Rośliny miododajne

Ilustracja rośliny miododajne

Rośliny miododajne to grupa roślin należąca do roślin użytkowych lub pszczelarskich. Są to rośliny, które szczególnie pięknie lub szczególnie długo kwitną. Mają barwne lub wonne kwiaty, które są pełne nektaru – surowca potrzebnego pszczołom do produkcji miodu albo spadzi. Niektóre z nich przy okazji są pyłkodajne, czyli dostarczają pszczołom składników pokarmowych. Rośliny miododajne można sadzić we własnym ogrodzie, zwłaszcza że duża część z nich jest po prostu bardzo dekoracyjna i wartościowa.

Filtry0

Rośliny miododajne

Rośliny miododajne - pozostałe

Rośliny miododajne - najbardziej miododajne gatunki roślin w Polsce

Rośliny miododajne to gatunki, które dostarczają pszczołom materiału do tworzenia miodu. Większa część gatunków jest także bardzo dekoracyjna, więc to cenne rośliny ogrodowe. Są przydatne nie tylko dla pszczół, lecz także dla ludzi – nadają się do ogrodu i na rabaty. Dowiedz się, które rośliny miododajne najbardziej warto zaprosić do ogrodu.

Rośliny miododajne – co to jest

Rośliny miododajne są nazywane także roślinami pszczelarskimi. Są to wszystkie gatunki, które mają barwne lub pachnące kwiaty. Przyciągają nimi do siebie pszczoły, które pozyskują z nich nektar – produkt potrzebny do produkcji miodu. Niektóre rośliny są bardziej spadziodajne, które także mają ogromne znaczenie dla pszczół. Do grupy roślin pszczelarskich zaliczane są także rośliny pyłkodajne, czyli te, które produkują pyłek – pokarm dla pszczół.

W Polsce jest bardzo wiele roślin miododajnych, które dziko porastają łąki i nieużytki. W botanice przeprowadza się badania, które wskazują, ile litrów nektaru lub miodu można uzyskać z jednego hektara upraw danej rośliny. Jednak nie wszystkie rośliny, które uzyskują w tych badaniach najlepsze wyniki, dobrze się sprawdzają w uprawie. Część z nich, między innymi nawłocie czy rdestowce, jest bardziej wartościowa pod względem ilości nektaru, a jednak nie poleca się ich uprawy. Mogą wypierać inne rodzime gatunki i tym samym zagrażają równowadze w przyrodzie. Tym samym mogą paradoksalnie zmniejszyć liczbę zapylaczy.

Rośliny miododajne – najbardziej wartościowe gatunki

Oto lista najbardziej miododajnych, rodzimych roślin Polski:

  • chaber bławatek,
  • czarnuszka demasceńska,
  • dzwonek ogrodowy,
  • facelia błękitna,
  • gryka biała,
  • gorczyca biała,
  • hyzop lekarski,
  • kocimiętka,
  • koniczyna biała,
  • lebiodka,
  • lubczyk,
  • melisa lekarska,
  • nostrszyk biały,
  • ogórecznik lekarski,
  • ruta zwyczajna,
  • saradela pastewna,
  • szałwia lekarska,
  • szczeć pospolita,
  • tymianek,
  • żmijowce.

Bardzo często te właśnie rośliny pojawiają się w mieszankach nasion na łąki kwietne przeznaczone dla pszczół. Duża część z nich to rośliny uprawne, ozdobne z kwiatów lub wykorzystywane jako zioła i przyprawy. Kolejna część to pospolite chwasty, które można spotkać na łąkach i nieużytkach. Nie uprawia się ich w ogrodzie czy na łąkach kwietnych, ponieważ są dość ekspansywne.

Rośliny miododajne, czyli ratujmy pszczoły

Rośliny miododajne warto zaprosić do ogrodu z bardzo wielu różnych powodów. Nie chodzi tylko o wspieranie pszczelarzy, którzy zazwyczaj wysiewają wokół swoich pasiek facelię lub inne wartościowe gatunki miododajne. Przede wszystkim warto wiedzieć, że obecnie mamy do czynienia z masowym wymieraniem owadów. Jest to spowodowane stosowaniem pestycydów w uprawie roślin owocowych i zanieczyszczeniem. W Polsce problem może nie jest tak mocno odczuwalny, ale w wielu państwach świata braki pszczół są bardzo zauważalne.

Pszczoły są jedynymi zapylaczami około 70% wszystkich drzew owocowych i wielu innych roślin użytkowych. Oznacza to, że ich brak może być dla ludzi prawdziwą klęską. I jest równoznaczny z klęską głodu na całym świecie. Dlatego sadzenie roślin miododajnych, które także mają duże ilości pyłku, stanowiącego pokarm dla pszczół, jest działaniem proekologicznym.

Dobrym rozwiązaniem jest tworzenie łąk kwietnych składających się z miododajnych gatunków. Jeśli nie ma jednak takiej możliwości, wystarczy w ogrodzie znaleźć trochę miejsca na rabatach, by zasadzić rośliny miododajne. Pięknie wyglądają, a przy tym będą przyciągać owady do ogrodu i staną się wartościowym źródłem pokarmu dla tych małych, pracowitych stworzonek.

Rośliny miododajne do ogrodu

Spośród roślin, które najczęściej są wykorzystywane jak ogrodowe gatunki ozdobne także znajduje się kilka bardzo wartościowych pod względem miododajności. Do najbardziej interesujących należy dalia. Jest to roślina ogrodowa o wyjątkowo pięknych, pełnych i zwracających na siebie uwagę kwiatach. Są duże i utrzymują się bardzo długo, bo nawet do pierwszych przymrozków. Dalie wabią pszczoły swoimi wspaniałymi kolorami i niezrównanym zapachem.

Wrzos to kolejny przykład miododajnej rośliny, którą uprawia się w ogrodzie i pojemnikach ze względu na piękne kwiaty. Drobne kwiatostany wrzosów w fioletowo-niebieskim kolorze zdobią jesienią. Są zachwycające i bardzo popularne. To świetnie się składa, ponieważ naprawdę przyciągają mnóstwo owadów. W uprawie wrzosów najważniejsze jest zapewnienie im odpowiedniego podłoża – musi być kwaśne, inaczej nie będą chciały się rozwijać.

Jesienne kwiaty zdają się być najbardziej dobroczynne dla pszczół. Jednym z najlepszych źródeł nektaru dla tych małych owadów jest aster. Kwitnące astry zdobią ogród przez większą część lata i całą jesień. Ciemnofioletowy lub purpurowy kolor przyciągają owady. Na dodatek te wyjątkowe rośliny są po prostu bardzo ładne i trwałe. Mają także bardzo małe wymagania, więc idealnie sprawdzą się w ogrodzie nawet najbardziej zabieganych.

Na rabatach pięknie wygląda delikatna kocimiętka. Najbardziej kojarzy nam się z kotami – jej zapach przyciąga futrzastych przyjaciół. Ale przyciąga także pszczoły, a przy tym znajduje się na liście najbardziej miododajnych roślin. Kocimiętka ma ładny fioletowy kolor i kwiatostany zbliżone budową do lawendy. Rośnie w niedużych kępach, więc jest idealna na rabaty.

Nasturcja większa to kolejna ciekawa roślina miododajna. Jest to gatunek pnący, o ładnych, sercowatych liściach i wyjątkowych, trąbkowych kwiatach. Są czerwone, pomarańczowe albo żółtawe i nie mają zapachu. Nasturcja to jedna z niewielu roślin, które przyciągają pszczoły, uprawiane w pojemnikach na balkonach i tarasach. Osoby, które nie mają ogrodu zatem także mogą zadbać o pszczoły.

Drzewka owocowe dla pszczół

Wiele wskazuje na to, że pszczoły bardzo interesują się także drzewkami owocowymi. Ich kwiaty są dość miododajne. I chociaż drzewka kwitną dość krótko, jedynie przez kilka-kilkanaście dni, to i tak ich wartość nektarowa i pyłkowa jest duża.

Warto przede wszystkim sadzić śliwy, jabłonie i wiśnie. Te drzewa owocowe mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę niż na przykład gruszki czy brzoskwinie, a pięknie i obficie kwitną. Jest to korzyść dla wszystkich – pszczoły mają nektar, ludzie jesienią mogą zerwać owoce, a kwitnące wiosną drzewka przepięknie wyglądają.

Jeśli nie masz miejsca w ogrodzie dla drzewek owocowych, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać odmiany karłowate lub kolumnowe. Zajmują mniej przestrzeni, a tak samo kwitną i owocują. Są także źródłem w pełni wartościowych owoców.

Łąki kwietne i inne sposoby dla pszczół

Zakładanie łąk kwietnych z roślin miododajnych to świetny pomysł, który jest coraz popularniejszy na miejskich skwerach i w parkach. W ogrodach także warto zrobić trochę miejsca dla pszczół. Wysiewa się tam rośliny, kwiaty i chwasty, które pszczoły cenią szczególnie.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalistycznych mieszanek nasion roślin miododajnych i użytkowych. Mieszanki zawierają w odpowiedniej proporcji nasiona kwiatów i traw ozdobnych. Jest to świetny pomysł także ze względów aranżacyjnych – taka łąka naprawdę pięknie się prezentuje. Jest kolorowa i pełna życia. Do tego może przyciągać nie tylko pszczoły, lecz także na przykład motyle. Zapach kwiatów i ziół również może być oszałamiający.

Łąki kwietne to tylko jeden ze sposobów na wspieranie pszczół. Innym jest ograniczenie lub rezygnacja ze stosowania pestycydów, przede wszystkim zoocydów. To one, używane zwłaszcza na drzewach owocowych w okresie kwitnienia, są najważniejszym czynnikiem wpływającym na wymieranie owadów. Całkowita rezygnacja z ich stosowania jest najlepszym rozwiązaniem, także dla zdrowia człowieka.

Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto