Popularne kwiaty doniczkowe
-
Monstera dziurawapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Egzotyczne pnącze dorastające do bardzo dużych rozmiarów. Lubiana roślina doniczkowa do biur i mieszkań.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Zamiokulkas zamiolistnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Zamiokulkas zamiolistny jest idealną rośliną ozdobną dla osób bez ogrodniczego talentu. Bywa określany jako najodporniejsza roślina doniczkowa świata, ponieważ swojemu opiekunowi wybacza wiele błędów i nie stawia mu żadnych specjalnych wymagań. Jest niezwykłym odkryciem towarzyskim dwóch ostatnich dekad.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Fuksja mieszańcowakrzewy krzewy liściaste rośliny doniczkowe
Zarówno tysiące kultywarów fuksji mieszańcowej, która jest hybrydą o trudnym do ustalenia pochodzeniu, jak i uprawiane gatunki botaniczne łączy wspólna cecha: niezwykła forma kwiatów. Kwiaty fuksji przypominają delikatne wyroby jubilerskie, kojarzą się też z barwną spódniczką baletową — stąd "balerina". Fuksja już od dawna cieszy się opinią jednej z najpiękniejszych roślin kwiatowych na świecie.
krzew Trudność uprawy: średnia -
Sansewieria gwinejskabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria gwinejska zwana też wężownicą lub językami teściowej to sukulent pochodzący z Afryki. Ta niegdyś bardzo modna, a teraz powracająca do naszych domów, doniczkowa roślina nie jest wymagająca w uprawie — dobrze radzi sobie w przepuszczalnej, jednak żyznej glebie oraz na słonecznych lub jasnych stanowiskach. Nie wymaga, a nawet nie lubi częstego podlewania. Nadmiar zgromadzonej wody zatrzymuje w swoich mięsistych, jasno obrzeżonych liściach, dzięki czemu wytrzymuje dłuższe okresy suszy. Przy dobrej opiece wypuszcza pęd, na którym znajdują się kwiaty o delikatnym zapachu.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Amarylis nadobnybyliny bylina z cebulą bylina kwiatowa
Amarylis jest prawdziwą gwiazdą pośród roślin doniczkowych. Nie bez powodu nosi imię pięknej pasterki z wierszy Wergiliusza. Na mocnej, pełnej łodydze rozwija do 12 pasteloworóżowych kielichów (są też odmiany o białych kwiatach). Często mylona z amarylisem zwartnica ma tylko 3-4 duże kwiaty na łodydze pustej w środku.
bylina Trudność uprawy: trudna
Popularne kwiaty doniczkowe - pozostałe
-
Areka żółtawapalmy palmy drzewiaste palmy doniczkowe
Tropikalna palma areka, która swoim lekkim, powiewnym pióropuszem liści wprowadza do mieszkania wakacyjny nastrój przez cały rok. Dosyć szybko rozwija duże, pierzaste liście o soczyście zielonym kolorze. W domowych warunkach bardzo trudno jest nakłonić tę roślinę do kwitnienia.
drzewo Trudność uprawy: trudna -
Epipremnum złocistepnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Zarówno zwisające, jak i pnące się, mało wymagające epipremnum jest doskonałą rośliną zieloną do dekoracji mieszkania. W swojej tropikalnej ojczyźnie rośnie jako liana, czepiając się drzew specjalnymi korzeniami. W warunkach domowych zakwita bardzo rzadko.
pnącze Trudność uprawy: łatwa -
Sansewieria cylindrycznabyliny sukulent roślina ozdobna
Sansewieria cylindryczna jest bliską krewniaczką powszechnie znanej sansewierii gwinejskiej. Odznacza się oryginalną formą liści, które wyglądają jak zielone, zaostrzone pręty wbite w ziemię doniczki. Smukłe, długie liście niektórych odmian dają się fantazyjnie zaplatać.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Fitonia białożyłkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z tropikalnych lasów deszczowych bylina odznacza się pięknie żyłkowanymi liśćmi. Ciemnozielona blaszka liściowa ma najczęściej gęstą sieć jasnego unerwienia. W zależności od odmiany fitonii białożyłkowej subtelny rysunek na liściach może być białego, różowego, czerwonego, żółtego, pomarańczowego lub jasnozielonego koloru.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Figowiec benjaminadrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec benjamina jest najbardziej popularną rośliną doniczkową tego rodzaju botanicznego. Etymologia epitetu gatunkowego nie jest jednoznaczna, jednak na pewno nie jest związana z imieniem Benjamin. Prawdopodobnie chodzi o arabską nazwę żywicy z drzew rodzaju styrak, błędnie przypisywaną przez Europejczyków temu figowcowi.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Skrzydłokwiat kwiecistybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Skrzydłokwiat kwiecisty jest egzotycznym przedstawicielem popularnej rodziny obrazkowatych, którą charakteryzują oryginalne kwiatostany w formie kolby zwykle z barwną podsadką. Duże, ciemnozielone, połyskujące liście nadają mu bardzo elegancki wygląd. Kolbiastym kwiatostanom towarzyszą śnieżnobiałe liście przykwiatkowe, tak zwane spathy.
bylina Trudność uprawy: średnia
-
Kaladium dwubarwnebyliny bylina z bulwą ozdobna
Ojczyzną kaladium dwubarwnego jest podszyt deszczowych lasów równikowych. Roślina jest przyzwyczajona do dużej wilgotności powietrza i stałej, wysokiej temperatury powietrza i gruntu. W naturze nigdy nie jest wystawiona na palące promienie słoneczne i dlatego w mieszkaniu również oczekuje światła mocnego, ale rozproszonego. Barwne liście kaladium doskonale nadają się do komponowania z innymi gatunkami roślin.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Pilea peperomiowatabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Pochodząca z górzystych rejonów Chin pilea peperomiowata nie przypomina wyglądem swoich kuzynek z rodziny pokrzywowatych. Duże, okrągłe liście są umieszczone na długich i cienkich ogonkach, i mogą się kojarzyć z zawieszonymi w przestrzeni spodkami UFO. Osoby bardziej pragmatyczne widzą w nich natomiast monety - stąd potoczna nazwa rośliny. Bez względu na skojarzenia, pilea jest popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Guzmania (hybrydy)byliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Guzmania jest liczącym ponad 200 gatunków rodzajem botanicznym egzotycznych roślin z tropikalnych lasów środkowej i południowej Ameryki. Nazwa rodzajowa została nadana roślinom na cześć hiszpańskiego botanika Anastasio Guzmán'a. Efektowną i długotrwałą ozdobą guzmanii są piękne kwiatostany, w których główną rolę odgrywają kolorowe liście-przysadki.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Bromelia grubabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Bromelia gruba jest jednym z około 60 gatunków należących do wspólnego rodzaju botanicznego. Tworzy charakterystyczną rozetę liści, z której wyrasta pęd kwiatostanowy. W naszych warunkach bromelia (mylona często z guzmanią) może rosnąć tylko w doniczce. Nazwa rodzajowa upamiętnia szwedzkiego botanika Olofa Bromeliusa, a epitet gatunkowy pinguin znaczy po łacinie "gruby".
bylina Trudność uprawy: średnia -
Sępolia fiołkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Sępolia fiołkowa, nazywana potocznie fiołkiem afrykańskim, w rzeczywistości nie ma nic wspólnego z fiołkami z wyjątkiem koloru kwiatów. Nazwa rodzajowa upamiętnia odkrywcę rośliny, niemieckiego barona Waltera von Saint Paul-Illaire, urzędnika kolonialnego w Niemieckiej Afryce Wschodniej. Sępolia od razu zyskała wielką popularność jako roślina doniczkowa, a dzisiaj ma też ogromną liczbę odmian.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Figowiec dębolistnydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Figowiec dębolistny pochodzi z lasów deszczowych Afryki Zachodniej, posiada malowniczy pokrój i piękne, soczyście zielone, duże liście. Ich kształt przypomina jednym liście dębu, a innym, bardziej romantycznym osobom - lirę albo skrzypce. Fikus jest też ceniony za zdolność oczyszczania powietrza w pomieszczeniu.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Kalanchoe Blossfeldabyliny sukulent roślina ozdobna
Ta żyworódka o nazwie gatunkowej upamiętniającej niemieckiego botanika Roberta Blossfelda jest klasyczną rośliną doniczkową o niesłabnącej od lat popularności. Liczne odmiany hodowlane rozwijają kwiaty w przeróżnych kolorach niemal przez cały rok. Jako sukulent, roślina jest odporna na suszę i bardzo łatwa w pielęgnacji.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Figowiec sprężystydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
Fikus sprężysty ze swoimi ciemnozielonymi, dużymi liśćmi uchodzi za klasyka pośród roślin doniczkowych. Po krótkim okresie pewnego zapomnienia przeżywa dzisiaj swój efektowny powrót do mieszkań. Podobnie jak inne gatunki figowca wydziela po zranieniu kory mleczny sok zawierający lateks.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Zielistka Sternbergabyliny bylina z bulwą ozdobna
Spośród ponad stu gatunków swojego rodzaju, zielistka Sternberga cieszy się największą popularnością. Jest klasykiem rośliny doniczkowej, która wybacza swojemu opiekunowi prawie wszystkie błędy. Znosi nawet stanowiska zacienione, chociaż traci wtedy na efektownym wybarwieniu liści. Epitet gatunkowy rośliny upamiętnia praskiego botanika Kaspara von Sternberg'a.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Chamedora wytwornapalmy palmy krzewiaste doniczkowa
Palma chamedora jest rodzajem botanicznym, który zawiera ponad sto gatunków. Najbardziej popularnym i lubianym gatunkiem, uprawianym w doniczkach jest palma o nazwie chamedora wytworna. Doceniając urodę i elegancję tej meksykańskiej piękności, trzeba pamiętać o jej licznych krewniaczkach. Filigranowe kwiaty przypominają drobne koraliki.
krzew Trudność uprawy: trudna -
Figowiec tępydrzewa drzewa liściaste drzewa ozdobne
W odróżnieniu od swojego znanego krewniaka fikusa benjamina fikus tępy ma liście zaokrąglone na końcach, a nie zaostrzone. Posiada wiele form i nazw zarówno potocznych, jak i botanicznych. W naszych warunkach klimatycznych znany jest głównie jako fikus bonsai albo fikus ginseng, jako że hodowany jest w formie miniaturowego drzewka, którego poskręcane korzenie przypominają Panax ginseng.
drzewo Trudność uprawy: średnia -
Alokazja pasiastabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Alocasia zebrina jest niezwykłą rośliną doniczkową o charakterystycznych pasiastych łodygach liściowych. Jaśniejsze i ciemniejsze prążki kojarzą się z tygrysem albo zebrą - stąd nazwa gatunkowa. Alokazja pasiasta jest rośliną endemiczną i rośnie tylko na kilku wyspach Filipin. Zbieranie dzikich okazów jest zabronione, ale uprawa alokazji hodowlanych jest popularna na całym świecie.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Trzykrotka purpurowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Trzykrotka purpurowa rozwija długie i mocne pędy, które początkowo są wzniesione, a z czasem zaczynają zwisać. Duże liście mają kolor fioletowoczerwony, na końcach pędów rozwijają się jasnopurpurowe, trójpłatkowe kwiaty. Botaniczna nazwa rodzajowa upamiętnia angielskich przyrodników (ojca i syna) o nazwisku Tradescant.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Peperomia tępolistnabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Peperomia tępolistna jest tropikalną byliną, która w naszych warunkach należy do popularnych roślin doniczkowych. Liście w kolorze świeżej zieleni stanowią ozdobę przez cały rok, pod warunkiem że zapewni się roślinie odpowiednie warunki. Oprócz formy botanicznej istnieją w uprawie kultywary o liściach z jaśniejszymi przebarwieniami.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Strelicja białabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Strelicja biała (synonim: Strelitzia augusta) jest jedną z trzech strelicji drzewiastych (obok Strelitzia caudata i Strelitzia nicolai), przypominającą wyglądem bananowce. W odróżnieniu od mylonej z nią strelicji nicolai ma prostsze kwiaty, bez kilku częściowych jeden na drugim. Nazwa gatunkowa odnosi się do koloru kwiatów.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Dendrobium szlachetnebyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Dendrobium szlachetne jest gatunkiem rośliny z rodziny storczykowatych, z bardzo licznego i zróżnicowanego rodzaju botanicznego. Należy do popularnych roślin doniczkowych i jest najczęściej uprawianym przedstawicielem rodzaju Dendrobium. Wspaniałe, przyjemnie pachnące kwiaty, stanowią oryginalną ozdobę mieszkania.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Hoja różowapnącze pnącze tropikalne pnącze doniczkowe
Hoja różowa jest tropikalnym pnączem, które uprawiane w doniczce zachwyca urodą swoich kwiatów. Mają kształt pięcioramiennych gwiazdek i wyglądają jak odlane z porcelany albo wosku. Utrzymują się przez kilka tygodni. Roztaczają mocny aromat. Nazwa rodzajowa upamiętnia angielskiego botanika Thomasa Hoy'a.
pnącze Trudność uprawy: średnia -
Szlumbergera uciętabyliny sukulent roślina ozdobna
Szlumbergera ucięta trafiła do Europy z deszczowych lasów Brazylii dopiero na początku XIX wieku. Powszechną sympatię zyskał ten kaktus dzięki swoim wspaniałym kwiatom rozwijanym w szarej i zimnej porze zimowej. Gatunek botaniczny posłużył do wyhodowania nowych mieszańców i kultywarów.
bylina Trudność uprawy: łatwa
-
Nefrolepis wyniosłybyliny bylina z kłączem liściowa
Nefrolepis wyniosły jest gatunkiem paproci uprawianym w europejskich mieszkaniach już od ponad dwóch wieków. Jego pierzaste liście nie tylko wnoszą do domu nastrój tropikalnych lasów, ale filtrują też powietrze ze szkodliwych substancji i poprawiają klimat wnętrza. Nefrolepis wyniosły nadaje się doskonale zarówno do biura, jak i do salonu albo jasnej łazienki.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Rozchodnik Morganabyliny sukulent roślina ozdobna
Rozchodnik Morgana jest meksykańskim gatunkiem byliny sukulentowej o długich, zwisających pędach. W przeciwieństwie do wielu swoich krewniaków, jak na przykład rozchodnik biały, kaukaski albo ostry, ten gatunek jest wrażliwy na mróz i u nas może być uprawiany tylko w pomieszczeniach. Wymaga dużo słońca i zawsze dodatniej temperatury.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Anturium Andregobyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Anturium Andrego jest byliną z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Nazwa gatunkowa upamiętnia Édouarda André - francuskiego botanika i odkrywcę rośliny. Jako roślina doniczkowa cieszy się wielką popularnością, a co pewien czas bywa nawet bardzo modna. Ozdobę anturium stanowią czerwone i błyszczące liście przykwiatowe (spathy); niepozorne kwiaty zebrane są w biało-żółtą kolbę.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Maranta białożyłkowabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Maranta białożyłkowa nosi nazwę rodzajową na cześć weneckiego botanika Bartolomeo Maranty i jest blisko spokrewniona z kalateą. Przydomek rośliny modlącej się zdobyła dzięki zwyczajowi składania i rozkładania liści w rytmie dzień-noc. Ze względu na bardzo efektowne, wzorzyste liście maranta stała się popularną rośliną doniczkową.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Kalatea Makoyabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Kalatea Makoya, bylina o pięknych liściach, przybyła do Europy brazylijskich lasów deszczowych. Nazwa rodzajowa pochodzi od starogreckiego "kalathos" = "koszyk" i nawiązuje do wyrabiania z liści kalatei koszyków przez miejscowych Indian. Nazwa gatunkowa upamiętnia natomiast belgijskiego przyrodnika o tym nazwisku. Potrzebuje dużo ciepła i wysokiej wilgotności powietrza.
bylina Trudność uprawy: trudna -
Plektrantus koleusowatybyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Plektrantus koleusowaty, nazywany potocznie komarzycą albo kadzidełkiem, jest byliną o charakterystycznym zapachu, który odstrasza ćmy i komary. Roślina nie ma jednak nic wspólnego z kadzidłowcem, czyli Boswellia serrata. Komarzyca jest zwykle sadzona w skrzynkach balkonowych i wiszących doniczkach, ale może przebywać w pomieszczeniu przez cały rok.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Frizea lśniącabyliny byliny doniczkowe byliny ozdobne
Fryzea lśniąca jest jedną z najczęściej spotykanych w uprawie doniczkowej roślin z rodziny bromeliowatych, tej samej, do których należy popularny ananas. Nazwa rodzajowa upamiętnia holenderskiego botanika Willema Hendrika de Vriese. Po kwitnieniu roślina ginie, jednak wcześniej tworzy nowe odrosty, które po około dwóch latach znowu zakwitną.
bylina Trudność uprawy: średnia -
Aspidistra wyniosłabyliny bylina z kłączem liściowa
Aspidistra wyniosła, ze względu na małe wymagania i dużą żywotność nazywana żelaznym liściem, jest spokrewniona naszą konwalią majową, ale pochodzi aż z Dalekiego Wschodu. Szybko zyskała popularność w całej Europie i cieszy się opinią niezniszczalnej rośliny doniczkowej. Jej ozdobą są wyrastające z kłącza duże liście na długich ogonkach.
bylina Trudność uprawy: łatwa -
Araukaria wyniosładrzewa drzewa iglaste drzewa ozdobne
Pochodząca z wyspy Norfolk araukaria wyniosła jest blisko spokrewniona z południowoamerykańską araukarią chilijską. W swojej ojczyźnie wyrasta na ogromne drzewo, jednak w naszych warunkach może rosnąć tylko w mieszkaniu, ponieważ nie jest odporna na chłód. Araukaria wyniosła rośnie powoli i jest jedną z nielicznych iglastych roślin doniczkowych.
drzewo Trudność uprawy: średnia
Popularne kwiaty doniczkowe - jakie gatunki kwiatów wybrać do swojego domu?
Popularne kwiaty doniczkowe to zestaw roślin ozdobnych, których nie powinno zabraknąć w żadnym domu czy biurze. Każdy miał do czynienia przynajmniej z jedną rośliną tego typu. Jest to też dobry sposób na łatwe zazielenienie pomieszczeń bez dodatkowego wysiłku. Oto modne rośliny do uprawy w domu.
Najbardziej popularne kwiaty doniczkowe
Istnieje kilka grup roślin, które od dziesięcioleci są modne jako ozdoby mieszkań i biur. Są to szczególnie wytrzymałe kwiaty doniczkowe, które nie wymagają zbyt dużo uwagi i dają sobie radę w różnych warunkach. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne kwiaty doniczkowe:
- Paprotki – pod tą popularną nazwą można rozumieć jeden lub kilka rodzajów i wiele gatunków paproci. Zwykle mamy na myśli paproć zwyczajną, która jest popularną rośliną leśną strefy umiarkowanej. Inne modne domowe paprocie to nefrolepis (nerczyłusk) i asplenium (zanokcica). Chociaż pochodzą z różnych obszarów i stref klimatycznych, to w większości radzą sobie w warunkach domowych. Trzeba tylko pamiętać, że zanokcica jest epifitem i wymaga specjalnego podłoża oraz dużej wilgoci w powietrzu. Jeżeli szukamy paprotki do widnej łazienki, to warto postawić na epifit. W pokoju można równie dobrze uprawiać nefrolepis jak i zwykłą paproć leśną. Pamiętajmy tylko, że paprocie kupujemy w sklepach ogrodniczych, zabieranie ich z ekosystemu leśnego jest zabronione.
- Kaktusy – pod tą nazwą kryje się ogromna grupa sukulentów, pochodzących z kontynentów amerykańskich. Popularne gatunki do uprawy w domu to opuncje (niektóre można też uprawiać w ogrodzie), głowa starca, czapka biskupa, kaktus wężowy. Dużą popularnością cieszą się też kaktusy grudniowe i wielkanocne, które zakwitają mniej więcej na święta Bożego Narodzenia (grudnik) i Wielkiej Nocy. Pod nazwą kaktus sprzedaje się też wilczomlecz trójżebrowy, jest to błędna klasyfikacja. Mimo to wizualnie spełnia on w mieszkaniu podobną rolę.
- Obrazkowate – jest to duża rodzina roślin. Do uprawy w doniczce zwykle wykorzystuje się gatunki tropikalne. Można powiedzieć, że są to doniczkowe kwiaty liściaste. Niektóre pięknie zakwitają, inne mają niepozorne kwiatostany. Jednak główną ozdobą są w tym przypadku liście. Szczególnie modne do uprawy w domu są anturium, kalia, alokazja, monstera i skrzydłokwiat. Liczne odmiany tych roślin mają atrakcyjne liście. Nie tylko jednolicie zielone, ale wzorzyste lub ciekawych kształtach (szczególnie monstera). Typowe dla rodziny obrazkowatych są kwiaty, których głównym elementem ozdobnym jest również liść przykwiatowy, który dopełnia drobne kwiatki zebrane na wydłużonej kolbie. Dodatkową zaletą jest to, że wiele z nich ma niewielkie wymagania, nadaje się do postawienia w półcieniu i nie potrzebuje częstego podlewania.
Ciekawe okazy kwitnące
Obok roślin o dużych, zielonych liściach modne są też rośliny wybierane ze względu na dekoracyjne kwiaty. Oprócz wymienionych obrazkowatych szczególnie popularne są:
- Storczyki – te popularne kwiaty doniczkowe mają ciekawe kształty. Kwiat jest zbudowany z asymetrycznych części, które tworzą kolorową, intrygującą całość. Większość storczyków wymaga specjalnego podłoża i pielęgnacji, dlatego uważa się je za kwiaty dla trochę bardziej zaawansowanych. Modne gatunki storczyków do domu to: jeden z najmniej wymagających falenopsis (ćmówka), nieco trudniejsza w uprawie katleja, subtelnie dekoracyjne cymbidium oraz dentrobium. Storczyki wymagają rozproszonego światła, specjalnego podłoża (zwłaszcza epifity) i nie lubią twardej wody z kranu. Typowe dla tej rośliny jest też zapotrzebowanie na tzw. kąpiele, w których korzenie (ale nie liście!) zanurza się w wodzie na 25-30 minut.
- Fiołek afrykański – tak naprawdę nie jest spokrewniony z bratkami (fiołkami), ale ma bardzo podobne kwiaty. Jest to roślina doniczkowa szczególnie łatwa w uprawie. Ma ładne kwiaty, głównie w odcieniach niebieskiego i fioletu, chociaż istnieją ciekawe odmiany wielokolorowe. Są to rośliny kwitnące niemal przez cały rok, chociaż najobficiej obsypują się kwiatami na wiosnę.
- Kalanchoe (żyworódka) – najpopularniejsze do uprawy w domu są obficie kwitnące żyworódki blossfeldiana oraz interesujący gatunek leczniczy – żyworódka pierzasta. Żyworódka wytwarza drobne kwiatki, które przypominają małe różyczki. Jednocześnie należy do gruboszowatych i ma równie dekoracyjne, intensywnie zielone, mięsiste liście. Ciekawostką jest zdolność żyworódki pierzastej do wyrastania młodych roślinek bezpośrednio z liścia położonego na podłożu. Głównym wymaganiem tej rośliny jest dostęp do dużej ilości światła, nie można jej też przelewać. Tak jak fiołek afrykański kalanchoe potrafi kwitnąć przez cały rok.
- Cyklamen – kolejna roślina kwitnąca przez większość roku. To raczej kwiaty do uprawy w mało uczęszczanym, chłodnym pokoju lub na korytarzu. Pięknie kwitną od jesieni do wiosny (zwykle latem odpoczywają), ale nie znoszą zbyt wysokich temperatur i ostrego światła słonecznego. Doskonale będą się czuły w półcienistym miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 15 stopni wzwyż.
Modne rośliny dla zaawansowanych
Popularne kwiaty doniczkowe są zwykle łatwo dostępne i łatwe w uprawie. Czasami jednak wymagają pewnego wysiłku z naszej strony. W zamian zachwycają pięknymi, egzotycznymi kwiatostanami lub dekoracyjnymi liśćmi. Oto kilka przykładów roślin domowych, które ostatnio stają się coraz bardziej modne:
- Ardizja karbowana (drzewiasta) – bardzo ciekawa roślina doniczkowa o drzewiastym pokroju. W domowych warunkach nie przekracza 90-100 cm wysokości. Jej wielkim walorem ozdobnym są czerwone jagody, które pięknie kontrastują z ciemnozielonymi, lancetowatymi liśćmi. Lubi światło, ale rozproszone, nie jest też wielbicielką wysokich temperatur. 20 stopni latem i najwyżej 16 zimą to idealne warunki dla jej kwitnienia i owocowania. Owoce powinny się pojawić w grudniu i zostać przez długi czas w niezmienionej postaci. Latem można ją wystawić na zacieniony balkon.
- Ceropegia – w Polsce najbardziej rozpowszechnionym gatunkiem jest ceropegia Wooda. Jej sercowate, niemal okrągłe liście wyrastają z długich, zwisających pnączy. Świetnie nadaje się do postawienia na wysokiej półce. Wymaga posadzenia w ziemi do sukulentów lub podobnej zaraz po zakupieniu. W okresie wegetacyjnym powinno się ją nawozić, ale małymi dawkami, bo ma słabo rozwinięty system korzeniowy i łatwo o przenawożenie. Podlewamy tak jak sukulenty – regularnie, ale nie obficie. Jest natomiast tolerancyjna jeżeli chodzi o oświetlenie. Coraz większą popularnością cieszy się jej kuzynka Ceropegia Sandersona, która ma grubsze pędy, bardziej nadające się do prowadzenia na podpórkach i drabinkach. Jej główną zaletą są niezwykłe kwiaty, przypominające spadochrony.
- Mimoza wstydliwa – to niezwykła roślina, która jest znana z tego, że jej drobne, pierzaste liście reagują na dotyk. Oprócz tego ma też ładne, puszyste kwiaty, które pojawiają się późną wiosną. Nie powinna sprawiać dużych kłopotów w uprawie, jeżeli zapewnimy jej dostęp do dużej ilości ciepła i słońca.
Popularnych kwiatów doniczkowych jest wystarczająco dużo, żeby zrobić z nich cały domowy ogród lub małą dżunglę w salonie. Warto je uprawiać, bo nie tylko pięknie wyglądają, ale oczyszczają powietrze i działają kojąco na nerwy.