Popularne kwiaty doniczkowe

Ilustracja popularne kwiaty doniczkowe

Popularne kwiaty doniczkowe – doniczkowe rośliny ozdobne często uprawiane w domu. Popularność roślin domowych zależy nie tylko od mody, ale od stopnia trudności uprawy. Rośliny popularne, to takie, które dają ciekawy efekt ozdobny i nie wymagają zbyt dużo zabiegów pielęgnacyjnych. Muszą być też dobrze dostosowane do warunków domowych. Jedną z popularnych grup uprawianych w doniczce są sukulenty. Modne są kaktusy, grubosze, różne odmiany aloesu. Równie chętnie uprawia się pnącza np. epipremnum czy filodendron. Popularne rośliny doniczkowe są też łatwiejsze w uprawie ze względu na dostępność akcesoriów i informacji dotyczących ich pielęgnacji.

Filtry0

Popularne kwiaty doniczkowe

Popularne kwiaty doniczkowe - pozostałe

Popularne kwiaty doniczkowe - jakie gatunki kwiatów wybrać do swojego domu?

Popularne kwiaty doniczkowe to zestaw roślin ozdobnych, których nie powinno zabraknąć w żadnym domu czy biurze. Każdy miał do czynienia przynajmniej z jedną rośliną tego typu. Jest to też dobry sposób na łatwe zazielenienie pomieszczeń bez dodatkowego wysiłku. Oto modne rośliny do uprawy w domu.

Najbardziej popularne kwiaty doniczkowe

Istnieje kilka grup roślin, które od dziesięcioleci są modne jako ozdoby mieszkań i biur. Są to szczególnie wytrzymałe kwiaty doniczkowe, które nie wymagają zbyt dużo uwagi i dają sobie radę w różnych warunkach. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne kwiaty doniczkowe:

  • Paprotki – pod tą popularną nazwą można rozumieć jeden lub kilka rodzajów i wiele gatunków paproci. Zwykle mamy na myśli paproć zwyczajną, która jest popularną rośliną leśną strefy umiarkowanej. Inne modne domowe paprocie to nefrolepis (nerczyłusk) i asplenium (zanokcica). Chociaż pochodzą z różnych obszarów i stref klimatycznych, to w większości radzą sobie w warunkach domowych. Trzeba tylko pamiętać, że zanokcica jest epifitem i wymaga specjalnego podłoża oraz dużej wilgoci w powietrzu. Jeżeli szukamy paprotki do widnej łazienki, to warto postawić na epifit. W pokoju można równie dobrze uprawiać nefrolepis jak i zwykłą paproć leśną. Pamiętajmy tylko, że paprocie kupujemy w sklepach ogrodniczych, zabieranie ich z ekosystemu leśnego jest zabronione.
  • Kaktusy – pod tą nazwą kryje się ogromna grupa sukulentów, pochodzących z kontynentów amerykańskich. Popularne gatunki do uprawy w domu to opuncje (niektóre można też uprawiać w ogrodzie), głowa starca, czapka biskupa, kaktus wężowy. Dużą popularnością cieszą się też kaktusy grudniowe i wielkanocne, które zakwitają mniej więcej na święta Bożego Narodzenia (grudnik) i Wielkiej Nocy. Pod nazwą kaktus sprzedaje się też wilczomlecz trójżebrowy, jest to błędna klasyfikacja. Mimo to wizualnie spełnia on w mieszkaniu podobną rolę.
  • Obrazkowate – jest to duża rodzina roślin. Do uprawy w doniczce zwykle wykorzystuje się gatunki tropikalne. Można powiedzieć, że są to doniczkowe kwiaty liściaste. Niektóre pięknie zakwitają, inne mają niepozorne kwiatostany. Jednak główną ozdobą są w tym przypadku liście. Szczególnie modne do uprawy w domu są anturium, kalia, alokazja, monstera i skrzydłokwiat. Liczne odmiany tych roślin mają atrakcyjne liście. Nie tylko jednolicie zielone, ale wzorzyste lub ciekawych kształtach (szczególnie monstera). Typowe dla rodziny obrazkowatych są kwiaty, których głównym elementem ozdobnym jest również liść przykwiatowy, który dopełnia drobne kwiatki zebrane na wydłużonej kolbie. Dodatkową zaletą jest to, że wiele z nich ma niewielkie wymagania, nadaje się do postawienia w półcieniu i nie potrzebuje częstego podlewania.

Ciekawe okazy kwitnące

Obok roślin o dużych, zielonych liściach modne są też rośliny wybierane ze względu na dekoracyjne kwiaty. Oprócz wymienionych obrazkowatych szczególnie popularne są:

  • Storczyki – te popularne kwiaty doniczkowe mają ciekawe kształty. Kwiat jest zbudowany z asymetrycznych części, które tworzą kolorową, intrygującą całość. Większość storczyków wymaga specjalnego podłoża i pielęgnacji, dlatego uważa się je za kwiaty dla trochę bardziej zaawansowanych. Modne gatunki storczyków do domu to: jeden z najmniej wymagających falenopsis (ćmówka), nieco trudniejsza w uprawie katleja, subtelnie dekoracyjne cymbidium oraz dentrobium. Storczyki wymagają rozproszonego światła, specjalnego podłoża (zwłaszcza epifity) i nie lubią twardej wody z kranu. Typowe dla tej rośliny jest też zapotrzebowanie na tzw. kąpiele, w których korzenie (ale nie liście!) zanurza się w wodzie na 25-30 minut.
  • Fiołek afrykański – tak naprawdę nie jest spokrewniony z bratkami (fiołkami), ale ma bardzo podobne kwiaty. Jest to roślina doniczkowa szczególnie łatwa w uprawie. Ma ładne kwiaty, głównie w odcieniach niebieskiego i fioletu, chociaż istnieją ciekawe odmiany wielokolorowe. Są to rośliny kwitnące niemal przez cały rok, chociaż najobficiej obsypują się kwiatami na wiosnę.
  • Kalanchoe (żyworódka) – najpopularniejsze do uprawy w domu są obficie kwitnące żyworódki blossfeldiana oraz interesujący gatunek leczniczy – żyworódka pierzasta. Żyworódka wytwarza drobne kwiatki, które przypominają małe różyczki. Jednocześnie należy do gruboszowatych i ma równie dekoracyjne, intensywnie zielone, mięsiste liście. Ciekawostką jest zdolność żyworódki pierzastej do wyrastania młodych roślinek bezpośrednio z liścia położonego na podłożu. Głównym wymaganiem tej rośliny jest dostęp do dużej ilości światła, nie można jej też przelewać. Tak jak fiołek afrykański kalanchoe potrafi kwitnąć przez cały rok.
  • Cyklamen – kolejna roślina kwitnąca przez większość roku. To raczej kwiaty do uprawy w mało uczęszczanym, chłodnym pokoju lub na korytarzu. Pięknie kwitną od jesieni do wiosny (zwykle latem odpoczywają), ale nie znoszą zbyt wysokich temperatur i ostrego światła słonecznego. Doskonale będą się czuły w półcienistym miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 15 stopni wzwyż.

Modne rośliny dla zaawansowanych

Popularne kwiaty doniczkowe są zwykle łatwo dostępne i łatwe w uprawie. Czasami jednak wymagają pewnego wysiłku z naszej strony. W zamian zachwycają pięknymi, egzotycznymi kwiatostanami lub dekoracyjnymi liśćmi. Oto kilka przykładów roślin domowych, które ostatnio stają się coraz bardziej modne:

  • Ardizja karbowana (drzewiasta) – bardzo ciekawa roślina doniczkowa o drzewiastym pokroju. W domowych warunkach nie przekracza 90-100 cm wysokości. Jej wielkim walorem ozdobnym są czerwone jagody, które pięknie kontrastują z ciemnozielonymi, lancetowatymi liśćmi. Lubi światło, ale rozproszone, nie jest też wielbicielką wysokich temperatur. 20 stopni latem i najwyżej 16 zimą to idealne warunki dla jej kwitnienia i owocowania. Owoce powinny się pojawić w grudniu i zostać przez długi czas w niezmienionej postaci. Latem można ją wystawić na zacieniony balkon.
  • Ceropegia – w Polsce najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem jest ceropegia Wooda. Jej sercowate, niemal okrągłe liście wyrastają z długich, zwisających pnączy. Świetnie nadaje się do postawienia na wysokiej półce. Wymaga posadzenia w ziemi do sukulentów lub podobnej zaraz po zakupieniu. W okresie wegetacyjnym powinno się ją nawozić, ale małymi dawkami, bo ma słabo rozwinięty system korzeniowy i łatwo o przenawożenie. Podlewamy tak jak sukulenty – regularnie, ale nie obficie. Jest natomiast tolerancyjna jeżeli chodzi o oświetlenie. Coraz większą popularnością cieszy się jej kuzynka Ceropegia Sandersona, która ma grubsze pędy, bardziej nadające się do prowadzenia na podpórkach i drabinkach. Jej główną zaletą są niezwykłe kwiaty, przypominające spadochrony.
  • Mimoza wstydliwa – to niezwykła roślina, która jest znana z tego, że jej drobne, pierzaste liście reagują na dotyk. Oprócz tego ma też ładne, puszyste kwiaty, które pojawiają się późną wiosną. Nie powinna sprawiać dużych kłopotów w uprawie, jeżeli zapewnimy jej dostęp do dużej ilości ciepła i słońca.

Popularnych kwiatów doniczkowych jest wystarczająco dużo, żeby zrobić z nich cały domowy ogród lub małą dżunglę w salonie. Warto je uprawiać, bo nie tylko pięknie wyglądają, ale oczyszczają powietrze i działają kojąco na nerwy.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto