Piękne kwiaty

Ilustracja piękne kwiaty

Piękne kwiaty zdobią ogród swoimi kolorami. Najpiękniejsze są te rośliny, które kwitną najbardziej obficie lub ich kwiatostan jest największy. Najbardziej zwracają na siebie uwagę i zapadają w pamięć. Pięknie kwitnące rośliny to zarówno krzewinki, rośliny okrywowe, które nadają się na rabaty, jak i pnącza i krzewy liściaste. Każda z nich może dołożyć trochę swojego uroku do całej aranżacji ogrodu. Niektóre odmiany i gatunki są jednak o wiele piękniejsze niż inne i szczególnie zasługują na zaproszenie na rabatę.

Filtry0

Piękne kwiaty

Piękne kwiaty - pozostałe

Piękne kwiaty - najładniejsze rośliny kwitnące do Twojego ogrodu

Wszystkie kwiaty do ogrodu są piękne, zwłaszcza jeśli są wspaniale zaaranżowane. Jednak jest co najmniej kilkanaście gatunków, które w szczególny sposób zachwycają swoją urodą. Nie do końca wiadomo, w czym tkwi ich urok – może w bardzo gęstym kwitnieniu, może ich kwiaty mają wyjątkową budowę lub są szczególnie delikatne… W każdym razie te gatunki i odmiany szczególnie zapadają w pamięć i szczególnie zasługują na uwagę.

Królowa kwiatów – róża

Oczywiście to właśnie od nich trzeba rozpocząć zestawienie najpiękniejszych roślin ogrodowych. Róże są niekwestionowanymi królowymi ogrodu. Wystarczy powiedzieć, że liczba ich szlachetnych odmian sięga 20 tysięcy! Jest ich tak dużo, że zostały podzielone na różne grupy odmianowe. I tak wyróżniamy róże pnące (które znów dzielą się na dwa rodzaje: climbery i ramblery), parkowe, wielokwiatowe, wielkokwiatowe, pienne i rabatowe. Do tego można dodać jeszcze miniaturowe, karłowate odmiany, które uprawia się w pojemnikach.

Róże występują w dziesiątkach odcieni. Mają różną budowę – najmniej jest pojedynczych, najwięcej pełnych. Duża część z nich słodko pachnie, inne natomiast są bezwonne. Jest w czym wybierać i naprawdę do każdego ogrodu znajdzie się odmiany, które będą idealnie pasowały do reszty. Zresztą na każdym podwórku warto znaleźć miejsce dla róż. Czy to dla pnących na altanie, czy dla piennych posadzonych jako soliter, czy wielokwiatowych i rabatowych wśród innych kwiatów. Róża zawsze będzie miała tytuł najpiękniejszej.

Piękne kwiaty – najpopularniejsze ślicznotki do ogrodu

Ogrodnicy bardzo lubią kwitnące krzewy liściaste. To chyba najpopularniejsze rośliny. Nawet jeśli ktoś nie ma miejsca na rabatkę, sadzi kilka krzewów i krzewinek. Najbardziej powszechne chyba są dwa: piwonie i azalie. Piwonia, zwana inaczej peonią, to jedna z najbardziej efektownych roślin ogrodowych. Wyróżnia się obfitym kwitnieniem wiosną i latem. Jej kwiaty są zachwycające – najczęściej bardzo duże i pełne, w formie sporych róż. Mają najwspanialsze kolory – od bieli, poprzez różowy, żółty, purpurowy, aż do intensywnej czerwieni i ciemnobordowych tonów. Co więcej, niektóre odmiany są dwubarwne lub mają nietypową budowę, na przykład część płatków w kwiecie ma języczkowaty kształt. To sprawia, że kwiaty piwonii czasami wyglądają jak puchate kuleczki.

Azalia także wyróżnia się wspaniałym kwitnieniem. Obie rośliny mają piękne kwiaty, ale piwonia ma je duże i mniej. Azalie natomiast kwitną gęściej i drobniej. W ogrodzie najczęściej uprawia się zimozielone azalie japońskie, które mają lejkowate kwiaty o pięciu wyraźnych pręcikach, które też zwracają na siebie uwagę. Roślina ma dość duże wymagania, ale jest tak ładna, że wielu ogrodników decyduje się na jej uprawę. Odmiany mogą być białe, różowe, czerwone, malinowe, żółte, kremowe – jest ich naprawdę bardzo wiele.

Śliczne krzewy kwitnące

To nie koniec listy najbardziej zachwycających krzewów o wspaniałych kwiatach. Na uwagę zasługuje także oczywiście hortensja, czy to ogrodowa, czy bukietowa. Ta wyjątkowa roślina późną wiosną pokrywa się kwiatami zebranymi w kuliste (niektóre gatunki stożkowate) grona, które wyglądają jak gotowe bukiety. Hortensja ogrodowa jest uwielbiana za swoje bardzo intensywne kolory – niebieski, różowy lub lekko fioletowawy albo biały. Jest to roślina idealna do ogrodu – małe wymagania, długi okres kwitnienia. Potrzebuje tylko regularnego podlewania.

Migdałki to trochę mniej znane rośliny ozdobne. Jest to krzew szczepiony na pniu, zazwyczaj osiągający około 1,5 m wysokości. Tworzy liczne, wzniesione pędy, które w okresie kwitnienia są całe oblepione kwiatami. Naprawdę całe – pokrywają je różowe, pełne, drobne kwiatuszki, przytulone jeden do drugiego. Na dodatek migdałek kwitnie zanim jeszcze pojawią się jego liście, bardzo wczesną wiosną, zdobiąc ogród kiedy jeszcze większość roślin nie wzeszła i tylko gdzieniegdzie widać krokusy, hiacynty i żonkile.

A jeśli mowa o kwiatach, które oblepiają całą roślinę, to judaszowiec jest niekwestionowanym królem. Jest zachwycający w porze kwitnienia, ponieważ kwiaty pojawiają się wszędzie. I na gałązkach, i na pniu tego wyjątkowego drzewka. Judaszowiec nie jest niestety prosty w uprawie, ma duże wymagania wodne, a do tego źle znosi spadki temperatur i wiosenne ochłodzenia. Dlatego rzadko pojawia się w ogrodach, zwłaszcza we wschodniej i północnej części kraju.

Najładniejsze kwiaty ogrodowe na rabatę

Lista roślin, które wspaniale wyglądają na rabacie jest bardzo długa. Jednak kilka z nich jest zdecydowanie najpiękniejszych, a przez to są najbardziej popularnych. Na szczycie tej listy pojawiają się lawendy. Rośliny w Prowansji są sadzone w wąskich i długich rzędach – obrazki pól lawendowych, czyli fioletowych kobierców są doskonale znane. Jednak te wyjątkowe kwiaty można sadzić także w ogrodzie w naszych warunkach klimatycznych. Lawenda czasami przemarza, ale dość szybko się odradza. Jej kwiaty to kłosy złożone z drobnych fioletowych kwiatuszków. Mają niezrównany zapach. Lawendy są nie tylko ozdobne, lecz także praktyczne. Wydzielają olejki eteryczne, które odstraszają owady, zwłaszcza komary.

Anemony, czyli zawilce najczęściej kojarzą nam się z drobnymi, białymi kwiatuszkami, które rosną w lasach wczesną wiosną. Są jednak odmiany wykorzystywane w uprawie ogrodowej. Jakie? To cebulowe gatunki, które doskonale wyglądają na rabatach. Są niewysokie, ale mają duże, naprawdę ciekawe kwiaty. Składają się z ładnych, kolorowych płatków, które otaczają czarne oczko. I są bardzo kolorowe – niebieskie, różowe, czerwone, żółte, białe. Można kupić mieszankę cebul i stworzyć wielobarwną anemonową rabatę.

Równie kolorowym gatunkiem są mieczyki. Te rośliny swoją nazwę zawdzięczają długim, mieczowatym liściom, które wyrastają wprost z ziemi. Z ich kępy wyrastają długie, wzniesione pędy, na szczycie których pojawiają się duże kwiaty, ułożone kłosowato. Mieczyki także doczekały się stworzenia wielu odmian o zachwycających kolorach. Warto poszukać zwłaszcza tych dwubarwnych, o czerwonych i różowych plamach, czarnych albo intensywnie zielonych. Będą oryginalnym dodatkiem do rabaty.

Nietypowe śliczne kwiaty ogrodowe

Najładniejsze rośliny to nie tylko te, które najczęściej pojawiają się w ogrodach. Istnieje wiele ciekawych gatunków, które są niestety mniej popularne. Jukka karolińska jest jednym z nich, co jest w gruncie rzeczy zaskakujące. To naprawdę piękna roślina, a do tego mało wymagająca. Pędy kwiatostanowe jukki karolińskiej wyrastają ponad rozetę liści. Pojawiają się na nich białe, liczne, dzwonkowate kwiaty. Roślina dość długo kwitnie.

Na rabacie warto posadzić także inne piękne kwiaty, na przykład orlika mieszańcowatego i zatrwian wrębny. Orlik ma ciekawą budowę – lejkowaty kwiat jest otoczony przez płatki zewnętrzne. Ma wspaniałe kolory, bardzo intensywne i ładnie wygląda w ogrodzie. Zatrwian to roślina o dużym uroku, który wynika z budowy jej kwiatów. Osiąga około 60 cm wysokości i różne kolory – od bieli, poprzez żółty, pomarańczowy, różowy aż do fioletu. Jej kwiaty układają się w stożkowate bukiety i idealnie nadają się do wiązanek. Mogą być także zasuszone i zastosowane w większych kompozycjach.

Kwitnące pnącza

Pnącza najczęściej kojarzą nam się z roślinami o pięknych liściach, jednak niektóre z nich są ozdobne ze względu na kwiaty. Jakie? Przede wszystkim wilec trójbarwny i glicynia. Wilec jest mniej wymagający i świetnie sprawdzi się w ogrodzie. Ma duże, trąbkowate kwiaty o złączonych płatkach w naprawdę najpiękniejszych kolorach.

Glicynia, zwana inaczej wisterią jest o wiele bardziej wymagającą rośliną. Ma wspaniałe kiście drobnych, fioletowych lub fioletowoniebieskich kwiatów, które zwisają z ciężkich pędów i gałązek. W naszych warunkach czasami przemarza, na dodatek ma dość duże wymagania. Glicynia idealnie sprawdzi się na mocnych podporach, grubych kratkach rzuconych na ścianę czy pergolach. Jej urok wynika z bardzo obfitego kwitnienia. Tysiące kwiatów wygląda po prostu obłędnie. To jedna z najpiękniejszych roślin uprawianych w wielu zakątkach świata.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto