Rośliny bulwiaste

Ilustracja rośliny bulwiaste

Rośliny bulwiaste to jedna z najbardziej cenionych grup roślin ogrodowych. Ich wymagania zależą od odmiany. Niektóre rośliny bulwiaste popularne są od lat – jak dalie, krokusy i tulipany. Obok roślin cebulowych najchętniej sadzi się je na rabatach. Doskonale prezentują się również na obrzeżach, w okolicy oczka wodnego lub na tarasie. Niemal w każdym polskim ogrodzie spotkać się można z roślinami bulwiastymi.

Filtry0

Rośliny bulwiaste

Rośliny bulwiaste - pozostałe

Rośliny bulwiaste – najpopularniejsze odmiany bulwiastych kwiatów doniczkowych

Rośliny bulwiaste są jednymi z najbardziej popularnych i lubianych w Polsce. Ich uprawa nie należy do trudnych, więc tym bardziej doceniane są przez ogrodników. Bulwiaste i korzeniowe rośliny ozdobne potrafią udekorować oczko wodne albo taras. Niektóre kwitnące odmiany świetnie prezentują się na obrzeżach i rabatach. Czy doniczkowe rośliny bulwiaste bywają jadalne? Które kwiaty ogrodowe są najładniejsze? Sprawdź najciekawsze gatunki roślin bulwiastych oraz ich wymagania.

Rośliny bulwiaste i korzeniowe – uprawa kwiatów w Polsce

Na co zwrócić uwagę, kupując rośliny bulwiaste?

Rośliny bulwiaste uznawane są za piękne i łatwe w uprawie. Potrafią ozdobić każdy ogród od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Wśród najpopularniejszych roślin bulwiastych wyróżniają się kwiaty, takie jak dalie, żonkile, tulipany, szafirki, krokusy, begonie, irysy i mieczyki. Poszczególne odmiany charakteryzują się przepięknymi kolorami. Mnóstwo z nich nadaje się nie tylko do ogrodu, ale też uprawy w mieszkaniu. Ozdobne rośliny nie mają dużych wymagań. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby odpowiednio przygotować glebę, a także sadzić bulwy i cebulki w określonym czasie. O czym pamiętać, kupując rośliny bulwiaste?

  • Zwróć uwagę na kondycję cebulek. Nie mogą mieć oznak pleśni, narośli lub plam. Nie mogą być też ponacinane lub uszkodzone.
  • Aby wyrosły z nich piękne kwiaty, cebulki i bulwy powinny być w 100% zdrowe. Najlepiej od razu po zakupie zakopać je w ziemi, żeby się nie wysuszyły.
  • Jesienią należy posadzić rośliny kwitnące na wiosnę. Dzięki temu zdążą się zakorzenić. Odmiany kwitnące latem powinno się z kolei posadzić wiosną.
  • Warto zadbać o to, aby rośliny bulwiaste posadzone zostały na osłoniętym od wiatru i możliwie dobrze nasłonecznionym stanowisku. Miejsce nie może być przemoczone.

Jak sadzić rośliny bulwiaste i wykopywać cebulki?

W zdecydowanej większości rośliny bulwiaste preferują podłoże o lekko kwaśnym lub zasadowym odczynie od 6,8 do 7,2 pH. Nie przepadają za kwaśną glebą, więc przed sadzeniem roślin bulwiastych zawsze wypada sprawdzić jakość podłoża. Zbyt kwaśne należy zmieszać z wapnem, aby je zobojętnić – najlepiej rok wcześniej. Gleba dla roślin bulwiastych powinna być spulchniona i przepuszczalna. Nie mogą znajdować się w niej chwasty – trzeba się ich pozbyć, bo będą zakłócać wzrost roślin. Zbyt mocno wyjałowione podłoże wymieszaj z ziemią do roślin kwitnących.

Jeśli chodzi o sadzenie i pielęgnację roślin bulwiastych, oczywiście mają swoje wymagania. Bardzo ważny jest czas sadzenia. Nie można zapominać też o głębokości, na której umieszcza się cebulkę (od 6 do 9 cm). Trzeba jednak brać poprawkę na podane głębokości, bo pod tym względem poszczególne odmiany mają zróżnicowane wymagania. Cebulki roślin bulwiastych najbardziej lubią niską temperaturę. W niektórych przypadkach lepiej wstrzymać się z sadzeniem roślin, aż wiosenne przymrozki całkiem miną. Wówczas dobrym momentem na sadzenie będzie druga połowa maja. Uprawa roślin w tym okresie pozwoli im wyrosnąć na lato.

Rośliny bulwiaste w przeważającej ilości pochodzą ze stepów. Jak wiadomo, te charakteryzują się suchym i gorącym latem. Po kwitnieniu cebulki przechodzą w czas spoczynku. Rzadko bywa to możliwe w polskim klimacie. Latem w naszym kraju często pada, co może doprowadzać do gnicia, pleśnienia i uszkodzenia cebulek. Po okresie kwitnienia zaleca się wykopanie ich z ziemi, a następnie umieszczenie w suchym miejscu. Powinny spędzić tam czas aż do jesieni – wówczas można z powrotem zakopać cebulki w ziemi na odpowiednią głębokość. Rośliny bulwiaste kwitnące latem bez problemu przechowywać można nawet przez całą zimę. Pamiętaj, że priorytetem jest zapewnienie im jak najlepszych warunków do wzrostu.

Które rośliny bulwiaste są najładniejsze? Ciekawe gatunki ogrodowe

Irysy i liliowce – piękne rośliny bulwiaste

Jednymi z najpopularniejszych roślin bulwiastych są irysy. To kwiaty doniczkowe tworzące mieczowate, długie liście. Kwiaty składają się z dekoracyjnych, odgiętych płatków. Wśród najbardziej cenionych w ogrodzie są irysy bródkowe i syberyjskie. Polacy najchętniej sadzą je na rabatach – w miejscach wydzielonych na trawniku. Niektórzy preferują uprawianie irysów pod drzewami albo w okolicy oczka wodnego. Kwiaty najlepiej czują się na słonecznym stanowisku. Może być też delikatnie zacienione. Są to rośliny mrozoodporne, lubiące próchnicze, żyzne i przepuszczalne podłoże. Wilgotna gleba nie jest dla irysów zbyt dobra. Należy pamiętać o regularnym odchwaszczaniu tych roślin.

Poza irysami warto również zwrócić uwagę na liliowce. Są proste w uprawie i pięknie wyglądają. Dzięki tym roślinom ogród będzie wyglądał niezwykle naturalnie – to głównie zasługa liści liliowców. W okresie kwitnienia rośliny bulwiaste zaskakują kolorami oraz obfitością kwiatów. Niektórzy ogrodnicy uważają, że są one najpiękniejszą dekoracją rabat. Liliowce fantastycznie prezentują się w specjalnie wydzielonych obszarach na murawie. Można również ozdabiać nimi zbiorniki wodne. Liliowce najbardziej lubią słoneczne stanowiska oraz umiarkowanie wilgotną, próchniczną i żyzną glebę. Aby rośliny mogły się prawidłowo rozwijać, należy zadbać o regularne ich nawożenie. Trzeba też pozbywać się przekwitniętych pędów kwiatostanowych. Nie musisz ich odmładzać, bo nieprzerwanie rosną w jednym miejscu nawet przez trzy sezony.

Dalie, pacioreczniki i begonie – dzięki nim zmienisz aranżację ogrodu

Rośliny bulwiaste, które nie są jadalne, ale za to naprawdę piękne, to m.in. dalie. Polacy hodowali je już wiele lat temu. Na jakiś czas o nich zapomniano, jednak dalie znów „wracają do łask”. Charakteryzują się różnorodnością form – rosną od 20 do nawet 150 cm wysokości. Zaskakują też kolory kwiatów. Wysokie dalie mogą stać się tłem dla mniejszych kwiatów. Będą również świetną ozdobą ściany lub ogrodzenia. Z kolei mniejsze okazy wspaniale zaprezentują się na brzegach rabat.

Zwróćmy też uwagę na kanny, znane bardziej jako pacioreczniki. Ostatnio cieszą się coraz większą popularnością – głównie ze względu na fantazyjne, mięsiste i długie pędy z kłosami. Na ich końcach uczepione są wielkie kwiatostany. Pacioreczniki do 100 cm mogą ozdobić rabaty, ale też wyznaczony obszar na murawie. Rośliny bulwiaste do 150 cm (oraz niektóre większe) udekorują ogrodzenie i murek. Mogą też stać się tłem dla mniejszych roślin. Kanny doceniane są za łatwość w uprawie. Trzeba jednak zadbać o słoneczne miejsce dla tych roślin. Pacioreczniki potrzebują próchniczej, żyznej gleby o obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Rośliny wymagają dużej wody w okresie suszy. Warto też systematycznie dostarczać im nawozów organicznych.

Jeszcze jedną rośliną bulwiastą, którą warto mieć w ogrodzie, jest begonia. Można uprawiać ją nie tylko przed domem, ale i w mieszkaniu – to roślina doniczkowa. Doskonałym uzupełnieniem rabat są begonie bulwiaste o wzniesionym pokroju. Zwisające najlepiej wyglądają, gdy ozdabiają np. altanę. Poleca się uprawiać kwiaty w lekko osłoniętych miejscach. Zadbaj o próchniczą i żyzną glebę dla begonii. Kwiaty są wrażliwe na spadki temperatury, więc najlepiej wysadzać je w czerwcu – tam, gdzie wcześniej rosły kwitnące wiosną rośliny cebulowe. Podłoże dla begonii musi być lekko wilgotne – nie może być mokre. Nie zapomnij też o zasilaniu roślin nawozem naturalnym, tj. kompost lub obornik.

Rośliny bulwiaste to jedne z najpopularniejszych roślin w Polsce. Potrafią efektownie udekorować oczko wodne lub taras. Sprawdź najciekawsze gatunki roślin bulwiastych oraz ich wymagania.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto