Nowoczesne kwiaty doniczkowe do salonu
-
Monstera dziurawapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Egzotyczne pnącze dorastające do bardzo dużych rozmiarów. Lubiana roślina doniczkowa do biur i mieszkań.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Areka żółtawapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Tropikalna palma areka, która swoim lekkim, powiewnym pióropuszem liści wprowadza do mieszkania wakacyjny nastrój przez cały rok. Dosyć szybko rozwija duże, pierzaste liście o soczyście zielonym kolorze. W domowych warunkach bardzo trudno jest nakłonić tę roślinę do kwitnienia.
drzewo Trudność uprawy: trudna -
Sansewieria cylindrycznabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria cylindryczna jest bliską krewniaczką powszechnie znanej sansewierii gwinejskiej. Odznacza się oryginalną formą liści, które wyglądają jak zielone, zaostrzone pręty wbite w ziemię doniczki. Smukłe, długie liście niektórych odmian dają się fantazyjnie zaplatać.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Strelicja królewskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Efektowne i oryginalne w formie kwiaty strelicji królewskiej nawet laikowi trudno jest pomylić z inną rośliną. Nieco dziwnie i obco brzmiąca nazwa rodzajowa upamiętnia brytyjską królową Sophie Charlotte, urodzoną księżniczkę von Mecklenburg-Strelitz, żonę króla Jerzego III. Strelicja należy do najpiękniejszych roślin kwiatowych uprawianych w mieszkaniach.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Figowiec benjaminadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec benjamina jest najbardziej popularną rośliną doniczkową tego rodzaju botanicznego. Etymologia epitetu gatunkowego nie jest jednoznaczna, jednak na pewno nie jest związana z imieniem Benjamin. Prawdopodobnie chodzi o arabską nazwę żywicy z drzew rodzaju styrak, błędnie przypisywaną przez Europejczyków temu figowcowi.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Nowoczesne kwiaty doniczkowe do salonu - pozostałe
-
Mimoza wstydliwapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina doniczkowa
Mimoza wstydliwa zyskała sobie popularność i sławę nie tyle dzięki subtelnej urodzie kwiatów, o oryginalnej zdolności reagowania na dotyk. Na dotknięcie albo na szybkie ogrzanie lub ochłodzenie mimoza reaguje składaniem liści. Po ustąpieniu bodźca liście wracają do swojej pierzastej formy.
półkrzew Trudność uprawy: średnia -
Kamelia japońskakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
W swojej dalekowschodniej ojczyźnie kamelia japońska rośnie jako krzew podszytowy w lesie. W ciągu kilku wieków wyhodowano tysiące kultywarów, które jako rośliny ozdobne cieszą się wielką popularnością na całym świecie. W naszych warunkach ciepłolubna kamelia japońska może być uprawiana tylko w doniczkach. Nazwa rodzajowa upamiętnia czeskiego botanika Georga Josepha Kamela.
krzew Trudność uprawy: trudna -
Begonia królewskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Begonia królewska zachwyca niezwykłą urodą swoich liści. Pochodzący z tropikalnych obszarów Azji gatunek jest popularną rośliną doniczkową, uprawianą u nas w formie licznych kultywarów. Jej dekoracyjne liście stanowią ozdobę parapetów, wiszących kwietników i ciepłych ogrodów zimowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Figowiec dębolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec dębolistny pochodzi z lasów deszczowych Afryki Zachodniej, posiada malowniczy pokrój i piękne, soczyście zielone, duże liście. Ich kształt przypomina jednym liście dębu, a innym, bardziej romantycznym osobom - lirę albo skrzypce. Fikus jest też ceniony za zdolność oczyszczania powietrza w pomieszczeniu.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Strelicja Mikołajabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Strelicja Mikołaja jest rośliną o wyjątkowo arystokratycznej nazwie: nazwę rodzajową nadano jej na cześć brytyjskiej królowej Sophie Charlotte von Mecklenburg-Strelitz, a epitet gatunkowy upamiętnia Wielkiego Księcia Mikołaja Romanowa. Ta krewniaczka strelicji królewskiej ma również bardzo efektowne kwiaty, jednak utrzymane w mniej jaskrawych kolorach.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Figowiec sprężystydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Fikus sprężysty ze swoimi ciemnozielonymi, dużymi liśćmi uchodzi za klasyka pośród roślin doniczkowych. Po krótkim okresie pewnego zapomnienia przeżywa dzisiaj swój efektowny powrót do mieszkań. Podobnie jak inne gatunki figowca wydziela po zranieniu kory mleczny sok zawierający lateks.
drzewo Trudność uprawy: średnia
-
Chamedora wytwornapalmy palmy krzewiaste doniczkowa
Palma chamedora jest rodzajem botanicznym, który zawiera ponad sto gatunków. Najbardziej popularnym i lubianym gatunkiem, uprawianym w doniczkach jest palma o nazwie chamedora wytworna. Doceniając urodę i elegancję tej meksykańskiej piękności, trzeba pamiętać o jej licznych krewniaczkach. Filigranowe kwiaty przypominają drobne koraliki.
krzew Trudność uprawy: trudna -
Figowiec tępydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
W odróżnieniu od swojego znanego krewniaka fikusa benjamina fikus tępy ma liście zaokrąglone na końcach, a nie zaostrzone. Posiada wiele form i nazw zarówno potocznych, jak i botanicznych. W naszych warunkach klimatycznych znany jest głównie jako fikus bonsai albo fikus ginseng, jako że hodowany jest w formie miniaturowego drzewka, którego poskręcane korzenie przypominają Panax ginseng.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Alokazja pasiastabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia zebrina jest niezwykłą rośliną doniczkową o charakterystycznych pasiastych łodygach liściowych. Jaśniejsze i ciemniejsze prążki kojarzą się z tygrysem albo zebrą - stąd nazwa gatunkowa. Alokazja pasiasta jest rośliną endemiczną i rośnie tylko na kilku wyspach Filipin. Zbieranie dzikich okazów jest zabronione, ale uprawa alokazji hodowlanych jest popularna na całym świecie.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Dendrobium szlachetnebyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Dendrobium szlachetne jest gatunkiem rośliny z rodziny storczykowatych, z bardzo licznego i zróżnicowanego rodzaju botanicznego. Należy do popularnych roślin doniczkowych i jest najczęściej uprawianym przedstawicielem rodzaju Dendrobium. Wspaniałe, przyjemnie pachnące kwiaty, stanowią oryginalną ozdobę mieszkania.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Hoja różowapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Hoja różowa jest tropikalnym pnączem, które uprawiane w doniczce zachwyca urodą swoich kwiatów. Mają kształt pięcioramiennych gwiazdek i wyglądają jak odlane z porcelany albo wosku. Utrzymują się przez kilka tygodni. Roztaczają mocny aromat. Nazwa rodzajowa upamiętnia angielskiego botanika Thomasa Hoy'a.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Anturium Andregobyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Anturium Andrego jest byliną z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Nazwa gatunkowa upamiętnia Édouarda André - francuskiego botanika i odkrywcę rośliny. Jako roślina doniczkowa cieszy się wielką popularnością, a co pewien czas bywa nawet bardzo modna. Ozdobę anturium stanowią czerwone i błyszczące liście przykwiatowe (spathy); niepozorne kwiaty zebrane są w biało-żółtą kolbę.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Maranta białożyłkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Maranta białożyłkowa nosi nazwę rodzajową na cześć weneckiego botanika Bartolomeo Maranty i jest blisko spokrewniona z kalateą. Przydomek rośliny modlącej się zdobyła dzięki zwyczajowi składania i rozkładania liści w rytmie dzień-noc. Ze względu na bardzo efektowne, wzorzyste liście maranta stała się popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Zroślicha stopowcowa 'Emerald Gem'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Syngonium 'Emerald Gem' jest odmianą zroślichy stopowcowej - tropikalnego pnącza o efektownych liściach. Ma duże strzałkowate liście na krótkich ogonkach w ciemnozielonym kolorze z jasnozielonym rysunkiem wzdłuż nerwów. Może rosnąć przy podporze, zwieszać się albo - przez przycinanie - utrzymać krzaczasty pokrój.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Oplątwa niebieskawabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Oplątwa niebieskawa jest egzotyczną byliną z deszczowych lasów Ekwadoru. Nazwa rodzajowa upamiętnia niemieckiego botanika Gustava Wallis'a. Wcześniej była zaliczana do rodzaju Tillandsia. Wyróżnia się oryginalnym różowym, kłosowatym kwiatostanem, z którego wyrastają drobne niebieskie kwiatki oraz wąskimi, trawiastymi liśćmi.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Widliczka bezłodygowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Widliczka bezłodygowa jest ciekawą i oryginalną rośliną, która przypomina mech albo paproć i należy do jedynego, bardzo licznego rodzaju z rodziny widliczkowatych. Jej krewni występowali na naszej planecie już przed 300 milionami lat. Selaginella apoda, roślina z imponującą historią rodzinną, pochodzi z mokradeł meksykańskich i jest w naszych warunkach atrakcyjną rośliną doniczkową.
bylina -
Scindapsus treubii 'Moonlight'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
W przypadku egzotycznych roślin ozdobnych tworzenie potocznych nazw polskich nie nadąża czasem za ich popularnością, czego przykładem może być efektowna odmiana pnącza Scindapsus treubii 'Moonlight'. Ciemnozielone liście rośliny mają srebrzysty połysk, który przypomina księżycową poświatę - stad nazwa odmiany.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Protea królewskakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Protea królewska jest afrykańskim krzewem, którego wielkie, gwiazdowate kwiatostany wyróżniają się niebanalną urodą. Ich zmienność od szyszkowatego kształtu pąków do miseczek rozwiniętych kwiatostanów uzasadnia nazwę rodzajową, nadaną na cześć Proteusza, morskiego bóstwa zdolnego do zmiany postaci. Charakterystyczne, srebrzyste uwłosienie liści, rośliny tłumaczy polską nazwę.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Aspidistra wyniosłabyliny bylina z kłączem liściowa
Aspidistra wyniosła, ze względu na małe wymagania i dużą żywotność nazywana żelaznym liściem, jest spokrewniona naszą konwalią majową, ale pochodzi aż z Dalekiego Wschodu. Szybko zyskała popularność w całej Europie i cieszy się opinią niezniszczalnej rośliny doniczkowej. Jej ozdobą są wyrastające z kłącza duże liście na długich ogonkach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Araukaria wyniosładrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Pochodząca z wyspy Norfolk araukaria wyniosła jest blisko spokrewniona z południowoamerykańską araukarią chilijską. W swojej ojczyźnie wyrasta na ogromne drzewo, jednak w naszych warunkach może rosnąć tylko w mieszkaniu, ponieważ nie jest odporna na chłód. Araukaria wyniosła rośnie powoli i jest jedną z nielicznych iglastych roślin doniczkowych.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Hoja sercowatapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
To egzotyczne pnącze oprócz efektownych kwiatów odznacza się oryginalnymi liśćmi w formie serca. Zielone serca hoi doskonale nadają się na walentynkowy prezent zamiast róży. Nazwa gatunkowa rośliny upamiętnia irlandzkiego botanika Arthura Kerr'a.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Falenopsis (hybrydy)byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Myśląc o storczyku, mamy zwykle przed oczami właśnie roślinę z rodzaju Phalaenopsis. Ze względu na stosunkowo łatwą uprawę, długość kwitnienia i wielką atrakcyjność, te storczyki cieszą się ogromną popularnością i sympatią. W wyniku hodowli otrzymano kilka tysięcy mieszańców międzygatunkowych i to one, a nie gatunki botaniczne, są u nas najczęściej spotykane.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Liwistona okrągłolistnapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Dzięki swoim idealnie okrągłym w zarysie liściom liwistona okrągłolistna jest niewątpliwie jedną z najbardziej eleganckich roślin ozdobnych zaliczanych do palm. Nazwa upamiętnia szkockiego barona Livingston'a, który w 1670 r założył w Edynburgu ogród botaniczny. Na podstawie najnowszych badań roślina została przeniesiona do rodzaju botanicznego Saribus.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Pachypodium Lamerabyliny sukulent roślina ozdobna
Pachypodium Lamera, endemiczny gatunek rośliny sukulentowej z Madagaskaru, ze względu na wygląd bywa nazywany palmą, chociaż należy do rodziny toinowatych i bliżej mu do oleandra albo plumerii. Stożkowaty, ciernisty pień służy jako magazyn wody. W odróżnieniu od kaktusów, które również przypomina, nie wymaga zimą chłodnego pomieszczenia.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Filodendron 'Pink Princess'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Filodendron 'Pink Princess', egzotyczna roślina o pięknych, dużych, ciemnozielonych liściach z różowymi wtrąceniami, nie jest "zwykłym" kultywarem filodendrona czerwieniejącego (Philodendron erubescens), ale mutacją hybrydy tego gatunku z Philodendron pertusum. Odmiana została wyhodowana na Florydzie (USA) na początku obecnego stulecia. Wykazuje dużą zmienność ubarwienia liści.
bylina, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Medinilla wspaniałakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Medinilla wspaniała jest tropikalną rośliną doniczkową niezwykłej urody, która stawia hodowcy wysokie wymagania, ale potrafi też odwdzięczyć się wyjątkowymi kwiatami i długim okresem kwitnienia. W odróżnieniu od większości gatunków swojego rodzaju nie rośnie jako epifit na drzewach, ale jako krzew na ziemi. Nazwa upamiętnia hiszpańskiego gubernatora Wysp Mariańskich w XIX wieku Josè de Medinilla y Pineda.
krzew Trudność uprawy: trudna -
Kalatea lancetolistnabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Kalatea lancetolistna jest tropikalną byliną o bardzo dekoracyjnym ulistnieniu. Wydłużona, faliście obrzeżona blaszka liściowa jest pokryta naprzemiennie ciemnymi plamkami i wygląda jakby była ręcznie malowana. Zwarty, wzniesiony pokrój i efektowne barwy liści stanowią egzotyczny akcent w mieszkaniu.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Sofora drobnolistnadrzewa drzewa liściaste w doniczce
Perełkowiec drobnolistny, nazywany też szupinem albo soforą drobnolistną, pochodzi z Nowej Zelandii i należy do rodziny bobowatych, znanej z symbiozy z bakteriami brodawkowymi. W swojej ojczyźnie dorasta do 8 m wysokości i szerokości, jednak w naszych warunkach może być uprawiany tylko w doniczkach. Ozdobę stanowią rozwijające się bujnie w kwietniu złote, motylkowate kwiaty oraz długie liście złożone z ustawionych parami małych owalnych listków.
krzew, drzewo Trudność uprawy: średnia -
Kalatea falistolistnabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Kalatea falistolistna jest bardzo dekoracyjną rośliną doniczkową o pięknych, pofalowanych liściach. Jak wszystkie kalatee posiada zdolność szybkiej zmiany położenia blaszki liściowej w stosunku do kąta padania promieni słonecznych. Liście w południe są niemal poziome, a wieczorem ustawiają się pionowo do góry, pokazując bordowy spód.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Kalatea 'White Star'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Calathea majestica 'White Star' jest jedną z najbardziej dekoracyjnych roślin doniczkowych o najjaśniejszych w swoim rodzaju liściach. Górną, ciemnozieloną powierzchnie blaszki liściowej pokrywają wyraziste białe paski, podczas gdy dolna strona pozostaje bordowa. Pełna wdzięku roślina z brazylijskiej dżungli stanowi efektowną ozdobę każdego mieszkania.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Katleja (hybrydy)byliny bylina z kłączem kwiatowa
Katleja to rodzaj botaniczny roślin z rodziny storczykowatych, obejmujący wiele gatunków i hybryd. Nazwę noszą na cześć angielskiego kolekcjonera orchidei Williama Cattley’a, któremu udało się tę egzotyczną roślinę po raz pierwszy w 1818 roku z powodzeniem wyhodować. Katleje należą do najbardziej fascynujących roślin doniczkowych i stały się, obok falenopsis, synonimem storczyka. W domowej uprawie spotyka się najczęściej mieszańce międzygatunkowe katlei.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Kalatea 'Beauty Star'byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Kalatea 'Beauty Star' jest piękną odmianą, która pojawiła się na rynku dopiero w 2006 roku. Calathea ornata 'Beauty Star' posiada na blaszce liściowej wzór przypominający ptasie pióro. Harmonijne połączenie odcieni zieleni oraz efektowny ornament robi wrażenie niezwykłego dzieła artysty malarza.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Eukaliptus tęczowydrzewa drzewa liściaste w doniczce
Eukaliptus tęczowy jest jednym z niewielu gatunków eukaliptusa występujących naturalnie poza Australią i jedynym, który jest spotykany na północ od równika. Niezwykłe i niezapomniane wrażenie robi widok pnia tego drzewa z korowiną w kolorach tęczy. W naszych warunkach eukaliptus tęczowy może być uprawiany wyłącznie w pomieszczeniach i osiąga niewielkie rozmiary, niemniej jednak warto mieć w mieszkaniu tę egzotyczną i oryginalną roślinę.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Nowoczesne kwiaty doniczkowe do salonu - popularne rośliny doniczkowe
Salon jest tym miejscem, które powinno być najbardziej reprezentatywne. Nic tak nie dopełnia wystroju wnętrz jak odpowiednio dobrane rośliny doniczkowe. Oto nowoczesne kwiaty doniczkowe do salonu, które nie sprawią dużo kłopotu, a ożywią wnętrza i nadadzą im indywidualny charakter.
Jakie rośliny doniczkowe do salonu?
Rośliny doniczkowe w salonie można wykorzystać na wiele sposobów. Niektóre ożywią półki lub parapet, inne zapełnią pusty róg pokoju, jeszcze inne można ustawić zamiast wazonu z kwiatami ciętymi na stole. Czasami możemy za ich pomocą zaaranżować zimowy ogród lub domową dżunglę. Od tego jaki jest wystrój naszego wnętrza zależy jakie nowoczesne kwiaty do salonu będą dla nas najbardziej odpowiednie.
Kwiaty doniczkowe są szczególnie modne w mieszkaniach w mieście. Jeżeli za oknem mamy ograniczoną ilość zieleni, to dobrze wybrać rośliny o dużych liściach, w donicach, które można postawić bezpośrednio na ziemi. Rośliny te oczyszczają powietrze i zwiększają wilgoć w mieszkaniu. Są nieocenione zarówno w letnie upały jak i w krótkie zimowe dni. Najładniejsze są te, które oprócz dekoracyjnych liści mogą nas zachwycić pięknymi kwiatami.
Dobrym pomysłem jest przeznaczenie jednej półki lub blatu pod rośliny doniczkowe. W małym salonie można postawić na niewielkie kwiaty, także kaktusy i sukulenty.
Jeżeli chcemy żeby salon był naprawdę zielony, to warto poświęcić jeden kont na mini dżunglę. Oprócz doniczek stojących, można tu zastosować podwieszane. Ważne jest dobranie roślin, pasujące do oświetlenia w pomieszczeniu. Do ciemnego salonu lub miejsc oddalonych od okna trzeba wybrać rośliny cieniolubne. Natomiast na parapecie i w pobliżu bezpośredniego słońca powinny stać takie, którym nie grozi poparzenie liści.
Nowoczesne kwiaty doniczkowe do salonu - przegląd
Rośliny domowe mają różny wygląd, wielkość i wymagania. Prezentowane tutaj kwiaty doniczkowe to tylko niewielki wycinek możliwości.
- Obrazkowate – zawsze modne i dobrze prezentujące się w każdym wnętrzu. Ich zaletą są duże, ozdobne liście i najczęściej niezwykłe kwiaty. Klasycznymi przykładami są monstera, anturium, skrzydłokwiat. Dużą popularnością w ostatnich latach cieszy się filodendron, zwłaszcza odmiany pnące, które przypominają bardziej tradycyjne epipremnum. Z obrazkowatych o dużych, wielobarwnych liściach popularne są też kalatea i aglaonema.
- Szparagowate – z tej rodziny pochodzą równie popularne nowoczesne kwiaty doniczkowe do salonu. Są to np.: draceny, podobne do nich noliny, sansewierie, zielistki i różne odmiany szparagu pierzastego (niesłusznie mylone z paprotką).
- Bananowce – banan, wcześniej prawie nie spotykany w uprawach domowych, dziś cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Bananowiec nadaje się do domu, w którym będzie mieć dużo dostępu do światła. Za to odwdzięczy się oczyszczaniem powietrza. Może nawet wyhodujemy własne owoce.
- Drzewka cytrusowe – skoro mowa o owocach, coraz modniejsze jest uprawianie w domu miniaturowych drzewek owocowych. Przede wszystkim są to cytryny karłowe. Cytrusy to jednak dość wymagające rośliny i trzeba im poświęcić trochę czasu i energii. Wymagają specjalnej gleby i dużo słońca.
- Małe sukulenty – przeciwieństwem są sukulenty, które mają specyficzne, ale dość niewielkie wymagania. Za jedne z najłatwiejszych w uprawie uznaje się kaktusy. Bardzo popularne są też eszewerie i lithopsy.
- Duże sukulenty – w suchym, słonecznym salonie można postawić dużego kaktusa. Do podobnych warunków nadaje się wilczomlecz trójżebrowy, czasem mylony z kaktusem.
- Paprocie doniczkowe – szczególnie ładne odmiany paproci. Nadają się do salonu, przedpokoju, a nawet do łazienki. W zależności od odmiany mają różne kształty i sposób rośnięcia. Paprocie nadają się też do tworzenia egzotycznych, zielonych ścian i zakątków „leśnych” w salonie.
Najbardziej niezwykłe domowe rośliny
Rośliny zielone nie tylko ładnie wyglądają w salonie i ożywiają wnętrze. Mogą być naszą dumą, dowodem wyjątkowych umiejętności ogrodniczych i niebanalnego gustu. Nowoczesne kwiaty doniczkowe do salonu to nie tylko monstery i paprotki. Coraz chętniej kupujemy rośliny o niezwykłym wyglądzie lub nietypowych wymaganiach. Do tej grupy można zaliczyć:
- Strelicję – najczęściej uprawia się w domach strelicję królewską lub białą. Jej głównym atutem są duże, intensywnie zielone liście i niezwykły kwiat, przypominający rajskiego ptaka. Wymaga dobrego nawilżenia powietrza. Może stać w półcieniu, ale do zakwitnięcia potrzebuje słońca.
- Oplątwę (Tillandsia) – to niezwykła roślina, która przypomina kolorową czuprynę. W naturze żyje jako epifit na pniach drzew. Wytwarza piękne, ciemnoróżowe kwiaty, ale tylko raz w życiu. Do uprawy potrzebne jest specjalne podłoże i duża wilgoć w powietrzu. Oprócz salonu oplątwa może być ozdobą widnej łazienki.
- Krąpiel Chantriera – mroczny kwiat doniczkowy, który ostatnio zaczyna być coraz bardziej popularny. Krąpiel kwitnie na czarno lub ciemnofioletowo. Jej kwiaty kształtem przypominają nietoperza w locie. Poza tym jest rośliną o dużych, mięsistych, ozdobnych liściach. W naturze występuje w wilgotnych lasach tropikalnych. Wymaga dużo rozproszonego światła i wysokiej wilgotności powietrza.
- Kangurzą łapę (Anigozantos) – dziko rośnie w południowo-zachodniej Australii. Jest więc odporna na suszę. O jej egzotycznym wyglądzie przesądzają kwiaty, które rzeczywiście przywodzą na myśl łapę kangura.
- Patyczak – tak jak oplątwa jest epifitem. Można go uprawiać w doniczce, ale nie na normalnym podłożu dla roślin zielonych. Najlepiej radzi sobie na podłożu dla kaktusów. Wystarczy go podlewać raz w tygodniu i ustawić na stanowisku gdzie dociera rozproszone światło.
Nowoczesne kwiaty doniczkowe do salonu są bardzo zróżnicowane. Wybierając je powinniśmy zwrócić uwagę na stopień trudności uprawy i wymagania. Im lepiej dobrana roślina, tym większa szansa, że będzie się pięknie rozwijać w naszym salonie.