Rośliny miododajne
-
Kapusta rzepakrośliny dwuletnie do ogrodu użytkowa i ozdobna
Ze skrzyżowania w naturze kapusty warzywnej (Brassica oleracea) i kapusty właściwej (Brassica rapa) powstała kapusta rzepak, której odmiana jest jedną z najważniejszych obecnie uprawianych roślin oleistych. W ogrodzie rzepak może mieć zastosowanie jako roślina ozdobna albo zielony nawóz pod inne uprawy. W naszych warunkach sieje się przeważnie rzepak ozimy.
roślina dwuletnia ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród naturalny słoneczne -
Nawłoć kanadyjskabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Nawłoć kanadyjska trafiła do Francji około 1644 roku. Przez długi czas pozostawała podziwianym rarytasem w ogrodach arystokratów. Do wiejskich ogrodów znalazła drogę dopiero w połowie XIX wieku, skąd szybko uciekła i stała się gatunkiem inwazyjnym. Rozrasta się w szybkim tempie i tworzy konkurencję dla rodzimych gatunków. Złotożółte wiechy kwiatów stanowią w ogrodzie ozdobę oraz źródło pokarmu dla owadów.
bylina ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród skalny, ogród stepowy, ogród naturalny, wzdłuż ogrodzeń słoneczne, półzacienione -
Chaber bławatekrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Chaber bławatek jest rośliną o naturalnej, ponadczasowej urodzie. Latem tworzy całe łany niepowtarzalnego błękitu. W ogrodach spotyka się też odmiany chabra o kwiatach pełnych, nie tylko niebieskich. ale również w innych romantycznych odcieniach.
roślina jednoroczna ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród naturalny, ogród ziołowy, łąka kwietna słoneczne, jasne -
Rzodkiew oleistarośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Rzodkiew oleista jest odmianą botaniczną rzodkwi zwyczajnej i bliską krewniaczką popularnej rzodkiewki. W rolnictwie jest uprawiana jako roślina oleista i pastewna, ale w ogrodzie może pełnić rolę dekoracyjną oraz służyć jako źródło pokarmu dla owadów.
roślina jednoroczna ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród warzywny, ogród naturalny, łąka kwietna słoneczne -
Lebiodka pospolitabyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Lebiodka pospolita wabi swoimi różowofioletowymi kwiatami roje trzmieli, pszczół i motyli. Ta rodzimego pochodzenia, łatwa w uprawie bylina, szczególnie nadaje się do ogrodów skalnych. Używana często nazwa "dziki majeranek" jest myląca, ponieważ uprawiany jest również majeranek ogrodowy, czyli lebiodka majeranek, popularne zioło kuchenne. Obie lebiodki mają duże znaczenie lecznicze i kulinarne.
bylina ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród skalny, ogród naturalny, ogród ziołowy, ogród śródziemnomorski słoneczne
Rośliny miododajne - pozostałe
-
Facelia błękitnarośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Facelia błękitna jest rośliną zwykle uprawianą na paszę, jednak jej fioletowoniebieskie kwiaty i ciekawy pokrój mogą również stanowić ozdobę w ogrodzie. Bogate w nektar kwiaty wabią pszczoły, trzmiele i motyle. Dodatkową zaletą jest długi okres kwitnienia facelii błękitnej - od czerwca do września. Epitet gatunkowy tanacetifolia nawiązuje do podobieństwa jej liści do liści wrotyczu (Tanacetum).
roślina jednoroczna ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród skalny, ogród naturalny, łąka kwietna słoneczne, półzacienione -
Szczeć pospolitarośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Szczeć pospolita jest gatunkiem rodzimym, spotykanym na skrajach lasów, w zaroślach i na brzegach rzek. Kwiaty są zebrane w główki kwiatostanów i otoczone pierścieniami kolczastych liści przysadkowych. Po zasuszeniu "szczotki" kwiatostanów były w przeszłości używane do rozczesywania wełny na przędzę (gręplowanie). Szczeć pospolita doskonale nadaje się na wysokie rabaty i do suchych bukietów.
roślina dwuletnia ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród leśny, ogród naturalny, ogród wodny słoneczne -
Słonecznik zwyczajnyrośliny jednoroczne rośliny kwiatowe ogrodowe
Niepowtarzalna uroda słonecznika stanowi ozdobę wielu ogrodów. Nawet dzieci z łatwością rozpoznają tę roślinę z wielkimi złotymi kwiatami, jednak mało kto wie, jak wielka jest różnorodność gatunków i odmian rodzaju botanicznego Helianthus. Słonecznik zwyczajny jest jednym z około 70 gatunków swojego rodzaju. W przeciwieństwie do wielu innych swoich krewniaków, między innymi topinamburu, jest rośliną jednoroczną.
roślina jednoroczna ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród warzywny, ogród naturalny słoneczne -
Niecierpek gruczołowatyrośliny jednoroczne ogrodowa roślina kwiatowa
Niecierpek gruczołowaty jest jednoroczną rośliną, sprowadzoną do Europy z Himalajów ze względu na swoją wartość dekoracyjną. Ma efektowne kwiaty bardzo lubiane przez pszczoły, ale jako uciekinier z ogrodów lubi rozprzestrzeniać się na nowym terenie, wypierając lokalne gatunki. Jest uprawiany jako roślina ozdobna i miododajna.
roślina jednoroczna ogród orientalny, ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród wodny półzacienione, jasne -
Kapusta sitowatarośliny jednoroczne warzywna warzywa kapustne
Kapusta sitowata znana potocznie jako musztardowiec, chińska musztarda albo kapusta sarepska jest rośliną jednoroczną ze znanej rodziny kapustowatych. Liście mogą być wykorzystywane jako warzywo, nasiona jako przyprawa, a cała roślina z żółtymi kwiatami ma również walory dekoracyjne. Do Polski przybyła dopiero w XIX wieku.
roślina jednoroczna ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród warzywny, ogród naturalny słoneczne -
Przymiotno białerośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Przymiotno białe zostało przywiezione z Ameryki Północnej do Europy jako roślina ozdobna. Ponieważ roślina bardzo łatwo się rozsiewa, rozprzestrzeniła się od tego czasu po całym kontynencie, stając się w niektórych regionach inwazyjnym neofitem. Biorąc pod uwagę subtelną urodę jego kwiatów i długi okres kwitnienia, warto przywrócić mu czasem w ogrodzie jego pierwotną rolę dekoracyjną.
roślina dwuletnia ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród naturalny słoneczne, jasne
-
Krwiściąg lekarskibyliny bylina z kłączem ozdobna i użytkowa
Naturalny wdzięk i subtelna uroda krwiściągu lekarskiego sprawiają, że roślina coraz częściej znajduje miejsce na ogrodowych rabatach. Jako gatunek rodzimy wykazuje pełną mrozoodporność i przystosowanie do naszych warunków klimatycznych. Nazwa rodzajowa botaniczna pochodzi od łacińskich słów „sangus” =„krew” i „sorbere” =„wsysanie”.
bylina ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród naturalny, ogród ziołowy, oczko wodne, łąka kwietna słoneczne, półzacienione -
Bazylia pospolitarośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Chociaż bazylia pospolita kojarzy się zwykle z kuchnią śródziemnomorską, gdzie stanowi dodatek do wielu potraw, jej korzenie sięgają raczej tropikalnych i subtropikalnych rejonów Azji. Uprawiana tam od wieków, do Europy Środkowej trafiła dopiero w XVI wieku. Bazylia jest jednoroczną rośliną przyprawową i leczniczą, a zarazem dekoracyjną.
roślina jednoroczna ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, rabata warzywna, ogród warzywny słoneczne -
Rzodkiew czarnarośliny jednoroczne warzywna warzywa korzeniowe
Rzodkiew czarna, podobnie jak biała i rzodkiewka, jest odmianą rzodkwi zwyczajnej. W porównaniu ze swoimi kuzynkami smakuje bardziej ostro i aromatycznie. Ze względu na wysoką zwartość witamin i innych cennych składników, jest przydatna nie tylko w kuchni, ale też w medycynie. Chociaż korzeń ma czarną skórkę, to miąższ rzodkwi pozostaje biały.
roślina jednoroczna ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród warzywny słoneczne, półzacienione -
Macierzanka cytrynowakrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Macierzanka cytrynowa jest śródziemnomorskim ziołem, które służy jako przyprawa do wielu potraw mięsnych i rybnych, a także nadaje oryginalną nutę napojom. Nie jest gatunkiem botanicznym, ale mieszańcem macierzanki zwyczajnej (Thymus pulegioides) i macierzanki tymianku (Thymus vulgaris). Uprawiany w odmianach o rozmaicie zabarwionych liściach. W ogrodzie może służyć z powodzeniem również jako roślina ozdobna.
krzewinka ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród skalny, ogród naturalny, ogród ziołowy, ogród śródziemnomorski słoneczne -
Lawenda wąskolistna ‘Hidcote Blue’półkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Lawenda wąskolistna ‘Hidcote Blue’ należy do najpiękniejszych i odpornych na mróz odmian lawendy. Ta niezwykle popularna odmiana została wyhodowana w 1950 roku nie w Prowansji, która kojarzy się z lawendą, ale w Anglii. Nazwa pochodzi od Hidcote Manor Garden in Gloucestershire.
półkrzew ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród różany, ogród skalny, ogród naturalny, ogród ziołowy, ogród śródziemnomorski słoneczne -
Rdestowiec ostrokończystybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Rdest japoński sprowadzony do Europy na początku XIX wieku jako roślina ozdobna znalazł bardzo korzystne dla siebie warunki i szybko stał się gatunkiem inwazyjnym, wypierającym gatunki rodzime. Posiada efektowne kwiatostany, które rozwijają się późnym latem i stanowią cenne źródło pożywienia dla owadów. W Chinach i Japonii jest wykorzystywany jako roślina lecznicza.
bylina ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród naturalny, wzdłuż ogrodzeń słoneczne, jasne -
Ogórecznik lekarskirośliny jednoroczne ogrodowa kwiatowa i użytkowa
Ogórecznik lekarski jest śródziemnomorską rośliną jednoroczną, uprawianą jako roślina ozdobna, lecznicza i przyprawowa. Polska nazwa rodzajowa nawiązuje do przyjemnego zapachu ogórków, jaki wydziela roślina, zaś botaniczna pochodzi prawdopodobnie od łacińskiego słowa borra = "tkanina z szorstkiej wełny" i wskazuje na owłosione liście i łodygi.
roślina jednoroczna ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród naturalny, ogród ziołowy słoneczne, półzacienione -
Wielosił błękitnybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Wielosił błękitny jest kłączową byliną rodzimego pochodzenia o atrakcyjnych, niebieskofioletowych kwiatach i liściach przypominających drabinę. Ma kępiasty pokrój, lubi stanowiska wilgotne, słoneczne i półcieniu. Oprócz formy botanicznej istnieją odmiany o kwiatach białych oraz odmiennie zabarwionych liściach. Nadaje się na podmokłe rabaty.
bylina ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród naturalny, ogród wodny słoneczne, półzacienione -
Sadziec plamistybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Sadziec plamisty jest okazałą byliną kłączową, porastającą bagienne tereny wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej. Dobrze radzi sobie również na rowach i podmokłych polach. Sięgająca dwóch metrów wysokości łodyga ma zwykle czerwone plamki. Ozdobą sadźca plamistego są purpurowe kwiaty rozwijające się od lipca do września.
bylina ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród naturalny, nad wodą, ogród wodny, ogród bagienny słoneczne, jasne
-
Macierzanka zwyczajnapółkrzewy półkrzewy liściaste roślina ozdobna
Macierzanka zwyczajna tworzy w ogrodzie pachnące dywany kwiatów. Ten rodzimego pochodzenia półkrzew nie tylko stanowi efektowną ozdobę, ale znajduje również zastosowanie jako roślina przyprawowa i lecznicza. Macierzanka zwyczajna jest nieco wyższa od macierzanki piaskowej i ma łodygi wyraźnie czterokanciaste, w odróżnieniu od okrągłych łodyg swojej kuzynki.
półkrzew ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród skalny, ogród naturalny, ogród ziołowy, ogród śródziemnomorski słoneczne -
Nawłoć pospolitabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Nawłoć pospolita jest byliną rodzimego pochodzenia, rosnącą na miedzach, polanach, suchych łąkach i zaroślach. O popularności rośliny świadczą liczne nazwy dawne i ludowe. Nawłoć pospolita jest rośliną leczniczą i miododajną. Ze względu na efektowne, żółte, wiechowate kwiatostany jest uprawiana jako roślina ozdobna.
bylina ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród skalny, ogród naturalny, ogród ziołowy, wzdłuż ogrodzeń słoneczne, półzacienione -
Bodziszek łąkowybyliny bylina z kłączem kwiatowa
Bodziszek łąkowy jest rosnącą dziko w Polsce byliną, a jego duże, fioletowoniebieskie kwiaty mogą stanowić ozdobę nie tylko naturalnej łąki, ale i ogrodowej rabaty. Z młodych liści, pąków i kwiatów bodziszka można przyrządzać wiosenną sałatkę. W medycynie ludowej był stosowany jako zioło lecznicze.
bylina ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród leśny, ogród skalny, ogród naturalny, łąka kwietna słoneczne -
Dziewanna pospolitarośliny dwuletnie rośliny dekoracyjne roślina do ogrodu
Żółte kwiaty z czerwoną plamką u nasady dziewanny pospolitej, zebrane na szczycie łodygi w długie grono, wnoszą do każdego ogrodu jasny, słoneczny akcent. W naturalnym środowisku można często spotkać dziewannę pospolitą na polanach, w zaroślach, przydrożach i brzegach rzek. Kwitnie długo od czerwca do września.
roślina dwuletnia ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród leśny, ogród skalny, ogród naturalny, łąka kwietna słoneczne -
Trojeść krwistabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Trojeść krwista jest byliną z podmokłych terenów Ameryki Północnej. Ozdobę roślinę najpierw stanowią pachnące wanilią, różowe kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany, a późnym latem owocostany z okazałymi wrzecionowatymi torebkami. Doskonale nadaje się do sadzenia na brzegach zbiorników wodnych oraz w miejscach podmokłych.
bylina ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród naturalny, ogród wodny, ogród bagienny, oczko wodne słoneczne, jasne -
Wrzos zwyczajnykrzewinki krzewinki ogrodowe krzewinki ozdobne
Wrzos zwyczajny jest zimozieloną krzewinką rodzimego pochodzenia. Kiedyś używany po wysuszeniu do zamiatania, dzisiaj jest popularną i cenioną rośliną ozdobną. Do ogrodów trafił wrzos około 150 lat temu. Jego jasnofioletowe kwiaty zebrane w długie grona tworzą barwne kobierce od późnego lata do jesieni. Formy hodowlane różnią się od botanicznej kolorem kwiatów i liści oraz wysokością i pokrojem.
krzewinka ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród leśny, ogród naturalny, ogród wrzosowiskowy słoneczne -
Nawłoć późnabyliny bylina z kłączem kwiatowa
Nawłoć późna, nazywana olbrzymią, jest wbrew nazwie mniejsza od nawłoci kanadyjskiej i ma późniejszy okres kwitnienia. Obie przybyły do Europy z Ameryki Północnej i mają zwyczaj zajmowania coraz większych obszarów, wypierając przy tym gatunki rodzime. Nawłoć późna ma zastosowanie jako roślina ozdobna, lecznicza i miododajna.
bylina ogród przydomowy, ogród wiejski, ogród skalny, ogród stepowy, ogród naturalny, wzdłuż ogrodzeń słoneczne, półzacienione -
Kłosowiec meksykańskibyliny bylina z kłączem kwiatowa
Kłosowiec meksykański jest kępiastą byliną o przyjemnym zapachu i długim okresie kwitnienia późnym latem. Jak większość gatunków z rodziny jasnotowatych, również ten wabi na rabatę liczne gatunki owadów. Doskonale nadaje się na większe rabaty oraz jako składnik kwietnych łąk.
bylina ogród przydomowy, balkon, taras, ogród wiejski, ogród naturalny, łąka kwietna słoneczne, jasne
Rośliny miododajne - najbardziej miododajne gatunki roślin w Polsce
Rośliny miododajne to gatunki, które dostarczają pszczołom materiału do tworzenia miodu. Większa część gatunków jest także bardzo dekoracyjna, więc to cenne rośliny ogrodowe. Są przydatne nie tylko dla pszczół, lecz także dla ludzi – nadają się do ogrodu i na rabaty. Dowiedz się, które rośliny miododajne najbardziej warto zaprosić do ogrodu.
Rośliny miododajne – co to jest
Rośliny miododajne są nazywane także roślinami pszczelarskimi. Są to wszystkie gatunki, które mają barwne lub pachnące kwiaty. Przyciągają nimi do siebie pszczoły, które pozyskują z nich nektar – produkt potrzebny do produkcji miodu. Niektóre rośliny są bardziej spadziodajne, które także mają ogromne znaczenie dla pszczół. Do grupy roślin pszczelarskich zaliczane są także rośliny pyłkodajne, czyli te, które produkują pyłek – pokarm dla pszczół.
W Polsce jest bardzo wiele roślin miododajnych, które dziko porastają łąki i nieużytki. W botanice przeprowadza się badania, które wskazują, ile litrów nektaru lub miodu można uzyskać z jednego hektara upraw danej rośliny. Jednak nie wszystkie rośliny, które uzyskują w tych badaniach najlepsze wyniki, dobrze się sprawdzają w uprawie. Część z nich, między innymi nawłocie czy rdestowce, jest bardziej wartościowa pod względem ilości nektaru, a jednak nie poleca się ich uprawy. Mogą wypierać inne rodzime gatunki i tym samym zagrażają równowadze w przyrodzie. Tym samym mogą paradoksalnie zmniejszyć liczbę zapylaczy.
Rośliny miododajne – najbardziej wartościowe gatunki
Oto lista najbardziej miododajnych, rodzimych roślin Polski:
- chaber bławatek,
- czarnuszka demasceńska,
- dzwonek ogrodowy,
- facelia błękitna,
- gryka biała,
- gorczyca biała,
- hyzop lekarski,
- kocimiętka,
- koniczyna biała,
- lebiodka,
- lubczyk,
- melisa lekarska,
- nostrszyk biały,
- ogórecznik lekarski,
- ruta zwyczajna,
- saradela pastewna,
- szałwia lekarska,
- szczeć pospolita,
- tymianek,
- żmijowce.
Bardzo często te właśnie rośliny pojawiają się w mieszankach nasion na łąki kwietne przeznaczone dla pszczół. Duża część z nich to rośliny uprawne, ozdobne z kwiatów lub wykorzystywane jako zioła i przyprawy. Kolejna część to pospolite chwasty, które można spotkać na łąkach i nieużytkach. Nie uprawia się ich w ogrodzie czy na łąkach kwietnych, ponieważ są dość ekspansywne.
Rośliny miododajne, czyli ratujmy pszczoły
Rośliny miododajne warto zaprosić do ogrodu z bardzo wielu różnych powodów. Nie chodzi tylko o wspieranie pszczelarzy, którzy zazwyczaj wysiewają wokół swoich pasiek facelię lub inne wartościowe gatunki miododajne. Przede wszystkim warto wiedzieć, że obecnie mamy do czynienia z masowym wymieraniem owadów. Jest to spowodowane stosowaniem pestycydów w uprawie roślin owocowych i zanieczyszczeniem. W Polsce problem może nie jest tak mocno odczuwalny, ale w wielu państwach świata braki pszczół są bardzo zauważalne.
Pszczoły są jedynymi zapylaczami około 70% wszystkich drzew owocowych i wielu innych roślin użytkowych. Oznacza to, że ich brak może być dla ludzi prawdziwą klęską. I jest równoznaczny z klęską głodu na całym świecie. Dlatego sadzenie roślin miododajnych, które także mają duże ilości pyłku, stanowiącego pokarm dla pszczół, jest działaniem proekologicznym.
Dobrym rozwiązaniem jest tworzenie łąk kwietnych składających się z miododajnych gatunków. Jeśli nie ma jednak takiej możliwości, wystarczy w ogrodzie znaleźć trochę miejsca na rabatach, by zasadzić rośliny miododajne. Pięknie wyglądają, a przy tym będą przyciągać owady do ogrodu i staną się wartościowym źródłem pokarmu dla tych małych, pracowitych stworzonek.
Rośliny miododajne do ogrodu
Spośród roślin, które najczęściej są wykorzystywane jak ogrodowe gatunki ozdobne także znajduje się kilka bardzo wartościowych pod względem miododajności. Do najbardziej interesujących należy dalia. Jest to roślina ogrodowa o wyjątkowo pięknych, pełnych i zwracających na siebie uwagę kwiatach. Są duże i utrzymują się bardzo długo, bo nawet do pierwszych przymrozków. Dalie wabią pszczoły swoimi wspaniałymi kolorami i niezrównanym zapachem.
Wrzos to kolejny przykład miododajnej rośliny, którą uprawia się w ogrodzie i pojemnikach ze względu na piękne kwiaty. Drobne kwiatostany wrzosów w fioletowo-niebieskim kolorze zdobią jesienią. Są zachwycające i bardzo popularne. To świetnie się składa, ponieważ naprawdę przyciągają mnóstwo owadów. W uprawie wrzosów najważniejsze jest zapewnienie im odpowiedniego podłoża – musi być kwaśne, inaczej nie będą chciały się rozwijać.
Jesienne kwiaty zdają się być najbardziej dobroczynne dla pszczół. Jednym z najlepszych źródeł nektaru dla tych małych owadów jest aster. Kwitnące astry zdobią ogród przez większą część lata i całą jesień. Ciemnofioletowy lub purpurowy kolor przyciągają owady. Na dodatek te wyjątkowe rośliny są po prostu bardzo ładne i trwałe. Mają także bardzo małe wymagania, więc idealnie sprawdzą się w ogrodzie nawet najbardziej zabieganych.
Na rabatach pięknie wygląda delikatna kocimiętka. Najbardziej kojarzy nam się z kotami – jej zapach przyciąga futrzastych przyjaciół. Ale przyciąga także pszczoły, a przy tym znajduje się na liście najbardziej miododajnych roślin. Kocimiętka ma ładny fioletowy kolor i kwiatostany zbliżone budową do lawendy. Rośnie w niedużych kępach, więc jest idealna na rabaty.
Nasturcja większa to kolejna ciekawa roślina miododajna. Jest to gatunek pnący, o ładnych, sercowatych liściach i wyjątkowych, trąbkowych kwiatach. Są czerwone, pomarańczowe albo żółtawe i nie mają zapachu. Nasturcja to jedna z niewielu roślin, które przyciągają pszczoły, uprawiane w pojemnikach na balkonach i tarasach. Osoby, które nie mają ogrodu zatem także mogą zadbać o pszczoły.
Drzewka owocowe dla pszczół
Wiele wskazuje na to, że pszczoły bardzo interesują się także drzewkami owocowymi. Ich kwiaty są dość miododajne. I chociaż drzewka kwitną dość krótko, jedynie przez kilka-kilkanaście dni, to i tak ich wartość nektarowa i pyłkowa jest duża.
Warto przede wszystkim sadzić śliwy, jabłonie i wiśnie. Te drzewa owocowe mają mniejsze zapotrzebowanie na wodę niż na przykład gruszki czy brzoskwinie, a pięknie i obficie kwitną. Jest to korzyść dla wszystkich – pszczoły mają nektar, ludzie jesienią mogą zerwać owoce, a kwitnące wiosną drzewka przepięknie wyglądają.
Jeśli nie masz miejsca w ogrodzie dla drzewek owocowych, nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać odmiany karłowate lub kolumnowe. Zajmują mniej przestrzeni, a tak samo kwitną i owocują. Są także źródłem w pełni wartościowych owoców.
Łąki kwietne i inne sposoby dla pszczół
Zakładanie łąk kwietnych z roślin miododajnych to świetny pomysł, który jest coraz popularniejszy na miejskich skwerach i w parkach. W ogrodach także warto zrobić trochę miejsca dla pszczół. Wysiewa się tam rośliny, kwiaty i chwasty, które pszczoły cenią szczególnie.
Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalistycznych mieszanek nasion roślin miododajnych i użytkowych. Mieszanki zawierają w odpowiedniej proporcji nasiona kwiatów i traw ozdobnych. Jest to świetny pomysł także ze względów aranżacyjnych – taka łąka naprawdę pięknie się prezentuje. Jest kolorowa i pełna życia. Do tego może przyciągać nie tylko pszczoły, lecz także na przykład motyle. Zapach kwiatów i ziół również może być oszałamiający.
Łąki kwietne to tylko jeden ze sposobów na wspieranie pszczół. Innym jest ograniczenie lub rezygnacja ze stosowania pestycydów, przede wszystkim zoocydów. To one, używane zwłaszcza na drzewach owocowych w okresie kwitnienia, są najważniejszym czynnikiem wpływającym na wymieranie owadów. Całkowita rezygnacja z ich stosowania jest najlepszym rozwiązaniem, także dla zdrowia człowieka.