Pnącza na taras
-
Monstera dziurawapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Egzotyczne pnącze dorastające do bardzo dużych rozmiarów. Lubiana roślina doniczkowa do biur i mieszkań.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Epipremnum złocistepnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zarówno zwisające, jak i pnące się, mało wymagające epipremnum jest doskonałą rośliną zieloną do dekoracji mieszkania. W swojej tropikalnej ojczyźnie rośnie jako liana, czepiając się drzew specjalnymi korzeniami. W warunkach domowych zakwita bardzo rzadko.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Milin amerykańskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Duże, trąbkowate kwiaty milinu amerykańskiego w pomarańczowym kolorze wnoszą do każdego ogrodu nieco egzotyki. Pochodzące z Ameryki pnącze jest zimoodporne i przez całe lato stanowi szczególną atrakcję. W uprawie istnieje wiele odmian milinu o różnych kolorach kwiatów.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Męczennica błękitnapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Męczennica błękitna jest egzotycznym pnączem z lasów Ameryki Południowej uprawianym u nas w doniczkach jako roślina ozdobna. Tajemniczą nazwę zawdzięcza roślina mnichowi z Bolonii, który opisując w 1609 roku kwiat, dopatrzył się w nim różnych ewangelicznych symboli. Taka interpretacja została szybko podchwycona i rozpowszechniona, co przyniosło roślinie wielką popularność w XVII wieku.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Cytryniec chińskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Cytryniec chiński jest mrozoodpornym pnączem o zastosowaniu zarówno dekoracyjnym, jak i spożywczym. Chińczycy nazywają go owocem o pięciu smakach, ponieważ okrywa owocu, miąższ i nasiona są jednocześnie słodkie, słone, gorzkie, cierpkie i kwaśne. Na Dalekim Wschodzie cytryniec chiński jest też popularną rośliną leczniczą.
pnącze Trudność uprawy: średnia
Pnącza na taras - pozostałe
-
Rdestówka Aubertapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Rdestówka Auberta jest zdrewniałym pnączem o bardzo dużym przyroście rocznym, jest jedną z najszybciej rosnących roślin w Polsce. Ozdobę stanowią sercowate, jasnozielone liście oraz długo utrzymujące się białe, wiechowate kwiatostany. Epitet gatunkowy upamiętnia francuskiego misjonarza Georgesa Auberta, który przesłał nasiona rośliny z Tybetu do Paryża.
pnącze -
Bluszcz pospolitypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz jest zimozielonym pnączem, które przy pomocy korzeni przybyszowych bez trudu wspina się po drzewach i murach, a także ukorzenia pędy na ziemi. Bluszcz zwyczajny i jego odmiany znajdują różnorodne zastosowanie w ogrodzie — tworzą efektowną zasłonę dla fasad i powierzchni ziemi.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Hoja różowapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Hoja różowa jest tropikalnym pnączem, które uprawiane w doniczce zachwyca urodą swoich kwiatów. Mają kształt pięcioramiennych gwiazdek i wyglądają jak odlane z porcelany albo wosku. Utrzymują się przez kilka tygodni. Roztaczają mocny aromat. Nazwa rodzajowa upamiętnia angielskiego botanika Thomasa Hoy'a.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Wiciokrzew pomorskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew pomorski jest rodzimym pnączem, jednak rzadko spotykanym w naturalnym środowisku i podlegającym ochronie. Odznacza się nieprzeciętną urodą kwiatów i owoców, a na dodatek stanowi źródło pożywienia dla owadów i ptaków. Do wzrostu potrzebuje podpory.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Scindapsus pstrypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Scindapsus pstry jest tropikalnym pnączem ze znanej rodziny obrazkowatych. Efektowne, skórzaste liście ze srebrzystymi plamkami czynią z niego jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Bywa mylony ze spokrewnionym epipremnum złocistym, od którego ma jednak większe wymagania. Może rosnąć również w doniczce wiszącej, tworząc zwisające pędy.
pnącze -
Glorioza wspaniałapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Glorioza wspaniała jest egzotycznym pnączem o wyjątkowo dekoracyjnych kwiatach. Duże, efektowne kwiaty mają pofalowane płatki, które przypominają szkarłatne płomienie, żółte na dole. Jako roślina tropikalna glorioza uwielbia ciepło i wilgoć.
pnącze Trudność uprawy: średnia
-
Wiciokrzew zaostrzonypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew zaostrzony jest szybkorosnącym pnączem o drobnych, zimozielonych liściach i pachnących, rurkowatych kwiatach. Po długim okresie kwitnienia dojrzewają fioletowoczarne owoce. Doskonale nadaje się na zielone parawany oraz osłony ścian i ogrodzeń.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Wiciokrzew japońskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew japoński jest pnączem z Dalekiego Wschodu o cienkich pędach i częściowo zimozielonych liściach. Białe, mocno aromatyczne kwiaty, z czasem stają się żółte. Późną jesienią ozdobę stanowią ciemnofioletowe owoce. Bez podpór może pełnić rolę rośliny okrywowej.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Hoja sercowatapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
To egzotyczne pnącze oprócz efektownych kwiatów odznacza się oryginalnymi liśćmi w formie serca. Zielone serca hoi doskonale nadają się na walentynkowy prezent zamiast róży. Nazwa gatunkowa rośliny upamiętnia irlandzkiego botanika Arthura Kerr'a.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Przywarka japońskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Przywarka japońska jest pochodzącym z Japonii pnączem leśnym, które rosnąc bez podpory, może stać się oryginalną rośliną okrywową. Nieco dziwna nazwa gatunkowa hydrangeoides, oznaczająca „jak hortensja", została nadana roślinie, która po raz pierwszy została opisana jako należąca do rodzaju Schizophragma.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Powojnik pnącypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik pnący jest wieloletnim pnączem o silnym wzroście, uprawianym w ogrodach, a także dziczejącym i osiedlającym się w dolinach rzek i w liściastych lasach. Jest szczególnie przydatny do pokrywania zielenią dużych ścian, pergoli, płotów i tworzenia zasłon dla mało atrakcyjnych obiektów w ogrodzie.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Akebia pięciolistkowapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Akebia pięciolistkowa jest dalekowschodnim pnączem, wieloletnim i szybko rosnącym. W cieplejszych regionach może być zimozielona. Doskonale nadaje się do obsadzania altan ogrodowych, pergol i rozmaitych podpór. Jadalne owoce akebii w naszych warunkach raczej nie dojrzeją.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Rodochiton fioletowypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Rodochiton fioletowy jest w swojej tropikalnej ojczyźnie pnącą byliną, jednak w naszych warunkach rośnie tylko w donicach i pojemnikach jako roślina jednoroczna. Oryginalną ozdobę stanowią fioletowe, dzwonkowate kwiaty z mocno wydłużoną bordową koroną. Piękna roślina, doskonale nadająca się do okrycia pergoli i altan, ma jednak wysokie wymagania cieplne, o które trudno w naszych warunkach klimatycznych.
pnącze Trudność uprawy: trudna -
Cyklantera stopowarośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Pochodząca z Peru cyklantera stopowa jest jednorocznym pnączem spokrewnionym z ogórkiem i dynią. Przez Inków była uprawiana jako warzywo już przed setkami lat. Owoce cyklantery są jadalne i lecznicze. Uprawa tej mało znanej u nas rośliny jest podobna jak uprawa popularnych ogórków.
roślina jednoroczna Trudność uprawy: średnia -
Dławisz okrągłolistnypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Dławisz okrągłolistny jest ozdobnym pnączem z tropikalnej Azji, sprowadzonym do Polski pod koniec XIX wieku. Główną dekorację stanowią jaskrawoczerwone osnówki nasion w pękających żółtawych torebkach. Silnie rosnące pnącze jest w stanie całkowicie pokryć koronę małego drzewa i zdusić je, do czego nawiązuje nazwa rodzajowa.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
-
Ogórek meksykańskirośliny jednoroczne warzywna warzywa owocowe
Ogórek meksykański jest ciekawą tropikalną rośliną z rodziny dyniowatych, która w naszych warunkach jest uprawiana zwykle jako jednoroczna. Pokryte ciemnozieloną skórką i jasnym wzorem owoce do złudzenia przypominają miniaturowe arbuzy o smaku ogórka połączonym z limonką. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckiego słowa mēlothrōn = "rodzaj winogron", co nawiązuje do wielkości owoców.
roślina jednoroczna, pnącze Trudność uprawy: średnia -
Chmiel zwyczajnypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Chmiel zwyczajny jest bujnie rosnącym, bylinowym pnączem, którego owocostany są wykorzystywane w warzeniu piwa. Może również z powodzeniem pełnić rolę rośliny ozdobnej w ogrodzie, ponieważ wiosną, w ciągu kilku tygodni, potrafi stworzyć gęstą, zieloną zasłonę. Chmiel zwyczajny jest rośliną dwupienną - na roślinach męskich rozwijają się wiechy zielonkawych kwiatów, a na żeńskich ozdobne, szyszkowate kwiatostany.
bylina, pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Aktinidia pstrolistnapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Aktinidia pstrolistna jest egzotycznym pnączem, bliską krewniaczką aktinidii smakowitej (Actinidia deliciosa), której owoce zrobiły furorę jako kiwi. Oprócz jadalnych i smacznych, chociaż niewielkich owoców, ozdobę tej rośliny stanowią przebarwiające się wiosną liście. Najbardziej efektownie wyglądają zielono-biało-różowe liście dobrze oświetlonych egzemplarzy męskich (roślina dwupienna).
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Winorośl japońskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Winorośl japońska jest silnie rosnącym pnączem, które szybko oplata pergole i podpory. Ciemnozielone liście, bardzo dekoracyjne przez całe lato, przebarwiają się jesienią na efektowny szkarłat. Roślina jest mrozoodporna i nie ma specjalnych wymagań co do gleby.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Wiciokrzew przewiercieńpnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew przewiercień, nazywany kozilistkiem, jest pnączem sprowadzonym do Polski w XVIII wieku z południowo-wschodniej Europy. Uprawiany w ogrodach jako roślina ozdobna dziczeje czasem i samodzielnie rozprzestrzenia się w środowisku leśnym i pośród krzewów. Polską nazwę gatunkową tłumaczy wygląd zrośniętych górnych liści jakby przewierconych giętkim pędem.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Wyćwiklin białyrośliny jednoroczne warzywna warzywa liściowe
Wyćwiklin biały, nazywany szpinakiem malabarskim, jest jednorocznym pnączem uprawianym tropikach jako warzywo liściowe i roślina ozdobna. Liście wyćwiklinu są jadalne, mają kwaskowy, soczysty smak. Roślina ma wysokie wymagania cieplne i w naszych warunkach stanowi w ogrodzie egzotyczną ciekawostkę.
roślina jednoroczna, pnącze Trudność uprawy: średnia -
Bugenwilla okazałapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Bugenwilla okazała jest tropikalnym pnączem, które w naszych warunkach zimę musi spędzać w pomieszczeniu. Kwiaty bugenwilli są małe i niepozorne, ale główną ozdobę rośliny stanowią duże, kolorowe podkwiatki, jakby wycięte z bibuły. Nazwa rodzajowa upamiętnia francuskiego żeglarza i odkrywcę Louisa Antoine'a de Bougainville.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Tunbergia oskrzydlonapnącze pnącze tropikalne pnącze do ogrodu
Tunbergia oskrzydlona rośnie w tropikalnej Afryce jako pnącze wieloletnie, jednak w naszych warunkach jest uprawiane z rozsady zwykle jako roślina jednoroczna. Nazwa rodzajowa upamiętnia szwedzkiego botanika Carla Petera Thunberga. Ozdobę pnącza stanowią bardzo efektowne i oryginalne kwiaty intensywnie pomarańczowe z niemal czarną gardzielą. W niektórych językach nosi romantyczną nazwę "Czarnooka Zuzanna".
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Bluszcz kanaryjskipnącze pnącze zimozielone pnącze do mieszkania
Bluszcz kanaryjski jest zimozielonym pnączem z ciepłych wysp atlantyckich i w naszych warunkach jest zwykle uprawiany w doniczkach. Zielone liście mają wyraźnie zaznaczone nerwy i są bardzo podobne do liści bluszczu pospolitego. W uprawie spotyka się kultywary o liściach obrzeżonych lub pstrokatych.
pnącze Trudność uprawy: łatwa
-
Powojnik włoskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik włoski pochodzi z regionu Morza Śródziemnego, gdzie zadomowił się od Hiszpanii aż po Azję Mniejszą. Gatunek jest uprawiany w ogrodach już od 400 lat, a w międzyczasie wyhodowano też liczne jego odmiany. Fioletowe kwiaty są szeroko dzwonkowate i składają się z czterech płatków.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Powojnik tanguckipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik tangucki jest pochodzącym z zachodnich Chin zimotrwałym pnączem ozdobnym. Jego złotego koloru zwieszone, dzwonkowate kwiaty oraz dekoracyjne owocostany stanowią atrakcję każdego ogrodu. Kwitnie w czerwcu i lipcu, a czasem powtarza kwitnienie we wrześniu.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Milin wielkokwiatowypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Milin wielkokwiatowy pochodzi z południowo-wschodnich obszarów Chin i jest pnączem o efektownych, lejkowatych kwiatach. Ich korona jest szerzej otwarta niż u północnoamerykańskiego krewniaka. Wadą milinu chińskiego jest mała mrozoodporność rośliny, która w naszych warunkach wymaga pełnego okrycia przed zimą.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Psianka jaśminowapnącze pnącze tropikalne pnącze do ogrodu
Psianka jaśminowa jest południowoamerykańskim pnączem, które w swojej ojczyźnie dorasta do 8-10 m, jednak w naszych warunkach jego pędy osiągają zwykle do dwóch metrów długości. Roślina jest blisko spokrewniona z ziemniakiem, papryką i pomidorem, jej białe, gwiazdkowate kwiaty przypominają kwiaty ziemniaka, jednak wbrew nazwie nie roztaczają zapachu jaśminu.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Powojnik alpejskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik alpejski jest gatunkiem występującym w górach Azji i Europy, również w Polsce. Ma dużą odporność i niewielkie wymagania, najlepiej rośnie w miejscach półcienistych. Ozdobę stanowią fioletowoniebieskie, dzwonkowate kwiaty, które rozwijają się wiosną na zeszłorocznych pędach.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Jaśmin Stefanapnącze pnącze tropikalne pnącze do ogrodu
Jaśmin Stefana jest rzadko spotykanym w naszych ogrodach pnączem o dużych, różowych, intensywnie pachnących kwiatach. W odróżnieniu od klasycznego gatunku jaśminu lekarskiego jaśmin Stefana jest naturalną hybrydą Jasminum officinale i Jasminum beesianum, która trafiła w XX wieku z Chin do Francji. Wymaga zimowej ochrony, jednak często przemarzające pędy łatwo odnawiają się z korzeni z nadejściem wiosny.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Jaśmin gwiazdkowypnącze pnącze tropikalne pnącze do ogrodu
Jaśmin gwiazdkowy jest zdrewniałym pnączem z mlecznym sokiem we wszystkich częściach rośliny. Jego białe, pięciopłatkowe kwiaty pachną podobnie jak jaśmin lekarski, chociaż pod względem pokrewieństwa bliżej mu raczej do barwinka i trojeści. W naszych warunkach klimatycznych jest zwykle uprawiany w pojemnikach, które na zimę można przenieść do pomieszczenia.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Jaśmin wielkolistnykrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Jaśmin wielkolistny odróżnia się od innych gatunków swojego rodzaju formą liści, które nie są pierzaste, ale pojedyncze, zaokrąglone i całobrzegie. Gatunek został opisany w 1789 roku przez szkockiego botanika Williama Aiton'a, który błędnie przypisał roślinie arabskie pochodzenie. Arabski termin „zanbaq” oznaczał olejek z kwiatów jaśminu dowolnego gatunku. Słowo to weszło do późnośredniowiecznej łaciny jako „sambacus” o takim samym znaczeniu jak arabskie.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Powojnik wielkokwiatowy 'Jan Paweł II'pnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik wielkokwiatowy 'Jan Paweł II' został wyhodowany w Polsce w 1979 roku przez jezuitę Stefana Franczaka. Odmiana wyróżnia się dużymi alabastrowobiałymi kwiatami z jasnoróżową pręgą, która pojawia się na płatkach pod koniec lata.
pnącze Trudność uprawy: średnia
Pnącza na taras – szybko rosnące rośliny pnące na taras i balkon?
Pnącza na taras są jednymi z najciekawszych roślin ozdobnych. Możesz posadzić je nie tylko w ogrodzie, na balkonie lub tarasie. Rośliny pnące mogą być zimozielone i wieloletnie. Mogą być również kwitnące, dzięki czemu jeszcze lepiej ozdobią wybrane miejsce. Jakie szybko rosnące pnącza nadadzą się na balkon? Czy bluszcz to dobry pomysł na słoneczny taras? Sprawdź najładniejsze odmiany roślin pnących i dowiedz się, które wybrać.
Najładniejsze wieloletnie pnącza na taras – jakie rośliny kwitnące wybrać?
Pnącza na taras – przydatne informacje na temat roślin
Pnącza mogą stać się bardzo ciekawym uzupełnieniem aranżacji ogrodowej. Można jednak hodować rośliny pnące nie tylko w ogródku, ale na balkonie lub tarasie. Pozwalają bowiem stworzyć ciekawą atmosferę wybranej przestrzeni. Z pnączy utworzyć można m.in. żywą ścianę, którą odgrodzisz się od spojrzeń wścibskich sąsiadów z bloku, zapewniając sobie prywatność. Pnącza dzielą się na wiele ciekawych odmian, które można bez większego problemu pielęgnować. Największą popularnością cieszą się pnącza wieloletnie, które latami rosną wyłącznie w jednym miejscu. Ciekawe są również pnącza jednoroczne, czyli rośliny rosnące w wybranym sezonie. Takie byliny umożliwią ożywienie wybranej przestrzeni. Dobierając odpowiednią odmianę, mogą nawet co sezon wyglądać inaczej. Pnącza mogą znacznie odmienić balkon lub taras. Hodując wieloletnie byliny, masz pewność, że wybrane miejsce wyglądać będzie interesująco przez większość czasu. Co warto wiedzieć na temat pnączy, które można hodować na tarasie?
Niektóre pnącza jednoroczne znacznie lepiej rozwijają się w glebie. Inne preferują powolny wzrost w pojemniku. Niezależnie od miejsca i sposobu uprawy, zawsze należy zapewnić pnączom odpowiednią pielęgnację. Dzięki dobrym warunkom rośliny będą mogły prawidłowo się rozwijać. Naprawdę warto sadzić kwitnące pnącza na tarasie i balkonie. Pozwalają bowiem całkiem zmienić przestrzeń i aranżację. Powinieneś jednak pamiętać o tym, że w przypadku jednorocznych pnączy musisz się bardziej postarać. Jeśli zapewnisz im odpowiednie stanowisko, odwdzięczą się pięknym wyglądem. Wiele z jednorocznych pnączy będzie rosnąć nawet do późnej jesieni. Kwitnące pnącza mają różne wymagania. Zanim zdecydujesz się na konkretną odmianę, powinieneś poznać siłę wzrostu bylin oraz wysokość docelową, jaką mogą osiągnąć. Dzięki temu lepiej dopasujesz odpowiednią podporę do pnączy. Niektóre potrzebują palika lub niewielkiej drabinki. Inne wymagają wytrzymałej podpory.
Pnącza jednoroczne lub wieloletnie to czasami naprawdę szybko rosnące rośliny. Niektóre w zaledwie jeden sezon osiągają wysokość kilku metrów. To ogromny plus w ogrodzie, ponieważ dzięki szybko rozwijającym się pnączom ogród błyskawicznie pokryje się zielenią. Byliny świetnie sprawdzą się też na tarasie lub balkonie, rzucając na niego cień. Dzięki temu zapewnioną można mieć prywatność. Niektóre pnącza przechować można na następny rok, przez dłuższy czas ciesząc się powstałą z nich aranżacją. Inne pnącza rozmnożyć można z nasion. Pnącza jednoroczne co roku można sadzić lub siać, dzięki czemu taras zawsze będzie wyglądać inaczej. Gotowe sadzonki dostaniesz w sprawdzonej szklarni, dzięki czemu nie będziesz musiał bawić się w samodzielne pozyskiwanie. Jeśli chodzi o pnącza na pergole, mają tzw. przylgi. Po oderwaniu byliny od pergoli… przylgi tam zostają. Czasami zniekształca to podporę, przez co trzeba ją później remontować. Jednoroczne pnącza na szczęście nie mają korzeni przybyszowych lub przylg. Urosną tam, gdzie będzie podpora.
Szybko rosnące pnącza na balkon – sprawdź ciekawe odmiany
Pnącza na taras dzielą się na wiele ciekawych odmian. Oto kilka wyjątkowych okazów, które mogą sprawdzić się na balkonie:
- Pałczatka – kwitnie w maju. Bylina
obradza w ciekawe kwiatki w kształcie słomek. Kwiaty te najczęściej wybarwione
są na żółto, ciemnoróżowo, pomarańczowo lub czerwono. Pnącze rośnie maksymalnie
do 2 m wysokości. Roślina doskonale odnajduje się w gruncie, jednak nie ma
większego problemu z hodowlą rośliny w doniczce. Warto jednak pamiętać o tym,
że pałczatka jest wrażliwa i krucha, zatem powinno się zabezpieczyć pnącze
przed posadzeniem. Ze względu na srogie zimy, w Polsce sprawdzi się wyłącznie
pałczatka jednoroczna. Roślina kwitnie obficie. Uszczykując pałczatkę w
pierwszej fazie wzrostu, świetnie się rozkrzewi.
-
Kardiospermum – rośnie maksymalnie
do 3 metrów, obradzając w białe kwiatki. Roślina błyskawicznie się rozwija,
więc dzięki niej szybko będziesz mógł stworzyć klimatyczny balkon. Warto jednak
posadzić pnącze w możliwie słonecznym miejscu, ponieważ kardiospermum uwielbia
światło dzienne. Jeśli nie zadbasz o odpowiednie nasłonecznienie stanowiska dla
rośliny, może powoli i słabo rosnąć. Nasiona kardiospermum w łatwy sposób można
pozyskać samodzielnie. Musisz jednak mocno przy tym uważać, ponieważ bylina
rozsiewa się zupełnie sama i może być dość ekspansywna. Jeśli nie utrzymasz kardiospermum
w ryzach, zajmie cały taras i zdominuje inne rośliny lub balkonową aranżację.
-
Nasturcja – istnieje wiele odmian nasturcji,
które można spotkać w formie płożącej lub pnącej. Roślina jest szybko rosnąca i
obfituje w kolorowe kwiaty. Bylinę można uprawiać w ogrodzie lub doniczkach na tarasie.
Wspaniale wygląda w blokach wielorodzinnych, delikatnie zwisając z poręczy.
Kwiaty nasturcji są jadalne – można z nich przyrządzić pyszne desery i letnie
sałatki. Można więc śmiało powiedzieć, że pnącze jest również wielofunkcyjne.
- Kobea pnąca – naturalnie rośnie w Meksyku. To wieloletnie pnącze, które ze względu na pogodę w naszym kraju traktuje się jako roślinę jednoroczną. Gdy pnącze skończy kwitnienie, można własnoręcznie zebrać nasiona i cieszyć się rośliną na tarasie przez następny rok. Kobea pnąca ze względu na swoje pochodzenie preferuje słoneczne stanowiska, dlatego zaleca się sadzić ją w możliwie nasłonecznionych miejscach. Bylina może zostać posadzona w piachu, ale wówczas będzie niższa i niezbyt obficie zakwitnie. Kobea nie może przebywać w chłodnym i wietrznym miejscu. Jeśli chcesz hodować ją na balkonie, nasiona powinno się wysiać do doniczki w marcu. Kobea pnącza ma nie tylko urocze kwiaty, ale również zapach. Ozdobi więc taras kwiatami i otoczy przestrzeń niesamowitym aromatem.
Kwitnące pnącza na taras – zimozielone odmiany na słoneczny balkon
Które pnącza jednoroczne warto uprawiać na balkonie? Sprawdź to!
Jedną z najciekawszych roślin na taras jest asarina. To meksykańskie pnącze jednoroczne, które zyskało dużą popularność w Europie. Bardzo ciekawy jest zwłaszcza wygląd kwiatów, które kształtem przypominają małe puzony. Asarina zakwita na biało, fioletowo lub różowo. Uwielbia ciepłe miejsca, jednak nie przepada za całodziennym przebywaniem na słońcu. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się zatem hodowanie pnącza w półcieniu. Powinieneś również zadbać o osłonięte od wiatru miejsce dla asariny. Hodując roślinę, nie przesadzaj z wodą podczas podlewania. Pnącze nie przepada za przesuszaniem, ale nie można też pozwolić na to, aby stało przez wiele godzin w wodzie. Wysiewaj asarinę do doniczek, koniecznie w ciepłym pomieszczeniu. Na dwór wystawiaj pnącze tylko, gdy miną przymrozki. Wówczas będzie można uprawiać asarinę na balkonie lub tarasie. Roślina wysadzona do gruntu może urosnąć maksymalnie do 3 metrów. W doniczce balkonowej będzie to nieco mniej, bo do 2 metrów. Jeśli zimą zapewnisz asarinie miejsce wolne od podmuchów wiatru i niskiej temperatury, pnącze będzie mogło rosnąć nieprzerwanie przez dwa lata lub więcej.
Groszek pachnący to jedna z najczęściej polecanych roślin pnących na taras. Pnącze pochodzi z południowych Włoch. W naszym kraju groszek traktowany jest jako jedna z naszych tradycyjnych roślin pnących. Groszek pachnący występuje w kilku odmianach kolorystycznych. Na szczególną uwagę zasługuje kolor niebieski, ciemne bordo, fiolet, ciemna czerwień oraz jasny brąz. Bylina rośnie naprawdę szybko, jednak nie idzie to w parze z ekspansywnością pnącza. Groszek pachnący rośnie maksymalnie do 2,5 m wysokości, ale całkowita wysokość zawsze zależy od konkretnej odmiany groszku. Pnącze zakwita w czerwcu i podziwiać je można aż do końca września. Jeśli zadbasz o regularne usuwanie przekwitniętych kwiatostanów, być można uda ci się zmobilizować groszek do lepszego i bardziej obfitego kwitnienia.
Pnącza, które odmienią taras – wilec klapowany, wilec purpurowy i glorioza
Niezwykle interesującym pnączem na balkon i taras jest wilec klapowany. Roślina przystrojona jest w jednostronne kwiaty, które wiszą na długich łodygach. Kwiaty pojawiają się na pnączu w okolicy czerwca / lipca. Roślina może urosnąć do kilkudziesięciu centymetrów. Jeśli warunki będą sprzyjać wilcowi klapowanemu, może jednak rozwinąć się do wysokości nawet… 5 metrów! Ozdobne pnącze swój niebanalny wygląd zawdzięcza trójpalczastym, dużym liściom. Pnącze uwielbia ciepłe stanowiska, dlatego wymaga dużej ilości wody. Nie można jednak przelewać wilców, ponieważ wtedy pnącza nie będą mogły prawidłowo się rozwijać. Podłoże dla wilców powinno być przepuszczalne i wapienne, dlatego że w kwaśnej ziemi wilec będzie rósł naprawdę źle. Staraj się uprawiać wilce na balkon z rozsady przygotowanej w kwietniu. Idealnym miejscem na posadzenie roślin będzie parapet tarasu lub balkonu. Pnącze powinno rozwijać się w pokojowej temperaturze, aby mogło zdrowo rosnąć.
Wilec purpurowy to ciekawa bylina na balkon, która w przeciwieństwie do wielu innych uwielbia pochmurne dni. Rośnie na słońcu, ale po ok. 10 godzinach zamyka płatki. W deszczowy, pochmurny dzień kwiaty otwarte są nawet przez cały czas. Właśnie przez to niektórzy traktują wilec purpurowy jako naturalną „pogodynkę”. Pnącze zawsze przepowie dobrą lub złą pogodę. Poza tym wilec purpurowy wyróżnia się wieloma kolorami, które widoczne są tylko w pochmurny dzień. Wilce doskonale prezentują się na tarasie lub balkonie. Ich wysokość rocznie zwiększa się średnio o 2,5-5 metrów. Aby roślina obficie rosła, pamiętaj o zapewnieniu jej kilku podstawowych warunków. Postaraj się obficie podlewać wilce w ciepłe dni, inaczej liście opadną. Roślina może obumrzeć w skrajnych przypadkach, ale wtedy… zupełnie nic z nią nie zrobisz. Podłoże dla wilców musi być bogate w składniki mineralne, dzięki czemu pnącza urosną nawet w słonecznym miejscu. Nie przesadzaj jednak z nawożeniem, bo przez to kwitnienie nie będzie obfite. Wilec purpurowy nie przepada za gliną. Jeśli w ziemi do hodowli wilców jest tylko glina, wymieszaj ją z piaskiem. Chcesz posadzić bylinę na tarasie? Wysiej wilca purpurowego do docelowego miejsca w okolicy kwietnia / maja.
Ostatnią proponowaną rośliną pnącą na balkon jest pochodząca z Afryki glorioza. Wygląda bardzo egzotycznie, dlatego ciężko pomylić gloriozę z innym pnączem. Nie rośnie silnie, bo maksymalnie do 2 metrów. Można więc posadzić roślinę na balkonie bez zamartwiania się, czy pnącze nie rozrośnie się na balkon sąsiadów. Glorioza wymaga ciepła, bo tylko dzięki niemu może się prawidłowo rozwijać. Nie powinno się jednak narażać byliny na pełne słońce. Dla gloriozy problemem może być upał powyżej 30 st. C. Jeśli na balkonie będzie taka temperatura, przenieś roślinę do mieszkania. Opiekuj się gloriozą, ponieważ jesienią i zimą będziesz mógł hodować pnącze jako domową roślinę. Latem z powrotem wyniesiesz pnącze na balkon. Glorioza przestała kwitnąć? Ustaw roślinę w zacisznym miejscu, gdzie temperatura będzie wynosić ok. 10-15 st. C. To idealna okazja do odmłodzenia i rozmnożenia pnącza. Na następny rok glorioza na tarasie zakwitnie... na żółto!