Rośliny doniczkowe cieniolubne

Ilustracja rośliny doniczkowe cieniolubne

Rośliny doniczkowe cieniolubne – gatunki roślin doniczkowych, które preferują miejsca zacienione. Większość tego typu roślin to gatunki, które w naturze rosną w lasach lub w dżungli. Do domowej uprawy w cieniu często wybiera się rośliny egzotyczne z rzędu sagowców, rodziny obrazkowatych, szparagowatych i in. Należą tu m.in. monstera, zamia, filodendron, niektóre draceny. Rośliny cieniolubne często mają większe zapotrzebowanie na zwiększoną wilgoć w powietrzu. Jest to spowodowane przystosowaniem do warunków lasu tropikalnego.

Filtry0

Rośliny doniczkowe cieniolubne

Rośliny doniczkowe cieniolubne - jakie rośliny wybrać do zacienionego miejsca w domu

Chcesz stworzyć domową dżunglę? A może masz po prostu ciemne mieszkanie i nie wiesz co w nim hodować? W każdym przypadku warto zapoznać się z roślinami doniczkowymi cieniolubnymi. Wiele gatunków, które żyją w tropikalnych lasach, w cieniu drzew, jest stosunkowo prostych w uprawie. Wystarczy im zapewnić odpowiednią glebę, wilgoć i oczywiście nie za dużo światła.

Rośliny doniczkowe cieniolubne – najpopularniejsze gatunki i odmiany

Popularne rośliny doniczkowe cieniolubne to absolutna podstawa dla każdego wielbiciela domowej dżungli. Jakie gatunki najchętniej wybiera się do zacienionego miejsca w domu? Oto kilka z nich:

  • Monstera – nie tylko odporna na brak słońca, łatwa w uprawie, ale wręcz symbol egzotycznych roślin doniczkowych. Należy do rodziny obrazkowatych i ma charakterystyczne, ogromne postrzępione liście o sercowatym kształcie. W naturze rośnie w tropikalnych lasach w Meksyku. Tutaj większość gatunków jest epifitami. W Polsce uprawia się ją jednak w doniczce, chociaż wyrośnięte rośliny warto oprzeć na paliku z kokosa lub tubie z mchem. W porównaniu z innymi obrazkowatymi jest dość odporna na suche powietrze i kurz.
  • Sansewieria – rodzaj roślin z tropikalnych obszarów Afryki i Azji. Mają charakterystyczne, podłużne liście w dwóch kolorach. Nie wszystkie sansewierie mają takie same wymagania co do stanowiska. Większość radzi sobie jednak w cieniu lub półcieniu. Do cienia polecamy przede wszystkim sansewierię cylindryczną.
  • Zamiokulkas zamiolistny – pochodzi z cienistych lasów Afryki kontynentalnej i Zanzibaru. Należy do rodziny obrazkowatych i jest jednym z ciekawszych rodzajów w tej rodzinie. Liście ma pierzaste, z rosnącymi naprzeciwlegle listkami. Wyrastają z podziemnej łodygi, tak jak kwiaty. Roślina kwitnie u nas dość rzadko.
  • Anturium – jeżeli chcemy mieć w cieniu również rośliny kwitnące, to warto zainwestować w anturium. W naturze, ten kwiat z rodziny obrazkowatych rośnie w lasach tropikalnych Ameryki Środkowej i Południowej. Anturium nie lubi całkowitego cienia. Dobrze czuje się w świetle rozproszonym i przy dużej wilgotności powietrza. Trzeba mu poświęcić trochę uwagi, ale nagrodzi nas bardzo dekoracyjnymi liśćmi i pięknym kolbowym kwiatostanem, otoczonym barwnym liściem przykwiatkowym.
  • Paprocie – zwane też pieszczotliwie paprotką. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że należą do runa leśnego. Bardzo popularne, ze względu na swoje nieduże wymagania. W doniczce uprawia się zwykle nefrolepis, ciemnotkę i adiantum. Nefrolepis jest nie tylko paprotką najbardziej odporną na zaniedbania, ale potrafi oczyszczać powietrze. Wyrośnięte liście przewieszają się przez brzeg donicy, dlatego można je traktować jako rośliny wiszące.

Inne popularne roślinki doniczkowe lubiące cień lub półcień to m.in.: skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, peperomia.

Mniej znane rośliny lubiące cień

Czasem mamy ochotę postawić w mieszkaniu coś innego, co zaskoczy gości. Istnieje wiele roślin do domu, które nie są tak znane jak bluszcze i paprotki. Oto kilka z nich:

  • Chamedora wytworna (palma koralowa) – jest jednym z niewielu cieniolubnych gatunków palmy. W warunkach domowych dorasta do 1-1,5 m, z czego dużą część stanowią dekoracyjne, parzystopierzaste liście. Rośnie dość wolno. Chociaż schnie w bezpośrednim słońcu, to do szybszego wzrostu potrzebuje trochę więcej rozproszonego światła. Poradzi sobie też doskonale w cieniu. Trzeba tylko zadbać o odpowiednio nawilżone powietrze.
  • Kliwia cynobrowa – kwitnąca roślina z rodziny amarylkowatych, która zdecydowanie woli rosnąć w półcieniu. Wytwarza piękne, duże kwiaty w kolorach od pomarańczowego do szkarłatnego. Jest to roślina dość wymagająca. Trzeba jej zapewnić stałą wilgoć, półcień, dobrą ziemię próchniczą i chłodne pomieszczenie podczas zimowego odpoczynku. Mimo wszystko jest niezwykle ozdobna.
  • Strelicja królewska – zwana też rajskim ptakiem lub (trochę na zmyłkę) dzikim bananowcem. Jej duże liście na długich łodygach rzeczywiście przypominają liście bananowca. Jednak najbardziej atrakcyjnym elementem rośliny jest jej kwiat. Ma kolor pomarańczowo-niebieski, a kształtem przypomina rajskiego ptaka. Strelicje rosną w Afryce Południowej, najczęściej nad brzegami rzek. Dobrze radzi sobie w półcieniu, chociaż żeby rozwinąć piękne kwiaty potrzebuje światła słonecznego.
  • Fittonia – to pnącza pochodzące z lasów deszczowych, lubiące cień, ale radzące sobie też na stanowiskach z rozproszonym światłem. W pełnym słońcu liście ulegają przebarwieniom i poparzeniom. Doskonale nadaje się do terrarium. Ma jajowate liście. Na ciemnym zielonym tle wyraźnie widoczne jest jasne unerwienie. Cała roślina jest lekko owłosiona.
  • Widliczka – gratka dla miłośników botaniki! Jedna z najbardziej pierwotnych roślin doniczkowych. Widliczki należą do gromady widłaków, tej samej, której przedstawiciele królowali na Ziemi ok. 300 mln lat temu. Widliczka nie jest tak imponująca wysokością, ale równie interesująca. Dobrze uprawiać ją w szkle, bo potrzebuje bardzo dużo wilgoci. Nie lubi bezpośredniego światła słonecznego. Doskonała do półcienia.

Jak dbać o rośliny cieniolubne?

Rośliny doniczkowe cieniolubne to zarówno rośliny zdecydowanie potrzebujące zacienienia jak i te, które tolerują cień. Zwykle potrzebują też dużo wilgoci i ciepła. Zwłaszcza rośliny, które pochodzą z lasów tropikalnych. Są takie, które najlepiej będą się czuły w łazience.

Idealnym sposobem uprawiania małych roślin cieniolubnych jest terrarium. Pozwala ono stworzyć odpowiednio wilgotne środowisko dla gatunków z lasów tropikalnych. Jednocześnie epifitom można zapewnić idealne podłoże i możliwość pobierania składników odżywczych przez liście.

Wiele roślin cieniolubnych, np. bluszcze czy monstery, nie ma wielkich wymagań. Mogą zdobić pokój, widną łazienkę, a nawet parapet na klatce schodowej.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto