Pnącza na taras

Ilustracja pnącza na taras

Pnącza są bardzo ciekawymi roślinami ozdobnymi. Niestety wielu ludzi wcale ich nie docenia. Szkoda, zwłaszcza że to bardzo interesujące i nietrudne w uprawie pnącza. Rośliny są szybkorosnące, więc po ich posadzeniu można uzyskać prawie natychmiastowy efekt nowej aranżacji w ogrodzie. Pnącza doskonale nadają się jednak nie tylko do ogrodu, ale również na taras. Wystarczy dobrać odpowiednią odmianę i porządnie zadbać o roślinę, aby nie rozrosła się na sąsiednie balkony.

Filtry0

Pnącza na taras

Pnącza na taras - pozostałe

Pnącza na taras – szybko rosnące rośliny pnące na taras i balkon?

Pnącza na taras są jednymi z najciekawszych roślin ozdobnych. Możesz posadzić je nie tylko w ogrodzie, na balkonie lub tarasie. Rośliny pnące mogą być zimozielone i wieloletnie. Mogą być również kwitnące, dzięki czemu jeszcze lepiej ozdobią wybrane miejsce. Jakie szybko rosnące pnącza nadadzą się na balkon? Czy bluszcz to dobry pomysł na słoneczny taras? Sprawdź najładniejsze odmiany roślin pnących i dowiedz się, które wybrać.

Najładniejsze wieloletnie pnącza na taras – jakie rośliny kwitnące wybrać?

Pnącza na taras – przydatne informacje na temat roślin

Pnącza mogą stać się bardzo ciekawym uzupełnieniem aranżacji ogrodowej. Można jednak hodować rośliny pnące nie tylko w ogródku, ale na balkonie lub tarasie. Pozwalają bowiem stworzyć ciekawą atmosferę wybranej przestrzeni. Z pnączy utworzyć można m.in. żywą ścianę, którą odgrodzisz się od spojrzeń wścibskich sąsiadów z bloku, zapewniając sobie prywatność. Pnącza dzielą się na wiele ciekawych odmian, które można bez większego problemu pielęgnować. Największą popularnością cieszą się pnącza wieloletnie, które latami rosną wyłącznie w jednym miejscu. Ciekawe są również pnącza jednoroczne, czyli rośliny rosnące w wybranym sezonie. Takie byliny umożliwią ożywienie wybranej przestrzeni. Dobierając odpowiednią odmianę, mogą nawet co sezon wyglądać inaczej. Pnącza mogą znacznie odmienić balkon lub taras. Hodując wieloletnie byliny, masz pewność, że wybrane miejsce wyglądać będzie interesująco przez większość czasu. Co warto wiedzieć na temat pnączy, które można hodować na tarasie?

Niektóre pnącza jednoroczne znacznie lepiej rozwijają się w glebie. Inne preferują powolny wzrost w pojemniku. Niezależnie od miejsca i sposobu uprawy, zawsze należy zapewnić pnączom odpowiednią pielęgnację. Dzięki dobrym warunkom rośliny będą mogły prawidłowo się rozwijać. Naprawdę warto sadzić kwitnące pnącza na tarasie i balkonie. Pozwalają bowiem całkiem zmienić przestrzeń i aranżację. Powinieneś jednak pamiętać o tym, że w przypadku jednorocznych pnączy musisz się bardziej postarać. Jeśli zapewnisz im odpowiednie stanowisko, odwdzięczą się pięknym wyglądem. Wiele z jednorocznych pnączy będzie rosnąć nawet do późnej jesieni. Kwitnące pnącza mają różne wymagania. Zanim zdecydujesz się na konkretną odmianę, powinieneś poznać siłę wzrostu bylin oraz wysokość docelową, jaką mogą osiągnąć. Dzięki temu lepiej dopasujesz odpowiednią podporę do pnączy. Niektóre potrzebują palika lub niewielkiej drabinki. Inne wymagają wytrzymałej podpory.

Pnącza jednoroczne lub wieloletnie to czasami naprawdę szybko rosnące rośliny. Niektóre w zaledwie jeden sezon osiągają wysokość kilku metrów. To ogromny plus w ogrodzie, ponieważ dzięki szybko rozwijającym się pnączom ogród błyskawicznie pokryje się zielenią. Byliny świetnie sprawdzą się też na tarasie lub balkonie, rzucając na niego cień. Dzięki temu zapewnioną można mieć prywatność. Niektóre pnącza przechować można na następny rok, przez dłuższy czas ciesząc się powstałą z nich aranżacją. Inne pnącza rozmnożyć można z nasion. Pnącza jednoroczne co roku można sadzić lub siać, dzięki czemu taras zawsze będzie wyglądać inaczej. Gotowe sadzonki dostaniesz w sprawdzonej szklarni, dzięki czemu nie będziesz musiał bawić się w samodzielne pozyskiwanie. Jeśli chodzi o pnącza na pergole, mają tzw. przylgi. Po oderwaniu byliny od pergoli… przylgi tam zostają. Czasami zniekształca to podporę, przez co trzeba ją później remontować. Jednoroczne pnącza na szczęście nie mają korzeni przybyszowych lub przylg. Urosną tam, gdzie będzie podpora.

Szybko rosnące pnącza na balkon – sprawdź ciekawe odmiany

Pnącza na taras dzielą się na wiele ciekawych odmian. Oto kilka wyjątkowych okazów, które mogą sprawdzić się na balkonie:

  • Pałczatka – kwitnie w maju. Bylina obradza w ciekawe kwiatki w kształcie słomek. Kwiaty te najczęściej wybarwione są na żółto, ciemnoróżowo, pomarańczowo lub czerwono. Pnącze rośnie maksymalnie do 2 m wysokości. Roślina doskonale odnajduje się w gruncie, jednak nie ma większego problemu z hodowlą rośliny w doniczce. Warto jednak pamiętać o tym, że pałczatka jest wrażliwa i krucha, zatem powinno się zabezpieczyć pnącze przed posadzeniem. Ze względu na srogie zimy, w Polsce sprawdzi się wyłącznie pałczatka jednoroczna. Roślina kwitnie obficie. Uszczykując pałczatkę w pierwszej fazie wzrostu, świetnie się rozkrzewi.
  • Kardiospermum – rośnie maksymalnie do 3 metrów, obradzając w białe kwiatki. Roślina błyskawicznie się rozwija, więc dzięki niej szybko będziesz mógł stworzyć klimatyczny balkon. Warto jednak posadzić pnącze w możliwie słonecznym miejscu, ponieważ kardiospermum uwielbia światło dzienne. Jeśli nie zadbasz o odpowiednie nasłonecznienie stanowiska dla rośliny, może powoli i słabo rosnąć. Nasiona kardiospermum w łatwy sposób można pozyskać samodzielnie. Musisz jednak mocno przy tym uważać, ponieważ bylina rozsiewa się zupełnie sama i może być dość ekspansywna. Jeśli nie utrzymasz kardiospermum w ryzach, zajmie cały taras i zdominuje inne rośliny lub balkonową aranżację.
  • Nasturcja – istnieje wiele odmian nasturcji, które można spotkać w formie płożącej lub pnącej. Roślina jest szybko rosnąca i obfituje w kolorowe kwiaty. Bylinę można uprawiać w ogrodzie lub doniczkach na tarasie. Wspaniale wygląda w blokach wielorodzinnych, delikatnie zwisając z poręczy. Kwiaty nasturcji są jadalne – można z nich przyrządzić pyszne desery i letnie sałatki. Można więc śmiało powiedzieć, że pnącze jest również wielofunkcyjne.
  • Kobea pnąca – naturalnie rośnie w Meksyku. To wieloletnie pnącze, które ze względu na pogodę w naszym kraju traktuje się jako roślinę jednoroczną. Gdy pnącze skończy kwitnienie, można własnoręcznie zebrać nasiona i cieszyć się rośliną na tarasie przez następny rok. Kobea pnąca ze względu na swoje pochodzenie preferuje słoneczne stanowiska, dlatego zaleca się sadzić ją w możliwie nasłonecznionych miejscach. Bylina może zostać posadzona w piachu, ale wówczas będzie niższa i niezbyt obficie zakwitnie. Kobea nie może przebywać w chłodnym i wietrznym miejscu. Jeśli chcesz hodować ją na balkonie, nasiona powinno się wysiać do doniczki w marcu. Kobea pnącza ma nie tylko urocze kwiaty, ale również zapach. Ozdobi więc taras kwiatami i otoczy przestrzeń niesamowitym aromatem.

Kwitnące pnącza na taras – zimozielone odmiany na słoneczny balkon

Które pnącza jednoroczne warto uprawiać na balkonie? Sprawdź to!

Jedną z najciekawszych roślin na taras jest asarina. To meksykańskie pnącze jednoroczne, które zyskało dużą popularność w Europie. Bardzo ciekawy jest zwłaszcza wygląd kwiatów, które kształtem przypominają małe puzony. Asarina zakwita na biało, fioletowo lub różowo. Uwielbia ciepłe miejsca, jednak nie przepada za całodziennym przebywaniem na słońcu. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zatem hodowanie pnącza w półcieniu. Powinieneś również zadbać o osłonięte od wiatru miejsce dla asariny. Hodując roślinę, nie przesadzaj z wodą podczas podlewania. Pnącze nie przepada za przesuszaniem, ale nie można też pozwolić na to, aby stało przez wiele godzin w wodzie. Wysiewaj asarinę do doniczek, koniecznie w ciepłym pomieszczeniu. Na dwór wystawiaj pnącze tylko, gdy miną przymrozki. Wówczas będzie można uprawiać asarinę na balkonie lub tarasie. Roślina wysadzona do gruntu może urosnąć maksymalnie do 3 metrów. W doniczce balkonowej będzie to nieco mniej, bo do 2 metrów. Jeśli zimą zapewnisz asarinie miejsce wolne od podmuchów wiatru i niskiej temperatury, pnącze będzie mogło rosnąć nieprzerwanie przez dwa lata lub więcej.

Groszek pachnący to jedna z najczęściej polecanych roślin pnących na taras. Pnącze pochodzi z południowych Włoch. W naszym kraju groszek traktowany jest jako jedna z naszych tradycyjnych roślin pnących. Groszek pachnący występuje w kilku odmianach kolorystycznych. Na szczególną uwagę zasługuje kolor niebieski, ciemne bordo, fiolet, ciemna czerwień oraz jasny brąz. Bylina rośnie naprawdę szybko, jednak nie idzie to w parze z ekspansywnością pnącza. Groszek pachnący rośnie maksymalnie do 2,5 m wysokości, ale całkowita wysokość zawsze zależy od konkretnej odmiany groszku. Pnącze zakwita w czerwcu i podziwiać je można aż do końca września. Jeśli zadbasz o regularne usuwanie przekwitniętych kwiatostanów, być można uda ci się zmobilizować groszek do lepszego i bardziej obfitego kwitnienia.

Pnącza, które odmienią taras – wilec klapowany, wilec purpurowy i glorioza

Niezwykle interesującym pnączem na balkon i taras jest wilec klapowany. Roślina przystrojona jest w jednostronne kwiaty, które wiszą na długich łodygach. Kwiaty pojawiają się na pnączu w okolicy czerwca / lipca. Roślina może urosnąć do kilkudziesięciu centymetrów. Jeśli warunki będą sprzyjać wilcowi klapowanemu, może jednak rozwinąć się do wysokości nawet… 5 metrów! Ozdobne pnącze swój niebanalny wygląd zawdzięcza trójpalczastym, dużym liściom. Pnącze uwielbia ciepłe stanowiska, dlatego wymaga dużej ilości wody. Nie można jednak przelewać wilców, ponieważ wtedy pnącza nie będą mogły prawidłowo się rozwijać. Podłoże dla wilców powinno być przepuszczalne i wapienne, dlatego że w kwaśnej ziemi wilec będzie rósł naprawdę źle. Staraj się uprawiać wilce na balkon z rozsady przygotowanej w kwietniu. Idealnym miejscem na posadzenie roślin będzie parapet tarasu lub balkonu. Pnącze powinno rozwijać się w pokojowej temperaturze, aby mogło zdrowo rosnąć.

Wilec purpurowy to ciekawa bylina na balkon, która w przeciwieństwie do wielu innych uwielbia pochmurne dni. Rośnie na słońcu, ale po ok. 10 godzinach zamyka płatki. W deszczowy, pochmurny dzień kwiaty otwarte są nawet przez cały czas. Właśnie przez to niektórzy traktują wilec purpurowy jako naturalną „pogodynkę”. Pnącze zawsze przepowie dobrą lub złą pogodę. Poza tym wilec purpurowy wyróżnia się wieloma kolorami, które widoczne są tylko w pochmurny dzień. Wilce doskonale prezentują się na tarasie lub balkonie. Ich wysokość rocznie zwiększa się średnio o 2,5-5 metrów. Aby roślina obficie rosła, pamiętaj o zapewnieniu jej kilku podstawowych warunków. Postaraj się obficie podlewać wilce w ciepłe dni, inaczej liście opadną. Roślina może obumrzeć w skrajnych przypadkach, ale wtedy… zupełnie nic z nią nie zrobisz. Podłoże dla wilców musi być bogate w składniki mineralne, dzięki czemu pnącza urosną nawet w słonecznym miejscu. Nie przesadzaj jednak z nawożeniem, bo przez to kwitnienie nie będzie obfite. Wilec purpurowy nie przepada za gliną. Jeśli w ziemi do hodowli wilców jest tylko glina, wymieszaj ją z piaskiem. Chcesz posadzić bylinę na tarasie? Wysiej wilca purpurowego do docelowego miejsca w okolicy kwietnia / maja.

Ostatnią proponowaną rośliną pnącą na balkon jest pochodząca z Afryki glorioza. Wygląda bardzo egzotycznie, dlatego ciężko pomylić gloriozę z innym pnączem. Nie rośnie silnie, bo maksymalnie do 2 metrów. Można więc posadzić roślinę na balkonie bez zamartwiania się, czy pnącze nie rozrośnie się na balkon sąsiadów. Glorioza wymaga ciepła, bo tylko dzięki niemu może się prawidłowo rozwijać. Nie powinno się jednak narażać byliny na pełne słońce. Dla gloriozy problemem może być upał powyżej 30 st. C. Jeśli na balkonie będzie taka temperatura, przenieś roślinę do mieszkania. Opiekuj się gloriozą, ponieważ jesienią i zimą będziesz mógł hodować pnącze jako domową roślinę. Latem z powrotem wyniesiesz pnącze na balkon. Glorioza przestała kwitnąć? Ustaw roślinę w zacisznym miejscu, gdzie temperatura będzie wynosić ok. 10-15 st. C. To idealna okazja do odmłodzenia i rozmnożenia pnącza. Na następny rok glorioza na tarasie zakwitnie... na żółto!

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto