiej okrywać roślinę w dolnych partiach. Najlepsza ziemia dla krzewu będzie żyzna, przepuszczalna i umiarkowanie wilgotna.

Czy warto hodować wieloletnie, niskie krzewy ozdobne w ogrodzie?

Ogród może być wspaniałym miejscem do spędzania wolnego czasu z dziećmi, znajomymi lub zwierzakami. Większości właścicieli ogródków przed domem zależy na tym, aby zielona przestrzeń dobrze się prezentowała. Ładnie wyglądający ogród wpływa bowiem na dobre samopoczucie domowników oraz gości. Aby ogród sprawiał dobre wrażenie o każdej porze roku, warto posadzić w nim ciekawe rośliny. Jednymi z najładniejszych są wieloletnie niskie krzewy ozdobne. Są tak piękne, że przypisuje im się tyle samo cech, co kolorowym kwiatom. Całorocznymi krzewami można cieszyć się bez względu na porę roku, co jest oczywiście ich przeważającą cechą. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują oczywiście niskie krzewy iglaste, będące mało wymagające i proste w pielęgnacji. Z uprawą krzewów nie powinien mieć problemu nawet amator ogrodnictwa. Niskie wieloletnie iglaki mogą stać się znakomitą bazą głównej kompozycji roślinnej w ogrodzie. Wieloletnie krzewy będą też świetnym tłem dla roślin, które są od nich niższe. Czy warto hodować takie rośliny w ogrodzie? Oczywiście, że tak! Dzięki nim można bowiem całkiem odmienić otoczenie przed domem.

Większość wieloletnich krzewów wymaga systematycznego podcinania. Dzięki temu będą mogły się lepiej rozrastać. Nie przesadzaj jednak z sadzeniem zbyt dużej ilości krzewów wieloletnich w ogrodzie. Nie sadź ich także zbyt blisko siebie, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na uprawę krzewów. Rośliny nie powinny rosnąć w cieniu, gdyż może to spowolnić ich wzrost. W cienistym ogrodzie mimo wszystko można wyhodować kilka ciekawych odmian krzewów. Wśród nich wyróżnia się cis pospolity, mahonia pospolita, wawrzynek i porzeczka alpejska. Aby krzewy wieloletnie mogły się prawidłowo rozwijać, postaw wyłącznie na takie, które dopasują się do warunków panujących w ogrodzie. Kieruj się parametrami, takimi jak rodzaj podłoża, dzienne zapotrzebowanie na słońce lub ukształtowanie terenu. Na ich podstawie uda ci się wybrać najlepsze krzewy ogrodowe.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto