Pnącza szybko rosnące

Ilustracja pnącza szybko rosnące

Pnącza szybko rosnące umożliwiają stworzenie ciekawej aranżacji w każdym ogrodzie. Można poprowadzić je po pergolach, ogrodzeniach, budynkach oraz innych konstrukcjach. Rośliny są znakomitą alternatywą dla żywopłotów. Możesz ich również używać, aby uzyskać prywatność we własnym ogrodzie. Pnącza szybko rosnące sprawdzą się również, gdy chcesz zasłonić uszkodzony mur albo niezbyt urodziwy płot.

Filtry0

Pnącza szybko rosnące

Pnącza szybko rosnące - pozostałe

Pnącza szybko rosnące – najładniejsze zimozielone rośliny pnące do ogrodu

Pnącza szybko rosnące to jedne z najciekawszych roślin do ogrodu. Rośliny pnące są piękne i potrafią błyskawicznie odmienić każdą aranżację. Pnącza mogą być zarówno jednoroczne, jak i wieloletnie. Najciekawiej prezentują się jednak kwitnące odmiany ozdobne, dzięki którym ogród błyskawicznie się zmienia. Jakie zimozielone pnącza uznawane są za najładniejsze? Sprawdź popularne pnącza ogrodowe szybko rosnące i dowiedz się więcej na temat ich wymagań.

Ozdobne pnącza szybko rosnące – jakie rośliny pnące pasują do ogrodu?

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o pnączach szybko rosnących

Wybierając pnącza szybko rosnące, powinieneś zwracać uwagę nie tylko na to, czy są piękne. Przede wszystkim rośliny muszą zostać dopasowane do warunków, jakie masz w ogrodzie. Dobierz krzewy nie tylko ze względów wizualnych, ale również pod kątem możliwości, jakie dasz radę zagwarantować roślinom. Między podporą a rośliną pnącą należy zachować też odpowiednie proporcje. Musisz o tym pamiętać, zwłaszcza stawiając na szybko rosnące gatunki. Jeśli roślina jest silnie się rozrastająca, powinieneś posadzić ją obok masywnej podpory. Jedną z takich roślin jest winobluszcz. Do małych konstrukcji znacznie lepiej pasują delikatniejsze pnącza, takie jak wiciokrzewy i powojniki. To jednak nie wszystko! Musisz nauczyć się poprawnego dobierania wytrzymałości pergoli do ciężaru pnącza i siły wzrostu rośliny. Niezwykle zaborcze i silne bywają się m.in. kokornaki wielkolistne i glicynie kwieciste. W niektórych przypadkach mogą okazać się niestety zbyt ekspansywne, np. podczas obsadzania drewnianej pergoli. Jeśli szukasz szybko rosnących pnączy do ogrodu, powinieneś dokładnie przyjrzeć się zaletom roślin. Zdecydować możesz, która część pnączy podkreślać ma ogród. Postawić możesz na zimozielone pnącza lub rośliny z dużą ilością kwiatów i liści.

Pnącza szybko rosnące mogą stać się ciekawym uzupełnieniem dosłownie każdej aranżacji ogrodowej. Sprawdzą się również na domowym balkonie lub tarasie. Dzięki szybko rosnącym roślinom można błyskawicznie stworzyć przyjemną atmosferę wybranej przestrzeni. Z pnączy utworzyć można wiele naturalnych kompozycji i konstrukcji. Zalicza się do nich m.in. żywą ścianę, którą odgrodzić się można od sąsiadów i zyskać nieco prywatności. To ogromne udogodnienie – zwłaszcza w bloku wielorodzinnym, gdzie intymność jest mocno ograniczona. Pnącza szybko rosnące dzielą się na wiele odmian, które pielęgnować mogą nawet amatorzy ogrodnictwa. Największą popularnością cieszą się pnącza wieloletnie, które przez lata rozwijają się w jednym tylko miejscu. Można też zdecydować się na jednoroczne pnącza, będące sezonową ozdobą ogrodu, tarasu lub balkonu. Co roku mogą więc wyglądać zupełnie inaczej, zmieniając wybrany teren.

Niektóre pnącza preferują rozwijanie się bezpośrednio w ziemi. Inne wolą rosnąć w doniczce lub w innym pojemniku. Niezależnie od tego, jaki jest sposób i miejsce uprawy, pnącza szybko rosnące zawsze muszą mieć zapewnioną dobrą pielęgnację. To właśnie dzięki odpowiednim warunkom rośliny mogą się prawidłowo rozwijać. Sadzenie pnączy jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ rośliny te umożliwiają całkowitą zmianę przestrzeni lub aranżacji otoczenia. Musisz jednak pamiętać, że jednoroczne okazy wymagają więcej zaangażowania. Zapewniając pnączom odpowiednie stanowisko, rośliny z pewnością odwdzięczą się niesamowitym pokrojem, kolorami lub innymi walorami estetycznymi. Mnóstwo szybko rosnących pnączy jednorocznych może ozdabiać ogród aż do późnej jesieni. Zanim wybierzesz jednak konkretną odmianę, skup się na szybkości rośnięcia oraz wysokości maksymalnej, jaką mogą osiągnąć pnącza. Dzięki temu dobrze dopasujesz nie tylko samą roślinę, ale przede wszystkim odpowiednią podporę do pnączy. Niektóre muszą być bardzo wytrzymałe.

Pnącza szybko rosnące potrafią zaskoczyć tempem wzrostu. Niektóre osiągają wysokość kilku metrów w zaledwie… jeden sezon. Może być to duże ułatwienie w ogrodzie, który dopiero zaczyna się rozwijać. Dzięki błyskawicznej aranżacji ogród szybko pokryje się zielenią. Byliny będą też doskonale prezentować się na tarasie lub balkonie bloku wielorodzinnego. Gdy urosną, zaczną rzucać na niego cień. W ten sposób uzyskasz na tarasie odrobinę prywatności. Niektóre pnącza przetrwają nawet przez wiele lat – oczywiście mowa o wieloletnich i zimozielonych odmianach. Dzięki takim pnączom będziesz mógł przez dłuższy czas cieszyć się utworzoną aranżacją. Gotowe sadzonki pozyskać można w rekomendowanych szklarniach, więc nie potrzebujesz wcale samodzielnie ich pozyskiwać.

Szybko rosnące pnącza ogrodowe, na które warto zwrócić uwagę

Jednym z najczęściej polecanych pnączy szybko rosnących jest powojnik. To wielkokwiatowa roślina, która znakomicie prezentuje się na pergolach. Najlepiej czuje się w żyznej glebie, którą powinieneś regularnie podlewać. Jeśli będziesz stosować się wszystkich wskazówek, pnącze odwdzięczy się obfitym kwitnieniem i nietuzinkowym wyglądem. Jedną z najpopularniejszych odmian szybko rosnących pnączy w Polce jest „Generał Sikorski” oraz „Jan Paweł II”. Powojniki wspaniale prezentują się posadzone przy płocie, a także przy podporach. Możesz również wykorzystywać powojniki jako rośliny okrywowe. Jakie jeszcze szybko rosnące pnącza warto hodować w ogrodzie? Oto kilka ciekawych przykładów:

  • Akebia pięciolistkowa – jedno z najciekawszych pnączy szybko rosnących, które charakteryzuje się ładnymi, ciekawymi kwiatami i półzimozielonymi liśćmi. Warto obsadzać akebią np. ogrodowe pergole. Roślina może dorastać do ok. 2 m wysokości. Uwagę zwracają fioletowe pędy akebii, które później robią się brązowe. Mogą silnie owijać się wokół podpór. Roślina urośnie w półcienistym miejscu. Lepiej jednak posadzić akebię w pełnym słońcu.
  • Tunbergia oskrzydlona – częściej widuje się roślinę nie w ogrodzie, a na balkonie. Pędy tunbergii mogą urosnąć maksymalnie do 1,5 m wysokości. Na szczególną uwagę zasługują liście rośliny, które są sercowate, ciemnozielone i niewielkie. Kwiaty mają żółty kolor i rozwijają się od lata do jesieni. Najlepiej zapewnić tunbergii ciepłe stanowisko. Ważna jest też żyzna gleba dla rośliny. Warto zadbać o nasłonecznione miejsce dla rozwoju pnącza. Nasiona powinno się wysiewać w pomieszczeniach – najlepiej w okolicy maja, jeśli tylko masz już sadzonki.
  • Chmiel zwyczajny – szybko rosnące pnącze bylinowe, które potrafi ozdobić każdy ogród. Pędy rośliny obumierają jesienią, a w kolejnym sezonie znów wyrastają z podziemnej części. Wiosną w zaledwie kilka tygodni potrafią stworzyć zieloną ścianę z liści. Chmiel zwyczajny może rozrosnąć się rocznie nawet do 6 m wysokości, a także 3 m szerokości. Dobrze roślinie w średnio wilgotnej ziemi. Pnącze świetnie poradzi sobie w półcieniu, a także w słonecznych miejscach.
  • Hortensja pnąca – idealnie nadaje się na ogrodzenie, zwłaszcza że należy do pnączy szybko rosnących. Hortensje nie są jednak zbyt wysokie. Mogą osiągnąć maksymalnie do 1,5 m wysokości. Uwagę przykuwają kwiatostany hortensji, które formują się w ogromne kule. Dzięki nim ogród może wyglądać bardzo nietuzinkowo. Kwiaty hortensji pnącej mogą mieć różne kolory – czerwony, niebieski, fioletowy, biały i różowy. Pnącza potrzebują możliwie dużej ilości słońca, choć półcień nie powinien im zaszkodzić. Dla jak najlepszego rozwoju hortensji pnącej zapewnić im trzeba lekko wilgotną, próchniczną glebę. Nie przycinaj jednak hortensji, ponieważ pnącze zawiązuje się na starych pędach. Koniecznie zabezpiecz roślinę przed mrozem, bo w przeciwnym razie kwiatostany błyskawicznie przemarzną.

Zaskakujące pnącza szybko rosnące – najciekawsze rodzaje roślin

Wilec purpurowy, rdestówka Auberta i kobea pnąca

Wilec purpurowy to jedno z najciekawszych pnączy szybko rosnących, które uwielbia pochmurne dni. Owszem, urośnie na słońcu. Jednak po upływie mniej więcej 10 godzin zamknie płatki. W deszczowy, pochmurny dzień kwiaty będą przez cały czas otwarte. Właśnie dlatego niektórzy uważają wilce za najlepsze zwiastuny pogody. Pnącza charakteryzują się wieloma kolorami, które uwidaczniają się wyłącznie w pochmurne dni. Wysokość pnączy każdego roku zwiększa się o 2,5-5 m, więc roślina uważana jest za jedną z najszybciej rosnących w naszym kraju. Aby roślina osiągnęła jak największy rozmiar, musisz zapewnić jej kilka warunków. Przede wszystkim należy podlewać pnącza w ciepłe dni – w przeciwnym razie liście mogą opaść. Wilce purpurowe w skrajnych przypadkach mogą również obumrzeć, jednak wtedy nic już nie będzie można z nimi zrobić. Zadbaj o podłoże dla wilców – powinno być bogate w składniki mineralne. Dzięki takim warunkom pnącza urosną nawet w najbardziej słonecznym miejscu. Uważaj jednak na nawożenie rośliny! Przez nadmierne nawożenie roślin kwitnienie może okazać się słabe. Wilec purpurowy nie przepada również za gliną. W ziemi do hodowli wilców znajduje się wyłącznie glina? Najlepszym sposobem będzie wymieszanie gliny z piaskiem. Dzięki temu pnącza będą się pięknie rozwijać.

Kolejne niezwykle interesujące pnącze to rdestówka Auberta. Uważa się je za najsilniejsze pnącze w naszym kraju, biorąc pod uwagę tempo wzrostu. Rdestówka osiąga bowiem ok. 12 m wysokości. Co ciekawe, rocznie przyrosnąć może nawet o… 6 m! Na uwagę zasługują oszczepowate, zielone i liczne liście pnączy na podporach. Ciekawe są także białe i drobne kwiaty, które na pnączach zebrane są w luźne wiechy. Potrafią stanowić niesamowitą dekorację od lipca do października. Rdestówka Auberta wykorzystywana jest jako roślina maskująca. Z jej pomocą przykryć możesz np. nieładną pergolę, budynek lub dowolną konstrukcję w ogrodzie. Możesz również sprytnie pozbyć się szpecącego krajobraz płotu lub drewnianej altany. Warto dodać, że rdestówka ma niewielkie wymagania glebowe. Doskonale znosi również przycinanie. Podczas ostrej zimy może przemarzać. Jednak bez problemu zregeneruje się po wiosennym przycinaniu.

Ostatnim pnączem, które zasługuje na wyróżnienie, jest kobea pnąca. W naturalnych warunkach pnącze rośnie w Meksyku. Wieloletnia roślina powinna być traktowana w Polsce jako jednoroczna, ponieważ zimą wcale się nie rozwija. Po skończonym kwitnieniu nasiona kobei pnącej można zbierać własnoręcznie. Dzięki temu będziesz cieszyć się pnączem w kolejnym roku. Ze względu na swoje pochodzenie kobea powinna zostać posadzona na słonecznym stanowisku. Możesz posadzić bylinę w piachu, jednak wtedy nie urośnie zbyt wysoka. Kwiaty także nie będą rozkwitać w obfitej ilości. Staraj się nie trzymać rośliny w chłodnym i wietrznym miejscu. Chcesz uprawiać pnącze na balkonie? Wówczas powinieneś wysiać nasiona do doniczki w okolicy marca. Warto, zwłaszcza że kobea ma bardzo urocze kwiaty, a także niesamowicie pachnie. Bez problemu ozdobisz roślinami swój taras, a także balkon w bloku. Wybrane miejsce przesiąknie cudownym, niepowtarzalnym zapachem.

Na jakie szybko rosnące pnącza zwrócić uwagę?

Wiele osób może się zdziwić, ale ciekawą rośliną pnącą jest groszek pachnący. To pnącze, które znakomicie nadaje się na ogrodzenie. Wykorzystać można groszek do dekoracji siatek, a także altany i różnego typu konstrukcji ogrodowych. Groszek pachnący dorasta od 50 do nawet 150 cm wysokości. Ma kanciaste pędy, z których wyrastają charakterystyczne liście. Pnącze kwitnie od lata do jesieni. Pasuje do wiejskich i naturalistycznych aranżacji. Gdy tylko nadejdzie kwiecień, możesz wysiewać groszek prosto do gruntu. Powinieneś jednak zatroszczyć się o słoneczne, próchnicze i żyzne podłoże dla rośliny. Kolejnymi pnączami są winnik tojadolistny i winnik zmienny. Rośliny osiągają do 4 m wysokości przy 1 m rocznego przyrostu. Pnącza idealnie prezentują się na pergoli. Ozdobne liście winników jesienią wybarwiają się na żółto. Winnik tojadolistny urośnie w każdej glebie. Winnik zmienny rośnie nieco szybciej, obfitując w dekoracyjne owoce oraz trójbarwne liście. Młode pędy zmieniają kolor na czerwony. Doskonale odnajdują się w słońcu, choć półcień im nie przeszkadza.

Ostatnią ciekawą rośliną szybko rosnącą jest akebia pięciolistkowa. To szybko rosnące pnącze, które pasuje zwłaszcza na pergole w ogrodzie oraz „zieloną ścianę” na balkonie lub tarasie. Akebia każdego roku coraz bardziej pnie się wzwyż, osiągając nawet 2 m przyrostu rocznie. Pędy pnączy najpierw są fioletowe, a później zmieniają kolor na brązowy. Akebia pięciolistkowa to kwiat zachwycający liśćmi, a także nietuzinkowym kwiatostanem. Kwiaty niesamowicie pachną, co tworzy wyjątkową atmosferę w ogrodzie lub na balkonie – w zależności od tego, gdzie posadzone są rośliny. Pnącza najlepiej i najszybciej rosną w słonecznych miejscach, jednak półcień również nie powinien stanowić dla nich większej przeszkody w rozwoju. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest regularne przycinanie roślin. Od tego zależy bowiem forma, jaką finalnie osiągnie akebia pięciolistkowa.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto