Pierwsze wiosenne kwiaty

Ilustracja pierwsze wiosenne kwiaty

Pierwsze wiosenne kwiaty to gatunki pełne uroku. Zaczynają wschodzić już pod koniec lutego i na początku marca, zdobiąc ogród swoimi kolorami. Większość kwiatów wiosennych, które kwitną najwcześniej, to rośliny cebulowe. Budzą się do życia, jak tylko ruszy wegetacja, nierzadko zdobią ogród zanim jeszcze wzejdzie świeża trawa. Wśród pierwszych wiosennych kwiatów można znaleźć popularne i mniej znane gatunki. To nie tylko przebiśniegi i krokusy. Większość z nich jest bardzo prosta w uprawie i nie wymaga w zasadzie żadnych skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.

Filtry0

Pierwsze wiosenne kwiaty

Pierwsze wiosenne kwiaty - pozostałe

Pierwsze wiosenne kwiaty - rośliny które kwitną jako pierwsze wczesną wiosną

Pierwsze wiosenne kwiaty, które przebijają się na trawnikach lub nieśmiało pokazują na rabatach, sprawiają nam wiele radości. Oto przecież najlepszy dowód, że zima odchodzi w zapomnienie i teraz już będzie coraz ładniej, coraz cieplej, coraz dłużej będzie widno. Warto kilka takich ambasadorów wiosny posadzić w swoim ogrodzie, by szybko przegoniły zimowe nastroje. Które kwiaty wiosenne kwitną najwcześniej?

Pierwsze wiosenne kwiaty – najważniejsze informacje

Pierwsze wiosenne kwiaty cieszą oko swoimi kolorami. Ich wegetacja rusza, jak tylko zaczyna się okres wegetacyjny, czyli kiedy mrozy przestają dokuczać. Pierwsze kwiaty wschodzą już w lutym. Zazwyczaj są to rośliny cebulowe. Termin ich sadzenia przypada na wrzesień, październik a nawet listopad. Aby wzeszły, cebule potrzebują właśnie przemrożenia w podłożu. Sadzi się je najczęściej na rabatach, jednak dobrym pomysłem jest rozłożenie niższych gatunków na przykład na trawniku, w miejscu dobrze widocznym z okna czy od razu rzucającym się w oczy po wyjściu z domu. Zauważenie pierwszych kolorów w szaro-burej rzeczywistości przedwiośnia to prawdziwa radość, warto więc wyeksponować kolorowe kwiaty.

Pierwsze wiosenne kwiaty mają małe wymagania pielęgnacyjne. Trzeba je posadzić na miejscu dobranym do ich preferencji siedliskowych. Większość z nich lubi mocno nasłonecznione miejsca. Wiosenne gatunki warto zabezpieczyć specjalnymi koszami drucianymi lub plastikowymi, by cebule nie zostały zjedzone przez nornice czy inne szkodniki mieszkające w glebie.

Przebiśnieg, czyli pierwsze wiosenne kwiaty

Przebiśniegi, a właściwie śnieżyczki, to pierwsze kwiaty, które pojawiają się wiosną. Już sama nazwa wskazuje na to, jak wcześnie się pojawiają. Wręcz przebijają się przez śnieg. Te popularne kwiaty są niepozorne. Ich zielone liście i niewielkie, białe dzwonki są po prostu zachwycające. Pojawiają się już w lutym, najwięcej można ich spotkać jednak na początku marca.

Przebiśniegi lubią miejsca z rozproszonym światłem. Są to rośliny cebulowe, jednak można uprawiać je również z nasion. Wtedy uzyskamy całe przebiśniegowe morze, chociaż na zakwitnięcie trzeba będzie poczekać kilka lat. Są to naprawdę trwałe rośliny wiosenne, wieloletnie i ładnie się prezentujące. Najczęściej wysadza się je po prostu na trawniku. Na rabaty są zbyt małe, poza tym kwitną tak wcześnie, że nie zdążą uczestniczyć w żadnej późniejszej kompozycji.

Popularne marcowe kwiaty: pierwiosnek i krokus

Wczesną wiosną, bo w marcu, pojawiają się dwa bardzo popularne gatunki. Pierwiosnek, zwany także prymulką, występuje w dziesiątkach odmian. Najczęściej kwiaty mają bardzo intensywne kolory, od bieli, poprzez żółty, czerwony i różowy, aż do intensywnych fioletowych tonów. Co ciekawe, chociaż kwitną już w marcu, ich kwiaty mogą utrzymać się aż do lipca. Ciekawa kolorystyka i ładny, kępiasty pokrój ukwieconej roślinki świetnie sprawdzają się na rabatach i w ogrodach skalnych. Są zazwyczaj sadzone w małych grupach po kilka sztuk, najczęściej różne odmiany, by wprowadzić do całości wiele koloru. Prymulki lubią lekko zacienione stanowiska. Poradzą sobie jednak także w rozproszonym słońcu.

Pięknie kwitnące krokusy także nieodzownie kojarzą się z wiosną. Te niewielkie, niskie kwiaty zachwycają delikatnością. Mają minimalne wymagania, dlatego sadzi się je także w miastach, na skwerach, a nawet przy torowiskach tramwajowych. Także zaczynają kwitnąć w marcu – drobne żółte, białe lub niebieskie kwiatuszki pojawiają się wśród trawiastych liści. Krokusy to rośliny cebulowe, sadzi się je wczesną jesienią. Należy zapewnić im próchnicze i przepuszczalne podłoże, najlepiej lekko kwasowe. Dzięki temu będą rosły przez wiele lat. Bulwy mateczne wytwarzają bulwki przybyszowe, które zimują w ziemi i przez mniej więcej 4 lata wydają potomstwo. Krokusy lubią nawożenie azotem.

Gatunki, które kwitną wczesną wiosną: zawilce i narcyzy

Kwiecień to czas, kiedy w ogrodzie pojawiają się kolejne kwiaty. Kwitnące wiosną zawilce i narcyzy zdobią cały ogród. Zawilce mają kilka gatunków i co najmniej kilkadziesiąt odmian. Znamy je z widnych lasów – drobne i białe, wyrastające pomiędzy drzewami. W tej formie są pod ochroną i nie można ich wykopywać. Są jednak jeszcze zawilce ogrodowe – odmiany nieco większe, o bardziej okazałych kwiatach. Występują w różnych kolorach, od bieli, poprzez róż, aż do fioletu. Kwitnące wczesną wiosną duże zawilce greckie często są nazywane anemonami. Nie mają większych wymagań pielęgnacyjnych.

Narcyzy i spokrewnione z nimi żonkile są o wiele bardziej popularne. To wysokie kwiaty na smukłych, twardych łodyżkach, o dość skomplikowanej budowie. Narcyzy są białe, żonkile występują w różnych odcieniach żółtego. Idealnie sprawdzają się w ogrodach i na rabatach. Kwitną w kwietniu, dlatego są uznawane za najpiękniejsze kwiaty Wielkanocy. Wykorzystuje się je do bukietów, można uprawiać je w doniczkach i skrzynkach. To także rośliny cebulowe, sadzone późnią jesienią. Uprawa narcyzów nie jest trudna. Trzeba im zapewnić jedynie odpowiednie warunki, przede wszystkim dużo słońca.

Piękne wiosenne kwiaty: tulipany i szafirki

Może nie są to pierwsze kwitnące wczesną wiosną kwiaty, jednak także zasługują na uwagę. Tulipany i szafirki kwitną na przełomie kwietnia i maja i aż do końca wiosny zdobią rabaty i trawniki. Zwłaszcza tulipany zasługują na uwagę. Znamy je głównie z wiosennych bukietów, ale w ogrodzie także warto je zasadzić. Mają tak dużo tak barwnych odmian, że niewielkim wysiłkiem można stworzyć z nich niezwykle barwną, bogatą rabatę. Można sadzić je w kępach, mieszając odmiany w różnych barwach. Te wspaniałe kwiaty mają bardzo niskie wymagania. Tak naprawdę nie potrzebują niczego, by dobrze się rozwijać i zachwycać swoimi kolorami. Tulipany sadzi się w październiku, dobrze radzą sobie w półcieniu.

Szafirki, jak sama nazwa na to wskazuje, są szafirowe. To kolejna wiosenna grupa roślin, która kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Można uprawiać je w pojemnikach. Mają drobne cebulki, więc często robi się w doniczkach szafirkowy gąszcz. Ich liście są trawiaste, nieco przypominają liście krokusów. Za to kwiaty to prawdziwe dzieło sztuki – gęste kwiatostany złożone z drobniutkich dzwoneczków. Kwiatostany mają około 5 cm długości. Szafirki kwitną przez cały kwiecień i maj. Nowsze odmiany mogą zaproponować inną kolorystykę – bywają białe lub nawet różowe. To trwałe rośliny, które w jednym miejscu mogą pozostać nawet 4-5 lat. Trzeba tylko pamiętać o majowym zasilaniu nawozem wieloskładnikowym. Dzięki temu będą pięknie się rozwijać w kolejnych sezonach.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto