Pnącza jednoroczne

Ilustracja pnącza jednoroczne

Pnącza jednoroczne są ciekawymi roślinami ozdobnymi. Szkoda, że przez wielu ludzi są tak bardzo niedoceniane. Niektórzy całkiem zrezygnowali z jednorocznych pnączy na rzecz wieloletnich. Niesłusznie, ponieważ to naprawdę interesujące i nietrudne w uprawie pnącza. Co najważniejsze, rośliny są szybkorosnące. To duży atut w przypadku pnączy, ponieważ dzięki błyskawicznemu wzrostowi można uzyskać niemal natychmiastowy efekt w ogrodzie. Jednoroczne pnącza nie mają też zbyt wielu wymagań co do pielęgnacji – a na pewno znacznie mniej niż wieloletnie byliny. To przemawia na ich korzyść i powinno zachęcić zwłaszcza amatorów ogrodnictwa.

Filtry0

Pnącza jednoroczne

Pnącza jednoroczne - pozostałe

Pnącza jednoroczne – piękne rośliny szybko pnące na balkon i do ogrodu

Pnącza jednoroczne to piękne rośliny ozdobne. Można posadzić je w ogrodzie, ale też hodować w doniczce na tarasie. Szybko rosnące byliny doskonale pasują też na balkon. Jakie kwiaty sprawdzą się do cienia? Które jednoroczne pnącza ogrodowe warto hodować? Sprawdź najciekawsze rosnące kwiaty kwitnące i dowiedz się, które są proste w uprawie.

Ozdobne pnącza jednoroczne na balkon i do ogrodu – ważne informacje

Co warto wiedzieć o pnączach jednorocznych?

Pnącza jednoroczne to piękne rośliny ogrodowe. Można hodować je nie tylko w ogródku, ale też na tarasie i balkonie. Dzięki nim możesz stworzyć wyjątkową atmosferę wybranej przestrzeni. Możesz również stworzyć z pnączy ciekawą, żywą ścianę, dzięki której odgrodzisz się np. od sąsiadów i zapewnisz sobie prywatność. Do wyboru jest naprawdę ogromna ilość pnączy, które można pielęgnować. Najpopularniejsze są oczywiście pnącza wieloletnie, które przez wiele lat rosną w jednym miejscu. Znacznie bardziej interesujące są z kolei pnącza jednoroczne. To byliny rosnące wyłącznie w sezonie. Kwiaty mogą więc przyozdabiać wybraną przestrzeń, co sezon prezentując się nieco inaczej. Dzięki bylinom jednorocznym nie trzeba się martwić, czy na balkonie albo w ogrodzie roślinom uda się przetrwać zimę. Nie będą bowiem o tej porze rosnąć! Najłatwiej można uzyskać pnącza jednoroczne z nasion, jednak wiosną jak najbardziej możliwy jest zakup gotowych sadzonek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat jednorocznych pnączy? Oto ważne informacje:

  • Warto sadzić pnącza jednoroczne kwitnące na działce lub na balkonie. Wszystko dlatego, że rośliny przepięknie oraz obficie kwitną. Kiedy wyjdziesz na balkon po długim i ciężkim dniu, z pewnością zachwycisz się kolorami roślin i schowasz w ich cieniu. Jednoroczne rośliny kwitnące mają oczywiście swoje wymagania. Jeśli jednak zapewnisz im odpowiednie stanowisko, z pewnością odwdzięczą się niesamowitym wyglądem. Wiele z nich będzie rosło aż do późnej jesieni. Pnące byliny charakteryzują się również ciekawym ulistnieniem. Często jest równie ozdobne, co same kolorowe kwiaty.
  • Pnącza jednoroczne są to szybko rosnące rośliny. Niektóre potrafią tylko w jednym sezonie osiągnąć wysokość kilku metrów. To ogromny plus, gdy masz możliwość nasadzenia pnącza np. przy siatce lub altanie. Dzięki temu ogród pokryje się zielenią. Tak samo byliny jednoroczne posadzone w pojemniku na balkonie rzucą na niego cień. W ten sposób zapewniona będzie duża prywatność. Brak również będzie kłopotu z nadmiernym rozrastaniem się pnączy – nie każdy potrafi nad nimi zapanować. Niektóre pnącza można przechować na następny rok, dzięki czemu stworzyć można ciekawą dekorację i cieszyć się nią przez długi czas. Inne pnącza można z kolei rozmnożyć z nasion.
  • Warto poruszyć również temat pnączy na pergole. Pnącza wieloletnie mają przylgi. Po oderwaniu byliny od altany czy pergoli przylgi na niej zostają. Bywa to mocno zniekształcające daną podporę, przez co często konieczny bywa jej remont. Całe szczęście jednoroczne pnącza nie mają przylg lub korzeni przybyszowych. Urosną dokładnie tam, gdzie podstawi się im podporę. Po skończonym kwitnieniu będzie można usunąć resztki roślin z ogrodu lub balkonu. Jako że pnącza jednoroczne potrzebują podpory, aby mogły wygodnie piąć się do góry, istnieje możliwość wykorzystywania ich jako roślin okrywowych (np. nastrucje i ozdobne dynie).
  • Jeśli chodzi o pnącza jednoroczne na balkon, można sadzić je lub siać co roku. Dzięki temu balkon zawsze będzie wyglądał inaczej. Nie masz czasu na samodzielne sianie bylin? Bez problemu kupisz gotowe sadzonki w rekomendowanej i sprawdzonej szklarni. Każdego lata do dyspozycji jest wiele ciekawych sadzonek pnączy o różnych zapachach, kolorach i kształtach. Co roku możesz mieć zatem inną aranżację na balkonie.
  • Kwitnące przez cały sezon pnącza jednoroczne powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki – oczywiście w zależności od wymagań danej odmiany. Wcześniej należałoby poznać siłę wzrostu, a także wysokość docelową każdego pnącza. Dzięki temu można znacznie lepiej dopasować odpowiednią podporę. Niektóre pnącza potrzebują jedynie palika lub małej drabinki. Inne powinny mieć bardziej wytrzymałe podpory, które będą znacznie solidniejsze.
  • Niektóre pnącza jednoroczne lepiej rozwijają się w gruncie. Inne wolą rosnąć w pojemniku. Niezależnie od miejsca i sposobu uprawy, roślinom zawsze należy zapewnić odpowiednią pielęgnację i dobre warunki wzrostu. Sprawi to, że byliny będą znakomicie się rozwijać.

Polecane szybko rosnące pnącza jednoroczne na balkon i do ogrodu

Pnącza jednoroczne dzielą się na wiele ciekawych rodzajów. Wśród nich wymienić można cztery szczególnie interesujące odmiany, które można samodzielnie hodować:

  1. Kobea pnąca – dziko rosnąca roślina w Meksyku. Naturalnie zalicza się ją do wieloletnich, jednak kobea raczej nie przetrwa polskiej zimy. Właśnie dlatego w Polsce traktuje się kobeę pnącą jako roślinę jednoroczną. Gdy pnącze skończy kwitnienie, zbierz nasiona i ciesz się nimi przez następny rok. Kobea pnąca doskonale rozwija się na słońcu, dlatego zaleca się wybrać dla rośliny ciepłe stanowisko. W takim może urosnąć nawet do… 6 metrów wzwyż! Po zakończeniu kwitnienia można zebrać nasiona rośliny, aby w następnym roku znów móc podziwiać pnącze. Bylina nie ma większego problemu z urośnięciem również w piachu. Trzeba jednak liczyć się z faktem, że będzie niższa i nie będzie kwitła zbyt obficie. Kobea nie może zostać narażona na przebywanie w chłodnym i wietrznym miejscu. Jeśli chcesz hodować ją na balkonie, wysiej nasiona do doniczki na parapecie maksymalnie w marcu. O samej roślinie warto pamiętać, że kwiaty są efektowne – mają ciemnofioletową barwę. Zdecydować można się również na kwiaty w białym kolorze. Jeśli nie lubisz intensywnych barw, może warto zastanowić się nad białymi pnączami? Warto podkreślić, że kobea pięknie pachnie. Nie dość, że ozdobi balkon lub ogród, to w dodatku dzięki aromatowi nada miejscom niesamowitego klimatu.
  2. Nastrucja – na świecie istnieje mnóstwo odmian, form i gatunków nastrucji. Spotkać można je w formie płożącej lub pnącej. Roślina zaliczana jest do szybkorosnących. Na szczególną uwagę zasługują jej dekoracyjne, kolorowe kwiaty. Barwa uzależniona jest od odmiany nastrucji. Bylinę uprawiać można zarówno w ziemi w ogrodzie, jak i w pojemnikach lub doniczkach na balkonie. Wspaniale wygląda zwłaszcza na miejskich balkonach. Nastrucja to także doskonała roślina, dzięki której można poradzić sobie w walce ze szkodnikami (takimi jak mszyce). Kwiaty byliny są jadalne – można z nich przygotować smaczne desery albo letnie sałatki. Owoce, pędy i liście są z kolei znakomite w walce z przeziębieniem albo kłopotami trawiennymi. Wystarczy przygotować roślinę w formie naparu.
  3. Kardiospermum – rośnie do ok. 3 metrów, obradzając w białe kwiatki. W ozdobnych „balonikach” kardiospermum ukrywają się nasionka o ciemnobrązowym kolorze. Najpierw baloniki są jasnozielone, a później zmieniają kolor. Roślina błyskawicznie rośnie, więc na pewno szybko utworzy zieloną ścianę na dowolnej powierzchni – w zależności od tego, gdzie posadzisz kardiospermum. To idealne rozwiązanie, jeśli chcesz ozdobić niezbyt urokliwą część balkonu lub ogrodu. Pnącze powinno się wysiewać na przełomie kwietnia i maja, prosto do gruntu. Roślina uwielbia światło, dlatego powinno się ją posadzić w możliwie słonecznym miejscu. W przeciwnym razie może słabo i powoli rosnąć. Bardzo łatwo jest samodzielnie pozyskać nasiona kardiospermum, dlatego kupując roślinę, najprawdopodobniej nabywa się jej zapas… na resztę życia! Trzeba jednak uważać, ponieważ bylina rozsiewa się sama. Może być zatem bardzo ekspansywna. Jeśli nie będziesz w stanie utrzymać kardiospermum w ryzach, może zająć ogródek lub balkon, dominując nad innymi roślinami.
  4. Pałczatka – zakwita w maju, ciesząc oczy podłużnymi kwiatami w kształcie słomek. Kolory pałczatki to: ciemnoróżowy, czerwony, pomarańczowy i żółty. Bylina dorasta maksymalnie do 2 m wysokości. Jest bardzo wrażliwa i krucha, więc należy ją zabezpieczyć jeszcze przed posadzeniem. Najlepszym miejscem dla pałczatki jest balkon lub taras. Roślina doskonale odnajdzie się w gruncie, jednak przez wrażliwość na zimno może nie poradzić sobie, gdy w Polsce zrobi się mróz. Co ciekawe, w Peru (skąd pochodzi roślina) bylina jest uznawana za wieloletnią. W naszym kraju sprawdzi się jedynie jako jednoroczna. Z reguły nie ma jednak problemu, aby przechować ją zimą w miejscu, gdzie nie będzie narażona na przymrozki. Można bowiem uprawiać ją później w kolejnym roku jako dwuletnie pnącze. Pałczatka kwitnie bardzo obficie. Jeśli dodatkowo będziesz uszczykiwać ją w pierwszym okresie wzrostu, powinna doskonale się rozkrzewić.

Najciekawsze pnącza jednoroczne do cienia i do słońca – które wybrać?

Glorioza, wilec purpurowy i wilec klapowany – ogrodowe pnącza jednoroczne

Glorioza jest ciekawym pnączem jednorocznym, które pochodzi z Afryki. Wyróżnia się egzotycznym wyglądem, dlatego ciężko pomylić bylinę z inną rośliną. Nie rośnie zbyt silnie, ponieważ maksymalnie do 2 metrów. Można więc posadzić gloriozę na balkonie bez zamartwiania się o to, czy przypadkowo nie zacznie rosnąć na… balkonie sąsiadów. Bylina wymaga ciepła, aby mogła się prawidłowo rozwijać Nie może być jednak narażona na pełne słońce. Uciążliwe mogą być dla gloriozy temperatury powyżej 30 st. C. Jeśli takie będą panować na zewnątrz, koniecznie przenieś roślinę do mieszkania. Warto postępować troskliwie z rośliną, ponieważ jesienią domową i zimą można mieć ją w pokoju jako roślinę, a latem wynieść z powrotem na balkon. Kiedy glorioza przestanie kwitnąć, zaleca się ustawić ją w zacisznym miejscu o temperaturze ok. 10 st. C. Będzie wówczas okazja do odmłodzenia i rozmnożenia pnącza. Kolejnego roku najprawdopodobniej zakwitnie na tarasie w żółtym kolorze.

Wilec purpurowy to bylina uwielbiająca pochmurne dni. Oczywiście będzie też rosnąć na słońcu, ale po ok. 10 godzinach zamknie płatki. Z kolei w deszczowy i pochmurny dzień pozostaną otwarte nawet przez cały dzień. Niektórzy ogrodnicy śmieją się, że wilec purpurowy to prawdziwa „pogodynka” wśród roślin, która zawsze przepowie dobrą lub złą pogodę. Pnącza jednoroczne wyróżniają się feerią kolorów, które wydobywają się jedynie w pochmurny dzień. Mogą być białe, błękitne, czerwone, purpurowe i fioletowe. Wilce doskonale wyglądają na balkonie lub tarasie. Można je również sadzić w gruncie. Roczny przyrost wilców to ok. 2,5-5 metrów. Jeśli chcesz, aby pnącze obficie rosło, powinieneś pamiętać o zapewnieniu roślinie najważniejszych warunków. Przede wszystkim musisz obficie podlewać wilce – zwłaszcza w ciepłe dni. W przeciwnym razie liście wilców mogą opaść. W skrajnych przypadkach roślina może obumrzeć, a wtedy już nic nie będzie można z nią zrobić. Gleba wilców powinna być zasobna w składniki pokarmowe, dzięki temu pnącza wyrosną nawet w bardziej nasłonecznionym miejscu. Z drugiej strony nie można jednak przesadzić z nawożeniem, ponieważ kwitnienie pnączy może znacznie się zmniejszyć. Należy też zapamiętać, że wilec purpurpowy nie lubi gliny. Jeśli w ogrodzie masz właśnie takie podłoże, powinieneś wcześniej wymieszać je z piaskiem. Chcesz posadzić bylinę na balkonie lub wysadzić ją do gruntu? Wysiej pnącze do docelowego miejsca na przełomie kwietnia i maja.

Kolejnym bardzo ciekawym pnączem jest wilec klapowany. Roślinę ozdabiają jednostronne, wiszące na długich łodygach kwiaty. Pojawiają się na bylinie na przełomie czerwca i lipca. Kwiatostan mierzy kilkadziesiąt centymetrów. Jeśli jednak warunki będą sprzyjać bylinie, może urosnąć od 3 do 5 metrów. Ozdobna roślina zawdzięcza swój urok również niebanalnym liściom – są trójpalczaste i bardzo duże. Pnącze lubi ciepło, więc potrzebna jest mu woda. Nie może jednak być zalewane, gdyż wilec klapowany nie będzie mógł dobrze się rozwijać. Podłoże dla rośliny musi być przepuszczalne – najlepiej wapienne, gdyż wilec źle rośnie w kwaśnej ziemi. Powinno się uprawiać wilce z rozsady przygotowanej w kwietniu. Idealnym miejscem na posadzenie byliny w domu jest parapet mieszkania lub balkonu. Należy zadbać o temperaturę pokojową dla kwiatu, aby mógł prawidłowo rosnąć.

Te pnącza jednoroczne warto uprawiać – groszek pachnący i asarina

Groszek pachnący pochodzi z południowej Italii. Mimo że właśnie tam są korzenie rośliny, w Polsce znamy groszek jako jedną z naszych tradycyjnych roślin pnących. Groszek pachnący wybierać można w rozmaitych wersjach kolorystycznych (np. ciemne bordo, jasny brąz, fiolet, niebieski i ciemna czerwień). Bylina rośnie szybko, jednak nie należy do ekspansywnych. Urośnie maksymalnie do 2,5 m wysokości, ale jest to uzależnione od odmiany groszku. Pnącze mocno kwitnie już w czerwcu, kończąc ten proces na przełomie września / października. Usuwając przekwitłe kwiatostany można zmobilizować groszek do jeszcze lepszego i bardziej obfitego kwitnienia. Jeśli chcesz mieć nasiona na następny rok, zachowaj umiar.

Ostatnią wartą uwagi rośliną jest asarina. To meksykańskie pnącze jednoroczne, które stało się dość popularne w Europie. Wszystko ze względu na bardzo ciekawy wygląd kwiatów, które kształtem zbliżone są do miniaturowych puzonów. Kolory asariny to róż, fiolet i biel. Roślina preferuje ciepłe stanowiska, jednak nie do końca lubi cały dzień stać na słońcu. Właśnie dlatego najlepszą dla niej opcją będzie stanie w półcieniu. Zapewnij też asarinie miejsce osłonięte od wiatru. Uprawiając roślinę, postaraj się nie przesadzić z wodą podczas podlewania. Pnącze nie lubi suszy, jednak nie może też stać przez wiele godzin w wodzie – wówczas może szybko zmarnieć. Pnącze należy wysiewać do doniczek, najlepiej w ciepłym pomieszczeniu. Wystawiaj asarinę na dwór wyłącznie, gdy miną przymrozki. Wtedy można hodować pnącze nawet na balkonie lub tarasie. Asarina wysadzona do gruntu urośnie do ok. 3 metrów. Natomiast hodowana w doniczce może osiągnąć wysokość ok. 2 metrów. Chcesz uczynić pnącze dwuletnim? Istnieje taka możliwość. Jednak tylko wtedy, gdy zimą zagwarantujesz asarinie miejsce wolne od podmuchów mroźnego wiatru i niskiej temperatury.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto