Pnącza na ogrodzenie
-
Glicynia chińskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Glicynia chińska jest ozdobnym pnączem ze zwisającymi gronami niebieskofioletowych motylkowych kwiatów. Jest długowieczną rośliną, której pędy dorastają do ponad 10 m długości. Nazwa rodzajowa upamiętnia niemiecko-amerykańskiego lekarza Caspara Wistar'a. Etymologiczny błąd — wisteria zamiast wistaria — został jednak w oficjalnej nomenklaturze zachowany.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Milin amerykańskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Duże, trąbkowate kwiaty milinu amerykańskiego w pomarańczowym kolorze wnoszą do każdego ogrodu nieco egzotyki. Pochodzące z Ameryki pnącze jest zimoodporne i przez całe lato stanowi szczególną atrakcję. W uprawie istnieje wiele odmian milinu o różnych kolorach kwiatów.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Cytryniec chińskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Cytryniec chiński jest mrozoodpornym pnączem o zastosowaniu zarówno dekoracyjnym, jak i spożywczym. Chińczycy nazywają go owocem o pięciu smakach, ponieważ okrywa owocu, miąższ i nasiona są jednocześnie słodkie, słone, gorzkie, cierpkie i kwaśne. Na Dalekim Wschodzie cytryniec chiński jest też popularną rośliną leczniczą.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Winobluszcz pięciolistkowypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Sprowadzone z Ameryki na początku XVII wieku dzikie wino jest cennym pnączem ozdobnym. Efektowny przez cały sezon dywan liści, szczególnie pięknie wygląda jesienią, kiedy przybiera bajeczne barwy czerwieni i purpury. Winobluszcz pięciolistkowy w szybkim tempie potrafi stworzyć szczelną zasłonę ścian, płotów i murów.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Rdestówka Aubertapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Rdestówka Auberta jest zdrewniałym pnączem o bardzo dużym przyroście rocznym, jest jedną z najszybciej rosnących roślin w Polsce. Ozdobę stanowią sercowate, jasnozielone liście oraz długo utrzymujące się białe, wiechowate kwiatostany. Epitet gatunkowy upamiętnia francuskiego misjonarza Georgesa Auberta, który przesłał nasiona rośliny z Tybetu do Paryża.
pnącze
Pnącza na ogrodzenie - pozostałe
-
Winobluszcz trójklapowypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Winobluszcz trójlistkowy jest dalekowschodnim pnączem, które zyskało u nas dużą popularność. Jego ozdobę stanowią gęsto i dachówkowato ułożone liście, które jesienią przybierają intensywne odcienie czerwieni. Dzięki silnym przylgom może wspinać się bez podpór po całkiem gładkich powierzchniach.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Bluszcz pospolitypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz jest zimozielonym pnączem, które przy pomocy korzeni przybyszowych bez trudu wspina się po drzewach i murach, a także ukorzenia pędy na ziemi. Bluszcz zwyczajny i jego odmiany znajdują różnorodne zastosowanie w ogrodzie — tworzą efektowną zasłonę dla fasad i powierzchni ziemi.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Wiciokrzew pomorskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew pomorski jest rodzimym pnączem, jednak rzadko spotykanym w naturalnym środowisku i podlegającym ochronie. Odznacza się nieprzeciętną urodą kwiatów i owoców, a na dodatek stanowi źródło pożywienia dla owadów i ptaków. Do wzrostu potrzebuje podpory.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Tykwa pospolitarośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Tykwa pospolita jest jedną z najstarszych roślin uprawnych, a do tego wszechstronnie utalentowaną. Miąższ młodych owoców jest jadalny, zdrewniała skorupa służy do wyrobu naczyń, instrumentów muzycznych oraz fajek, a liście, nasiona i owoce są w medycynie ludowej lekarstwem. W ogrodzie może być też jednoroczną rośliną okrywową i dekoracyjną.
roślina jednoroczna -
Wiciokrzew zaostrzonypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew zaostrzony jest szybkorosnącym pnączem o drobnych, zimozielonych liściach i pachnących, rurkowatych kwiatach. Po długim okresie kwitnienia dojrzewają fioletowoczarne owoce. Doskonale nadaje się na zielone parawany oraz osłony ścian i ogrodzeń.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Wiciokrzew japońskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew japoński jest pnączem z Dalekiego Wschodu o cienkich pędach i częściowo zimozielonych liściach. Białe, mocno aromatyczne kwiaty, z czasem stają się żółte. Późną jesienią ozdobę stanowią ciemnofioletowe owoce. Bez podpór może pełnić rolę rośliny okrywowej.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
-
Kokornak wielkolistnypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Kokornak wielkolistny jest amerykańskim, szybko rosnącym pnączem, które zapewnia w ogrodzie cień i osłonę. Duże liście tworzą szczelną, zieloną ścianę. Nazwa rodzajowa Aristolochia wywodzi się od starogreckich słów áristos ="bardzo dobry" i lóchos = "narodziny", i ma związek ze stosowaniem w przeszłości rośliny w położnictwie.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Przywarka japońskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Przywarka japońska jest pochodzącym z Japonii pnączem leśnym, które rosnąc bez podpory, może stać się oryginalną rośliną okrywową. Nieco dziwna nazwa gatunkowa hydrangeoides, oznaczająca „jak hortensja", została nadana roślinie, która po raz pierwszy została opisana jako należąca do rodzaju Schizophragma.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Powojnik pnącypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik pnący jest wieloletnim pnączem o silnym wzroście, uprawianym w ogrodach, a także dziczejącym i osiedlającym się w dolinach rzek i w liściastych lasach. Jest szczególnie przydatny do pokrywania zielenią dużych ścian, pergoli, płotów i tworzenia zasłon dla mało atrakcyjnych obiektów w ogrodzie.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Akebia pięciolistkowapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Akebia pięciolistkowa jest dalekowschodnim pnączem, wieloletnim i szybko rosnącym. W cieplejszych regionach może być zimozielona. Doskonale nadaje się do obsadzania altan ogrodowych, pergol i rozmaitych podpór. Jadalne owoce akebii w naszych warunkach raczej nie dojrzeją.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Fasolnik chińskirośliny jednoroczne warzywna warzywa strączkowe
Fasolnik chiński jest egzotycznym warzywem strączkowym o kilkumetrowych pędach i bardzo długich strąkach. Jest uprawiany dla niedojrzałych strąków, podobnie jak popularna fasola szparagowa. Owoce fasolnika chińskiego są pozbawione włókien i bardzo smaczne. Za pewną wadę można uznać wysokie oczekiwania rośliny w stosunku do temperatury oraz nasłonecznienia.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa -
Bluszcz irlandzkipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz irlandzki jest zimozielonym pnączem i podobnie jak bluszcz pospolity wspina się na duże wysokości - drzewa, skały i budynki - przy pomocy korzeni przybyszowych. Doskonale nadaje się do obsadzania cienistych i półcienistych miejsc w ogrodzie, jednak do kwitnienia potrzebuje dostępu do słońca. W naszych warunkach nie jest całkowicie odporny na mróz.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Wilec purpurowyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Wilec purpurowy jest jednorocznym pnączem pochodzącym z tropikalnych obszarów Ameryki. Jego ozdobą są efektowne, duże, lejkowate kwiaty przypominające nasz powój polny. Forma botaniczna tego wilca tworzy kwiaty niebieskie do purpurowofioletowych, natomiast odmiany hodowlane mają szerszą paletę barw - mogą być białe, różowe lub czerwone w różnych odcieniach i ze smugami.
roślina jednoroczna, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Kolczurka klapowanarośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Kolczurka klapowana jest jednoroczną rośliną pnącą, która wytwarza bardzo oryginalne i dekoracyjne owoce. Są one pękate. pokryte miękkimi kolcami i można je wykorzystać do rozmaitych ozdób. Ze względu na łatwość rozprzestrzeniania się w środowisku naturalnym i wypieranie rodzimych gatunków, kolczurka klapowana jest uznana za roślinę inwazyjną, a jej uprawa wymaga zachowania ostrożności.
roślina jednoroczna, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Dławisz okrągłolistnypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Dławisz okrągłolistny jest ozdobnym pnączem z tropikalnej Azji, sprowadzonym do Polski pod koniec XIX wieku. Główną dekorację stanowią jaskrawoczerwone osnówki nasion w pękających żółtawych torebkach. Silnie rosnące pnącze jest w stanie całkowicie pokryć koronę małego drzewa i zdusić je, do czego nawiązuje nazwa rodzajowa.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
-
Powojnik górskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Jeśli ktoś szuka szybko rosnącego pnącza, które na dodatek pięknie i obficie kwitnie, powojnik górski jest idealnym wyborem. Szybko i skutecznie potrafi zasłonić mało efektowne ściany albo mury. Oprócz białych kwiatów formy botanicznej występują kremowe i różowe odmian hodowlanych powojnika górskiego.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Chmiel zwyczajnypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Chmiel zwyczajny jest bujnie rosnącym, bylinowym pnączem, którego owocostany są wykorzystywane w warzeniu piwa. Może również z powodzeniem pełnić rolę rośliny ozdobnej w ogrodzie, ponieważ wiosną, w ciągu kilku tygodni, potrafi stworzyć gęstą, zieloną zasłonę. Chmiel zwyczajny jest rośliną dwupienną - na roślinach męskich rozwijają się wiechy zielonkawych kwiatów, a na żeńskich ozdobne, szyszkowate kwiatostany.
bylina, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Aktinidia pstrolistnapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Aktinidia pstrolistna jest egzotycznym pnączem, bliską krewniaczką aktinidii smakowitej (Actinidia deliciosa), której owoce zrobiły furorę jako kiwi. Oprócz jadalnych i smacznych, chociaż niewielkich owoców, ozdobę tej rośliny stanowią przebarwiające się wiosną liście. Najbardziej efektownie wyglądają zielono-biało-różowe liście dobrze oświetlonych egzemplarzy męskich (roślina dwupienna).
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Winorośl japońskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Winorośl japońska jest silnie rosnącym pnączem, które szybko oplata pergole i podpory. Ciemnozielone liście, bardzo dekoracyjne przez całe lato, przebarwiają się jesienią na efektowny szkarłat. Roślina jest mrozoodporna i nie ma specjalnych wymagań co do gleby.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Glicynia japońskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Glicynia japońska jest silnie rosnącym pnączem, które odpowiednio przycinane może rosnąć w ogrodzie w formie szerokiego krzewu. Bardzo efektowne, duże i pachnące kwiatostany rozwijają się później niż u glicynii chińskiej - zwykle po rozwinięciu liści. Jest gatunkiem bardzo długowiecznym (do kilkuset lat) i najbardziej odpornym na mróz w swoim rodzaju botanicznym.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Wiciokrzew przewiercieńpnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew przewiercień, nazywany kozilistkiem, jest pnączem sprowadzonym do Polski w XVIII wieku z południowo-wschodniej Europy. Uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna dziczeje czasem i samodzielnie rozprzestrzenia się w środowisku leśnym i pośród krzewów. Polską nazwę gatunkową tłumaczy wygląd zrośniętych górnych liści jakby przewierconych giętkim pędem.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Dławisz amerykańskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Dławisz amerykański to północnoamerykańskie pnącze, które osiąga duże rozmiary i czasem jest w stanie zadusić rośliny stanowiące dla niego podporę - stąd nazwa rodzajowa. Szczególną ozdobę dławisza stanowią owoce - okrągłe jagody, czerwone i błyszczące w żółtych łuszczynach, zebrane są w gęste grona. Długo pozostają na roślinie i sprawiają, że jest atrakcyjna nawet po opadnięciu liści.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Tunbergia oskrzydlonapnącze pnącze tropikalne pnącze do ogrodu
Tunbergia oskrzydlona rośnie w tropikalnej Afryce jako pnącze wieloletnie, jednak w naszych warunkach jest uprawiane z rozsady zwykle jako roślina jednoroczna. Nazwa rodzajowa upamiętnia szwedzkiego botanika Carla Petera Thunberga. Ozdobę pnącza stanowią bardzo efektowne i oryginalne kwiaty intensywnie pomarańczowe z niemal czarną gardzielą. W niektórych językach nosi romantyczną nazwę "Czarnooka Zuzanna".
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Powojnik Jackmanapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik wielkokwiatowy jest nazwą liczącej ponad sto odmian grupy mieszańcowej wyhodowanej z gatunków dalekowschodnich. Pierwszym wielkokwiatowym mieszańcem pochodzącym z początku XIX wieku i do dzisiaj uprawianym jest powojnik Jackmana. Przez całe lato rozwija bardzo duże kwiaty w kolorze fioletu.
pnącze Trudność uprawy: średnia
-
Powojnik włoskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik włoski pochodzi z regionu Morza Śródziemnego, gdzie zadomowił się od Hiszpanii aż po Azję Mniejszą. Gatunek jest uprawiany w ogrodach już od 400 lat, a w międzyczasie wyhodowano też liczne jego odmiany. Fioletowe kwiaty są szeroko dzwonkowate i składają się z czterech płatków.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Bluszcz kolchidzkipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz kolchidzki jest zdrewniałym pnączem pochodzącym z Kaukazu i Azji Mniejszej, gdzie w wilgotnych lasach wspina się po drzewach. W ogrodzie może być rośliną okrywową w miejscach mocno zacienionych. W odróżnieniu od rodzimego bluszczu ten gatunek woli gleby lekko kwaśne.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Powojnik tanguckipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik tangucki jest pochodzącym z zachodnich Chin zimotrwałym pnączem ozdobnym. Jego złotego koloru zwieszone, dzwonkowate kwiaty oraz dekoracyjne owocostany stanowią atrakcję każdego ogrodu. Kwitnie w czerwcu i lipcu, a czasem powtarza kwitnienie we wrześniu.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Milin wielkokwiatowypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Milin wielkokwiatowy pochodzi z południowo-wschodnich obszarów Chin i jest pnączem o efektownych, lejkowatych kwiatach. Ich korona jest szerzej otwarta niż u północnoamerykańskiego krewniaka. Wadą milinu chińskiego jest mała mrozoodporność rośliny, która w naszych warunkach wymaga pełnego okrycia przed zimą.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Powojnik alpejskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik alpejski jest gatunkiem występującym w górach Azji i Europy, również w Polsce. Ma dużą odporność i niewielkie wymagania, najlepiej rośnie w miejscach półcienistych. Ozdobę stanowią fioletowoniebieskie, dzwonkowate kwiaty, które rozwijają się wiosną na zeszłorocznych pędach.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Jaśmin Stefanapnącze pnącze tropikalne pnącze do ogrodu
Jaśmin Stefana jest rzadko spotykanym w naszych ogrodach pnączem o dużych, różowych, intensywnie pachnących kwiatach. W odróżnieniu od klasycznego gatunku jaśminu lekarskiego jaśmin Stefana jest naturalną hybrydą Jasminum officinale i Jasminum beesianum, która trafiła w XX wieku z Chin do Francji. Wymaga zimowej ochrony, jednak często przemarzające pędy łatwo odnawiają się z korzeni z nadejściem wiosny.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Powojnik wielkokwiatowy 'Jan Paweł II'pnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik wielkokwiatowy 'Jan Paweł II' został wyhodowany w Polsce w 1979 roku przez jezuitę Stefana Franczaka. Odmiana wyróżnia się dużymi alabastrowobiałymi kwiatami z jasnoróżową pręgą, która pojawia się na płatkach pod koniec lata.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Rdestowiec wielokwiatowybyliny byliny ogrodowe byliny ozdobne
Reynoutria multiflora jest pnączem bylinowym pochodzącym z Chin, gdzie nosi nazwę he shou wu. Chińska nazwa nawiązuje do legendy, według której "czarnowłosy pan He" odzyskał zdrowie i młodość, spożywając tę roślinę. W ogrodzie ozdobę stanowią sercowate u nasady liście rdestowca i luźne wiechy białych lub zielonkawych kwiatów.
bylina, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Wilec trójbarwnyrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Wilec trójbarwny jest meksykańskim pnączem jednorocznym o efektownych, lejkowatych kwiatach. W porównaniu z podobnym do niego wilcem purpurowym ten gatunek ma większe kwiaty, które dłużej pozostają otwarte, a poza tym nieowłosione pędy i pąki. Nazwa gatunkowa nawiązuje do kolorów kwiatów, które rozwijając się, wyglądają na różowe, a potem przebarwiają się na piękny błękit z białym wnętrzem lejka.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: łatwa
Pnącza na ogrodzenie – rośliny zimozielone najlepsze na ogrodzenie
Pnącza na ogrodzenie to świetny pomysł na zabezpieczenie posesji. Zwłaszcza jeśli chcesz w pomysłowy sposób ozdobić oraz wzmocnić płot z siatki. Jakie zimozielone rośliny nadadzą się na siatkę ogrodzeniową? Które szybko rosnące okazy sprawdzą się w ogrodzie? Czy na płocie mogą rosnąć wieloletnie, a może tylko jednoroczne pnącza? Sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Pnącza na ogrodzenie z siatki – jakie rośliny sprawdzą się najlepiej?
Na co zwrócić uwagę, wybierając pnącza na ogrodzenie?
Decydując się na pnącza na ogrodzenie, stawiaj m.in. na zimozielone, ewentualnie wielobarwne odmiany. Dzięki nim będzie można stworzyć prawdziwą, żywą dekorację na siatkę ogrodzeniową. Zanim wybierzesz konkretny gatunek pnączy, zainteresuj się jednak wymaganiami roślin. Kluczowym aspektem okazać się może bowiem stanowisko, jakiego wymagają pnącza. Musisz dopasować je do działki, a więc zorientować się o jej położeniu – w cieniu, półcieniu lub słońcu. Na dobór pnączy wpływa również rodzaj podłoża, czyli jego odczyn, przepuszczalność i żyzność. Bardzo ważnym krokiem jest dopasowanie gatunku, ponieważ robiąc to rozsądnie, można uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości. Roślinę powinno się dobierać pod względem siły wzrostu, aranżacji ogrodowej oraz własnych upodobań. Nie można zapominać o cechach pożądanych przez pnącza, takich jak:
- Stanowisko – warto pamiętać, że w
cieniu rosnąć będą zupełnie inne pnącza niż w słońcu. Dla przykładu cieniste
rośliny to przywarki i bluszcze, a lubiące słońce powojniki i rdestówka.
Niektóre pnącza można posadzić na cienistym stanowisku, mimo że preferują
słoneczne miejsca (np. dławisz). Wówczas jednak takie odmiany, mimo że urosną,
stracą piękne wybarwienie liści.
-
Mrozoodporność – jeśli chcesz
sadzić pnącza we wschodniej części Polski albo w miejscu narażonym na mocne
podmuchy wiatru, najlepiej zdecydować się na mrozoodporne pnącza. W cieniu
warto posadzić hortensję pnącą, a w słońcu powojniki. Zimozielone pnącza (np.
wiciokrzewy i trzmielina) wykazują umiarkowaną odporność na mróz. Właśnie
dlatego poleca się ich sadzenie na południu, zachodzie i w centrum naszego
kraju.
- Odporność na zasolenie – jeśli pnącze rosnąć będzie na ogrodzeniu przy drodze, która zimą jest podsypywana solą, warto zdecydować się wówczas na odmianę wieloletnią i tolerującą zasolenie, np. winorośl pachnącą.
Musisz pamiętać o tym, że szybko rosnące pnącza mogą stworzyć ścianę na ogrodzeniu w zaledwie 8-12 tygodni. Mogą się zatem sprawdzić w świeżo założonym ogródku, gdzie jest niewiele zieleni. Takie pnącza staną się tymczasową osłoną, zanim na terenie posesji pojawią się np. krzewy żywopłotowe i drzewa. Gdy zrobią się ekspansywne, dopiero wtedy będzie można się ich ewentualnie pozbyć. Chcesz mieć żywopłot np. z żywotnika? Wówczas zawsze możesz go posadzić i czekać przez kilka lat, aż spokojnie urośnie. Do tego czasu warto zbudować nawet najprostsze ogrodzenie i osłonić rosnącymi pnączami – tuż przy nim. Dzięki temu w prosty i efektowny sposób odgrodzisz się od ulicy czy wścibskich sąsiadów.
Pnącza muszą mieć niewielką podporę, aby prawidłowo rozrastały się na boki oraz do góry. Dzięki podporom będą rosnąć efektownie i dynamicznie, owijając się np. wokół siatki. Musisz jednak pamiętać o tym, że siatka ogrodzeniowa może zostać narażona na obciążenia. Wobec tego wieloletni płot może nie wytrzymać ciężaru. Nie musisz się jednak martwić, sadząc wieloletnie pnącza w pobliżu nowych, stabilnych i mocnych siatek ogrodzeniowych. Jakie pnącza wypuścić na takie ogrodzenie? Dobrane pod kątem wymagań glebowych i stanowiskowych. Wiele zależy również od tego, na jakim efekcie ci zależy. Dobór roślin na ogrodzenie to również kwestia indywidualnych upodobań, zatem każdy powinien dopasować rodzaj pnączy do własnych preferencji.
Jakie pnącza na ogrodzenie wokół domu? Ciekawe odmiany
Jednym z najciekawszych pnączy na ogrodzenie jest winnik tojadolistny, ale też winnik zmienny. Rośliny pnące są wysokie, ponieważ osiągają nawet do 4 m wysokości przy zaledwie 1 m rocznego przyrostu. Pnącza doskonale sprawdzają się przy obsadzaniu pergoli. Charakterystyczne są zielone listki, pojedyncze i głęboko wycięte. Liście winników jesienią przebarwiają się na żółto. Winnik tojadolistny potrafi bezproblemowo rozwinąć się niemal w każdym podłożu. Winnik zmienny rośnie szybko, wypuszczając trójbarwne liście oraz dekoracyjne owoce. Gdy pędy są jeszcze młode, zmieniają kolor na delikatną czerwień. Niebanalny wygląd krzewu dopełniają z kolei zielone listki. Wieloletnie winniki zmienne bardzo dobrze czują się w słońcu, aczkolwiek półcień także im nie przeszkadza. Ze względu na swoje charakterystyczne owoce pnącza ogrodowe nazywane są tzw. porcelanowymi winoroślami.
Kolejnym interesującym pnączem na ogrodzenie jest groszek pachnący. Wykorzystuje się go do dekoracji ogrodzeń, również siatek. Groszek pachnący osiąga wysokość od 50 do nawet 150 cm. Jego pędy są kanciaste i wyrastają z nich czepne, wąsy oraz liście. Pnącze kwitnie od początku lata niemal do jego końca. Często spotkać można groszek w ogrodzie wiejskim, ale nie pasuje tylko do takich aranżacji. W kwietniu wysiewać go można wprost do gruntu. Należy jednak zadbać o słoneczne, próchnicze i żyzne podłoże dla groszku pachnącego. Zwróć też uwagę na akebię pięciolistkową. To szybko rosnące pnącze, nadające się idealnie na pergole. Liście akebii są pół-zimozielone, a ozdobne rośliny pną się wzwyż, osiągając rocznie nawet do 2 m przyrostu. Pędy pnączy najpierw są fioletowe, a później robią się brązowe. Akebia to kwiat znany ze swoich liści oraz zachwycającego kwiatostanu. Kwiaty akebii czarująco pachną, pełniąc funkcję dopełnienia ogrodu. Roślina najlepiej czuje się w słonecznych miejscach, jednak półcień również nie będzie przeszkodą w rozwoju. Ważne, aby regularnie przycinać pnącza. Od tego procesu pielęgnacyjnego często zależy całkowity pokrój rośliny.
Pnącza na ogrodzenie, dzięki którym odmienisz wygląd posesji
Hortensja pnąca, kokornak wielkolistny i wiciokrzew
Hortensje są doskonałymi roślinami na ogrodzenie. Nie są jednak zbyt wysokie, ponieważ osiągają maksymalnie do 1,5 m. Trzeba jednak przyznać, że Polacy chętnie sadzą hortensje na swoich posesjach. Zachwycające są zwłaszcza kwiatostany hortensji, które przybierają formę ogromnych kul. Dzięki nim nadają ogrodowi nietuzinkowego wyrazu. Kwiaty hortensji pnącej wybarwiają się na różne kolory, m.in. na czerwono, fioletowo, różowo, biało i niebiesko. Pnącza najlepiej kwitną w dużej ilości słońca, mimo że półcień również im nie zaszkodzi. Dla lepszego rozwoju hortensji pnącej polecana jest lekko wilgotna, próchniczna gleba. Roślina nie może być przycinana, ponieważ w przeciwieństwie do wielu innych roślin pnących kwiaty hortensji zawiązują się na starych pędach. Należy również solidnie zabezpieczyć hortensję przed mrozem – inaczej kwiatostany przemarzną. Zwróć też uwagę na dwie piękne rośliny, które świetnie nadają się na ogrodzenie:
- Kokornak wielkolistny – piękne pnącze ozdobne z liści, które jak
najbardziej uprawiać można przy siatce. Rośnie bardzo szybko, ponieważ roczny
przyrost kokornaków to nawet 2 m – przy czym pnącze osiąga 10 m długości
całkowitej. Roślina kwitnie w maju i czerwcu. Można uprawiać kokornaki w
półcieniu. Zimą należy jednak porządnie okryć pień ściółką.
- Wiciokrzewy – wysokie krzewy, które pną się nawet do 4 m w górę. Swoją formę najlepiej eksponują na pergolach w ogrodzie. Kwiaty wiciokrzewów są pięknie i bardzo mocno pachną. Kwitną od końca czerwca do późnej jesieni, mieniąc się na różne kolory – oczywiście w zależności od odmiany. Mogą być czerwone, żółte albo różowe. Wiciokrzewy powinny rosnąć na stanowiskach osłoniętych od wiatru. Muszą być też jednak doskonale nasłonecznione. Wiciokrzew może rosnąć także w półcieniu, jednak wówczas istnieje ryzyko, że wypuści znacznie mniej kwiatów. Zadbaj o to, aby podłoże pod wiciokrzewy nie było suche. Mokre też nie będzie zbyt dobrym rozwiązaniem, bo wtedy pnącza szybko zgniją. Jeśli deszcz nie pada i jest sucho, musisz podlewać rośliny w umiarkowanej ilości.
Pozostałe odmiany pnączy w ogrodzie, o których warto wiedzieć
Jedną z często polecanych odmian roślin na ogrodzenie jest miesięcznik. Wyróżnia się cienkimi pędami, które owijają się wokół siatki ogrodzeniowej. Zwróć uwagę na ciemnozielone, błyszczące i sercowate liście rośliny. Jesienią robią się żółte! Zawiązują się też na miesięczniku owoce – jednak wyłącznie na żeńskich okazach. Miesięczniki nie są wymagającymi pnączami i bardzo rzadko atakowane są przez choroby typowe dla roślin. Dobrze czują się nawet na przeciętnych glebach. Świetnie odnajdują się na słonecznym stanowisku i wykazują dużą odporność na mróz. Warto zwrócić uwagę również na trzy inne okazy roślin idealnych do hodowli na ogrodzenie:
- Powojnik – pnącze zalicza się do odmiany wielkokwiatowej. Roślina doskonale wygląda
na pergolach, obrastając płoty w ogrodzie. Świetnie odnajduje się na żyznej
glebie, którą należy systematycznie i dokładnie podlewać. Dzięki temu pnącze na
pewno odwdzięczy się obfitym kwitnieniem i pięknym wyglądem. Popularną odmianą w
naszym kraju jest „Generał Sikorski”, a także „Jan Paweł II”. Powojniki sadzić
można nie tylko przy płocie, ale również przy podporach. Nie ma również żadnych
przeciwwskazań co do tego, aby wykorzystać powojniki jako rośliny okrywowe. Spróbuj
dowiedzieć się, jakie odmiany możesz posadzić w swoim ogrodzie – każda z nich
wymaga bowiem innego przycinania, a także ewentualnej walki ze… szkodnikami!
-
Tunbergia oskrzydlona – co prawda częściej widywana na balkonach niż
przy ogrodzeniach, jednak wielu Polaków decyduje się na roślinę w ogrodzie.
Pędy tunbergii osiągnąć mogą do 1,5 m wysokości. Liście są sercowate, ciemnozielone
i niewielkie. Kwiaty przybierają z kolei żółty kolor – rozwijają się od
początku lata aż do początku jesieni. Najlepsze stanowisko dla rośliny jest
ciepłe, z żyzną glebą. Warto zadbać o nasłonecznione miejsce do rozwoju
tunbergii. Nasiona rośliny należy wysiewać w pomieszczeniach. Trzeba też jednak
szczególnie zatroszczyć się o to, aby wysiać sadzonki na stałe miejsce w
okolicy maja.
- Cytryniec chiński – pnącze ozdobne, które coraz częściej spotyka się w polskich ogrodach. Cytryniec chiński dorasta maksymalnie do 10 m długości, jednak rośnie dość powoli. Zakwita w maju i czerwcu, obradzając w kremowe, białe i drobne kwiaty. Z końcem lata pojawiają się na roślinie owoce, które zebrane są w kłosy. Przybierają wówczas ciemnoczerwoną barwę. Cytryniec chiński powinno się chronić przed mrozem, a także silnym słońcem.