Pnącza wieloletnie na pergole

pnącza wieloletnie na pergole

Pnącza wieloletnie na pergole to rośliny pnące wymagające podpór. Można sadzić je przy kratkach, metalowych lub drewnianych albo właśnie na pergolach. Sprawdzą się także na ścianach altan. Lubiane pnącza wieloletnie wyróżniają się kolorem lub wyglądem liści, mają ciekawe barwy lub nietypowo zbudowane kwiaty. Mają jedną ważną zaletę – zajmują naprawdę mało miejsca, a przy tym są bardzo ładne. Nieco zacieniają i tworzą naturalny parawan, odgradzający od siebie różne zakątki ogrodu. Pnącza wieloletnie to zarówno rośliny kwitnące, o wspaniałych, zachwycających kwiatach, jak i rośliny ozdobne z liści.

Filtry0

Pnącza wieloletnie na pergole

Pnącza wieloletnie na pergole - pozostałe

Pnącza wieloletnie na pergole - jakie całoroczne rośliny pnące wybrać na pergole?

Drewniane pergole, porośnięte pięknymi pnączami, to niezwykła dekoracja do każdego ogrodu. Wprowadzają trochę tajemniczości, trochę magii, trochę romantyzmu. Warto zastanowić się nad wytyczeniem spokojnego zakątka, w którym porośnięta pergola będzie dawała trochę cienia i wytchnienia. Dowiedz się, jakie pnącza wieloletnie na pergole warto rozważyć!

Popularne pnącza wieloletnie na pergole: bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity to zdecydowanie najbardziej popularna roślina pnąca. Ma taką zaletę, że jest bardzo mało wymagający. A przy tym naprawdę ładny, dlatego bluszcz cieszy się dużym powodzeniem. Ozdobne liście bluszczu mają na blaszce charakterystyczny rysunek. Ich klonowaty kształt oraz wyraźne unerwienie sprawiają, że naprawdę ładnie wyglądają. Bluszcz pospolity lubi zacienione miejsca i świetnie nadaje się do ogrodu na pergole. To całoroczne rośliny, pięknie wyglądają ścięte mrozem.

Bluszcz doczekał się stworzenia bardzo wielu różnych odmian. Na uwagę zasługują:

  • ‘Golden Child’ – ciemnozielone liście o jasnych, intensywnie żółtych brzegach,
  • ‘Harold’ – ciemnozielone, mocno błyszczące liście,
  • ‘Kalibri’ – ciemnozielone liście z białymi plamkami,
  • ‘Mini Esther’ – ciemnozielone liście z białymi brzegami.

Kwitnące pnącza wieloletnie

Kwitnące pnącza wieloletnie cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Nic dziwnego, są najładniejsze. Ich pokrój i liście są bardzo dekoracyjne, ale w okresie kwitnienia po prostu zapierają dech w piersiach.

Jednym z najpiękniejszych jest glicynia. To fioletowe cudo o ogromnych gronach drobnych, delikatnych kwiatuszków. Glicynia, zwana także wisterią, jest jednak dość kapryśna i nie zawsze radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych. Jeśli chcesz ją posadzić na pergoli, koniecznie zadbaj o odpowiednio mocne podpory, ponieważ jej zdrewniałe pędy mogą sporo ważyć.

Ozdobne kwiaty powojnika wyglądają zachwycająco i wspaniale pachną. Mają białe, fioletowe lub różowe barwy, a samo pnącze rozrasta się bujnie i obficie kwitnie. Szybko porasta całą pergolę i zachwyca przez cały sezon. Powojniki przycina się wczesną wiosną, ale błyskawicznie odbijają i zaczynają piąć się w górę.

Bardzo popularnym kwitnącym pnączem są także róże. Pnące gatunki róż szybko się rozwijają i bardzo obficie kwitną. Co więcej, jest cała grupa odmianowa, która powtarza kwitnienie jesienią! Dlatego róże są wspaniałą dekoracją. Pnące odmiany mają wspaniałe kolory – od bieli, poprzez żółty, kremowy, pomarańczowy, różowy, czerwony aż do intensywnych odcieni bordowego. Pnące róże mają swoje kaprysy i trzeba je intensywnie pielęgnować. I nie można oczywiście zapomnieć o kolcach – to jeden z niewielu minusów tych wspaniałych roślin.

Ogrodowe rośliny pnące o ozdobnych liściach

Lista pnączy, których kwity może nie należą do najbardziej oszołamiających, ale za to liście są naprawdę piękne, jest bardzo długa. Nie wszystkie nadają się na pergole, ale jest co najmniej kilka gatunków, które dobrze się sprawdzą.

Winobluszcze to rośliny pnące, które wyróżniają się właśnie wspaniałymi liśćmi. Winobluszcz pięciolistkowy, jak sama nazwa na to wskazuje, ma liście składające się z pięciu małych listków, ułożonych dłoniasto. W czasie sezonu mają zielony kolor, ale jesienią przebarwiają się na najpiękniejsze odcienie czerwieni, pomarańczy i złota. Winobluszcze mają bardzo silne przyrosty – około 2 metrów rocznie. Dlatego świetnie sprawdzają się do uprawy na pergolach.

Najładniejsze liście ma wilec ziemniaczany. To roślina o pędach długości około 5 metrów. Nie wspina się samodzielnie, ale można okręcać go wokół pergoli. Długie, ulistnione pędy świetnie się do tego nadają. Roślina ma dość ładne kwiaty w lejkowatym kształcie, jednak tak naprawdę liście są najbardziej atrakcyjne. Co ciekawe, mają różny kształt. Tworzą gęste kępy, układających się ja dachówki zielonych listków. To naprawdę świetny sposób na zacienienie ławki ustawionej pod pergolą.

Dość popularnym pnączem jest także trzmielina Fortunea. Częściej sadzi się ją w doniczkach na balkonach, jednak można także zasadzić ją przy niewielkiej pergoli. Ozdobne liście trzmieliny mają na blaszkach biały rysunek, co dodaje całości niezwykłego uroku. Roślina nie wytwarza wąsów czepnych, ale wspina się za pomocą swoich bardzo elastycznych pędów i korzeni przybyszowych. Eliptyczne liście przebarwiają się na czerwono, ale co najważniejsze – nie odpadają. To roślina całoroczna, która przez cały rok pięknie się przentuje.

Mniej popularne rośliny pnące na pergole

A może warto zainteresować się roślinami o bardziej oryginalnym wyglądzie? Niektóre naprawdę atrakcyjne pnącza są mało znane, a szkoda, ponieważ idealnie nadają się do ogrodu. Jednym z nich jest winnik tojadowaty – roślina o pędach o długości do 4 m. Bardzo szybko rośnie, tworząc atrakcyjne, głęboko powcinane liście. Jest ozdobny także ze względu na ładne, kuliste owoce, które dojrzewają z niepozornych kwiatów we wrześniu i październiku. Roślina pochodzi z Chin i Mongolii, ale dobrze radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych.

Kolejną mało znaną rośliną jest wiciokrzew. To naprawdę przepiękne pnącze ogrodowe, chociaż może być trochę wymagające. Wśród wielu (szacuje się je na około 100) gatunków wiciokrzewów znajdują się też całoroczne, które nie zrzucają liści na zimę. Roślina jest ceniona ze względu na piękne i bardzo oryginalne kwiaty. Są zebrane w kwiatostany w wierzchotkowym typie, wyrastające w kątach liści lb na szczytach pędów. Dekoracyjne kwiaty mają wspaniały, intensywny zapach. Liczne odmiany różnią się kolorami i okresem kwitnienia. Białe, żółte, fioletowe, czerwone lub pomarańczowe kwiatostany pojawiają się od maja do października.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto