Pnącza wieloletnie
-
Monstera dziurawapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Egzotyczne pnącze dorastające do bardzo dużych rozmiarów. Lubiana roślina doniczkowa do biur i mieszkań.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Glicynia chińskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Glicynia chińska jest ozdobnym pnączem ze zwisającymi gronami niebieskofioletowych motylkowych kwiatów. Jest długowieczną rośliną, której pędy dorastają do ponad 10 m długości. Nazwa rodzajowa upamiętnia niemiecko-amerykańskiego lekarza Caspara Wistar'a. Etymologiczny błąd — wisteria zamiast wistaria — został jednak w oficjalnej nomenklaturze zachowany.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Zroślicha stopowcowapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zroślicha stopowcowa jest znana jako szybko rosnące pnącze doniczkowe o pięknych liściach. Jest spokrewniona z tak popularnymi roślinami, jak epiprepnum, diffenbachia, filodendron albo cantedeskia. Kształt liści tego gatunku może się kojarzyć ze stopą gęsi albo ostrzem strzały. Odmiany hodowlane zroślichy stopowcowej mają często liście w rozmaitych, często cieniowanych kolorach.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Epipremnum złocistepnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zarówno zwisające, jak i pnące się, mało wymagające epipremnum jest doskonałą rośliną zieloną do dekoracji mieszkania. W swojej tropikalnej ojczyźnie rośnie jako liana, czepiając się drzew specjalnymi korzeniami. W warunkach domowych zakwita bardzo rzadko.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Milin amerykańskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Duże, trąbkowate kwiaty milinu amerykańskiego w pomarańczowym kolorze wnoszą do każdego ogrodu nieco egzotyki. Pochodzące z Ameryki pnącze jest zimoodporne i przez całe lato stanowi szczególną atrakcję. W uprawie istnieje wiele odmian milinu o różnych kolorach kwiatów.
pnącze Trudność uprawy: średnia
Pnącza wieloletnie - pozostałe
-
Męczennica błękitnapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Męczennica błękitna jest egzotycznym pnączem z lasów Ameryki Południowej uprawianym u nas w doniczkach jako roślina ozdobna. Tajemniczą nazwę zawdzięcza roślina mnichowi z Bolonii, który opisując w 1609 roku kwiat, dopatrzył się w nim różnych ewangelicznych symboli. Taka interpretacja została szybko podchwycona i rozpowszechniona, co przyniosło roślinie wielką popularność w XVII wieku.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Cytryniec chińskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Cytryniec chiński jest mrozoodpornym pnączem o zastosowaniu zarówno dekoracyjnym, jak i spożywczym. Chińczycy nazywają go owocem o pięciu smakach, ponieważ okrywa owocu, miąższ i nasiona są jednocześnie słodkie, słone, gorzkie, cierpkie i kwaśne. Na Dalekim Wschodzie cytryniec chiński jest też popularną rośliną leczniczą.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Monstera minimapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Rhaphidophora tetrasperma ze względu na swój wygląd i potoczne nazwy "monstera minima" albo "mini monstera" jest często mylona, albo błędnie przypisywana do rodzaju Monstera. W przeciwieństwie do "prawdziwej" monstery rhaphidophora nie pochodzi z Ameryki Południowej, ale z Azji (Tajlandia, Malezja). Jest wiecznie zielonym pnączem z lasów deszczowych.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Winobluszcz pięciolistkowypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Sprowadzone z Ameryki na początku XVII wieku dzikie wino jest cennym pnączem ozdobnym. Efektowny przez cały sezon dywan liści, szczególnie pięknie wygląda jesienią, kiedy przybiera bajeczne barwy czerwieni i purpury. Winobluszcz pięciolistkowy w szybkim tempie potrafi stworzyć szczelną zasłonę ścian, płotów i murów.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Dzbanecznik ventratapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Dzbanecznik jest botanicznym rodzajem egzotycznych roślin, które niedobory składników pokarmowych w glebie nauczyły się uzupełniać, polując na owady. Liczne gatunki dzbanecznika wymagają do rozwoju szczególnych warunków siedliskowych, które trudno im zapewnić w warunkach domowych. Dlatego też najczęściej spotyka się w mieszkaniach najłatwiejsze w uprawie hybrydy i odmiany, a wśród nich najpopularniejszą chyba naturalną hybrydę Nepenthes ventricosa i N. alata, czyli w skrócie "ventrata".
pnącze Trudność uprawy: trudna -
Rdestówka Aubertapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Rdestówka Auberta jest zdrewniałym pnączem o bardzo dużym przyroście rocznym, jest jedną z najszybciej rosnących roślin w Polsce. Ozdobę stanowią sercowate, jasnozielone liście oraz długo utrzymujące się białe, wiechowate kwiatostany. Epitet gatunkowy upamiętnia francuskiego misjonarza Georgesa Auberta, który przesłał nasiona rośliny z Tybetu do Paryża.
pnącze
-
Winobluszcz trójklapowypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Winobluszcz trójlistkowy jest dalekowschodnim pnączem, które zyskało u nas dużą popularność. Jego ozdobę stanowią gęsto i dachówkowato ułożone liście, które jesienią przybierają intensywne odcienie czerwieni. Dzięki silnym przylgom może wspinać się bez podpór po całkiem gładkich powierzchniach.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Bluszcz pospolitypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz jest zimozielonym pnączem, które przy pomocy korzeni przybyszowych bez trudu wspina się po drzewach i murach, a także ukorzenia pędy na ziemi. Bluszcz zwyczajny i jego odmiany znajdują różnorodne zastosowanie w ogrodzie — tworzą efektowną zasłonę dla fasad i powierzchni ziemi.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Hoja różowapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Hoja różowa jest tropikalnym pnączem, które uprawiane w doniczce zachwyca urodą swoich kwiatów. Mają kształt pięcioramiennych gwiazdek i wyglądają jak odlane z porcelany albo wosku. Utrzymują się przez kilka tygodni. Roztaczają mocny aromat. Nazwa rodzajowa upamiętnia angielskiego botanika Thomasa Hoy'a.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Wiciokrzew pomorskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew pomorski jest rodzimym pnączem, jednak rzadko spotykanym w naturalnym środowisku i podlegającym ochronie. Odznacza się nieprzeciętną urodą kwiatów i owoców, a na dodatek stanowi źródło pożywienia dla owadów i ptaków. Do wzrostu potrzebuje podpory.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Filodendron pnącypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Filodendron pnący jest tropikalnym pnączem o sercowatych liściach. Jest nie tylko efektowny i łatwy w uprawie, ale na dodatek oczyszcza powietrze. W naturze dorasta do 10 m, jednak w naszych warunkach osiąga tylko 2-3 m. Wytwarza korzenie czepne.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Zroślicha stopowcowa 'Neon Robusta'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zroślicha stopowcowa 'Neon Robust' jest odmianą egzotycznego pnącza o pięknych liściach z niespotykanym ubarwieniem. W odpowiednich warunkach świetlnych liście przybierają bladoróżowy kolor o perłowym połysku. Odmiana 'Neon Robust' wyróżnia się efektownie na tle tradycyjnej zieleni roślin.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Scindapsus pstrypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Scindapsus pstry jest tropikalnym pnączem ze znanej rodziny obrazkowatych. Efektowne, skórzaste liście ze srebrzystymi plamkami czynią z niego jedną z najpiękniejszych roślin doniczkowych. Bywa mylony ze spokrewnionym epipremnum złocistym, od którego ma jednak większe wymagania. Może rosnąć również w doniczce wiszącej, tworząc zwisające pędy.
pnącze -
Epipremnum pierzastepnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum pinnatum jest egzotycznym pnączem o pierzastodzielnych liściach. W naturalnych warunkach dorasta do 15 m, oplatając drzewa albo skalne wypusty na górskich stokach. W mieszkaniu osiąga znacznie mniejsze rozmiary, długość liści może dochodzić do 40 cm, podczas gdy w tropikalnych lasach bywają dwukrotnie większe.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Zroślicha stopowcowa 'Emerald Gem'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Syngonium 'Emerald Gem' jest odmianą zroślichy stopowcowej - tropikalnego pnącza o efektownych liściach. Ma duże strzałkowate liście na krótkich ogonkach w ciemnozielonym kolorze z jasnozielonym rysunkiem wzdłuż nerwów. Może rosnąć przy podporze, zwieszać się albo - przez przycinanie - utrzymać krzaczasty pokrój.
pnącze Trudność uprawy: średnia
-
Mandevilla sanderipnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Mandevilla sanderi jest brazylijskim pnączem spokrewnionym z barwinkiem i trojeścią. Trochę obco brzmiąca nazwa daje się łatwo wytłumaczyć: nazwa rodzajowa upamiętnia H. Mandeville’a, brytyjskiego dyplomatę w Argentynie, który pierwszy przywiózł roślinę do Anglii, a epitet gatunkowy odnosi się do botanika i kolekcjonera roślin H. Sandera.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Cissus rombolistnypnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Cissus rombolistny jest tropikalnym pnączem, którego dekoracyjne liście składają się trzech ciemnozielonych romboidalnych blaszek. Wyparty przez pewien czas przez modniejsze i kapryśne nowinki, odzyskuje popularność jako roślina sprawdzona i niekłopotliwa.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Monstera dubiapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera dubia jest rzadko spotykanym w uprawie doniczkowej gatunkiem egzotycznego pnącza. Z tej małej popularności wynika pewnie używanie łacińskiej nazwy, której część gatunkowa znaczy dosłownie "wątpliwa, niepewna" i odnosi się do pierwotnego umieszczenia rośliny w rodzaju Marcgravia. Małe i zamknięte liście tej monstery dopiero z wiekiem stają porozcinane i dziurawe.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Scindapsus treubii 'Moonlight'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
W przypadku egzotycznych roślin ozdobnych tworzenie potocznych nazw polskich nie nadąża czasem za ich popularnością, czego przykładem może być efektowna odmiana pnącza Scindapsus treubii 'Moonlight'. Ciemnozielone liście rośliny mają srebrzysty połysk, który przypomina księżycową poświatę - stad nazwa odmiany.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Wiciokrzew zaostrzonypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew zaostrzony jest szybkorosnącym pnączem o drobnych, zimozielonych liściach i pachnących, rurkowatych kwiatach. Po długim okresie kwitnienia dojrzewają fioletowoczarne owoce. Doskonale nadaje się na zielone parawany oraz osłony ścian i ogrodzeń.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Wiciokrzew japońskipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Wiciokrzew japoński jest pnączem z Dalekiego Wschodu o cienkich pędach i częściowo zimozielonych liściach. Białe, mocno aromatyczne kwiaty, z czasem stają się żółte. Późną jesienią ozdobę stanowią ciemnofioletowe owoce. Bez podpór może pełnić rolę rośliny okrywowej.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Kostrzewa popielatabyliny trawa trawa ozdobna
Niebieskie zabarwienie liści sprawia, że kostrzewa sina jest bardzo efektowną ozdobą ogrodów skalnych i stepowych. Niezwykle atrakcyjna i mało wymagająca trawa tworzy gęste, kuliste kępy. Wyhodowano liczne odmiany kostrzewy sinej o liściach niebieskich, srebrzystych, stalowych, a nawet złotożółtych. Doskonale sprawdza się w kompozycjach z odpornymi na suszę roślinami, jak rozchodniki, rojniki, posłonki i niektóre goździki.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Hoja sercowatapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
To egzotyczne pnącze oprócz efektownych kwiatów odznacza się oryginalnymi liśćmi w formie serca. Zielone serca hoi doskonale nadają się na walentynkowy prezent zamiast róży. Nazwa gatunkowa rośliny upamiętnia irlandzkiego botanika Arthura Kerr'a.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Kokornak wielkolistnypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Kokornak wielkolistny jest amerykańskim, szybko rosnącym pnączem, które zapewnia w ogrodzie cień i osłonę. Duże liście tworzą szczelną, zieloną ścianę. Nazwa rodzajowa Aristolochia wywodzi się od starogreckich słów áristos ="bardzo dobry" i lóchos = "narodziny", i ma związek ze stosowaniem w przeszłości rośliny w położnictwie.
pnącze Trudność uprawy: średnia
-
Monstera pinnatipartitapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Monstera pinnatipartita jest pnączem z deszczowych lasów Ameryki Południowej. Miłośników tropikalnych roślin przekonuje do siebie oryginalną formą rozwoju liści. W młodości są one ciemnozielone i pełne, z czasem dzielą się i zmieniają nie do poznania. Stąd wzięła się nazwa gatunkowa, która znaczy tyle co "podzielony na części w sposób pierzasty ".
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Filodendron Karstenapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Nazwy egzotycznych roślin ozdobnych, używane potocznie i zwyczajowo, nie zawsze są zgodne z nazwami botanicznymi, które te rośliny jednoznacznie identyfikują. Philodendron karstenianum (synonim Philodendron venosum) jest zwyczajowo nazywany monsterą karstenianum. Jest to tropikalne pnącze o efektownych liściach, które są mocno żyłkowane i miejscami wypukłe.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Przywarka japońskapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Przywarka japońska jest pochodzącym z Japonii pnączem leśnym, które rosnąc bez podpory, może stać się oryginalną rośliną okrywową. Nieco dziwna nazwa gatunkowa hydrangeoides, oznaczająca „jak hortensja", została nadana roślinie, która po raz pierwszy została opisana jako należąca do rodzaju Schizophragma.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Powojnik pnącypnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Powojnik pnący jest wieloletnim pnączem o silnym wzroście, uprawianym w ogrodach, a także dziczejącym i osiedlającym się w dolinach rzek i w liściastych lasach. Jest szczególnie przydatny do pokrywania zielenią dużych ścian, pergoli, płotów i tworzenia zasłon dla mało atrakcyjnych obiektów w ogrodzie.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Akebia pięciolistkowapnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Akebia pięciolistkowa jest dalekowschodnim pnączem, wieloletnim i szybko rosnącym. W cieplejszych regionach może być zimozielona. Doskonale nadaje się do obsadzania altan ogrodowych, pergol i rozmaitych podpór. Jadalne owoce akebii w naszych warunkach raczej nie dojrzeją.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Epipremnum złociste 'N'joy'pnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Epipremnum 'N'joy' jest bardzo dekoracyjną odmianą klasycznego epipremnum złocistego. Podobieństwo do 'Happy Leaf' albo 'Marble Queen' nie jest przypadkowe, ponieważ należą do tego samego gatunku botanicznego. Na soczystej zieleni liści epipremnum 'N'joy' widoczne są nieregularne białe plamy, które z każdego liścia tworzą niepowtarzalne dzieło sztuki.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Bluszcz irlandzkipnącze pnącze zimoodporne pnącze ogrodowe
Bluszcz irlandzki jest zimozielonym pnączem i podobnie jak bluszcz pospolity wspina się na duże wysokości - drzewa, skały i budynki - przy pomocy korzeni przybyszowych. Doskonale nadaje się do obsadzania cienistych i półcienistych miejsc w ogrodzie, jednak do kwitnienia potrzebuje dostępu do słońca. W naszych warunkach nie jest całkowicie odporny na mróz.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Stephania pierreibyliny bylina z bulwą ozdobna
Stephania pierrei jest rosnącą w Wietnamie, Kambodży i Tajlandii bulwiastą byliną, która uprawiana u nas w doniczkach nie doczekała się jeszcze żadnej polskiej nazwy. Okrągłe tarczki liści tej rośliny bardzo przypominają liście pilei peperomiowatej, z którą jedna nie jest spokrewniona. W medycynie wietnamskiej jest stosowana do leczenia depresji, bezsenności i niektórych zaburzeń psychicznych. Zamiast poprawnej nazwy botanicznej Stephania pierrei, często używana jest nazwa Stephania erecta.
bylina, pnącze Trudność uprawy: średnia -
Dischidia okrągłolistnabyliny sukulent roślina ozdobna
Dischidia okrągłolistna jest epifitycznym, sukulentowym pnączem z deszczowych lasów Dalekiego Wschodu. Na długich pędach tworzy ustawione parami, naprzeciwlegle, okrągłe liście, które są pękate pośrodku i mogą przypominać małe naczynie na wino. Nazwa rodzajowa pochodzi od greckich słów dis = "dwa" i askidia, liczba mnoga od askidion = "mały bukłak". Łaciński epitet gatunkowy nawiązuje do nummus = "przypominający monetę". Roślina jest spokrewniona z hoją i barwinkiem.
bylina, pnącze Trudność uprawy: łatwa
Pnącza wieloletnie – jakie rośliny długo kwitnące wybrać do ogrodu?
Pnącza wieloletnie to jedne z najciekawszych roślin do ogrodu. Pnące rośliny wieloletnie potrafią odmienić aranżację każdego podwórka przed domem. Warto jednak upewnić się, jakie byliny ogrodowe poradzą sobie w polskim klimacie. Które kwiaty szybko pnące polecane są początkującym ogrodnikom? Jakie ozdobne byliny długo kwitnące są uznawane za najładniejsze? Sprawdź najważniejsze informacje na temat pnączy wieloletnich.
Najładniejsze pnącza wieloletnie – polecane odmiany do ogrodu
O tym powinieneś pamiętać, wybierając pnącza wieloletnie!
Pnące rośliny wieloletnie potrafią znakomicie ozdobić każdy ogród. Odpowiednio dobrane będą cieszyć oczy długim kwitnieniem i pięknym pokrojem. Jeśli zależy ci na dekoracyjnych i wieloletnich pnączach, skup się na zimozielonych i wielobarwnych roślinach. Z ich pomocą stworzysz prawdziwą, naturalną i niezwykle ciekawą ozdobę każdego ogrodu. Zanim ostatecznie zdecydujesz się na konkretny gatunek, zwróć też uwagę na wymagania pnączy. Zwykle kluczowym elementem okazuje się stanowisko, jakiego potrzebują rośliny do prawidłowego wzrostu. Pnącza powinny zostać idealnie dopasowane do warunków, jakie ma działka. Musisz wiedzieć, gdzie mogą rosnąć rośliny – w słońcu, półcieniu czy cieniu. Rodzaj podłoża również ma wybitne znaczenie – tak samo, jak jego odczyn, żyzność gleby i przepuszczalność. Staranne dopasowanie gatunku pnączy do ogrodu pozwoli uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości. Postaraj się również dobrać pnącze pod kątem siły wzrostu. Musisz wiedzieć, jak dużą część ogrodu byliny mogą „przejąć” oraz upewnić się, że można je ewentualnie przycinać lub formować.
Nie powinieneś zapominać o najważniejszych parametrach dla wieloletnich pnączy. Zwróć uwagę na mrozoodporność roślin. Jeśli mieszkasz na wschodzie Polski lub w miejscu narażonym na silne podmuchy wiatru, zdecyduj się na mrozoodporne pnącza. Jednymi z najbardziej odpornych na mróz roślin są powojniki i hortensje pnące – jednak te drugie nie są roślinami wieloletnimi. Umiarkowaną odporność na mróz przejawiają trzmieliny i wiciokrzewy. Powinieneś zatem sadzić je na południu Polski, a także w centrum i na zachodzie. W cieniu rozwijają się zupełnie inne pnącza niż w słońcu. Cienistymi roślinami mogą być bluszcze i przywarki. Słońce uwielbiają z kolei rdestówki oraz powojniki. Wiele pnączy doskonale czuje się w cienistych miejscach, mimo że z natury rosną na słonecznych stanowiskach (takie jak dławisz). Mimo że dławisze urosną w cieniu, bez słońca całkiem stracą zabarwienie swoich liści. Nie można też zapominać o odporności na zasolenie. Jeśli pnącze będzie rosnąć blisko ogrodzenia, które umieszczone jest przy drodze posypywanej w zimę solą, wówczas najlepiej zdecydować się na wieloletnią odmianę tolerującą zasolenie (np. winorośl pachnącą).
Pnącza wieloletnie – polecane ozdobne odmiany szybko pnące
Jednym z najciekawszych pnączy ogrodowych jest akebia pięciolistkowa. To szybko rosnące pnącze, które doskonale nadaje się np. na pergole, ogrodzenie lub inną konstrukcję ogrodową. Liście akebii są pół-zimozielone. Rośliny ozdobne mogą urosnąć z kolei do 2 m wysokości. Pędy pnączy z początku są fioletowe, a później zmieniają kolor na brązowy. Akebia jest kwiatem znanym zarówno z zachwycającego kwiatostanu, jak i liści. Kwiaty rośliny przepięknie pachną i stanowić mogą doskonałe uzupełnienie każdego ogrodu. Roślina najlepiej odnajdzie się w słonecznych miejscach. Możesz również posadzić akebię w półcieniu – nie będzie stanowić większej przeszkody w rozwoju rośliny. Bardzo ważne jest regularne przycinanie pnączy. Właśnie od tego procesu pielęgnacji zależeć będzie dalszy rozwój wieloletniego pnącza.
Kolejnymi wartymi zainteresowania roślinami są wiciokrzewy. Wysokie rośliny mogą urosnąć do 4 m wzwyż. Najlepiej wyeksponować pnącza ogrodowe na pergolach w ogrodzie. Kwiaty wyrastające z wiciokrzewów są piękne i niesamowicie pachną. Zauważyć je można na pnączach końcem czerwca. Najczęściej są w kolorze różowym, żółtym albo czerwonym. Wiciokrzewy doskonale czują się na stanowiskach mocno osłoniętych od wiatru. Powinno być to jednak dobrze nasłonecznione miejsce. Wiciokrzewy urosną również w półcieniu. Wówczas jednak pojawia się ogromne ryzyko, że pnącze wypuści mniej kwiatów. Ziemia dla wiciokrzewów nie może być zbyt sucha. Nie oznacza to jednak, że powinna być przemoczona – wówczas pnącza szybko zgniją.
Jeszcze jednym wartym zainteresowania pnączem wieloletnim jest groszek pachnący. Można wykorzystać roślinę do dekoracji drewnianych konstrukcji, płotów, siatek lub innego typu ogrodzenia. Groszek pachnący może urosnąć od 50 do nawet 150 cm. Pędy groszku pachnącego są kanciaste. Zauważyć można wyrastające z nich liście i wąsy. Pnącze kwitnie na początku czerwca. Najlepiej prezentuje się w ogrodzie wiejskim lub naturalistycznym. Co ciekawe, możesz go wysiać wprost do gruntu już w kwietniu. Musisz jedynie zatroszczyć się o żyzne, próchnicze i słoneczne podłoże dla rośliny.
Długo kwitnące pnącza wieloletnie – na które warto zwrócić uwagę?
Kobea pnąca i pałczatka – pnącza, które zrewolucjonizują każdy ogród
Jedną z najciekawszych roślin pnących do ogrodu jest kobea pnąca. W naturalnym środowisku spotkać ją można wyłącznie w Meksyku. Wieloletnie pnącze przez to, że w naszym kraju jest zdecydowanie chłodniejszy klimat, uznawane jest za jednoroczne. Mimo to warto spróbować wyhodować kobeę na roślinę wieloletnią – upartym ogrodnikom naprawdę może się to udać. Nasiona rośliny zbierać można zupełnie samodzielnie. Należy jednak poczekać, aż kobea zakończy kwitnienie. Kobea pochodzi z Meksyku, dlatego najbardziej do życia potrzebne są roślinie słoneczne stanowiska. Warto posadzić bylinę w piachu, aby miała bezpośredni dostęp do słońca. Trzeba jednak pamiętać, że wtedy bylina może stać się nieco niższa, a także mniej obficie zakwitnie. Staraj się nie przetrzymywać rośliny w wietrznym i chłodnym miejscu.
Do polecanych roślin pnących wlicza się również pałczatka. Bylina charakteryzuje się ozdobnymi kwiatami, które do złudzenia przypominają… słomki. Najczęściej mają pomarańczowy, czerwony, ciemnoróżowy i żółty kolor. Pnącze może urosnąć maksymalnie do 2 m wysokości. Roślina powinna rosnąć w gruncie, choć niektórzy decydują się również na hodowlę pałczatki w doniczce. Pnącze jest kruche i niezwykle wrażliwe. Właśnie dlatego zaleca się dokładnie zabezpieczyć kobeę przed posadzeniem do ziemi. W Polsce często panują uciążliwe, mroźne i długie zimy. Przez to niewielu ogrodnikom udaje się wyhodować roślinę na wieloletnią. Zdecydowana większość uprawia pałczatkę jako roślinę jednoroczną. Warto dodać, że odpowiednio zadbana pałczatka może obficie zakwitnąć. Jeśli tylko zadbasz o uszczykiwanie rośliny w pierwszej fazie wzrostu, bylina z pewnością znakomicie się rozkrzewi.
Bluszcz zimozielony – wszystko, co warto wiedzieć o wieloletnim pnączu
Bluszcz zimozielony to jedna z najczęściej spotykanych roślin w polskich ogrodach. Polacy często tworzą z bluszczu różnego rodzaju żywopłoty. Najpowszechniejszą odmianą jest bluszcz pospolity. Jest to pnącze odporne na negatywne skutki zmian pogodowych, a także zniszczenia. Warto zatroszczyć się o odpowiednie stanowisko dla rośliny. Powinna rosnąć w cieniu, a także w dużej wilgotności. Czasami pojawiają się w polskich ogrodach wieloletnie bluszcze uwielbiające słońce. Potrzeba im jednak ogromnej ilości wody, a więc systematycznego nawadniania. Poza tym bluszcz potrzebuje do życia próchniczej, żyznej i wapiennej gleby.
Najlepiej sadzić bluszcz wiosną. Jeśli marzysz o uczynieniu pnącza dekoracją cienistego miejsca, możesz pozwolić mu wspinać się po podporach np. wokół altany ogrodowej. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru, ponieważ bluszcz nie będzie wówczas przemarzać. Jeśli pnącze ma zawsze prezentować się pięknie, powinieneś regularnie zasilać bluszcz wieloskładnikowymi nawozami. Należy wysypywać nawóz bezpośrednio pod liście. Postaraj się również usuwać suche, martwe pędy. Dzięki temu pobudzisz nowe pędy do szybkiego rozwoju. Właśnie w ten sposób nadasz roślinie pożądaną formę. Trzeba również zaznaczyć, że bluszcz to pnącze długowieczne. Nie musisz więc poświęcać wiele czasu na jego pielęgnację. Może być to duże ułatwienie dla osób, które nie znają się zbyt dobrze na ogrodnictwie. A może chcesz hodować pnącze w donicy? Wówczas należy zadbać o możliwie cieniste stanowisko dla rośliny, a także niską temperaturę. Systematycznie zraszaj roślinę wodą, a także postaraj się nawozić bluszcz przynajmniej raz w tygodniu. Ważne jest także regularne przycinanie pnączy. Dzięki temu zabiegowi pnącza będą porastać wybrane miejsce w kształcie, jaki tylko ci się zamarzy.
Kokornak wielkolistny, czyli wieloletnia bylina do każdego ogrodu
Wieloletnie pnącza coraz częściej pojawiają się w polskich ogrodach. Wśród nich wyróżniają się zarówno jednobarwne, jak i kolorowe okazy. Mamy też rośliny lubiące słoneczne stanowiska lub rosnące głównie w cieniu. Wśród pnączy należących do drugiej grupy wyróżnia się kokornak wielkolistny. Z pomocą tego ciekawego pnącza można tworzyć mnóstwo różnorodnych kompozycji ogrodowych. Bez problemu zaaranżujesz dzięki nim wiele miejsc w ogrodzie, np. stworzysz zieloną ścianę. Z pomocą kokornaka wielkolistnego obsadzić można również krzewy i drzewa, pergole, ogrodzenia lub inne konstrukcje ogrodowe. To właśnie kokornaki wielkolistne umożliwiają maskowanie niezbyt estetycznych miejsc, obiektów i ścian. Mimo że pnącza nadają się do głębokiego cienia, prezentują się bardzo atrakcyjnie. Właśnie te rośliny umożliwiają całkowitą zmianę, jeśli chodzi o teren przed domem.
Masz takie miejsce przed domem, które jest mocno zacienione? Powinieneś skupić się wobec tego na doborze odpowiednich roślin, aby mogły rosnąć w takim miejscu. Klasyczne rośliny preferujące słońce odpadają – niestety, ale nie urosną w cieniu. Jeśli już im się to uda, kwitnienie na pewno nie będzie zbyt obfite. Wśród tego typu roślin wymienia się róże pnące i glicynię. Może warto postawić wobec tego na nietypowe gatunki roślin, dzięki którym ciemne zakamarki ogrodu staną się znacznie bardziej atrakcyjne? Właśnie takim nietypowym pnączem jest kokornak wielkolistny. Pnącze naturalnie rośnie w Stanach Zjednoczonych. Zalicza się je do rodziny kokornakowatych. Wzrost rośliny jest błyskawiczny. Szacuje się, że pnącze może urosnąć nawet do 20 m wysokości. Co jeszcze warto wiedzieć na temat kokornaków wielkolistnych? Oto kilka ważnych wskazówek:
- Na pnączach pojawiają się wielkie
liście o nerkowatym kształcie. Dzieje się to oczywiście w okresie kwitnienia
kokornaków. Rośliny przybierają wówczas głęboki, żółty kolor.
-
W okresie kwitnienia zauważyć
można również niewielkie, zwisające kwiaty, które kształtem przypominają
dzbaneczniki. Niesamowicie pachną, dzięki czemu do ogrodu zlatuje się wiele
pożytecznych owadów zapylających – takich jak pszczoły, trzmiele i motyle.
-
Jeśli chcesz, aby kokornaki dobrze
się rozwijały, musisz zadbać o wilgotną, świeżą i piaszczysto-gliniastą glebę
dla tych roślin. Pnącza doskonale poradzą sobie również w cieniu. Są odporne
zarówno na zanieczyszczenia miejskie, jak i niską temperaturę. Czyni to
kokornaki uniwersalnymi pnączami, idealnymi do większości nasadzeń – zarówno na
wsi, jak i w mieście.
-
Staraj się systematycznie
sprawdzać stan kokornaków wielkolistnych. Czasami może się zdarzyć, że zostaną
zaatakowane przez przędziorki albo grzyby.
- Liście kokornaków są naprawdę masywne. Właśnie przez to wymagają solidnych podpór. Kokornaki najlepiej prezentują się posadzone przy dużym drzewie. Można również posadzić długo kwitnące pnącze na słupie, pergoli ogrodowej lub elewacji domu.