Rośliny do donic na tarasie

Ilustracja rośliny do donic na tarasie

Rośliny do donic na tarasie – gatunki roślin, które najlepiej sprawdzą się w uprawie donicowej. Rośliny do donic zwykle powinny być dobierane według walorów estetycznych i wielkości bryły korzeniowej. Oprócz tradycyjnych kwiatów i pnączy doniczkowych można na tarasie uprawiać krzewy iglaste i liściaste. Szczególnie atrakcyjne są te, które mają małe wymagania i są zimozielone. Nowoczesne rośliny doniczkowe, to trawy ozdobne, bambusy czy miniaturowe drzewka owocowe. Popularne są też zioła, które stanowią ozdobę oraz źródło domowych herbatek leczniczych i dodatków do potraw.

Filtry0

Rośliny do donic na tarasie

Rośliny do donic na tarasie - pozostałe

Rośliny do donic na tarasie - jakie rośliny ozdobne wybrać na słoneczny taras?

Rośliny do donic na tarasie można podzielić na łatwe w uprawie, pożyteczne i szczególnie ozdobne. Zależnie od tego jak ktoś chce wykorzystać przestrzeń w donicach można uprawiać zioła, krzewy iglaste lub ozdobne kwiaty. Oto nasze propozycje roślin, które nadają się do upraw na tarasie.

Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie

Zawsze warto mieć coś ładnego na tarasie, ale nie każdy ma czas, żeby pielęgnować ogródek. Dobrym rozwiązaniem jest wtedy zakupienie bezobsługowych lub mało wymagających roślin. Oto rośliny do donic na tarasie, które nie sprawią wiele kłopotu:

  • Iglaki – większość karłowych i miniaturowych odmian krzewów iglastych nadaje się do uprawiania w donicach. Popularne są zwłaszcza tuje, jałowce, cisy czy sosny karłowe. Wszystkie te rośliny rosną dziko w naszym klimacie i poradzą sobie również w doniczce. Popularne iglaki najlepiej nadają się na słoneczny taras. Trzeba jednak zwrócić uwagę na wymagania, bo niektóre niszczeją w pełnym słońcu.
  • Krzewy żywopłotowe – pod tą nazwą kryją się odporne, nadające się do przycinania krzewy. Zwykle na tarasy wybiera się mniejsze odmiany np. kuliste lub kolumnowe, albo odmiany szczepione na pniu. Tarasowe krzewy liściaste to np. bukszpan, berberys, pięciornik krzewiasty, krzewuszka cudowna.
  • Rośliny okrywowe – są to byliny i krzewinki, które mają małe wymagania glebowe, rozrastają się raczej wszerz niż wzwyż i mają zwarty pokrój. Często też latem rozwijają piękne, miododajne kwiaty. Do takich roślin można zaliczyć: rozchodnik, wczesnowiosenny głodek mrzygłód, rogownicę kutnerowatą, a nawet chętnie sadzone na balkonach pelargonie. Wytrzymałą rośliną, która przy dobrych warunkach przetrwa też zimę, jest wrzos.
  • Trawy ozdobne – szczególnie niskie trawy i trawopodobne. Do traw, które dobrze poczują się na słonecznym tarasie należą turzyce, kostrzewy, rozplenica japońska, trzcinnik ostrokwiatowy. Jeżeli mamy więcej miejsca, to można posadzić w doniczce mrozoodporne odmiany bambusa.

Jakie gatunki są szczególnie modne?

Obecnie panuje kilka różnych stylów, które są szczególnie na topie. Jakie rośliny doniczkowe mogą pasować do poszczególnych stylów?

  • Boho - na tarasie doskonale sprawdzą się zioła np. tymianek, bazylia, mięta lub kocimiętka. Atrakcyjności dodadzą wysokie kwiaty słonecznika bulwiastego czyli topinambura. Pojemnik na tarasie nie jest może optymalnym miejscem dla tej rośliny, ale na pewno wpisze się ona w styl bohemy. Do stylu boho pasują też rośliny egzotyczne, zwłaszcza bambus, który nada tarasowi atmosferę ogrodu Zen i może dobrze współgrać z bambusowymi i rattanowymi elementami wystroju.
  • Rustykalny, folk – to style nawiązujące do sielskiego, wiejskiego życia. Pierwszy z pewnością dobrze będzie współgrał z kwiatami typowymi dla wiejskiego ogródka. Na szczęście kwiaty te są dość mało wymagające i nadają się do sadzenia w donicach. Mogą to być rudbekie, jeżówki, aksamitki, floksy, lwie paszcze, pelargonie. Kwiaty te w większości lubią słońce, więc warto je wybrać jeżeli mamy słoneczny taras. Najładniejsze w stylu rustykalnym będą kompozycje z wielu kolorowych kwiatów. Rośliny o większych, bardziej wyrazistych kwiatach można łączyć z mniejszymi. Tu sprawdzi się gipsówka lub niezapominajki.
  • Cottagecore – bardzo podobny styl, ale nawiązuje do wiejskiego domku angielskiego. W tym przypadku sprawdzi się więcej róż, dalii, gatunki z dużymi i wyrazistymi kwiatami oraz akcenty żywopłotowe np. kulisty bukszpan czy ostrokrzew. Zielonym tłem może być też bluszcz czy winobluszcz pnący się po barierce lub ścianie.
  • Glamour – to styl, który ma przypominać prawdziwe lub wyobrażone rezydencje gwiazd. Zatem łączymy przepych z odrobiną ekscentryzmu. W tym stylu rośliny nie mogą przytłaczać wystroju, a ich kształt i ułożenie powinny sprawiać uporządkowane wrażenie. Z białymi ścianami dobrze będzie kontrastował bluszcz, dzikie wino, krzewy w donicach – liściaste i iglaste, o zwartym pokroju. Dobrze będą się też prezentowały bambusy, trawy ozdobne – miskanty, pampasowe, rozplenica japońska.

W wielu stylach sprawdzą się też zioła doniczkowe. Taras zwykle pozwala na ustawienie skrzynek, w których można urządzić cały ogródek zielny. Nie wszystkie zioła nadają się na słoneczny taras. Światło- i ciepłolubne są przede wszystkim tymianek, oregano, rozmaryn, majeranek, cząber, rumianek i wiele innych. Nie za dobrze rosną w pełnym słońcu mięta, lubczyk czy melisa. Półcieniste stanowiska preferuje też modny czosnek niedźwiedzi. Zioła są modne szczególnie na tarasach miejskich, podobnie jak karłowe odmiany pomidorów czy papryki.

Najładniejsze kwiaty na słoneczny taras

Dla niektórych taras to miejsce, gdzie mogą zaprezentować gościom lub sąsiadom swój kunszt ogrodowy. Niektórzy też po prostu lubią piękne otoczenie. Niektóre kwiaty mogą dodatkowo spełniać rolę odstraszacza dokuczliwych komarów i meszek. W tej ostatniej roli nieoceniona jest lawenda wąskolistna. Jej intensywny zapach odstrasza komary, ale przyciąga zapylacze. W dodatku ma niesamowity kolor kwiatów, który jest bardzo dekoracyjny. Obok lawendy możemy posadzić kocimiętkę. Obie tworzą zwarte, gęste kępy i będą się pięknie prezentować w szerokich donicach lub prostokątnych pojemnikach.

Oprócz wymienionych jeżówek i rudbekii na słonecznym tarasie dobrze będą kwitły liczne gatunki z rodziny astrowatych. Ciekawą propozycją jest sanwitalia, o intensywnie zielonych liściach i żółtych kwiatkach. Z innych rodzin kwietnych należy wymienić petunie, lobelie, bratki, lantanę.

Wyjątkowo dekoracyjne są róże. Na tarasie można uprawiać odmiany pnące, które stworzą wspaniałe tło dla innych roślin. Można też postawić na karłowe krzewy różane, przeznaczone specjalnie do uprawy w pojemnikach.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto