Palmy domowe
-
Areka żółtawapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Tropikalna palma areka, która swoim lekkim, powiewnym pióropuszem liści wprowadza do mieszkania wakacyjny nastrój przez cały rok. Dosyć szybko rozwija duże, pierzaste liście o soczyście zielonym kolorze. W domowych warunkach bardzo trudno jest nakłonić tę roślinę do kwitnienia.
drzewo Trudność uprawy: trudna -
Chamedora wytwornapalmy palmy krzewiaste doniczkowa
Palma chamedora jest rodzajem botanicznym, który zawiera ponad sto gatunków. Najbardziej popularnym i lubianym gatunkiem, uprawianym w doniczkach jest palma o nazwie chamedora wytworna. Doceniając urodę i elegancję tej meksykańskiej piękności, trzeba pamiętać o jej licznych krewniaczkach. Filigranowe kwiaty przypominają drobne koraliki.
krzew Trudność uprawy: trudna -
Palma betelowapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Palma betelowa znana jest powszechnie głównie z powodu wykorzystywania jej nasion, zwanych orzechami arekowymi, do wyrobu tradycyjnej na Dalekim Wschodzie używki - betelu. W naszych warunkach ma zastosowanie jako ozdobna roślina doniczkowa, bardzo atrakcyjna, chociaż nieco kapryśna.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Palmy domowe - pozostałe
-
Szorstkowiec Fortune'apalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Szorstkowiec Fortune'a jest jedną z najbardziej mrozoodpornych palm, jednak zimowanie w gruncie nawet w najcieplejszych regionach Polski może być ryzykowne. Najlepiej jest wkopywać palmę do gruntu wraz z donicą, a na zimę przenosić ją do jasnego i ciepłego pomieszczenia. W naturze palma Fortune'a dorasta do 15 m, jednak w uprawie domowej osiąga co najwyżej 3 m.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Liwistona okrągłolistnapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Dzięki swoim idealnie okrągłym w zarysie liściom liwistona okrągłolistna jest niewątpliwie jedną z najbardziej eleganckich roślin ozdobnych zaliczanych do palm. Nazwa upamiętnia szkockiego barona Livingston'a, który w 1670 r założył w Edynburgu ogród botaniczny. Na podstawie najnowszych badań roślina została przeniesiona do rodzaju botanicznego Saribus.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Howea Forsterapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Howea Forstera, znana też jako palma kencja, jest endemicznym gatunkiem występującym tylko na jednej wyspie w pobliżu Australii (Wyspa Lorda Howe). Należy do mało wymagających, a przy tym bardzo dekoracyjnych roślin doniczkowych i pewnie dlatego jej popularność trwa niezmiennie od czasów wiktoriańskich.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Waszyngtonia nitkowatapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Waszyngtonia nitkowata jest jednym z dwóch gatunków tego rodzaju palm, ze względu na pochodzenie jest nazywana palmą kalifornijską. Jej efektowne wachlarze liści wnoszą do każdego pomieszczenia tropikalny nastrój. Waszyngtonia kalifornijska jest odporna na choroby i szkodniki, znosi też niewielkie spadki temperatury poniżej zera.
drzewo Trudność uprawy: łatwa -
Karłatka niskapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Karłatka niska jest jedną z dwóch palm (obok kreteńskiej palmy daktylowej) rosnących dziko w Europie. Największą ozdobą karłatki są wachlarzowate liście osadzone na sztywnych, wyprostowanych łodygach. W naszych warunkach jest bardzo dekoracyjną śródziemnomorską rośliną doniczkową.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Archontofeniks Cunninghamapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Archontophoenix cunninghamiana jest jedną z nielicznych palm, które szybko zyskały popularność w Europie jako rośliny doniczkowe. W swojej australijskiej ojczyźnie, gdzie występuje endemicznie, dorasta do 20-25 m, jednak w naszych warunkach osiąga nie więcej niż 4 m. Nazwa rodzajowa pochodzi od starogreckiego árkhōn =„wódz, władca” w połączeniu z rodzajem palmy Phoenix, natomiast epitet gatunkowy upamiętnia angielskiego botanika Allana Cunningham'a.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Palmy domowe - popularne palmy doniczkowe do Twojego domu. Jak je pielęgnować?
Palmy domowe to egzotyczne rośliny, które cieszą się ogromnym powodzeniem. Być może dlatego, że przywodzą na myśl wakacje w tropikach, być może ze względu na piękne kwiaty i wspaniały pokrój. Warto jednak wiedzieć, że zachwycające palmy mogą być dość kapryśne i wymagające. Jak pielęgnować popularne palmy w domu? Podpowiadamy!
Popularne niskie palmy domowe
Areka to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych palm doniczkowych. Tworzy piękne liście – duże, układające się w pióropusze na wzniesionych, bardzo licznych łodygach. Te kwiaty domowe kupuje się w postaci małych sadzonek. Powoli rosną i po wielu latach przemieniają się w wysokie rośliny, które mają nawet ponad 100 cm. Areka ma jedną ogromną zaletę – filtruje powietrze i wyłapuje z niego szkodliwe substancje, na przykład benzen.
Bardzo popularnym wyborem jest także Chamedora, czyli palma koralowa. To jasnozielona roślina o pierzastym ulistnieniu. Jej liście są jednak większe niż liście areki. Tak samo błyszczące i ozdobne. Chamedora osiąga około 150 cm. Powoli rośnie i nie ma szczególnych wymagań, poza tym że potrzebuje dużo słońca.
Nietypowe palmy do domu
Livistiona (liwistonia) to potężna roślina doniczkowa. Mimo tego jest bardzo lubiana przez miłośników roślin doniczkowych. Idealnie sprawdzi się do salonu czy jadalni, ale potrzebuje sporo miejsca. Osiąga miedzy 2 a 3 m wysokości. Ma wspaniałe liście, wachlarzowate, błyszczące, na dodatek mają niemal idealnie okrągły kształt. Liwistonia nie jest propozycją dla początkujących ogrodników. Jest jednak bardzo dekoracyjna, więc jej popularność nie spada.
Kolejną często hodowaną palmą jest waszyngtonia nitkowata. Jest to palma o bardzo wąskich listkach, nieco ostrych, które pokrywają się białymi „nitkami” – włóknami, które oddzielają się z liści. W warunkach domowych nie jest tak wysoka, ale będzie się bardzo rozrastać i stawać się coraz większa. Czasami uprawia się ją na tarasach i w ogrodach zimowych, ponieważ wytrzymuje spadki temperatur zimą do -3 stopni Celsjusza. Co ciekawe, waszyngtonię można uprawiać z nasionka! Są one drobne i szybko kiełkują, a satysfakcja jest naprawdę ogromna.
Duże palmy domowe do salonu
Liwistonia to nie jest jedyna naprawdę duża palma domowa. Te rośliny w naturze to naprawdę wysokie drzewa. W warunkach domowych są oczywiście mniejsze, ale i tak potrafią wyrosnąć pod sufit. Jest kilka wyjątkowych gatunków, które osiągają około 3 m wysokości:
- Palma kokosowa – jest atrakcyjna zarówno ze względu na pierzaste liście, jak i włókniastą kłodzinę. Roślina ma spore wymagania. Rośnie stosunkowo wolno, ale jest naprawdę potężna. Warto znaleźć dla niej dużo miejsca, chociaż akurat doniczka dla palmy kokosowej nie musi być duża. W naszych warunkach roślina oczywiście nie wytwarza owoców.
- Palma daktylowa, daktylowiec – to roślina, która świetnie czuje się w warunkach domowych. Dlatego często jest kupowana. A do tego jest bardzo ozdobna, więc warto znaleźć dla niej miejsce w salonie lub kuchni – tam, gdzie można ją pięknie wyeksponować. Jej liście są pierzaste, ale łukowato się przewieszają, co tylko dodaje roślinie uroku. Wymaga dość intensywnego nawożenia i podlewania, by rosnąć zdrowo i wysoko. To trwała, długowieczna roślina.
- Palma kencja, czyli howea jest nieco niższa niż poprzedniczki. Maksymalna wysokość rośliny to 2,5 m. Jest jednak bardzo atrakcyjna. Także ma pierzaste liście, ale długie i wzniesione, raczej się nie przewieszają. Wytwarza liczne łodygi, tworzy ich całą kępę, podobnie jak areka. Kencja ma bardzo duże wymagania pod względem poziomu wilgotności powietrza i trzeba ją regularnie oraz obficie zraszać, zwłaszcza w okresie zimowym. Poza tym jest niezwykle odporna na wszystkie niedogodności.
Palmy domowe – w słońcu czy w cieniu
Nie można zapominać, że palmy to rośliny egzotyczne, wiec ich pielęgnacja w domu może być trochę utrudniona. To zachwycające kwiaty domowe, jednak odwzorowanie warunków naturalnych może być naprawdę trudne. Większość gatunków potrzebuje intensywnego, dużego nasłonecznienia przez kilka godzin dziennie. Nie ma znaczenia, czy są to duże, czy mniejsze gatunki, rośliny te w domu uprawia się przy oknie, w słonecznym pokoju. Do najbardziej wymagających roślin pod tym względem należą:
- Daktylowej kanaryjski,
- Palma kokosowa,
- Palma Bismarcka,
- Wachlarzownica wyniosła,
- Waszyngtonia,
- Karłatka,
- Szarostkowiec.
Te gatunki w cieniu będą marniały i nie będą się odpowiednio rozwijać. W cieniu jednak także można postawić wyjątkowe kwiaty: palmę biczową, Kencję Howea oraz palmę koralową. Te gatunki lepiej radzą sobie w półcieniu, chociaż nie polecamy ustawienia ich w północnym pokoju.
Palmy domowe – pielęgnacja krok po kroku
Palmy doniczkowe mają bardzo różne wymagania. Dlatego warto sprawdzić, jakie dany gatunek, a nawet jego odmiana, ma zapotrzebowanie na słońce, wodę i składniki odżywcze. Największe różnice są w częstotliwości i obfitości podlewania. Większość palm nie lubi wilgoci i nawadnia się je rzadko, tylko wtedy, kiedy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce będzie sucha. Po kilkunastu minutach od podlania trzeba usunąć nadmiar wody z podstawki, by zapobiec gniciu korzeni. Jednocześnie większość gatunków potrzebuje dobrze nawilżonego powietrza. Uprawa w domu tuż przy kaloryferze wic nie wchodzi w grę.
Trzeba zadbać także o nawożenie roślin. Najlepiej zastosować standardowy wieloskładnikowy nawóz mineralny lub postawić na dedykowany preparat do palm. Należy stosować się do wskazówek producenta, najczęściej rośliny nawozi się regularnie w okresie od marca do września. Można wykorzystać także pałeczki nawozowe lub aplikatory z przygotowaną dawką płynnego nawozu. Liści palm nie należy nabłyszczać, ale trzeba pilnować, by nie zebrał się na nich kurz. Można przecierać je miękką ściereczką z mikrofibry lub opłukiwać wodą pod prysznicem.
Zimą rośliny najbardziej lubią temperaturę około 20 stopni Celsjusza. Potrzebują także dobrze dobranej doniczki, takiej w której nie będzie im ciasno, ale nie za szerokiej, by roślina rosła w górę, a nie w korzenie. Doniczka jest bardzo ważna, ponieważ źle dobrany pojemnik jest najczęstszym powodem usychania roślin. Palmy najlepiej rozwijają się w wąskich i wysokich doniczkach. Dzięki temu ich palowy korzeń ma miejsce, by się rozwijać. Rośliny początkowo przesadza się co roku, później co 2-3 lata. Duże okazy najczęściej pozostają już w swojej doniczce, ponieważ nikt raczej nie jest w stanie przesadzić dwumetrowego drzewka.
Podłoże do uprawy palmy w domu
Niemal wszystkie popularne gatunki palm potrzebują takich samych warunków i identycznego podłoża. Najlepszym wyborem jest po prostu podłoże do palm, gotowa mieszanka to gwarancja, że palma lepiej się przyjmie.
Roślinę trzeba przesadzić od razu po zakupie. Doniczki produkcyjne są dla niej zazwyczaj za płytkie. Dlatego wybiera się wysoką, wąską doniczkę z otworami w dnie, którą należy wypełnić ziemią do palm i odpowiednią warstwą drenażu.