Pierwsze wiosenne kwiaty
-
Narcyz białybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Narcyz biały jest obok narcyza żonkila najbardziej popularnym przedstawicielem swojego rodzaju. Zakwita pod koniec kwietnia albo w maju, kiedy w ogrodzie kwiatowym dopiero zaczyna się sezon. Białe narcyzy pięknie komponują się na przykład z tulipanami, pierwiosnkami i szafirkami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Śnieżyczka przebiśniegbyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Kwiaty śnieżyczki przebiśniegu pojawiają się często na przedwiośniu, kiedy w ogrodzie leży jeszcze śnieg. Tworzą kwiatowe dywany, dające, pokarm budzącym się pszczołom. Śnieżyczka bywa często mylona ze śnieżycą wiosenną, która ma inne kwiaty i nie jest tak popularna w uprawie.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Krokus wiosennybyliny bylina z bulwą ozdobna
Kwitnące krokusy pod koniec zimy są jedną z pierwszych atrakcji ogrodu i zwiastują początek nowego sezonu. Zakwitają bardzo wcześnie i tworzą kolorowy dywan na trawniku. Fascynujące widowisko powtarza się każdego roku na nowo.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Pierwiosnek ogrodowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Pierwiosnki, które wczesną wiosną rozwijają w ogrodzie różnobarwne dywany kwiatów, są zwykle hybrydami i kultywarami różnych gatunków. Pod określeniem pierwiosnka ogrodowego mieszczą się naturalne mieszańce pierwiosnka bezłodygowego (Primula vulgaris) i pierwiosnka lekarskiego (Primula veris) oraz liczna grupa często uprawianych odmian mieszańcowych.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Przylaszczka pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Przylaszczka pospolita jest rodzimą byliną o zimozielonych liściach. Od marca do maja rozwija błękitne niczym niebo niewielkie kwiatki. Nowe liście pojawiają się z pewnym opóźnieniem, podczas gdy ubiegłoroczne w tym czasie więdną. Obok formy botanicznej uprawiane są w ogrodach kultywary o kwiatach białych, różowych i purpurowych, pojedynczych i pełnych.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Pierwsze wiosenne kwiaty - pozostałe
-
Żagwin ogrodowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Żagwin ogrodowy nie jest gatunkiem botanicznym, ale zbiorową nazwą mieszańców pochodzących od żagwina zwyczajnego (Aubrieta deltoidea). Nazwa rodzajowa upamiętnia francuskiego malarza i botanika Claude Aubriet'a. Jest efektowną byliną, tworzącą w ogrodzie barwne kobierce.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Fiołek polnyrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Fiołek polny jest rodzimym gatunkiem, należącym do licznego rodzaju botanicznego Viola. Na plantacjach roślin uprawnych może stanowić konkurencję, jednak w ogrodzie warto docenić jego subtelną urodę połączoną z przystosowaniem do naszych warunków. Niewielkie, kremowobiałe kwiaty z żółtą plamką na dolnym płatku i fioletowym nabiegiem na górnym, rozwijają się niezmordowanie od kwietnia do października.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Przetacznik perskirośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Przetacznik perski jest gatunkiem kaukaskiego pochodzenia, który sprowadzony 200 lat temu do ogrodu botanicznego w Niemczech, zdziczał i rozprzestrzenił się szybko w całej Europie. Chociaż jest często spotykany zwłaszcza na polach uprawnych, to ze swoimi delikatnymi, niebieskimi kwiatami może pełnić również rolę ogrodowej dekoracji.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Cebulica syberyjskabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Cebulica syberyjska ze swoimi jaskrawymi, niebieskimi dzwoneczkami kwiatów należy do ulubionych roślin wiosennych. Jej pierwotna ojczyzna nie leży wcale na Syberii, jak sugeruje nazwa, ale w południowej Rosji, na Kaukazie, w Turcji i Syrii. Istnieje biała odmiana hodowlana cebulicy syberyjskiej.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ciemiernik cuchnącybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ciemiernik cuchnący jest zimozieloną byliną, która w Polsce nie występuje dziko i jest spotykana tylko w ogrodach. Bardzo dekoracyjne są ciemnozielone, skórzaste liście, a główną atrakcję ciemiernika stanowią rozwijające się bardzo wcześnie jasnozielone kwiaty. Nazwa gatunkowa pochodzi od niezbyt przyjemnego zapachu całej rośliny.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ciemiernik wschodnibyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ciemiernik wschodni jest byliną pochodzącą z Turcji i Kaukazu. W ogrodzie stanowi atrakcję ze względu na zimozielone liście i bardzo wcześnie rozwijające się dzwonkowate kwiaty. W uprawie spotyka się częściej odmiany hybrydowe niż formę botaniczną ciemiernika wschodniego.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Pierwiosnek bezłodygowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Pierwiosnek bezłodygowy jest rodzimym gatunkiem, który w stanie dzikim został uznany za wymarły, ale dużą popularnością cieszy się w uprawie ogrodowej. Jako niska, wcześnie zakwitająca bylina, pierwiosnek bezłodygowy nadaje się doskonale zarówno na rabaty i obrzeża sadzawek, jak i do skrzynek na balkonie lub tarasie. Kwiaty formy botanicznej mają kolor jasnożółty.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Rannik zimowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rannik zimowy jest bulwiastą byliną z rodziny jaskrowatych, która w Polsce jest uprawiana w ogrodach, a czasem dziczeje. Jest jednym z pierwszych zwiastunów wiosny i doskonale pasuje do krokusów i przebiśniegów, z którymi tworzy z czasem gęste dywany kwiatów. Występuje w uprawie w kilku odmianach, różniących się odcieniem kwiatów i wypełnieniem.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Śnieżyca wiosennabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Śnieżyca wiosenna, bylina cebulowa rodzimego pochodzenia, bywa czasem mylona z częściej uprawianą w ogrodach śnieżyczką przebiśnieg. Ogólny pokrój roślin jest podobny, jednak łatwo można odróżnić przebiśnieg po odmiennej budowie kwiatu - ma on koronę złożoną z dwóch okółków, przy czym zewnętrzny jest wyraźnie podzielony na trzy stosunkowo wąskie płatki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szafirek armeńskibyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Kiedy pierwsze ciepłe promienie słońca zwiastują nadejście wiosny, nie tylko narcyzy i tulipany mają w ogrodzie swój czas świetności. Szczególnie efektowne są wtedy szafirki armeńskie, których liczne grona kwiatów tworzą niebieskie dywany. Nadają się doskonale nie tylko na kwiatowe rabaty, ale również do doniczek i pojemników na taras i balkon.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Cebulica dwulistnabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Cebulica dwulistna tworzy wiosną błękitne niczym niebo dywany kwiatów, a wczesnym latem wycofuje się do swoich cebulek i znika z widoku. Ta mała bylina doskonale nadaje się do obsadzenia miejsc pod liściastymi drzewami. Piękna niebieska barwa kwiatów kontrastuje z szarą jeszcze powierzchnią ogrodu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Jaśmin nagokwiatowykrzewy krzewy liściaste krzew ozdobny
Kiedy inne wiosenne krzewy ogrodowe każą się jeszcze prosić, jaśmin nagokwiatowy już rozwija swoje złote kwiaty. Krzew trafił z północnych Chin do Europy dopiero w XIX wieku, ale szybko zyskał popularność dzięki niezwykle wczesnemu okresowi kwitnienia. Jest jedynym "prawdziwym" jaśminem, czyli przedstawicielem rodzaju jaśmin, który znosi nasze warunki klimatyczne.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Śnieżnik lśniącybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Pochodzący z górskich terenów zachodniej Turcji śnieżnik lśniący jest cebulową byliną, a jego nazwa rodzajowa wywodzi się od greckich słów chion = "śnieg" i doxa = "duma, sława". Bladoliliowe, gwiaździste kwiaty śnieżnika rozwijają się bardzo wcześnie, razem z krokusami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Szafirek drobnokwiatowybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Szafirek drobnokwiatowy ma swoją pierwotną ojczyznę rozciągającą się od Francji po Ukrainę, gdzie rośnie na górskich łąkach i w dąbrowach. Jego intensywnie szafirowoniebieskie kwiaty tworzą wiosną całe dywany i dostarczają owadom pierwszego pokarmu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Leszczyna południowa 'Purpurea'krzewy krzewy liściaste krzewy dekoracyjne i owocowe
Leszczyna południowa 'Purpurea', rozłożysty krzew o ciemnoczerwonych liściach przez okres wegetacji, jest czasem brany za kultywar leszczyny pospolitej. Czerwone są nie tylko liście i pędy, ale również okrywa owoców - "orzechów laskowych". Doskonale nadaje się do roli solitera albo jako element ogrodowej kompozycji.
krzew Trudność uprawy: łatwa
-
Magnolia nagadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Pochodząca ze wschodnich Chin magnolia naga jest efektownym drzewem ozdobnym w ogrodach, a jej nazwa nawiązuje do rozwoju kwiatów wiosną na bezlistnych pędach. Szczególnego znaczenia nabrała jako gatunek macierzysty, obok magnolii purpurowej, dla najpiękniejszej chyba mieszańcowej magnolii pośredniej.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Szachownica perskabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Pochodząca z Azji Południowo-Zachodniej szachownica perska jest byliną cebulową. Dzwonkowate, zebrane w grona kwiaty mają rzadko spotykany, bardzo ciemny kolor śliwkowofioletowy, który w otoczeniu innych jasnych, jaskrawych kwiatów ogrodowych wygląda niczym czarny. Zakwita wcześnie wiosną i roztacza słodkawy zapach.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Tulipan Greigabyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Tulipan Greiga nie jest odmianą hodowlaną, jak większość uprawianych w ogrodach tulipanów, ale gatunkiem botanicznym z górskich obszarów Azji Centralnej. Wiosną rozwija ogniście czerwone, dzwonkowate kwiaty. Dostępne są również jego liczne kultywary. Nazwa gatunkowa upamiętnia Samuela Greigh'a, przewodniczącego Rosyjskiego Towarzystwa Ogrodniczego.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Ciemiernik czerwonawybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Ciemiernik czerwonawy to niewysoka bylina. Już wczesną wiosną, na szczytach jego łodyg pojawiają się purpurowe, okazałe kwiaty. Świetnie sprawdzi się zarówno w przydomowych ogródkach, jak i w ogrodach skalnych. Nie jest wymagającą rośliną. Wymaga przepuszczalnej i wilgotnej gleby oraz osłonięcia od słońca.
bylina Trudność uprawy: łatwa
Pierwsze wiosenne kwiaty - rośliny które kwitną jako pierwsze wczesną wiosną
Pierwsze wiosenne kwiaty, które przebijają się na trawnikach lub nieśmiało pokazują na rabatach, sprawiają nam wiele radości. Oto przecież najlepszy dowód, że zima odchodzi w zapomnienie i teraz już będzie coraz ładniej, coraz cieplej, coraz dłużej będzie widno. Warto kilka takich ambasadorów wiosny posadzić w swoim ogrodzie, by szybko przegoniły zimowe nastroje. Które kwiaty wiosenne kwitną najwcześniej?
Pierwsze wiosenne kwiaty – najważniejsze informacje
Pierwsze wiosenne kwiaty cieszą oko swoimi kolorami. Ich wegetacja rusza, jak tylko zaczyna się okres wegetacyjny, czyli kiedy mrozy przestają dokuczać. Pierwsze kwiaty wschodzą już w lutym. Zazwyczaj są to rośliny cebulowe. Termin ich sadzenia przypada na wrzesień, październik a nawet listopad. Aby wzeszły, cebule potrzebują właśnie przemrożenia w podłożu. Sadzi się je najczęściej na rabatach, jednak dobrym pomysłem jest rozłożenie niższych gatunków na przykład na trawniku, w miejscu dobrze widocznym z okna czy od razu rzucającym się w oczy po wyjściu z domu. Zauważenie pierwszych kolorów w szaro-burej rzeczywistości przedwiośnia to prawdziwa radość, warto więc wyeksponować kolorowe kwiaty.
Pierwsze wiosenne kwiaty mają małe wymagania pielęgnacyjne. Trzeba je posadzić na miejscu dobranym do ich preferencji siedliskowych. Większość z nich lubi mocno nasłonecznione miejsca. Wiosenne gatunki warto zabezpieczyć specjalnymi koszami drucianymi lub plastikowymi, by cebule nie zostały zjedzone przez nornice czy inne szkodniki mieszkające w glebie.
Przebiśnieg, czyli pierwsze wiosenne kwiaty
Przebiśniegi, a właściwie śnieżyczki, to pierwsze kwiaty, które pojawiają się wiosną. Już sama nazwa wskazuje na to, jak wcześnie się pojawiają. Wręcz przebijają się przez śnieg. Te popularne kwiaty są niepozorne. Ich zielone liście i niewielkie, białe dzwonki są po prostu zachwycające. Pojawiają się już w lutym, najwięcej można ich spotkać jednak na początku marca.
Przebiśniegi lubią miejsca z rozproszonym światłem. Są to rośliny cebulowe, jednak można uprawiać je również z nasion. Wtedy uzyskamy całe przebiśniegowe morze, chociaż na zakwitnięcie trzeba będzie poczekać kilka lat. Są to naprawdę trwałe rośliny wiosenne, wieloletnie i ładnie się prezentujące. Najczęściej wysadza się je po prostu na trawniku. Na rabaty są zbyt małe, poza tym kwitną tak wcześnie, że nie zdążą uczestniczyć w żadnej późniejszej kompozycji.
Popularne marcowe kwiaty: pierwiosnek i krokus
Wczesną wiosną, bo w marcu, pojawiają się dwa bardzo popularne gatunki. Pierwiosnek, zwany także prymulką, występuje w dziesiątkach odmian. Najczęściej kwiaty mają bardzo intensywne kolory, od bieli, poprzez żółty, czerwony i różowy, aż do intensywnych fioletowych tonów. Co ciekawe, chociaż kwitną już w marcu, ich kwiaty mogą utrzymać się aż do lipca. Ciekawa kolorystyka i ładny, kępiasty pokrój ukwieconej roślinki świetnie sprawdzają się na rabatach i w ogrodach skalnych. Są zazwyczaj sadzone w małych grupach po kilka sztuk, najczęściej różne odmiany, by wprowadzić do całości wiele koloru. Prymulki lubią lekko zacienione stanowiska. Poradzą sobie jednak także w rozproszonym słońcu.
Pięknie kwitnące krokusy także nieodzownie kojarzą się z wiosną. Te niewielkie, niskie kwiaty zachwycają delikatnością. Mają minimalne wymagania, dlatego sadzi się je także w miastach, na skwerach, a nawet przy torowiskach tramwajowych. Także zaczynają kwitnąć w marcu – drobne żółte, białe lub niebieskie kwiatuszki pojawiają się wśród trawiastych liści. Krokusy to rośliny cebulowe, sadzi się je wczesną jesienią. Należy zapewnić im próchnicze i przepuszczalne podłoże, najlepiej lekko kwasowe. Dzięki temu będą rosły przez wiele lat. Bulwy mateczne wytwarzają bulwki przybyszowe, które zimują w ziemi i przez mniej więcej 4 lata wydają potomstwo. Krokusy lubią nawożenie azotem.
Gatunki, które kwitną wczesną wiosną: zawilce i narcyzy
Kwiecień to czas, kiedy w ogrodzie pojawiają się kolejne kwiaty. Kwitnące wiosną zawilce i narcyzy zdobią cały ogród. Zawilce mają kilka gatunków i co najmniej kilkadziesiąt odmian. Znamy je z widnych lasów – drobne i białe, wyrastające pomiędzy drzewami. W tej formie są pod ochroną i nie można ich wykopywać. Są jednak jeszcze zawilce ogrodowe – odmiany nieco większe, o bardziej okazałych kwiatach. Występują w różnych kolorach, od bieli, poprzez róż, aż do fioletu. Kwitnące wczesną wiosną duże zawilce greckie często są nazywane anemonami. Nie mają większych wymagań pielęgnacyjnych.
Narcyzy i spokrewnione z nimi żonkile są o wiele bardziej popularne. To wysokie kwiaty na smukłych, twardych łodyżkach, o dość skomplikowanej budowie. Narcyzy są białe, żonkile występują w różnych odcieniach żółtego. Idealnie sprawdzają się w ogrodach i na rabatach. Kwitną w kwietniu, dlatego są uznawane za najpiękniejsze kwiaty Wielkanocy. Wykorzystuje się je do bukietów, można uprawiać je w doniczkach i skrzynkach. To także rośliny cebulowe, sadzone późnią jesienią. Uprawa narcyzów nie jest trudna. Trzeba im zapewnić jedynie odpowiednie warunki, przede wszystkim dużo słońca.
Piękne wiosenne kwiaty: tulipany i szafirki
Może nie są to pierwsze kwitnące wczesną wiosną kwiaty, jednak także zasługują na uwagę. Tulipany i szafirki kwitną na przełomie kwietnia i maja i aż do końca wiosny zdobią rabaty i trawniki. Zwłaszcza tulipany zasługują na uwagę. Znamy je głównie z wiosennych bukietów, ale w ogrodzie także warto je zasadzić. Mają tak dużo tak barwnych odmian, że niewielkim wysiłkiem można stworzyć z nich niezwykle barwną, bogatą rabatę. Można sadzić je w kępach, mieszając odmiany w różnych barwach. Te wspaniałe kwiaty mają bardzo niskie wymagania. Tak naprawdę nie potrzebują niczego, by dobrze się rozwijać i zachwycać swoimi kolorami. Tulipany sadzi się w październiku, dobrze radzą sobie w półcieniu.
Szafirki, jak sama nazwa na to wskazuje, są szafirowe. To kolejna wiosenna grupa roślin, która kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Można uprawiać je w pojemnikach. Mają drobne cebulki, więc często robi się w doniczkach szafirkowy gąszcz. Ich liście są trawiaste, nieco przypominają liście krokusów. Za to kwiaty to prawdziwe dzieło sztuki – gęste kwiatostany złożone z drobniutkich dzwoneczków. Kwiatostany mają około 5 cm długości. Szafirki kwitną przez cały kwiecień i maj. Nowsze odmiany mogą zaproponować inną kolorystykę – bywają białe lub nawet różowe. To trwałe rośliny, które w jednym miejscu mogą pozostać nawet 4-5 lat. Trzeba tylko pamiętać o majowym zasilaniu nawozem wieloskładnikowym. Dzięki temu będą pięknie się rozwijać w kolejnych sezonach.